Τα ιδιωτικά σχολεία δεν θέλουν τα ΑΜΕΑ

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://news247.gr/eidiseis/koinonia...-twn-mathhtwn-me-eidikes-anagkes.4782984.html
Εμετός εν έτει 2017
Σημείωμα συντονιστή: Το παρών μήνυμα,όπως και οι απαντήσεις σε αυτό,είναι split απο αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Οπως παντα τα γνωστα παπαγαλακια της κυβερνησης βαφτιζουν το κρεας ψαρι.

Σε τι αντιδραει ο Συνδεσμος των Ιδιωτικων;

Στην υποχρεωση να εγγραφουν ΑμεΑ

Τι γραφουν τα παπαγαλακια; Δημοσιογραφικα και μη

Τα ιδιωτικα σχολεια δεν θελουν ΑμεΑ

Ποσο καυλωνετε πια με τον δημοσιο ελεγχο στις ιδιωτικες επιχειρησεις; Το ιδιωτικο σχολειο πρεπει να επιλεγει τους μαθητες του γιατι ετσι επιτυγχανει την βελτιωση του επιπεδου για την οποια πληρωνεται. Αν ηταν τα ιδιωτικα να γινουν το ιδιο μπουρδελο με τα δημοσια, οι γονεις θα πηγαιναν τα παιδια τους σε δημοσιο να μην πληρωνουν μια. Ειναι ξεκαθαρο οτι το κρατος επιχειρει την προς τα κατω εξισωση των σχολειων για να κρυφτουν τα χαλια του δημοσιου.

Ειτε σας αρεσει ειτε οχι ενα παιδι με νοητικη υστερηση δεν εχει θεση σε ενα κανονικο σχολειο. Μπορει να σκισετε τα ρουχα σας και να εκτοξευσετε καμια δεκαρια χαρακτηρισμους με καταληξη -ιστης εναντιον μου αλλα ξυδακι. Αυτα τα παιδια δεν θελουν να ειναι υποχρεωμενα τα σχολεια να εγγραψουν, οχι αυτα που χρειαζονται αμαξιδι, για αυτα αλλωστε εχουν ηδη υποδομες, σε αντιθεση με τα δημοσια σχολεια. Επειδη οι γονεις εθελοτυφλουν και νομιζουν οτι τα παιδια τους δεν εχουν προβλημα, τα γραφουν σε κανονικα σχολεια και ειτε επηρεαζεται ο ρυθμος του μαθηματος ειτε τα παιδια αυτα μενουν στο σκοταδι. Ειναι υποχρεωση του κρατους να φροντιζει τα παιδια με ειδικες αναγκες, οχι των ιδιωτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Εφόσον πρόκειται για άτομα με νοητική υστέρηση, τότε πρέπει να πηγαίνουν σε ειδικό σχολείο. Αν μιλάμε απλά για άτομα με σωματικές αναπηρίες, τότε αυτά πρέπει να φοιτούν σε κάθε είδους σχολείο, ιδιωτικό και δημόσιο, αρκεί βέβαια να υπάρχουν οι εγκαταστάσεις. Τα ιδιωτικά σχολεία έχω ακούσει ότι (τα περισσότερα) έχουν τέτοιες εγκαταστάσεις. Τα δημόσια που γνωρίζω στην καλύτερη να έχουν καμιά ράμπα, ανελκυστήρα ούτε για πλάκα.
Τώρα για την υποχρέωση να εγγράφονται ΑμεΑ σε ιδιωτικά σχολεία, δεν κατάλαβα κάτι: θα υποχρεώνονται οι γονείς των παιδιών να πληρώσουν για να στείλουν το παιδί στο ιδιωτικό ή τα έξοδα θα τα αναλαμβάνουν οι επιχειρηματίες; Κάτι μου βρωμάει στην υπόθεση...
Τώρα είναι ή δεν είναι τραγικό το υπουργείο να κάνει τέτοιον χαμό για να υποχρεώνει τα παιδιά να πάνε στα ιδιωτικά σε προσπάθεια να καλύψει την ανεπάρκεια των δημόσιων, που δεν έχουν ούτε μία ράμπα για να τα διευκολύνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Εμένα μου φαίνεται σαν καραμπινάτη προσπάθεια να "ξεφορτωθεί" το κράτος τους μαθητές με ειδικές ανάγκες από το δημόσιο για να καλύψει την ανεπάρκειά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ειναι υποχρεωση του κρατους να φροντιζει τα παιδια με ειδικες αναγκες, οχι των ιδιωτων.

Γιατί να είναι υποχρέωση του κράτους; μικρό δημόσιο δε θέλουμε; εγώ λέω να ιδιωτικοποιηθούν όλα τα σχολεία, να καταργηθεί η υποχρεωτική εκπαίδευση και να έχει ο καθένας ευθύνη ατομικά να μορφωθεί. Τι δουλειά έχει το κράτος να κυνηγά τα ΑΜΕΑ να τα μορφώσει δε κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Γιατί να είναι υποχρέωση του κράτους; μικρό δημόσιο δε θέλουμε; εγώ λέω να ιδιωτικοποιηθούν όλα τα σχολεία, να καταργηθεί η υποχρεωτική εκπαίδευση και να έχει ο καθένας ευθύνη ατομικά να μορφωθεί. Τι δουλειά έχει το κράτος να κυνηγά τα ΑΜΕΑ να τα μορφώσει δε κατάλαβα.

Eσύ δεν έλεγες οτι η παιδεία είναι δημόσια και δωρεάν?Κάποιες ευπαθείς ομάδες πρέπει δυστυχώς να είναι αρμοδιότητα του κράτους και το να κρατήσεις τα 10 σχολεία ειδικών αναγκών ανοιχτά με το προσωπικό του δεν θα κάνει τεράστια διαφορά στις δημόσιες δαπάνες τις οποίες μπορείς να μειώσεις ιδιωτικοποιώντας τις ΔΕΚΟ και τις αστικές συγκοινωνίες και τις τράπεζες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν μιλάω για άτομα με νοητικά προβλήματα οπότε τα ειδικά σχολεία είναι εκτός συζήτησης. Ρωτάω λοιπόν.

- τι είναι αυτό που κάνει ένα παιδί που δεν μπορεί να περπατήσει, ή που δεν βλέπει καλά, ευπαθή ομάδα;

- γιατί πρέπει οι ευπαθείς ομάδες να είναι αρμοδιότητα του κράτους ενώ οι υπόλοιπες ομάδες όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δεν μιλάω για άτομα με νοητικά προβλήματα οπότε τα ειδικά σχολεία είναι εκτός συζήτησης. Ρωτάω λοιπόν.

- τι είναι αυτό που κάνει ένα παιδί που δεν μπορεί να περπατήσει, ή που δεν βλέπει καλά, ευπαθή ομάδα;

- γιατί πρέπει οι ευπαθείς ομάδες να είναι αρμοδιότητα του κράτους ενώ οι υπόλοιπες ομάδες όχι;

Είπε κανένας οτι αυτός που δεν βλέπει ή έχει προβλήματα στην κίνηση οτι είναι ευπαθή ομάδα;Τα ιδιωτικά σχολεία έχουν μέχρι και ράμπες αναπήρων εν αντιθέση με τα δημόσια σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ωραία άρα πού είναι το πρόβλημα; απ' όσο ξέρω ΑΜΕΑ δεν είναι μόνο τα παιδάκια με down syndrome ή w/e.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
ωραία άρα πού είναι το πρόβλημα; απ' όσο ξέρω ΑΜΕΑ δεν είναι μόνο τα παιδάκια με down syndrome ή w/e.

Σου είπαμε εμείς οτι είναι πρόβλημα τα παιδιά με προβλήματα κίνησης; O ίδιος ο darthfederer σου το είπε οτι για τα παιδιά αυτά υπάρχουν ράμπες στα ιδιωτικά σχολεία και προφανώς δεν πρέπει να αποκλείονται γιατί δεν επιβαρύνουν το μάθημα ούτε μειώνουν την απόδοση του μαθήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
το πρόβλημα είναι θέμα ορισμού λοιπόν; θα πρεπε να εξαιρούντια τα παιδιά με νοητικά προβλήματα από τον περιορισμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
το πρόβλημα είναι θέμα ορισμού λοιπόν; θα πρεπε να εξαιρούντια τα παιδιά με νοητικά προβλήματα από τον περιορισμο;

Ναι τα παιδιά με νοητικά προβλήματα (δεν το λέω προσβλητικά έχουμε επισκεφθεί σχολείο ειδικών αναγκών με το λύκειο μου που μας μίλησε και ο προιστάμενος της ΔΗΕ για το ηλεκτρονικό έγκλημα) περιορίζουν το μάθημα γιατί δεν είναι εύκολο να ακολουθήσουν την κανονική ροή του μαθήματος επομένως μειώνουν το ιδιωτικό σχολείο και υποβιβάζουν το επίπεδο του.Το ξέρουμε οτι τα Αμέα δεν είναι μόνο αυτή η συγκεκριμένη ομάδα αλλά εμείς σε αυτήν αναφερόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Ηθελα να ηξερα ποιος βαφτιζει το κρεας ψαρι.Τι δεν καταλαβαινετε απο την ειδηση;
"απαγορεύεται η άρνηση εγγραφής μαθητών εξαιτίας της αναπηρίας ή των ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών τους". Πιο συγκεκριμένα,η ρύθμιση που αποτέλεσε το μήλον της έριδος, διευκρινίζει ότι "στα ιδιωτικά σχολεία δύνανται να εγγράφονται και να φοιτούν μαθητές με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, με τους ίδιους όρους, προϋποθέσεις και προσαρμογές που ισχύουν για τα δημόσια σχολεία[...]". Μια πρωτοβουλία που δεν συμπεριλαμβάνονταν στο τελευταίο νομοσχέδιο επί υπουργίας Νίκου Φίλη (2016), το οποίο "ρύθμιζε" κυρίως θέματα λειτουργίας και εργασιακών σχέσεων στην ιδιωτική εκπαίδευση.
Δεν ξεφορτωνεται κανενα δημοσιο τα ΑΜΕΑ.Αντιθετα....απαγορευεται η ΑΡΝΗΣΗ ιδιωτικων σχολιειων να μην δεχονται ΑΜΕΑ.
Τι δεν καταλαβαινουν ορισμενοι;Απαγορευεται η αρνηση λεμε να εγγραφονται μαθητες ΑΜΕΑ στα ιδιωτικα.
Απλα οι σχολαρχες δεν θελουν τα ΑΜΕΑ στα ιδιωτικα.
Τώρα για την υποχρέωση να εγγράφονται ΑμεΑ σε ιδιωτικά σχολεία, δεν κατάλαβα κάτι: θα υποχρεώνονται οι γονείς των παιδιών να πληρώσουν για να στείλουν το παιδί στο ιδιωτικό ή τα έξοδα θα τα αναλαμβάνουν οι επιχειρηματίες; Κάτι μου βρωμάει στην υπόθεση...
Τώρα είναι ή δεν είναι τραγικό το υπουργείο να κάνει τέτοιον χαμό για να υποχρεώνει τα παιδιά να πάνε στα ιδιωτικά σε προσπάθεια να καλύψει την ανεπάρκεια των δημόσιων, που δεν έχουν ούτε μία ράμπα για να τα διευκολύνουν;
Διαβαζεις τι γραφεις;Διαβασες την ειδηση;
Υποχρεωνει το υπουργειο τα ΑΜΕΑ να γραφονται στα ιδιωτικα σχολεια;
ΟΚ...και η παραπληροφοριση ομως εχει και τα ορια της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
κακως κάκιστα αντιδρουν ,θα πρεπει να δεχτουν τα παιδια με αναπηριες,ειναι τελείως αυτονόητο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Κρίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Από το Υπόμνημα του ΣΙΣ:
Τέλος, σε όλη αυτήν την σοβιετικού τύπου νομοθέτηση δεν μπορούσε να λείψει και μια αμφίβολης σκοπιμότητας επίδειξη ανθρωπισμού. Στην παρ. 2 του ίδιου άρθρου 71 προβλέπεται ότι <<στα ιδιωτικά σχολεία δύνανται να εγγράφονται και να φοιτούν μαθητές με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, με τους ίδιους όρους, προϋποθέσεις και προσαρμογές που ισχύουν για τα δημόσια σχολεία [...]>> και ότι <απαγορεύεται η άρνηση εγγραφής μαθητών εξ αιτίας της αναπηρίας ή των ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών τους.>>
Ας μας πληροφορήσει ο κύριος υπουργός πόσους κτηριολογικούς ελέγχους διεξήγαγε ο ΕΟΠΠΕΠ στα δημόσια σχολεία σχετικώς με την ευκολία πρόσβασης σε αυτά μαθητών με αναπηρία, ποια είναι τα ευρήματά του και πώς προτίθεται οι αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου του να τα αντιμετωπίσουν.
Έχει, επίσης, αντιληφθεί ο κύριος Υπουργός ότι το ισχύον εκπαιδευτικό πρόγραμμα, αναλυτικό και ωρολόγιο, και η συγκρότηση των τμημάτων τάξεων, έτσι όπως είναι αυστηρά υπερ-ρυθμισμένα και άκαμπτα, δεν βοηθούν παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις την ομαλή ένταξη των μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες; Αντί, λοιπόν, να εισάγονται νομοθετικές ρυμθίσεις που δεν επιλύουν πραγματικά προβλήματα, ας προχωρήσει ο κύριος Υπουργός σε τέτοιες αλλαγές που να επιτρέπουν στα ασχολεία, δημόσια και ιδιωτικά, να οργανώνουν τα προγράμματά τους και τις τάξεις τους με τρόπο ευέλικτο, παιδαγωγικά ορθό και, εν τέλει, αποτελεσματικό για τη σωστή ένταξη όλων των παιδιών στη σχολική ζωή και την ανάδειξη της δημιουργικότητάς τους.
Εγώ θα ξεκινήσω το συλλογισμό μου πάρα πολύ απλά:
Το ιδιωτικό σχολείο είναι επιχείρηση και, ως εκ τούτου, έχει σκοπό το κέρδος. Για όλους εσάς που βγήκατε ανενδοίαστα να κράξετε στο παρόν, φαντάζομαι είναι μεγάλο σοκ ένα ανθρώπινο αγαθό, όπως η παιδεία και η μόρφωση να εμπορευματοποιούνται, αλλά φαντάζομαι θα συμφωνήσετε ότι τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια προσφέρουν γνώση με σκοπό το κέρδος. Ωραία ως εδώ? Ωραία.

Από τη στιγμή λοιπόν που σκοπός είναι το κέρδος, με ποια λογική θεωρείτε εσείς ότι απορρίπτουν μαθητές, με μόνο κριτήριο τη σωματική αναπηρία? Υπάρχει κάποιο λογικά στηριζόμενο επιχείρημα όπου η διάκριση σε σωματικά υγιείς και ανάπηρους μαθητές οδηγεί σε αύξηση των κερδών του ιδιωτικού σχολείου? Γιατί εγώ προσωπικά δεν βρίσκω κανέναν τρόπο που ένα ιδιωτικό σχολείο θα απέρριπτε έναν μαθητή από εύπορη οικογένεια με καροτσάκι για να βάλει στην τάξη ένα παιδί που ο ένας γονέας είναι άνεργος, απλά επειδή περπατάει και με τα δύο του πόδια.

Και θα μου πείτε, αφού τα δέχεται τα παιδιά, γιατί αυτή η φασαρία? Γιατί ο νόμος δεν αναφέρεται μόνο στα παιδιά με σωματική, αλλά και με νοητική αναπηρία. Και εδώ φτάνουμε σε ένα άλλο μεγάλο ταμπού της αριστεράς, όπου όλοι είναι ίσοι. Επειδή, ομολογουμένως, το θέμα χρήζει πολύ λεπτού χειρισμού των λέξεων, θα κάνω μια παρομοίωση που μεταφέρει το νόημα που θέλω, χωρίς, ελπίζω, να βγουν καλοθελητές να το παρερμηνεύσουν:
Μπορεί ένα παιδί σε καροτσάκι να ανταγωνιστεί έναν άνθρωπο που τρέχει κανονικά, σε αγώνα 100μ ?

Είτε σας αρέσει, είτε όχι, δεν γεννιόμαστε όλοι το ίδιο. Και εγώ θα ήθελα να είχα γεννηθεί τόσο έξυπνος όσο ο Αινστάιν, αλλά δεν γεννήθηκα. Τα άτομα με νοητική υστέρηση ΔΕΝ θα πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν παιδιά ενός κατώτερου Θεού, όπως επίσης δεν θα πρέπει να αγνοείται το γεγονός ότι αντιμετωπίζουν κάποιες δυσκολίες περισσότερες από τα άλλα παιδιά.

Και εδώ έρχεται η παγίδα του νόμου: Το ιδιωτικό σχολείο, που είναι υποχρεωμένο να δεχθεί το παιδί με τη νοητική υστέρηση έχει δύο επιλογές:
α) Να το εντάξει σε μια αίθουσα με παιδιά που δεν πάσχουν από νοητική υστέρηση. Αυτό δημιουργεί δύο προβλήματα: πρώτον το παιδί δεν λαμβάνει την αντιμετώπιση που χρειάζεται, αφού δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε "κανονικούς" ρυθμούς διδασκαλίας. Δεύτερον αναγκάζεται να μειωθεί το παρεχώμενο επίπεδο διδασκαλίας, προκειμένου να υπάρχει η δυνατότητα όλοι οι μαθητές να ακολουθήσουν. Με δύο λέξεις Bad Business.
β) Να προσλάβει εκπαιδευτικό ειδικής αγωγής για το παιδί. Το οποίο σημαίνει εξειδικευμένο προσωπικό, για μικρό πλήθος μαθητών, το οποίο κατά πάσα πιθανότητα σημαίνει είτε δημιουργία χασούρας για την επιχείρηση (Bad Business) είτε υψηλότερα δίδακτρα και, άρα, κοινωνικό αποκλεισμό.

Με λίγα λόγια, το κράτος επιβάλλει χασούρα στον ισολογισμό των ιδιωτικών σχολείων. Προφανώς, όσοι δεν έχουν τρέξει ποτέ επιχείρηση δεν μπορούν να αντιληφθούν τι σημαίνει Χασούρα, καθώς οι υπάλληλοι, τόσο του ιδιωτικού όσο και του δημοσίου τομέα έχουν σταθερό μισθό, μήνας μπαίνει, μήνας βγαίνει (με εξαίρεση ότι του ιδιωτικού μπορεί να απολυθούν).

Η ερώτησή μου, που συνάδει σε σημαντικό βαθμό με το υπόμνημα είναι η εξής:
Μες το νόμο ορίζεται ότι <<στα ιδιωτικά σχολεία δύνανται να εγγράφονται και να φοιτούν μαθητές με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, με τους ίδιους όρους, προϋποθέσεις και προσαρμογές που ισχύουν για τα δημόσια σχολεία [...]>>. Τα δημόσια σχολεία, όπως πολύ σωστά ερωτάται στο υπόμνημα, πληρούν τις προϋποθέσεις (πχ ειδικές ράμπες), ώστε να διευκολύνουν τους μαθητές στην πρόσβαση στους απαραίτητους χώρους? Αν όχι, η φράση "στα ιδιωτικά σχολεία... με τους ίδιους όρους που ισχύουν στα δημόσια σχολεία" είναι παραπλανητικός.
Από την άλλη, αν το κράτος κόπτεται τόσο πολύ για την εκπαίδευση των παιδιών με νοητική υστέρηση, όσο προσπαθεί να περάσει μέσα από το συγκεκριμένο νόμο, γιατί δεν προσλαμβάνει το ίδιο τους καθηγητές ειδικής αγωγής? Γιατί πολύ απλά δεν θέλει να τους πληρώσει το ίδιο και ρίχνει τη μπάλα σε άλλους. Με λίγα λόγια, ασκεί κοινωνική πολιτική στις πλάτες των ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων. Το κράτος παίρνει τα εύσημα και τα εκπαιδευτήρια πληρώνουν το λογαριασμό.


Τέλος, και άσχετα με το πόσο συμφωνεί ή όχι κάποιος με τις αποφάσεις του Υπουργείου ή του ΣΙΣ, εγώ θα παρακαλέσω το εξής:
Όταν εκφράζετε άποψη για τέτοια ευαίσθητα ζητήματα, να στηρίζεστε σε ΓΕΓΟΝΟΤΑ (δηλώσεις τύπου, υπεύθυνες επιστολές, ΦΕΚ κυβέρνησης) και όχι άρθρα ΜΜΕ. Ο τίτλος "Τα ιδιωτικά σχολεία αποκλείουν ευπαθείς κοινωνικές ομάδες" είναι πολύ πιασάρικος, αλλά στην ουσία δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς, η κυβέρνηση πάει να παίξει πουστιά, σε βάρος των ιδιωτικών και αυτά αντιδρούν και καλά κάνουν.
Και για να το πω μία τελευταία φορά, μπας και γίνει αντιληπτό από κάποιους, το ιδιωτικό είναι επιχείρηση και λειτουργεί για το κέρδος. Νόμος. Αν το ιδιωτικό αποκλίσει κάποιον μαθητή με αναπηρία από το να σπουδάσει σε αυτό, το ζήτημα είναι οικονομικό, όχι κοινωνικό. Αλλά το κοινωνικό πουλάει περισσότερο, όπως έχετε αποδείξει έμπρακτα παραπάνω....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Αν ήμουν ιδιοκτήτης ενός μουράτου ιδιωτικού σχολείου…

ΑΜΕΑ στο σχολείο μου; Όχι ευχαριστώ. Επιχείρηση διευθύνω και όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Η φιλανθρωπία είναι δουλειά του κράτους και όχι δική μου. Δεν θα δεχθώ να ξεφορτώνεται τα ΑΜΕΑ το κράτος και να τα φορτώνει σε μένα. Το ότι έχω στο κτήριο μου ράμπες και ασανσέρ δε σημαίνει ότι θα κάνω το σχολείο μου άγιο Παντελεήμονα. Έχει ένα όνομα και μια φήμη που δεν θα τα χαλάσει ο υπουργός. Εντάξει. Ήδη κάθε χρόνο έχω ένα ή δυο παιδιά με καροτσάκι. Αυτό δεν είναι πρόβλημα και κάνει και καλή εντύπωση. Όμως, σκεφτείτε να είχα 10 με 15 καροτσάκια να συνωστίζονται στους διαδρόμους και το ασανσέρ. Θα χαλούσε όλη η καλή εικόνα του σχολείου μου. Και δεν είναι μόνο τα ΑΜΕΑ με κινητικά προβλήματα. Υπάρχουν αυτά που δε βλέπουν ή δεν ακούν καλά, κάποια με προβλήματα ομιλίας, νοητικές στερήσεις, διάφορα σύνδρομα καθώς και τα δυσλεκτικά. Όλα αυτά και μάλιστα αν ο αριθμός τους ήταν ανεξέλεγκτος, θα δημιουργούσαν πολύ σοβαρό πρόβλημα στη λειτουργία της επιχείρησής μου, καθώς θα αποτελούσαν αιτίες υποβάθμισης και καθυστέρησης της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Δεν μπορεί κανένας να με υποχρεώσει να δεχθώ να γράψω όλα τα ΑΜΕΑ που θα το ζητήσουν. Το «λυπάμαι, δεν υπάρχουν θέσεις» είναι καλή απάντηση.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ήμουν ιδιοκτήτης ενός μουράτου ιδιωτικού σχολείου…




Υπάρχει λόγος που καταφεύγεις σε ακραίο συναισθηματισμό, αντί να παραθέσεις ένα οποιοδήποτε επιχείρημα( ; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Θα κάνω μια προσπάθεια να αναφέρω μερικά σημεία που έχουν παρερμηνευθεί εφόσον υποθετω οι περισσότεροι κι εγώ μαζί παρασυρθήκαμε και δε διαβάσαμε προσεκτικά την τροπολογία.

Ο νόμος αναφέρει κατά λέξη:
Στα ιδιωτικά σχολεία μπορούν να εγγράφονται και να φοιτούν μαθητές με αναπηρία ή και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, με τους ίδιους όρους, προϋποθέσεις και προσαρμογές που ισχύουν για τα δημόσια σχολεία της γενικής πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Απαγορεύεται η άρνηση εγγραφής μαθητών εξαιτίας της αναπηρίας ή των ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών τους».

Ποιοι είναι οι όροι και οι προϋποθέσεις που ισχύουν για τα δημόσια θυμάται κάποιος από εσάς τους φοιτητές να μας πει; ή πήγατε όλοι σε ιδιωτικά; Αν το παιδί είναι μεν ΑΜΕΑ αλλά έχει κάποιο πολύ προχωρημένο πρόβλημα πχ σύνδρομο down κανένα γενικό δημόσιο σχολείο δεν θα το δεχτεί. Θα το στείλει σε ειδικό σχολείο το οποίο διέπεται από ειδικό καθεστώς. Αντίστοιχα σε τέτοιες περιπτώσεις ούτε το ιδιωτικό σχολείο έχει αυτην την υποχρέωση εφόσον λειτουργεί ως γενικό σχολείο. Αν όμως μιλάμε για ένα πρόβλημα όπως αναπηρία στα πόδια, απώλεια κάποιου άκρου ή μειωμένη όραση όπου δεν απαιτεί δραστικές αλλαγές στην οργάνωση του σχολείου κι όπου και ένα δημόσιο σχολείο θα μπορούσε να ανταποκριθεί, τότε αντίστοιχα και ένα ιδιωτικό σχολείο θα έπρεπε αφενός να το δεχτεί κι αφετέρου να είναι κατάλληλα εξοπλισμένο ώστε να μπορεί να το στηρίξει.

Αυτό το μέτρο δε στοχεύει ούτε στο να γεμίσει τα ιδιωτικά με ΑΜΕΑ όπως διαβασα ούτε στο να επιβαρύνει το κόστος λειτουργείας. Τέτοιου είδους κόστη ως εφάπαξ έξοδα είναι αμελητέα και έχουν ήδη καλυφθεί σε πολλές περιπτώσεις, ( πολλές φορές ιδιωτικά είναι καλύτερα εξοπλισμένα από αντίστοιχα δημόσια όπως λέτε κι εσείς ). Άρα το πρόβλημα δεν είναι εκεί. Επίσης απ' την άλλη όποιος θελει να πάει σε ιδιωτικό τα σκάει και πηγαίνει. Τι θα πει "θα γεμίσουν όλα τα ιδιωτικά με ΑΜΕΑ"; Απ' όσους δεν είναι ΑΜΕΑ γιατί δε γέμισαν αλλά αντ αυτού πολλοί προτίμησαν το δημόσιο σχολείο;

Πάνω απ' ολα είναι θέμα διακρίσεων. Το άρθρο εστιάζει στο να αλλάξει την πολιτική των σχολείων να απορρίπτουν τέτοιου είδους μαθητές ως παιδιά ενός κατώτερου θεού για να μη χαλάσει η εικόνα ή φορτωθούν με περεταίρω ευθύνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Αρ. Πρωτ.: 1048

Ακραίος ρατσιστικός λόγος από τον Σύνδεσμο Ιδιωτικών Σχολείων

Απαράδεκτη αντικοινωνική συμπεριφορά περί της εκπαίδευσης των μαθητών με αναπηρία

Με οργή και αγανάκτηση διαβάσαμε το υπόμνημα του Συνδέσμου Ιδιωτικών Σχολείων αναφορικά με τις διατάξεις του νέου εκπαιδευτικού πολυνομοσχεδίου, στο οποίο ο Σύνδεσμος αντιδρά στη ρύθμιση που εισάγει το νομοσχέδιο για την «εγγραφή μαθητών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες στα ιδιωτικά σχολεία με τους ίδιους όρους, προϋποθέσεις και προσαρμογές που ισχύουν για τα δημόσια σχολεία».
Πρόκειται για απαράδεκτο, αντικοινωνικό και ρατσιστικό λόγο που προάγει τη διάκριση και αρθρώνεται στην Ελλάδα χώρα μέλος της ΕΕ, στην Ελλάδα που έχει κυρώσει τη Σύμβαση του ΟΗΕ για τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρία και το Προαιρετικό της Πρωτόκολλο, με πλούσιο νομικό πολιτισμό κατά των διακρίσεων.
Είναι αδιανόητο να βγαίνουν ιδιώτες που ασκούν επιχειρηματικό έργο επί δημόσιο αγαθό και να ζητούν άνιση μεταχείριση: «Τέλος, σε όλη αυτήν την σοβιετικού τύπου νομοθέτηση δεν μπορούσε να λείψει και η απαραίτητη επίδειξη ανθρωπισμού. Στην παρ. 2 του ίδιου άρθρου 71 προβλέπεται ότι "στα ιδιωτικά σχολεία δύνανται να εγγράφονται και να φοιτούν μαθητές με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, με τους ίδιους όρους, προϋποθέσεις και προσαρμογές που ισχύουν για τα δημόσια σχολεία[...]" και ότι "απαγορεύεται η άρνηση εγγραφής μαθητών εξ αιτίας της αναπηρίας ή των ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών τους».
«Ανθρωπισμός» η ισότιμη ένταξη όλων των μαθητών στην εκπαίδευση; Μήπως στο τέλος - τέλος και «φιλανθρωπικό έργο»;
Η δήλωση αυτή καταδεικνύει μόνο τα τεράστια ελλείματα που έχει ο Σύνδεσμος Ιδιωτικών Σχολείων στον τομέα σεβασμού των ανθρωπίνων και συνταγματικών δικαιωμάτων. Η Ε.Σ.Α.μεΑ. ζητά εδώ και πολλά χρόνια να μην αδειοδοτούνται εξαρχής τα ιδιωτικά σχολεία που δεν τηρούν τους κανόνες προσβασιμότητας. Δεν πρόκειται για θέμα «ανθρωπισμού»: η ισότιμη ένταξη των μαθητών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που οι οικογένειές τους επιθυμούν να τα εγγράψουν σε ιδιωτικά σχολεία είναι θεμελιώδες ανθρώπινο δικαίωμα, είναι ζήτημα άσκησης οικογενειακής και προσωπικής επιλογής.
Και πράγματι, υπάρχουν ιδιωτικά σχολεία που εγγράφουν μαθητές με αναπηρία και τηρούν τις εύλογες προσαρμογές.
Το λιγότερο που μπορεί να πράξει ο ΣΙΣ είναι να αποσύρει το υπόμνημά του και να απολογηθεί δημόσια για την απαράδεκτη συμπεριφορά του. Οφείλει ο Σύνδεσμος των Ιδιωτικών Σχολείων να συνεργαστεί με όλους τους παράγοντες της εκπαιδευτικής κοινότητας, το υπουργείο Παιδείας, την ΕΣΑμεΑ, τους εκπαιδευτικούς, ώστε να διαμορφωθεί ένα σωστό πλαίσιο συνθηκών στα ιδιωτικά σχολεία, που θα προάγει την πλήρη ένταξη όλων των μαθητών.
https://www.esaea.gr/press-office/pr...kos-logos-apo-ton-syndesmo-idiotikon-sxoleion

Η απάντηση του συλλόγους ΕΣΑΜΕΑ είναι εκτός χρόνου και τόπου. Όπως φέρονται οι περισσότεροι συλλόγοι είναι κομματικοί εκπρόσωποι και όχι εκπρόσωποι αυτών που αντιπροσωπεύουν. Προσωπικά φοίτησα σε δημόσιο σχολείο δεν είχε ούτε τουαλέτες, ούτε καθαριότητα, ούτε ασανσερ, oύτε ράμπες σε αντίθεση με ιδιωτικά σχολεία που είναι υποχρεωμένα να έχουνε.

Επειδή υπόθηκε προηγουμένως τα δημόσια σχοελεία δεν είναι δωρεάν. Κάπως χρηματοδοτούνται. Ο σύλλογος ΑΜΕΑ θα μπορούσε να απαιτήσει τα μέλη του να μην πληρώνουν ΦΠΑ και να τους χορηγηθεί εκπαιδευτικό κουπόνι για να φοιτήσουν σε όποιο σχολείο θέλουν.

Το ιδιωτικό σχολείο, ένα ιδιωτιτκό ιατρείο κ.λπ. δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Η φοίτηση ενός παιδιού ΑΜΕΑ στοιχείζει και το λογικό να αποφεύγουν οι ιδιοκτήτες ενός σχολείου να φοιτούν σε αυτά. Αυτό δεν αλλάζει με νόμο και ένα άρθρο καθώς το σχολείο μπορεί να βρει ένα δυο δικαιολογίες για το σκοπό αυτό.
Το κράτος πρέπει να δώσει κίνητρα στα σχολεία να παίρνουν ΑΜΕΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top