The Legend of Korra

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Για πέτε!! Βλέπετε καθόλου?? :D Πρόκειται για το sequel της σειράς "Avatar: the Last Airbender" που προβαλλόταν από το 2005-2008 στο Nickelodeon. Προσωπικά έχω εθιστεί :redface:

Πλοκή
Republic City is everything that Avatar Aang and Fire Lord Zuko fought for when they ended the Hundred Year War. With balance restored to the four nations, benders and non-benders can live together in peace, in this thriving metropolitan area. But even the steampunk paradise of Republic City has its problems, as the next Avatar discovers. When Avatar Korra arrives in Republic City to master her airbending, she comes face to face with criminal bending gangs as well as members of a vocal anti-bending revolution. Before long, Korra's Avatar skills are put to the test when she encounters a group of Chi-blockers led by the charismatic and mysterious Amon, who threatens the city and all the benders in it. Despite the immense danger, Korra vows to fight the growing anti-bending revolution. But will she be able to stop Amon before he rises to power and makes his vision of a bending-free world a reality?

Το trailer:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ξεκινησα πριν λιγο καιρο να βλεπω και ομολογω το λατρευω :D

Tenzin 4 ever :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
A ρεε.

Το βλέπει η αδελφή μου! Της αρέσει πάρα πολύ,παρ'ότι γενικότερα δεν είναι fan του είδους.

Θα το αρχίσω και εγώ. :redface: Kάθε επεισόδιο είναι 20min. νομίζω.

Θα επιστρέψω για εντυπώσεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ωχ... τωρα χρειαζομαι βοηθεια...! Το εβλεπα πριν κανα δυο χρονια με εναν φιλο... Αν θυμαμε καλα ειναι 3-4 βιβλια, ενα για καθε element, σωστα; Φωτια, παγος, γη, αερας... σωστα;
Επομενος εχουμε 4σεαζον που σε καθε μια κανει mastering και σε ενα element, σωστα; Χμμ... Λεω να ξανα δω τα παλια και να δω και τα καινουργια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Η πρώτη σειρά (Avatar: the Last Airbender) χωριζόταν συνολικά σε 3 "βιβλία"-σεζόν: Νερό, Γη, Φωτιά. Σε κάθε βιβλίο ο Aang (ο πρωταγωνιστής) τελειοποιούσε και το αντίστοιχο στοιχείο.

Τώρα στο Legend of Korra το πρώτο βιβλίο επωνομάζεται "Air", καθώς η Korra (η μετενσάρκωση του Aang) προσπαθεί να μάθει airbending, το μοναδικό στοιχείο που τη δυσκολεύει. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Πραγματικα η σειρα ειναι ΤΕΛΕΙΑ!!!! Μου αρεσει που εχει εναν τονο/ μια ατμοσφαιρα ποιο κοντα στα σημερινα δεδομένα...λενε οτι υποτιθεται αναφερεται στην δικη μας Μεταβιομηχανικη εποχη κοντα στο 1924(αν θυμαμαι καλά)...!!!Εχω δει ολα τα επισοδεια αυτου του κυκλου....Στις 23 ιουνιου παιζει το Season Finale που θα διαρκεσει 1 ολοκληρη ωρα (απ' οτι άκουσα!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@titi

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
τελεια ειναιιιιιιιι......:P:clapup:
12 επεισοδια υπαρχουν...στον πρωτο ''βιβλιο'' air ...right?:confused:
το 2ο ''βιβλιο'' που θα βγει,θα ειναι το energy....σωστα?:confused:

απο ποιο site τα ειδατε εσεις?τα επεισοδια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
τα ειδα ολα τα επισοδεια απλα τελειο!
το μονο που θα ηθελα παραπανω ηταν να εδειχναν λιγο περισσοτερο τα παιδικα χρονια του ταρλοκ και του νοατοκ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
τελεια ειναιιιιιιιι......:P:clapup:
12 επεισοδια υπαρχουν...στον πρωτο ''βιβλιο'' air ...right?:confused:
το 2ο ''βιβλιο'' που θα βγει,θα ειναι το energy....σωστα?:confused:

απο ποιο site τα ειδατε εσεις?τα επεισοδια.....
Κοιτα......δεν υπαρχει βιβλιο Energy...:confused::confused::confused:...Το επομενο βιβλιο θα ειναι ειτε της Γης....ειτε της Φωτιας (δεν ειμαι σιγουρος για τη σειρα!!!)....Παντως δεν θα εχουμε βιβλιο του Νερου γιατι η Κορρα ειναι νεροδαμαστρια και οπως και στα επεισοδια με τον Ααng δεν υπηρχε βιβλιο του αερα!!!!
Εγω παντως το εβλεπα εδω:
https://www.animehere.com/anime/avatar-the-legend-of-korra.html
ή
https://www.watchcartoononline.com/anime/the-legend-of-korra
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

"Κωστας"

Νεοφερμένος

Ο "Κωστας" αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ειναι τελεια σειρα,εχω δει ολα τα επεισοδια του αβαταρ aang και πριν λιγο καιρο ειδα την αβαταρ kora ,την αγαπω αυτη τη σειρα ,και οι δυο σειρες πραγματικα περνανε πολυ σημαντικα μηνυματα ,μακαρι να βγει και αλλο αβαταρ ,ανυπομονω για αβαταρ απο την φυλη των γαιοδαμαστων ,οσον αφορα τον αβαταρ aang νομιζω ηταν καλυτερος σε συγκριση με την kora ισως και λογω της εποχης που ζουσε ο aang επειδη δεν ειχε εξελιχθει ακομη η τεχνολογια και ειναι μια εποχη που αγαπω και θα ηθελα να ζω ,οσον αφορα την αβαταρ kora ηταν ενδιαφερον να παρακολουθω πως βιωνει ενα αβαταρ την εποχη που η τεχνολογια αναπτυσεται καθως ειναι πιο ευκολο,οπως αλλωστε φανηκε,να κινδυνευσει η ζωη του αφου οι ανθρωποι μπορουν να φτασουν την ισχυ του αβαταρ και μου αρεσε πολυ που η αβαταρ κορα ενωσε τον ανθρωπινο με τον πνευματικο κοσμο ,ειναι μια σειρα που θα βλεπω και θα ξαναβλεπω στη ζωη μου γιατι με εκανε να καταλαβω πολλα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Πραγματικά την λατρεύω... βλέπω συνέχεια επεισόδεια ξανά και ξανά!! Μακάρι να έβγαινε και επόμενο άβαταρ :( το βιβλίο 3 ήταν το αγαπημένο μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

"Κωστας"

Νεοφερμένος

Ο "Κωστας" αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ελπιζω να βγει ,κι εμενα μου αρεσε πολυ το βιβλιο 3 ,νομιζω ηταν το πιο ουσιωδες και ..δεν εχω λόγια ,πραγματικα ελπιζω να βγει νεος κυκλος αβαταρ ,μεχρι τοτε θα βλεπω ξανα την αβαταρ κορα,νομιζω ομως οτι υπαρχει και συνεχεια της αβαταρ κορα που πηγε διακοπες με την Asami αλλα βγαινει σε βιβλιο,αν σε ενδιαφερει μποπρεις να το βρεις .


αυτη ειναι η συνεχεια οπου παει διακοπες κτλ,ειναι στα αγγλικα βεβαια.

https://youtu.be/mALhYm6vmYc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχάς να πω ότι θεωρώ την ιστορία του Άανγκ καλύτερα δομημένη και τους χαρακτήρες που την απαρτίζουν ενδιαφέρουσες προσωπικότητες, καθεμία ξεχωριστή από την άλλη. Σε όλην τη σειρά παρουσιάζονται πολλά θέματα όπως ο πόλεμος, ο θάνατος, η μανία για την εξουσία, η διαφθορά, αλλά και αξίες όπως η φιλία, η ειρήνη, η αγάπη(θα μπορούσα να γράψω περισσότερα αλλά η λίστα είναι ατελείωτη).

Το αγαπημένο μου μέρος της σειράς είναι οι συμβουλές που δίνει ο Άιροχ, στον ανιψιό του κυρίως(Και ίσως λίγο η δυναμικότητα της Αζούλα :happy:).

Η σειρά έχει βαθύτερο νόημα και ουσία σε σχέση με την ιστορία της Κόρρα, που είναι σχετικά ρηχή. Αν το σκεφτείτε, αλλάζοντας τη θέση της Κόρρα με αυτή του Άανγκ, δεν θα υπήρχε πρόβλημα όσον αφορά την αποκατάσταση της ειρήνης στην κάθε περίπτωση. Η Κόρρα είναι γεννημένη μαχήτρια, ενώ ο Άανγκ , μεγαλώνοντας με τους μοναχούς της φυλής του ανέμου, έχει μάθει πως η βία ποτέ δεν είναι η σωστή λύση. Παρ'όλα αυτά καλείται να σκοτώσει τον άρχοντα Οζάι, ενώ η Κόρρα πρέπει να ολοκληρώσει την εκπαιδευσή της στο δάμασμα του αέρα πρωτού αντιμετωπίσει τον Αμόν. Και στις δύο περιπτώσεις τα Άβαταρ πρέπει, προκειμένου να σώσουν τον κόσμο, να πάνε κόντρα στην ανθρώπινη τους φύση, γνωρίζοντας έτσι τον εαυτό τους.

Σε όποιον δεν έχει δει τη σειρά, τουλάχιστον την ιστορία του άβαταρ Άανγκ, θα πρότεινα να τη δει. Μπορεί να τη θεωρήτε καρτούν,μια κοινή παιδική σειρά του νικελόντεον, αλλά κρύβει πολλά παραπάνω απ'όσα κάποιος μπορεί να δει επιφανειακά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top