Γνώμη για ΙΕΚ

mckenzie1

Νεοφερμένος

Ο mckenzie1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Είμαι απόφοιτος ΕΠΑΛ κατεύθυνσή πληροφορικής. Είμαι 18 χρονών και περιμένω χαρτί στρατού. Με ενδιαφέρει το κομμάτι της πληροφορικής παρά πολύ και θέλω να συνεχίσω εκεί.

Δουλεύω season στην Αμοργό από τα 16 ως IT Manager Assistant και φέτος είναι μια σημαντική χρόνια για το ξενοδοχείο στο οποίο εργάζομαι και θα πρέπει να είμαι παρόν, οπότε δεν μπορώ να υπηρετήσω τον στρατό το 2018.

Σκεφτομαι να γραφτώ σε Ιδιωτικό ΙΕΚ, συγκεκριμένα στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ, έχω έρθει σε επικοινωνία με έναν σύμβολο τους και μου έδωσαν την εξής λύση:

1 χρόνος (2 εξάμηνα δηλαδή)
1500 ευρώ
Και θα χρειαστεί να είμαι παρόν μια φόρα το καλοκαίρι που είναι οι εξεταστικές μου είπε.

Η γνώση που θα μου δώσει είναι λίγη και πιστεύω δεν αξίζει τον χρόνο μου, καλύτερα να πάω να δουλέψω θα μαζέψω περισσότερη πρακτική γνώση.

Αυτό που θέλω να πετύχω είναι:

• Να πάρω αναβόλη
• Να μπορέσω να τελειώσω ακόμη 1 season εργασίας
• Να τελειώσω μια αξιόπιστη-αναγνωρίσιμη σχόλη (όσο πάει, με τα κριτήρια αυτά) - ΧΩΡΙΣ να είμαι παρόν.

Αν έχετε κάτι άλλο να μου προτείνεται είμαι όλος αυτιά!

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsigkrikos

Νεοφερμένος

Ο tsigkrikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Φίλε μου. όντως η ΑΚΜΗ είναι αναγνωρίσιμη και καλή σχολή -εκεί σπουδάζω και εγώ- όμως θα πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις χαρτί ή όχι. Αν θέλεις χαρτί από αναγνωρισμένη σχολή θα πληρώσεις.Αν θέλεις αναβολή και δεν μπορείς να πας σε δημόσια σχολή πάλι θα πληρώσεις. Επομένως δεν είναι το θέμα τί θα σου προτείνουμε εμείς αλλά τι θα αποφασίσεις εσύ. Είναι πολύ ξεκάθαρο το αίτημά σου. Θες χαρτί αναβολής. Χαρτί αναβολής για να πάρεις θα πας ή σε ιδιωτικό, δημόσιο ΙΕΚ ή σε κάποιο ΑΕΙ-ΤΕΙ.Οπότε διάλεξε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δύο καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη δεν χωράνε! Αυτό που γράφεις ότι θέλεις να τελειώσεις μια αξιόπιστη-αναγνωρίσιμη σχολή χωρίς να είσαι παρών, είναι επιεικώς αστείο. Ή θα προσπαθήσεις να μπεις σε μια σχολή σύμφωνα με τα ενδιαφέροντα και τα κριτήριά σου και θα στρωθείς να την τελειώσεις παρακολουθώντας την κανονικά ή θα ξεχάσεις τις σπουδές και θα πας να δουλέψεις. Αν θεωρείς ότι είναι τόσο σημαντικό για το μέλλον σου να δουλέψεις αυτό το καλοκαίρι τότε δώσε τα λεφτά που σου ζητούν μόνο και μόνο για να πάρεις την αναβολή (γιατί ασφαλώς καταλαβαίνεις ότι με το να παρουσιαστείς μια φορά στις εξεταστικές και να σου δώσουν ένα χαρτί, δεν έχει καμία ουσία). Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.΄Η πας τώρα στρατό, τελειώνεις και ησυχάζεις (αφού έτσι κι αλλιώς αυτό δεν πρόκειται να το γλιτώσεις) και βλέπεις μετά τι θα κάνεις.΄Η "πληρώνεις" την αναβολή σου πηγαίνοντας στο ιδιωτικό ΙΕΚ, ξεκαθαρίζοντας όμως στον εαυτό σου ότι το κάνεις για τους συγκεκριμένους λόγους και ότι δεν πρόκειται να αποκομίσεις καμία γνώση.΄Η πηγαίνεις στο λύκειό σου το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Μαρτίου και κάνεις αίτηση για να δώσεις πανελλαδικές, παίρνεις μια βεβαίωση και την καταθέτεις στην στρατολογία οπότε σου δίνουν αναβολή (αλλά φαντάζομαι ότι δεν έχεις προετοιμαστεί για τις πανελλαδικές οπότε και να δώσεις δεν πρόκειται να περάσεις πουθενά άρα δεν έχει νόημα) (Εφόσον έχεις αποκτήσει μέχρι την ημερομηνία κατάταξης τις προϋποθέσεις για να συμμετάσχεις σε διαδικασία εγγραφής σου σε ανώτερη ή ανώτατη σχολή του εσωτερικού ή εξωτερικού (πχ απολυτήριο Λυκείου), δικαιούσαι αναβολής κατάταξης μέχρι την 31η Δεκ του εικοστού πρώτου (21ου) έτους της ηλικίας σου (έτος γεν. +20). Για το σκοπό αυτό θα πρέπει να καταθέσεις σε Στρατολογική Υπηρεσία ή ΚΕΠ αντίγραφο απολυτηρίου Λυκείου ή άλλο τίτλο που σου παρέχει το δικαίωμα συμμετοχής σε εισαγωγική διαδικασία για εγγραφή σε ανώτερη ή ανώτατη σχολή. Εφόσον ο τίτλος αυτός είναι διατυπωμένος σε ξένη γλώσσα, θα πρέπει να επικυρωθεί για τη γνησιότητα του περιεχομένου του και να μεταφραστεί επίσημα).΄Η προετοιμάζεσαι για τις πανελλαδικές τον επόμενο χρόνο και αν με το καλό μπεις, αφοσιώνεσαι στις σπουδές σου και το πολύ-πολύ πιάνεις και μια part-time δουλειά για να βγάζεις τα έξοδά σου.΄Η αποφασίζεις ότι δεν θέλεις τίποτα από τα παραπάνω οπότε ψάχνεσαι στο πεδίο που σε ενδιαφέρει για την καλύτερη δυνατόν επαγγελματική απασχόληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mckenzie1

Νεοφερμένος

Ο mckenzie1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα Λένω & Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Καταρχήν έπρεπε να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω την πρόθεση να μπω στην διαδικασία πανελλήνιων. Η αλήθεια είναι ότι την αναβολή την παίρνω με διάφορους τρόπους και δεν είμαι αναγκασμένος να πληρώσω για να την πάρω.

Επίσης να ξεκαθαρίσω ότι ΔΕΝ με ενδιαφέρει η γνώση αλλά μόνο το πτυχίο. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι εάν τα 1500 ευρώ αξίζουν για ένα τέτοιο είδους χαρτί ΙΕΚ ΑΚΜΗ και αν με βοήθα στο IT κομμάτι της πληροφορικής. Στην μέλλον θα συνεχίσω με CCNA η CCNP.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν ο μελλοντικός μου εργοδότης θα λάβη υπόψιν ότι θα έχω στην κατοχή μου ΙΕΚ ΑΚΜΗ?

Ο τρόπος που το σκεφτομαι είναι απλός, μία φόρα να με βοηθήσει να πιάσω μια δουλεία, έβγαλε την αξία του διόρθωσε με αν κάνω λάθος

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα Λένω & Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Καταρχήν έπρεπε να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω την πρόθεση να μπω στην διαδικασία πανελλήνιων. Η αλήθεια είναι ότι την αναβολή την παίρνω με διάφορους τρόπους και δεν είμαι αναγκασμένος να πληρώσω για να την πάρω.

Επίσης να ξεκαθαρίσω ότι ΔΕΝ με ενδιαφέρει η γνώση αλλά μόνο το πτυχίο. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι εάν τα 1500 ευρώ αξίζουν για ένα τέτοιο είδους χαρτί ΙΕΚ ΑΚΜΗ και αν με βοήθα στο IT κομμάτι της πληροφορικής. Στην μέλλον θα συνεχίσω με CCNA η CCNP.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν ο μελλοντικός μου εργοδότης θα λάβη υπόψιν ότι θα έχω στην κατοχή μου ΙΕΚ ΑΚΜΗ?

Ο τρόπος που το σκεφτομαι είναι απλός, μία φόρα να με βοηθήσει να πιάσω μια δουλεία, έβγαλε την αξία του διόρθωσε με αν κάνω λάθος

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
Αν πας σε ΙΕΚ είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό ΔΕΝ θα πάρεις πτυχίο αλλά μόνο μια βεβαίωση(ΒΕΚ) που σου δίνει το δικαίωμα να συμμετάσχεις στις εξετάσεις του ΕΟΠΠΕΠ.
-Η προσωπική μου γνώμη είναι να γραφτείς σε άλλη ειδικότητα του Τομέα Πληροφορικής σε ΕΠΑΛ. Έτσι θα αποκτήσεις δεύτερο πτυχίο σε μόλις ένα χρόνο(αφού δεν θα αλλάξεις Τομέα) και γνώσεις, παρακολουθώντας μόνο τα μαθήματα ειδικότητας. Έχοντας δυο πτυχία θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να πιάσεις δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Τσεκαρε το ΕΑΠ (Ελληνικο Ανοιχτο Πανεπιστημιο). Ειναι εξ αποστασεως, δεν ειναι υποχρεωτικες παρακολουθησεις δηλαδη. Ειναι 4 χρονια και ο χρονος κοστιζει 1500€. Αλλα να ξερεις ειναι παλουκι το ΕΑΠ. Εχεις 3 μαθηματα τον χρονο, αλλα ετσι οπως ειναι τα μαθηματα ειναι σαν να εχεις 5-6. Θελει καθημερινο διαβασμα γιατι εχει εβδομαδιαιες εργασιες. Αλλα στο τελος θα παρεις πτυχιο πανεπιστημιου το οποιο αναγνωριζεται παντου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρώτα απ΄όλα θα ήθελα να σου πω ότι όταν κάνουμε μια ερώτηση, δίνουμε όλα τα απαραίτητα στοιχεία ώστε αυτοί που θα φιλοτιμηθούν να μας απαντήσουν, να ξέρουν τι ακριβώς ζητάμε. Εσύ στην αρχική σου ανάρτηση το μόνο που είχες αναφέρει ήταν ότι σ΄ενδιαφέρει πάρα πολύ το κομμάτι της πληροφορικής και ότι θέλεις να συνεχίσεις σ΄αυτό. Εκ των υστέρων δηλώνεις ότι δεν έχεις την πρόθεση να δώσεις πανελλαδικές, ότι έχεις διάφορους τρόπους να πάρεις αναβολή από τον στρατό, ότι δεν σ΄ενδιαφέρει η γνώση αλλά μόνο το πτυχίο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; και καταλήγεις ν΄αναρωτιέσαι αν το χαρτί αυτό που θ΄αγοράσεις 1500 ευρώ, εξαργυρώσει την αξία του με μια θέση εργασίας. Εγώ λοιπόν σ΄αυτά που λες δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου και να με συγχωρείς γι΄αυτό. Το μόνο που ξέρω είναι ότι άνθρωποι με δυνατά χαρτιά που για να τα πάρουν έτριψαν αρκετά παντελόνια στην καρέκλα τους , διεκδικούν τέτοιες θέσεις. Αν εσύ ήσουν εργοδότης, ποιον θα επέλεγες; Παρεμπιπτόντως σήμερα ο tsigkrikos, η Blacklullaby, εσύ ασχολείστε όλοι μαζί με το συγκεκριμένο ιδιωτικό ΙΕΚ. Τι έγινε βρε παιδιά, συνεννοημένοι είστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλημέρα Λένω & Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Καταρχήν έπρεπε να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω την πρόθεση να μπω στην διαδικασία πανελλήνιων. Η αλήθεια είναι ότι την αναβολή την παίρνω με διάφορους τρόπους και δεν είμαι αναγκασμένος να πληρώσω για να την πάρω.

Επίσης να ξεκαθαρίσω ότι ΔΕΝ με ενδιαφέρει η γνώση αλλά μόνο το πτυχίο. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι εάν τα 1500 ευρώ αξίζουν για ένα τέτοιο είδους χαρτί ΙΕΚ ΑΚΜΗ και αν με βοήθα στο IT κομμάτι της πληροφορικής. Στην μέλλον θα συνεχίσω με CCNA η CCNP.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν ο μελλοντικός μου εργοδότης θα λάβη υπόψιν ότι θα έχω στην κατοχή μου ΙΕΚ ΑΚΜΗ?

Ο τρόπος που το σκεφτομαι είναι απλός, μία φόρα να με βοηθήσει να πιάσω μια δουλεία, έβγαλε την αξία του διόρθωσε με αν κάνω λάθος

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Εσύ φίλε ψάχνεις για πιστοποιητικό απ'οτι κατάλαβα.Σε αυτή την περίπτωση φύλα τα λεφτά σου,χάλασε τα άλλου,εξαγόρασε την θητεία σου ή ότι θες.
Δεν βρίσκω το λόγο να πάρεις πιστοποιητικό από ένα ΙΕΚ καθώς εάν έχεις ήδη δουλεια-εστω και part-time- αποτελεί από μόνο του πιστοποιηση-αποδεικτικο για τις γνώσεις σου.

Πάραυτα είσαι τόσο σίγουρος ότι έχεις ήδη όλα τα εφόδια;Εάν ναι κάντο...ριψοκίνδυνα παίζεις με το μέλλον σου όμως...όχι επειδή δεν θα έχεις κανένα χαρτί στα χέρια σου αλλα περισσότερο επειδή η γνώση που θα πάρεις από μια σχολή είναι η βασική,τα θεμέλια ώστε να κτίσεις πάνω σε αυτά.Εαν η εργασιακή εμπειρία σου ανοίγει τις πόρτες,η γνώση μιας σχολής θα σου βρίσκει αυτές τις πόρτες ώστε να τις ανοίξεις..
Η επιλογή είναι δική σου αλλά θα σε συμβουλευα να σκεφτείς τις κινήσεις σου σχολαστικά,διότι μέχρι στιγμής έχεις δώσει δύο παράδοξα να σκεφτούμε :

α)Λες ότι σου αρέσει η πληροφορική αλλά στην ουσία θες να ασχοληθείς με το κομμάτι του IT.Ομως η πληροφορική δεν είναι IT.

β)Θες να τελειώσεις μια καλή και αναγνωρίσιμη σχολή χωρίς να είσαι παρών.Εγω θέλω να είμαι πλούσιος χωρίς να δουλέψω ούτε μια ημέρα στη ζωή μου,γίνεται;Δεν νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsigkrikos

Νεοφερμένος

Ο tsigkrikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλημέρα Λένω & Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Καταρχήν έπρεπε να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω την πρόθεση να μπω στην διαδικασία πανελλήνιων. Η αλήθεια είναι ότι την αναβολή την παίρνω με διάφορους τρόπους και δεν είμαι αναγκασμένος να πληρώσω για να την πάρω.

Επίσης να ξεκαθαρίσω ότι ΔΕΝ με ενδιαφέρει η γνώση αλλά μόνο το πτυχίο. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι εάν τα 1500 ευρώ αξίζουν για ένα τέτοιο είδους χαρτί ΙΕΚ ΑΚΜΗ και αν με βοήθα στο IT κομμάτι της πληροφορικής. Στην μέλλον θα συνεχίσω με CCNA η CCNP.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν ο μελλοντικός μου εργοδότης θα λάβη υπόψιν ότι θα έχω στην κατοχή μου ΙΕΚ ΑΚΜΗ?

Ο τρόπος που το σκεφτομαι είναι απλός, μία φόρα να με βοηθήσει να πιάσω μια δουλεία, έβγαλε την αξία του διόρθωσε με αν κάνω λάθος

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.



Οτι χαρτί πάρεις καλό είναι. Σε εποχές ανταγωνισμού ένα χαρτί είναι καλό. Το ΕΠΑΛ είναι επαγγελματικό λύκειο, τα ΙΕΚ είναι το επόμενο επίπεδο σε βαθμίδα. Να πας να τελειώσεις δίκτυα να έχεις ένα χαρτί. Η ΒΕΚ είναι βεβαίωση επαγγελματικής κατάρτισης και βεβαιώνει οτι έχεις την κατάρτιση. Η πιστοποίηση χρειάζεται μόνο για το δημόσιο και σε περιπτώσεις για το εξωτερικό. Το ccna επίσης είναι μια καλή περίπτωση. Ο αδερφός μου με 1800 πήρε CCNA και CCNA security. Το CCNP λέει είναι παλούκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οτι χαρτί πάρεις καλό είναι.

Λάθος! Ο,τι χαρτί πάρεις δεν είναι απαραίτητα καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsigkrikos

Νεοφερμένος

Ο tsigkrikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Από το να μην πάρεις τίποτα προφανώς και είναι καλύτερο. Εννοείται οτι το χαρτί θα πρέπει να το λαμβάνεις με παρακολούθηση όχι αεριτζίδικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από το να μην πάρεις τίποτα προφανώς και είναι καλύτερο. Εννοείται οτι το χαρτί θα πρέπει να το λαμβάνεις με παρακολούθηση όχι αεριτζίδικα.

Πίστεψέ με ότι υπάρχουν χαρτιά που ισούνται με το τίποτα! Υποτίθεται ότι είμαστε ώριμοι άνθρωποι και έχουμε την κρίση να αξιολογήσουμε και να επιλέξουμε από τις υπάρχουσες επιλογές την καλύτερη για μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsigkrikos

Νεοφερμένος

Ο tsigkrikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ανάλογα το χαρτί. Μιλάμε για τα κρατικά αναγνωρισμένα χαρτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλό είναι ένα χαρτί αφενός να το παίρνουμε, όπως λες κι εσύ, με παρακολούθηση και όχι αεριτζίδικα αφετέρου να έχει αντίκρισμα παντού (δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, εξωτερικό) ώστε να μας ανοίγει όλες τις επιλογές που υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλό είναι ένα χαρτί αφενός να το παίρνουμε, όπως λες κι εσύ, με παρακολούθηση και όχι αεριτζίδικα αφετέρου να έχει αντίκρισμα παντού (δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, εξωτερικό) ώστε να μας ανοίγει όλες τις επιλογές που υπάρχουν.
Σωστά τα λες Λένω.
-Όσοι καταρτιζόμενοι ολοκληρώνουν επιτυχώς την κατάρτισή τους σε ΕΠΑΛ αποκτούν άμεσα χωρίς άλλες εξετάσεις πτυχίο ειδικότητας που αναγνωρίζεται και στο ελληνικό δημόσιο και στο εξωτερικό. Μπορούν να εγγραφούν ΔΩΡΕΑΝ σε αυτά και ενήλικες απόφοιτοι οποιουδήποτε τύπου Λυκείου παρακολουθώντας μόνο τα μαθήματα ειδικότητας.Αν κάποιος πιστεύει στην ιδιωτική εκπαίδευση μπορεί να εγγραφεί σε Ιδιωτικό ΕΠΑΛ.
-Αν κάποιος θέλει να αποκτήσει πτυχίο του ΕΟΠΠΕΠ και έχει ένα αξιοπρεπές απολυτήριο Λυκείου μπορεί να εγγραφεί σχετικά εύκολα σε ένα ΔΩΡΕΑΝ Δημόσιο ΙΕΚ και όταν ολοκληρώσει επιτυχώς την κατάρτισή του σ' αυτό, να κάνει την υποχρεωτική 6μηνη πρακτική(κατά 99,9% άμισθη) και μετά να πάρει τη ΒΕΚ, να συμμετάσχει στις εξετάσεις του ΕΟΠΠΕΠ και εφόσον εξεταστεί σ' αυτές με επιτυχία και στο θεωρητικό σκέλος και στο πρακτικό τότε μόνο θα αποκτήσει πτυχίο που αναγνωρίζεται(οι ίδιες προυποθέσεις για απόκτηση πτυχίου ισχύουν και για τα Ιδιωτικά ΙΕΚ).Στο πτυχίο αυτό δεν φαίνεται σε πιο ΙΕΚ φοίτησες.
-Σε Ιδιωτικό ΙΕΚ συνήθως κάνουν εγγραφή όσοι είτε δεν έχουν καλό απολυτήριο Λυκείου είτε στην περιοχή τους δεν υπάρχει σε ΕΠΑΛ ή Δημόσιο ΙΕΚ η ειδικότητα που τους ενδιαφέρει. Συνήθως όμως με τη βοήθεια της συγκοινωνίας μπορείς να πας σχετικά εύκολα στα περισσότερα Δημόσια ΙΕΚ και ΕΠΑΛ(αν σε ενδιαφέρει μια ειδικότητα μπορείς να εγγραφείς και σε κάποιο που είναι λίγο πιο μακριά από το σπίτι σου).
-Σε ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ συνήθως κάνουν εγγραφή απόφοιτοι της Α' Λυκείου που δεν θέλουν να συνεχίσουν το σχολείο και επιθυμούν να μάθουν μια τέχνη και να αποκτήσουν πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gnp_verde

Νεοφερμένος

Ο gnp_verde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας ειμαι 19 ετων αποφοιτος λυκειου εδωσα πανελλαδικες δεν περασα 1 χρονο τωρα δουλευα φουλ και μαζεψα χρηματα για να παω σε μια σχολη και σκεφτηκα να παω σε ενα δημοσιο ιεκ για αρχη που ειναι 2 χρονια κιολας επειτα μετα να κανω καποιο μεταπτυχιακο πανω στον τουρισμο που θελω. Θελω να μου πειτε αν ειναι σωστη η σκεψη μου η αν οχι να ακουσω αλλες ιδεες
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας ειμαι 19 ετων αποφοιτος λυκειου εδωσα πανελλαδικες δεν περασα 1 χρονο τωρα δουλευα φουλ και μαζεψα χρηματα για να παω σε μια σχολη και σκεφτηκα να παω σε ενα δημοσιο ιεκ για αρχη που ειναι 2 χρονια κιολας επειτα μετα να κανω καποιο μεταπτυχιακο πανω στον τουρισμο που θελω. Θελω να μου πειτε αν ειναι σωστη η σκεψη μου η αν οχι να ακουσω αλλες ιδεες


Γιατί δεν σκέφτεσαι τις ΑΣΤΕΡ και ΑΣΤΕΚ μέσω πανελλαδικών;΄Εχουν πολύ χαμηλή βάση και είναι σαφώς ανώτερου επιπέδου σπουδών από τα ΙΕΚ!΄Οσο για το μεταπτυχιακό που λες δεν νομίζω ότι γίνεται σε καμία από τις δύο περιπτώσεις αφού αφενός τα Ι.Ε.Κ. ανήκουν στο μη τυπικό εκπαιδευτικό σύστημα και αφετέρου οι ΑΣΤΕΡ, ΑΣΤΕΚ είναι ανώτερες και όχι ανώτατες σχολές.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Και όμως, στο σήμερα με τα ΕΕΠ... οι ΑΣΤΕΡ & ΑΣΤΕΚ δεν χαρακτηρίζονται ως "σαφώς ανώτερου επιπέδου από τα ΙΕΚ" μιας και τα μεν (ΑΣΤΕΡ & ΑΣΤΕΚ) και τα δε (ΙΕΚ) ανήκουν στο επίπεδο 5!

Ακόμα ένα παράδειγμα "σακουλιάσματος" ανόμοιων σπουδών σε δεδομένο επίπεδο (ΑΣΤΕΡ & ΑΣΤΕΚ: πτυχίο ανώτερων σπουδών;ΙΕΚ: μεταδευτεροβάθμια κατάρτιση ενηλίκων με υποχρεωτική επιτυχία στις εξετάσεις πιστοποίησης)... Μπορεί να "ισχυριστεί" δηλαδή ο διπλωματούχος ΙΕΚ, ότι είναι ισοτιμημένος (!) με ανώτερες σπουδές.

Επίσης, και ο πτυχιούχος ΕΠΑΛ με μαθητεία, επίπεδο 5 αναγνωρίζεται τελευταία.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι 19 ετων αποφοιτος λυκειου εδωσα πανελλαδικες δεν περασα 1 χρονο τωρα δουλευα φουλ και μαζεψα χρηματα για να παω σε μια σχολη και σκεφτηκα να παω σε ενα δημοσιο ιεκ για αρχη που ειναι 2 χρονια κιολας επειτα μετα να κανω καποιο μεταπτυχιακο πανω στον τουρισμο που θελω. Θελω να μου πειτε αν ειναι σωστη η σκεψη μου η αν οχι να ακουσω αλλες ιδεες

Καταρχάς τι ακριβώς θα σε ενδιέφερε ως προς τον τουρισμό; Πιστεύω πως πάρα πολύ σημαντικό, ίσως το πρώτο που θα σου ανοίξει πόρτες σε αυτόν τον τομέα είναι οι ξένες γλώσσες. Η γνώμη μου είναι να εστιάσεις εκεί αν σε ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος τομέας. Κάτι φυσικά που μπορείς να κάνεις παράλληλα με σπουδές σε ιεκ ή ο,τι άλλο αποφασίσεις.
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Είμαι απόφοιτος ΕΠΑΛ κατεύθυνσή πληροφορικής. Είμαι 18 χρονών και περιμένω χαρτί στρατού. Με ενδιαφέρει το κομμάτι της πληροφορικής παρά πολύ και θέλω να συνεχίσω εκεί.

Δουλεύω season στην Αμοργό από τα 16 ως IT Manager Assistant και φέτος είναι μια σημαντική χρόνια για το ξενοδοχείο στο οποίο εργάζομαι και θα πρέπει να είμαι παρόν, οπότε δεν μπορώ να υπηρετήσω τον στρατό το 2018.

Σκεφτομαι να γραφτώ σε Ιδιωτικό ΙΕΚ, συγκεκριμένα στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ, έχω έρθει σε επικοινωνία με έναν σύμβολο τους και μου έδωσαν την εξής λύση:

1 χρόνος (2 εξάμηνα δηλαδή)
1500 ευρώ
Και θα χρειαστεί να είμαι παρόν μια φόρα το καλοκαίρι που είναι οι εξεταστικές μου είπε.

Η γνώση που θα μου δώσει είναι λίγη και πιστεύω δεν αξίζει τον χρόνο μου, καλύτερα να πάω να δουλέψω θα μαζέψω περισσότερη πρακτική γνώση.

Αυτό που θέλω να πετύχω είναι:

• Να πάρω αναβόλη
• Να μπορέσω να τελειώσω ακόμη 1 season εργασίας
• Να τελειώσω μια αξιόπιστη-αναγνωρίσιμη σχόλη (όσο πάει, με τα κριτήρια αυτά) - ΧΩΡΙΣ να είμαι παρόν.

Αν έχετε κάτι άλλο να μου προτείνεται είμαι όλος αυτιά!

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Φιλε μου κοιτα λιγο.

Ειναι δυνατον να παρεις αναβολη απο τον στρατο και μπορεις να το επιτυχεις μια χαρα. Ομως ειναι αδυνατον να τελειώσεις μια σχολη χωρις να εισαι παρων παρα να εισαι μονο στις εξεταστικες περιοδους. Αν εισαι απων απο τη σχολη που θα εχεις γραφτει τοτε μαζευεις και αδικα απουσιες ρε φιλε. Δεν μπορεις να το κανεις αυτο στον εαυτο σου και επειτα ως συνεπεια να μεινεις ενα εξαμηνο πισω για παραδειγμα.

Ομως το να μεινεις για μια σεζον δουλειας οκ κανε το και τα λεφτα σου κρατα τα για να πληρωνεις τα εξοδα της σχολης που θα εχεις γραφτει.

Επισης, η γνωση ειναι απαιρατητη αν θες να παρεις ενα αξιοπρεπες "πτυχιο" να το πω ετσι. Δεν νομιζω πως δυναται κατι τετοιο διχως γνωση και παραλληλα διχως παρουσια στην παραδοση των μαθηματων. Ειδικα δεν νομιζω πως δυναται να πας σε πρακτικη δοκιμασια του αντικειμενου που θες να σπουδασεις διχως γνωση και παρουσια στην παραδοση των μαθηματων.
 
Top