"No Borders Camp 2016" στο ΑΠΘ.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Ναι, αλλά το πανεπιστημιακό άσυλο τηρείται, που σημαίνει ότι σε περιπτώσεις βλαβών και φθορών έχουν μόνο το δικαίωμα να μπουκάρουν. Πού είναι το λάθος σ αυτό τον συλλογισμό; Μήπως πρέπει να τα ρημάξουν και όλα και να κάτσουμε να βλέπουμε τις βιβλιοθήκες που ήδη υπολειτουργούν, τα εργαστήρια που υποχρηματοδοτούνται και τους χώρους που μετά βίας καθαρίζονται να βεβηλώνονται ανεπανόρθωτα;
Oh wait. Αυτό γίνεται.
Βλάβες και φθορές θα υπάρξουν όταν ενώ η εκδήλωση είναι εδώ και μήνες προγραμματισμένη κάποιοι κλειδαμπαρώνουν και αντιμετωπίζουν μία οργάνωση με αναγνωρισμένη προοδευτική δράση ως εγκληματική οργάνωση, ενώ δίνουν βήμα και χώρους σε χρυσαυγίτες και μαφιόζους ανελλιπώς

Η διοργάνωση αλληλεγγύης έχει και παρελκόμενα, φίλος. Ωραία τα workshops, οι συναυλίες και η "ζωντάνια" του πανεπιστημίου (αν και μιλάμε για καλοκαίρι και οι φοιτητές έχουν εξαφανιστεί anyway), αλλά όταν φέρνεις 2000 ανθρώπους να μείνουν 24/7 για 10 μέρες σε ένα χώρο που δεν μπορεί να στηρίξει τέτοια μαζικότητα, και αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να μαγειρέψουν, να φάνε, να χέσουν, να πλυθούν και να πετάξουν όλα τους τα σκουπίδια κάπου, θες να προχωρήσω και να αναλύσω με τι θα μοιάζει το ΑΠΘ όταν θα την κάνουν;
Μια χαρά θα μαγειρέψει η No border κουζίνα, αλλά για ρώτα τους αν μετά έχουν προνοήσει να καθαρίσουν και να περιποιηθούν στοιχειωδώς τον χώρο που με το έτσι θέλω γέμισαν κουζινικά, ντουζιέρες και τουαλέτες. Άσε, θα απαντήσω εγώ: Όχι λογικά.

Αυτό θα το δούμε. Πάντα έτσι λέτε αλλά συνήθως αυτό που βλέπουμε είναι οι οργανωμένες ομάδες που κάνουν πολιτικές καταλήψεις επώνυμα και με καθαρό πρόσωπο να σέβονται τους δημόσιους χώρους.


Παραλήρημα γενίκευσης και παπαρολογίας νο.2040502012, copyright: Alejandro Che 7.

Ποια είναι η γενίκευση ότι πρυτάνεις, Μπουτάρης και σία προωθούν τις αντιπροσφυγικές πολιτικές ή ότι σιγοντάρουν και συμπορεύονται μαζί τους οι Χρυσαυγίτες;
92941c124555424f9ff9e8db3eaaeb62.png
Και εσένα η απάντηση σου στο κεφάλαιο που θέλει να μπει στο Δημόσιο Πανέπιστημιο είναι να φωνάξεις 200 πρόσφυγες από την Γερμανία, να κατασκηνώσουν στο γρασίδι του ΑΠΘ, γιατί είναι δικαίωμά τους να κάνουν ό,τι γουστάρουν. Οι φοιτητές στο Πολυτεχνείο της Αθήνας πάλεψαν ενάντια στα τανκς, για να εδραιώσουν αυτό το άσυλο, για να μπορεί να έρχεται το πρεζάκι στην Γραμματεία των Πολιτικών Μηχανικών στο ΑΠΘ και να με ρωτάει εμένα αν είμαι από το πρόγραμμα του ΟΚΑΝΑ.

Για το γεγονός ότι σε μια περίοδο κρίσης, όπου η υποχρηματοδότηση έχει γονατίσει τα Ελληνικά Πανεπιστήμια, εσύ επικροτείς αυτούς που σπάνε τζαμαρίες και τραβάνε παράνομα ρεύμα, επιβαρύνοντας κι άλλο τον Πανεπιστημιακό προϋπολογισμό, δεν το σχολιάζω. Είναι σαν να προσπαθείς να μας πείσεις ότι η λύση για το σπασμένο νύχι είναι να κόψουμε ολόκληρο το δάκτυλο... :whistle:

Στηρίζω ότι παλεύουν να σταματήσει ο πόλεμος και έχουν ουσιαστική συμβολή στην προστασία των προσφύγων. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αυτοί το πρόβλημα του πανεπιστημίου σήμερα όπως θέλουν να παρουσιάσουν οι τρομολαγνικές δυνάμεις της καταστολής αλλά οι ίδιοι και οι πολιτικές που εφαρμόζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Βλάβες και φθορές θα υπάρξουν όταν ενώ η εκδήλωση είναι εδώ και μήνες προγραμματισμένη κάποιοι κλειδαμπαρώνουν και αντιμετωπίζουν μία οργάνωση με αναγνωρισμένη προοδευτική δράση ως εγκληματική οργάνωση, ενώ δίνουν βήμα και χώρους σε χρυσαυγίτες και μαφιόζους ανελλιπώς



;

Είναι εδώ και μήνες προγραμματισμένη.Ποιος ενημερώθηκε;
Δηλαδή ας βάλουμε λίγο τα μυαλά στο κεφάλι μας... Δεν το θεωρείς σωστό ότι έπρεπε τουλάχιστον να ενημερωθεί η πρυτανεία;
Ναι προοδευτική δράση, αλληλεγγύη στους πρόσφυγες αλλά νομίζω ότι μπορεί να γίνει χωρίς να καταστραφεί το πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Είναι εδώ και μήνες προγραμματισμένη.Ποιος ενημερώθηκε;
Δηλαδή ας βάλουμε λίγο τα μυαλά στο κεφάλι μας... Δεν το θεωρείς σωστό ότι έπρεπε τουλάχιστον να ενημερωθεί η πρυτανεία;
Ναι προοδευτική δράση, αλληλεγγύη στους πρόσφυγες αλλά νομίζω ότι μπορεί να γίνει χωρίς να καταστραφεί το πανεπιστήμιο.

Μα η ίδια η πρυτανεία δηλώνει ότι το γνώριζε και για αυτό κλειδαμπάρωσε, για να τους εμποδίσει. Άλλο ενημερώνω την πρυτανεία άλλο "ζητάω την άδεια της" λες και ο δημόσιος χώρος είναι ιδιοκτησία της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μα η ίδια η πρυτανεία δηλώνει ότι το γνώριζε και για αυτό κλειδαμπάρωσε, για να τους εμποδίσει. Άλλο ενημερώνω την πρυτανεία άλλο "ζητάω την άδεια της" λες και ο δημόσιος χώρος είναι ιδιοκτησία της.

Ακριβώς γιατί είναι δημόσια περιουσία λογοδοτής στην αρχή που διαχειρίζεται τον χώρο αυτό.Εαν μιλάγαμε για μια πλατεία θα ήταν ο δήμος.Το πανεπιστήμιο είναι αρμοδιότητα της πρυτανείας που το έχετε κάνει το ελληνικό πανεπιστήμιο τσιφλίκι σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ηρθε η ωρα της Θεσσαλονικης να νιωσει μεσα στο κεντρο της τους αλληλεγγυους. Θα φυγουν λεει στις 25 του μηνα. Οσο εφυγαν κι απο τον Πειραια.

Ελληνικη μπανανια για παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Το πανεπιστήμιο είναι ένας δημόσιος χώρος με συγκεκριμένο σκοπό (να διδάσκει) και δεν έχει κανείς δικαίωμα να κάνει ό,τι γουστάρει στον χώρο αυτόν, είτε μιλάμε για φιλοξενία προσφύγων είτε για οτιδήποτε άλλο. Αν θέλει να κάνει κάτι κάποιος μέσα στον χώρο αυτόν πέραν της διδασκαλίας, τότε να θέσει αίτημα στον πρύτανη ώστε να πάρει απόφαση ο ίδιος. Δημόσιος χώρος σημαίνει χώρος που πάνω του έχω δικαίωμα τόσο εγώ όσο και οποιοσδήποτε άλλος. Κανείς λοιπόν δεν έχει δικαίωμα να μην ζητά την άδειά μου ή την άδεια αυτού που ορίστηκε υπεύθυνος του χώρου αυτού και να κάνει το οτιδήποτε στον χώρο αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα ίδια γίνονται και στα ιδιωτικά πανεπιστήμια στο εξωτερικό. Στο ΜΙΤ για παράδειγμα κάθε μέρα τσιγγάνοι, αναρχικοί και πρεζόνια κατασκηνώνουν στο campus και χέζουν στο γκαζόν. Στο columbia το μεγάλο αμφιθέατρο τα καλοκαίρια έχει τις πόρτες ανοιχτές και λειτουργεί ως πειρατικός σινεμά. Στο Μπρίστολ υπάρχει κανονισμός που λέει πως κάθε φοιτητής δικαιούται 10 μέτρα τοίχο για να γκραφιτάρει, να κολλήσει αφίσες και γενικά να εκφράσει το καταπιεσμένο από το σάπιο κατεστημένο εγώ του. Wait not....

Αυτό που μου αρέσει σε κάτι τύπους σαν τον Alejandro είναι πως είναι υπέρμαχοι της δημοσιοποίησης των πάντων ενώ ταυτόχρονα βανδαλίζουν και καταστρέφουν οποιαδήποτε δημόσια περιουσία μπορούν. Απλά φανταστείτε πως θα ήταν η χώρα εάν οι Αλεχανδρινοί μπορούσαν να κάνουν τα ίδια στα νοσοκομεία, στα σπίτια, στα εργοστάσια και οπουδήποτε αλλού ήθελαν. Το κράτος φυσικά πάντα απόν από κάθε πράξη που θα δυσαρεστήσει τους γνωστούς άγνωστους Αλεχανδρινούς, ιδιαίτερα τώρα με την κυβέρνηση την πρώτης φοράς αριστεράς δεν κρατάνε ούτε τα προσχήματα.

Πάντως αυτό το κράτος όπου όλοι οι πολίτες είναι ίσοι μεταξύ τους μου αρέσει πάρα πολύ. Αν εγώ αρνηθώ να πληρώσω το 60% του εισοδήματός μου κάθε χρόνο στο κράτος θα πάω τουλάχιστο φυλακή, από την άλλη οι Αλεχανδρινοί που ως επί το πλείστον δεν έχουν πληρώσει δεκάρα στα κρατικά ταμεία, αφού το κύριο επάγγελμά τους είναι αμπελοφίλοσοφοι- μπαχαλάκιδες μπορούν κάλλιστα να κάνουν κατάληψη και να σπάσουν/χέσουν/κλέψουν/βανδαλίσουν οποιοδήποτε δημόσιο χώρο θέλουν που πληρώνεται από την φορολογία. Τελικά είμαστε μια χώρα ψευτομαγκιάς και πεντοζάλης, όπου ο τραμπούκος ψευτόμαγκας που φωνάζει την βγάζει λάδι, ενώ ο νηφάλιος και εργατικός πολίτης καλείται πάντα να πληρώσει τα γαμησιάτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τα ίδια γίνονται και στα ιδιωτικά πανεπιστήμια στο εξωτερικό. Στο ΜΙΤ για παράδειγμα κάθε μέρα τσιγγάνοι, αναρχικοί και πρεζόνια κατασκηνώνουν στο campus και χέζουν στο γκαζόν. Στο columbia το μεγάλο αμφιθέατρο τα καλοκαίρια έχει τις πόρτες ανοιχτές και λειτουργεί ως πειρατικός σινεμά. Στο Μπρίστολ υπάρχει κανονισμός που λέει πως κάθε φοιτητής δικαιούται 10 μέτρα τοίχο για να γκραφιτάρει, να κολλήσει αφίσες και γενικά να εκφράσει το καταπιεσμένο από το σάπιο κατεστημένο εγώ του. Wait not....

Αυτό που μου αρέσει σε κάτι τύπους σαν τον Alejandro είναι πως είναι υπέρμαχοι της δημοσιοποίησης των πάντων ενώ ταυτόχρονα βανδαλίζουν και καταστρέφουν οποιαδήποτε δημόσια περιουσία μπορούν. Απλά φανταστείτε πως θα ήταν η χώρα εάν οι Αλεχανδρινοί μπορούσαν να κάνουν τα ίδια στα νοσοκομεία, στα σπίτια, στα εργοστάσια και οπουδήποτε αλλού ήθελαν. Το κράτος φυσικά πάντα απόν από κάθε πράξη που θα δυσαρεστήσει τους γνωστούς άγνωστους Αλεχανδρινούς, ιδιαίτερα τώρα με την κυβέρνηση την πρώτης φοράς αριστεράς δεν κρατάνε ούτε τα προσχήματα.

Πάντως αυτό το κράτος όπου όλοι οι πολίτες είναι ίσοι μεταξύ τους μου αρέσει πάρα πολύ. Αν εγώ αρνηθώ να πληρώσω το 60% του εισοδήματός μου κάθε χρόνο στο κράτος θα πάω τουλάχιστο φυλακή, από την άλλη οι Αλεχανδρινοί που ως επί το πλείστον δεν έχουν πληρώσει δεκάρα στα κρατικά ταμεία, αφού το κύριο επάγγελμά τους είναι αμπελοφίλοσοφοι- μπαχαλάκιδες μπορούν κάλλιστα να κάνουν κατάληψη και να σπάσουν/χέσουν/κλέψουν/βανδαλίσουν οποιοδήποτε δημόσιο χώρο θέλουν που πληρώνεται από την φορολογία. Τελικά είμαστε μια χώρα ψευτομαγκιάς και πεντοζάλης, όπου ο τραμπούκος ψευτόμαγκας που φωνάζει την βγάζει λάδι, ενώ ο νηφάλιος και εργατικός πολίτης καλείται πάντα να πληρώσει τα γαμησιάτικα.

Πως δεν εργαζεται; Ειναι επαγγελματιας αλληλεγγυος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Μπαχαλάκηδες, βάνδαλοι, τραμπούκοι, γνωστοί-άγνωστοι, "αλληλέγγυοι" με ειρωνικό ύφος για διεθνή οργάνωση με καθοριστική συμβολή στην προστασία των προσφύγων. Συνεχίστε τον χρυσαυγιτισμό, είναι της μόδας, απλά μετά μην απορείτε ποιος τους έκανε τρίτο κόμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πας μη αλληλεγγυος χρυσαυγιτης. Μιλαμε το εχετε καψει τελειως. Aνεβασε καμια ανακοινωση απο την ΚΝΕ ή την ΑΝΤΑΡΣΥΑ (δεν ξερω τι allegiance εχεις αυτες τις μερες). Τουλαχιστον εκει το πετυχαινεις γιατι οταν ειναι να επιχειρηματολογησεις μονος σου το χανεις.

Οσο και να μη σ'αρεσει, αεργος μπαχαλακιας εισαι. Κι εσυ κι οι υπολοιποι αξυριστοι και απλυτοι συντροφοι σου. Και δεν προμοταρουμε εμεις την ΧΑ αλλα εσεις. Οταν βλεπει ο κοσμος τι μπουρδελο τα κανετε και ποσο εχετε ξεφυγει, καλοβλεπει πολλες φορες και μη δημοκρατικες λυσεις. Οταν του πας τον πακι να χεζει μπροστα στην πορτα του μετα τι θες να κανει; Για ποιο λογο λες να ψηφιζαν ΧΑ στο κεντρο της Αθηνας; Επειδη ειναι οι παππουδες νεοναζι; Αν ναι εισαι ηλιθιος. Αν οχι, τοτε εισαι απλα παπαγαλος.

Από τα 210 εκατομμύρια ευρώ τα 59,82 εκατομμύρια ευρώ δόθηκαν στο κράτος και τα 150,62 εκατομμύρια ευρώ δόθηκαν σε διεθνείς οργανισμούς, τους οποίους πάλι δεν μπορούμε να ελέγξουμε. Αυτοί όλοι θα ελεγχθούν αργότερα από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Εμείς δεν μπορούμε να τους ελέγξουμε

Μουζαλας' words. Βλεπετε ποσο επικερδες ειναι να εισαι αλληλεγγυος. Κι αν στηριχθουμε σε ελεγχο της υδροκεφαλης ΕΕ, καλα κρασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Θέλω credits μόνο και μόνο που απαντάω ξανά σε ποστ σου. :P

Βλάβες και φθορές θα υπάρξουν όταν ενώ η εκδήλωση είναι εδώ και μήνες προγραμματισμένη κάποιοι κλειδαμπαρώνουν και αντιμετωπίζουν μία οργάνωση με αναγνωρισμένη προοδευτική δράση ως εγκληματική οργάνωση, ενώ δίνουν βήμα και χώρους σε χρυσαυγίτες και μαφιόζους ανελλιπώς

Ναι, νομίζω κάπου έχουμε μπλέξει κάποιες έννοιες. Το "ενημερώνω" δεν είναι το ίδιο με το "παίρνω άδεια" όπως επίσης και το "κλειδαμπαρώνω ΤΑ ΚΤΙΡΙΑ ή άλλες ευάλωτες δομές" δεν είναι συνώνυμο του "απαγορεύω γενικά την είσοδο". Είναι δηλαδή λάθος να θέλω ως πρύτανης να προστατέψω κτίρια στα οποία γίνονται μαθήματα και τα οποία ούτως ή άλλως υπολειτουργούν, κάποια έχουν προσφάτως στοιχειωδώς ανακαινιστεί και δεν τα παίρνει να ξαναϋποστούν τόσο γρήγορα φθορές, για ποιο λόγο; Επειδή ως δημόσια περιουσία μπορεί ο οποιοσδήποτε να τα βεβηλώσει και να πρέπει οι τόσες χιλιάδες φοιτητές που δεν ρωτήθηκαν καν γι αυτό, να υποστούν τις συνέπειες;
Και πάμε τώρα στους εξωκτιριακούς χώρους. Διαφωνώ και με την λογική του να γίνει ετσιθελικά (note the keyword) ένα φεστιβάλ στα γρασίδια π.χ. του ΑΠΘ με υποδομές που θα φτιαχτούν επιτόπου (χημικές τουαλέτες, ντουζιέρες, κλπ), όπως θα διαφωνούσα και με την λογική του να γίνει ετσιθελικά σε ένα μεγάλο πάρκο, και μιλάω για μεγάλες διοργανώσεις που ουσιαστικά "αποκλείουν" όλο τον κόσμο που θέλει για τους χ,ψ λόγους να κυκλοφορήσει στον τάδε δημόσιο χώρο, επί τόσες μέρες! Απ' όσο ξέρω είμαστε όντα τα οποία επικοινωνούν, και ειδικά στην Θεσσαλονίκη που ο Μπουτάρης λατρεύει τις φιέστες, μην μου πεις ότι θα τους έλεγε όχι να γίνει σε κάποιο άλλο χώρο. Όμως αυτή η λογική του "είναι δημόσιο, άρα κάνω ό,τι θέλω", λες και είναι τσιφλίκι, με εκνευρίζει. Δείχνει έλλειψη σεβασμού προς τους υπόλοιπους 1 εκατομμύριο πολίτες που ίσως θέλουν να εκμεταλλευτούν και αυτοί τον "δημόσιο χώρο" όποτε θέλουν, εφόσον έχουν το δικαίωμα, απλά ως μονάδες και όχι ως τεράστια γκρουπ που προφανώς θα επιβληθούν. Αυτό είναι νοοτροπία "είμαστε πολλοί και θα υπερισχύσουμε" και frankly, δεν μου ακούγεται και πολύ αριστερίζουσα ή ισότιμη προς όλους.
Καλά τα δικαιώματα περί αξιοποίησης της δημόσιας περιουσίας, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο λάθος να ασκεί ο δήμος συντονιστικό ρόλο. Δηλαδή αν αποφασιζόταν εκ των υστέρων στις ίδιες ημερομηνίες να γίνουν 5 πάρτυ στο αστεροσκοπείο ή στο Πολυτεχνείο ή στα γρασίδια, τι θα γινόταν, θα έπαιζαν ξύλο οι μεν με τους δε;


Αυτό θα το δούμε. Πάντα έτσι λέτε αλλά συνήθως αυτό που βλέπουμε είναι οι οργανωμένες ομάδες που κάνουν πολιτικές καταλήψεις επώνυμα και με καθαρό πρόσωπο να σέβονται τους δημόσιους χώρους.

Εμείς που πάντα έτσι λέμε, θέλουμε να σου θυμίσουμε ότι μόλις προχτές βεβηλώθηκαν λεωφορεία του ΟΑΣΘ σαν ένδειξη διαμαρτυρίας από αυτούς που βγάζεις "καθαρούς".......
...oh wait, τι πίπες λέω; Είναι ΟΑΣΘ, δεν είναι δημόσιος χώρος, άρα στα αρχίδια μας και είμαστε και καλυμμένοι.

Για να καταλήξω στο επιχείρημά μου, δεν έχει σημασία κάτω από ποια ταμπέλα είναι η κάθε διοργάνωση, συμμετέχουν άνθρωποι και μάλιστα ΠΟΛΛΟΙ. Και ο πιο καθαρός άνθρωπος του κόσμου να είσαι, όταν συγχρωτίζεσαι με άλλους 2000, και ένα σκουπιδάκι θα σου πέσει και θα πεις δεν γαμιέται, και κουτάκι μπύρας θα αφήσεις κάτω και θα ξεχάσεις να το μαζέψεις, χώρια τα νερά από τις ντουζιέρες και τα μαγειρέματα, και τα αποφάγια κάθε μέρας. Τώρα αυτό φαντάσου το επί 2000 άτομα επί 10 μέρες.
Για να μιλήσω με ένα πιο ρεαλιστικό παράδειγμα, χωρίς ταμπέλες κομμάτων ή παρατάξεων, το 2012 πήγα στο river party, ήμασταν γύρω στα 3000 άτομα, και προς τιμήν των διοργανωτών, πέραν των εθελοντών υπήρχαν και στελέχη επί πληρωμή που καθάριζαν τον χώρο γύρω από την σκηνή κάθε βράδυ. Έμεινα εκεί μια βδομάδα, και ενώ την πρώτη μέρα η περιοχή είχε μπόλικο γρασίδι, φεύγοντας δεν είχε μείνει ούτε άκρη πρασινάδας, συν ότι το χώμα είχε ποτίσει από την μυρωδιά. Και η περιοχή καθαριζόταν κάθε βράδυ. Do the maths.



Ποια είναι η γενίκευση ότι πρυτάνεις, Μπουτάρης και σία προωθούν τις αντιπροσφυγικές πολιτικές ή ότι σιγοντάρουν και συμπορεύονται μαζί τους οι Χρυσαυγίτες;
View attachment 61176

Άστο, δεν συνεννοούμαστε τελικά.

Στηρίζω ότι παλεύουν να σταματήσει ο πόλεμος και έχουν ουσιαστική συμβολή στην προστασία των προσφύγων. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αυτοί το πρόβλημα του πανεπιστημίου σήμερα όπως θέλουν να παρουσιάσουν οι τρομολαγνικές δυνάμεις τις καταστολείς αλλά οι ίδιοι και οι πολιτικές που εφαρμόζουν.
Το ότι δεν είναι αυτοί το πρόβλημα του πανεπιστημίου (που ναι, έχει άλλα 42.000 προβλήματα), τους δίνει κάποιο extra bonus για να προστεθούν στην λίστα asap?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μπαχαλάκηδες, βάνδαλοι, τραμπούκοι, γνωστοί-άγνωστοι, "αλληλέγγυοι" με ειρωνικό ύφος για διεθνή οργάνωση με καθοριστική συμβολή στην προστασία των προσφύγων. Συνεχίστε τον χρυσαυγιτισμό, είναι της μόδας, απλά μετά μην απορείτε ποιος τους έκανε τρίτο κόμμα.

Οταν έχει δημιουργηθεί ενα πλέγμα προστασίας γύρω απο τις επικινδυνες απόψεις σου απο τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ απλά πες τους τραμπούκους και νεοναζί χρυσαυγίτες για να την βγάλεις καθαρή :/::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Πας μη αλληλεγγυος χρυσαυγιτης. Μιλαμε το εχετε καψει τελειως. Aνεβασε καμια ανακοινωση απο την ΚΝΕ ή την ΑΝΤΑΡΣΥΑ (δεν ξερω τι allegiance εχεις αυτες τις μερες). Τουλαχιστον εκει το πετυχαινεις γιατι οταν ειναι να επιχειρηματολογησεις μονος σου το χανεις.

Οσο και να μη σ'αρεσει, αεργος μπαχαλακιας εισαι. Κι εσυ κι οι υπολοιποι αξυριστοι και απλυτοι συντροφοι σου. Και δεν προμοταρουμε εμεις την ΧΑ αλλα εσεις. Οταν βλεπει ο κοσμος τι μπουρδελο τα κανετε και ποσο εχετε ξεφυγει, καλοβλεπει πολλες φορες και μη δημοκρατικες λυσεις. Οταν του πας τον πακι να χεζει μπροστα στην πορτα του μετα τι θες να κανει; Για ποιο λογο λες να ψηφιζαν ΧΑ στο κεντρο της Αθηνας; Επειδη ειναι οι παππουδες νεοναζι; Αν ναι εισαι ηλιθιος. Αν οχι, τοτε εισαι απλα παπαγαλος

Έτσι ξέπλυνε κι άλλο τους φασίστες. Και εμεις και οι θείοι και οι πατεράδες μας και οι παππούδες μας μένουν σε λαικές γειτονιές με εξαθλιωμένους από το σύστημα και τους πολέμους που στηρίζεις πρόσφυγες και μετανάστες, αλλά μάντεψε. ΔΕΝ ψήφισαν χρυσή αυγή γιατί έχουν ακόμα στα σώματα τους τα σημάδια από το ξύλο που έφαγαν στη χούντα.

Και μάθε να διαβάζεις. Χρυσαυγιτισμός είναι να κάνεις κριτική με χρυσαυγίτικη ρητορική, οπότε τα πας μη αλληλέγγυος αλλού. Μια χαρά συζητάω με δημοκρατικούς ανθρώπους από όλους τους χώρους που δε μιλάνε για άπλυτους, πακι που χέζουν, γνωστούς άγνωστους και συμμορίτες.

Μουζαλας' words. Βλεπετε ποσο επικερδες ειναι να εισαι αλληλεγγυος. Κι αν στηριχθουμε σε ελεγχο της υδροκεφαλης ΕΕ, καλα κρασια.
Άστο άσε την πολιτική και ασχολήσου με πράγματα που γνωρίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ντάξει δε μου έκανε ντύπωση όταν πριν λίγες μέρες έμαθα πως ένα μάτσο αριστεροχιμπατζήδες κατέλαβαν χωρία του ΑΠΘ για να τα μετατρέψουν στέγες στους πρόσφυγες. Γενικά για όποιον εκπλήσσεται να ξέρει πως όπως είπε ο Ξεχασμένος είναι συχνό φαινόμενο που παρατηρείται τουλάχιστον μετά το β' παγκόσμιο.

Οσο και να μη σ'αρεσει, αεργος μπαχαλακιας εισαι.
Εγώ θα πρόσθετα περί της αριστερής νεολαίας(including KKE and greek anarchodirty και όχι συγκεκριμένα άτομα του φόρουμ): αγράμματος, αμόρφωτος, απείθαρχος και κλινικά ηλίθιος. Προτιμώ να κοιτάω την καλή πλευρά, δηλαδή τον κατά πάρα πολύ λιγότερο ανταγωνισμό σε όλους τους τομείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Έτσι ξέπλυνε κι άλλο τους φασίστες. Και εμεις και οι θείοι και οι πατεράδες μας και οι παππούδες μας μένουν σε λαικές γειτονιές με εξαθλιωμένους από το σύστημα και τους πολέμους που στηρίζεις πρόσφυγες και μετανάστες, αλλά μάντεψε. ΔΕΝ ψήφισαν χρυσή αυγή γιατί έχουν ακόμα στα σώματα τους τα σημάδια από το ξύλο που έφαγαν στη χούντα.

Και μάθε να διαβάζεις. Χρυσαυγιτισμός είναι να κάνεις κριτική με χρυσαυγίτικη ρητορική, οπότε τα πας μη αλληλέγγυος αλλού. Μια χαρά συζητάω με δημοκρατικούς ανθρώπους από όλους τους χώρους που δε μιλάνε για άπλυτους, πακι που χέζουν, γνωστούς άγνωστους και συμμορίτες.

Ναι ρε, τραβα πες το στον παππου και στη γιαγια που εχει τους λαθρο να χεζουν μπροστα στη μουρη του. Μιας που βλεπω οτι μενεις στα Πατησια, τραβα μια προς πλατεια Αμερικης να δεις τι εξαιρετικη κατασταση υπαρχει. Ή Αγιο Παντελεημονα. Αυτοι ψηφιζουν ΧΑ.

Τρωγανε ξυλο οι κομμουνιστες στη χουντα και στη μεταπολιτευση τους γλειφουμε τον κωλο μην και πουν κανενα χουντικο. Ο ακροδεξιος ειναι νεοναζι, βαρβαρος απολιτιστος, αλλα ο καθε γαμημενος χιπης που σπαει δημοσια περιουσια ειναι δημοκρατης και αγωνιστης. Κι οι δυο σκατα ειστε. Φασιστες του κερατα. Κανονικα οποιο κομμα ειναι κατα του πολιτευματος (ΚΚΕ, ΧΑ, Ανταρσυα) επρεπε να ειναι εκτος νομου.

Τσαντιστηκες για τη λεξη απλυτος; Οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται. Να πεις στους συντροφους και τις συντροφισσες σου να μπουν στο σαιτ του ΑΒ και του MyMarket να βρουν καμια προσφορα 1+1 σε αφρολουτρα μπας και σταματησουν να μυριζουν σαν ψοφιμι.

Άστο άσε την πολιτική και ασχολήσου με πράγματα που γνωρίζεις

Τουλαχιστον δεν ανεβαζω δελτια τυπου κομματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Θέλω credits μόνο και μόνο που απαντάω ξανά σε ποστ σου. :P



Ναι, νομίζω κάπου έχουμε μπλέξει κάποιες έννοιες. Το "ενημερώνω" δεν είναι το ίδιο με το "παίρνω άδεια" όπως επίσης και το "κλειδαμπαρώνω ΤΑ ΚΤΙΡΙΑ ή άλλες ευάλωτες δομές" δεν είναι συνώνυμο του "απαγορεύω γενικά την είσοδο". Είναι δηλαδή λάθος να θέλω ως πρύτανης να προστατέψω κτίρια στα οποία γίνονται μαθήματα και τα οποία ούτως ή άλλως υπολειτουργούν, κάποια έχουν προσφάτως στοιχειωδώς ανακαινιστεί και δεν τα παίρνει να ξαναϋποστούν τόσο γρήγορα φθορές, για ποιο λόγο; Επειδή ως δημόσια περιουσία μπορεί ο οποιοσδήποτε να τα βεβηλώσει και να πρέπει οι τόσες χιλιάδες φοιτητές που δεν ρωτήθηκαν καν γι αυτό, να υποστούν τις συνέπειες;
Και πάμε τώρα στους εξωκτιριακούς χώρους. Διαφωνώ και με την λογική του να γίνει ετσιθελικά (note the keyword) ένα φεστιβάλ στα γρασίδια π.χ. του ΑΠΘ με υποδομές που θα φτιαχτούν επιτόπου (χημικές τουαλέτες, ντουζιέρες, κλπ), όπως θα διαφωνούσα και με την λογική του να γίνει ετσιθελικά σε ένα μεγάλο πάρκο, και μιλάω για μεγάλες διοργανώσεις που ουσιαστικά "αποκλείουν" όλο τον κόσμο που θέλει για τους χ,ψ λόγους να κυκλοφορήσει στον τάδε δημόσιο χώρο, επί τόσες μέρες! Απ' όσο ξέρω είμαστε όντα τα οποία επικοινωνούν, και ειδικά στην Θεσσαλονίκη που ο Μπουτάρης λατρεύει τις φιέστες, μην μου πεις ότι θα τους έλεγε όχι να γίνει σε κάποιο άλλο χώρο. Όμως αυτή η λογική του "είναι δημόσιο, άρα κάνω ό,τι θέλω", λες και είναι τσιφλίκι, με εκνευρίζει. Δείχνει έλλειψη σεβασμού προς τους υπόλοιπους 1 εκατομμύριο πολίτες που ίσως θέλουν να εκμεταλλευτούν και αυτοί τον "δημόσιο χώρο" όποτε θέλουν, εφόσον έχουν το δικαίωμα, απλά ως μονάδες και όχι ως τεράστια γκρουπ που προφανώς θα επιβληθούν. Αυτό είναι νοοτροπία "είμαστε πολλοί και θα υπερισχύσουμε" και frankly, δεν μου ακούγεται και πολύ αριστερίζουσα ή ισότιμη προς όλους.
Καλά τα δικαιώματα περί αξιοποίησης της δημόσιας περιουσίας, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο λάθος να ασκεί ο δήμος συντονιστικό ρόλο. Δηλαδή αν αποφασιζόταν εκ των υστέρων στις ίδιες ημερομηνίες να γίνουν 5 πάρτυ στο αστεροσκοπείο ή στο Πολυτεχνείο ή στα γρασίδια, τι θα γινόταν, θα έπαιζαν ξύλο οι μεν με τους δε;


Εμείς που πάντα έτσι λέμε, θέλουμε να σου θυμίσουμε ότι μόλις προχτές βεβηλώθηκαν λεωφορεία του ΟΑΣΘ σαν ένδειξη διαμαρτυρίας από αυτούς που βγάζεις "καθαρούς".......
...oh wait, τι πίπες λέω; Είναι ΟΑΣΘ, δεν είναι δημόσιος χώρος, άρα στα αρχίδια μας και είμαστε και καλυμμένοι.

Για να καταλήξω στο επιχείρημά μου, δεν έχει σημασία κάτω από ποια ταμπέλα είναι η κάθε διοργάνωση, συμμετέχουν άνθρωποι και μάλιστα ΠΟΛΛΟΙ. Και ο πιο καθαρός άνθρωπος του κόσμου να είσαι, όταν συγχρωτίζεσαι με άλλους 2000, και ένα σκουπιδάκι θα σου πέσει και θα πεις δεν γαμιέται, και κουτάκι μπύρας θα αφήσεις κάτω και θα ξεχάσεις να το μαζέψεις, χώρια τα νερά από τις ντουζιέρες και τα μαγειρέματα, και τα αποφάγια κάθε μέρας. Τώρα αυτό φαντάσου το επί 2000 άτομα επί 10 μέρες.
Για να μιλήσω με ένα πιο ρεαλιστικό παράδειγμα, χωρίς ταμπέλες κομμάτων ή παρατάξεων, το 2012 πήγα στο river party, ήμασταν γύρω στα 3000 άτομα, και προς τιμήν των διοργανωτών, πέραν των εθελοντών υπήρχαν και στελέχη επί πληρωμή που καθάριζαν τον χώρο γύρω από την σκηνή κάθε βράδυ. Έμεινα εκεί μια βδομάδα, και ενώ την πρώτη μέρα η περιοχή είχε μπόλικο γρασίδι, φεύγοντας δεν είχε μείνει ούτε άκρη πρασινάδας, συν ότι το χώμα είχε ποτίσει από την μυρωδιά. Και η περιοχή καθαριζόταν κάθε βράδυ. Do the maths.


Το ότι δεν είναι αυτοί το πρόβλημα του πανεπιστημίου (που ναι, έχει άλλα 42.000 προβλήματα), τους δίνει κάποιο extra bonus για να προστεθούν στην λίστα asap?
Μπροστά στο έγκλημα που γίνεται αυτή τη στιγμή με τους πολέμους, με πρόσφυγες να πνίγονται και να στιβάζονται, με την ακροδεξιά να γιγαντώνεται, με την κρίση και την φτώχια σε έξαρση, είναι υποκριτικό να μιλάμε με ένα τόσο υποκριτικό και δασκαλίστικο τόνο για τα μικροπαραπτώματα μίας ομάδας που διοργανώνει ένα ελευθεριακό φεστιβαλ αφιερωμένο στους πρόσφυγες σε ένα πανεπιστημιακό χώρο.
Το άσυλο μπορεί να δέχτηκε σημαντικό χτύπημα το 2011 από το νόμο Διαμαντοπούλου όμως οι φοιτητές το κρατούν ακόμα και σήμερα όσο είναι δυνατόν ζωντανό με τους αγώνες τους. Είναι λοιπόν καθήκον των οργάνων του συλλόγου να φροντίσει να γίνουν οι διαδικασίες με σεβασμό στο δημόσιο χώρο, και να μην δικαιολογούμε την καταστολή και την τρομοκρατία με επίκληση μίας δήθεν ασφάλειας.
Επιμένω λοιπόν. Να αναλάβουν οι φοιτητές να προστατεύσουν το χώρο και να τον διατηρήσουν ζωντανό, υγιή, καθαρό και πρωτίστως ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ με σεβασμό στα κατακτημένα μας δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Τωρα το να κανετε προσωπικες επιθεσεις και να αποκαλειτε ατομα "απλυτα" πως βοηθαει δεν ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
[Disclaimer: Off-topic message]

Εφόσον σε κάθε πολιτικού τύπου ζήτημα στο οποίο αναρτά απάντηση ο Alejandro Che 7, γνωρίζετε a priori ποιες θα είναι οι απόψεις του, πώς αυτές θα διατυπωθούν καθώς και πώς θα σας ανταπαντήσει όταν εξηγήσετε -ευγενικά και μη- την έντονη διαφωνία σας, τότε για ποιο λόγο εξακολουθείτε να ασχολείστε μαζί του σε βαθμό που ορισμένα ποστ είναι παντελώς επιθετικά; Ας μην διατυμπανίζουμε πόσο δημοκρατικοί και φιλελεύθεροι είμαστε, όταν χώνουμε στα λόγια μας χαρακτηρισμούς που μόνο σκοπό έχουν να βλάψουν μολύνοντας παράλληλα τα επιχειρήματα μας ή, σε ορισμένες περιπτώσεις, αντικαθιστώντας τα. Η παρατήρηση αυτή αφορά και τους μεν και τους δε.

Μην μου απαντήσετε πως όλο αυτό συμβαίνει ''χάριν του εποικοδομητικού διαλόγου'', γελάω μόνο που το σκέφτομαι.

[End of off-topic message ^^'']
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Ναι ρε, τραβα πες το στον παππου και στη γιαγια που εχει τους λαθρο να χεζουν μπροστα στη μουρη του. Μιας που βλεπω οτι μενεις στα Πατησια, τραβα μια προς πλατεια Αμερικης να δεις τι εξαιρετικη κατασταση υπαρχει. Ή Αγιο Παντελεημονα. Αυτοι ψηφιζουν ΧΑ.

Τρωγανε ξυλο οι κομμουνιστες στη χουντα και στη μεταπολιτευση τους γλειφουμε τον κωλο μην και πουν κανενα χουντικο. Ο ακροδεξιος ειναι νεοναζι, βαρβαρος απολιτιστος, αλλα ο καθε γαμημενος χιπης που σπαει δημοσια περιουσια ειναι δημοκρατης και αγωνιστης. Κι οι δυο σκατα ειστε. Φασιστες του κερατα. Κανονικα οποιο κομμα ειναι κατα του πολιτευματος (ΚΚΕ, ΧΑ, Ανταρσυα) επρεπε να ειναι εκτος νομου.

Τσαντιστηκες για τη λεξη απλυτος; Οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται. Να πεις στους συντροφους και τις συντροφισσες σου να μπουν στο σαιτ του ΑΒ και του MyMarket να βρουν καμια προσφορα 1+1 σε αφρολουτρα μπας και σταματησουν να μυριζουν σαν ψοφιμι.

Συνεχίζεις να γλύφεις αυτόν που ψήφισε 4 φορές εγκληματική οργάνωση με 4 δολοφονίες και δεκάδες κόσμο στα νοσοκομεία. Δεν είναι παραπλανημένοι, είναι ΦΑΣΙΣΤΕΣ, και είναι όντως υπαρκτό αυτό το ποσοστό Ελλήνων με τέτοιες απόψεις, κάτι που μπορείς να το καταλάβεις πολύ εύκολα αν μιλάς με κόσμο.

Πάμε τώρα στη λογική της απαγόρευσης που θέλεις να επιβάλλεις. Οι κομμουνιστές συμμετέχουν στις εκλογές γιατί ο δημοκρατικός λαός αναγνώρισε την πρωτοπόρα δράση τους και το επέβαλλε. Αν ήταν στο χέρι της αστικής τάξης να απαγορεύσει τους κομμουνιστές θα το έκανε και το κάνει όπου μπορεί. Το μεγάλο πρόβλημα είναι το βάθος της καθεστωτικής σου αντίληψης. Ότι είναι έξω από τη λογική του συστήματος είναι επικίνδυνο και πρέπει να το φιμώσω. Η βεβαιότητα ότι το σημερινό σύστημα είναι το τέλος της πολιτικοκοινωνικής ιστορίας της ανθρωπότητας, και όποιος τολμήσει να μιλήσει να μιλήσει για κάτι ανώτερο, τη στιγμή που ο πλανήτης βυθίζεται στη φτώχια, τη μισανθρωπιά, τον αυταρχισμό και τους πολέμους, με κάνει να αισθάνομαι άβολα, βάζει τριγμούς στην νοικοκυρίστικη νοοτροπία μου.

Τέλος να σου πω ότι δεν τσαντίζομαι καθόλου με το τι μπορεί να γράφει ο κάθε καθεστωτικός εδώ μέσα, ούτως ή άλλως το χαβαλε μας κάνουμε οι μάχες αλλού δίνονται ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η βεβαιότητα ότι το σημερινό σύστημα είναι το τέλος της πολιτικοκοινωνικής ιστορίας της ανθρωπότητας, και όποιος τολμήσει να μιλήσει να μιλήσει για κάτι ανώτερο, τη στιγμή που ο πλανήτης βυθίζεται στη φτώχια, τη μισανθρωπιά, τον αυταρχισμό και τους πολέμους, με κάνει να αισθάνομαι άβολα, βάζει τριγμούς στην νοικοκυρίστικη νοοτροπία μου.

Μα δεν προτείνεις κάτι ανώτερο, αυτό είναι το πρόβλημα.

Τέλος να σου πω ότι δεν τσαντίζομαι καθόλου με το τι μπορεί να γράφει ο κάθε καθεστωτικός εδώ μέσα, ούτως ή άλλως το χαβαλε μας κάνουμε οι μάχες αλλού δίνονται ;)

Για Tekken σε κόβω, ίσως και Street Fighter.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top