don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,μου αρέσει το μάρκεντινγκ και γενικα η προωθηση προιόντων.Για αυτο τον λόγο με ενδιαφέρει η σχολή ψηφιακων μεσων και επικοινωνιας.Θα ήθελα να σας ρωτήσω,ποιό ΤΕΙ είναι καλύτερο σχετικά όσον αφορά τις υποδομές,τους καθηγητές κτλ όπως επίσης ποιο ΤΕΙ έχει περισσότερο κόσμο γενικά και είναι ποιο δραστήριο.Αυτό της Καστοριάς ή της Κεφαλονιάς?

Να πω επίσης οτι θα με σύμφερε να επιλέξω αυτο της κεφαλονιάς,μιας και είναι πιο κοντά στην πόλη μου,αλλά να δω και σεις τι θα μου πείτε και θα αποφασήσω!

ευχαριστω
Αν και λιγο καθυστερημενα:P
Δες και το μαρκετινγκ οπα
Πιστευω ειναι κορυφαιο στον τομεα της διαφημισης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Παιδιά οποίος θέλει στις 10-11 Απριλίου το ο.π.α και το Μετσόβιο οργανώνουν σεμινάρια με σκοπό την ορθή επιλογή επαγγέλματος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Στόχος μου είναι η Γαλλική Γλώσσα και Φιλολογία ΑΠΘ, αλλά τώρα τελευταία άρχισα να σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να βάλω το Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ ή το Πολιτικών Επιστημών σαν 1η επιλογή στο μηχανογραφικό.
Εν τω μεταξύ παίζει και το ενδεχόμενο να πάω για προπτυχιακό έξω (μάλλον BA in International Relations), οπότε είμαι πραγματικά μπερδεμένος. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Εσένα τι σου αρέσει περισσότερο .Τα γαλλικά πάντως είναι τέλεια και δεν το λέω επειδή είναι η μητέρα μου Γαλλίδα , αλλα γιατί είναι τελεία γλώσσα και χώρα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι μου αρέσουν όλα! :P
Τα γαλλικά τα λατρεύω (:inlove:) και εδώ και χρόνια είχα στόχο να ασχοληθώ επαγγελματικά με τη μετάφραση, αλλά εδώ και 1 χρόνο περίπου ασχολούμαι με την πολιτική (κ λίγο λιγότερο με τα οικονομικά) κ μου αρέσει πολύ. Τη δημοσιογραφία τη σκεφτόμουν για να μπορέσω να τα συνδυάσω όλα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Για Γαλλία σκέφτεσαι να σπουδάσεις η όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι μου αρέσουν όλα! :P
Τα γαλλικά τα λατρεύω (:inlove:) και εδώ και χρόνια είχα στόχο να ασχοληθώ επαγγελματικά με τη μετάφραση, αλλά εδώ και 1 χρόνο περίπου ασχολούμαι με την πολιτική (κ λίγο λιγότερο με τα οικονομικά) κ μου αρέσει πολύ. Τη δημοσιογραφία τη σκεφτόμουν για να μπορέσω να τα συνδυάσω όλα. :D

Κοίτα προπτυχιακά όπως αυτά:
https://www.ppe.ox.ac.uk
https://www.kcl.ac.uk/study/undergraduate/courses/philosophy-politics-and-economics-ba.aspx

Και μετά πήγαινε για μεταπτυχιακό στις Διεθνείς Σχέσεις. Θα συνδυάσεις την Πολιτική, την Φιλοσοφία και τα Οικονομικά ώστε και να έχεις το κατάλληλο γνωστικό υπόβαθρο για να ασχοληθείς με τις Διεθνείς Σχέσεις και να μπορείς να εργαστείς ως Οικονομολόγος.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι μου αρέσουν όλα! :P
Τα γαλλικά τα λατρεύω (:inlove:) και εδώ και χρόνια είχα στόχο να ασχοληθώ επαγγελματικά με τη μετάφραση, αλλά εδώ και 1 χρόνο περίπου ασχολούμαι με την πολιτική (κ λίγο λιγότερο με τα οικονομικά) κ μου αρέσει πολύ. Τη δημοσιογραφία τη σκεφτόμουν για να μπορέσω να τα συνδυάσω όλα. :D
Έχεις σκεφτεί μήπως και το Μεταφραστικό στην Κέρκυρα; Με γλώσσες ειδίκευσεις φυσικά τα Γαλλικά και τα Αγγλικά! Θα έχεις γνώση των δύο γλωσσών σε άριστο επίπεδο και θα έχεις και περισσότερες προοπτικές εργασίας. Μεταφράσεις οικονομικές, πολιτικές, νομικές, λογοτεχνικές και οποιασδήποτε άλλης κατηγορίας. Διερμηνεία (εφόσον επιλέξεις αυτή την κατεύθυνση) σε συνέδρια, ίσως σε κάποιο υπουργείο (λέμε τώρα) και πολλοί μάλιστα ασχολούνται με τα τουριστικά (λόγω του ότι γνωρίζουν γλώσσες σε άριστο επίπεδο) και μάλιστα με την ξενάγηση-εαν σε ενδιαφέρει. Γενικά, θα έλεγα ότι η γαλλική φιλολογία είναι κακή επιλογή διότι στην εκπαίδευση όλα είναι παγωμένα. Άντε των αγγλικών θα βρουν ένα φροντιστήριο κάτι, αλλά στα γαλλικά πολύ δύσκολα γιατί λίγοι συνεχίζουν σε 2η γλώσσα. Στο δημόσιο, ακόμα κι αν βρεις ποτέ θέση θα τρέχεις να συμπληρώνεις και σε άλλα σχολεία ή θα παίρνεις ανάθεση άλλα μαθήματα π.χ. Ιστορία. Επομένως, θα ήταν καλό να κοιτάξεις για κάτι συναφές (όπως το τμήμα που σου πρότεινα) και ύστερα να πας για ένα μεταπτυχιακό ίσως που προσφέρουν τα τμήματα γαλλικής φιλολογίας για να εμβαθύνεις στη γλώσσα. Εκτός βέβαια κι αν είσαι τρελός με τη γαλλική και τη διδασκαλία της, οπότε η γαλλική φιλολογία είναι μονόδρομος αφού από ΤΞΓΜΔ δεν έχεις δικαίωμα να διδάξεις. Φυσικά, στα φροντιστήρια σε παίρνουν και έτσι αν είσαι καλός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Σκέψου ότι τα γαλλικά μιλιούνται από 340 εκατομμύρια κόσμο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Σκέψου ότι τα γαλλικά μιλιούνται από 340 εκατομμύρια κόσμο .
Και τι; Οι προοπτικές παραμένουν οι ίδιες στην Ελλάδα, ασχέτως του αριθμού ανθρώπωνπου μιλάει γαλλικά ανα την υφήλιο, και είναι απλά κακές. Αν δεν έχει σκοπό να φύγει στο εξωτερικό για σπουδές, η γαλλική φιλολογία είναι απλά λάθος για κάποιον που θέλει να δουλέψει στο αντικείμενό του στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Γιατί τι ανθίζει στην Ελλάδα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Ναι αλλα είναι κορεσμένο επάγγελμα και αυτο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ναι αλλα είναι κορεσμένο επάγγελμα και αυτο .
Από πότε ο τουρισμός αποτελεί επάγγελμα; Εκτός κι αν αναφέρεσαι στα τουριστικά επαγγέλματα τα οποία είναι πολλά και όχι ένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ερώτηση: Υπάρχει κανείς που έχει σπουδάσει ή ξέρει για τα παιδαγωγικά ειδικής αγωγής;
Σκεφτόμουν μέχρι τώρα για παιδαγωγικά δημοτικής αλλά οι προσλήψεις από ότι μαθαίνω είναι μηδενικές. Ενώ στα ειδικής αγωγής αγγίζουν και το 100%. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο δύσκολο είναι στην συναναστροφή με παιδιά με ειδικές ανάγκες. Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει, οποιαδήποτε πληροφορία θα μου φανεί χρήσιμη:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ερώτηση: Υπάρχει κανείς που έχει σπουδάσει ή ξέρει για τα παιδαγωγικά ειδικής αγωγής;
Σκεφτόμουν μέχρι τώρα για παιδαγωγικά δημοτικής αλλά οι προσλήψεις από ότι μαθαίνω είναι μηδενικές. Ενώ στα ειδικής αγωγής αγγίζουν και το 100%. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο δύσκολο είναι στην συναναστροφή με παιδιά με ειδικές ανάγκες. Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει, οποιαδήποτε πληροφορία θα μου φανεί χρήσιμη:D:D
Εννοείται ότι η συναναστροφή με ΑμΕΑ δεν είναι καθόλου εύκολη και στην αρχή θα δυσκολευτείς, ωστόσο θα συνηθίσεις. Στη σχολή, θα μάθετε σίγουρα τρόπους προσέγγισης και αντιμετώπισης οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Έχω πάει σε ΚΔΑΠ μεα (Κέντρο Δημιουργικής απασχόλησης παιδιών με ειδικές ανάγκες) στα πλαίσια μιας συνεργασίας με το σχολείο μας και ήθελαν πολύ ειδικό χειρισμό. Τα παιδιά είχαν διάφορα προβλήματα, άλλα νοητικά άλλα σωματικά+νοητικά. Οι υπεύθυνες ΔΕΝ ήταν όλες καταρτισμένες στην ειδική αγωγή. Η μία ήταν εικαστικός, η άλλη κοινωνική λειτουργός που είναι σχετικό φυσικά και η τρίτη δε θυμάμαι. Ωστόσο, ήξεραν άψογα πως να αντιμετωπίζουν τα παιδιά. Υπήρχαν κάποια παιδιά που εκμεταλλεύονταν την καλοσύνη οπότε ήθελαν περισσότερη αυστηρότητα. Πάντως οργάνωναν πολλές εκδηλώσεις και δραστηριότητες και ήταν γενικά τέλεια. Απ'όσο κατάλαβα και τα ίδια τα παιδιά θέλουν να αντιμετωπίζονται κανονικότατα κι όχι με οίκτο κλπ. Έτσι τους μάλωναν όταν έπρεπε και τους επιβράβευαν όταν είναι υποδειγματικοί. Πρέπει να είναι ωραίο το επάγγελμα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marithea00

Νεοφερμένος

Η marithea00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια της Β'λυκείου και πάω θετική κατεύθυνση όμως ακόμα δεν έχω αποφασίσει
τι θέλω να σπουδάσω.Νομίζω ότι είμαι ανάμεσα στην ιατρική και στα οικονομικά...δεν ξέρω τι να κάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosXen

Νεοφερμένος

Ο GiorgosXen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Το ένα απέχει πολύ από το άλλο. Αν δεν έχεις κάποια προτίμηση στα μαθήματα των δυο προσανατολισμών της Γ' , δες τα προγράμματα σπουδών για να αποφασίσεις τι σε ενδιαφέρει. Μπορείς επίσης να επισκεφτείς ένα ΚΕΣΥΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marithea00

Νεοφερμένος

Η marithea00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Το ένα απέχει πολύ από το άλλο. Αν δεν έχεις κάποια προτίμηση στα μαθήματα των δυο προσανατολισμών της Γ' , δες τα προγράμματα σπουδών για να αποφασίσεις τι σε ενδιαφέρει. Μπορείς επίσης να επισκεφτείς ένα ΚΕΣΥΠ


απο την θετικη δεν μαρεσει πολυ η Φυσικη γιατι δεν μπορω να την κατανοησω πλήρως
απο τα οικονομικα τα μαθηματικα δεν ειναι οτι μαρεσουν πολυυ απλα τα προτιμω απο την φυσικη ενώ δεν μου πολυαρεσει το ΑΕΠΠ

Εχω δει τα προγραμματα σπουδων απλα δεν ξερω τι ακριβως ειναι τα μαθηματα....θα επισκεφτώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosXen

Νεοφερμένος

Ο GiorgosXen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Κοίτα και γω Β' θετική είμαι και επειδή έχω βγάλει μεγάλο μέρος της ύλης Γ' ένα θα σου πω. Η Φυσική της Γ΄ απλά δεν συγκρίνετε με τη Φυσική της Β'. Της β ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ σε σχεση με της γ(φυσικα το ιδιο ισχυει και με τα μαθηματικα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top