Δημοφιλία ξένων γλωσσών ανά τον κόσμο

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Μιλάμε όμως με σημερινά δεδομένα. Σε 10 χρόνια (που λέει ο λόγος) ίσως αυτό να έχει αλλάξει, και πράγματι ως "γλώσσες του μέλλοντος" ακούγονται περισσότερο τα αραβικά, τα ρωσικά, τα κινέζικα, παρά τα γαλλικά και τα αγγλικά.
Κάποιες γλώσσες δύσκολα θα σταματήσουν να μιλιούνται. Αγγλικά και γαλλικά είναι γλώσσες με εκατοντάδες εκατομμύρια ομιλητές σε όλο τον κόσμο. Δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη να περάσουμε από τα αγγλικά στα αραβικά και τα κινέζικα, ούτε καν σε βάθος χρόνου. Πόσο μάλλον από τη στιγμή που είναι γλώσσες δύσκολες ως προς την εκμάθηση κατά γενική ομολογία και δεν έχουν λατινικό αλφάβητο, το οποίο μαθαίνουν πλέον σχεδόν όλοι, είτε σαν μητρική είτε σαν ξένη γλώσσα. Εδώ ακόμα και χώρες εντελώς ξένες στον δυτικό πολιτισμό μαθαίνουν ευρωπαϊκές γλώσσες ως μητρικές (νοτιοανατολική Ασία, σχεδόν ολόκληρη η Αφρική κτλ).
Δεν χρειαζεται να πω κατι σε καλυψε η στεφανια :P Μια ξενη γλωσσα δεν μαθαινεται σε μια μερα ειδικα αν θες να μπορεις να την χειριζεσαι αρκετα καλα.Θα περασει αρκετος καιρος τουλαχιστον 2-3 χρονια (μην σου πω και παραπανω) και τοτε οπως καταλαβαινεις τα σημερινα δεδομενα θα αλλαξουν,με αποτελεσμα καποιες γλωσσες να "χασουν" την αξια τους και αλλες να την "αποκτησουν"

Δεν νομίζω ότι σε 2-3 χρόνια που θα κάνεις να μάθεις μια γλώσσα προλαβαίνουν να αλλάξουν και πολλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Κάποιες γλώσσες δύσκολα θα σταματήσουν να μιλιούνται. Αγγλικά και γαλλικά είναι γλώσσες με εκατοντάδες εκατομμύρια ομιλητές σε όλο τον κόσμο. Δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη να περάσουμε από τα αγγλικά στα αραβικά και τα κινέζικα, ούτε καν σε βάθος χρόνου. Πόσο μάλλον από τη στιγμή που είναι γλώσσες δύσκολες ως προς την εκμάθηση κατά γενική ομολογία και δεν έχουν λατινικό αλφάβητο, το οποίο μαθαίνουν πλέον σχεδόν όλοι, είτε σαν μητρική είτε σαν ξένη γλώσσα. Εδώ ακόμα και χώρες εντελώς ξένες στον δυτικό πολιτισμό μαθαίνουν ευρωπαϊκές γλώσσες ως μητρικές (νοτιοανατολική Ασία, σχεδόν ολόκληρη η Αφρική κτλ).


Δεν νομίζω ότι σε 2-3 χρόνια που θα κάνεις να μάθεις μια γλώσσα προλαβαίνουν να αλλάξουν και πολλά...

Ολοκληρωτικα οχι ομως η γαλλικη ηδη εχει αρχισει να πεφτει.Μονο ο χρονος μπορει να μας δειξει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.

Ισως το οτι ηταν η 4η πιο ομιλουμενη γλωσσα και ξαφνικα δεν ειναι ουτε στην 6αδα; νομιζω ιντερνετ εχεις μπορεις να το δεις και μονος σου ;) Επιπλεον σιγα σιγα γλωσσες οπως κινεζικα αραβικα ρωσικα κλπ αρχιζουν να ανεβαινουν στα ποσοστα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ισως το οτι ηταν η 4η πιο ομιλουμενη γλωσσα και ξαφνικα δεν ειναι ουτε στην 6αδα; νομιζω ιντερνετ εχεις μπορεις να το δεις και μονος σου ;) Επιπλεον σιγα σιγα γλωσσες οπως κινεζικα αραβικα ρωσικα κλπ αρχιζουν να ανεβαινουν στα ποσοστα ;)

Νομίζω δεν έψαξες και πολύ καλά... Ενδεικτικά παραθέτω:
Στοιχεία για γαλλική γλώσσα
Ποια θα είναι η πιο ομιλούμενη γλώσσα το 2050;
Όσον αφορά τον επαγγελματικό τομέα, τα γαλλικά είναι απαραίτητα σε χώρες όπως Γαλλία, Βέλγιο, Ελβετία, Λουξεμβούργο, Μονακό και Καναδά. Πολύ χρήσιμα είναι βέβαια και σε όλη την Ευρώπη και σε εταιρίες που έχουν πάρε-δώσε με τις παραπάνω χώρες ή άλλες όπου η γαλλική είναι διαδεδομένη.
Κοίτα γενικά δεν έχω θέμα με το ποια γλώσσα επιλέγει να μάθει ο καθένας, αλλά δεν θεωρώ τα γαλλικά ξεπερασμένα ή άχρηστο επαγγελματικό προσόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Νομίζω δεν έψαξες και πολύ καλά... Ενδεικτικά παραθέτω:
Στοιχεία για γαλλική γλώσσα
Ποια θα είναι η πιο ομιλούμενη γλώσσα το 2050;
Όσον αφορά τον επαγγελματικό τομέα, τα γαλλικά είναι απαραίτητα σε χώρες όπως Γαλλία, Βέλγιο, Ελβετία, Λουξεμβούργο, Μονακό και Καναδά. Πολύ χρήσιμα είναι βέβαια και σε όλη την Ευρώπη και σε εταιρίες που έχουν πάρε-δώσε με τις παραπάνω χώρες ή άλλες όπου η γαλλική είναι διαδεδομένη.
Κοίτα γενικά δεν έχω θέμα με το ποια γλώσσα επιλέγει να μάθει ο καθένας, αλλά δεν θεωρώ τα γαλλικά ξεπερασμένα ή άχρηστο επαγγελματικό προσόν.

https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/languages-of-the-world-1.jpg
https://www.newsbomb.gr/bombplus/blogs/story/242317/oi-10-perissotero-omiloymenes-glosses
https://www.glossesweb.com/2011/05/oi-omiloumenes-glosses.html
https://www.pronews.gr/portal/o/58510

Τελος παντων βγαινουμε off topic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.

Εγώ βλέπω αλλού ότι τα γαλλικά μιλιούνται από 500 εκατομμύρια. Κάθε έρευνα παρουσιάζει μεγάλες διαφορές από τις άλλες. Τα νούμερα αυτά προφανώς αναφέρονται σε μητρική γλώσσα γιατί σε κάποιο από αυτά που παρέθεσες είδα ότι τα γαλλικά μιλιούνται πολύ ως δεύτερη γλώσσα.
Κοίτα σημασία κυρίως δεν έχει πόσοι μιλούν τη γλώσσα, αλλά ποιοι. Αλλιώς ας πάμε όλοι να μάθουμε χίντι. Γι αυτό και τα γαλλικά ως 3η στην Ευρώπη και 2η στον Καναδά πιστεύω ότι αποτελούν ιδιαίτερο χρήσιμο προσόν (σε συνδυασμό με τα αγγλικά φυσικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εγώ βλέπω αλλού ότι τα γαλλικά μιλιούνται από 500 εκατομμύρια. Κάθε έρευνα παρουσιάζει μεγάλες διαφορές από τις άλλες. Τα νούμερα αυτά προφανώς αναφέρονται σε μητρική γλώσσα γιατί σε κάποιο από αυτά που παρέθεσες είδα ότι τα γαλλικά μιλιούνται πολύ ως δεύτερη γλώσσα.
Κοίτα σημασία κυρίως δεν έχει πόσοι μιλούν τη γλώσσα, αλλά ποιοι. Αλλιώς ας πάμε όλοι να μάθουμε χίντι. Γι αυτό και τα γαλλικά ως 3η στην Ευρώπη και 2η στον Καναδά πιστεύω ότι αποτελούν ιδιαίτερο χρήσιμο προσόν (σε συνδυασμό με τα αγγλικά φυσικά).

Απο αυτα τα τοσα εκατομμυρια που μιλανε γαλλικα σου εχει περασει ιδεα απτο μυαλο οτι τα 200+ ειναι αφρικανοι.Γιαυτο πριν κανεις τον εξυπνο λεγοντας για δουλειες ποιος θα παει να δουλεψει στην αφρικη;
Στην ευρωπη ουτε το 1/9 του πληθυσμου δεν μιλαει γαλλικα και μετα γερμανικα στις χωρες που ανεφερες(-της γαλλιας) εισαι καλλυμενος για να μην πω για τα ισπανικα που ανεβαινουν δυναμικα
Επισης στο λες <<οσον αφορά τον επαγγελματικό τομέα, τα γαλλικά είναι απαραίτητα σε χώρες όπως Ελβετια (ναι μα στο λινκ λεει οτι το 20% εχει ως μητρικη τα γαλλικα ενω https://el.wikipedia.org/wiki/Ελβετία δες σε τι ποσοστο ειναι τα γερμανικα 63%),Λουξεμβουργο (ναι αλλα μιλαει το 85% γερμανικα και ειναι επισημη γλωσσα),τωρα το οτι αναφερεις την Γαλλια σαν κοροιδευτικο μου φαινεται ειναι σαν να λες παω στην ελλαδα να δουλεψω αλλα δεν χρειαζεται να μαθω ελληνικα...Τελος στον καναδα ειτε αγγλικα ξερεις ειτε γαλλικα το ιδιο ειναι εκτος κι αν μενεις στο κεμπεκ(τοτε οντως τα γαλλικα ειναι απαραιτητα)
Τελος παντων εγω δεν το συνεχιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Απο αυτα τα τοσα εκατομμυρια που μιλανε γαλλικα σου εχει περασει ιδεα απτο μυαλο οτι τα 200+ ειναι αφρικανοι.Γιαυτο πριν κανεις τον εξυπνο λεγοντας για δουλειες ποιος θα παει να δουλεψει στην αφρικη;
Στην ευρωπη ουτε το 1/9 του πληθυσμου δεν μιλαει γαλλικα και μετα γερμανικα στις χωρες που ανεφερες(-της γαλλιας) εισαι καλλυμενος για να μην πω για τα ισπανικα που ανεβαινουν δυναμικα
Τελος παντων εγω δεν το συνεχιζω...

Δεν μιλάω για συνολικό πληθυσμό στην Ευρώπη, αλλά για τη σειρά με την οποία μιλιούνται αυτές οι γλώσσες στην Ευρώπη. Η Αφρική ναι μιλάει πολύ γαλλικά και δεν το παραγνωρίζω. Απλά τα γαλλικά μιλιούνται πολύ σε Ευρώπη και Καναδά (όχι απαραίτητα ως μητρική!), γεγονός ιδιαίτερα χρήσιμο. Γι αυτό και θεωρώ ότι χρησιμεύουν επαγγελματικά.
Μεγάλε εγώ κάνω συζήτηση. Πουθενά δεν το έπαιξα έξυπνος, ούτε πήγα να σου αποδείξω ότι τα αραβικά ή οποιαδήποτε άλλη γλώσσα πεθαίνουν ή είναι "ξεπερασμένα". Αυτό που θέλω να σου αποδείξω είναι ότι τα γαλλικά είναι ένα χρήσιμο επαγγελματικό προσόν. Μην αρπάζεσαι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Δεν μιλάω για συνολικό πληθυσμό στην Ευρώπη, αλλά για τη σειρά με την οποία μιλιούνται αυτές οι γλώσσες στην Ευρώπη. Η Αφρική ναι μιλάει πολύ γαλλικά και δεν το παραγνωρίζω. Απλά τα γαλλικά μιλιούνται πολύ σε Ευρώπη και Καναδά (όχι απαραίτητα ως μητρική!), γεγονός ιδιαίτερα χρήσιμο. Γι αυτό και θεωρώ ότι χρησιμεύουν επαγγελματικά.
Μεγάλε εγώ κάνω συζήτηση. Πουθενά δεν το έπαιξα έξυπνος, ούτε πήγα να σου αποδείξω ότι τα αραβικά ή οποιαδήποτε άλλη γλώσσα πεθαίνουν ή είναι "ξεπερασμένα". Αυτό που θέλω να σου αποδείξω είναι ότι τα γαλλικά είναι ένα χρήσιμο επαγγελματικό προσόν. Μην αρπάζεσαι έτσι.

https://el.wikipedia.org/wiki/Γλώσσες_της_Ευρωπαϊκής_Ένωσης
Κοιταξε ομως τα Γερμανικα πλεον ειναι η 2η πιο ομιλουμενη γλωσσα στην ευρωπη εγω εκει στηριζομαι στο οτι πεφτει...
https://www.protothema.gr/world/arti...-pio-hrisimi-deuteri-xeni-glossa-stin-europi/
Οχι μην αγχωνεσαι δεν αρπαζομαι απλα το εχω λιγο αυτο το στυλ οταν γραφω(παρεξηγηση) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
https://el.wikipedia.org/wiki/Γλώσσες_της_Ευρωπαϊκής_Ένωσης
Κοιταξε ομως τα Γερμανικα πλεον ειναι η 2η πιο ομιλουμενη γλωσσα στην ευρωπη εγω εκει στηριζομαι στο οτι πεφτει...
Οχι μην αγχωνεσαι δεν αρπαζομαι απλα το εχω λιγο αυτο το στυλ οταν γραφω(παρεξηγηση) :P

Κι εγώ για τα γαλλικά 3η γλώσσα στην Ευρώπη είπα ότι είναι. Η Γερμανία έχει μια γενικά ηγεμονική θέση στην Ευρώπη, εξ ου και η υψηλή της θέση στις γλώσσες της Ευρώπης.
Ο καθένας ας μάθει όποια γλώσσα θέλει. Οι επιπτώσεις θα αφορούν αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Κι εγώ για τα γαλλικά 3η γλώσσα στην Ευρώπη είπα ότι είναι. Η Γερμανία έχει μια γενικά ηγεμονική θέση στην Ευρώπη, εξ ου και η υψηλή της θέση στις γλώσσες της Ευρώπης.
Ο καθένας ας μάθει όποια γλώσσα θέλει. Οι επιπτώσεις θα αφορούν αυτόν.

Καλα ναι απλα εγω αλλο λεω η γαλλικη ηταν 2η τωρα επεσε σε 3η και αρχιζουν και ανεβαινουν κατι ισπανικες-ρωσικες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,547 μηνύματα.
Η γαλλική ηταν η 11η ομιλουμένη γλώσσα. Τώρα είναι "τρίτη". Και δευτερη δημοφιλεστερη στον κοσμο... Που υπάρχει πτώση;
Αύριο θα είναι η γλώσσα του μέλλοντος. Στον Καναδά πια είναι υποχρεωτικά... Στην Ευρωπη η Γαλλία έχει την μεγαλύτερη γεννητικότητα εδώ και 15 χρόνια. Το Βέλγιο εκγαλλιζεται...

Επίσης οι αραβόφωνοι μιλάνε γαλλικά η αγγλικά... (σημαντικά τα αραβικά δεν λέω, αλλά μπορείς να συνεννοηθεις με τους αραβοφωνουν με τις δυο γνωστες διεθνείς γλώσσες)

Υ Γ. Τα στοιχεία του Αγγέλου Κοκ είναι σχετικα παλιά και αναφέρουν τα γαλλικά μονο ως μητρική γλώσσα χωρίς να αναφέρουν χώρες που τα γαλλικά τείνουν να γίνουν μητρική γλώσσα...

https://www.iefimerida.gr/news/17880...po-ta-agglika-tis-miloyn-oi-perissoteroi-ston
...
Στην Ευρώπη, παρα μια μικρή κάμψη, παλι είναι στην δεύτερη θέση...
https://www.zougla.gr/kosmos/article/aglika-galika-ke-germanika-i-pio-dimofilis-ksenes-gloses-stin-e Ναι Άγγελε, τα ισπανικά ανεβαίνουν... (όχι οι ισπανικές γλώσσες...) :P
...

Ουδέν σχόλιον...
Huffigton post και Νielsen...
...
...
Για όσους θέλουν διαχρονική εξέλιξη των γαλλικών ανάλογα με τον παγκοσμιο πληθυσμό... Απο το εγκυροτατο erudit.org... Συγγνώμη Άγγελε...

...
Γλώσσες με την μεγαλύτερη επίδραση στον πλανήτη
https://list25.com/the-25-most-influential-languages-in-the-world/5/
...
Although it has lost considerable ground to English over the course of the last century, French "is still the second" most influential language in the world. With official language status in 25 countries it is the most popular lingua franca after English and is used by many international groups and organizations.
...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Παιδιά τα γαλλικά είναι πολύ χρήσιμη γλώσσα και δεν το λέω γιατί είναι η μητέρα μου Γαλλίδα , αλλα γιατί έτσι είναι θα σας αναφέρω γαλλικές πολυεθνικές εταιρίες για να δείτε ποσό σημαντικά είναι .
Carrefour ( η δεύτερη μεγαλύτερη εταιρίας λιανικής στο κόσμο με έσοδα 124 δις ευρώ ετήσιος )
Societe generale ( πολυεθνική τράπεζα με παρουσία πάνω από 25 χώρες)
Credit agricole ( πολυεθνική τράπεζα με παρουσία 30 χώρες )
BNP Paribas ( η μεγαλύτερη τράπεζα της Γαλλίας και η 5 μεγαλύτερη του κόσμου 34 χώρες παρουσίας )
CMA cgm ( η δεύτερη μεγαλύτερη ναυτιλιακή του κόσμου με περισσότερα από 430 πλοία )
Peugeot ( η 5 μεγαλύτερη αυτοκινητοβιομηχανία του κόσμου έχει την Citroën και Opel )
Citroen
Opel
Reunault ( τεράστια αυτοκινητοβιομηχανία και η δεύτερη μεγαλύτερη της Γαλλίας μετά την Peugeot)
Air France ( μια από της μεγαλύτερες αεροπορικές του κόσμου
Total ( μια από τις 7 αδελφές που ελέγχουν το 75% των αποθεμάτων πετρελαίου )
AXA (η μεγαλύτερη ασφαλιστική του κόσμου )
Danone ( μεγάλη εταιρία τροφίμων )
Engie ( η αντίστοιχη ΔΕΗ της Γαλλίας )
Orange ( η δευτερη μεγαλύτερη εταιρία κινητής της Ευρώπης μετά την Vodafone )
Η οικονομία της Γαλλίας είναι η Πέμπτη μεγαλύτερη του κόσμου πίσω από ΗΠΑ ,Κίνα ,Ιαπωνία και Γερμανία με ΑΕΠ που φτάνει το 3 Τρις ευρώ ετήσιος και όλο και αυξάνεται .
Από τα παραπάνω βλέπουμε ποσό σημαντική γλώσσα είναι τα γαλλικά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,547 μηνύματα.
Μα γι αυτό στα bloomberg rankings για business τα γαλλικά φιγουράρουν στις τρεις πρωτες θέσεις στον κόσμο μαζί με τα αγγλικά και τα κινέζικα...

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/40/Sorbonne_University_Abu_Dhabi_180.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Το ξέρω και αυτο ,αν και εγώ ακούω ότι τα κινεζικά θα είναι η γλώσσα του μέλλοντος oh mon dieu άντε τωρα να μάθεις κινεζικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,547 μηνύματα.
Οι Κινέζοι πάντως μαθαίνουν γαλλικά λόγω Καναδά και Αφρικής... Η αγορά της Αφρικής είναι για αυτούς ενα Ελντοράντο...

Παρ' όλα αυτά τα κινέζικα ανεβαίνουν...
https://list25.com/the-25-most-influential-languages-in-the-world/5/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Ναι δίκιο έχεις ,κοιτά τα γαλλικά για εμενα είναι μητρική μου γλώσσα και είναι πανεύκολη . Τωρα για τα κινεζικά για να τα μάθω θα μου είναι κάπως , εδώ τα αγγλικά δεν μπορώ να τα μάθω καλά καλά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,547 μηνύματα.
Ξερω ατομα που εχουν μητερα Γαλλιδα ή πατερα Γαλλο αλλα εχουν πολυ χαλια επιπεδο στην γλωσσα, κυριως στα γραπτα... Για εκμαθηση στα γραπτα θα σου συνιστουσα Ελληνα καθηγητη. Και για την γραμματικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Παιδιά τα γαλλικά είναι πολύ χρήσιμη γλώσσα και δεν το λέω γιατί είναι η μητέρα μου Γαλλίδα , αλλα γιατί έτσι είναι θα σας αναφέρω γαλλικές πολυεθνικές εταιρίες για να δείτε ποσό σημαντικά είναι .
Carrefour ( η δεύτερη μεγαλύτερη εταιρίας λιανικής στο κόσμο με έσοδα 124 δις ευρώ ετήσιος )
Societe generale ( πολυεθνική τράπεζα με παρουσία πάνω από 25 χώρες)
Credit agricole ( πολυεθνική τράπεζα με παρουσία 30 χώρες )
BNP Paribas ( η μεγαλύτερη τράπεζα της Γαλλίας και η 5 μεγαλύτερη του κόσμου 34 χώρες παρουσίας )
CMA cgm ( η δεύτερη μεγαλύτερη ναυτιλιακή του κόσμου με περισσότερα από 430 πλοία )
Peugeot ( η 5 μεγαλύτερη αυτοκινητοβιομηχανία του κόσμου έχει την Citroën και Opel )
Citroen
Opel
Reunault ( τεράστια αυτοκινητοβιομηχανία και η δεύτερη μεγαλύτερη της Γαλλίας μετά την Peugeot)
Air France ( μια από της μεγαλύτερες αεροπορικές του κόσμου
Total ( μια από τις 7 αδελφές που ελέγχουν το 75% των αποθεμάτων πετρελαίου )
AXA (η μεγαλύτερη ασφαλιστική του κόσμου )
Danone ( μεγάλη εταιρία τροφίμων )
Engie ( η αντίστοιχη ΔΕΗ της Γαλλίας )
Orange ( η δευτερη μεγαλύτερη εταιρία κινητής της Ευρώπης μετά την Vodafone )
Η οικονομία της Γαλλίας είναι η Πέμπτη μεγαλύτερη του κόσμου πίσω από ΗΠΑ ,Κίνα ,Ιαπωνία και Γερμανία με ΑΕΠ που φτάνει το 3 Τρις ευρώ ετήσιος και όλο και αυξάνεται .
Από τα παραπάνω βλέπουμε ποσό σημαντική γλώσσα είναι τα γαλλικά .

Η Όπελ δεν είναι γερμανική; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top