Τελικές Εκτιμήσεις Βάσεων 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Υπάρχει κάποια πληροφόρηση που δεν γνωρίζω για το παλιο συστημα???Το λέω αυτό γιατί μου είπαν ότι περνάω στους πολιτικούς μηχανικους ΕΜΠ,ενώ μέχρι τώρα δεν γνωρίζαμε απολύτως τίποτα. Τελικά τι γίνεται???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghri21

Νεοφερμένος

Ο ghri21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

myrto 18676

Νεοφερμένος

Η myrto 18676 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Αυτό που λέω είναι ότι πρέπει να υπάρχουν 1055 άτομα σε μια Χ βαθμολογική κλίμακα ώστε να συμπληρωθούν 950 θέσεις, αν υποθέσουμε ότι είναι 10% η διαρροή.

Εσύ νομίζω κάνεις κάτι αντίστοιχο. Λες 950 άτομα άρα 95 άτομα θα διαλέξουν κάποια άλλη σχολή άρα πρέπει να πάμε σε χαμηλότερη βαθμολογια για να γεμίσουν αυτές οι 95 θέσεις και υπολογίζεις με τον συντελεστή πυκνωσης, το πόσα μορια θα κατέβεις. Δεν έχει διαφορά! Απλα, είναι πιο απλό να λες ότι για να γεμίσουν 950 θέσεις, πρέπει να υπάρχουν 1461 άτομα και να ισχυει 35% διαρροή.



Καλημέρα Chris
Ακριβώς. (1461χ35%=511 και 1461-511=950)
Απλά για τις ανάγκες κατανόησης του υπολογισμού των συναρτήσεων στο φύλλο excel το κάνω έτσι.
Και κάτι άλλο... Μη χάνεσαι... Να σε βρίσκουμε...
Η επόμενη απορία μου (...την έχω από καιρό), είναι ''γιατί λοξοκοιτάς αριστερά στο διάστημα της εκτίμησής σου'' Τι βλέπεις εκεί που δεν βλέπουμε εμείς; (και μην επαναλάβεις πάλι ότι υποτιμάμε τις διαρροές στο 35%).
Να είσαι καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δεν νομίζω να έχει τρέξει καν ο αλγόριθμος για να υπάρχει τέτοια εσωτερική πληροφόρηση.

Ε, κάνω και τις διακοπες μου, τα μπανάκια μου. Δεν μπορώ να μπαίνω κάθε μέρα :)

Ούτε τρεις εβδομάδες δεν έμειναν οπότε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghri21

Νεοφερμένος

Ο ghri21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δεν νομίζω να έχει τρέξει καν ο αλγόριθμος για να υπάρχει τέτοια εσωτερική πληροφόρηση.

Ε, κάνω και τις διακοπες μου, τα μπανάκια μου. Δεν μπορώ να μπαίνω κάθε μέρα :)

Ούτε τρεις εβδομάδες δεν έμειναν οπότε :)


ο υπάλληλος έχει "τεσταριστεί" και πριν δύο χρόνια όταν ενδιαφερόμουν για την μεγάλη κόρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Υπάρχει κάποια πληροφόρηση που δεν γνωρίζω για το παλιο συστημα???Το λέω αυτό γιατί μου είπαν ότι περνάω στους πολιτικούς μηχανικους ΕΜΠ,ενώ μέχρι τώρα δεν γνωρίζαμε απολύτως τίποτα. Τελικά τι γίνεται???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο τώρα. Όσο ψηλότερα βρεθεί η Ιατρική ΔΠΘ, τόσο δε θα "ανοίξει η ψαλίδα" με τις υπόλοιπες σχολές; Δηλαδή, λόγω μειωμένης διαρροής, σχολές από φαρμακευτική και κάτω θα πλησιάσουν τα χαμηλότερα όρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
ο υπάλληλος έχει "τεσταριστεί" και πριν δύο χρόνια όταν ενδιαφερόμουν για την μεγάλη κόρη...

Δεν ξέρω αν είναι αληθινή η πληροφορία - αν είναι - σας ευχαριστούμε και καλή επιτυχία στην κόρη σας - μακάρι να κλείσει η βάση τελικά πιο χαμηλά (αν είναι χωρίς τις στρατιωτικές το 18.650 σίγουρα θα είναι πιο κάτω),
πάντως εννοείται ότι έχουν τρέξει ήδη κάποιες δοκιμές για τις βάσεις, σε κάθε περίπτωση ειδικά για τις υψηλόβαθμες σχολές είναι πλέον πολύ εύκολο να υπολογίσει κανείς τις βάσεις, εδώ εμείς με ένα σωρό υποθέσεις έχουμε καταλήξει να λέμε τις πιθανές βάσεις (και δεν είναι λίγοι που εκτιμούσαν π.χ. τη βάση της ιατρικής στα 18.650) και κάποιος μέσα από το υπουργείο που έχει τις λίστες των υποψηφίων σε φθίνουσα βαθμολογική σειρά και τις προτιμήσεις τους που έχουν καταχωρηθεί ηλεκτρονικά δεν μπορεί να ξέρει πια ποια θα είναι η βάση της ιατρικής;

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο τώρα. Όσο ψηλότερα βρεθεί η Ιατρική ΔΠΘ, τόσο δε θα "ανοίξει η ψαλίδα" με τις υπόλοιπες σχολές; Δηλαδή, λόγω μειωμένης διαρροής, σχολές από φαρμακευτική και κάτω θα πλησιάσουν τα χαμηλότερα όρια;

Έχω την εντύπωση ότι μάλλον το αντίθετο θα συμβεί, δηλαδή αν η βάση της ιατρικής είναι τελικά στα 18.650, οι οδοντιατρικές θα είναι περίπου στα 18.600 και 18.550 αντίστοιχα, η δε φαρμακευτική της Αθήνας θα είναι γύρω στα 18.450, μία πιθανή βάση στα 18.650 νομίζω ότι περιέχει μία διαρροή 10-15%. Το 18.650 πώς σου φαίνεται ως πιθανή βάση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikhon

Νεοφερμένος

Η nikhon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Αυτό που λέω είναι ότι πρέπει να υπάρχουν 1055 άτομα σε μια Χ βαθμολογική κλίμακα ώστε να συμπληρωθούν 950 θέσεις, αν υποθέσουμε ότι είναι 10% η διαρροή.

Εσύ νομίζω κάνεις κάτι αντίστοιχο. Λες 950 άτομα άρα 95 άτομα θα διαλέξουν κάποια άλλη σχολή άρα πρέπει να πάμε σε χαμηλότερη βαθμολογια για να γεμίσουν αυτές οι 95 θέσεις και υπολογίζεις με τον συντελεστή πυκνωσης, το πόσα μορια θα κατέβεις. Δεν έχει διαφορά! Απλα, είναι πιο απλό να λες ότι για να γεμίσουν 950 θέσεις, πρέπει να υπάρχουν 1461 άτομα και να ισχυει 35% διαρροή.
Θα ξεχάσουμε τα μαθηματικά που ξέρουμε;
Η Μυρτώ βρίσκει μικρότερες διαρροές διότι 950 +95 =1045 ενώ εσύ βρίσκεις 1055
Τώρα με διαρροή 35% αυτή βρίσκει 333 άτομα άρα συνολικά 950+333=1283 :hmm:
Γι αυτό βρίσκει ψηλότερες βάσεις από εσένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ο υπάλληλος έχει "τεσταριστεί" και πριν δύο χρόνια όταν ενδιαφερόμουν για την μεγάλη κόρη...

Καλά, αυτά τα έχουμε ακούσει πολλάκις και εν τέλει αποδεικνύεται κάτι διαφορετικό.
Δίχως να θέλω να σε αμφισβητήσω.
18.650 χωρίς να περαστούν οι επιτυχόντες του στρατού σημαίνει ότι η βάση θα είναι στα 18.655-18.660 (αφού δοκιμαστικά αν τρέξει το σύστημα θα εκλάβει ότι όλοι οι υποψήφιοι του στρατού είναι επιτυχόντες, συνεπώς, αν κάποιος με 19.200 πχ δεν περάσει τα αθλήματα η τις εξετάσεις θα περάσει Ιατρική κανονική, άρα φουσκώνουν όλες τις ιατρικές 2-10 μόρια)
Κάτι που δεν βρίσκω καθόλου λογικό, διότι θα σημαίνει ότι ποσοστό διαρροής από τις Ιατρικές είναι ελάχιστο και ασύγκριτα λιγότερο με την περσινή χρονιά.

πάντως εννοείται ότι έχουν τρέξει ήδη κάποιες δοκιμές για τις βάσεις

Δεν νομίζω ότι το κάνουν. Δεν υπάρχει κανένας λόγος. Και μην πιστεύεις ότι ο δημόσιος υπάλληλος που διαχειρίζεται τον αλγόριθμο, καίγεται για να μάθει πιο γρήγορα τις βάσεις ή μπορεί αυτοβούλως να το τρέξει ή τόσο εύκολα να ανακοινώσει κάτι (από τόσο μέσα).
Ο αλγόριθμος τρέχει μετά την ανακοίνωση των επιτυχόντων στο στρατό (οπότε περνιούνται και στο σύστημα οι αποτυχόντες), δοκιμαστικά. Επαληθεύονται τα αποτελέσματα και βγαίνουν οι βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikhon

Νεοφερμένος

Η nikhon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Καλά, αυτά τα έχουμε ακούσει πολλάκις και εν τέλει αποδεικνύεται κάτι διαφορετικό.
Δίχως να θέλω να σε αμφισβητήσω.
18.650 χωρίς να περαστούν οι επιτυχόντες του στρατού σημαίνει ότι η βάση θα είναι στα 18.655-18.660 (αφού δοκιμαστικά αν τρέξει το σύστημα θα εκλάβει ότι όλοι οι υποψήφιοι του στρατού είναι επιτυχόντες, συνεπώς, αν κάποιος με 19.200 πχ δεν περάσει τα αθλήματα η τις εξετάσεις θα περάσει Ιατρική κανονική, άρα φουσκώνουν όλες τις ιατρικές 2-10 μόρια)
Κάτι που δεν βρίσκω καθόλου λογικό, διότι θα σημαίνει ότι ποσοστό διαρροής από τις Ιατρικές είναι ελάχιστο και ασύγκριτα λιγότερο με την περσινή χρονιά.



Δεν νομίζω ότι το κάνουν. Δεν υπάρχει κανένας λόγος. Και μην πιστεύεις ότι ο δημόσιος υπάλληλος που διαχειρίζεται τον αλγόριθμο, καίγεται για να μάθει πιο γρήγορα τις βάσεις ή μπορεί αυτοβούλως να το τρέξει ή τόσο εύκολα να ανακοινώσει κάτι (από τόσο μέσα).
Ο αλγόριθμος τρέχει μετά την ανακοίνωση των επιτυχόντων στο στρατό (οπότε περνιούνται και στο σύστημα οι αποτυχόντες), δοκιμαστικά. Επαληθεύονται τα αποτελέσματα και βγαίνουν οι βάσεις.


Μήπως γίνετε το αντίθετο ; Δηλαδή αν δεν παίζουν οι στρατιωτικές τους βάζουν στις άλλες ιατρικές ,ενώ όταν τρέχει με τις στρατιωτικές ξανατρέχει το σύστημα; Τότε οι βάσεις θα είναι πολύ χαμηλότερες ,γιατί θα είναι σαν να λείπουν 30 άτομα.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Υπάρχει κάποια πληροφόρηση που δεν γνωρίζω για το παλιο συστημα???Το λέω αυτό γιατί μου είπαν ότι περνάω στους πολιτικούς μηχανικους ΕΜΠ,ενώ μέχρι τώρα δεν γνωρίζαμε απολύτως τίποτα. Τελικά τι γίνεται???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghri21

Νεοφερμένος

Ο ghri21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
επανέρχομαι: θέλω να τονίσω πως η "εσωτερική πληροφόριση" δεν είναι μπαρούφα,δε θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο σε όλους εμάς που αγωνιούμε για τις βάσεις. το κοινοποίησα για να τεθεί σε αξιολόγηση αυτή η πληροφορία ,κάτι που με χαρά διαπιστώνω να έχει ξεκινήσει.
με εκτίμηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μήπως γίνετε το αντίθετο ; Δηλαδή αν δεν παίζουν οι στρατιωτικές τους βάζουν στις άλλες ιατρικές ,ενώ όταν τρέχει με τις στρατιωτικές ξανατρέχει το σύστημα; Τότε οι βάσεις θα είναι πολύ χαμηλότερες ,γιατί θα είναι σαν να λείπουν 30 άτομα.:hmm:

Λάθος.
Σκέψου ότι τα μηχανογραφικά είναι ήδη καταχωρημένα.
Εφόσον υπάρχει ζήτηση, υπάρχει και βάση.

Αν υπάρχει (1) πιθανότητα να τρέχουν δοκιμαστικό πριν τα αποτελέσματα, τότε το κάνουν θεωρώντας όλους επιτυχόντες.
Αλλά ξαναλέω ότι ένα τέτοιο δοκιμαστικό, δεν ωφελεί πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

19581962

Νεοφερμένος

Ο 19581962 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
επανέρχομαι: θέλω να τονίσω πως η "εσωτερική πληροφόριση" δεν είναι μπαρούφα,δε θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο σε όλους εμάς που αγωνιούμε για τις βάσεις. το κοινοποίησα για να τεθεί σε αξιολόγηση αυτή η πληροφορία ,κάτι που με χαρά διαπιστώνω να έχει ξεκινήσει.
με εκτίμηση

ευχαριστουμε ΜΑΚΑΡΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikhon

Νεοφερμένος

Η nikhon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
επανέρχομαι: θέλω να τονίσω πως η "εσωτερική πληροφόριση" δεν είναι μπαρούφα,δε θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο σε όλους εμάς που αγωνιούμε για τις βάσεις. το κοινοποίησα για να τεθεί σε αξιολόγηση αυτή η πληροφορία ,κάτι που με χαρά διαπιστώνω να έχει ξεκινήσει.
με εκτίμηση
Έχουν βάλει και στρατιωτικές;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghri21

Νεοφερμένος

Ο ghri21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Υπάρχει κάποια πληροφόρηση που δεν γνωρίζω για το παλιο συστημα???Το λέω αυτό γιατί μου είπαν ότι περνάω στους πολιτικούς μηχανικους ΕΜΠ,ενώ μέχρι τώρα δεν γνωρίζαμε απολύτως τίποτα. Τελικά τι γίνεται???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghri21

Νεοφερμένος

Ο ghri21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Λάθος.
Σκέψου ότι τα μηχανογραφικά είναι ήδη καταχωρημένα.
Εφόσον υπάρχει ζήτηση, υπάρχει και βάση.

Αν υπάρχει (1) πιθανότητα να τρέχουν δοκιμαστικό πριν τα αποτελέσματα, τότε το κάνουν θεωρώντας όλους επιτυχόντες.
Αλλά ξαναλέω ότι ένα τέτοιο δοκιμαστικό, δεν ωφελεί πουθενά.

αυτά τα σχόλια/αξιολογήσεις ήθελα να προκαλέσω εκ μέρους σου ,γιατί αυτό το 18650 με διαρροές/στρατιωτικές κλπ θα κουμπώσει στο μεσοσταθμικό σου 18570 (18.520-18.620 ) και άρα η κόρη μου θα περάσει:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
αυτά τα σχόλια/αξιολογήσεις ήθελα να προκαλέσω εκ μέρους σου ,γιατί αυτό το 18650 με διαρροές/στρατιωτικές κλπ θα κουμπώσει στο μεσοσταθμικό σου 18570 (18.520-18.620 ) και άρα η κόρη μου θα περάσει:clapup:

Οι διαρροές είναι ασφαλώς ήδη υπολογισμένες.
Και όχι κουμπώνει στο 18.650-18.660, αν υπολογίσουμε τους αποτυχόντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top