Master in Business Administration (MBA)

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Το τι ζηταει το MBA στην ΑΣΟΕΕ εχει 0 σημασια γιατι δεν ειναι καν 2nd tier σχολη, τοπ σχολες σχεδον παντα το απαιτουνε και δεν εχει νοημα να πας σε οτιδηποτε περαν των τοπ σχολων. Και στην πραξη ανεξαρτητως αν το ζητανε η οχι, δεν εχει κανενα νοημα να κανεις MBA χωρις προυπηρεσια γιατι το κανεις για ανεβεις πιο ψηλα στην ιεραρχια, οχι να μαθεις λογιστικη. Αν εισαι αρκετα καλος να μπεις καπου χωρις να εχεις δουλεψει, μαλλον δεν το χρειαζεσαι το πτυχιο καν, ξεκινα την δικη σου εταιριεα

α, συγνώμη που σε απασχόλησα στο υψηλό σου επίπεδο. Έχουμε ξέρεις την τάση, κακώς ίσως για σένα, όταν μιλάμε στην Ελλάδα και στα ελληνικά forum και λέμε για μια κατηγορία προγραμμάτων, να εννοούμε στην Ελλάδα, στα πιο καλά ενδεχομένως από τα πανεπιστήμια μας. Αν εσύ λες MBA και εννοείς Harvard και LSE εγώ ψάχνω τις διαφορές ανάμεσα στο σκέτο και το International της ΑΣΟΕΕ.

δες λίγο τα rankings πάντως γιατί δεν έχεις σωστή εντύπωση για την ΑΣΟΕΕ. 4/5 αστέρια πχ στο eduuniversal, που οι περισσότεροι το θεωρούν σημαντικό, είναι κάτι. Αν μου πεις ότι δεν σε νοιάζουν τα rankings θα σου πω ούτε εμένα, αλλά επίσης θα σου πω να μην κάνεις rankings αφού δεν σε νοιάζουν

ότι δεν έχει νόημα να κάνεις MBA αν είναι να μην σε βοηθήσει συμφωνούμε, το έχω πει άλλωστε

αλλά είμαι βαλκάνιος, τι να ξέρω, φτύσε μας στα μούτρα μας αξίζει που όταν τα πρωτοείπες, δια ζώσης, δεν το χειρίστηκαν όπως έπρεπε όσοι βαλκάνιοι σε άκουγαν, ίσως θα είχες γίνει άνθρωπος και να μην είχες τέτοιο μίσος για τον λαό σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
α, συγνώμη που σε απασχόλησα στο υψηλό σου επίπεδο.

δες λίγο τα rankings πάντως γιατί δεν έχεις σωστή εντύπωση για την ΑΣΟΕΕ. 4/5 αστέρια πχ στο eduuniversal, που οι περισσότεροι το θεωρούν σημαντικό, είναι κάτι. Αν μου πεις ότι δεν σε νοιάζουν τα rankings θα σου πω ούτε εμένα, αλλά επίσης θα σου πω να μην κάνεις rankings αφού δεν σε νοιάζουν

ότι δεν έχει νόημα να κάνεις MBA αν είναι να μην σε βοηθήσει συμφωνούμε, το έχω πει άλλωστε

Το ranking φίλε κάποιε κάποιε στα ελληνικά πανεπιστήμια δεν έχει και ιδιαίτερα σημασία γιατί δεν δημιουργήθηκαν για το σπουδαστικό κοινό αλλά για το επενδυτικό κοινό.Ουσιαστικά όσο πιο ψηλά είναι στο ranking το πανεπιστήμιο τόσο μεγαλύτερη είναι η χρηματοδότηση της έρευνας απο τους μετόχους.Eαν πέσει ranking το πανεπιστήμιο είναι βέβαιο οτι οι μέτοχοι θα κάνουν λιγότερες ΑΜΚ άρα θα μειωθούν τα χρήματα που πηγαίνουν για έρευνα.Στην Ελλάδα τα πανεπιστήμια είναι κρατικά οπότε όλες τους οι έρευνες χρηματοδοτούνται απο τα διαθέσιμα αποθεματικάτων ίδιων των πανεπιστημίων (ναι αυτά τα ψίχουλα που έχει η ΤτΕ στον λογαριασμό) οπότε και 1ο είτε είναι το 255ο την ίδια χρηματοδότηση που μπορεί και ανα πάσα στιγμή να μειωθεί ακόμα περισσότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
α, συγνώμη που σε απασχόλησα στο υψηλό σου επίπεδο. Έχουμε ξέρεις την τάση, κακώς ίσως για σένα, όταν μιλάμε στην Ελλάδα και στα ελληνικά forum και λέμε για μια κατηγορία προγραμμάτων, να εννοούμε στην Ελλάδα, στα πιο καλά ενδεχομένως από τα πανεπιστήμια μας. Αν εσύ λες MBA και εννοείς Harvard και LSE εγώ ψάχνω τις διαφορές ανάμεσα στο σκέτο και το International της ΑΣΟΕΕ.

δες λίγο τα rankings πάντως γιατί δεν έχεις σωστή εντύπωση για την ΑΣΟΕΕ. 4/5 αστέρια πχ στο eduuniversal, που οι περισσότεροι το θεωρούν σημαντικό, είναι κάτι. Αν μου πεις ότι δεν σε νοιάζουν τα rankings θα σου πω ούτε εμένα, αλλά επίσης θα σου πω να μην κάνεις rankings αφού δεν σε νοιάζουν

ότι δεν έχει νόημα να κάνεις MBA αν είναι να μην σε βοηθήσει συμφωνούμε, το έχω πει άλλωστε

αλλά είμαι βαλκάνιος, τι να ξέρω, φτύσε μας στα μούτρα μας αξίζει που όταν τα πρωτοείπες, δια ζώσης, δεν το χειρίστηκαν όπως έπρεπε όσοι βαλκάνιοι σε άκουγαν, ίσως θα είχες γίνει άνθρωπος και να μην είχες τέτοιο μίσος για τον λαό σου

That's very cute. Το τι διαολο ρανκ εχει το MBA της ΑΣΟΕΕ στο eduuniversal εχει μηδεν σημασια, σημασια εχει τι ρανκ εχει για τον recruiter και αυτη δεν ειναι ιδιαιτερα υψηλη. Και αν δεν εχει νοημα να κανεις MBA στην ΑΣΟΕΕ, οπως και σε καποιο αλλο average Πανεπιστημιο της Μ.Βρετανιας ή Αμερικης, τοτε τι ασχολουμαστε με την ΑΣΟΕΕ? Το εχω ξαναπει, MBA ειτε το κανεις σε τοπ πανεπιστημιο ειτε δεν το κανεις καθολου.

Το βαλκανιος πηγαινε προς τις βαλκανικες χωρες της πρωην ΕΕΣΔ οπου η Ελλαδα μπορουσε να το παιζει πλουσια και τα πανεπιστημια, τουλαχιστον η ΑΣΟΕΕ, εχουν ενα υποτιπωδες prestige οχι σε εσενα συγκεκριμενα. Και καλο θα ηταν να μαθεις να κοιταζεις αν ο αλλος εχει δικιο οταν κριτικαρει κατι αντι να αρχιζεις κυρηγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
That's very cute. Το τι διαολο ρανκ εχει το MBA της ΑΣΟΕΕ στο eduuniversal εχει μηδεν σημασια, σημασια εχει τι ρανκ εχει για τον recruiter και αυτη δεν ειναι ιδιαιτερα υψηλη. Και αν δεν εχει νοημα να κανεις MBA στην ΑΣΟΕΕ, οπως και σε καποιο αλλο average Πανεπιστημιο της Μ.Βρετανιας ή Αμερικης, τοτε τι ασχολουμαστε με την ΑΣΟΕΕ? Το εχω ξαναπει, MBA ειτε το κανεις σε τοπ πανεπιστημιο ειτε δεν το κανεις καθολου.

Το βαλκανιος πηγαινε προς τις βαλκανικες χωρες της πρωην ΕΕΣΔ οπου η Ελλαδα μπορουσε να το παιζει πλουσια και τα πανεπιστημια, τουλαχιστον η ΑΣΟΕΕ, εχουν ενα υποτιπωδες prestige οχι σε εσενα συγκεκριμενα. Και καλο θα ηταν να μαθεις να κοιταζεις αν ο αλλος εχει δικιο οταν κριτικαρει κατι αντι να αρχιζεις κυρηγμα

Μια χαρά είναι το MBA της ΑΣΟΕΕ σύμφωνα με την αγορά και είναι πράγματα γνωστά σε όποιον έχει μια ελάχιστη σχέση με αυτό που λέμε Διοίκηση-Οικονομία. Απλά είναι δύσκολο και ίσως να πρέπει κανείς να κάνει μια άλλη επιλογή γιατί πραγματικά λίγοι θα βρουν κάποια θέση που δεν θα την έβρισκαν χωρίς αυτό.

Το κοινωνικοπολιτικό παραλήρημα καλύτερα να το κόψουμε, όλοι όμως, και να μένουμε στο χρηστικό κομμάτι, αρκεί να ξέρουμε να πούμε κάτι. Μην ξέροντας λοιπόν κάτι για το θέμα ΜΒΑ αποφάσισες να μας πεις για την ΕΕΣΔ (ποιά ?) που είχε λέει βαλκανικές χώρες. Ρε τι μαθαίνει κανείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Μια χαρά είναι το MBA της ΑΣΟΕΕ σύμφωνα με την αγορά και είναι πράγματα γνωστά σε όποιον έχει μια ελάχιστη σχέση με αυτό που λέμε Διοίκηση-Οικονομία. Απλά είναι δύσκολο και ίσως να πρέπει κανείς να κάνει μια άλλη επιλογή γιατί πραγματικά λίγοι θα βρουν κάποια θέση που δεν θα την έβρισκαν χωρίς αυτό.
Τοτε δεν εχει νοημα

Το κοινωνικοπολιτικό παραλήρημα καλύτερα να το κόψουμε, όλοι όμως, και να μένουμε στο χρηστικό κομμάτι, αρκεί να ξέρουμε να πούμε κάτι. Μην ξέροντας λοιπόν κάτι για το θέμα ΜΒΑ αποφάσισες να μας πεις για την ΕΕΣΔ (ποιά ?) που είχε λέει βαλκανικές χώρες. Ρε τι μαθαίνει κανείς
Σταματα να κανεις σαν πενταχρονο. Ειπα της ΕΣΣΔ για αντι πρωην κομμουνιστικες χωρες των Βαλκανιων satellites της ΕΣΣΔ. Οριστε ευχαριστηθηκες? Και το ποιος απο τους δυο μας ξερει για το θεμα ασ'το καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
είναι ακριβά τα καλά μεταπτυχιακά όπως βλέπω
έκανα μια γύρσα σε ΑΣΟΕΕ και ΠΑΜΑΚ,θελουν αρκετα λεφτα
το θεμα ειναι κεφαλαιοποιειται το ποσο,αλλα και ο κοπος;θα πιασει τοπο;
ενας που ηδη ειναι σε μια εταιρεια μεσα λογικο να ψαξει κατι τετοιο
ενας νεος απόφοιτος νομιζω πρεπει να το σκεφτει καλά.

μπορει βεβαια με αυτο να προσληφθει πιο ευκολα στην εταιρεια,δεν το αποκλειω.Θέλει σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σταματα να κανεις σαν πενταχρονο. Ειπα της ΕΣΣΔ για αντι πρωην κομμουνιστικες χωρες των Βαλκανιων satellites της ΕΣΣΔ. Οριστε ευχαριστηθηκες? Και το ποιος απο τους δυο μας ξερει για το θεμα ασ'το καλυτερα.

Λογικό να αρπάζεσαι και να κάνεις σαν πεντάχρονο με όποιον έχει άλλη άποψη όταν είσαι ανασφαλής όσον αφορά τις επιλογές που έκανες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το εχω ξαναπει, MBA ειτε το κανεις σε τοπ πανεπιστημιο ειτε δεν το κανεις καθολου.

Επίσης είτε το κάνεις ενώ είσαι στέλεχος κάποιας σοβαρής εταιρίας και πας για ψηλότερα (για να στο πληρώσει κιόλας) είτε δεν το κάνεις καθόλου!
Το να πας να το κάνεις ενώ π.χ. είσαι άνεργος και να το πληρώσεις απ' την τσέπη σου είναι κάτι αντίστοιχο με το να πας να σπουδάσεις προπτυχιακά Διοίκηση Επιχειρήσεων χωρίς να έχεις επιχείρηση (ή προοπτική να "διοικήσεις" κάποια τελοσπάντων)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Kώστα από όσο ξέρω σε σοβαρά ΜΒΑ δεν γίνεται δεκτός μόνο πτυχιούχος ενώ αναφέρεται ρητά η αποδεδειγμένη (με αστερίσκους υποβολής σχετικών εντύπων) εργασιακή εμπειρία π.χ. 8 τουλάχιστον χρόνια σε μεγάλο τραπεζικό ή οικονομικό οργανισμό ή εταιρία κλπ σε συναφή θέση με το Management.

Στην Ελλάδα υπάρχει η άλλη, πιο καινοτόμα και start-ups λογική: MBA πρόγραμμα του Πανεπιστημίου Πατρών, χωρίς δίδακτρα, στο οποίο ενώ οι θέσεις είναι κάπου 30, υπάρχει το αξιοσημείωτο να κάνουν κάπου 350 πτυχιούχοι (ή με δεύτερο μάστερ, κλπ) αίτηση υποψηφιότητας κάθε χρόνο. Καλοπροαίρετος είμαι στη σκέψη για την αξιοκρατία εισαγωγής.

είναι ακριβά τα καλά μεταπτυχιακά όπως βλέπω
μπορει βεβαια με αυτο να προσληφθει πιο ευκολα στην εταιρεια,δεν το αποκλειω.Θέλει σκέψη.

Υπάρχουν πολύ καλά μεταπτυχιακά στις Μαθηματικές Επιστήμες και εν γένει Θετικές π.χ. Πληροφορική κλπ στο εξωτερικό με όχι και τόσο υψηλό κόστος (λόγω χαμηλών ή καθόλου διδάκτρων) και με αξιόλογες προοπτικές για τους αποφοίτους. Το ερώτημα δεν είναι κατά πόσο ένα μεταπτυχιακό είναι καλό αν είναι ακριβό, αλλά πόσο ο ίδιος ο απόφοιτος το αξιοποιήσει κατάλληλα. Συγγνώμη, αλλά αρκετοί στόκοι φοιτούν σε μεταπτυχιακά προγράμματα και στο εξωτερικό! όπου πέρα από το project δεν ξέρουν να ανοίξουν μια πόρτα. :)

Το υψηλό κόστος προκύπτει λόγω αξιοσημείωτης ζήτησης από τους υποψηφίους και έτσι τα Πανεπιστήμια το βλέπουν σαν μια καλή επένδυση - εισροή κονδυλίων για την αυτοδυναμία τους. Πλανάται μια φήμη ότι ζητείται το Management σαν πακέτο γνώσεων στην αγορά αλλά δεν δίνονται εξηγήσεις με λεπτομέρειες πόσο το κάθε μπάζο που επειδή διδάσκεται Διοίκηση Λειτουργιών και το περνάει με 5, θα πάει να διοικήσει τι; Τα Πανεπιστήμια πλέον στο εξωτερικό ανοίγουν Σχολές Management επειδή είναι "πιασάρικα" αντικείμενα χωρίς να σημαίνει ότι αξίζουν περισσότερο από ό,τι αξίζουν άλλες πιο ερευνητικές επιστήμες. Το θέμα με τα μεταπτυχιακά πλέον είναι λιγάκι μπίζνα για μια αγορά από δίδακτρα, ενοίκια, ξενυχτάδικα, αερομεταφορές κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Λογικό να αρπάζεσαι και να κάνεις σαν πεντάχρονο με όποιον έχει άλλη άποψη όταν είσαι ανασφαλής όσον αφορά τις επιλογές που έκανες.

χαχα, ο hack έχει κάνει τόσο καλές επιλογές που τον έχουν κάνει τόσο executive που μπαίνει στο ischool να χωθεί αν μου την λέει κάποιος, get a life κακομοίρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα αυτό μετά από ένα χρόνο καθώς σκέφτομαι από πέρσι να γραφτώ σε πρόγραμμα ΜΒΑ.
Αναφέρθηκε και πιο πάνω πως στο πανεπιστήμιο της Πάτρας υπάρχει μεταπτυχιακό ΜΒΑ με δωρεάν δίδακτρα αλλά με εξετάσεις.


Διαβάζοντας το παρον θέμα είδα πως οι περισσότεροι υποστηρίζουν ότι ΜΒΑ πρέπει να κάνει κάποιος μόνο αν θέλει να ανέβει ιεραρχικά μέσα στην εταιρία που εργάζεται και οπωσδήποτε για κάποιον που προηγουμένως έχει εργασιακή εμπειρία.

Εγώ είμαι 22 χρονών και πήρα το πτυχίο μου στο Τμήμα Πολιτικών Επιστημών και Δημόσιας Διοίκησης με βαθμό 8,1 πέρσι το καλοκαίρι. Οπότε δεν έχω κάποια εργασιακή εμπειρία αλλά είναι το μόνο πρόγραμμα στη πόλη μου στο οποίο μπορώ να κάνω αίτηση σχετικό κάπως με το πτυχίο μου.
Επειδή έχω αρχίσει ήδη το διάβασμα θεωρείται εν τέλει πως δεν αξίζει και να μην κάνω αίτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george.pr4

Νεοφερμένος

Ο george.pr4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Το MBA του ΟΠΑ είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή θεωρώ για μεταπτυχικακό επίπεδο σπουδών και από όσο έχω ερευνήσει. Όταν αναφερόμαστε στο κομμάτι του μέσου όρου απαιτεί απλά έναν αξιοπρεπή καλό μέσο όρο 6.5 -.7.5 ή κάποιο ακραίο μέσο όρο τύπου από 8.5 και πάνω. Δεδομένου ότι πληρείς κάποιες σοβαρές προϋποθέσεις πχ. εργασικακή εμεπερία κτλπ GMAT καλό. Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Το MBA του ΟΠΑ είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή θεωρώ για μεταπτυχικακό επίπεδο σπουδών και από όσο έχω ερευνήσει. Όταν αναφερόμαστε στο κομμάτι του μέσου όρου απαιτεί απλά έναν αξιοπρεπή καλό μέσο όρο 6.5 -.7.5 ή κάποιο ακραίο μέσο όρο τύπου από 8.5 και πάνω. Δεδομένου ότι πληρείς κάποιες σοβαρές προϋποθέσεις πχ. εργασικακή εμεπερία κτλπ GMAT καλό. Σας ευχαριστώ πολύ.


Με εναν αξιοπρεπή Μ.Ο 7 και πάνω είσαι οκ.
Πάντως γενικά είναι πολύ δύσκολες οι εποχές για να σε αφήσουν έξω από ένα μεταπτυχιακό που θα το πληρώσεις αδρά (8.500 Ευρώ δεν έχει;) όσο το ΜΒΑ του ΟΠΑ. Οπότε μην κολλάς σε αυτά:yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ρε τι φάση το κόστος των MBA?

Όχι πως ενδιαφέρομαι, αλλά αποσβεση κάνετε;

Ενδεικτικά, το δικό μου κάνει 2400, κι άλλα στον τομέα μου είναι δωρεάν.

Αλλα 2400 το εξάμηνο; Αν τα είχα, μάλλον θα έκανα διαφορετικού είδους επένδυση.

Θα μου πεις βέβαια, και μόνο για να σπουδάσω σε διαφορετικές από το πατρικό μου πολεις, εχουν ξοδευτεί πολλά περισσότερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ρε τι φάση το κόστος των MBA?

Στο MBA ισχύει περισσότερο από κάθε άλλη μορφή σπουδών το "you pay peanuts, you get monkeys"...δεν είναι τυχαίο ότι π.χ. στο CBS στη Δανία το MBA έχει δίδακτρα γύρω στα 50.000€, σε μια χώρα όπου τα υπόλοιπα πτυχία & μεταπτυχιακά είναι δωρεάν!;)
Προσωπικά για MBA σε Ελληνικό πανεπιστήμιο δε θα έδινα ούτε 1€...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Στο MBA ισχύει περισσότερο από κάθε άλλη μορφή σπουδών το "you pay peanuts, you get monkeys"...δεν είναι τυχαίο ότι π.χ. στο CBS στη Δανία το MBA έχει δίδακτρα γύρω στα 50.000€, σε μια χώρα όπου τα υπόλοιπα πτυχία & μεταπτυχιακά είναι δωρεάν!;)
Προσωπικά για MBA σε Ελληνικό πανεπιστήμιο δε θα έδινα ούτε 1€...

Αναφέρεσαι στις γνώσεις ή στο χαρτί απ' το ελληνικό πανεπιστήμιο; Αν αναφέρεσαι στο χαρτι (αξία του πτυχίου, κύρος πανεπιστημίου), εχεις δικιο. Στις γνώσεις, δε θα το έλεγα. Η βιβλιογραφία είναι παγκόσμια και όλα υπάρχουν διαθέσιμα στο διαδίκτυο. Αυτά που θα διαβάσει κάποιος στο CBS μπορεί να τα βρει και στο ελληνικό πανεπιστήμιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george.pr4

Νεοφερμένος

Ο george.pr4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πιστεύω πως το MBA στην Ελλάδα δεν είναι και τόσο κακή επένδυση. Το ΟΠΑ όπως και το ALBA προσφέρουν αξιοπρεπή μεταπτυχιακά, ενώ το πρόγραμμα σπουδών των MBA δεν διαφέρει σε τρελά επίπεδα με αντίστοιχα MBA που προσφέρονται σε πανεπιστήμια εξωτερικού. Θεωρώ πως αξίζει περισσότερο να κάνεις MBA στην Έλλαδα σε περίπτωση που δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να κάνεις κάτι καλύτερο στο εξωτερικό. Εμένα δεν με εντυπωσιάζει η ιδέα να σπουδάσω στο εξωτερικό ίσα ίσα για να λέω ότι σπούδασα έξω σε κάτι που μπορεί να είναι κατώτερο από αυτό που μπορώ να κάνω στην Ελλάδα. Καταλαβαίνετε πως το εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αναφέρεσαι στις γνώσεις ή στο χαρτί απ' το ελληνικό πανεπιστήμιο; Αν αναφέρεσαι στο χαρτι (αξία του πτυχίου, κύρος πανεπιστημίου), εχεις δικιο. Στις γνώσεις, δε θα το έλεγα. Η βιβλιογραφία είναι παγκόσμια και όλα υπάρχουν διαθέσιμα στο διαδίκτυο. Αυτά που θα διαβάσει κάποιος στο CBS μπορεί να τα βρει και στο ελληνικό πανεπιστήμιο :)

Προφανώς και αναφέρομαι στο "χαρτί"...σαν παλιό μέλος που είσαι δε θα έπρεπε να έχεις τέτοιες απορίες!:rolleyes:

Πιστεύω πως το MBA στην Ελλάδα δεν είναι και τόσο κακή επένδυση. Το ΟΠΑ όπως και το ALBA προσφέρουν αξιοπρεπή μεταπτυχιακά, ενώ το πρόγραμμα σπουδών των MBA δεν διαφέρει σε τρελά επίπεδα με αντίστοιχα MBA που προσφέρονται σε πανεπιστήμια εξωτερικού. Θεωρώ πως αξίζει περισσότερο να κάνεις MBA στην Έλλαδα σε περίπτωση που δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να κάνεις κάτι καλύτερο στο εξωτερικό. Εμένα δεν με εντυπωσιάζει η ιδέα να σπουδάσω στο εξωτερικό ίσα ίσα για να λέω ότι σπούδασα έξω σε κάτι που μπορεί να είναι κατώτερο από αυτό που μπορώ να κάνω στην Ελλάδα. Καταλαβαίνετε πως το εννοώ.

Τα MBA στα οποία αναφέρομαι από πλευράς σπουδών δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο...ούτε ιδιαίτερα δύσκολο είναι να σε δεχτούν, ούτε ιδιαίτερα δύσκολο είναι να τα παρακολουθήσεις, ολοκληρώσεις κ.λπ.
Η "ιδιαιτερότητα" τους και αυτό το οποίο πληρώνεις (γι' αυτό και κοστίζουν ΠΟΛΥ παραπάνω από ένα απλό MSc στην αντίστοιχη χώρα) είναι ότι σου ανοίγουν πόρτες τις οποίες χωρίς αυτό δε θα άνοιγες ποτέ!;)
Έχω υπόψη μου περιπτώσεις όπου παρτάλια κυριολεκτικά βρίσκονται τώρα στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και σε άλλους, αντίστοιχου βεληνεκούς οργανισμούς απλά και μόνο επειδή είχαν τα χρήματα για να κάνουν αυτή την επένδυση!
Από εκεί και πέρα προφανώς και είναι καλύτερα να το κάνεις στην Ελλάδα από το να μην το κάνεις ΚΑΘΟΛΟΥ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george.pr4

Νεοφερμένος

Ο george.pr4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Προφανώς και αναφέρομαι στο "χαρτί"...σαν παλιό μέλος που είσαι δε θα έπρεπε να έχεις τέτοιες απορίες!:rolleyes:



Τα MBA στα οποία αναφέρομαι από πλευράς σπουδών δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο...ούτε ιδιαίτερα δύσκολο είναι να σε δεχτούν, ούτε ιδιαίτερα δύσκολο είναι να τα παρακολουθήσεις, ολοκληρώσεις κ.λπ.
Η "ιδιαιτερότητα" τους και αυτό το οποίο πληρώνεις (γι' αυτό και κοστίζουν ΠΟΛΥ παραπάνω από ένα απλό MSc στην αντίστοιχη χώρα) είναι ότι σου ανοίγουν πόρτες τις οποίες χωρίς αυτό δε θα άνοιγες ποτέ!;)
Έχω υπόψη μου περιπτώσεις όπου παρτάλια κυριολεκτικά βρίσκονται τώρα στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και σε άλλους, αντίστοιχου βεληνεκούς οργανισμούς απλά και μόνο επειδή είχαν τα χρήματα για να κάνουν αυτή την επένδυση!
Από εκεί και πέρα προφανώς και είναι καλύτερα να το κάνεις στην Ελλάδα από το να μην το κάνεις ΚΑΘΟΛΟΥ...

Συμφωνώ απολύτως με αυτά που αναφέρεις παραπάνω σίγουρα ένα MBA στη κατάλληλη στιγμή από άποψη φυσικά εργασικακής εμπειρίας και ηλικίας σου ανοίγει πολλές πόρτες. Επίσης όπως έχω αναφέρει επειδή είμαι στο ψάξιμο και εγώ θεωρώ πως αν το κάνεις είναι καλό να το κάνεις στο καλύτερο πανεπιστήμιο όπου μπόρεις από άποψη 1ον χρημάτων και έπειτα GMAT και βαθμού bachelor.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σκέφτομαι από πέρσι να γραφτώ σε πρόγραμμα ΜΒΑ. Αναφέρθηκε και πιο πάνω πως στο πανεπιστήμιο της Πάτρας υπάρχει μεταπτυχιακό ΜΒΑ με δωρεάν δίδακτρα αλλά με εξετάσεις.
Εγώ είμαι 22 χρονών και πήρα το πτυχίο μου στο Τμήμα Πολιτικών Επιστημών και Δημόσιας Διοίκησης, είναι το μόνο πρόγραμμα στη πόλη μου στο οποίο μπορώ να κάνω αίτηση σχετικό κάπως με το πτυχίο μου.

Η γνώμη μου είναι ότι ο συνδυασμός του πτυχίου σου μ΄ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά είναι η καλύτερη επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top