"No Borders Camp 2016" στο ΑΠΘ.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Καλέ, ελάτε να κάνουμε δράσεις καθαριότητας στα πανεπιστήμια η και σε εξωτερικούς χώρους.
Ελάτε να εισφέρουμε χρήματα, τρόφιμα για στήριξη των αδυνάτων.

Να δούμε πόσοι από αυτούς που διοργανώνουν και στηρίζουν τέτοιου είδους φεστιβάλ θα έρθουν!
Αλλά όχι! Είναι ευθύνη του κράτους όλα αυτά! Εγώ μόνο να φωνάζω ξέρω.

Όταν βρω τη δουλίτσα και βολευτώ, φωνάζω για τους άλλους συναδέλφους μου για να βολευτούν και αυτοί.

Αυτά όλα επισημαίνω ότι δεν αφορούν μόνο το ΚΚΕ αλλά και άλλα κοινοβουλευτικά κόμματα (σχεδόν όλα).

Σε παρακαλω χρησταρα μην συγκρινεις του κκμπεδες του περισσου που οσον αφορα αυτο που λες εχουν επιχειρησεις και δινουν ξεφτιλησμενους μισθους με ατομα αγωνιστες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Οταν έχει δημιουργηθεί ενα πλέγμα προστασίας γύρω απο τις επικινδυνες απόψεις σου απο τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ απλά πες τους τραμπούκους και νεοναζί χρυσαυγίτες για να την βγάλεις καθαρή :/::hmm:

Ακριβώς γιατί είναι δημόσια περιουσία λογοδοτής στην αρχή που διαχειρίζεται τον χώρο αυτό.Εαν μιλάγαμε για μια πλατεία θα ήταν ο δήμος.Το πανεπιστήμιο είναι αρμοδιότητα της πρυτανείας που το έχετε κάνει το ελληνικό πανεπιστήμιο τσιφλίκι σας

Ευτυχώς οι "επικίνδυνες απόψεις μου", δηλαδή η δημοκρατική τήρηση του ασύλου-δικαιώματος που κατακτήθηκε με αγώνες, επικρατούν και το φεστιβάλ διεξάγεται κανονικά χωρίς επέμβαση της αστυνομίας οπότε ξυδάκι και τις ειρωνίες σου αλλού :lol:

Το είπα στον Darth το λέω και σε σένα, αν νομίζεις ότι η κάθε καθεστωτική κατίνα σαν και σένα που βρίζει ανώνυμα εδώ μέσα με τσαντίζει πλανάσαι πλάνην οικτράν. Η διαφορά μας είναι ότι εγώ είμαι πολιτικό ον στην πραγματική ζωή και εκεί ο περισσότερος κόσμος που βιώνει την κρίση του συστήματος στο πετσί του ακόμα και αν δεν έχει την ωριμότητα να δράσει συνειδητά ή να ψηφίσει αντικαπιταλιστικά μαλλόν με μένα συμφωνεί περισσότερο παρά με ναζιστοτζήμερους. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Σε παρακαλω χρησταρα μην συγκρινεις του κκμπεδες του περισσου που οσον αφορα αυτο που λες εχουν επιχειρησεις και δινουν ξεφτιλησμενους μισθους με ατομα αγωνιστες

Αυτά όλα επισημαίνω ότι δεν αφορούν μόνο το ΚΚΕ αλλά και άλλα κοινοβουλευτικά κόμματα (σχεδόν όλα).
Σαφώς, υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Άτομα που ανεξάρτητα από τον κομματικό τους προσανατολισμό, στηρίζουν ενεργά την ανθρωπότητα. Όχι μόνο με την ηθική συμμετοχή τους αλλά με το σώμα τους, με το πνεύμα τους και με την τσέπη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Αυτά όλα επισημαίνω ότι δεν αφορούν μόνο το ΚΚΕ αλλά και άλλα κοινοβουλευτικά κόμματα (σχεδόν όλα).
Σαφώς, υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Άτομα που ανεξάρτητα από τον κομματικό τους προσανατολισμό, στηρίζουν ενεργά την ανθρωπότητα. Όχι μόνο με την ηθική συμμετοχή τους αλλά με το σώμα τους, με το πνεύμα τους και με την τσέπη τους.

https://athens.indymedia.org/post/893636/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
1) Το πανεπιστήμιο είναι χώρος ελεύθερης διακίνησης ιδεών (και όχι μόνο). Η πρυτανεία όχι μόνον όφειλε να δώσει την άδεια, να ανοίξει όλα τα κτίρια, αλλά και να στηρίξει οικονομικά το εγχείρημα.
2) Ο εισαγγελέας έπρεπε αυτεπάγγελτα να ασκήσει δίωξη σε όσους αντιτίθενται στην εκδήλωση.
3) Δεν μπορεί η Ελλάδα να ξεχωρίζει. Σε όλο τον κόσμο δεν υπάρχουν τέτοιες απαγορεύσεις. Μετά οι εκδηλώσεις θα συνεχιστούν και στη Γερμανία, το Βέλγιο και στην Αγγλία, καθώς υπάρχουν και εκεί πανεπιστήμια με ωραίο γκαζόν.
4) Δεν υπάρχει ανησυχία για ζημιές ή άλλα έκτροπα. Οι διοργανωτές περιφρουρούν άψογα τα πάντα. Ακόμα και αν γίνουν καταστροφές ή και λεηλασίες, η ΑΝΤΑΡΣΥΑ και οι άλλοι υποστηρικτές, θα καλύψουν πλήρως τις ζημιές.
5) Το ότι κάποιοι κατασκηνωτές σταματούν και βάφουν λεωφορεία, αυτό είναι πολύ όμορφο και αποτελεί μια εικαστική παρέμβαση στη μουντή πόλη.
6) Το κάμπινγκ αυτό δεν αποτελεί παραβίαση του ασύλου. Θα είναι παραβίαση του ασύλου αν η αστυνομία μπει στο χώρο για οποιονδήποτε λόγο.
7) Κανένας δεν μπορεί να αμφισβητεί ότι η εκδήλωση θα βοηθήσει αποφασιστικά στο να σταματήσει ο πόλεμος και να προστατευτούν οι πρόσφυγες.
8.) Όποιος διαφωνεί με τα παραπάνω, είναι πράκτορας του ΝΑΤΟ και της Ε.Ε., φασίστας, ναζί, χουντικός, χρυσαυγίτης κλπ.


Για όλα φταίει το κράτος.
Τι και αν εγώ πάω και σπάω τα πεζοδρόμια.
Τι και αν εγώ πάω και βεβηλώνω δημόσια περιουσία.
Τι και αν εγώ πετάω τα αποτσίγαρα στο δρόμο.
Τι και αν εγώ γεμίζω αφίσες όλο το πανεπιστήμιο και το γεμίζω με Graffiti.


Εγώ είμαι το πρόβλημα; Οχι, κοιτάξτε αυτούς που δημιουργούν τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ προβλήματα.
Κοιταξτε τους άλλους που καταχράζουν τρομακτικά ύψη περιουσιών!
Νοιαστήκατε για το ένα πλακάκι? Για την αισθητική του πανεπιστημίου, των πεζοδρομίων και των δρόμων?

Alejandro, αν πλήρωναν αυτοί οι νοματαίοι από την δική τους τσέπη, τότε θα σου έλεγα ποιό θα ήταν το πρόβλημα.
Όλοι, όταν δεν πληρώνουμε, έχουμε ένα στόμα από εδώ μέχρι την Ανταρκτική.
When it comes to the payment, σφυρίζουμε κλεφτικα και επιρρίπτουμε ευθύνες αλλού.

Στα λόγια όλοι είμαστε καλοί, επί του πρακτέου, μόνο να φωνάζεται, να μοιράζεται φυλλαδιάκια, εφημερίδες και εισητήρια για συναυλίες τις ΚΝΕ. Α, επίσης να ζητάτε οικονομική λαική στήριξη του κόμματός σας (ενώ ο αρχηγός σας μένει σε πολυτελές νεόδμητο διαμέρισμα στη Νεα Ιωνία Αττικής) και να λυσσάτε για ψήφους στις φοιτητικές και κοινοβουλευτικές εκλογές. Και μην ξεχάσω ότι οι επιχειρησούλες του ΚΚΕ, απολύουν κόσμο και πληρώνουν με ξεφτιλισμένους μισθούς. ΑΛΛΑ ΟΧΙ είναι εξαίρεση.

Είμαι υπέρ της ελεύθερης διακίνησης ιδεών και της ελεύθερης έκφρασης. Είμαι υπέρ των ανθρώπινων δικαιωμάτων και εισφέρω, επι του πρακτέου, στο κομμάτι του εθελοντισμού. Εσύ τι κάνεις? Φωνάζεις απλά και κινείσαι βάσει του συμφέροντός σου?

Μπράβο τους. Όπως είναι ενάντια του πολέμου, φαντάζομαι είναι ενάντια και της εξάπλωσης του καρκίνου και του HIV. Να κάνουμε ένα Ιατρικό camping ενάντια στον καρκίνο στα κάπακια? Οι υποδομές θα υπάρχουν εξάλλου και δεν νομίζω να δυσκολέψει περισσότερο την πρυτανεία... Ανέχθηκε τους αντι-πολεμικούς για 10 μέρες, θα ανεχθεί του αντι-καρκινικούς για άλλες 10 αν χρειαστεί.
Όταν έχεις ένα πρόβλημα, πας και ασχολείσαι με την επίλυση αυτού του πρόβληματος. Δεν πας να δημιουργήσεις αλλού άλλο πρόβλημα, για να σου λύσουν άλλοι το πρόβλημα σου. Διότι αυτή τη στιγμή αυτό κάνεις και αυτό υπερασπίζεσαι.
Η καπιταλιστική ΕΕ, το κεφαλαιοκρατικό ΝΑΤΟ και η φασιστοδεξιά κυβέρνηση Τσίπρα διεξάγει πόλεμο στη Συρία και η αλληλλεγγύη σου στους Σύριους είναι να τους φωνάξεις να κατασκηνώσουν στο campus του ΑΠΘ, να σπάσουν τζαμαρίες και να τραβήξουν ρεύμα. Αντί να λύσεις το πρόβλημα του πολέμου και του προσφυγικό, δημιουργείς πρόβλημα στις υποδομές ενός Πανεπιστημίου.
Και σε ρωτάω, όταν αρχίσουμε τη νέα χρονιά και η ΚΝΕ κατεβάσει στους συλλόγους ψήφισμα για την υποχρηματοδότηση, θα περιμένετε σοβαρή απάντηση? Αυτή τη στιγμή υποστηρίζετε μια ομάδα ανθρώπων που παρασιτεί στον Πανεπιστημιακό λογαριασμό και αύριο θα διαμαρτύρεστε που η Σατανική Πρυτανεία δεν ανάβει το καλοριφέρ, γιατί, oh wait, κάτι Σύριοι πρόσφυγες έφαγαν τα απωθεματικά για το πετρέλαιο τραβώντας παράνομαι ρεύμα...


ΑΥΤΟ είναι το πρόβλημα σήμερα. Σε ένα Πανεπιστήμιο που υπολειτουργεί γιατί δεν υπάρχει σάλιο η λογική σου είναι:
Λείπει 1 εκατομμύριο επειδή η ΕΕ μας καταδυναστεύει, τι πειράζει να κάνω ένα festival και να φεσώσω άλλες 100 χιλιάδες τον ήδη χρεωμένο λογαριασμό. Όσο δεν είμαι η κύρια αιτία που υπολειτουργεί το Πανεπιστήμιο, έχω δικαιολογίες να πετάω.
Και ξαναλέω, σήμερα αυτό το camping είναι το κύριο πρόβλημα του πανεπιστημίου. Αύριο, που θα ξεκινήσουν τα μαθήματα, το camping δεν θα ευθύνεται για το ότι οι Πολιτικοί Μηχανικοί πληρώνουν τα σχεδιαστικά κάθε χρόνο από την τσέπη τους, δεν θα ευθύνεται για το ότι δεν υπάρχει διδακτικό, γενικά δεν θα ευθύνεται για τα 9 μεγαλύτερα προβλήματα του Ελληνικού Πανεπιστημίου. Αλλά θα ευθύνεται για το γεγονός ότι το καλοριφέρ θα ανάβει για 4 αντί για 5 ώρες κάθε μέρα ή για το γεγονός ότι τζαμαρίες θα παραμείνουν σπασμένες και ο κρύος αέρας θα δημιουργεί ρεύματα στους διαδρόμους των σχολών.

Παιδιά μην ξαναλέμε τα ίδια. Καταρχήν φασίστες χαρακτήρισα όσους απαντούν και γράφουν βρίζοντας σαν φασίστες και όχι σε όσους μου απάντησαν πολιτισμένα με επιχειρήματα.

Στο δια τάυτα. Το νόημα όταν ψηφίστηκε το άσυλο δεν ήταν να μπουκάρει η αστυνομία κάθε τρεις και λίγο που δεν μας αρέσει μία εκδήλωση. Ήταν να δοθεί η ευθύνη στους φοιτητές και τις διαδικασίες τους, να περιφρουρήσουν τέτοιες εκδηλώσεις με σεβασμό στο δημόσιο χώρο. Επειδή σήμερα οι συλλογικές διαδικασίες είναι διαλυμένες αυτό δε σημαίνει ότι θα πρέπει να επικροτηθεί η καταστολή και οι παραβιάσεις του ασύλου. Αντίθετα πρέπει πιο δυναμικά να κινηθούμε στην περιφρούρηση των δημοκρατικών μας δικαιωμάτων. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο το κράτος λοιπόν. Είμαστε και εμείς που έχουμε διαλύσει τις συλλογικές μας διαδικασίες και πρέπει επιτέλους να γίνει μία αυτοκριτική για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πού είναι τα credits μου; Ακόμα σου απαντάω!

Μπροστά στο έγκλημα που γίνεται αυτή τη στιγμή με τους πολέμους, με πρόσφυγες να πνίγονται και να στιβάζονται, με την ακροδεξιά να γιγαντώνεται, με την κρίση και την φτώχια σε έξαρση, είναι υποκριτικό να μιλάμε με ένα τόσο υποκριτικό και δασκαλίστικο τόνο για τα μικροπαραπτώματα μίας ομάδας που διοργανώνει ένα ελευθεριακό φεστιβαλ αφιερωμένο στους πρόσφυγες σε ένα πανεπιστημιακό χώρο.
Θα σου πω και άλλα πράγματα που είναι υποκριτικά σύμφωνα με την λογική που χρησιμοποιείς:
- Άνθρωποι να θαλασσοπνίγονται στα ανοιχτά του Αιγαίου και οι περισσότεροι από εμάς να έχουν κανονίσει/θα κανονίσουν διακοπές σε κάποιο νησί ή παράλιο του Αιγαίου πελάγους.
- Άνθρωποι να ζουν σε σχεδόν μη βιώσιμες συνθήκες υγιεινής στους καταυλισμούς, και εμείς να συνεχίζουμε να τρώμε, να πίνουμε, να κάνουμε μπάνιο όποτε θέλουμε και να κοιμόμαστε σε καθαρά σεντόνια.
- Άνθρωποι να λιώνουν από την ζέστη στον καύσωνα και εμείς να είμαστε με κλειστά τα παραθυρόφυλλα και ανοιχτά τα air-condition.

Όταν λοιπόν αυτή η ομάδα που διοργανώνει το ελευθεριακό φεστιβάλ, ταυτίσει πλήρως τις συνθήκες διαβίωσης και καθημερινότητάς της με αυτές των ανθρώπων που όντως υποφέρουν εδώ πέρα μακριά από τις πατρίδες τους, τότε ναι, ίσως να θεωρήσω ότι είναι μικροπαράπτωμα το γεγονός ότι χέζουν στο γρασίδι του ΑΠΘ. Μέχρι τότε, ας μην κοροϊδευόμαστε, δεν λύνεις κανένα πρόβλημα απλά κάνοντας ένα φεστιβάλ μέσα στην βολή σου (και βανδαλίζοντας έναν χώρο που δεν ενδείκνυται για κάτι τέτοιο), και όσο υποκρίτρια είμαι εγώ, άλλο τόσο είσαι και συ και οι ομοϊδεάτες σου.


Επιμένω λοιπόν. Να αναλάβουν οι φοιτητές να προστατεύσουν το χώρο και να τον διατηρήσουν ζωντανό, υγιή, καθαρό και πρωτίστως ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ με σεβασμό στα κατακτημένα μας δικαιώματα.
Πόση αντίφαση σε 2 προτάσεις σου. Είναι οι φοιτητές αυτοί που έχουν ένα μόνιμο καταυλισμό έξω από το ΑΧΕΠΑ τα τελευταία 3 χρόνια; Είναι οι φοιτητές αυτοί που κάνουν πιάτσα στην πλατεία Χημείου ή σε ληστεύουν μόλις δουν λίγο σκοτάδι;
Οι φοιτητές δεν μπορούν να προστατεύσουν αυτό τον χώρο πλέον. Να προστατευτούν πρέπει. Επειδή τα "κατακτημένα σας δικαιώματα" χαίρουν υπερβολικού σεβασμού για τον οποιονδήποτε θεωρεί ότι ο δημόσιος χώρος είναι ο καναπές του σπιτιού του.


Αντι ο πρυτανης και ο καθε πρυτανης να κοιταξει τι γινεται με τα προβληματα που εχουν τα ιδρυματα ασχολουνται με αυτους που πηγαν στο απθ και κατασκηνωσαν.Ανεκαθεν το πανεπιστημιο ηταν χωρος διακινησης ιδεων και αυτο δεν μπορει να το σταματησει κανεις.Οσο για αυτα που λεγονται οτι αυτοι που κατασκηνωσαν στο απθ ειναι συριζαιοι ειναι λασπολογιες αλλα και συριζαιοι να ηταν τι προβλημα εχετε;Δηλαδη αν πηγαινε η οννεδ(γελαμε τωρα μονο σε πολυτελεις ξενοδοχια πανε αυτοι) και κατασκηνωνε στο απθ για παραδειγμα κανεις δεν θα ελεγε τωρα.Αλλα ετσι ειναι σας καιει που καποιοι αγωνιζονται για το καλο της ανθρωποτητας.

Εσένα δεν σε είχα πάρει πρέφα τόσα χρόνια ότι έχεις αυτή την νοοτροπία. Τεσπα, λίγο παραπάνω να δεις τα ποστ μου, νομίζω σου απαντάω. Απλά ήθελα να σχολιάσω αυτό.

η κάθε καθεστωτική κατίνα

Εσύ δηλαδή είσαι αντισυστημική κατίνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Παιδιά μην ξαναλέμε τα ίδια. Καταρχήν φασίστες χαρακτήρισα όσους απαντούν και γράφουν βρίζοντας σαν φασίστες και όχι σε όσους μου απάντησαν πολιτισμένα με επιχειρήματα.

Στο δια τάυτα. Το νόημα όταν ψηφίστηκε το άσυλο δεν ήταν να μπουκάρει η αστυνομία κάθε τρεις και λίγο που δεν μας αρέσει μία εκδήλωση. Ήταν να δοθεί η ευθύνη στους φοιτητές και τις διαδικασίες τους, να περιφρουρήσουν τέτοιες εκδηλώσεις με σεβασμό στο δημόσιο χώρο. Επειδή σήμερα οι συλλογικές διαδικασίες είναι διαλυμένες αυτό δε σημαίνει ότι θα πρέπει να επικροτηθεί η καταστολή και οι παραβιάσεις του ασύλου. Αντίθετα πρέπει πιο δυναμικά να κινηθούμε στην περιφρούρηση των δημοκρατικών μας δικαιωμάτων. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο το κράτος λοιπόν. Είμαστε και εμείς που έχουμε διαλύσει τις συλλογικές μας διαδικασίες και πρέπει επιτέλους να γίνει μία αυτοκριτική για αυτό.

Αφού είστε τόσο δημοκράτες, γιατί δεν θέτετε το ζήτημα σε δημοψήφισμα στο ΑΠΘ? Οι περισσότεροι φοιτητές απότι κατάλαβα από το κλίμα εδώ είναι κατά της εκδήλωσης αυτής, η καλύτερα, είναι κατά της πραγματοποίησής της στο πανεπιστήμιό μας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
επειδή οι φοιτητές είναι στη Μύκονο :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Εσύ δηλαδή είσαι αντισυστημική κατίνα;

Α δηλαδή να κάθομαι να με βρίζει ο κάθε Xristaras12345 και να μην απαντάω; Το προσπάθησα αλλά δεν άντεξα.

Πού είναι τα credits μου; Ακόμα σου απαντάω!

:inlove: δεν έχει credits τα χρωστούμενα ξεπληρώνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
επειδή οι φοιτητές είναι στη Μύκονο :lol:

Ναι ολοι οι φοιτητες που ειμαστε κατα ειμαστε τοσο λεφταδες κ σουλατσαρουμε σε νησακια. Το βρηκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Εσένα δεν σε είχα πάρει πρέφα τόσα χρόνια ότι έχεις αυτή την νοοτροπία. Τεσπα, λίγο παραπάνω να δεις τα ποστ μου, νομίζω σου απαντάω. Απλά ήθελα να σχολιάσω αυτό.
Είδες λίγοι μήνες στα ΕΑΑΚ και έγινε αλήτης :lol:

Ναι ολοι οι φοιτητες που ειμαστε κατα ειμαστε τοσο λεφταδες κ σουλατσαρουμε σε νησακια. Το βρηκες.

βρήκες και εσύ ποστ να θιχτείς ρε παιδί μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
:inlove: δεν έχει credits τα χρωστούμενα ξεπληρώνεις

Ως πότε όμως; Ξέρεις πόση προσπάθεια για ζεν χρειάστηκε με τόσα ποστ που έχω κουοτάρει; :mastigio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
"Αυτό το camping διοργανώθηκε από παρακρατικές οργανώσεις που ανήκουν στον ίδιο πολιτικό χώρο όπου ανήκει και η σημερινή κυβέρνηση." : το να ταυτίζεις οποιαδήποτε κυβέρνηση με τον αντιεξουσιαστικό-αναρχικό χώρο είναι άτοπο.
Στην άκρα αριστερά ανήκει ο ΣΥΡΙΖΑ όπως και οι διοργανωτές.

"Το πανεπιστήμιο είναι ελεύθερο να κάνει ότι θέλεις καθώς είναι αυτόνομο ίδρυμα." : πώς γίνεται αυτό; Το πανεπιστήμιο είναι μια άυλη οντότητα; Ποιοι παίρνουν τις αποφάσεις και πώς ορίζονται υπεύθυνοι; Και από πού ακριβώς πηγάζει η αυτονομία...; Αν προωθούνταν η αυτονομία και η αυτοδιαχείριση, το no border και άλλα παρόμοια εγχειρήματα θα ήταν καλοδεχούμενα. Αλλά μάλλον η κομματικοποίηση συμφέρει, αναπαράγει γίδια.
Το πανεπιστήμιο είναι αυτόνομο με βάση το σύνταγμα.

"Σε κάθε περίτπωση η χρηματοδότηση από το κράτος πρέπει να κοπεί και το πανεπιστήμιο και αυτό να βρει άλλες πηγές χρηματοδότησης." ιδού και μια αντίφαση, τελικά το πανεπιστήμιο δεν είναι ούτε οικονομικά αυτόνομο. Αλλά, δυστυχώς, κάτι μου λέει πως λέγοντας "πηγές χρηματοδότησης", αναφέρεσαι σε συνεργασίες με ιδιωτικούς φορείς, ή ακόμη και (πλήρη) ιδιωτικοποίηση της εκπαίδευσης... :-(
Συνιδιοκτησία δημοσίου με ιδιωτικούς φορείς και πλήρης κατάργηση του άρθρου 16. Δεν ξέρω που ζείτε κάποιοι αλλά σε μια χώρα που κάποια κατηγορία ανθρώπων καλείται να πληρώνει φόρο εισοδήματος ποσά των 3000 και 5000 χιλιάρικων ενώ έχει δηλώσει μηδενικό εισόδημα ή ζημιές είναι πολυτέλεια να δίνονται τόσα τόσα λεφτά στη τριτοβάθμια εκπαίεδευση. Είναι αυτονόητο ότι τα πανεπιστήμια πρέπει να συμπεριφέρονται ως επιχειρήσεις και να ψάχνουν χρηματοδοτήσεις και στον ιδιωτικό τομέα.

Σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο τα πανεπιστήμια φέρνουν κέρδη στο κράτος και όχι έξοδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
[Disclaimer: Off-topic message]

Εφόσον σε κάθε πολιτικού τύπου ζήτημα στο οποίο αναρτά απάντηση ο Alejandro Che 7, γνωρίζετε a priori ποιες θα είναι οι απόψεις του, πώς αυτές θα διατυπωθούν καθώς και πώς θα σας ανταπαντήσει όταν εξηγήσετε -ευγενικά και μη- την έντονη διαφωνία σας, τότε για ποιο λόγο εξακολουθείτε να ασχολείστε μαζί του σε βαθμό που ορισμένα ποστ είναι παντελώς επιθετικά;

Εμένα μου αρέσουν τα ποστ του Αλεχάντρο, βγάζουν από μέσα μου το μαχητή του πληκτρολογίου που έχω κρυμμένο και το βράδυ κοιμάμαι πολύ καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Ως πότε όμως; Ξέρεις πόση προσπάθεια για ζεν χρειάστηκε με τόσα ποστ που έχω κουοτάρει; :mastigio

μμμ δε θελω να μου κουράζεσαι τόσο βρε, δε θέλουμε να αναλώνεται αυτό το λαμπρό μυαλό στα ταπεινά ζητήματα των μαζών :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Στο δια τάυτα. Το νόημα όταν ψηφίστηκε το άσυλο δεν ήταν να μπουκάρει η αστυνομία κάθε τρεις και λίγο που δεν μας αρέσει μία εκδήλωση. Ήταν να δοθεί η ευθύνη στους φοιτητές και τις διαδικασίες τους, να περιφρουρήσουν τέτοιες εκδηλώσεις με σεβασμό στο δημόσιο χώρο. Επειδή σήμερα οι συλλογικές διαδικασίες είναι διαλυμένες αυτό δε σημαίνει ότι θα πρέπει να επικροτηθεί η καταστολή και οι παραβιάσεις του ασύλου. Αντίθετα πρέπει πιο δυναμικά να κινηθούμε στην περιφρούρηση των δημοκρατικών μας δικαιωμάτων. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο το κράτος λοιπόν. Είμαστε και εμείς που έχουμε διαλύσει τις συλλογικές μας διαδικασίες και πρέπει επιτέλους να γίνει μία αυτοκριτική για αυτό.

Ναι αλλά δε γίνεται στο όνομα του "θα πρεπε" να αγνοούμε ποια είναι η πραγματικόητα. Και η πραγματικότητα είναι πως οι φοιτητές δεν μπορούν να διαφυλάξουν την ακεραιότητα του πανεπιστημίου. Κι όχι γιατί "είναι κακές οι συνθήκες" αλλά γιατί οι ίδιοι οι φοιτητές δε νοιάζονται. Αυτό γίνεται.

Είναι σαν να μου λες πως δε θα πρεπε το κράτος να εμπλέκεται και να λαμβάνει μέτρα υπέρ των δικαιωμάτων των εργαζομένων γιατί αυτά είναι και θα πρεπε να είναι αποκλειστικά αρμοδιότητα των συνδικαλιστικών οργανώσεων να υπερασπιστούν.

Έτσι κι αλλιώς αυτά διαμορφώνονται. Όταν ζεις σε μια χώρα που δεν εφαρμόζονται οι νόμοι και οι άνθρωποι αντίστοιχα δεν έχουν μάθει να υπακούν σ' αυτούς, όταν οι πολίτες δεν έχουν μάθει να σέβονται τη δημόσια περιουσία γιατί έτσι κι αλλιως σε άλλη περίτπωση ούτε υπαχει κάποιος να τη διαφυλάξει κι ούτε θα υπάρξει καποιος να τους κυνηγήσει αυτά αντανακλώνται με τη σειρά τους και στα πανεπιστήμια και όπου αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Για όλα φταίει το κράτος.
Τι και αν εγώ πάω και σπάω τα πεζοδρόμια.
Τι και αν εγώ πάω και βεβηλώνω δημόσια περιουσία.
Τι και αν εγώ πετάω τα αποτσίγαρα στο δρόμο.
Τι και αν εγώ γεμίζω αφίσες όλο το πανεπιστήμιο και το γεμίζω με Graffiti.


Εγώ είμαι το πρόβλημα; Οχι, κοιτάξτε αυτούς που δημιουργούν τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ προβλήματα.
τι λές ρε μεγάλε? φυσικά και άν κάνεις όλα αυτα είσαι το πρόβλημα..
και η απλη συμπάθεια προς τέτοιες καταστάσεις είναι πρόβλημα.

μην βγάζεις τον εαυτό σου έξω από μια σάπια κατάσταση. το κράτος δεν φταίει για την καφρίλα των πολιτών και την ανοχή που δείχνουν.
γιατί ότι και να κάνει το κράτος ο ένας θα πεί οτι οι φασίστες μπήκαν στις σχολές, ο άλλος οτι ο καπιταλισμός κυριεύει την παιδεία, ο άλλος οτι ζούμε χούντα κτλ κτλ

η λύση είναι απλή αλλά με σύριζα δεν θα γίνει τίποτα. οι πρεζέμπορες θα συνεχίσουν να πουλάνε πρέζες και το κάθε αναρχοαυτόνομο κατακάθι θα συνεχίσει να βρομίζει και να καταστρέφει δημόσια περιουσία σαν παρασιτικός οργανισμός που ζεί εντός του ξενιστή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
δε θέλω να παρέμβω gaspar αλλά το λέει ειρωνικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top