Τελικές Εκτιμήσεις Βάσεων 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
κυτταζοντας τις εκτιμήσεις των βάσεων απο άλλες πηγές ήθελα να ρωτήσω για το τμήμα πληροφορικής και τηλ/νιων τρίπολης οπου με περσινή βάση 11851 εκτιμάται για φέτος 11251 η 11850 απο διαφορετικούς αναλυτές.


Ειναι τμημα που τροφοδοτείται απο το 2ο και 5ο πεδίο , άγνωστο σε μένα βέβαια σε τι αναλογία απο το καθένα.
Οι του 5ου πεδίου λογω μειωμένης απόδοσης στα μαθηματικά δικαιολογούν μια τετοια πτώση,
στους 2ου πεδίου όμως υπήρξε συνωστισμός στις βαθμολογιες στα μορια 12000 με 15000 που δεν δικαιολογεί κατα την ταπεινη μου αποψη τέτοια μειωση.
Εκτός και ανέχετε στοιχεία που δείχνουν οτι το τμήμα αυτό το προτιμούν υποψήφιοι κυρίως απο το 5ο πεδίο.
Παρακαλώ το σχόλιό σας για το τμήμα αυτό που τροφοδοτείται και απο τα δύο πεδία 2-5.
Πως δικαιολογείται η εκτίμηση για τέτοια πτώση απο 11851 σε 11251

ευχαριστώ και περιμένω το σχόλιο σας
πιο πιθανή θεωρώ την πρώτη εκτίμηση (11251) λόγω επαρχίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_BetterFly_

Νεοφερμένος

Η _BetterFly_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Καλησπέρα Chris. Κοίταξα για μία ακόμη φορά τις εκτιμήσεις σου και είδα ότι δίνεις την Φιλολογία ΑΠΘ 16280-18480 μόρια, ενώ η Νομική ΕΚΠΑ είναι 18050-18200 και σκέφτηκα μήπως το 18480 είναι τυπογραφικό... Γιατί αγχώνομαι τώρα :(

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καλησπέρα Chris. Κοίταξα για μία ακόμη φορά τις εκτιμήσεις σου και είδα ότι δίνεις την Φιλολογία ΑΠΘ 16280-18480 μόρια, ενώ η Νομική ΕΚΠΑ είναι 18050-18200 και σκέφτηκα μήπως το 18480 είναι τυπογραφικό... Γιατί αγχώνομαι τώρα :(

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Εννοείται ότι είναι 16.480 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_BetterFly_

Νεοφερμένος

Η _BetterFly_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ααα ωραία τότε! Ευχαριστώ πολύ. Θεωρείς λοιπόν ότι δεν θα περάσει τα 17000;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ααα ωραία τότε! Ευχαριστώ πολύ. Θεωρείς λοιπόν ότι δεν θα περάσει τα 17000;

Ούτε μια στο εκατομμύριο.
Εσυ Αγγλική Φιλολογία ΑΠΘ δεν ήθελες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_BetterFly_

Νεοφερμένος

Η _BetterFly_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ούτε μια στο εκατομμύριο.
Εσυ Αγγλική Φιλολογία ΑΠΘ δεν ήθελες?

Αγγλική Φιλολογία φυσικά και σε περίπτωση που δεν την πιάσω τότε Φιλολογία! :P

Έχω διαβάσει για άνοδο στην Αγγλική και λίγο αγχώθηκα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αγγλική Φιλολογία φυσικά και σε περίπτωση που δεν την πιάσω τότε Φιλολογία! :P

Έχω διαβάσει για άνοδο στην Αγγλική και λίγο αγχώθηκα :(

Είσαι 100% μέσα στην Αγγλική. Όπως και η μπάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_BetterFly_

Νεοφερμένος

Η _BetterFly_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Είσαι 100% μέσα στην Αγγλική. Όπως και η μπάκα.

Μακάρι Chris :) Ευχαριστώ για την πληροφόρηση! Να 'σαι καλά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπακα

Νεοφερμένος

Η μπακα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.

SA1998

Νεοφερμένος

Η SA1998 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας
Αν και εχω δει τις εκτιμήσεις σας θα ήθελα να σας ρωτήσω αν
πιστεύετε οτι εχω πιθανότητες για ιατρική Πάτρας με 18796 ;
Σας ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Γεια σας
Αν και εχω δει τις εκτιμήσεις σας θα ήθελα να σας ρωτήσω αν
πιστεύετε οτι εχω πιθανότητες για ιατρική Πάτρας με 18796 ;
Σας ευχαριστώ

Η μέση εκτίμηση μου είναι στα 18.800. Σαφώς και έχεις πιθανότητες αλλά είναι τόσο οριακά. Αν θα την χάσεις, θα είναι για ελάχιστα μόρια. Καλή επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SA1998

Νεοφερμένος

Η SA1998 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολυ. Ελπίζω να είμαι η τελευταία στην Πάτρα ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Κανονικα εφόσον δεν υπαρχουν προβλεψεις για το παλιο συστημα, επρεπε να εχουν δωθει στοιχεια σχετικα με την ζητηση των διαφορων σχολων, προκειμενου να μπορούσαμε να κανουμε μονοι μας εκτιμήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis_7

Νεοφερμένος

Ο panagiotis_7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια σημερα μπηκα για πρωτη φορα και ειμαι υποψιφιος για το 5ο πεδιο οπου συκεντρωσα 13510 μορια με ενδιαφερουν κατα κυριο λογω τα οικονομικης-ων επιστημης-ων και οι στατιστικες(οπα,παπει) γιατι ειναι οι μονες μετα τις λοχρη που ασχολουνται με χρηματοοικονομικα μεγεθη εφοσον δεν πιανω τις κλασσικες σχολες λοχρη θα μπορουσατε να μου πειτε που ειναι πιθανοτερο να περναω αν και εχω δει τις εκτιμισεις καποιες απο αυτες τις σχολες παραλείπονται.
Ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια σημερα μπηκα για πρωτη φορα και ειμαι υποψιφιος για το 5ο πεδιο οπου συκεντρωσα 13510 μορια με ενδιαφερουν κατα κυριο λογω τα οικονομικης-ων επιστημης-ων και οι στατιστικες(οπα,παπει) γιατι ειναι οι μονες μετα τις λοχρη που ασχολουνται με χρηματοοικονομικα μεγεθη εφοσον δεν πιανω τις κλασσικες σχολες λοχρη θα μπορουσατε να μου πειτε που ειναι πιθανοτερο να περναω αν και εχω δει τις εκτιμισεις καποιες απο αυτες τις σχολες παραλείπονται.
Ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!

Λογικά για Στατιστική ΟΠΑ η ΠΑ.ΠΕΙ σε βλέπω. Αλλά έχεις πιθανότητες για Οικονομικό ΕΚΠΑ.
Πάντως θαρρώ ότι αφού θέλεις να ασχοληθείς με τα χρηματοοικονομικά τότε καλύτερο τμήμα είναι το Στατιστικό ΟΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis_7

Νεοφερμένος

Ο panagiotis_7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julia P

Νεοφερμένος

Η julia P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Είδατε ότι βγήκαν τα αποτελέσματα για το πανεπιστήμιο Κύπρου? Καλή επιτυχία σε όσους έχουν κάνει αίτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marietaki22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marietaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Ναι, πρέπει όμως να συμπεριλάβεις την διαρροή προς άλλες σχολές. Δεν είναι μια ελάχιστα πιθανή υπόθεση αλλά μια υπόθεση που πρέπει να τη λάβεις υπόψη στο μέγεθος που της αναλογεί και να ριχτεί η βάση της Ιατρικής Αθηνών.
Η βάση γύρω στα 19.050 την βλέπω εγώ, γι'αυτό και είναι αυτή η εκτίμησή μου.

Σίγουρα όμως για την Ιατρική ΔΠΘ είναι πολύ πιο έντονες οι διαρροές οπότε πρέπει να δώσεις περισσότερο προσοχή και με τον τρόπο αυτόν της αλληλεπικάλυψης δεν θα πετύχεις τίποτα. Ήδη παίρνεις επιπρόσθετες υποθέσεις ώστε να καλύψεις το κενό των στοιχείων που έχεις με την "πραγματικότητα".



Αυτή είναι μια ερώτηση που δεν μπορεί να στην απαντήσει κανείς.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι αφού μόνο 1 στους 3 επέλεξαν Μαθηματικά άρα δεν θα υπάρξει διαρροή πάνω από 35% στις βαθμολογικές κλίμακες κάτω από 17-18, όπως συνήθως γινόταν. Αυτό οδηγεί σε πτώση τις σχολές του 2ου πεδίο και πολύ μεγάλη άνοδο στις σχολές του 3ου πεδίου.
για κλιμακες πανω απο η στο 17-18;τι εχεις να πεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskatss

Νεοφερμένος

Ο thanoskatss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Chris με 15700 πως με βλέπεις για μηχανικων Η/Υ και Πληροφορικής Πατρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒασωΖηκ

Νεοφερμένος

Η ΒασωΖηκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Αρχικά, δεν καταλαβαίνω αυτό το "παραγνωρίζουμε όλους τους υπόλοιπους".
Το topic αφορά εκτιμήσεις μου και σχολιασμούς αυτών.
Έχω ετοιμάσει 18σελιδη έκθεση, όσο πιο ενδελεχώς και κατανοητώς μπορούσα για να καλύψω την συντριπτική πλειοψηφία των υποψηφίων. Το ότι οι περισσότεροι εκφράζουν ενδιαφέρον για τις Ιατρικές σχολές, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κάτι που περιθωριοποιεί η αδικεί τους άλλους. Έχω κάνει ολόκληρες εξατομικευμένες αναλύσεις από ξένες φιλολογίες μέχρι μουσικές σπουδές, από οικονομικά μέχρι παιδαγωγικά τμήματα και πολυτεχνεία. Δεν καταλαβαίνω αυτή την "παραγνώριση".

Επίσης, με λίγη έρευνα θα έβλεπες ότι στον dragon έχω προσωπικά απαντήσει 30 φορές, προσπαθώντας να του σκιαγραφίσω αυτό το αχανές τοπίο, αλλά δεν λέει με τίποτα να το καταλάβει. Άρα, ποιός έχει το δίκαιο ακριβώς;;;;;

Και στα λεω εγώ που έχω ασχοληθεί τόσο με την αρχική ανάλυση, όσο απαντώντας στο κάθε τι, άπειρων ατόμων σχετικό η άσχετο με τις βάσεις, τόσο με post όσο και με προσωπικά μηνύματα.

ΥΓ1. Έστω ότι έχω μπακάλικο με όλα τα διαφορετικά φρούτα για να καλύψω τη ζήτηση. Πρέπει να νιώθει παραγνωρισμένος αυτός που θέλει ανανά, γιατί το 80% των πελατών ενδιαφέρεται και αγοράζει πορτοκάλια? ενώ έχω και ανανά.
Η θα σταματήσω να φέρνω τις διάφορες ποικιλίες πορτοκαλιών και να έχω μόνο τα κλασσικά πορτοκάλια για να μην νιώθει άσχημα ο ανανοφάγος επειδή του έχω μόνο 1 είδος?
ΥΓ2. Να προσέχουμε τι λέμε.
ΥΓ3. Καλές διακοπές και καλά μπανάκια;

Κανείς δεν πρέπει να έχει παράπονο από εσένα Χρήστο!!!!Χωρίς να έχεις καμμία απολύτως υποχρέωση,παράλληλα με την δουλειά σου,έκανες μια τρομακτικά κοπιώδη μελέτη-ανάλυση-εκτίμηση των βάσεων για να βοηθήσεις με τον τρόπο σου τον κάθε ένα από εμάς που αγωνιά για την πορεία των βάσεων,ο καθένας για εκεί που επιθυμεί!!!!!ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΤΟΜΑ!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top