Απορίες για κατατακτήριες

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Τα ιεκ, επαλ, επας κλπ δεν βγάζουν νοσηλευτές αλλά βοηθούς νοσηλευτών. Νοσηλευτές βγαίνουν μόνο από ΑΕΙ/ΤΕΙ.
Το σύστημα υγείας στην Ελλάδα είναι χάλια αλλά και τι δεν είναι πλέον χάλια στην Ελλάδα. Δεν είναι λόγος αυτός για να εγκαταλείψεις το επάγγελμα.
Κατά τη γνώμη μου ψάξε πρώτα πάνω στο επάγγελμα, υπάρχουν ευκαιρίες και όχι μόνο στην υγεία πχ τα τελευταία χρόνια πολλοί νοσηλευτές προσλαμβάνονται σαν αναπληρωτές στην ειδική αγωγή. Πχ ψάξε ένα μεταπτυχιακό στις επιστήμες της αγωγής, άμα σε ενδιαφέρει να απορροφηθείς στην εκπαίδευση.
Μην μου πεις ότι πτοείσαι από κάτι γιαγιάδες που χρησιμοποιούν το "αδελφή νοσοκόμα".
Το πτυχίο που έχεις θα σε βοηθήσει σε πολλά (αν και δεν το ξέρεις ακόμη). Πρώτα απ' όλα στο στρατό. Θα μπεις στο υγειονομικό ή σε κάποιο σώμα και δεν θα καταλήξεις σκοπάνθρωπος/περιπολάρης σε καμια μονάδα πεζικού ή στους μαυρομπερέδες.
Τεσπα κοίτα πρώτα να πάρεις πτυχίο και μετά βλέπεις, έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου. Αν και πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να κάνεις κάτι παραγωγικό γτ έχεις τα φόντα να το κάνεις και όχι να ξαναγίνεις 1ετής φοιτητής.

Η νοσηλευτική είναι ένα ιδιαίτερο επάγγελμα. Αν δεν σε εμπνέει, δεν πρόκειται να μπορείς να ανταπεξέλθεις στο μέλλον. Μπορεί εσυ απ’εξω να το βλέπεις εντελώς αντικειμενικά, αλλά είναι αλλιως αν σπουδάζεις εσυ ο ίδιος πάνω στον συγκεκριμένο τομέα και βλέπεις ότι δεν σαρεσει για τους χ,ψ λόγους. Ποσο μαλλον στη νοσηλευτική που έχεις να κανεις με ανθρώπους. Και το να περιμενεις από ένα μεταπτυχιακό σε μερικά χρόνια από τώρα να σου ανοίξει τις πόρτες, ε είναι λίγο ριψοκίνδυνο. Δεν ξέρω τι δουλειά μπορείς να περιμενεις ότι θα σου ανοίξει ένα μεταπτυχιακό, πάντως επειδή έχω γνωστούς στον συγκεκριμένο τομέα, η δουλειά είναι δύσκολη, στα νοσοκομεία υπάρχουν μηδέν προοπτικές και παίρνουν άτομα με μέσο, ενώ σε κλινικές δεν πληρώνουν πάντα τόσο καλά. Η απόφαση είναι δίκη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Η νοσηλευτική είναι ένα ιδιαίτερο επάγγελμα. Αν δεν σε εμπνέει, δεν πρόκειται να μπορείς να ανταπεξέλθεις στο μέλλον. Μπορεί εσυ απ’εξω να το βλέπεις εντελώς αντικειμενικά, αλλά είναι αλλιως αν σπουδάζεις εσυ ο ίδιος πάνω στον συγκεκριμένο τομέα και βλέπεις ότι δεν σαρεσει για τους χ,ψ λόγους. Ποσο μαλλον στη νοσηλευτική που έχεις να κανεις με ανθρώπους. Και το να περιμενεις από ένα μεταπτυχιακό σε μερικά χρόνια από τώρα να σου ανοίξει τις πόρτες, ε είναι λίγο ριψοκίνδυνο. Δεν ξέρω τι δουλειά μπορείς να περιμενεις ότι θα σου ανοίξει ένα μεταπτυχιακό, πάντως επειδή έχω γνωστούς στον συγκεκριμένο τομέα, η δουλειά είναι δύσκολη, στα νοσοκομεία υπάρχουν μηδέν προοπτικές και παίρνουν άτομα με μέσο, ενώ σε κλινικές δεν πληρώνουν πάντα τόσο καλά. Η απόφαση είναι δίκη του.
Το μεταπτυχιακό για το οποίο είπα ότι έχει προοπτικές απορρόφησης ήταν συγκεκριμένα για την εκπαίδευση όχι γενικά (Οι νοσηλευτές ανήκουν στο ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό ως ΠΕ 25) και πρότεινα αν τον ενδιαφέρει ο τομέας αυτός να το δει για εκεί.
Η αλήθεια είναι ότι δεν είπε κάπου ότι δεν του αρέσει η νοσηλευτική σαν επάγγελμα, είπε ότι του αρέσει η βιολογία.
Οι κλινικές όντως δεν πληρώνουν καλά. Το άλλο που λες ότι στα νοσοκομεία παίρνουν με μέσο δεν ισχύει. Εδώ και χρόνια είναι συγκεκριμένες οι διαδικασίες για τις προσλήψεις στο δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
ακουγονται ακομα οι εκφρασεις ''αδελφη νοσοκομα'' κλπ

Θέμα συνήθειας είναι, και μένα με φώναζαν "αδελφή" και δεν είμαι καν νοσηλεύτρια! :P Αν επιβληθείς με τον τρόπο σου κόβονται και τα "αδελφή" και τα "ψιτ εσύ" και όλα. Και για εσάς τους άντρες είναι ευκολότερο να επιβληθείτε...Εγώ όσους άντρες νοσηλευτές γνώρισα, είχαν το θράσος να την λένε μέχρι και στον διευθυντή της κλινικής. Και τους άκουγε :P

Τεσπα ό,τι θες κάνε επαγγελματικά, απλά αυτός δεν είναι λόγος...το ΕΣΥ μπάζει από παντού, όλοι στα ίδια σκατά έχουμε βουτήξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Στέλιο ιατρική έχεις σκεφτεί ; Το λέω γιατί η νοσηλευτική ΕΚΠΑ σε προετοιμάζει καλύτερα ως ιατρό παρά ως Βιολόγο. Πιστεύω ότι με την ιατρική θα δυσκολευτείς λιγότερο γιατί ουσιαστικά μαθήματα που έχεις κάνει ενώ στο Βιολογικό μπαίνεις σε έναν κόσμο νέο που δε γνωρίζεις.

Το αρνητικό της ιατρικής είναι τα πολλά χρόνια αλλά εσύ μπαίνεις στο δεύτερο έτος 5 εξάμηνο (-1,5 χρονος γλυτώνεις) και θα μπορεις να δουλέψεις στα 6 χρόνια.

Στο βιολογκό κακά τα ψέματα θα πάρεις το πτυχίο σου σε 1 λιγοτερο χρονο αλλά θα χρειαστείς μεταπτυχιακά για να μπορεις να κάνεις κατι αλλο εκτός από το να διδάσκεις στην εκπαίδευση.

Ενώ η καριέρα στην Ελλάδα είναι πιο εύκολη στην ιατρική σχολή παρά από Βιολογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stelios.97

Νεοφερμένος

Ο Stelios.97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδια μαλλον με παρεξηγησατε..σε καμια περιπτωση δεν ειπα οτι δε μαρεσει η νοσηλευτικη ή οτι θα την παρατησω μολις παρω πτυχιο.Αντιθετως μαλιστα σκεφτομαι να εργαστω σε νοσοκομειο και παραλληλα να ασχολουμαι με την βιολογια γιατι κακα τα ψεματα η βιολογια στην ελλαδα εχει μεγαλυτερη ανεργια απο οτι η νοσηλευτικη.Επισης,η ιατρικη σαν επαγγελμα ειναι ενδιαφερον αλλα δε νομιζω οτι μου ταιριαζει ουτε την θελησα ποτε μου.Νομιζω υπαρχουν και αλλα πραγματα περα απο την ιατρικη γιατι σε ολη μου τη φοιτητικη ζωη ακουω να εξυμνουν την ιατρικη ως το καλυτερο επαγγελμα,το πιο κερδοφορο και αναγνωρισμενο.Τελος παντων δε θελω να βασιζομαι σε φρουδες ελπιδες οτι ταχα η νοσηλευτικη θα εξελιχθει στο αμεσο μελλον.Οσο και να εφαρμοστουν ολα αυτα που πολεμανε οι νοσηλευτες,οσο και να γινουν αποδεκτα απο την κοινωνια του σημερα,η φυση του επαγγελματος δεν αλλαζει.Μια ζωη θα συναστρεφεσαι με αρρωστους και θα κανω νοσηλεια.Δε γινεται να γινω ουτε ψυχολογος αλλα ουτε και ιατρος.Δε το λεω κομπλεξικα αλλα εγω σαν στελιος στα 40 μου θα βαριομουν να βαζω ορούς και να φτιαχνω φαρμακα.Η βιολογια θα μου ανοιξει πολλες πορτες,θα μπορω να κανω ο,τι μου αρεσει απο βοτανικη μεχρι νευροβιολογια.Η νοσηλευτικη δυστυχως σου θετει ορια.

Υ.Γ. εκτιμω πολυ τις αποψεις σας και τις σεβομαι και ενα μεγαλο ευχαριστω που μου δινετε ερεθισματα να ψαχτω περισσοτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Φίλε θα είσαι νοσηλευτές ΠΕ και όχι ΔΕ από τα επαλ. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα ασχολείσαι ούτε με ορούς ούτε με ενέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios.97

Νεοφερμένος

Ο Stelios.97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Νικο δυστυχως κανουμε τα ιδια πραγματα πχ νοσηλεια ή οτιδηποτε προκυψει.Το μοναδικο προβαδισμα ειναι οι γνωσεις που παιρνεις απο τη σχολη και φυσικα ενα μεταπτυχιακο το οποιο ενδεχομενως σου ανοιξει πορτες στον κλαδο που διαλεξες(μιλαω παντα για την ελληνικη πραγματικοτητα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Δεν κάνετε τα ίδια αλλά δεν θα επιμέινω. Επ΄σιης υπάρχει και στο εξωτερικό τεράστια ζήτηση για απόφοιτους νοσηλευτικής τριτοβάθμιας. Πάρε μια ιδέα για Αγγλία: https://www.prospects.ac.uk/careers-advice/what-can-i-do-with-my-degree/nursing
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billbc

Νεοφερμένος

Ο billbc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
κατατακτήριες μπορούν να δώσουν μόνο οι απόφοιτοι κάποιας σχολής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κατατακτήριες μπορούν να δώσουν μόνο οι απόφοιτοι κάποιας σχολής?

΄Οχι. ΄Ολοι όσοι είναι ήδη πτυχιούχοι μιας σχολής ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joeg

Νεοφερμένος

Ο Joeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα,τελειώνω διοίκηση επιχειρήσεων και σκέφτομαι για κατατακτήριες στο οικονομικο του ΕΚΠΑ γνωρίζεται άμα οι εξετάσεις είναι σε παρόμοιο επίπεδο με αυτές των αντίστοιχων εξάμηνων των μαθημάτων? Και αν γενικά έχει ζήτηση το εν λόγο τμήμα μεσώ κατατακτηριών,ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Κοίταξε κάποιο μεταπτυχιακό αν θες περαιτέρω σπουδές, δεν λέει να φας άλλα τέσσερα χρόνια για να πάρεις πτυχίο ίδιας βαθμίδας και μάλιστα σε παρόμοιο αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Καλησπέρα,παιδιά. Θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας στο εξής... Το καλοκαίρι με το καλό ολοκληρώνω τις σπουδές μου στην Ψυχολογία του Παντείου. Εν συντομία να πω ότι ήταν πρώτη (και μοναδική) επιλογή σχολής, τα πήγα αρκετά καλά στα μαθήματα, έμαθα πράγματα και γενικά την ευχαριστήθηκα τη σχολή. Αλλά από την αρχή δυσκολευόμουν να δω τον εαυτό μου να εργάζομαι πάνω σε αυτό το αντικείμενο. Είναι περίεργο το ξέρω αλλά έτσι είναι. Εγώ πιο πολύ μπήκα για να μάθω πως σκέφτονται και λειτουργούν οι άνθρωποι και οι κοινωνίες και όχι με το σκεπτικο να γίνω Ψυχολόγος. Τέλος πάντων τον σκοπό μου τον πέτυχα και είμαι χαρούμενη γι αυτό , όμως το μετά με αγχώνει ιδιαίτερα. Σκέφτομαι όλα τα ενδεχόμενα, όπως το μεταπτυχιακό ή οι κατατακτήριες. Με ενδιαφέρει από παλιά η αρχιτεκτονική και ακόμα περισσότερο των εσωτερικών χώρων και έχω σκεφτεί να το προσπαθήσω για το τμήμα στο ΤΕΙ Αθήνας με κατατακτήριες του χρόνου. Είναι κάτι που μετά από πολύ ενδοσκόπηση και σκέψη κατέληξα ότι θα ήταν το ιδανικό επάγγελμα για εμένα... Και μετά από όλα αυτά η ερώτηση είναι αν με το να αφήσω ανεκμετάλλευτο το πτυχίο Ψυχολογίας (τουλάχιστον επαγγελματικά) είναι σαν να ''χαραμίζω'' το ίδιο αλλά και τις δυνατότητές μου και τις προοπτικές μου στον τομέα... Να σημειώσω ότι θέματα κύρους επαγγέλματος ή σχολών δεν με απασχόλησαν ποτέ. Το δίλημμά μου και ο προβληματισμός μου είναι στο τι διαλέγεις ανάμεσα σε αυτό που απ ότι φαίνεται είσαι καλός αλλά δεν πιστεύεις ότι θα σε ικανοποιήσει επαγγελματικά και συνεπώς στην υπόλοιπη ζωή σου και σε αυτό που ξέρεις ότι θα έκανες με περισσότερο μεράκι, όρεξη και δημιουργικότητα....Τι λέτε εσείς για όλα αυτά; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Καλησπέρα,παιδιά. Θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας στο εξής... Το καλοκαίρι με το καλό ολοκληρώνω τις σπουδές μου στην Ψυχολογία του Παντείου. Εν συντομία να πω ότι ήταν πρώτη (και μοναδική) επιλογή σχολής, τα πήγα αρκετά καλά στα μαθήματα, έμαθα πράγματα και γενικά την ευχαριστήθηκα τη σχολή. Αλλά από την αρχή δυσκολευόμουν να δω τον εαυτό μου να εργάζομαι πάνω σε αυτό το αντικείμενο. Είναι περίεργο το ξέρω αλλά έτσι είναι. Εγώ πιο πολύ μπήκα για να μάθω πως σκέφτονται και λειτουργούν οι άνθρωποι και οι κοινωνίες και όχι με το σκεπτικο να γίνω Ψυχολόγος. Τέλος πάντων τον σκοπό μου τον πέτυχα και είμαι χαρούμενη γι αυτό , όμως το μετά με αγχώνει ιδιαίτερα. Σκέφτομαι όλα τα ενδεχόμενα, όπως το μεταπτυχιακό ή οι κατατακτήριες. Με ενδιαφέρει από παλιά η αρχιτεκτονική και ακόμα περισσότερο των εσωτερικών χώρων και έχω σκεφτεί να το προσπαθήσω για το τμήμα στο ΤΕΙ Αθήνας με κατατακτήριες του χρόνου. Είναι κάτι που μετά από πολύ ενδοσκόπηση και σκέψη κατέληξα ότι θα ήταν το ιδανικό επάγγελμα για εμένα... Και μετά από όλα αυτά η ερώτηση είναι αν με το να αφήσω ανεκμετάλλευτο το πτυχίο Ψυχολογίας (τουλάχιστον επαγγελματικά) είναι σαν να ''χαραμίζω'' το ίδιο αλλά και τις δυνατότητές μου και τις προοπτικές μου στον τομέα... Να σημειώσω ότι θέματα κύρους επαγγέλματος ή σχολών δεν με απασχόλησαν ποτέ. Το δίλημμά μου και ο προβληματισμός μου είναι στο τι διαλέγεις ανάμεσα σε αυτό που απ ότι φαίνεται είσαι καλός αλλά δεν πιστεύεις ότι θα σε ικανοποιήσει επαγγελματικά και συνεπώς στην υπόλοιπη ζωή σου και σε αυτό που ξέρεις ότι θα έκανες με περισσότερο μεράκι, όρεξη και δημιουργικότητα....Τι λέτε εσείς για όλα αυτά; :hmm:

Εχεις προσπαθησει εστω και σε επιπεδο πρακτικης να εργαστεις σαν ψυχολογος ; Γενικα το θεμα που βαζεις νομιζω ειναι καπως δυσκολο να παρεις καποια απαντηση . Ισως θα μπορουσες να δεις σε καποιο ιεκ για διακοσμησης εσωτερικων χωρων μια που ειναι πιο αμεσο να λαβεις πτυχειο . Αλλα σε καθε περιπτωσει πιστευω ειναι δυσκολα να καταλαβεις αν σε αρεσει κατι μονο σε επιπεδο σπουδων χωρις να δεις πραγματικα προβληματα πανω στον τομεα που σπουδαζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με ενδιαφέρει από παλιά η αρχιτεκτονική και ακόμα περισσότερο των εσωτερικών χώρων και έχω σκεφτεί να το προσπαθήσω για το τμήμα στο ΤΕΙ Αθήνας με κατατακτήριες του χρόνου. Είναι κάτι που μετά από πολύ ενδοσκόπηση και σκέψη κατέληξα ότι θα ήταν το ιδανικό επάγγελμα για εμένα... Και μετά από όλα αυτά η ερώτηση είναι αν με το να αφήσω ανεκμετάλλευτο το πτυχίο Ψυχολογίας (τουλάχιστον επαγγελματικά) είναι σαν να ''χαραμίζω'' το ίδιο αλλά και τις δυνατότητές μου και τις προοπτικές μου στον τομέα...

΄Ισως, αν σ΄ενδιαφέρει φυσικά, να μπορούσες να τα συνδυάσεις και τα δύο με ένα μεταπτυχιακό όπως πχ. ψυχολογία στον σχεδιασμό εσωτερικών χώρων (σχεδιαστική ψυχολογία). Για ψάξτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Εχεις προσπαθησει εστω και σε επιπεδο πρακτικης να εργαστεις σαν ψυχολογος ; Γενικα το θεμα που βαζεις νομιζω ειναι καπως δυσκολο να παρεις καποια απαντηση . Ισως θα μπορουσες να δεις σε καποιο ιεκ για διακοσμησης εσωτερικων χωρων μια που ειναι πιο αμεσο να λαβεις πτυχειο . Αλλα σε καθε περιπτωσει πιστευω ειναι δυσκολα να καταλαβεις αν σε αρεσει κατι μονο σε επιπεδο σπουδων χωρις να δεις πραγματικα προβληματα πανω στον τομεα που σπουδαζεις

΄Ισως, αν σ΄ενδιαφέρει φυσικά, να μπορούσες να τα συνδυάσεις και τα δύο με ένα μεταπτυχιακό όπως πχ. ψυχολογία στον σχεδιασμό εσωτερικών χώρων (σχεδιαστική ψυχολογία). Για ψάξτο!


Πρακτική τώρα ξεκινάω οπότε θα βοηθήσει σίγουρα στην απόφασή μου το πως θα μου φανεί. Αλλά έτσι κι αλλιώς έχει δημιουργηθεί στο μυαλό μου ήδη μια σφαιρική εικόνα για την πρακτική του επαγγέλματος του Ψυχολόγου , μέσα από τα χρόνια στη σχολή, στην επικοινωνία με τους καθηγητές και τους ομιλητές που κατά καιρούς μας έχουν κάνει διαλέξεις οι οποίοι βρίσκονται σε ενεργό δράση στον χώρο.

Λένω, πολύ εύστοχη η πρότασή σου..:thumbup: Είχα κάνει την ίδια σκέψη κι εγώ όμως μετά από μία έρευνα στα μεταπτυχιακά είδα ότι δεν υπάρχουν προγράμματα καθαρά με αυτό τον συνδυασμό. Εκτός βέβαια αν μου ξέφυγε κάποιο. Αν τυχαίνει να γνωρίζεις κάποιο συγκεκριμένο θα χαρώ να μου το πεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λένω, πολύ εύστοχη η πρότασή σου..:thumbup: Είχα κάνει την ίδια σκέψη κι εγώ όμως μετά από μία έρευνα στα μεταπτυχιακά είδα ότι δεν υπάρχουν προγράμματα καθαρά με αυτό τον συνδυασμό. Εκτός βέβαια αν μου ξέφυγε κάποιο. Αν τυχαίνει να γνωρίζεις κάποιο συγκεκριμένο θα χαρώ να μου το πεις:)

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάποιο τόσο εξειδικευμένο μεταπτυχιακό. Στο εξωτερικό όμως είναι σίγουρο ότι μετά από κάποια έρευνα, θα βρεις αυτό ακριβώς που σε ενδιαφέρει. Αν έχεις τη δυνατότητα αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσεις. Είναι εξαιρετικά πρωτότυπο και δημιουργικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάποιο τόσο εξειδικευμένο μεταπτυχιακό. Στο εξωτερικό όμως είναι σίγουρο ότι μετά από κάποια έρευνα, θα βρεις αυτό ακριβώς που σε ενδιαφέρει. Αν έχεις τη δυνατότητα αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσεις. Είναι εξαιρετικά πρωτότυπο και δημιουργικό.

Environmental psychology.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Πρακτική τώρα ξεκινάω οπότε θα βοηθήσει σίγουρα στην απόφασή μου το πως θα μου φανεί. Αλλά έτσι κι αλλιώς έχει δημιουργηθεί στο μυαλό μου ήδη μια σφαιρική εικόνα για την πρακτική του επαγγέλματος του Ψυχολόγου , μέσα από τα χρόνια στη σχολή, στην επικοινωνία με τους καθηγητές και τους ομιλητές που κατά καιρούς μας έχουν κάνει διαλέξεις οι οποίοι βρίσκονται σε ενεργό δράση στον χώρο.

Λένω, πολύ εύστοχη η πρότασή σου..:thumbup: Είχα κάνει την ίδια σκέψη κι εγώ όμως μετά από μία έρευνα στα μεταπτυχιακά είδα ότι δεν υπάρχουν προγράμματα καθαρά με αυτό τον συνδυασμό. Εκτός βέβαια αν μου ξέφυγε κάποιο. Αν τυχαίνει να γνωρίζεις κάποιο συγκεκριμένο θα χαρώ να μου το πεις:)


Και εγώ θα σου έλεγα να ψάξεις για κάποιο μεταπτυχιακό καλύτερα... Η αρχιτεκτονική από μόνη της δεν είναι εύκολη σχολή και δεν έχει μεγάλη σχεση με την ψυχολογία... Άσε που θα δεις ότι ούτε αυτή είναι όπως την περιμενεις και στην αρχή μπορεί και να ξενερώσεις και να λες ότι πηγες από το κακό στο χειρότερο :P Αν το θες πολύ, επιχείρησε το απλά να είσαι αποφασισμένη γιατί θα έχεις μπροστά σου τουλάχιστον αλλα 5-6 χρόνια σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Environmental psychology.

Και εγώ θα σου έλεγα να ψάξεις για κάποιο μεταπτυχιακό καλύτερα... Η αρχιτεκτονική από μόνη της δεν είναι εύκολη σχολή και δεν έχει μεγάλη σχεση με την ψυχολογία... Άσε που θα δεις ότι ούτε αυτή είναι όπως την περιμενεις και στην αρχή μπορεί και να ξενερώσεις και να λες ότι πηγες από το κακό στο χειρότερο :P Αν το θες πολύ, επιχείρησε το απλά να είσαι αποφασισμένη γιατί θα έχεις μπροστά σου τουλάχιστον αλλα 5-6 χρόνια σπουδών.


Το Environmental Psychology έχει να κάνει περισσότερο με το ευρύτερο περιβάλλον του ανθρώπου, την πόλη, το φυσικό περιβάλλον κτλ. Δεν έχει τόσο να κάνει με το Design δυστυχώς. Δηλαδή πες ότι το κάνω, μάλλον θα έχω κάνει μια τρύπα στο νερό γιατί θα έχω κάνει μεν εξειδίκευση στην ψυχολογία η οποία όμως δεν μπορέσει να μου χρησιμεύσει ούτε στο κομμάτι της Ψυχολογίας ούτε στο άλλο πιο δημιουργικό και πρακτικό κομμάτι της αρχιτεκτονικής και της διακόσμησης. Για να καταλάβεις λίγο το σκεπτικό μου, εμένα με ενδιαφέρει πολύ το κομμάτι των ανακαινίσεων, των αναπαλαιώσεων, αρχιτεκτονική μικρών δημόσιων χώρων όπως πάρκα, κήποι ..τέτοια πράγματα γενικά. Εντελώς διαφορετικά από την Ψυχολογία δηλαδή...:worry: Η φάση μου είναι αυτό που θα λέγαμε από εδώ η γυναίκα μου και από εδώ το αίσθημά μου :lol:. Μου άρεσε η σχολή και η επιστήμη αλλά στο επαγγελματικό κομμάτι αλλάζουν οι προτιμήσεις μου.

Methexys κανονική αρχιτεκτονική για τους λόγους που είπες κι εσύ δεν νομίζω να το επιχειρήσω. Γνωρίζω ότι παρόλο που είναι πολύ ενδιαφέρουσα σαν σχολή, είναι και απαιτητική πόσο μάλλον για άνθρωπο από άλλη κατεύθυνση. Έτσι κι αλλιώς τα ενδιαφέροντά μου καλύπτονται πήρως από μαθήματα του τομέα Interior Design ή και συγκεκριμένα που έχω δει του τμήματος Εσωτερικής αρχιτεκτονικής, Διακόσμησης και Σχεδιασμού αντικειμένων, στο οποίο πιστεύω θα μπορούσα να ανταπεξέλθω σχετικά πιο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top