Πιστεύετε ότι οι καθηγητές πρέπει να βάζουν σε όλους 20 στη Γ';

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα εγώ διαφωνώ γενικά με το σύστημα της δευτεροβάθμιας. Απλά από τη στιγμή που υπάρχει βαθμός απολυτηρίου δεν μπορούν όλοι να τα ξύνουν και να παίρνουν 20 IMO.

Γιατί? Οι καθηγητές δεν μπορούν να τα ξύνουν και να παίρνουν όλο το μισθό τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οπότε, γράφεις ένα 18-20 στο πρόχειρο του Α τετραμήνου και σου βάζουν 20 όλη τη χρονιά. Εγώ έτσι έκανα πάντως. Τι ωραία χρονιά ήταν αυτή όσον αφορά τους βαθμούς :P
Ναι, δεν είναι καν τόσο δύσκολο να πάρεις μεγάλο βαθμό. Ο Ξεχασμένος προφανώς δεν έγραφε ούτε βάση και ήθελε 20 στον προφορικό.

Γιατί? Οι καθηγητές δεν μπορούν να τα ξύνουν και να παίρνουν όλο το μισθό τους?

Ρε μαν, άλλο πράγμα συζητάμε. Ας μην κάνουμε κουβέντα επιπέδου μικροπολιτικής. Για μένα καλύτερο είναι να μην μετράνε καν. Αν θες καλό βαθμό απολυτηρίου να ασχοληθείς και λίγο με το σχολείο όμως. Όχι πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε μαν, άλλο πράγμα συζητάμε. Ας μην κάνουμε κουβέντα επιπέδου μικροπολιτικής. Για μένα καλύτερο είναι να μην μετράνε καν. Αν θες καλό βαθμό απολυτηρίου να ασχοληθείς και λίγο με το σχολείο όμως. Όχι πολύ.

Το όλο θέμα είναι πως στην τρίτη λυκείου το σχολείο είναι τελείως χάσιμο χρόνου και το μόνο που σε νοιάζει είναι τι θα γράψεις στο τέλος. Ο χρόνος που θα αφιερώσεις για να είσαι συνεπής στις σχολικές χαζομάρες και στο εγώ του κάθε καθηγητή που θέλει να νομίζει πως κάτι κάνει και πως δεν είναι περιττός είναι χρόνος που θα μπορούσες ή να αφιερώσεις με σοβαρό τρόπο στα μαθήματα του τέλους ή να ξεκουραστείς. Τώρα κάποιοι καθηγητές το βλέπουν αυτό και βάζουν 20 μόνο και μόνο για να μην αδικηθείς στο τέλος, ενώ κάποιοι άλλοι θέλουν να το παίξουν δίκαιοι δικαστές χωρίς να κοιτάνε την καμπούρα τους.

Anyway, αυτό το παραμύθι τελείωσε ευτυχώς και τα παιδιά τώρα μπορούν να του γράφουν δίχως συνέπειες. Οπότε ας κοπανήσουν δίκαια τα 15αρα και τα 12αρια ώστε να ξεχωρίσουν και οι μαθητές του 20 και να τονωθεί λίγο το εγώ τους, γιατί obviously είναι ανεπίτρεπτο να βγάλει 20 και η πλέμπα. Θα μάθουν κι αυτοί μόλις βγουν από το σχολικό σύστημα πως λειτουργεί ο πραγματικός κόσμος δεν πειράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καλα οχι και 20 ας ειμαστε λιγο αντικειμενικοι και το 17-18 καλο ειναι :P Ουτως η αλλως με το νεο συστημα μονο την ταξη σε ενδιαφερει να περασεις οποτε...

Το όλο θέμα είναι πως στην τρίτη λυκείου το σχολείο είναι τελείως χάσιμο χρόνου και το μόνο που σε νοιάζει είναι τι θα γράψεις στο τέλος. Ο χρόνος που θα αφιερώσεις για να είσαι συνεπής στις σχολικές χαζομάρες και στο εγώ του κάθε καθηγητή που θέλει να νομίζει πως κάτι κάνει και πως δεν είναι περιττός είναι χρόνος που θα μπορούσες ή να αφιερώσεις με σοβαρό τρόπο στα μαθήματα του τέλους ή να ξεκουραστείς. Τώρα κάποιοι καθηγητές το βλέπουν αυτό και βάζουν 20 μόνο και μόνο για να μην αδικηθείς στο τέλος, ενώ κάποιοι άλλοι θέλουν να το παίξουν δίκαιοι δικαστές χωρίς να κοιτάνε την καμπούρα τους.

Anyway, αυτό το παραμύθι τελείωσε ευτυχώς και τα παιδιά τώρα μπορούν να του γράφουν δίχως συνέπειες. Οπότε ας κοπανήσουν δίκαια τα 15αρα και τα 12αρια ώστε να ξεχωρίσουν και οι μαθητές του 20 και να τονωθεί λίγο το εγώ τους, γιατί obviously είναι ανεπίτρεπτο να βγάλει 20 και η πλέμπα. Θα μάθουν κι αυτοί μόλις βγουν από το σχολικό σύστημα πως λειτουργεί ο πραγματικός κόσμος δεν πειράζει.

Κοιταξε εγω δεν διαφωνω με αυτο που λες με βαση το συστημα που εδινες.Σκεψου να εδινες το 13 γνωστη και ως χρονια της σφαγης που πιθανοτητες μετα αν ειχες 12 απτον μαλ@κα τον μαθηματικο που σου εκοψε ετσι απλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Στο δικο μου σχολειο η μαθηματικος της γενικης παιδιας λεει οτι ξεκιναει απο το 8.Ενω οι αλλοι απο 10.Ελεος δηλαδη ενα καλο απολυτηριο θελουμε και μας σπανε τα νευρα.Στο γυμνασιο και τιποτα να μην εκανε ο αλλος και ειχε 11.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Πολλες εταιριες ζητουν απολυτηριο λυκειου.Επισης οταν μεταναστευεις σε αλλη χωρα οπως στην Γερμανια και Γαλλια οπως θελω εγω ζητανε το απολυτηριο και μαλιστα μεταφρασμενο στην γλωσσα της χωρας που πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Πολλες εταιριες ζητουν απολυτηριο λυκειου.Επισης οταν μεταναστευεις σε αλλη χωρα οπως στην Γερμανια και Γαλλια οπως θελω εγω ζητανε το απολυτηριο και μαλιστα μεταφρασμενο στην γλωσσα της χωρας που πας.

Οι εταιρειες πρωτα κοιτουν τον χρονο εργασιας(εμπειρια) και υστερα το πτυχιο.Οι πιθανοτητες ειναι μηδαμινες να χασεις επαγγελμα λογω απολυτηριου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Πολλες εταιριες ζητουν απολυτηριο λυκειου.Επισης οταν μεταναστευεις σε αλλη χωρα οπως στην Γερμανια και Γαλλια οπως θελω εγω ζητανε το απολυτηριο και μαλιστα μεταφρασμενο στην γλωσσα της χωρας που πας.

Έχω ακούσει ότι στην Γερμανία ούτε για σκουπιδιάρη δεν σε παίρνουνε, άμα δεν έχεις απολυτήριο πάνω από 16. Για επαγγέλματα όπως γιατρός ή μηχανικός δεν το συζητώ, πάνω από 19,5 και πάλι ελπίζεις. Επίσης, όταν μπήκα στο Πολυτεχνείο και έκανα το πρώτο μάθημα Φυσικής, ο καθηγητής ρωτούσε πόσο είχαμε γράψει ενδοσχολικές Φυσική Γενικής, γιατί είχαμε κάποιες συναφή έννοιες λέει.

Απολυτήριο με 20 παιδιά, γιατί χανόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Δεν ειπα εγω αυτο αλλα οσο καλυτερο απολυτηριο εχεις τοσο καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Αφού σε ενδιαφέρει τόσο να βγάλεις απολυτήριο με βαθμό για τους λόγους σου γιατί δεν αλλάζεις σχολείο να πας σε ενα που βάζουν εύκολα βαθμούς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πολλες εταιριες ζητουν απολυτηριο λυκειου.
Ναι, όταν η ανώτερη βαθμίδα που έχεις τελειώσει είναι η δευτεροβάθμια, και διεκδικείς τις αντίστοιχες θέσεις!

Επισης οταν μεταναστευεις σε αλλη χωρα* οπως στην Γερμανια και Γαλλια οπως θελω εγω ζητανε το απολυτηριο και μαλιστα μεταφρασμενο στην γλωσσα της χωρας που πας.

*Για να σπουδάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MahouTsukai

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Στο δικο μου σχολειο η μαθηματικος της γενικης παιδιας λεει οτι ξεκιναει απο το 8.Ενω οι αλλοι απο 10.Ελεος δηλαδη ενα καλο απολυτηριο θελουμε και μας σπανε τα νευρα.Στο γυμνασιο και τιποτα να μην εκανε ο αλλος και ειχε 11.
Η βαθμολογική κλίμακα είναι 0-20. Αλλιώς να καταργήσουμε τα <10 !Δεν πάει έτσι. Κανονικά πρέπει να παίρνει ο καθένας όσο αξίζει από έναν συμψηφισμό προφορικού και γραπτού. Στην χώρα μας όταν πέφτουν χαμηλοί βαθμοί στο σχολείο το πιθανότερο είναι να φάνε τραμπούκισμα οι καθηγητές από γονείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kougami

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kougami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Εφοσον ο βαθμος στο σχολειο δεν παιζει πλεον κανεναν ρολο στις επιδοσεις των μαθητων στις πανελληνιες τοτε δεν χρειαζεται. Προφανως παλια επρεπε να βοηθανε οι καθηγητες στο σχολειο μιας και η γ λυκειου ειναι η χρονια των πανελληνιων και ειναι πραγματικα κριμα ενας μαθητης να του ριξει τον μ.οστις πανελληνιες το σχολειο. Οπως και να το κανουμε οι πανελληνιες με τα θετικα τους και τα αρνητικα τους ειναι αξιοκρατικο συστημα. Οι βαθμοι απο τους καθηγητες του σχολειου σε πολλες περιπτωσεις οχι :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Πολλες εταιριες ζητουν απολυτηριο λυκειου.Επισης οταν μεταναστευεις σε αλλη χωρα οπως στην Γερμανια και Γαλλια οπως θελω εγω ζητανε το απολυτηριο και μαλιστα μεταφρασμενο στην γλωσσα της χωρας που πας.

Σωστά, γιατί αν δεν έχεις 20' στην Κοινωνιολογία ποιος να σε πάρει τέτοιο ... κατακάθι που είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Άμα μια εταιρεία σου ζήτησει βαθμό απολυτηρίου για να εργαστείς εκεί (Όχι ως καθαριστρια) και δεν την ενδιαφέρει η εμπειρία, τα πτυχία σου τότε καλύτερα να μην κάνεις τον κόπο καν να πας. Το πιθανότερο είναι να κηρύξει πτώχευση σε λίγο καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Δεν ειπα εγω αυτο αλλα οσο καλυτερο απολυτηριο εχεις τοσο καλυτερα.

Τόσο καλύτερα βρίσκεις δουλειά, τόσο καλύτερα σε αντιμετωπίζει η κοινωνία, τόσο καλύτερα τι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Στο σχολειο μου λενε οτι ενα απολυτηριο παντα ειναι καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Στο σχολειο μου λενε οτι ενα απολυτηριο παντα ειναι καλο.

Σας λέγανε και στο Δημοτικό ότι ένας καλός έλεγχος είναι πάντα καλός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristea_2000

Νεοφερμένος

Η aristea_2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει σχολείο που βάζουν σε όλους μα όλους 20..ντάξει τους ανεβάζουν αρκετά και καλά κάνουν για να έχουμε ένα καλό απολυτήριο..
Είδα πιο πάνω για τους προφορικούς βαθμούς..ειδικά στην τρίτη δεν μπορούμε να καθόμαστε να διαβάζουμε γενικής παιδείας..και όσα δεν δίνουμε στην κατεύθυνση..εγώ είμαι οικονομικά και έχουμε μία στην κοινωνιολογία που εξετάζει κάθε φορά..οκ καταλαβαίνω ότι πρέπει να βάλει ένα βαθμό αλλά ας καταλάβουν κι αυτοί ότι δεν προλαβαίνουμε κάθε μέρα..μόνο στο ωριαίο του τετραμήνου άντε και σε κανα διάλειμμα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top