Τελικές Εκτιμήσεις Βάσεων 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Υπάρχει στο https://aeitei.gr/sxoli.php?sxoli=299.

Η κλιμάκωση ΓΒΠ είναι ο ένας καθοριστικός παράγοντας. Ο άλλος είναι η προτίμηση. Όπως ακριβώς το είπες:
ΠΟΣΟΙ ζητάνε και με ΠΟΣΑ μόρια.
Αυτό ακριβώς προσπαθώ να προσεγγίσω: το ΠΟΣΟΙ ζητάνε ως ΠΡΩΤΗ προτίμηση μια όμορη σχολή και δη από αυτούς που είχαν ΑΡΚΕΤΑ μόρια για κάτι υψηλότερο.
Αλλωστε η τάση ζήτησης καθορίζει (αντιστρόφως ανάλογα με τον αριθμό των προσφερόμενων θέσεων) τις βάσεις. Απλά η 1η προτίμηση/ζήτηση είναι πιο απτή για να την προσεγγίσει κανείς. Μετά το πράγμα αρχίζει και μπερδευεται...

Αυτά είναι τα στοιχεία του υπουργείου στα οποία και αναφέρομαι.
Αυτό που χαρακτήρισα ώς πόσοι ζητάνε και με πόσα μόρια, δεν είναι τα 47 άτομα που έβαλαν 1η επιλογή την Ιατρική Πάτρας.
Είναι το πόσοι εξ'αυτων των 47 ζήτησαν την Ιατρική Πάτρας ενώ έπιαναν την Ιατρική Αθήνας.
Κάτι τέτοιο ΔΕΝ υπάρχει.

Και ξαναλέω ότι είναι πολύ δύσκολα προσεγγίσιμο αυτό το νούμερο που ψάχνεις και ειδικά όσο κατεβαίνουμε προς τα κάτω και γίνεται χαοτικό και αναξιόπιστη μέθοδος overall.

Με την κλιμάκωση μπορείς πολύ πιο εύκολα αθροιστικά να προσεγγίσεις αυτό που επιζητάς.
Εγώ το έχω κάνει και σύμφωνα με αυτό κινούνται οι εκτιμήσεις μου.
Όλα πάντως είναι υπολογισμένα και σε διαβεβαιώ.

Αν ψάξεις τα μηνύματά μου έχω άπειρες αναλύσεις εν σχέσει με τις Ιατρικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cpap

Νεοφερμένος

Ο cpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ακριβώς τις "διαρροές" προσπαθώ να προσεγγίσω από έναν διαφορετικό δρόμο από αυτόν του chris. Διαρροές από ιατρική σε άλλες σχολές (διαμόρφωση βάσης Ιατρ. ΔΠΘ), αλλά και από ιατρική σε ιατρική (διαμόρφωση επιμέρους βάσεων μεταξύ των πόλεων)...

Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω που προσπαθούμε να καταλήξουμε με τον προβληματισμό γύρω από το αν υπάρχουν ισοβαθμίες ή όχι ή με το πόσοι από μία πόλη δήλωσαν Αθήνα ή όχι, νομίζω ότι ο κεντρικός προβληματισμός είναι η βάση της ιατρικής Αλεξανδρούπολης, δικό μου συμπέρασμα ότι όσοι είναι πάνω από 18.700 ανήκουν σε αυτούς που περνούν άμεσα με 0 διαρροές (960:2 480 συν 462 : 942), στη συνέχεια κάθε 5 τοις εκατό διαρροή οδηγεί σε πτώση 30 μορίων, επειδή κάτω από 15 τοις εκατό (μισές από πέρισυ) δεν πρόκειται να είναι οι διαρροές, όσοι είναι πάνω από 18.650 πρέπει να αισθάνονται σίγουροι και περιμένουμε να δούμε που, μεταξύ 18.600-18.650 θα κάτσει η βάση, ελπίζω να μην κούρασα, καλή επιτυχία!
Ακριβώς τις "διαρροές" προσπαθώ να προσεγγίσω από έναν διαφορετικό δρόμο από αυτόν του chris. Διαρροές από ιατρική σε άλλες σχολές (διαμόρφωση βάσης Ιατρ. ΔΠΘ), αλλά και από ιατρική σε ιατρική (διαμόρφωση επιμέρους βάσεων μεταξύ των πόλεων)...

Αυτά είναι τα στοιχεία του υπουργείου στα οποία και αναφέρομαι.
Αυτό που χαρακτήρισα ώς πόσοι ζητάνε και με πόσα μόρια, δεν είναι τα 47 άτομα που έβαλαν 1η επιλογή την Ιατρική Πάτρας.
Είναι το πόσοι εξ'αυτων των 47 ζήτησαν την Ιατρική Πάτρας ενώ έπιαναν την Ιατρική Αθήνας.
Κάτι τέτοιο ΔΕΝ υπάρχει.

Και ξαναλέω ότι είναι πολύ δύσκολα προσεγγίσιμο αυτό το νούμερο που ψάχνεις και ειδικά όσο κατεβαίνουμε προς τα κάτω και γίνεται χαοτικό και αναξιόπιστη μέθοδος overall.

Με την κλιμάκωση μπορείς πολύ πιο εύκολα αθροιστικά να προσεγγίσεις αυτό που επιζητάς.
Εγώ το έχω κάνει και σύμφωνα με αυτό κινούνται οι εκτιμήσεις μου.
Όλα πάντως είναι υπολογισμένα και σε διαβεβαιώ.

Αν ψάξεις τα μηνύματά μου έχω άπειρες αναλύσεις εν σχέσει με τις Ιατρικές.
Οκ Chris κατάλαβα.

Είναι το πόσοι εξ'αυτων των 47 ζήτησαν την Ιατρική Πάτρας ενώ έπιαναν την Ιατρική Αθήνας.
Κάτι τέτοιο ΔΕΝ υπάρχει.


Αυτό ακριβώς ρωτούσα αν μπορεί να υπολογιστεί, και όχι μόνο για την Πάτρα.
Εδωσες την απάντηση.
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κώστας123456

Νεοφερμένος

Ο Κώστας123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Το αρχείο που ανέβασα, διερευνά ακριβώς αυτό το θέμα. Πόσοι μπορούσαν να μπούνε Αθήνα και επέλεξαν κάποια άλλη πόλη. Έχω καταγράψει τις διαφορές βάσης Αθηνών με κάθε άλλη πόλη. Με δεδομένο ότι στην περιοχή μορίων των άλλων πόλεων υπάρχει αριθμητική αναλογία, περίπου 2 επιτυχοντες ανά βαθμό, μπορούμε να δούμε πόσοι περισσεύουν και ενώ περνούσαν Αθήνα δήλωσαν άλλη πόλη. Θα κάνω την άσκηση και θα σας την κοινοποιησω αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Το αρχείο που ανέβασα, διερευνά ακριβώς αυτό το θέμα. Πόσοι μπορούσαν να μπούνε Αθήνα και επέλεξαν κάποια άλλη πόλη. Έχω καταγράψει τις διαφορές βάσης Αθηνών με κάθε άλλη πόλη. Με δεδομένο ότι στην περιοχή μορίων των άλλων πόλεων υπάρχει αριθμητική αναλογία, περίπου 2 επιτυχοντες ανά βαθμό, μπορούμε να δούμε πόσοι περισσεύουν και ενώ περνούσαν Αθήνα δήλωσαν άλλη πόλη. Θα κάνω την άσκηση και θα σας την κοινοποιησω αύριο.

Έχεις κάνει υποθέσεις που δεν είναι απαραίτητο ότι ισχύουν και όλα αυτά τα περίπου αθροιστικά μπορούν να καταλήξουν σε αβάσιμα συμπεράσματα.

Επίσης, το μεγάλο σφάλμα είναι ότι παίρνεις μόνο τις Ιατρικές σχολές μεταξύ τους και όχι άλλες σχολές ίδιου η διαφορετικού πεδίου.
Δηλαδή, υπάρχουν άτομα που περνάγαν Ιατρική Αθηνών και δήλωσαν ΗΜΜΥ ΕΜΠ η Οδοντιατρική/Φαρμακευτική η Βιολογικό ή ή ή ή.
Εσύ με αυτό που έχεις κάνει είναι σαν να λες ότι ΟΛΟΙ δηλώνουν πρώτα ολες τις Ιατρικές και μετά όλα τα άλλα. Κάτι που είναι παντελώς λανθασμένο.

Συνήθως, για να προσεγγίσουμε την βάση της Ιατρικής Αθήνας υπολογίζουμε 2 φορές τις θέσεις της, προσθέτουμε τις θέσεις ΣΣΑΣ και μετά βάζουμε ένα ποσοστό διαρροής σε άλλες σχολές 3ου η 2ου πεδίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lakis123456

Νεοφερμένος

Ο lakis123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
κυτταζοντας τις εκτιμήσεις των βάσεων απο άλλες πηγές ήθελα να ρωτήσω για το τμήμα πληροφορικής και τηλ/νιων τρίπολης οπου με περσινή βάση 11851 εκτιμάται για φέτος 11251 η 11850 απο διαφορετικούς αναλυτές.


Ειναι τμημα που τροφοδοτείται απο το 2ο και 5ο πεδίο , άγνωστο σε μένα βέβαια σε τι αναλογία απο το καθένα.
Οι του 5ου πεδίου λογω μειωμένης απόδοσης στα μαθηματικά δικαιολογούν μια τετοια πτώση,
στους 2ου πεδίου όμως υπήρξε συνωστισμός στις βαθμολογιες στα μορια 12000 με 15000 που δεν δικαιολογεί κατα την ταπεινη μου αποψη τέτοια μειωση.
Εκτός και ανέχετε στοιχεία που δείχνουν οτι το τμήμα αυτό το προτιμούν υποψήφιοι κυρίως απο το 5ο πεδίο.
Παρακαλώ το σχόλιό σας για το τμήμα αυτό που τροφοδοτείται και απο τα δύο πεδία 2-5.
Πως δικαιολογείται η εκτίμηση για τέτοια πτώση απο 11851 σε 11251

ευχαριστώ και περιμένω το σχόλιο σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghri21

Νεοφερμένος

Ο ghri21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τώρα που παρατήρησα αυτό που γράφετε παραπάνω, σκέφτηκα ότι εσείς λέτε ότι ξέρετε τη βάση της ιατρικής από την πιο έγκυρη πηγή που θα μπορούσε να υπάρξει τη δεδομένη στιγμή, άρα γιατί θέλετε να προκαλέσετε συζήτηση και σχόλια, υποτίθεται ξέρετε τη βάση που λέτε ότι είναι 18.650 ...τέρμα και τελείωσε... μία είναι η βάση, τί περιμένετε λοιπόν να αλλάξει από τη συζήτηση - να ανέβει ή να κατέβει - λίγο περίεργο μου φαίνεται όλο αυτό.:hmm:...

στον κ. ghri21 απευθύνομαι...
απαντώ τώρα γιατί τώρα μπήκα και το είδα(έχουμε και δουλειές)
επειδή διακρίνω μια "καχυποψία" ,πραγματικά ήταν λάθος μου που θέλησα να μοιραστώ κατί που έμαθα και δεν το κράτησα για μένα.Ηταν λάθος μου γιατί κάποιοι θεωρούν πως αμφισβητώ τη κρίση τους ενώ αν αναγνώσουν καλύτερα το γεγονός θα δουν πως η "πληροφορία" μου τους επιβεβαιώνει. Ο ΛΟΓΟΣ που την κοινοποίησα ήταν επειδή με αυτή τη βάση η κορη μου μένει εκτός, ήθελα λοιπόν να τεθεί σε αμφισβήτηση ,να δοκιμαστεί (η πληροφορία ντε).Κρατώ λοιπόν αυτό που έγραψε ο Πάτσης ,οτι δηλ δεν έχουν ενσωματωθεί οι στρατιωτικές (πως θα μπορούσαν άλλωστε) και επομένως μπορεί και να πέσει λιγο(να τη πάλι η ελπίδα). Επίσης έμαθα απο τη κουβέντα που έγινε εδώ , πως η διαδικασία έκδοσης βάσεων περνάει πολλά στάδια/φιλτραρίσματα των δεδομένων ,κάτι σαν τους ψήφους της Β κατανομής με τις εκλογές μέχρι τελικά να καταλήξουν οι βάσεις (ελπίδα και πάλι).

κλείνοντας θέλω να πω πως ΚΑΚΟΣ έλαβα μέρος στη παρούσα "συζήτηση" ,εγω ενας παΤέρας , και επειδή δε θέλω να χρησιμοποιήσω το "όποιος ασχολείται με τα πίτουρα..." θα προτιμήσω του Γιαννάκη " τι γυρεύουμε εμείς μέσα στη νύχτα των άλλων"

Καλά αποτελέσματα σε όλους ,κουράγιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

19581962

Νεοφερμένος

Ο 19581962 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Προς παΤερα Υπάρχουν πάντα διαφορετικές απόψεις. ΕΓΩ θεώρησα δημιουργική τη παρέμβαση σας.Νομίζω βοηθήσατε. Σας ευχαριστω

Κουράγιο Καλά αποτελέσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evapar123

Νεοφερμένος

Η evapar123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Χρηστο και οσοι ειστε φαν της σελιδας καλημερα.Παρακολουθω εναμιση μηνα σχεδον ολα τα γραφομενα.Εκφραζω μια ερωτηση αφου εχετε ψαξει τοσο πολυ το 3 πεδιο.Μηπως εχετε καταληξει στο περιπου ποσοι απο το 2 πεδιο στην κλιμακα 16000 εως 20000 μορια θα μεινουν στο 3 πεδιο;[Στο 3 πεδιο λογικα θα πρεπει να εχουν πανω απο 17000]Νομιζω οτι αυτη η απαντηση αν υπαρχει εστω κατα προσεγγιση θα απαντησει σε πολλους που αγωνιουν για το 2 πεδιο.Ευχαριστωγια το χρονο σας εστω και αν δεν μου απαντησετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κώστας123456

Νεοφερμένος

Ο Κώστας123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έχεις κάνει υποθέσεις που δεν είναι απαραίτητο ότι ισχύουν και όλα αυτά τα περίπου αθροιστικά μπορούν να καταλήξουν σε αβάσιμα συμπεράσματα.

Επίσης, το μεγάλο σφάλμα είναι ότι παίρνεις μόνο τις Ιατρικές σχολές μεταξύ τους και όχι άλλες σχολές ίδιου η διαφορετικού πεδίου.
Δηλαδή, υπάρχουν άτομα που περνάγαν Ιατρική Αθηνών και δήλωσαν ΗΜΜΥ ΕΜΠ η Οδοντιατρική/Φαρμακευτική η Βιολογικό ή ή ή ή.
Εσύ με αυτό που έχεις κάνει είναι σαν να λες ότι ΟΛΟΙ δηλώνουν πρώτα ολες τις Ιατρικές και μετά όλα τα άλλα. Κάτι που είναι παντελώς λανθασμένο.

Συνήθως, για να προσεγγίσουμε την βάση της Ιατρικής Αθήνας υπολογίζουμε 2 φορές τις θέσεις της, προσθέτουμε τις θέσεις ΣΣΑΣ και μετά βάζουμε ένα ποσοστό διαρροής σε άλλες σχολές 3ου η 2ου πεδίου.
Εχεις δίκιο. Ομως σήμερα που έκανα την προσέγγιση μέσα από την ανάλυση του 2015, προέκυψαν τα ίδια συμπεράσματα. Η Βάση της Αθηνών ήταν στον 348.
Αν επαναληφθεί το ίδιο , τότε η βάση θα είναι κάτω από 19.080. Αν μπούνε και οι διαρροές προς άλλες σχολές του πεδίου, εκτός από την στρατιωτική ιατρική, που την έλαβα υπόψη, θα κατέβει και άλλο.
Για την Αλεξανδρούπολης, πρέπει κανείς να κάνει εκτίμηση και για τις άλλες σχολές του πεδίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εχεις δίκιο. Ομως σήμερα που έκανα την προσέγγιση μέσα από την ανάλυση του 2015, προέκυψαν τα ίδια συμπεράσματα. Η Βάση της Αθηνών ήταν στον 348.
Αν επαναληφθεί το ίδιο , τότε η βάση θα είναι κάτω από 19.080. Αν μπούνε και οι διαρροές προς άλλες σχολές του πεδίου, εκτός από την στρατιωτική ιατρική, που την έλαβα υπόψη, θα κατέβει και άλλο.
Για την Αλεξανδρούπολης, πρέπει κανείς να κάνει εκτίμηση και για τις άλλες σχολές του πεδίου

Ναι, πρέπει όμως να συμπεριλάβεις την διαρροή προς άλλες σχολές. Δεν είναι μια ελάχιστα πιθανή υπόθεση αλλά μια υπόθεση που πρέπει να τη λάβεις υπόψη στο μέγεθος που της αναλογεί και να ριχτεί η βάση της Ιατρικής Αθηνών.
Η βάση γύρω στα 19.050 την βλέπω εγώ, γι'αυτό και είναι αυτή η εκτίμησή μου.

Σίγουρα όμως για την Ιατρική ΔΠΘ είναι πολύ πιο έντονες οι διαρροές οπότε πρέπει να δώσεις περισσότερο προσοχή και με τον τρόπο αυτόν της αλληλεπικάλυψης δεν θα πετύχεις τίποτα. Ήδη παίρνεις επιπρόσθετες υποθέσεις ώστε να καλύψεις το κενό των στοιχείων που έχεις με την "πραγματικότητα".

Χρηστο και οσοι ειστε φαν της σελιδας καλημερα.Παρακολουθω εναμιση μηνα σχεδον ολα τα γραφομενα.Εκφραζω μια ερωτηση αφου εχετε ψαξει τοσο πολυ το 3 πεδιο.Μηπως εχετε καταληξει στο περιπου ποσοι απο το 2 πεδιο στην κλιμακα 16000 εως 20000 μορια θα μεινουν στο 3 πεδιο;[Στο 3 πεδιο λογικα θα πρεπει να εχουν πανω απο 17000]Νομιζω οτι αυτη η απαντηση αν υπαρχει εστω κατα προσεγγιση θα απαντησει σε πολλους που αγωνιουν για το 2 πεδιο.Ευχαριστωγια το χρονο σας εστω και αν δεν μου απαντησετε.

Αυτή είναι μια ερώτηση που δεν μπορεί να στην απαντήσει κανείς.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι αφού μόνο 1 στους 3 επέλεξαν Μαθηματικά άρα δεν θα υπάρξει διαρροή πάνω από 35% στις βαθμολογικές κλίμακες κάτω από 17-18, όπως συνήθως γινόταν. Αυτό οδηγεί σε πτώση τις σχολές του 2ου πεδίο και πολύ μεγάλη άνοδο στις σχολές του 3ου πεδίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

evapar123

Νεοφερμένος

Η evapar123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
απαντώ τώρα γιατί τώρα μπήκα και το είδα(έχουμε και δουλειές)
επειδή διακρίνω μια "καχυποψία" ,πραγματικά ήταν λάθος μου που θέλησα να μοιραστώ κατί που έμαθα και δεν το κράτησα για μένα.Ηταν λάθος μου γιατί κάποιοι θεωρούν πως αμφισβητώ τη κρίση τους ενώ αν αναγνώσουν καλύτερα το γεγονός θα δουν πως η "πληροφορία" μου τους επιβεβαιώνει. Ο ΛΟΓΟΣ που την κοινοποίησα ήταν επειδή με αυτή τη βάση η κορη μου μένει εκτός, ήθελα λοιπόν να τεθεί σε αμφισβήτηση ,να δοκιμαστεί (η πληροφορία ντε).Κρατώ λοιπόν αυτό που έγραψε ο Πάτσης ,οτι δηλ δεν έχουν ενσωματωθεί οι στρατιωτικές (πως θα μπορούσαν άλλωστε) και επομένως μπορεί και να πέσει λιγο(να τη πάλι η ελπίδα). Επίσης έμαθα απο τη κουβέντα που έγινε εδώ , πως η διαδικασία έκδοσης βάσεων περνάει πολλά στάδια/φιλτραρίσματα των δεδομένων ,κάτι σαν τους ψήφους της Β κατανομής με τις εκλογές μέχρι τελικά να καταλήξουν οι βάσεις (ελπίδα και πάλι).

κλείνοντας θέλω να πω πως ΚΑΚΟΣ έλαβα μέρος στη παρούσα "συζήτηση" ,εγω ενας παΤέρας , και επειδή δε θέλω να χρησιμοποιήσω το "όποιος ασχολείται με τα πίτουρα..." θα προτιμήσω του Γιαννάκη " τι γυρεύουμε εμείς μέσα στη νύχτα των άλλων"

Καλά αποτελέσματα σε όλους ,κουράγιο


Νομίζω ότι είστε λίγο υπερβολικός, όπως εσείς είπατε ότι με την παρέμβασή σας προσπαθήσατε να προκαλέσετε έναν προβληματισμό, έτσι και εγώ προσπάθησα να προκαλέσω την αντίδρασή σας με τις εύλογες - πιστεύω - απορίες μου, στις οποίες όμως δεν απαντήσατε, δηλαδή αν εσείς ο ίδιος πιστεύετε τις πηγές σας, τί περιμένετε να αλλάξει; όπως λέω - δυστυχώς - μία είναι η βάση και όπως εσείς λέτε 18.650, άρα μέσα από μία συζήτηση τί μπορεί να αλλάξει... Σε κάθε περίπτωση και εγώ θα περίμενα η βάση να είναι λίγο πιο κάτω και το εύχομαι, καλή επιτυχία στην κόρη σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cpap

Νεοφερμένος

Ο cpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
απαντώ τώρα γιατί τώρα μπήκα και το είδα(έχουμε και δουλειές)
επειδή διακρίνω μια "καχυποψία" ,πραγματικά ήταν λάθος μου που θέλησα να μοιραστώ κατί που έμαθα και δεν το κράτησα για μένα.Ηταν λάθος μου γιατί κάποιοι θεωρούν πως αμφισβητώ τη κρίση τους ενώ αν αναγνώσουν καλύτερα το γεγονός θα δουν πως η "πληροφορία" μου τους επιβεβαιώνει. Ο ΛΟΓΟΣ που την κοινοποίησα ήταν επειδή με αυτή τη βάση η κορη μου μένει εκτός, ήθελα λοιπόν να τεθεί σε αμφισβήτηση ,να δοκιμαστεί (η πληροφορία ντε).Κρατώ λοιπόν αυτό που έγραψε ο Πάτσης ,οτι δηλ δεν έχουν ενσωματωθεί οι στρατιωτικές (πως θα μπορούσαν άλλωστε) και επομένως μπορεί και να πέσει λιγο(να τη πάλι η ελπίδα). Επίσης έμαθα απο τη κουβέντα που έγινε εδώ , πως η διαδικασία έκδοσης βάσεων περνάει πολλά στάδια/φιλτραρίσματα των δεδομένων ,κάτι σαν τους ψήφους της Β κατανομής με τις εκλογές μέχρι τελικά να καταλήξουν οι βάσεις (ελπίδα και πάλι).

κλείνοντας θέλω να πω πως ΚΑΚΟΣ έλαβα μέρος στη παρούσα "συζήτηση" ,εγω ενας παΤέρας , και επειδή δε θέλω να χρησιμοποιήσω το "όποιος ασχολείται με τα πίτουρα..." θα προτιμήσω του Γιαννάκη " τι γυρεύουμε εμείς μέσα στη νύχτα των άλλων"

Καλά αποτελέσματα σε όλους ,κουράγιο
Επειδή γνωρίζω πως λειτουργούν τα πράγματα στα Υπουργεία, δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω την "πληροφορία" σου. Το μόνο ίσως που δεν ξέρουμε και που δεν ξέρεις και συ είναι το ποιά στοιχεία έλαβε (ή δεν έλαβε) υπόψη η πηγή σου για να βγάλει τη βάση που σου είπε. Ένα είναι σίγουρο: Οτι όλα τα δεδομένα είναι καταχωρημένα ηλεκτρονικά και άρα η επεξεργασία τους μπορεί να γίνει εύκολα και ανά πάσα στιγμή από το κατάλληλο "χέρι". Προφανώς και δεν χωράει κανενός είδους "μαγείρεμα". Αλλά νομίζω ότι από τη στιγμή εκείνη ό,που έχουν καταχωρηθεί όλα τα δεδομένα στο σύστημα, οι βάσεις μπορούν να βγουν αυθημερόν.

Εχεις δίκιο. Ομως σήμερα που έκανα την προσέγγιση μέσα από την ανάλυση του 2015, προέκυψαν τα ίδια συμπεράσματα. Η Βάση της Αθηνών ήταν στον 348.
Αν επαναληφθεί το ίδιο , τότε η βάση θα είναι κάτω από 19.080. Αν μπούνε και οι διαρροές προς άλλες σχολές του πεδίου, εκτός από την στρατιωτική ιατρική, που την έλαβα υπόψη, θα κατέβει και άλλο.
Για την Αλεξανδρούπολης, πρέπει κανείς να κάνει εκτίμηση και για τις άλλες σχολές του πεδίου
Κώστα123456 θα ήθελα αν μπορείς να παρουσιάσεις λίγο πιο αναλυτικά τον τρόπο που σκέφτηκες και την ανάλυση που έκανες για να καταλήξεις σε αυτό που έγραψες.
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

geoTHES25@

Νεοφερμένος

Ο geoTHES25@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
για κουλάρετε λίγο
οι βάσεις θα βγουν τέλη Αυγούστου
μην αγχώνεστε χωρίς λόγο,και ρωτάτε συνέχεια
https://www.youtube.com/watch?v=1qbuZhVUj_g






πείτε τίποτα σημαντικό μην χάνετε το χρόνο σας σε ανούσιες συζητήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δεν έχουν περαστεί ακόμα τα αποτελέσματα των στρατιωτικών αστυνομικών και πυροσβεστικων σχολων. Το καλό είναι ότι έχουν κοινοποιηθει ολα. Τελευταία η αστυνομία τις 1 Αυγούστου. Αφού περαστούν τα στοιχεία αυτά θα τρέξει δοκιμαστικά το σύστημα και μετά θα επαναληφθεί για να επιβεβαιωθεί το αποτέλεσμα. μετά από 2-3 ημέρες θα ανέβει στο ηλεκτρονικο σύστημα και θα μπορεί ο καθένας να μαθαίνει που πέρασε. Σε αυτό μου το διάστημα των 2-3 ημερών θα γνωρίζουν οι εκ των εσω που πέρασαν τα δικά τους πρόσωπα.

Ολα δείχνουν ότι θα βγουν νωρίτερα τα αποτελέσματα από κάθε άλλη χρονιά. Παίζει δηλαδή και το ενδεχομενο της 12 Αυγούστου και το αργότερο τις 22.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κώστας123456

Νεοφερμένος

Ο Κώστας123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Επειδή γνωρίζω πως λειτουργούν τα πράγματα στα Υπουργεία, δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω την "πληροφορία" σου. Το μόνο ίσως που δεν ξέρουμε και που δεν ξέρεις και συ είναι το ποιά στοιχεία έλαβε (ή δεν έλαβε) υπόψη η πηγή σου για να βγάλει τη βάση που σου είπε. Ένα είναι σίγουρο: Οτι όλα τα δεδομένα είναι καταχωρημένα ηλεκτρονικά και άρα η επεξεργασία τους μπορεί να γίνει εύκολα και ανά πάσα στιγμή από το κατάλληλο "χέρι". Προφανώς και δεν χωράει κανενός είδους "μαγείρεμα". Αλλά νομίζω ότι από τη στιγμή εκείνη ό,που έχουν καταχωρηθεί όλα τα δεδομένα στο σύστημα, οι βάσεις μπορούν να βγουν αυθημερόν.


Κώστα123456 θα ήθελα αν μπορείς να παρουσιάσεις λίγο πιο αναλυτικά τον τρόπο που σκέφτηκες και την ανάλυση που έκανες για να καταλήξεις σε αυτό που έγραψες.
Ευχαριστώ.
1.Απο τα στατιστικά του 2015 ξέρουμε ότι στην περιοχή 19-20 έχουμε 223 επιτυχοντες
2.Εκτιμω ότι το 19 ΓΒΠ είναι ισοδύναμο με 19.100 μόρια στην χειρότερη.
3.Συνεπως μέχρι τα 18.924 έχουμε 175 μόρια, τα οποία προσθέτουν τουλάχιστον 90 ακόμη επιτυχοντες αφού στα υπόλοιπα 750 μόρια (18. 924-18.174), αντιστοιχούν 900 επιτυχοντες στις υπόλοιπες ιατρικές + 32 στις Στράτο. + 30 σε άλλες σχολές τουλάχιστον = 962 δηλαδή 1.3 επιτυχοντες ανά μόριο κατά μέσο όρο. Εγώ πήρα περίπου 0.5 επιτυχοντες ανά μόριο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marietaki22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marietaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Δεν έχουν περαστεί ακόμα τα αποτελέσματα των στρατιωτικών αστυνομικών και πυροσβεστικων σχολων. Το καλό είναι ότι έχουν κοινοποιηθει ολα. Τελευταία η αστυνομία τις 1 Αυγούστου. Αφού περαστούν τα στοιχεία αυτά θα τρέξει δοκιμαστικά το σύστημα και μετά θα επαναληφθεί για να επιβεβαιωθεί το αποτέλεσμα. μετά από 2-3 ημέρες θα ανέβει στο ηλεκτρονικο σύστημα και θα μπορεί ο καθένας να μαθαίνει που πέρασε. Σε αυτό μου το διάστημα των 2-3 ημερών θα γνωρίζουν οι εκ των εσω που πέρασαν τα δικά τους πρόσωπα.

Ολα δείχνουν ότι θα βγουν νωρίτερα τα αποτελέσματα από κάθε άλλη χρονιά. Παίζει δηλαδή και το ενδεχομενο της 12 Αυγούστου και το αργότερο τις 22.

μηπως εισαι λιιιγοο υπερβολικοος??οχι και 12 αυγουστου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
1.Απο τα στατιστικά του 2015 ξέρουμε ότι στην περιοχή 19-20 έχουμε 223 επιτυχοντες
2.Εκτιμω ότι το 19 ΓΒΠ είναι ισοδύναμο με 19.100 μόρια στην χειρότερη.
3.Συνεπως μέχρι τα 18.924 έχουμε 175 μόρια, τα οποία προσθέτουν τουλάχιστον 90 ακόμη επιτυχοντες αφού στα υπόλοιπα 750 μόρια (18. 924-18.174), αντιστοιχούν 900 επιτυχοντες στις υπόλοιπες ιατρικές + 32 στις Στράτο. + 30 σε άλλες σχολές τουλάχιστον = 962 δηλαδή 1.3 επιτυχοντες ανά μόριο κατά μέσο όρο. Εγώ πήρα περίπου 0.5 επιτυχοντες ανά μόριο..

... επειδή φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και δουλεμένο όλο αυτό, δεν το συνεχίζεται και πιο κάτω μέχρι τη βάση της Αλεξανδρούπολης, ώστε να δούμε και τη δική σας εκτίμηση για τη βάση και των άλλων πόλεων και τελικά τη βάση της ιατρικής (έστω και με ένα συγκρατημένο ποσοστό διαρροών), ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marietaki22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marietaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
υπαρχει περιπτωση να ηγουν οι βασεις πριν τις 20????αν οχι θα σας πρηζω μεχρι να βγουν δν θα τρελαθω εγω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lakis123456

Νεοφερμένος

Ο lakis123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
κυτταζοντας τις εκτιμήσεις των βάσεων απο άλλες πηγές ήθελα να ρωτήσω για το τμήμα πληροφορικής και τηλ/νιων τρίπολης οπου με περσινή βάση 11851 εκτιμάται για φέτος 11251 η 11850 απο διαφορετικούς αναλυτές.


Ειναι τμημα που τροφοδοτείται απο το 2ο και 5ο πεδίο , άγνωστο σε μένα βέβαια σε τι αναλογία απο το καθένα.
Οι του 5ου πεδίου λογω μειωμένης απόδοσης στα μαθηματικά δικαιολογούν μια τετοια πτώση,
στους 2ου πεδίου όμως υπήρξε συνωστισμός στις βαθμολογιες στα μορια 12000 με 15000 που δεν δικαιολογεί κατα την ταπεινη μου αποψη τέτοια μειωση.
Εκτός και ανέχετε στοιχεία που δείχνουν οτι το τμήμα αυτό το προτιμούν υποψήφιοι κυρίως απο το 5ο πεδίο.
Παρακαλώ το σχόλιό σας για το τμήμα αυτό που τροφοδοτείται και απο τα δύο πεδία 2-5.
Πως δικαιολογείται η εκτίμηση για τέτοια πτώση απο 11851 σε 11251

ευχαριστώ και περιμένω το σχόλιο σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top