Γενικό -  Χρήσιμες γνώσεις για Γ' Λυκείου

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τί πρέπει να κατακτήσω στη β λυκείου σε έκθεση,λατινικά και αρχαία για να συνεχίσω ομαλά στη θερινή προετοιμασία;:hmm:

Ωχ,το ανάρτησα σε λάθος κατηγορία.Παρακαλώ να μεταφερθεί!::redface:

Έχετε Λατινικά στην Β' ή θα κάνεις την προετοιμασία για την Γ' από φέτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Η κατεύθυνση της δευτέρας δεν έχει λατινικά.
Κατ'αρχάς, Ιάκωβε, ό,τι κάνεις στα λατινικά ανήκει στην ύλη της Γ' Λυκείου, οπότε από τα λατινικά που θα κάνεις στη Β' είναι ΌΛΑ σημαντικά :P

Και από αρχαία πρέπει να δώσεις βάση στο άγνωστο. Η ύλη των πανελλαδικών περιλαμβάνει όλη τη γραμματική και το συντακτικό του γυμνασίου και του λυκείου. Οπότε ό,τι κάνετε φέτος είναι επίσης πολύ σημαντικό. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποια φαινόμενα ως πιο σημαντικά, από τη στιγμή που όλα είναι στην ύλη, πρέπει να τα προσέξεις όλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Κάνω φροντιστήριο λατινικά 1 ωρίτσα για να είμαι πιο άνετος στα γραμματικοσυντακτικά φαινόμενα.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Η καθηγήτρια της χημείας μου είπε ότι οι λογάριθμοι είναι σημαντική για την χημεία της γ, ισχύει; Για να τους εμπεδώσω καλά και να μην έχω προβλήματα πρέπει να έχω κατανοήσει τα προηγούμενα κεφάλαια της άλγεβρας ή δεν είναι άμεσα συνδεδεμένα; Επίσης τι άλλο πρέπει να προσέξω από την άλγεβρα και τα μαθηματικά ΟΠ για του χρόνου (φυσική,χημεία..); ?????? (θα δώσω βιολογία και όχι μαθηματικά, γι' αυτό ρωτάω:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Η καθηγήτρια της χημείας μου είπε ότι οι λογάριθμοι είναι σημαντική για την χημεία της γ, ισχύει; Για να τους εμπεδώσω καλά και να μην έχω προβλήματα πρέπει να έχω κατανοήσει τα προηγούμενα κεφάλαια της άλγεβρας ή δεν είναι άμεσα συνδεδεμένα; Επίσης τι άλλο πρέπει να προσέξω από την άλγεβρα και τα μαθηματικά ΟΠ για του χρόνου (φυσική,χημεία..); ������ (θα δώσω βιολογία και όχι μαθηματικά, γι' αυτό ρωτάω:))

Λογαριθμοι για την χημεια της γ
Μπα δεν ειναι και κατι τρομερο αμα θες μαθαινεις και τα βασικα του χρονου
α)logx=y<=> x=10^y
β)x=y<=>logx=logy (x,y>0)
Γενικα στην χημεια θα ασχολεισαι με το log(λογαριθμος του 10)
γ)log(a*b)=loga+logb
δ)log(a/b)=loga-logb
Τους γ και δ θα τους χρησιμοποιησεις για να αποδειξεις δυο τυπους
Θα σου πω και αλλη μια περιπτωση απλα επειδη μου ετυχε να την συναντησω που πιστεψε με δεν προκειται καν να την πετυχεις η να πεσει
χ1>χ2=>logx1>logx2(επειδη η συναρτηση logx ειναι γνησιως αυξουσα)
Τωρα κατι αλλο για την χημεια θα σου πω οταν θα κανεις ΧΙ θα συναντας μια εξισωση της μορφης: y=a^2(ξεροντας οτι το a ειναι θετικο)<=>α=ριζα(y).Θα ξερεις οτι το α ειναι θετικο γιατι ειναι συγκεντρωση(δεν μπορεις να εχεις αρνητικη συγκεντρωση).Επιπλεον θα πρεπει να ξερεις διακρινουσα,υπαρχει μια μικρη περιπτωση η Kc να μην ισουται με κατι στο τετραγωνο, οποτε θα πρεπει να κανεις διακρινουσα και να διαλεξεις την θετικη ποσοτητα(η συγκεντρωση ειναι παντα θετικη).
Αν θυμαμαι καλα αυτα ειναι τα απαιτουμενα για την χημεια

Για φυσικη τωρα θα πρεπει να γνωριζεις τριγωνομετρια,οχι τιποτα τρελο απλα να μπορεις να βρισκεις σε καθε περιπτωση την τιμη του ημκ,συνκ πχ ημ(400π/6)=ημ(200π/3)=ημ(204π/3 -4π/3)=ημ(-4π/3)=-ημ(4π/3)=-ημ(6π/3 -2π/3)=ημ(2π/3)=ημ(π-π/3)=ημ(π/3)=ριζα(3/2).Απο γεωμετρα τι εκφραζει το συνημιτονο,ημιτονο,εφαπτομενη (πχ ημ=απεναντι καθετος/υποτεινουσα),πυθαγορειο θεωρημα,νομο συνημιτονων,καθε σημειο του κυκλου απεχει R απο το κεντρο.Απο μαθηματικα ΟΠ μονο προσθεση διανυσματων θα λεγα,μερικες φορες συμφερει να προσθεσουμε διανυσματικα δυο διανυσματα α και β...Α και εννοειται οτι θα πρεπει να ξερεις να βρισκεις εμβαδο τραπεζιου,τριγωνου,ορθογωνιου και τετραγωνου

Αυτα ειναι ολα πανω κατω δεν νομιζω να χρειαζεται να μαθεις κατι αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ, με κάλυψες πλήρως :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια ερώτηση από φυσική ,χημεία α και β λυκείου τι είναι προαπαιτούμενο για φυσική χημεία γ λυκείου προσανατολισμού ;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top