Βοήθεια/Απορίες στα Γερμανικά

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Αναλόγως με τη σύνταξη και τη μετάφραση που κάνουμε και στα ελληνικά.

Eine Katze ist grau (Μια γάτα είναι γκρι) => Εδώ το "Eine Katze" είναι υποκείμενο και, όπως και στα ελληνικά, είναι σε ονομαστική
Ich möchte eine Katze (Εγώ θέλω μια γάτα) => Εδώ το "eine Katze" είναι αιτιατική, γιατί είναι αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frandim

Νεοφερμένος

Η Frandim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Άρα σε μία πρόταση πρώτα πρέπει να βρούμε αν είναι υποκείμενο ή αντικείμενο και μετά να καταλάβουμε αν είναι Οριστική η Αιτιατική... Είχε ένα διαγώνισμα ο μικρός και έπρεπε να βάλει τα άρθρα σε προτάσεις... γενικά ήταν σωστά τα άρθρα αλλά έπρεπε να αιτιολογίσει αν ήταν Οριστική ή Αιτιατική... εκεί το έχασε...

Ευχαριστώ πάρα πολύ...

Να ρωτήσω και κάτι άλλο... έχει μία πρόταση Petra mochte ein Pferd... εδώ γιατί το ein Pferd θεωρείται κατηγορούμενο και είναι στην Αιτιατική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Το "ein Pferd" δεν είναι κατηγορούμενο αλλά αντικείμενο του möchte (θέλει ένα άλογο) και ως εκ τούτου μπαίνει σε αιτιατική. Κατηγορούμενο έχουμε όταν υπάρχει το ρήμα sein (ich bin, du bist, er ist κτλ).
Π.χ Das ist ein Pferd => Αυτό είναι ένα άλογο (εδώ το "ein Pferd" είναι ονομαστική).
Γενικά, δεν διαφέρει σε κάτι από τον τρόπο με τον οποίο σκεφτόμαστε στα ελληνικά. Το "ένα" άλλωστε και στα ελληνικά είναι είτε ονομαστική είτε αιτιατική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Θα ήθελα μία βοήθεια στα γερμανικά. Ο γιός μου ξεκίνησε να μαθαίνει τα οριστικά και αόριστα άρθρα (πάει ιδιωτικό και έχουν ξεκινήσει από νωρίς τα Γερμανικά). Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω καθόλου την γλώσσα και πολλές φορές εκείνος δεν καταλαβαίνει την γραμματική. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Πως ξεχωρίζει όταν ένα αόριστο άρθρο είναι στην Οριστική ή στην Αιτιατική αφού σε κάποιες περιπτώσεις και στην Οριστική και στην Αιτιατική τα άρθρα είναι ίδια.

Ευχαριστώ

Ξεκάθαρη απάντηση δεν νομίζω να υπάρχει σε αυτό. Έχει να κάνει όπως σας είπαν με τη σύνταξη και τη πτώση που το κάθε ρήμα παίρνει. Το ''sein'' πχ, ( ελλ. είμαι) δεν μπορεί να συνταχθεί με αιτιατική, αντιστοίχως το ρήμα ''haben'' ( ελλ. έχω) δεν μπορεί να συνταχθεί με ονομαστική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Γειά σας να ρωτήσω κάτι έχω κανει φροντηστηριο 2 χρόνια στα γερμανικά από το 0 πριν 6 χρόνια περίπου...με μια επανάληψη και 1 χρόνο ακομα φροντηστηριο ποιο πτυχίο μπορώ να δώσω για να πάρω και τι επίπεδο γνωσης θα έχω? Το μέγιστο πόσα χρόνια θελει ακόμα??? Ευχαριστώ εκ των προτέρων<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
A2 ισως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninjastar23

Νεοφερμένος

Ο ninjastar23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μπορεί καποιος να με βοηθησει δινω σε 4 μηνες γερμανικα b2 και θελω συμβουλες με σκοπο να κατανοησω καλυτερα την γλωσσα για αυτο θα ηθελα να αφορουν ολους τους τομεις και ειδικοτερα εκθεση lesen teil 4 schreiben teil 2

Γειά σας να ρωτήσω κάτι έχω κανει φροντηστηριο 2 χρόνια στα γερμανικά από το 0 πριν 6 χρόνια περίπου...με μια επανάληψη και 1 χρόνο ακομα φροντηστηριο ποιο πτυχίο μπορώ να δώσω για να πάρω και τι επίπεδο γνωσης θα έχω? Το μέγιστο πόσα χρόνια θελει ακόμα??? Ευχαριστώ εκ των προτέρων<3


εγω προσωπικα πιστευω πως εισαι μελετηρη/ος με με εαν χρονο και επαναληψη θα μπορεσεις να παρεις α1-α2 τωρα για c2 που ειναι το μεγαλυτερο το λιγοτερο 4 χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ninjastar23

Νεοφερμένος

Ο ninjastar23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μπορεί καποιος να με βοηθησει δινω σε 4 μηνες γερμανικα b2 και θελω συμβουλες με σκοπο να κατανοησω καλυτερα την γλωσσα για αυτο θα ηθελα να αφορουν ολους τους τομεις και ειδικοτερα εκθεση lesen teil 4 schreiben teil 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Μπορεί καποιος να με βοηθησει δινω σε 4 μηνες γερμανικα b2 και θελω συμβουλες με σκοπο να κατανοησω καλυτερα την γλωσσα για αυτο θα ηθελα να αφορουν ολους τους τομεις και ειδικοτερα εκθεση lesen teil 4 schreiben teil 2


Η έκθεση είναι θέμα πλούσιου λεξιλογίου. Στο youtube έχει αρκετά βιντεάκια που μπορείς να δεις .
Θα σου πρότεινα επίσης να μπεις στη DW να δεις βιντεάκια , να ακούσεις και να πάρεις ιδέες ή ακόμη να ψάξεις στα γερμανικά διάφορα θέματα και να πάρεις ιδέες . Προσωπικά αυτό κάνω στις εκθέσεις , ψάχνω στο ιντερνετ το θέμα , βλέπω ιδέες και μετά την στήνω γεμάτο συνδέσμους (επίσης , εκτός αυτού , αξίζει να σημειωθεί ) και με τα weil, dass , aduso
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninjastar23

Νεοφερμένος

Ο ninjastar23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninjastar23

Νεοφερμένος

Ο ninjastar23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου προτινει σε ποια γραμματικα φαινομενα να κανω επαναληψη και ποια ειναι τα΄σοσ ΄' θεματα για εκθεση και προφορικο μιας και δινω σε 3 μερες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου προτινει σε ποια γραμματικα φαινομενα να κανω επαναληψη και ποια ειναι τα΄σοσ ΄' θεματα για εκθεση και προφορικο μιας και δινω σε 3 μερες

aduso , weil ,wenn,ob,dass , perfekt , passiv , wurde+ , sowohl...als auch , entweder...oder , einerseits...andererseits, zwar...aber, nicht nur...sondern auch, konnen , mussen, wollen, durfen, mochten , Zuerst , Ebenfalls , Heutzutage, Allerdings , Auβerdem, nachdem, seitdem, je...desto,Prapositionen, Aus diesem Ggrund, κλίση επιθετων


Αυτά μου ήρθαν τώρα . ό,τι βρω επιπλέον θα στο στείλω


ΥΓ : Σορρυ που δεν έβαλα umlaut απλως δεν έχω γερμανικό πληκτρολόγιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημερα,μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο βιβλιο/βοηθημα η ιστοσελιδα για τελειως αρχαριους;
Οχι απαραιτητα για καποιο πτυχιο. θενξ
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nik_k

Νεοφερμένος

Ο nik_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλημερα,μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο βιβλιο/βοηθημα η ιστοσελιδα για τελειως αρχαριους;
Οχι απαραιτητα για καποιο πτυχιο. θενξ

https://el.duolingo.com/course/de/en/Μάθε-Γερμανικά
Καλησπέρα. Αν είναι δοκίμασε αυτόν τον σύνδεσμο θα σε οδηγήσει σε μια σελίδα που λέγεται duolingo. Πρέπει να είναι δωρεάν.
Αλλά δεν είμαι σίγουρος. Καλή αρχή!
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Τι πρέπει να κάνει κάποιος για να μπορέσει να γράψει άριστη έκθεση επιπέδου C1?
 

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
θελω να ρωτησω κατι για να μην ανοιγω καινουριο θεμα.. το β1 σαν πτυχιο ποσο ευκολο ειναι? εχω διαβασει εδω μεσα τα παντα οτι ειναι γελοιο και το παιρνουν οι περισσοτεροι και οτι αλλοι κανουν 2,3 χρονια να το παρουν και αγχωνομαι
τι ισχυει τελικα?
επισης θα ηθελα να μου πειτε ποση διαφορα εχει με το α2 επιπεδο!
οποιος ξερει να μου πειι σας παρακαλω
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
εγω δινω σαββατο β2 και ειμαι τερμα αγχωμενος
και εχω καταλαβει οτι μαλλον εκανα βλακεια που δεν πηγα για β1 αρχικα
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
εγω δινω σαββατο β2 και ειμαι τερμα αγχωμενος
και εχω καταλαβει οτι μαλλον εκανα βλακεια που δεν πηγα για β1 αρχικα
1ον δεν είναι υποχρεωτιξο να πας πρώτα για Β1 μόνο εμπειρία αποκτάς (πιστεψε με)
2ον αν πας στο Goethe της Αθήνας είναι μια χαρά εξεταστικό

Όπως και να έχει χωρίς άγχος και με καλή προετοιμασία είναι παιχνιδάκι
Viel Erfolg!!
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
1ον δεν είναι υποχρεωτιξο να πας πρώτα για Β1 μόνο εμπειρία αποκτάς (πιστεψε με)
2ον αν πας στο Goethe της Αθήνας είναι μια χαρά εξεταστικό

Όπως και να έχει χωρίς άγχος και με καλή προετοιμασία είναι παιχνιδάκι
Viel Erfolg!!


μωρε τα 3 κομματια τα εχω
το ακουστικο φοβαμαι:P
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
μωρε τα 3 κομματια τα εχω
το ακουστικο φοβαμαι:P


Το ακουστικό όπως έχω γράψει και σε άλλο θέμα του φορουμ είναι η πληγή των μαθητών (κατά εμέ τουλάχιστον).
Η ακουστική της αίθουσας στο Goethe Athen είναι εξαιρετική.
Μη μασάς όμως ...

μωρε τα 3 κομματια τα εχω
το ακουστικο φοβαμαι:P
Αααα και κάτι ακόμα :

Κυρίως για το προφορικό ΜΗΝ ΑΓΧΩΘΕΙΣ ιδίως στο μέρος της παρουσίασης οπου αν μιλάς και εννοώ να παρουσιάζεις και λάθη να κάνεις γραμματικά-εκφραστικα τα προσπερνάνε
Πχ ο διπλανός μου (αγχωμενος βεβαια) δεν μπορούσε να παρουσιάσει (δηλαδή να παραθέτει όσα είχε σκεφτεί συνεχόμενα) και οι εξεταστές έβγαλαν με ερωτήσεις όλο το θέμα .. ε αυτό είναι αρνητικό
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top