Βία στα σχολεία απο τους εκπαιδευτικούς

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Θυμάμαι μια φίλη μου που μου είχε πει οτι ένας δάσκαλος στο δημοτικό που πήγαινε ο ικρός της αδερφός ένας δάσκαλος είχε δείρει τον αδερφό της. Και μιλάμε για 7-8 χρόνια πριν :(
Η φίλη μου πήγε και τον έβρισε και γενικά έγινε ένας ψιλοσαματάς. Για μένα αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να πηγαίνουνε σπίτι τους. Το ξύλο δεν έχει να προσφέρει τίποτα και οποιοδήποτε λάθος αντί να το διορθώνει ή να το εξαλείφει το κάνει χειρότερο. Κανένα παιδί δεν αξίζει το ξύλο, ο,τι κι αν έχει κάνει. Ο σεβασμός στον δάσκαλο δεν είναι κάτι δεδομένο, αλλά είναι κάτι το οποίο κατακτάται από αυτόν και μάλιστα με δυσκολία. Ας μην ξεχνάμε οτι ο καλύτερος τρόπος για να γίνει καλύτερος ένας μαθητής είναι να του δείξουμε εμπιστοσύνη. Όσο για την αυθάδεια των μαθητών, μπορεί να διορθοθεί με το διάλογο. Σίγουρα είναι κάτι το οποίο απαιτεί κόπο και χρόνο, αλλά ο δάσκαλος δεν είναι για να πηγαίνει στο σχολείο να μιλάει και να φεύγει χωρίς να ενδιαφέρεται για τους μαθητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
'Εχετε σκεφτεί μήπως αυτά τα καλόπαιδα που αποδείχτηκαν οι δάσκαλοι σας οτι είχαν δίκιο γι'αυτά, μήπως συνετέλεσε το ξύλο που έφαγαν απο τους δασκάλους τους στο να γίνουν έτσι; Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Για τα ατομα στην δικια μου περιπτωση συντελεσε η οικογενειακη παλιοκατασταση (και δεν μιλαω για φτωχεια) και το κλουβιο τους μυαλο.:whistle:
Α Λ Λ Α εαν οι δασκαλοι τους ειχαν πλησιασει οπως επρεπε αντι να ειναι και αυτοι εχθρικοι απεναντι τους ισως/μπορει να ειχαν τελικα *τοσο* ασχημη εξελιξη.
Σε αυτο ναι συμφωνουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μάριε αν κάθε μέρα κάποιος σου λέει συνεχώς ότι είσαι άχρηστος και κακός....
θες δε θες κάποια στιγμή το πιστεύεις... ειδικά αν εισαι και παιδι....
ειδικά αν δεν υπάρχουν και οι καταληλότερες κοινωνικο-οικονομικές συνθήκες στο σπίτι....


Στο σχολείο έχω φάει μια φορά μόνο ένα χαστούκι στην 3η δημοτικού κι αυτό άδικα!
Τόσο άδικα που το θυμάμαι ακόμα!
Μιλούσε η διπλανή μου με την από πίσω της :P η δασκάλα (η κυρά Ελένη :P:P:P:P) είχε γυρισμένη την πλάτη στον πίνακα κι έγραφε....
Ακουγε το μουρμουρητο και φωναζε σσσσστ και σσσσσστ με γυρισμένη όμως πάντα την πλάτη....
Κάποια στιγμή λοιπόν, τα παίρνει κρανίο, εκσφενδονίζει την κιμωλία και έρχεται φουριώζα και μου αστράφτει ένα χαστούκι που κουνήθηκε το κεφάλι μου!
Με πείραξε τόσο μα τόσο πολύ η αδικία της... που έμαθα πάρα πολύ καλά ένα πραγμα....
Οταν βιώνω ή βλέπω σε άλλους την αδικία, φωνάζω και παλευω!

Σιγουρα δεν ειχε κάτι τέτοιο στο μυαλό της η καλή μου η δασκαλα αλλα εμένα μου έκανε καλό το άδικο χαστούκι :P

Η ίδια δασκάλα πάντως.... σάπιζε κυριολεκτικά στο ξύλο μια συμμαθήτρια μου επειδή ειχε την ατυχία να ειναι.... η ανηψια της :/:
Οτι κι αν γινόταν, απ όποιο παιδάκι κι αν γινότανε... το καημένο το Μαράκι θα τις έτρωγε για να μην κατηγορηθεί η κυρα Λένη για μεροληψία :(
Το ίδιο ακριβώς έκανε κι ένας άλλος δάσκαλος που είχα στην 5η και στην 6η που είχε μέσα στην τάξη του τον κατακαημένο τον γιο του....
Το ξύλο που ειχε φαει αυτο το παιδι... το θυμαμαι και τον λυπαμαι! αν και η αλήθεια ειναι ότι ήταν πολύ κ*λοπαιδι - που ομως υποθέτω ότι ήταν έτσι ακριβώς γιατι του φεροταν με αυτον τον τροπο ο δάσκαλος πατέρας του :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Όσο για την αυθάδεια των μαθητών, μπορεί να διορθοθεί με το διάλογο. Σίγουρα είναι κάτι το οποίο απαιτεί κόπο και χρόνο, αλλά ο δάσκαλος δεν είναι για να πηγαίνει στο σχολείο να μιλάει και να φεύγει χωρίς να ενδιαφέρεται για τους μαθητές.

Εδώ νομίζω πως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
Όταν ένα παιδάκι πρωτοπηγαίνει σχολείο στα 6 του έχει ήδη διαμορφώσει μια κοινωνική συμπεριφορά(όχι με την έννοια ώριμης συμπεριφοράς ενήλικα αλλά με την έννοια πως φέρεται στον περιγυρό του), οι ώρες που περνά στο σχολείο αναλογικά δεν μπορούν να ισοδυναμίσουν με τις ώρες που περνά με την οικογένεια του.
Αν κάποια πράγματα όπως την ανοχή την έχει συνηθίσει δεδομένη απο το σπίτι του τότε πολύ δύσκολα ο δάσκαλος με τον διάλογο θα τον τιθασεύσει. Αν ποτέ δεν έχει επιπληχθεί απο τους γονείς του για την συμπεριφορά του γιατί νουθεσία δεν είναι μόνο το ξύλο αλλά και η επίπληξη τότε πως θα καταλάβει τι κάνει λάθος.
Και μην ξεχνάμε πως ένας δάσκαλος δεν έχει 1 αλλά γύρω στα 30 παιδάκια που προσπαθούν να μάθουν και να προσαρμοστούν στο περιβάλλον του σχολείου.
Νομίζω πως το να γίνει κανείς εκπαιδευτικός και ειδικότερα δάσκαλος θα πρέπει να είναι μια απόλυτη συνειδητή επιλογή κι όχι μια απλή επαγγελματική διέξοδος.
Χαίρομαι που έχει καταργηθεί η αξιοκρατική μεν επετηρίδα που όμως πρωτοδιόριζε κάποιον ως δάσκαλο σε αρκετά μεγάλη ηλικία.Τέτοια ώστε να έχει μεγάλη διαφορά ηλικίας με τους μαθητές του και να έχει μείνει για καιρό ανενεργός εκπαιδευτικά.
Προσωπικά δεν θα μπορούσα να κάνω αυτό το επάγγελμα, είμαι αρκετά ευερέθιστη όσο καλές κι αν είναι οι προθέσεις μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν ποτέ δεν έχει επιπληχθεί απο τους γονείς του για την συμπεριφορά του γιατί νουθεσία δεν είναι μόνο το ξύλο αλλά και η επίπληξη τότε πως θα καταλάβει τι κάνει λάθος.

Συμφωνώ με όσα γράφεις kleftra. Θα σταθώ μόνο λιγάκι στην παράθεση που έκανα.

Τι γίνεται λοιπόν αν συμβαίνει το αντίθετο? Αν δηλαδή το παιδί έχει μάθει από το σπίτι του με διάλογο και στο σχολείο τρώει το ξύλο της χρονίας του? :/: ...τρέχα γύρευε ο ψυχισμός του.

Γι' αυτό συμφωνώ απόλυτα στο

Νομίζω πως το να γίνει κανείς εκπαιδευτικός και ειδικότερα δάσκαλος θα πρέπει να είναι μια απόλυτη συνειδητή επιλογή κι όχι μια απλή επαγγελματική διέξοδος.

γιατί θα πρέπει να έχει την όρεξη να αξιολογήσει κάθε παιδί χωριστά και να το αντιμετωπίσει ανάλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Μάριε αν κάθε μέρα κάποιος σου λέει συνεχώς ότι είσαι άχρηστος και κακός....
θες δε θες κάποια στιγμή το πιστεύεις... ειδικά αν εισαι και παιδι....
ειδικά αν δεν υπάρχουν και οι καταληλότερες κοινωνικο-οικονομικές συνθήκες στο σπίτι....

Δεν λεμε κατι αντιθετο...ενα αυτο.
Το δευτερο ομως ειναι οτι για τις συγκεκριμενες περιπτωσεις των παιδιων που ανεφερα και τα ξερω ειναι οτι περισσοτερο (και λεω "περισσοτερο" γιατι εδρασαν αρνητικα επανω τους προγενεστερα των δασκαλων και για πολυ περισσοτερα χρονια) ρολο επαιξαν οι γονεις και οχι οι δασκαλοι.
Αυτους του δασκαλους του ειχαν 5η κι 6η δημοτικου (οχι οτι αοι αλλοι στις προηγουμενες ταξεις ηταν ιδανικοι...απλως δεν χτυπαγαν τοσο πολυ.)
Το λοιπον μεχρι να φτασουν σε αυτη την ηλικια οπου πραγματικα τα εκαναν μπαχαλο οι παραπανω δασκαλοι το παιδι ειχε ηδη παρει τον στραβο σρομο απο το σπιτι.
Ξερεις τι σημαινει να ειναι η μανα σπιτι με τον γκομενο βραδυ, και να το κλειδωνι το παιδι της εξω και να του λεει "ελα το πρωι"; :confused: Και τι να το κανεις το οτι ειχαν πραγματικα πολλα λευτα;Αφηνεις ποτε νυχτες ολοκληρες εξω 9χρονα και δεκαχρονα οσα λευτα κι αν εχουν;Οχι φυσικα.
Και για να το ξαναπω:
Ηταν που ηταν χαλια η κατασταση τους και τα οικογςνειακα τους παραδειγματα, ηταν που ηταν "ατιθασοι" σαν χαρακτηρες οι δασκαλοι αντι να τα αγκαλιασουν και να δουν τι φταιει, πως που και γιατι, αντιθετα τους κολλησαν την τελικη ταμπελα που ελεγε "σκαρτος".
Οποτε δεν υποστηριζω τους δασκαλους.
Αλλοιμονο εαν υποστηριζα ατομα που οπως εγραψα στο πρωτο μου ποστ επειδη ειπα σωστα
μαθημαεφαγα χαστουκι κι εχασα το δοντι μου...
Αλλοιμονο εαν διακιολογουσα δασκαλο που εχει στειλει στο νοσοκομειο παιδι...
Που καθε φορα που γελαγαμε και νιωθαμε παιδια φροντιζαν με τον χειροτερο τροπο να μας κανουν να τρεμουμε...
Και τα παραδειγματα μου μπορουν να συνεχιστουν για αρκετη ωρα...δυστυχως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Αν δεν αγαπάς πολύ τα παιδιά καλύτερα να μη γίνεις εκπαιδευτικός.
Δεν πιστεύω ότι ο σεβασμός επιβάλλεται. Μάλλον κερδίζεται με την συμπεριφορά απέναντί τους.Θυμάμαι όταν πρωτοδιορίστηκα σε ένα Ακριτικό Λύκειο, έπαιξα ποδόσφαιρο μαζί τους στο διάλειμμα πανήγυρίζοντας κι εγώ τα γκολ. Δέχτηκα την παρατήρηση του Λυκειάρχη. Στην δε δική μου παρατήρησή μου ότι έπαιξα ποδόσφαιρο κι όχι πόκα ,δεχτηκα την παραίνεση να μη "μηδενίζω τις αποστάσεις". Κι όμως τα υπέροχα εκείνα παιδιά, μου γράφουν ακόμα γράμματα για τη ζωή τους προσφωνόντας με με τον πιο σεβάσμιο και απλοικό τίτλο: "ΔΑΣΚΑΛΕ".
Κανένα παιδί -ακόμα και το πιο ατίθασσο δεν αξίζει τη βια ή τις προσβολές-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλησπέρα.Θέλω να μοιραστώ μια εμπειρία που νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον.Υπήρξε στο δημοτικό μια μεσήλικη δασκάλα που έτυχε να διδάσκει για δύο χρόνια την μεγαλύτερη αδερφή μου.Η αδερφή μου ήταν ένα συνεσταλμένο και πολύ ευαίσθητο κοριτσάκι και αντιμετώπισε την αυταρχικότητα μιας δασκάλας που συνήθιζε να ρίχνει χαστούκια στα παιδιά φορώντας στην εσωτερική πλευρά της παλάμης της ένα μονόπετρο(!).Στις βία,σωματική και ψυχολογίκή που ασκούσε η αδερφούλα μου αντιδρούσε κλαίγοντας...Στην ευαίσθητη αυτή ηλικία της αδερφής μου αναπτύχθηκε μια φοβία για το σχολείο η οποία σωματοποιήθηκε μάλιστα...Μετά από 4 χρόνια η ίδια συμπλεγματική γυναίκα βρέθηκε να διδάσκει και έμένα για άλλα δύο χρόνια.Οντας κάπως πιο δυνατός χαρακτήρας αρνιόμουν πεισματικά να κλάψω μπροστά της όταν με πρόσβαλλε.Αυτη μου τη συμπεριφορά την χαρακτήριζε "αναίσθητη " ή ακόμα και ""αφιλότιμη" η "παιδαγωγός" αυτη.Αντλουσε ευχαρίστηση να ποδοπατά ευαίσθητες παιδικές ψυχές και εξαγριωνόταν όταν δεν τα κατάφερνε.Και αυτα, πιστεψτε με,δεν βρίσκονται στο μακρινό παρελθόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Όντας εκπαιδευτικός θέλω να πω καταρχήν πως η χειροδικία σε μαθητή αποτελεί αιτία απολύσεως και πειθαρχικό παράπτωμα. Σαφώς πρέπει να κατανοήσουμε ότι ο εκπαιδευτικός είναι πρωτίστως παιδαγωγός, αλλά αυτό είναι κάτι που μαθαίνεται με ενημέρωση, υπομονή και κυρίως με την εμπειρία. Φυσικά ο καθηγητής ή ο δάσκαλος είναι κι αυτός άνθρωπος με τις κακές του, τα νεύρα του, τα συναισθήματά του, τα προσωπικά του, που μερικές φορές δεν είναι δυνατό να τ' αφήσει έξω από την τάξη.

Εγώ προσωπικά, όταν δεν είμαι στις καλές μου, το μοιράζομαι με τα παιδιά και τολμώ να πω ότι το καταλαβαίνουν. Πρέπει να εμπνέουμε το σεβασμό, αλλά όχι το φόβο. Τους κάνω πλάκα, γελάω μαζί τους, αλλά όταν είναι να δουλέψουμε είμαι πάρα πολύ αυστηρός και δε σηκώνω μύγα στο σπαθί μου. Ποτέ, όμως, δε θα κατεύφευγα στο ξύλο (κι ας βγήκε από τον παράδεισο). Κι επειδή κάποιοι από εμάς φάγαμε τις ψιλές μας μικρότεροι δε σημαίνει ότι ήρθε η ώρα της...εκδίκησης, ούτε τα τραύματα μας είναι τόσο βαθιά.... :P :P

Πάντως, ρίχνοντας στην κουβέντα και μια άλλη παράμετρο, στα σημερινά σχολεία επικρατεί άκρατος μαθητοπατερισμός. Εγώ δεν πρέπει να φοράω σκουλαρίκι, οι μαθήτριες του σχολείου (λύκειο -ολόκληρες γυναίκες) μπορούν να κυκλοφορούν με άκρως αποκαλυπτικά ρούχα γιατί το υπουργείο λέει πως η εμφάνιση του μαθητή είναι θέμα κυρίως των γονιών!!! (Το εννοώ αυτό, είχε έρθει κάποτε σχετικό έγγραφο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Μεσα στην ταξη επειδη κατι ειχα πει και ηταν πολυ σωστο και δεν το γνωριζαν τα αλλα παιδια κτλ κτλ, μου ειπε μπραβο και μου εδωσε τετοιο χαστουκι που εχασα ενα δοντι που κουνιοταν...:confused:



εγώ θα τα 'ελεγα όλα λάθος για να μην μου δίνει .. xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχοντας δει παλαιότερα συμμαθητές μου να καταδικάζουν σθεναρά τη βία (οποιασδήποτε μορφής) από καθηγητή, αναρωτιέμαι γιατί δεν καταδικάζουν με το ίδιο σθένος και τη βία σε μαθητές προερχόμενη από μαθητές. Μήπως κατά κάποιον τρόπο δικαιολογούν ενδόμυχα τη βία από καθηγητή, αλλά παρόλα αυτά καταδικάζουν μια τέτοια πράξη λόγω του «συστήματος» (έτσι για να αντιδράσουν στο κατεστημένο); Μήπως πιστεύουν ότι ο μεγαλύτερος (ηλικιακά και σωματικά· άσχετα αν είναι εκπαιδευτικός ή όχι) δικαιολογείται εν μέρει να ασκήσει βία σε κάποιον; Μήπως ορισμένες φορές δείχνουν ανοχή απέναντι στον εκπαιδευτικό υπό το φόβο της «εξουσίας» του; Μήπως πολλοί μαθητές επικροτούν τη βία, γι' αυτό ενίοτε ανέχονται τη βία που υφίσταται ένας άλλος μαθητής;

Φυσικά και είμαι κατά της βίας οποιασδήποτε μορφής, απλώς εξέφρασα τους προβληματισμούς μου και περιμένω να ακούσω τις απόψεις σας επί του θέματος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Ας τολμουσαν να απλωναν χερι πανω μου θα τρεχαν να σωθουν . Με εξαγριεμενο emo δεν τα βαζεις . Το να τους πας ΕΔΕ για πειθαρχικο παραπτωμα δεν θα κανει κατι . Ειναι τοσο σαπιο το συστημα που θα τους αθωοσει ή θα τους γλιτωσει με καμια 6μηνη διαθεσιμοτητα αντι να τους σουταρουν να ησυχασουμε. Δεν φτανει που το μεγαλυτερο εκπαιδευτικο προσωπικο απαρτιζεται απο ψυχακιδες που επειδη στα σπιτια τους τους κανουν την ζωη δυσκολη ο/η συζυγος και τα παιδια τους ερχονται και την βρισκουν ξεσποντας σε ανηλικους και παιζοντας το εξουσια . Δηλαδη υπαρχουν καθηγητες στο σχολειο μου που βριζουν μαθητες ουρλιαζουν λενε εγω ειμαι ανωτερος και τετοιες μαλακιες. Μια αλλη δασκαλα στο σχολειο της μανας μου(δασκαλα και η μανα μου) κλωτσησε ενα παιδι και την πηγαν ΕΔΕ και τιποτα δεν εγινε . Διδασκει κανονικοτατα . ΟΧΙ στις προσληψεις εκπαιδευτικων ΝΑΙ στις μειωσεις μισθων εκπαιδευτικων και στις απολυσεις . Οταν καταλαβουν πως δεν ειμαστε εμεις οι μαθητες οι εχθροι τους αλλα η κυβερνηση τοτε θα παρουν συγχωροχάρτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα μάθατε για τη δασκάλα μουσικής που χρησιμοποιούσε βία στους μαθητές της; Γενικά επειδή πήγαινα και σε μουσικό μπορώ να πω ότι καθηγητές και δασκάλες "καλλιτεχνικής" φύσης έχουν κόμπλεξ και μετά από μια ηλικία το χάνουν πολύ εύκολα. Χρειαζόμαστε αξιολόγηση άμεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τα μάθατε για τη δασκάλα μουσικής που χρησιμοποιούσε βία στους μαθητές της; Γενικά επειδή πήγαινα και σε μουσικό μπορώ να πω ότι καθηγητές και δασκάλες "καλλιτεχνικής" φύσης έχουν κόμπλεξ και μετά από μια ηλικία το χάνουν πολύ εύκολα. Χρειαζόμαστε αξιολόγηση άμεσα.

Στο Δημοσιο; Περνα για αφαιρεση Ελληνικης υπηκοοτητας απο Δευτερα. Ντρεπομαι για σενα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Γενικά επειδή πήγαινα και σε μουσικό μπορώ να πω ότι καθηγητές και δασκάλες "καλλιτεχνικής" φύσης έχουν κόμπλεξ και μετά από μια ηλικία το χάνουν πολύ εύκολα.


τι γενίκευση είναι αυτή; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
τι γενίκευση είναι αυτή; :eek:

Όντας σε μουσικό όπου συναναστράφηκε με πολύ περισσότερους καθηγητές μουσικής από ό,τι εμείς που βλέπαμε 1 για 2ώρες/εβδομάδα στο γυμνάσιο, έχει σίγουρα πιο σφαιρική άποψη. Αν είναι γενίκευση δεν ξέρω. Αλλά αξιολόγηση χρειαζόμαστε.

Θα περάσω κι εγώ για αφαίρεση ελληνικής υπηκοότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Και γω είμαι υπέρ μιας διαδικασίας αξιολόγησης (προφανώς), αλλά οι τωρινοί (πόσω μάλλον οι μελλοντικοί) κυβερνώντες δεν μου εμπνέουν καμία εμπιστοσύνη, συνεπώς διατηρώ τις επιφυλάξεις μου περί αξιολόγησης, μιας και θαρρώ ότι οι "βολεμένοι" θα παραμείνουν. Αξιολόγηση όχι για την βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών και οικονομικής εξυγίανσης, αλλά για να βαράνε παλαμάκια οι "εταίροι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Εγώ είμαι μαθητής μουσικού σχολείο και αυτη η γενίκευση ισχύει με σαφώς ορισμένες εξαιρέσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MahouTsukai

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Αυτά συμβαίνουν όταν προσλαμβάνονται άτομα χωρίς παιδαγωγική επάρκεια, ακυρώνονται πειθαρχικά, παραγράφονται αδικήματα κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top