Επιπλέον προσόντα στο βιογραφικό!

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
To ECDL δεν είναι αχρηστο δίνει extra μόρια σε δημόσιους διαγωνισμούς. Απαλλαγή παίρνεις αν έχεις τουλάχιστον 4 μαθήματα πληροφορικής στη σχολή σου.

Σε δημοσιους διαγωνισμούς.

Ούτε μαθήματα παιδαγωγικής επάρκειας για καθηγητής σε δημόσιο κοίταξα να πάρω.

Μακριά από εμάς το δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Οι Ελληνες ΔΕΝ μιλαμε χαλια αγγλικα, ειδικα σε σχεση με πολλους ευρωπαικους λαους παντως :)


Εννοω στην προφορά.Στο συντακτικό και στην ορθογραφία δόξα το θεό είμαστε μια χαρά.Αλλα στην προφορα είμαστε αρκετά καλοί και ο λόγος είναι ότι τα μιλάμε υπό την επήρεια των Ελληνικών.Αρκετοι δεν έχουν αρμονία καν στον λόγο κάθε λέξη μοιάζει σπαστη και να βγαίνει με προσπάθεια.Ο Ινδος λόγου χάρη έχει απαίσια προφορά όμως έχει αυτή την αρμονία που ο Έλληνας δεν έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZxC17

Νεοφερμένος

Ο ZxC17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σχετικά με τα αγγλικά είδα ότι το πιο συχνά εξεταζόμενο πτυχίο είναι το ielts/toefl αλλά ισχύει μόνο για δύο χρόνια .Αξίζει να προετοιμαστώ με εντατικά μαθήματα τους επόμενους μήνες ,αφού σχολή δεν έχω τώρα πια , και να το δώσω ή να ξεκινήσω μαθήματα για κάποιο άλλο πτυχίο που δίνεται το Δεκέμβρη και που δεν λήγει;
Στον ιδιωτικό/δημόσιο τομέα πάντως είδα ότι δεν υπάρχει κάποια διαφορά στη πιστοποίηση...

Για το ecdl ,γνώση υπολογιστών γενικά, είδα ότι την ζητάνε σχεδόν παντού και μάλιστα θέλουν και πολύ καλή γνώση (6ενοτητες) άρα θα το δώσω κι αυτό..
Την βεβαίωση από την σχολή θα μου την δώσουν αν πάω τώρα από την γραμματεία; Δεν έπρεπε εφόσον έκανα την αίτηση μαζί με τα χαρτιά του πτυχίου να την βάλουν μέσα ; Να πάω να την ζητήσω τώρα γίνεται;;

Κάπου είδα ότι κάποιος απάντησε εδω ότι κάποιες έταιρειες χρηματοδοτούν τα μεταπτυχιακα.Ισχυει κάτι τετοιο; Είχα ακούσει για κάποια σεμινάρια /προγράμματα επιμόρφωσης αλλά όχι για μεταπτυχιακά. Πρώτη φορά το ακούω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Σχετικά με τα αγγλικά είδα ότι το πιο συχνά εξεταζόμενο πτυχίο είναι το ielts/toefl αλλά ισχύει μόνο για δύο χρόνια .Αξίζει να προετοιμαστώ με εντατικά μαθήματα τους επόμενους μήνες ,αφού σχολή δεν έχω τώρα πια , και να το δώσω ή να ξεκινήσω μαθήματα για κάποιο άλλο πτυχίο που δίνεται το Δεκέμβρη και που δεν λήγει;
Στον ιδιωτικό/δημόσιο τομέα πάντως είδα ότι δεν υπάρχει κάποια διαφορά στη πιστοποίηση...




IELTS, TOFEL, GMAT δίνουν όσοι θέλουν να κάνουν μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Επίσης, είναι απαραίτητο σε μερικά μεταπτυχιακά στην Ελλάδα αλλά όχι σε όλα. Στο δικό μου πχ ζητούσαν εκτός από άριστη γνώση αγγλικών που πιστοποιήται με proficiency και ένα απο τα προαναφερόμενα. Οπότε δεν έχει νόημα να πάρεις κάτι που λήγει. Καλύτερα να τελειοποιήσεις τα αγγλικά σου.



Για το ecdl ,γνώση υπολογιστών γενικά, είδα ότι την ζητάνε σχεδόν παντού και μάλιστα θέλουν και πολύ καλή γνώση (6ενοτητες) άρα θα το δώσω κι αυτό..
Την βεβαίωση από την σχολή θα μου την δώσουν αν πάω τώρα από την γραμματεία; Δεν έπρεπε εφόσον έκανα την αίτηση μαζί με τα χαρτιά του πτυχίου να την βάλουν μέσα ; Να πάω να την ζητήσω τώρα γίνεται;;
Υποχρέωση τους είναι να σου δώσουν τη βεβαίωση. Γιατί δεν κάνεις μια δοκιμή να επικοινωνήσεις μαζί τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 189234

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γενικα απο πτυχια αγγλικων επιπεδου c2 ποιο λετε αξιζει να δωσει καποιος; ειμαι φοιτητρια και ειχα σταματησει στο β2 (lower) αν και εχω παραπανω γνωσεις...εννοω για ποιο απο ολα να συνεχισω γτ απο οσο εχω καταλαβει υπαρχουν απειρα πλεον με πολλες διαφορετικες ονομασιες και πολλα ληγουν ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
γενικα απο πτυχια αγγλικων επιπεδου c2 ποιο λετε αξιζει να δωσει καποιος; ειμαι φοιτητρια και ειχα σταματησει στο β2 (lower) αν και εχω παραπανω γνωσεις...εννοω για ποιο απο ολα να συνεχισω γτ απο οσο εχω καταλαβει υπαρχουν απειρα πλεον με πολλες διαφορετικες ονομασιες και πολλα ληγουν ...

Μην παρεις κατι παραπανω,οταν ερθει η ωρα για Msc απλα πας και δινεις ενα απο αυτο που θα ζητησουν.
Στην Βρεττανια απ'οσο ξερω τα Toefl και Ielts τα δεχονται σχεδον ολοι.Ισως δεχονται και αλλα,ομως αυτα τα δυο ζητανε περισσοτερο.Εαν και εχω ακουσει και περιπτωσεις ατομων που εχουν γινει δεκτα και με lower.
Παντως εαν δεν ξερεις να μιλας θα εχεις θεμα οτι πιστοποιηση και να εχεις παρει κουτσα στραβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZxC17

Νεοφερμένος

Ο ZxC17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
IELTS, TOFEL, GMAT δίνουν όσοι θέλουν να κάνουν μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Επίσης, είναι απαραίτητο σε μερικά μεταπτυχιακά στην Ελλάδα αλλά όχι σε όλα. Στο δικό μου πχ ζητούσαν εκτός από άριστη γνώση αγγλικών που πιστοποιήται με proficiency και ένα απο τα προαναφερόμενα. Οπότε δεν έχει νόημα να πάρεις κάτι που λήγει. Καλύτερα να τελειοποιήσεις τα αγγλικά σου.




Υποχρέωση τους είναι να σου δώσουν τη βεβαίωση. Γιατί δεν κάνεις μια δοκιμή να επικοινωνήσεις μαζί τους;
Γενικά θέλω να έχω ενα πτυχίο αγγλικών επιπέδου c2 και να τα τελοιοποιησω όχι μόνο για μεταπτυχιακό(μέχρι το Σεπτέμβριο κι αν με δεκτουν..) αλλά και για διάφορες θέσεις εργασίας που είδα το ζητάνε..Οπότε να ξεκινήσω μαθήματα αγγλικών και αν μου χρειαστεί να το δώσω μου προτείνεις ;
Στις ανακοινώσεις για τα μεταπτυχιακά λένε αναλυτικως αν χρειάζονται και το ielts ;
Αν το πάω σε κάποια εταιρεία ως πτυχιο αγγλικών δεν θα είμαι καλυμμένος;
Αν λήξει δεν το δέχονται και πρέπει να το ξαναδώσω σωστά;
Επίσης είδα σε μερικά ότι υπάρχει επιτροπή φοιτητών ή κάτι τέτοιο που σε εξετάζει στα αγγλικά αν δεν έχεις πάρει το πτυχίο σου μέχρι τις ημερομηνίες που είναι οι αιτήσεις για τα μεταπτυχιακά.Κατα ποσό ισχύει αυτό;;
Οκ θα πάω γραμματεία και ο θεός βοηθός!*.*

@chemwizard Ξέρεις πότε ένας χημικός λέγεται και κλινικός χημικός; Πρεπει να έχει παρακολουθήσει κάποια συγκεκριμένα μαθήματα από τη σχολή ή δίνεται μόνο σε όσους έχουν εργαστεί σε εργαστήρια/κλινικές; Σε αναζήτηση στο ιντερνέτ δεν κατέληξα σε κάποιο συμπέρασμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στις ανακοινώσεις για τα μεταπτυχιακά λένε αναλυτικως αν χρειάζονται και το ielts ;
Αν το πάω σε κάποια εταιρεία ως πτυχιο αγγλικών δεν θα είμαι καλυμμένος;
Αν λήξει δεν το δέχονται και πρέπει να το ξαναδώσω σωστά;
Επίσης είδα σε μερικά ότι υπάρχει επιτροπή φοιτητών ή κάτι τέτοιο που σε εξετάζει στα αγγλικά αν δεν έχεις πάρει το πτυχίο σου μέχρι τις ημερομηνίες που είναι οι αιτήσεις για τα μεταπτυχιακά.Κατα ποσό ισχύει αυτό;;
Οκ θα πάω γραμματεία και ο θεός βοηθός!*.*

1) Αν θέλεις να έχεις ένα πτυχίο αγγλικών, επιπέδου C2 και το θέλεις όχι μόνο για τυπικούς λόγους αλλά για να μάθεις τη γλώσσα ουσιαστικά, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις προετοιμασία για το Proficiency του Cambridge ή του Michigan.
2) Το IELTS είναι αποδεκτό για αίτηση για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό με ισχύ 2 ετών από τότε που θα το πάρεις. Για τις άλλες περιπτώσεις που αναφέρεις (μεταπτυχιακό στην Ελλάδα, θέσεις εργασίας) δεν έχω δει ν΄ αναφέρεται πουθενά ο περιορισμός της διετίας οπότε συμπεραίνω ότι ισχύει κανονικά. Η αντιστοιχία είναι,
επίπεδο C2= βαθμός IELTS από 8,5 και πάνω, επίπεδο C1= βαθμός IELTS 7-8, επίπεδο B2= βαθμός IELTS 5.5-6,5.
3) Στις προκηρύξεις μεταπτυχιακών στην Ελλάδα αναφέρεται το ζητούμενο επίπεδο γνώσης της ξένης γλώσσας. ΄Οταν βλέπεις πχ επαρκής γνώση Αγγλικών, καταλαβαίνεις ότι ζητάνε B2 κτλ Σε κάποιες περιπτώσεις αναφέρεται ότι όταν ο υποψήφιος δεν κατέχει πτυχίο Αγγλικών, υποχρεούται να εξεταστεί από την επιτροπή επιλογής των υποψηφίων για την εισαγωγή τους στο μεταπτυχιακό, ως προς την ικανότητα κατανόησης της γλώσσας (και όχι από επιτροπή φοιτητών όπως γράφεις).΄Οπως και να έχει, καλό είναι να μάθεις καλά τη γλώσσα γιατί ακόμα κι αν οι απαιτήσεις για την εισαγωγή σου είναι χαμηλές, κατά τη διάρκεια των σπουδών σου θ΄αναγκαστείς να χρησιμοποιήσεις ξένη βιβλιογραφία και θα δυσκολευτείς πολύ.
4) Υπάρχουν κι ένα σωρό άλλα αποδεκτά πτυχία γνώσης της ξένης γλώσσας (αρπακολίστικα όπως τα λέω εγώ) αλλά αν θέλεις να κάνεις σοβαρή δουλειά θα σου πρότεινα να επιλέξεις κάποια από αυτά που σου ανέφερα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Καλά μην αγχώνεσαι και πολύ για το πτυχίο αγγλικών. Λίγοι ενδιαφέρονται για το πτυχίο αυτό καθ' αυτό. Οι περισσότεροι ενδιαφέρονται για τη γνώση της γλώσσας και την ευκολία με την οποία μπορείς να τη χειριστείς. Πάντως, θα πρότεινα είτε το Michigan είτε το Cambridge proficiency εάν θέλεις να εξασκήσεις τα αγγλικά σου. Στην Αγγλία ενδιαφέρονται περισσότερο για τις πιστοποιήσεις από ό,τι στις ΗΠΑ, οπότε αν σκοπεύεις για Αμερική μην αγχώνεσαι για το πτυχίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Παντως αυτο με τα πτυχια και το εξωτερικο ειναι λιγο ταλαιπωρια. Εδωσα το proficiency του Michigan το 2013. Απο τοτε με τα Αγγλικα εχω καθημερινη επαφη τα μιλαω αρκετα καλα και τα καταλαβαινω ακομα καλυτερα! Επιθυμω μολις τελειωσω τη σχολη μου με το καλο (σε 2 3 χρονακια) να σπουδασω Αγγλια. Και πες οτι το πτυχιο μου εκει μιας που ειναι και αμερικανικο δεν εχει καμια ισχυ. Αλλοι που εχουν π.χ του Cambridge γιατι να πρεπει να ξανα δωσουν για IELTS η TOEFL; Και γιατι να υπαρχει "ημερομηνια" ληξης εως και 2 χρονια; (θεωρω πως ειναι πολυ λιγα) Οκ ισως με τη λογικη οτι εαν εχουν περασει χρονια απο τοτε που πηρες το πτυχιο σου λογικα δεν μιλας τα Αγγλικα το ιδιο καλα. Αλλα νομιζω πως το μεγαλυτερο ποσοστο απο εμας ερχομαστε σε επαφη με την αγγλικη γλωσσα πολυ συχνα. Ισως θα επρεπε να υπαρχουν διαφορετικες αποδοχες ως προς αυτο. Ετσι κι αλλιως οι γνωσεις καποιου πανω στη γλωσσα θα φανουν και στη συνεντευξη. Γνωμη μου παντα και κουβεντα να γινεται! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Κατάλογος αναγνωρισμένων πιστοποιητικών γλωσσομάθειας και πληροφορικής
https://www.esos.gr/arthra/55105/poia-pistopoiitika-glossomatheias-kai-pliroforikis-anagnorizei-asep
Η λίστα με τα πιστοποιητικά του ΑΣΕΠ είναι πολύ μακροσκελής και αμφιβάλλω αν όλοι αυτοί που τα διαθέτουν ξέρουν καλύτερα αγγλικά από ένα παιδί Γ' δημοτικού :P Υπάρχουν πιστοποιητικά εκεί μέσα που τα παίρνεις προετοιμάζοντας θέματα συζητήσεων από πριν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η λίστα με τα πιστοποιητικά του ΑΣΕΠ είναι πολύ μακροσκελής και αμφιβάλλω αν όλοι αυτοί που τα διαθέτουν ξέρουν καλύτερα αγγλικά από ένα παιδί Γ' δημοτικού :P Υπάρχουν πιστοποιητικά εκεί μέσα που τα παίρνεις προετοιμάζοντας θέματα συζητήσεων από πριν...

Συμφωνώ απολύτως! Γιαυτό έγραψα παραπάνω ότι τα θεωρώ αρπακολίστικα.΄Οποιος θέλει να κάνει μια σοβαρή προσπάθεια που θα έχει ουσία, ας προσπαθήσει να πάρει κάποιο σοβαρό πιστοποιητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZxC17

Νεοφερμένος

Ο ZxC17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλά μην αγχώνεσαι και πολύ για το πτυχίο αγγλικών. Λίγοι ενδιαφέρονται για το πτυχίο αυτό καθ' αυτό. Οι περισσότεροι ενδιαφέρονται για τη γνώση της γλώσσας και την ευκολία με την οποία μπορείς να τη χειριστείς. Πάντως, θα πρότεινα είτε το Michigan είτε το Cambridge proficiency εάν θέλεις να εξασκήσεις τα αγγλικά σου. Στην Αγγλία ενδιαφέρονται περισσότερο για τις πιστοποιήσεις από ό,τι στις ΗΠΑ, οπότε αν σκοπεύεις για Αμερική μην αγχώνεσαι για το πτυχίο

Δεν το κατάλαβα αυτό ? Αν δεν έχεις πτυχίο μπορείς να πεις "έχω άριστη γνώση αγγλικών ξέρω άπταιστα αγγλικά αλλά δεν έχω πάρει το αντίστοιχο πτυχιο !" Και ο κάθε εργοδότης θα το δεχτεί?!? Εκτός αν εννοείς το ανάποδο ,δηλαδή να έχεις πτυχίο και να σε εξετάσει αν μπορεις να χειριστείς ακόμα τη γλώσσα..

1) Αν θέλεις να έχεις ένα πτυχίο αγγλικών, επιπέδου C2 και το θέλεις όχι μόνο για τυπικούς λόγους αλλά για να μάθεις τη γλώσσα ουσιαστικά, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις προετοιμασία για το Proficiency του Cambridge ή του Michigan.
2) Το IELTS είναι αποδεκτό για αίτηση για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό με ισχύ 2 ετών από τότε που θα το πάρεις. Για τις άλλες περιπτώσεις που αναφέρεις (μεταπτυχιακό στην Ελλάδα, θέσεις εργασίας) δεν έχω δει ν΄ αναφέρεται πουθενά ο περιορισμός της διετίας οπότε συμπεραίνω ότι ισχύει κανονικά. Η αντιστοιχία είναι,
επίπεδο C2= βαθμός IELTS από 8,5 και πάνω, επίπεδο C1= βαθμός IELTS 7-8, επίπεδο B2= βαθμός IELTS 5.5-6,5.
3) Στις προκηρύξεις μεταπτυχιακών στην Ελλάδα αναφέρεται το ζητούμενο επίπεδο γνώσης της ξένης γλώσσας. ΄Οταν βλέπεις πχ επαρκής γνώση Αγγλικών, καταλαβαίνεις ότι ζητάνε B2 κτλ Σε κάποιες περιπτώσεις αναφέρεται ότι όταν ο υποψήφιος δεν κατέχει πτυχίο Αγγλικών, υποχρεούται να εξεταστεί από την επιτροπή επιλογής των υποψηφίων για την εισαγωγή τους στο μεταπτυχιακό, ως προς την ικανότητα κατανόησης της γλώσσας (και όχι από επιτροπή φοιτητών όπως γράφεις).΄Οπως και να έχει, καλό είναι να μάθεις καλά τη γλώσσα γιατί ακόμα κι αν οι απαιτήσεις για την εισαγωγή σου είναι χαμηλές, κατά τη διάρκεια των σπουδών σου θ΄αναγκαστείς να χρησιμοποιήσεις ξένη βιβλιογραφία και θα δυσκολευτείς πολύ.
4) Υπάρχουν κι ένα σωρό άλλα αποδεκτά πτυχία γνώσης της ξένης γλώσσας (αρπακολίστικα όπως τα λέω εγώ) αλλά αν θέλεις να κάνεις σοβαρή δουλειά θα σου πρότεινα να επιλέξεις κάποια από αυτά που σου ανέφερα παραπάνω.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!
Όντως σε καποιες περιπτώσεις λένε ότι υπάρχει επιτροπή που εξετάζει τους υποψηφίους(ευχαριστώ για την διευκρίνιση!.) Σχετικά με την εξέταση αυτή έχεις γνώση πως είναι; Είναι όπως οι αντίστοιχες εξετάσεις των πτυχίων(κατανόηση κειμένου,γραπτός λόγος , προφορικός λόγος,κτλ) ή κυρίως κατανόηση κειμένου και προφορικός λόγος;Πρόσφατα κάποιος γνωστός μου έκανε αυτοδιδασκαλια αγγλικών (όχι γραπτός λόγος ,κυρίως γραμματικά φαινόμενα και προφορικά /ακουστικη)και μου είπε ότι αρκεί κάτι τέτοιο για να περάσει από την επιτροπή ..Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ZxC17

Νεοφερμένος

Ο ZxC17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μην παρεις κατι παραπανω,οταν ερθει η ωρα για Msc απλα πας και δινεις ενα απο αυτο που θα ζητησουν.κ.

Τι εννοείς όταν έρθει η ώρα;Όταν αποφασίσω ποιο θέλω και κάνω αίτηση ή όταν με δεκτουν; Και θα προλάβω να το δώσω πχ σε δύο μήνες; Και στην αίτηση δεν πρέπει να φαίνεται κάπως το επίπεδο αγγλικών που θα ζητάνε άρα να το έχω αποκτήσει από πρίν;;
Ας το πάρω με το καλό και δεν πάει χαμένο πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Τι εννοείς όταν έρθει η ώρα;Όταν αποφασίσω ποιο θέλω και κάνω αίτηση ή όταν με δεκτουν; Και θα προλάβω να το δώσω πχ σε δύο μήνες; Και στην αίτηση δεν πρέπει να φαίνεται κάπως το επίπεδο αγγλικών που θα ζητάνε άρα να το έχω αποκτήσει από πρίν;;
Ας το πάρω με το καλό και δεν πάει χαμένο πάντως!

Εχω ακουσει παρα πολλες περιπτωσεις ατομων που τελικα πανε εξω και δεν καταλαβαινουν Χριστο απο τις διαλεξεις στα πανεπιστημια ενω εχουν πιστοποιησεις.Το point μου ειναι οτι εαν γενικα δεν εξασκεις τη γλωσσα,εαν δεν ακους διαλεξεις στα Αγγλικα τοτε θα εχεις θεμα και θα πρεπει να ανησυχεις περισσοτερο γι'αυτο.Διοτι η πιστοποιηση δεν ειναι κατι να την παρεις απο τη στιγμη που ξερεις Αγγλικα.
Απο εκει και περα,επειδη ειχα διαβασει πριν λιγο καιρο τι ισχυει και δεν θυμαμαι καλα,εαν δωσεις λογου χαρη ενα proficiency και εχουν περασει 2 χρονια δεν προκειται να το δεκτουν γιατι σου λενε που ξερω εγω οτι οι γνωσεις σου μετα απο 2 χρονια ειναι ιδιες και οτι τωρα λογου χαρη δεν ξερεις καν να καταλαβεις μια απλη προταση.
Οποτε αντι να παιρνεις πιστοποιησεις τετοιες περιμενε να πας να το δωσεις ξερω'γω ενα χρονο πριν κανεις την αιτηση.

Βεβαια απ'οσο γνωριζω μερικα πανεπιστημια ισως σου προσφερουν θεση υπο ορους.
Αυτο σημαινει οτι ναι μεν σε δεχομαστε αλλα υπαρχουν καποιες απαιτησεις τις οποιες δεν ικανοποιεις.Φροντισε να τις καλυψεις.Αυτο το κανουν για να μην χασεις τη θεση και πρεπει να ξανακανεις apply κτλπ.

Εαν σκοπευεις να δουλεψεις εξω επισης εαν εχεις παρει καποιο πτυχιο απο ξενο πανεπιστημιο το βρισκω δυσκολο να σου ζητηθει πιστοποιητικο.Good to have,not necessary though :) .Τωρα εαν σκοπευεις να κατσεις Ελλαδισταν τοτε ειναι πιθανο να σε βοηθαει για θεσεις του Δημοσιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όντως σε καποιες περιπτώσεις λένε ότι υπάρχει επιτροπή που εξετάζει τους υποψηφίους(ευχαριστώ για την διευκρίνιση!.) Σχετικά με την εξέταση αυτή έχεις γνώση πως είναι; Είναι όπως οι αντίστοιχες εξετάσεις των πτυχίων(κατανόηση κειμένου,γραπτός λόγος , προφορικός λόγος,κτλ) ή κυρίως κατανόηση κειμένου και προφορικός λόγος;Πρόσφατα κάποιος γνωστός μου έκανε αυτοδιδασκαλια αγγλικών (όχι γραπτός λόγος ,κυρίως γραμματικά φαινόμενα και προφορικά /ακουστικη)και μου είπε ότι αρκεί κάτι τέτοιο για να περάσει από την επιτροπή ..Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο??

Συνήθως είναι μια σύντομη συνέντευξη στα Αγγλικά, σχολιασμός ενός ξενόγλωσσου επιστημονικού κειμένου και γραπτή περίληψή του έτσι ώστε να εξεταστεί η επάρκειά σου γραπτώς και προφορικώς (βέβαια εξαρτάται από κάθε Πανεπιστήμιο ο ακριβής τρόπος εξέτασης αλλά σ΄αυτό το πλάνο κινούνται) . Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που σου είπα παραπάνω. Ξεκίνησε την προετοιμασία σου για το Proficiency του Cambridge ή του Michigan.΄Οταν φτάσεις στο επίπεδο ν΄ανταποκριθείς στις εξετάσεις αυτές και να πάρεις το πιστοποιητικό , θα έχεις το υπόβαθρο ν΄ανταποκριθείς σε οποιαδήποτε εξέταση γλωσσομάθειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZxC17

Νεοφερμένος

Ο ZxC17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
..
Την βεβαίωση από την σχολή θα μου την δώσουν αν πάω τώρα από την γραμματεία; Δεν έπρεπε εφόσον έκανα την αίτηση μαζί με τα χαρτιά του πτυχίου να την βάλουν μέσα ; Να πάω να την ζητήσω τώρα γίνεται;;
.
Ενημερώνω ότι τελικά μου την εστειλαν με email και απλώς λέει ότι παρακολούθησα μαθήματα που εμπίπτουν στο τομέα της πληροφορικής. Στο δημόσιο τομέα είμαστε καλυμμένοι οπότε αλλα στον ιδιωτικό;;
Έχει προσληφθεί κανείς στον ιδιωτικό τομέα με την βεβαίωση αυτή αντί για ecdl?? Εκεί συνήθως ζητάνε συγκεκριμένες ενότητες πχ excel,word ,powerpoint αυτή η βεβαίωση θα με καλύπτει για όλες τις ενότητες; Πραγματικά δεν βγάζω άκρη...
Και εν τω μεταξύ έχω διαβάσει τα βιβλία του κλειδαρίθμου και δεν ξέρω αν αξίζει να πάω να δωσω ecdl αφού έχω τη βεβαίωση αυτή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Ο σύμβουλος σπουδών του πανεπιστημίου μου είπε πέρα από την πτυχιακή εργασία να βάλω και άλλες εργασίες που τυχον εχω κάνει...
Εγώ λοιπόν έχω κάνει κάπου 13 (καλές) εργασίες στο 3ο και 4ο έτος...
1) Να τις αναφέρω όλες;
2) Να βάλω και βαθμό; (σε 2 είχα πάρει 9 (δεν έβαλαν σε κανέναν 10) και σε κάποιες δεν ξέρω το βαθμό γιατί αν και εργασία 30-40 σελίδων ήταν απλά πριμοδοτική ή υποχρεωτική για να μπορέσεις να δώσεις τις εξετάσεις...)
3) Να αναφέρω απλά τον τίτλο; ή πρεπει να γραφω και σε ποιο μαθημα ήταν τον καθηγητή κλπ;

Επίσης, στη σχολή είχα κάνει 2 εξάμηνα μαθήματα Παιδαγωγικής Επάρκειας τα οποία εμφανίζονται και στην αναλυτική μου βαθμολογία δίχως βαθμό ( και δίχως να μετράνε ουσιαστικά ως παιδαγωγική επάρκεια αφού πλέον χρειάζεσαι έξτρα βεβαίωση της ΑΣΠΑΙΤΕ)....να το αναφέρω στο βιογραφικό;;

Τέλος, επειδή στο έτος που αποφοίτησα είχα σειρά κατάταξης 23η σε 270 άτομα θεωρείται ότι πρέπει να το αναφέρω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ο σύμβουλος σπουδών του πανεπιστημίου μου είπε πέρα από την πτυχιακή εργασία να βάλω και άλλες εργασίες που τυχον εχω κάνει...
Εγώ λοιπόν έχω κάνει κάπου 13 (καλές) εργασίες στο 3ο και 4ο έτος...
1) Να τις αναφέρω όλες;
2) Να βάλω και βαθμό; (σε 2 είχα πάρει 9 (δεν έβαλαν σε κανέναν 10) και σε κάποιες δεν ξέρω το βαθμό γιατί αν και εργασία 30-40 σελίδων ήταν απλά πριμοδοτική ή υποχρεωτική για να μπορέσεις να δώσεις τις εξετάσεις...)
3) Να αναφέρω απλά τον τίτλο; ή πρεπει να γραφω και σε ποιο μαθημα ήταν τον καθηγητή κλπ;

Επίσης, στη σχολή είχα κάνει 2 εξάμηνα μαθήματα Παιδαγωγικής Επάρκειας τα οποία εμφανίζονται και στην αναλυτική μου βαθμολογία δίχως βαθμό ( και δίχως να μετράνε ουσιαστικά ως παιδαγωγική επάρκεια αφού πλέον χρειάζεσαι έξτρα βεβαίωση της ΑΣΠΑΙΤΕ)....να το αναφέρω στο βιογραφικό;;

Τέλος, επειδή στο έτος που αποφοίτησα είχα σειρά κατάταξης 23η σε 270 άτομα θεωρείται ότι πρέπει να το αναφέρω;;

Για ποιο πράγμα θα κάνεις το βιογραφικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top