Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής Επάρκειας

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Χρειαζομαι τη βοηθεια σας σε κατι...

Εγω που ειχα εισαχθει στο Χημικο το ακ. ετος 2012-2013, έχω παιδαγωγική επάρκεια;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Χρειαζομαι τη βοηθεια σας σε κατι...

Εγω που ειχα εισαχθει στο Χημικο το ακ. ετος 2012-2013, έχω παιδαγωγική επάρκεια;;;
Θεωρω πως εξαρτάται απο το τι μαθηματα εχεις παρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Χρειαζομαι τη βοηθεια σας σε κατι...

Εγω που ειχα εισαχθει στο Χημικο το ακ. ετος 2012-2013, έχω παιδαγωγική επάρκεια;;;

Ναι έχεις. Η σχολή σου είναι καθηγητική βάσει νόμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ναι έχεις. Η σχολή σου είναι καθηγητική βάσει νόμου.

Είσαι 100% σίγουρος; Νομίζω μας το ειχαν κοψει εκτος αν επαιρνες κάποια μαθήματα.


Αυτό.

Εγω δεν ειχα πάρει πολλά.

Δε με ενδιέφερε να διδάξω στο δημόσιο.

Ομως δεν κατάλαβα κάτι.

Εγω που για παράδειγμα ειχα εισαχθεί νωρίτερα, εχω επάρκεια έτσι κι αλλιως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ομως δεν κατάλαβα κάτι.

Εγω που για παράδειγμα ειχα εισαχθεί νωρίτερα, εχω επάρκεια έτσι κι αλλιως;

Αυτην ακριβως τη διευκρινιση θελω κι εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αυτην ακριβως τη διευκρινιση θελω κι εγω...

Πάντως και να μην, δεν είχα σκοπό για δημόσιο έτσι κι αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dizys

Νεοφερμένος

Ο Dizys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ναι, όσοι έχουν εισαχθεί σε καθηγητικές σχολές πριν το ακαδημαϊκό έτος 2013-14 έχουν νομικά κατοχυρωμένη στο πτυχίο τους την διδακτική-παιδαγωγική επάρκεια. Συγκεκριμένα ο νόμος ο οποίος σας καλύπτει είναι ο 4186/2013 ο οποίος αναφέρει ότι τίθεστε εκτός της ισχύος του νόμου 3848/2010 στον οποίο εμφανίζεται πρώτη φορά ως αναγκαίο το πιστοποιητικό διδακτικής-παιδαγωγικής επάρκειας για την πρόσληψη ή τον διορισμό εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση (Στην πραγματικότητα η πρώτη νομική εμφάνιση της παιδαγωγικής επάρκειας γίνεται, από όσα ξέρω, το 1997 με τον νόμο 2525/1997, αλλά δεν εφαρμόστηκε ποτέ μέχρι το 2010).

Συνεπώς είστε καλυμμένοι σε αυτό το θέμα. Να τονίσω ότι καλυμμένοι είναι και όσοι εισήχθησαν σε καθηγητικές σχολές το ακαδημαϊκό έτος 2013-14 καθώς από ότι γνωρίζω και όσοι εισήχθησαν το ακαδημαϊκό έτος 2014-15. Τα προηγούμενα είναι συνέπεια διάφορων πιέσεων από τα εκπαιδευτικά ιδρύματα και τα όργανά τους, τις συνόδους πρυτάνεων καθώς και των φοιτητικών συλλόγων (ίσως πρώτα και κύρια) για πάγωμα του νόμου 4186/2013 και αντιμετώπιση του ζητήματος με μια συνολική νομοθετική ρύθμιση μελλοντικά.

Όλα αυτά δεν είναι τόσο πρόσφατα. Αυτό που έχει ανακοινωθεί τελευταία, από ότι ξέρω, είναι μια πρόταση του ΙΕΠ προς το Υπουργείο Παιδείας για δημιουργία "ειδικών δομών" οι οποίες θα παρέχουν το πιστοποιητικό στους απόφοιτους των καθηγητικών σχολών. Έτσι φαίνεται να υπάρχει μια τάση για μια πραγματική συνολική νομοθετική ρύθμιση η οποία ίσως καλύπτει με μεταβατικές διατάξεις και όσους εισήχθησαν σε καθηγητικές σχολές πριν το έτος 2013-14. Αλλά προς το παρόν τα δεδομένα είναι όπως τα αναφέρω στην πρώτη και δεύτερη παράγραφο.

Να πω απλά ότι δεν παίρνω θέση για τις εν λόγω εξελίξεις, εάν είναι ευεργητικές ή όχι για τους απόφοιτους και τα τμήματα, απλά προσπαθώ να παρέχω ενημέρωση (κατά το δυνατόν έγκυρη) για να γνωρίσουμε καλύτερα το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Ρε παιδιά για εμάς που έχουμε τελειώσει Πολιτικές Επιστήμες και Δημόσια Διοίκηση και θεωρητικά μπορούμε να διδάξουμε σε σχολεία διάφορα μαθήματα τι ισχύει;;

Στο κεφάλαιο Γ μέσα σε άλλα λεει "Με βεβαίωση περί επιτυχούς παρακολούθησης ειδικού προγράμματος σπουδών τουλάχιστον εξαμηνιαίας διάρκειας, το οποίο παρέχεται από τμήμα Ανώτατου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος (Α.Ε.Ι.) ή από ομάδες συνεργαζόμενων τμημάτων του ίδιου ή περισσότερων Α.Ε.Ι. σε αποφοίτους τμημάτων που έχουν τα ειδικά τυπικά προσόντα διορισμού στην πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις. Το πρόγραμμα αυτό καταρτίζεται με απόφαση της Συγκλήτου του οικείου Α.Ε.Ι., εγκρίνεται από τον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων, ύστερα από γνώμη του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.), και αξιολογείται μετά το πρώτο έτος λειτουργίας του, εν συνεχεία δε κάθε τέσσερα έτη, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 1 έως 9 του ν. 3374/2005 (Α΄ 189)." τι εννοει;;;
επίσης λέει για αναγνώριση μέσω ΑΣΠΑΙΤΕ μέσω μεταπτυχιακού κ.ά...

Για όσους δεν βρισκόμαστε στην Αθήνα αλλά στην επαρχία πως παίρνουμε αυτή τη ρημαδοεπάρκεια;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dizys

Νεοφερμένος

Ο Dizys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι εισήχθης στην σχολή που αναφέρεις από το ακαδημαϊκό έτος 2013-14 και πριν, και άρα με βάση τα παραπάνω έχεις κατοχυρωμένη την διδακτική-παιδαγωγική επάρκεια, έτσι δεν χρειάζεται να ανησυχείς! Η αλήθεια δεν γνωρίζω ποια μαθήματα μπορείτε να διδάξετε οι εν λόγω απόφοιτοι, και αυτό πρέπει να το κοιτάξεις στα επαγγελματικά δικαιώματα της σχολής σου (εάν δεν το ξέρεις ήδη).

Το κείμενο που παραθέτεις είναι ένας από τους τρόπους που πιστοποιείται η παιδαγωγική επάρκεια, και εξ όσων γνωρίζω ακόμα δεν έχει υπάρξει ένας τέτοιος τρόπος πιστοποίησης. Απλά αναφέρεται στο ΦΕΚ γιατί σχεδιάζεται κάτι τέτοιο μελλοντικά. Αλλά ακόμα δεν υπάρχει σαφές νομοθετικό πλαίσιο όπως λέω παραπάνω! Σε κάθε περίπτωση δεν έχεις θέμα όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι εισήχθης στην σχολή που αναφέρεις από το ακαδημαϊκό έτος 2013-14 και πριν, και άρα με βάση τα παραπάνω έχεις κατοχυρωμένη την διδακτική-παιδαγωγική επάρκεια, έτσι δεν χρειάζεται να ανησυχείς! Η αλήθεια δεν γνωρίζω ποια μαθήματα μπορείτε να διδάξετε οι εν λόγω απόφοιτοι, και αυτό πρέπει να το κοιτάξεις στα επαγγελματικά δικαιώματα της σχολής σου (εάν δεν το ξέρεις ήδη).

Το κείμενο που παραθέτεις είναι ένας από τους τρόπους που πιστοποιείται η παιδαγωγική επάρκεια, και εξ όσων γνωρίζω ακόμα δεν έχει υπάρξει ένας τέτοιος τρόπος πιστοποίησης. Απλά αναφέρεται στο ΦΕΚ γιατί σχεδιάζεται κάτι τέτοιο μελλοντικά. Αλλά ακόμα δεν υπάρχει σαφές νομοθετικό πλαίσιο όπως λέω παραπάνω! Σε κάθε περίπτωση δεν έχεις θέμα όμως.

Μπήκα στην σχολή το 2013-2014 αλλά η σχολή μου δεν είναι πλήρως καθηγητική οπότε δεν νομίζω πως έχουμε κατοχυρωμένη επάρκεια. Επίσης, δεν έχουμε ιδεα πραγματικα για τα επαγγελματικα μας δικαιωματα, γιατί δεν έχει ούτε η ίδια η σχολή/τμήμα. Απλά ενημερωθήκαμε κάποια στιγμή ότι μπορούμε να διδάξουμε σε πρώτη ή δεύτερη ανάθεση σε γυμνάσιο (οικιακή οικονομία, ιστορία, κοινωνική και πολιτική αγωγή), σε λύκειο (πολιτική παιδεία, κοινωνιολογία, αρχές οικονομικής θεωρίας) αλλά και σε ΕΠΑΛ, ΙΕΚ και ιδιωτικά....
Παρόλα αυτά δεν ξέρω καν αν μπορώ να κάνω αίτηση σε επικείμενη προκήρυξη!!
Εχω ρωτησει τους παντες, γραμματεια-καθηγητες κλπ και ο ενας με παραπεμπει στον αλλο ή σε δηθεν ΦΕΚ που βγαινουν κλπ.

Υποτιθεται πως εκανα 3 μαθηματα διδακτικης-παιδαγωγικης επαρκειας στο 4ο έτος για τα οποια θα επαιρνα πιστοποιηση μεσω της σχολης και δεν μου την εδωσαν ποτε. Αντιθετα μου ειπαν οτι καταργηθηκε αυτη ηπιστοποιηση και δεν την δινουν πια και πως απο το τρεχον ετος καταργηθηκαν και τα συγκεκριμένα μαθηματα...

Ενδεικτικά το μήνυμα που έλαβα από τον υπεύθυνο καθηγητή:
"Δυστυχώς, με την απουσία μου από την καθημερινότητα του τμήματος και τη
συρρίκνωση της γραμματείας λόγω αποχωρήσεων, αποφάσισαν πως δεν δίνουν
πλέον βεβαιώσεις. Δεν νομίζω πως μπορώ να κάνω κάτι. Αν πάλι κάτι
σκεφτείτε μου λέτε. Λυπάμαι πολύ, ειλικρινά και ... καλή επιτυχία σε όλα"
....
τα σχόλια δικά σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εχεις σκεφτει για ΑΣΠΑΙΤΕ εάν είναι σημαντική η επάρκεια για εσενα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Εχεις σκεφτει για ΑΣΠΑΙΤΕ εάν είναι σημαντική η επάρκεια για εσενα;

Η ΑΣΠΑΙΤΕ μάλλον είναι μονόδρομος αλλά δεν βρίσκομαι στην Αθήνα... δυστυχώς δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη για όσους είναι στην επαρχία .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Η ΑΣΠΑΙΤΕ μάλλον είναι μονόδρομος αλλά δεν βρίσκομαι στην Αθήνα... δυστυχώς δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη για όσους είναι στην επαρχία .

Γιατί Αθήνα;

Δε σε βολεύει κανένα παράρτημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Γιατί Αθήνα;

Δε σε βολεύει κανένα παράρτημα;

Δεν ξέρω τι γίνεται με τα παραρτήματα και αν είναι εν τέλει λειτουργικά. Παλιότερα που προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους (τουλάχιστον της πατρας) δεν έβγαλα άκρη. Θα ξανα προσπαθήσω. Ευχαριστώ για την απάντηση!
(Και αν πατήσεις πάνω στο σύνδεσμο σου βγάζει ότι δεν υπάρχει σελίδα https://aspetepatras.wordpress.com/ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι γίνεται με τα παραρτήματα και αν είναι εν τέλει λειτουργικά. Παλιότερα που προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους (τουλάχιστον της πατρας) δεν έβγαλα άκρη. Θα ξανα προσπαθήσω. Ευχαριστώ για την απάντηση!
(Και αν πατήσεις πάνω στο σύνδεσμο σου βγάζει ότι δεν υπάρχει σελίδα https://aspetepatras.wordpress.com/ )
Τίποτα!
Για δες εδώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι εισήχθης στην σχολή που αναφέρεις από το ακαδημαϊκό έτος 2013-14 και πριν, και άρα με βάση τα παραπάνω έχεις κατοχυρωμένη την διδακτική-παιδαγωγική επάρκεια, έτσι δεν χρειάζεται να ανησυχείς! Η αλήθεια δεν γνωρίζω ποια μαθήματα μπορείτε να διδάξετε οι εν λόγω απόφοιτοι, και αυτό πρέπει να το κοιτάξεις στα επαγγελματικά δικαιώματα της σχολής σου (εάν δεν το ξέρεις ήδη).

Το κείμενο που παραθέτεις είναι ένας από τους τρόπους που πιστοποιείται η παιδαγωγική επάρκεια, και εξ όσων γνωρίζω ακόμα δεν έχει υπάρξει ένας τέτοιος τρόπος πιστοποίησης. Απλά αναφέρεται στο ΦΕΚ γιατί σχεδιάζεται κάτι τέτοιο μελλοντικά. Αλλά ακόμα δεν υπάρχει σαφές νομοθετικό πλαίσιο όπως λέω παραπάνω! Σε κάθε περίπτωση δεν έχεις θέμα όμως.

Όποτε κι αν εισήχθη, η συγκεκριμένη σχολή δεν ήταν ποτέ καθηγητική.

Φαντάζομαι ότι εισήχθης στην σχολή που αναφέρεις από το ακαδημαϊκό έτος 2013-14 και πριν, και άρα με βάση τα παραπάνω έχεις κατοχυρωμένη την διδακτική-παιδαγωγική επάρκεια, έτσι δεν χρειάζεται να ανησυχείς! Η αλήθεια δεν γνωρίζω ποια μαθήματα μπορείτε να διδάξετε οι εν λόγω απόφοιτοι, και αυτό πρέπει να το κοιτάξεις στα επαγγελματικά δικαιώματα της σχολής σου (εάν δεν το ξέρεις ήδη).

Το κείμενο που παραθέτεις είναι ένας από τους τρόπους που πιστοποιείται η παιδαγωγική επάρκεια, και εξ όσων γνωρίζω ακόμα δεν έχει υπάρξει ένας τέτοιος τρόπος πιστοποίησης. Απλά αναφέρεται στο ΦΕΚ γιατί σχεδιάζεται κάτι τέτοιο μελλοντικά. Αλλά ακόμα δεν υπάρχει σαφές νομοθετικό πλαίσιο όπως λέω παραπάνω! Σε κάθε περίπτωση δεν έχεις θέμα όμως.

Δεν ξέρω τι γίνεται με τα παραρτήματα και αν είναι εν τέλει λειτουργικά. Παλιότερα που προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους (τουλάχιστον της πατρας) δεν έβγαλα άκρη. Θα ξανα προσπαθήσω. Ευχαριστώ για την απάντηση!
(Και αν πατήσεις πάνω στο σύνδεσμο σου βγάζει ότι δεν υπάρχει σελίδα https://aspetepatras.wordpress.com/ )

Υπάρχουν παραρτήματα σε όλη την Ελλαδα αν θες να κανεις το Εππαικ της ασπατε. Επίσης παιδαγική επάρκεια μπορείς να πάρεις και μέσω μεταπτυχιακού στις επιστήμες της αγωγής. Για ασπαιτε αιτήσεις γίνονται κάθε Σεπτέμβριο ηλεκτρονικά.
Πέρα από αυτά, η παιδ. επάρκεια είναι κάτι που απλώς θα το κάνεις. Δεν θα σε οδηγήσει επαγγελματικά κάπου. Οπότε αν θες να το κάνεις σαν χόμπι κάντο αλλιώς θα χάσεις απλά χρόνο και χρήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Οι κλαδοι ΠΕ 13 (Νομικοι/Πολιτικοι Επιστημονες), ΠΕ 10 (Κοινωνιολογοι), ΠΕ 09 (Οικονομολογοι), δεν πρεπει να ειχαν ποτε παιδαγωγικη επαρκεια μονο με το πτυχιο των σχολων τους. Μονο στην ΑΣΟΕΕ εχω δει να εφαρμοζεται ενα προγραμμα παιδαγωγικης επαρκειας και οι φοιτητες πρεπει να το επιλεξουν για να παρουν την πιστοποιηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Οι κλαδοι ΠΕ 13 (Νομικοι/Πολιτικοι Επιστημονες), ΠΕ 10 (Κοινωνιολογοι), ΠΕ 09 (Οικονομολογοι), δεν πρεπει να ειχαν ποτε παιδαγωγικη επαρκεια μονο με το πτυχιο των σχολων τους. Μονο στην ΑΣΟΕΕ εχω δει να εφαρμοζεται ενα προγραμμα παιδαγωγικης επαρκειας και οι φοιτητες πρεπει να το επιλεξουν για να παρουν την πιστοποιηση.

Δίκιο έχεις γι' αυτούς τους κλάδους. Το θέμα είναι ότι και να κάνουν ασπαιτε τώρα δεν έχουν να κερδίσουν κάτι επαγγελματικά. Το λέω γι αυτούς που σκέφτονται να κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Δίκιο έχεις γι' αυτούς τους κλάδους. Το θέμα είναι ότι και να κάνουν ασπαιτε τώρα δεν έχουν να κερδίσουν κάτι επαγγελματικά. Το λέω γι αυτούς που σκέφτονται να κάνουν.

Χωρίς την επάρκεια δεν μπορούμε να κάνουμε αίτηση σε διαγωνισμούς που βγαίνουν κατα καιρούς οπότε θεωριτικά κερδίζεις αυτό. Το ότι η πιθανότητα να διοριστείς είναι ανύπαρτκη είναι άλλο θέμα...

Επίσης μπορούμε να εργαστούμε σε ΙΕΚ όπου και εκεί χρειάζεται η επάρκεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top