Τρέξιμο-Jogging

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Xάλια το τρέξιμο.Ειδικά ο ιδρώτας μετά:bliax:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη διαδρομή γαμεί. Αρκεί να μη βρέχει. :P

Ναι,ναι όντως!!!:D Η βροχή δυστυχώς στα χαλάει...:/:Πού να περπατήσεις με ομπρέλα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iakwvina

Νεοφερμένος

Η iakwvina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Μ'αρέσει το περπάτημα διότι είναι ο πιο άμεσος τρόπος γυμναστικής ακόμα κι αν δεν έχεις χρόνο να διαθέσεις στο γυμναστήριο ή σε κάποια άλλη δραστηριότητα. Διανύω μεγάλες αποστάσεις καθημερινά και ειδικά όταν πρόκειται για νέες περιοχές είναι το καλύτερο για να τις ανακαλύψεις!Σαν φοιτήτρια στην επαρχεία, ποδαράτη έμαθα μια χαρά και την νέα περιοχή και πλέον βολτάρω και με το ποδήλατο άφοβα και γρηγορότερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
...το τρεξιμο (κ το αλμα εις μηκος)γυμναζουν γλουτους;; :redface:
μηπως ειναι αεροβικη ασκηση και χανεις μονο λιπος;;
μηπως σφιγγει ;; δεν μπορω να καταλαβω.. εσεις τι λετε;:P:P:P


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
γνωρίζει κανείς κανένα καλό μέρος για τρέξιμο στην Αθήνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Potentia

Νεοφερμένος

Η Potentia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Με το τρέξιμο έχω σχέση αγάπης και μίσους! Τις περιόδους που είμαι πιο τακτική, σκέφτομαι συνέχεια "Πωπω, πρέπει να οργανώνω όλη τη μέρα μου σύμφωνα με το πότε θα πάω, άσε που δεν έχω και δίπλα κανένα παρκάκι, αμάν πια αυτή η Αθήνα, πρέπει να περπατάω 20 λεπτά μέχρι το κοντινότερο μέρος :mad:". Όταν όμως πιάνει κανένα μεγάλο κρύο (καλή ώρα :P), αρρωσταίνω, ή απλά βαριέμαι και έχω να πάω καιρό, νιώθω πως μου λείπει!
Γενικά πιστεύω ότι το τρέξιμο είναι μια πολύ καλή λύση για άτομα που θέλουν κάτι οικονομικό ή δεν μπορούν να είναι καθ' όλη τη διάρκεια του χρόνου σταθερά σε ένα πρόγραμμα. Αν δεν πηγαίνεις, πχ, στο γυμναστήριο, λυπάσαι τα λεφτά που έδωσες άδικα στη συνδρομή.
Τα μόνα αρνητικά για εμένα είναι το ότι βασίζεσαι στον καιρό γιατί είσαι εκτεθειμένος (αν και ξέρω άτομα που πάνε για τρέξιμο με βροχή και με πολικό ψύχος) και το ότι αν μένεις Αθήνα (σε μεγάλες πόλεις βασικά) και ειδικά προς Κέντρο, είσαι καταδικασμένος να παίρνεις συγκοινωνία ή να περπατάς αρκετά καθώς τα πάρκα και οι αθλητικοί χώροι είναι απελπιστικά λίγοι...
Για όσους μένουν Αθήνα προς Κέντρο-Νότια, έχω να προτείνω τα εξής μέρη:
- Γήπεδο Στίβου του ΤΕΦΑΑ Δάφνης
Θετικά: Ταρτάν αξιοπρεπέστατο, ανοιχτό από νωρίς το πρωί μέχρι πολύ αργά το βράδυ. Δίπλα στο Μετρό.
Αρνητικά: Πολύς κόσμος, ιδιαίτερα όταν ο καιρός είναι καλός. Επίσης, είναι 300 μ. και όχι 400 μ. όπως τα περισσότερα γήπεδα στίβου.
- Αθλητικό κέντρο "Χαλικάκι", Ηλιούπολη
Θετικά: Απίστευτο ταρτάν, 400 μ. Πρόσβαση με λεωφορείο που έχει ως αφετηρία το Μετρό Δάφνης.
Αρνητικά: Πολύ λίγες ώρες κοινού (οι απογευματινές είναι 19:00-22:00), κατά τις οποίες εξακολουθούν να δεσμεύονται τμήματα του γηπέδου για την προπόνηση του Γ.Σ. Ηλιούπολης.
- Άλσος Νέας Σμύρνης
Θετικά: Πολλές επιλογές διαδρομών (μακρινές-σύντομες, με ανηφόρα ή χωρίς), σκιά ακόμη και το καλοκαίρι λόγω των δέντρων, όργανα γυμναστικής του Δήμου. Πρόσβαση με τραμ.
Αρνητικά: Μετά από βροχή το χώμα γίνεται λάσπη και κάνει χάλια τα παπούτσια. :P Επίσης, το καλοκαίρι έχει πολλά μυγάκια. :worry:

Τώρα που θα τελειώσει αυτό το και καλά "κύμα ψύχους" λέω να αρχίσω να ξαναπηγαίνω. Ελπίζω. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και εγώ ελπίζω να μπω σε πρόγραμμα. Έχω γραφτεί γυμναστήριο αλλά το τρέξιμο έχει άλλα οφέλη και πιστεύω είναι πολύ καλό για την υγεία κάποιου να τρέχει. Εγώ μάλιστα επειδή κυκλοφορώ με αυτοκίνητο περπατάω ελάχιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Η συμβουλή μιας φίλης, που τελείωσε γυμναστική ακαδημία, ήταν το τρέξιμο να συνδυάζεται με κάποιες ασκησούλες για ενδυνάμωση των μυών των ποδιών, μας που με το τρέξιμο καταπονούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Potentia

Νεοφερμένος

Η Potentia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ναι, όταν κάποιος ασχολείται εντατικά με το τρέξιμο πρέπει οπωσδήποτε να προσθέτει στη ρουτίνα προπόνησης του κάποιες ημέρες με βάρη/αντιστάσεις. Βοηθά στο να μην χάνεται η μυϊκή μάζα, ενώ ταυτόχρονα δυναμώνει τους μύες ώστε να βελτιώνεται ακόμη περισσότερο η απόδοση στο τρέξιμο! Εγώ όμως επειδή δεν πάω γυμναστήριο πια, παίρνω συνήθως μαζί μου στο γήπεδο ένα στρωματάκι γυμναστικής και κάνω λίγους κοιλιακούς, ραχιαίους, και κάποια καθίσματα και προβολές. Για το επίπεδό μου και πολλά είναι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κάνετε τρέξιμο με σταθερό ρυθμό; Πόση ώρα; Ή μήπως κάνετε σπριντ; Ποιο είναι καλύτερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Potentia

Νεοφερμένος

Η Potentia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εγώ γενικά δεν το πολυέχω, και δεν θέλω να ζορίζομαι πολύ (κακώς, πρέπει να το αλλάξω αυτό κάαααποτε), οπότε συνήθως τρέχω σε αργό ή μέτριο ρυθμό, ανάλογα τη φυσική κατάσταση που έχω την εκάστοτε περίοδο, συνεχόμενα. Όταν κουράζομαι περπατάω λίγο και μετά ξανατρέχω για όσο μπορώ. Μετά όταν ξανακουράζομαι ξαναπερπατάω, κοκ, για όσο αντέξω. Όταν θέλω και έχω όρεξη να ζοριστώ λίγο παραπάνω προσθέτω και μερικά σπριντ των 100 μ. στο τέλος της προπόνησης. Γενικά, λένε πως καλό είναι να αυξομειώνεται η ένταση της προπόνησης (να είναι δηλαδή διαλειμματική), γιατί βοηθάει στον μεταβολισμό. Εσύ που είσαι άνδρας θα δεις μεγάλη διαφορά πολύ γρήγορα στην αντοχή! Εμένα μου παίρνει αρκετά... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσοι πάτε για τρέξιμο το χειμώνα, τι ακριβώς φοράτε; Γιατί δεν την παλεύουμε και πολύ με τόσο κρύο :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
εσωθερμικά, σκουφάκι, γάντια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γεια χαρά! :happy:
Μπορεί να μου πει κάποιο άτομο από Πάτρα μέρη που μπορει να πάει κανείς για τρέξιμο κοντά στην περιοχή της Αγυιάς; :bounce:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pagratios2

Νεοφερμένος

Ο pagratios2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιταλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
λοιπόν , έχουμε και λέμε

Στέκια τρέξιμου Αθήνα - Προάστια
ιδανικό μέρος για στίβο , Κ1-Κ2 γήπεδα ΟΑΚΑ 400m εσωτερικός διάδρομος με ετήσια συνδρομή 90,00 ευρώ
Γήπεδο Παλλήνης με καλό ταρτάν , 400m εξωτερικός διάδρομος- free
Γήπεδο Χαλανδρίου Νικόλαος Πέρκιζας - Λ.Πεντέλης free με 480m εξωτερικό διάδρομο
περιβάλλοντας χώρος ΟΑΚΑ και φυσικά στους δρόμους της γειτονιάς σας

μερικά από τα ωφέλη :
χαμηλοί παλμοί καρδιάς σε κατάσταση ηρεμίας
έλεγχος βάρους
έλεγχος άγχους
καλύτερο σεξίκι
ως αντικαταθλιπτικό

τα must:
ένα καλό ζευγάρι running shoes
πελματογράφημα
σωστός ρουχισμός ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες
διατάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top