marithea00

Νεοφερμένος

Η marithea00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Κοίτα και γω Β' θετική είμαι και επειδή έχω βγάλει μεγάλο μέρος της ύλης Γ' ένα θα σου πω. Η Φυσική της Γ΄ απλά δεν συγκρίνετε με τη Φυσική της Β'. Της β ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ σε σχεση με της γ(φυσικα το ιδιο ισχυει και με τα μαθηματικα).

ααα καταλαβαα....εσυ για ποια σχολη ενδιαφερεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Κοιτά να σου πω πάω Β λυκειου είμαι θετική κατεύθυνση και του χρόνου πάω για οικονομικά απλά να σου πω ότι μεγαλύτερη αποκατάσταση έχουν τα οικονομικά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κοιτά να σου πω πάω Β λυκειου είμαι θετική κατεύθυνση και του χρόνου πάω για οικονομικά απλά να σου πω ότι μεγαλύτερη αποκατάσταση έχουν τα οικονομικά .

Από την ιατρική;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marithea00

Νεοφερμένος

Η marithea00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Κοιτά να σου πω πάω Β λυκειου είμαι θετική κατεύθυνση και του χρόνου πάω για οικονομικά απλά να σου πω ότι μεγαλύτερη αποκατάσταση έχουν τα οικονομικά .

ολα τα ιδια ειναι πιστευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Κοιτά η ιατρική είναι κορεσμένο επάγγελμα πλέον .βεβαια τα οικονομικά ανεβαίνουν γρήγορα οι βάσεις τους μπορεί φέτος να φτάσουν και τα 17.600 μόρια κάποιες σχολές του οπα ( διοικητικής επιστήμης και τεχνολογιών ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Κοιτά η ιατρική είναι κορεσμένο επάγγελμα πλέον .βεβαια τα οικονομικά ανεβαίνουν γρήγορα οι βάσεις τους μπορεί φέτος να φτάσουν και τα 17.600 μόρια κάποιες σχολές του οπα ( διοικητικής επιστήμης και τεχνολογιών ).
Φιλος, οτι εχει να κανει με ιατρικη δεν θα γινει ποτε κορεσεμενο, εχουμε αυξημένη γεννητηκοτητα !!!!

Είμαι μαθήτρια της Β'λυκείου και πάω θετική κατεύθυνση όμως ακόμα δεν έχω αποφασίσει
τι θέλω να σπουδάσω.Νομίζω ότι είμαι ανάμεσα στην ιατρική και στα οικονομικά...δεν ξέρω τι να κάνω...

Μια συμβουλη!!! Πηγαινε σε ενα σεμιναριο Σχολικου Επαγγελματικου Προσανατολισμου, θα μαθεις πολλα πραγματα για ολα τα επαγγελματα !!!Εγω οταν πηγα εμαθα οτι απο ιατρικη μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στη ψυχολογία και να ανοιξεις γραφείο ψυχολόγου !!!

Θα σου προτεινα να δεις και αυτa τα βιντεο(ολο,ας ειναι και λιγο μεγαλο, αλλα θα καταλαβεις πολλα) στο οποιο ειχα παρακολουθησει,μιλουσε ενας απ' τους καλυτερους Συμβουλους σχολοικου προσανατολισμου:

Part1: https://www.youtube.com/watch?v=W_143PTsRws (14:00 και μετα)
Part2: https://www.youtube.com/watch?v=ZGEyEE-w90g (38:00 και μετα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κοιτά η ιατρική είναι κορεσμένο επάγγελμα πλέον .

Όλα κορεσμένα είναι. Η ιατρική διατηρείται σε καλό επίπεδο όμως όσον αφορά την αποκατάσταση. Συν ότι είναι και ευκολότερο να φύγεις έξω είτε για ειδικότητα είτε αμέσως μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Δεν ξερω παιδια πιστευω οτι αν καποιος επιλεξει ιατρικη με 19.000 μορια που εχει πολυ δυσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marithea00

Νεοφερμένος

Η marithea00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μια συμβουλη!!! Πηγαινε σε ενα σεμιναριο Σχολικου Επαγγελματικου Προσανατολισμου, θα μαθεις πολλα πραγματα για ολα τα επαγγελματα !!!Εγω οταν πηγα εμαθα οτι απο ιατρικη μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στη ψυχολογία και να ανοιξεις γραφείο ψυχολόγου !!!

Θα σου προτεινα να δεις και αυτa τα βιντεο(ολο,ας ειναι και λιγο μεγαλο, αλλα θα καταλαβεις πολλα) στο οποιο ειχα παρακολουθησει,μιλουσε ενας απ' τους καλυτερους Συμβουλους σχολοικου προσανατολισμου:

Part1: https://www.youtube.com/watch?v=W_143PTsRws (14:00 και μετα)
Part2: https://www.youtube.com/watch?v=ZGEyEE-w90g (38:00 και μετα)[/QUOTE]




Εχω παρακολουθήσει ενα σεμινάριο του Μιχαλούλη αλλα δεν με βοηθησε ιδιαιτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Εμας στο σχολειο μου η δευτερα λυκειου εχει 70 μαθητες , απο αυτους 47 ειμαστε οικονομικα 12 θεωριτικη και 11 θετικη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Μια συμβουλη!!! Πηγαινε σε ενα σεμιναριο Σχολικου Επαγγελματικου Προσανατολισμου, θα μαθεις πολλα πραγματα για ολα τα επαγγελματα !!!Εγω οταν πηγα εμαθα οτι απο ιατρικη μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στη ψυχολογία και να ανοιξεις γραφείο ψυχολόγου !!!

Θα σου προτεινα να δεις και αυτa τα βιντεο(ολο,ας ειναι και λιγο μεγαλο, αλλα θα καταλαβεις πολλα) στο οποιο ειχα παρακολουθησει,μιλουσε ενας απ' τους καλυτερους Συμβουλους σχολοικου προσανατολισμου:

Part1: https://www.youtube.com/watch?v=W_143PTsRws (14:00 και μετα)
Part2: https://www.youtube.com/watch?v=ZGEyEE-w90g (38:00 και μετα)




Εχω παρακολουθήσει ενα σεμινάριο του Μιχαλούλη αλλα δεν με βοηθησε ιδιαιτερα[/QUOTE]


Δεν ξερω, παντος τα ΣΕΠ ειναι η επιλογη σου και οχι τα forum(για σοβαρα πραγματα)!!! Κοιτα και το προγγραμα σπουδων που εχουν τα 2 τμηματα, να δεις τη μαθηματα εχουν(μπορει να περασεις της πανελληνιες,αλλα αν δεν μπορεσεις να περασεις τα μαθηματα του τμηματος(μαθηματα τα οποια δεν τα πας καθολου )?)

*Υπαρχουν και προοπτικες στο εξωτερικο !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν ξερω παιδια πιστευω οτι αν καποιος επιλεξει ιατρικη με 19.000 μορια που εχει πολυ δυσκολο.

Τι εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Θέλω να πω ότι είναι μεγάλο ρίσκο για μια σχολή με 19.000 μόρια γιατί οσο καλά και να είναι διαβασμένο το παιδί δύσκολα φτάνει τα 19.000 μόρια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Θέλω να πω ότι είναι μεγάλο ρίσκο για μια σχολή με 19.000 μόρια γιατί οσο καλά και να είναι διαβασμένο το παιδί δύσκολα φτάνει τα 19.000 μόρια .

Και ομως υπαρχουν παιδια που χανουν τη θεση τους στην ιατρικη για μικρες διαφορες μοριων !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Είναι και αυτο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosXen

Νεοφερμένος

Ο GiorgosXen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια της Β'λυκείου και πάω θετική κατεύθυνση όμως ακόμα δεν έχω αποφασίσει
τι θέλω να σπουδάσω.Νομίζω ότι είμαι ανάμεσα στην ιατρική και στα οικονομικά...δεν ξέρω τι να κάνω...

Το ΑΕΠΠ μαθαίνεται πιο εύκολα, θεωρώ, από τη φυσική.
Κατευθύνσου προς τα οικονομικά και αν θες να έχεις σχέση με το χώρο της υγείας, εξειδικεύσου στα Οικονομικά της Υγείας (πχ : Health Economics, Healthcare Management) κλπ. Βέβαια δεν έχει μεγάλη σχέση με την ιατρική, αλλά ενδέχεται με αυτό το τρόπο να ικανοποιηθούν μερικώς και οι δυο σου επιλογές.

:)

Φυσικό ή πολυτεχνείο

Δύσκολη σχολή το Φυσικό, αλλά με πολλές προοπτικές, ιδιαιτέρως στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Φυσικό ή πολυτεχνείο

Πλέον πρέπει να εξετάσεις γιατί θες να σπουδάσεις, ή αν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο στη ζωή σου, επίσης σε ποια χώρα. Η Ελλάδα γενικά εκτός του ιερού τρίπτυχου τις άλλες επιστήμες τις έχει αποκηρύξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosXen

Νεοφερμένος

Ο GiorgosXen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Πλέον πρέπει να εξετάσεις γιατί θες να σπουδάσεις, ή αν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο στη ζωή σου, επίσης σε ποια χώρα. Η Ελλάδα γενικά εκτός του ιερού τρίπτυχου τις άλλες επιστήμες τις έχει αποκηρύξει.

Το τελευταίο διάστημα ιδίως βρίσκομαι στο δίλημμα Φυσικό ή ΗΜΜΥ.
Προφανώς θέλω να εργαστώ στο αντικείμενο των σπουδών μου. Εξετάζω επίσης το ενδεχόμενο να τελειώσω ΗΜΜΥ και να προσπαθήσω μέσω μαστερ/διδακτορικού να ασχοληθώ με τη φυσική. Εν πάσει περιπτώσει διαφωνώ με τις γενικόλογες και αβάσιμες αντιλήψεις του τύπου "τις άλλες επιστήμες τις έχει αποκηρύξει" ... αν ψάξει κάποιος έστω και λίγο θα δει πως υπάρχουν θέσεις(ακαδημαικές πχ που θα με ενδιέφεραν) στον τομέα της φυσικής και είμαι βέβαιος πως στον κλάδο αυτό θα μου δοθεί η ευκαιρία να καταξιωθώ γιατί το γουστάρω πραγματικά και είμαι πολύ καλός σε αυτό. Σε τελική ανάλυση δεν έχω καμία τάση υποχρεωτικής παραμονής στην Ελλάδα(δεν θα είχα κανένα πρόβλημα-αντιθέτως θα ήθελα να ζήσω μερικά χρόνια στο εξωτερικό ;) ).

Και για να τελειώνω... με ρώτησε κάποιος παραπάνω τι σχολή θέλω... απάντησα και βρέθηκε κάποιος αναμενόμενος κριτής που απαντά/συμβουλεύει κάποιον που δεν του ζήτησε ούτε σχολιασμό ούτε συμβουλή. Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο ορισμένοι το παίζετε σύμβουλοι επαγγελματικοί προσανατολισμού ενώ πρώτον, δεν έχετε ιδέα και δεύτερον, δε σας το ζήτησε κανείς! :/: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παλι τα ιδια για φυσικη μεσω ΗΜΜΥ.

Αυριο λεω να παω Αθηνα απο Λαρισα μεσω Σερρων, τι λετε καλη ιδεα;

Αν θελεις ακαδημαϊκη καριερα στην Ελλαδα σε θεωρητικη φυσικη πχ, καλυτερα μπες Ναυτικων Δοκιμων, χωρις πλακα. Τα ιδια λεφτα θα παιρνεις και θα τα παιρνεις και απο τα 22, οχι στα 35. Θα δεις και τσαμπα τη Μεσογειο και θα βρεις και ευκολα γυναικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top