DAB και αποβλάκωση των νέων

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.


Τι έχετε να πείτε για το συγκεκριμένο τραγούδι. Προσωπικά διαβάζοντας τα σχόλια στο youtube θλίβομαι για τους σημερινούς 15-18άχρονους για το πόσο πρόβατα είναι. Δεν τους κατηγορώ που το ακούγοντας καθώς η σημερινή δεν έχει τα ακούσματα που είχε η γενιά μου.

O SNIK και ο YPO πλήρωσαν διάσημους youtubers (βλέπε 2j, jeremy) για να τους κράξουν και έτσι βγήκαν από την αφάνια σε χρόνο ρεκόρ. Πολύ σωστή κίνηση marketing που αποδείχθηκε σωστή εκμεταλευόμενη το χαμηλό iq του μέσου έφηβου σήμερα. Δείτε πόσοι fan του 2j κράζουν το DAB και το συγκρίνουν με τα πολύ χειρότερα comment song του 2j.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
obvious troll is obvious
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Μπράβο στα παιδιά. Στηρίζουμε τους ανεξάρτητους καλλιτέχνες! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μπράβο στα παιδιά. Στηρίζουμε τους ανεξάρτητους καλλιτέχνες! :redface:
ακριβως! εγω δεν καταλαβαινω γιατι ειναι ολοι τοσο εναντιον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ναι, γιατί εμείς ως έφηβοι είχαμε iq με το τσουβάλι. Και εμείς στην ηλικία των 18 τέτοια ακούγαμε. Απλώς, λίγο το γεγονός ότι έχουν περάσει μερικά χρόνια (2-3-5-10, διαφορετικά για τον καθένα), αλλά κυρίως το ότι στην δικιά μας εφηβεία δεν γινόταν τόσο έντονο monetization του youtube, το φαινόμενο δεν ήταν τόσο έντονο και εντατικοποιημένο.
Το περιεχόμενο ήταν και είναι το ίδιο, η μεθόδευση ίδια, άλλαξαν τα μέσα και το εύρος της εμβέλειας (το μέγεθος του κοινού που απευθύνονται).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δε το βλεπω λεω ουτε καν dab
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ναι, γιατί εμείς ως έφηβοι είχαμε iq με το τσουβάλι. Και εμείς στην ηλικία των 18 τέτοια ακούγαμε. Απλώς, λίγο το γεγονός ότι έχουν περάσει μερικά χρόνια (2-3-5-10, διαφορετικά για τον καθένα), αλλά κυρίως το ότι στην δικιά μας εφηβεία δεν γινόταν τόσο έντονο monetization του youtube, το φαινόμενο δεν ήταν τόσο έντονο και εντατικοποιημένο.
Το περιεχόμενο ήταν και είναι το ίδιο, η μεθόδευση ίδια, άλλαξαν τα μέσα και το εύρος της εμβέλειας (το μέγεθος του κοινού που απευθύνονται).
Εμείς ακούγαμε metalica, iron maiden, nirvana, ξύλινα σπαθια, τρυπες. Τα σημερινά παιδιά δεν έχουν αντίστοιχες επιλογές και δικαιολογημένα ακούνε dab. Το χαμηλό iq το λέω για το γεγονός που κράζουν το τραγούδι επειδή το έκραξε ο jeremy και ο 2j.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
''Κάθε γενιά βλέπει τον εαυτό τής ως ευφυέστερη της γενιάς που προηγήθηκε και ως σοφότερη της γενιάς που έπεται''
- Τζωρτζ Οργουελ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
- akikos
- i_lie_us
SNAPCHAT :P

Μιλώντας και λίγο σοβαρά πάντως, ακόμα κι αν δεν ξέρω αν δημιουργήθηκε με τέτοιο σκοπό το thread, σε όλες τις εποχές υπήρχε ένα σαχλό hit, δεν είναι να το κάνουμε θέμα.
Πάρε Barbie girl, Wannabe πάρε gagnam style, Harlem Shake από τα πρόσφατα. Για να μη σκεφτώ ελληνικά ("Όταν βλέπω αεροπλάνο μου 'ρχεται να σου την κάνω", "Τι κάνω μόνη μου μες στο σαλόνι μου" κτλ.).
Όλοι για κάποιο λόγο θεωρούμε περισσότερο ανώριμη κάθε επόμενη γενιά, ίσως λόγω του ότι βλέπουμε τον παλιό μας εαυτό και ντρεπόμαστε λίγο γι' εκείνον; Τρομάζουμε να παραδεχτούμε ότι υπήρξαμε κάπως έτσι; :hmm:

Who knows, πολύ το σοβάρεψα, φτάνει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Όταν βλέπω αεροπλάνο μου 'ρχεται να σου την κάνω, DAB :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.

Μιλώντας και λίγο σοβαρά πάντως, ακόμα κι αν δεν ξέρω αν δημιουργήθηκε με τέτοιο σκοπό το thread, σε όλες τις εποχές υπήρχε ένα σαχλό hit, δεν είναι να το κάνουμε θέμα.
Πάρε Barbie girl, Wannabe πάρε gagnam style, Harlem Shake από τα πρόσφατα. Για να μη σκεφτώ ελληνικά ("Όταν βλέπω αεροπλάνο μου 'ρχεται να σου την κάνω", "Τι κάνω μόνη μου μες στο σαλόνι μου" κτλ.).
Όλοι για κάποιο λόγο θεωρούμε περισσότερο ανώριμη κάθε επόμενη γενιά, ίσως λόγω του ότι βλέπουμε τον παλιό μας εαυτό και ντρεπόμαστε λίγο γι' εκείνον; Τρομάζουμε να παραδεχτούμε ότι υπήρξαμε κάπως έτσι; :hmm:

Who knows, πολύ το σοβάρεψα, φτάνει :P

Δεν έχω πρόβλημα με το τραγούδι. Είναι σίγουρα καλύτερο από τα comments song του 2j και από τα Βarbie girl, Wannabe πάρε gagnam style, Harlem Shake.... Έχω πρόβλημα με τα πρόβατα που κράζουνε το τραγούδι στα σχόλια μόνο και μόνο γιατί το έκραξαν ο 2j και ο Jeremy ενώ στη πραγματικότητα τους αρέσει.



Άλλο παράδειγμα που αποδεικνύει την αποβλακωση των σημερινό είναι το παρακάτω video.

Μα πόσο αποβλακωμένος πρέπει να είσαι για να πιστέψεις ότι χάκαραν τον lynx.
Διαβάστε τα σχόλια κάτω από το video... Δεν είναι ένα και δύο. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα σημερινά παιδιά δεν έχουν αντίστοιχες επιλογές και δικαιολογημένα ακούνε dab.

Βολική δικαιολογία.Αν ήθελαν να ακούσουν κάτι άλλο θα το άκουγαν. Επιλογές υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
πουτανα δεν ηρθες πιωμενη στο παρτι φυγε απο δω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

panos a

Νεοφερμένος

Ο panos a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι σε αυτήν την ηλικία (15) και τα έχω ακούσει όλα τα τραγούδια του υπό και σνικ και γενικά τα ραπ πει ακούνε τα σημερινά 15άχρονα και πραγματικά δεν ξέρω γιατί τα ακούνε........ οι τραγουδιστές είναι άφωνοι , τα τραγούδια μιλάνε για ναρκωτικά,πουτανες και λεφτά και γενικά είναι χάλια . δεν ξέρω τι πάει λάθος με την γένια μου . σορρυ για τα greeklish άλλα με πληκτρολόγιο στο pc δεν μπορώ να γράψω ελληνικά γιατί το πληκτρολόγιο μου έχει μονό αγγλικούς χαρακτήρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Καταρχάς, έχω την εντύπωση ότι δεν επιτρέπονται τα greeklish.
Ωστόσο, θελεις να μαθεις τι τρέχει με τις νέες γενιές; Έρευνες δείχνουν πως η ευφυία του συγγραφέα πέφτει αρκετά αμέσως όταν αρχίζει να μην χρησιμοποιεί την γλώσσα του σωστά. π.χ. Κάποιός που γράφει greeklish ή spanglish, έχει δειχθεί ότ μειώνει αυτομάτως το iq του/της. μαλιστα, έχουν μετρήσει και τον βαθμό της μείωσης. πέρα από όλα αυτά, υπάρχει η λεγόμενη linguistic intelligence theory πάνω στην οποία βασίστηκαν αυτά τα πειράματα. εν ολιγοις, όσο πιο σύνθετη και απαιτητική η γλώσσα που μιλάς, τόσο μεγάλύτερη κατά μ.ο. είναι η ευφυία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εμείς ας πούμε 12 χρονών δεν ακούγαμε το "κάνε ντου" του ΥΠΟ και κάτι άλλα διαμαντάκια. :hehe: Αχ εποχές ανύπαρκτες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
όταν ήμασταν 11 ακούγαμε Τριαντάφυλλο και Νατάσα...:p
εποχές trash καψούρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ στα 12 άρχισα να ακούω rhapsody of fire και blind guardian.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franciscus

Νεοφερμένος

Ο Franciscus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Κατά την άποψη μου οι προηγούμενες γενιές εφήβων ήταν πιο ώριμες και πιο έξυπνες από τη τρέχουσα.Και όσο πάει οι έφηβοι αποβλακώνονται όλο και πιο πολύ.Αναφέρθηκε παραπάνω ότι δεν έχουνε επιλογές οι έφηβοι,τουλάχιστον στα hip hop και rap δεν υπάρχει όντως κάποιος αξιόλογος Έλληνας,εκτός από stavento.Ωστόσο,υπάρχουν πολλοί ξένοι αξιόλογοι καλλιτέχνες(eminem,west,ludacris κλπ),οπότε δεν είναι το πρόβλημα πως δεν υπάρχουν επιλογές.Το πρόβλημα,για εμένα, είναι ότι τα σημερινά 13-18χρονα δεν έχουν ανεπτυγμένη κριτική σκέψη και υιοθετούν πολύ εύκολα κάθε ηλιθιότητα που βλέπουν (dab) ή ακούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top