Τμήμα Δημόσιας Υγείας και Κοινοτικής Υγείας (Αθήνα)

kopitis89

Νεοφερμένος

Ο kopitis89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
ωραια ολα αυτα...αλλα τα περισσοτερα γινονται απο φορεις του δημοσιου,,,,

βλεπουμε τι γινεται με τι θεσεις του δημοσιου.....:worry:

προσληψεις με το σταγονομετρο.....

μπορει να κανω και λαθος....αλλα ας μου πει καπιος υπαρχει δουλεια εκτος δημοσιου...με αυτο το πτυχιο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lalak

Νεοφερμένος

Ο lalak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Σκεφτομαι να δηλωσω το τει αυτο.μου φαινεται ενδιαφερον σαν αντικειμενο απλα δεν γνωριζω αν εχει σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση.Γνωριζει κανεις αν γινονται προσληψεις εκτος απο δημοσιο και στον ιδιωτικο τομεα?Αξιζει να το δηλωσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
ξερεις κανεις κατι για αυτη τη σχολη;;;
τι μπορεις να γινεις μετα;;και οτι αλλο ξερετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marou93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
ξερεις κανεις κατι για αυτη τη σχολη;;;
τι μπορεις να γινεις μετα;;και οτι αλλο ξερετε...
χριστινακι και εγω ενδιαφερομαι για αυτη τη σχολη λογω της αποτυχιας μου... εχω γνωστους που ειναι μεσα καθως και τη ξαδερφη μου(οποτε ολες τις σημειωσεις και τα σοσ );)... εκτος απο τη προωθηση φαρμακων σε γιατρους μπορεις να μπεις σε κεντρα αιμοδοσιας , υγειας , προστασιας παιδιου και οικογενιειακου προγραμματισμου.....και γενικα ως γραμματεας σε ιδωτικα και δημοσια κεντρα!το καλο με αυτη τη σχολη ειναι οτι εχεις επιλογες ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
χριστινακι και εγω ενδιαφερομαι για αυτη τη σχολη λογω της αποτυχιας μου... εχω γνωστους που ειναι μεσα καθως και τη ξαδερφη μου(οποτε ολες τις σημειωσεις και τα σοσ );)... εκτος απο τη προωθηση φαρμακων σε γιατρους μπορεις να μπεις σε κεντρα αιμοδοσιας , υγειας , προστασιας παιδιου και οικογενιειακου προγραμματισμου.....και γενικα ως γραμματεας σε ιδωτικα και δημοσια κεντρα!το καλο με αυτη τη σχολη ειναι οτι εχεις επιλογες ..
βασικα εγω ρωταω για μια ξαδερφη μου που ενδιαφερεται.
παντως ευχαριστω πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
ξερω επισης οτι αναλαμβανουν υγειονομικους ελεγχους!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SONIA14

Νεοφερμένος

Η ΣΟΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω αν πέρασε κανείς σε αυτό το ΤΕΙ, στο οποιο πέρασε μια φιλη μου και τι γνωρίζετε για αυτή τη σχολή:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΝάτσιου

Νεοφερμένος

Η ΚΝάτσιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια... Ειμαι πρωτοετης στη δημοσια υγιεινη... Μηπως μπορει κανεις να δωσει σημειωσεις για τις αρχες υγιεινης α εξαμηνου;;; Εαν αυτο ειναι εφικτο, ετσι;; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

andromedax

Νεοφερμένος

Η andromedax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ξέρετε τίποτα για το τμήμα και αν αξίζει να το βάλω ως μια απο τις επιλογες; Τα μαθήματα που είδα μου άρεσαν και συμφέρει που είναι Αθήνα αλλά φοβάμαι μήπως δεν είναι καθόλου καλή σχολή ή/και δεν έχει καθόλου μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
κοπελια εγω θα το δηλωσω 2η επιλογη πισω απο τα τεφαα..εχει τελεια μαθηματα και επαγγελματικη αποκαταστασηη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, εγώ τελειώνω φέτος το τμήμα αυτό και έχω να σας πω ότι είναι ένα αρκετά ενδιαφέρον τμήμα του ΣΕΥΠ. :)Τελειώνοντας αυτό το τμήμα παίρνεις πτυχίο Υγιεινολόγου και μπορείς να δουλέψεις στον δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα αλλά και ως ελεύθερος επαγγελματιας (σε επιχειρήσεις μυοκτονίας-απεντόμωσης-απολύμανσης). Επίσης μπορείς να εργαστεις σε βιομηχανίες παραγωγής τροφίμων και κυρίως στον τομέα της ασφάλειας και στον έλεγχο της ποιότητας των τροφίμων. Μπορείς να εργαστείς στην ΕΥΔΑΠ, στο κέντρο έλεγχου λοιμώξεων, στον έλεγχο ποιότητας νερού, περιβαλλοντικών παραμέτρων κλπ, στο Υπουργείο Υγείας, στον Ενιαίο Φορέα Ελέγχου Τροφίμων (ΕΦΕΤ), στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος, στο Υπουργείο εργασίας, στο σώμα επιθεωρητών Εργασίας για θέματα Υγιεινής και Ασφάλειας, ακόμα και σε νοσοκομεία, κέντρα υγείας για την αποτροπή ενδονοσοκομειακών λοιμώξεων, τη διαχείριση των νοσοκομειακών απορριμμάτων, την απολύμανση, τον έλεγχο της ποιότητας των τροφίμων, την ποιότητα του νερού κλπ.
Τώρα όσο αφορά την επαγγελματικη αποκατάσταση, κανείς δεν σου εγγυάται ότι με το που πάρεις το πτυχίο θα βρεις κατευθείαν δουλειά,όμως υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να σε κρατήσουν στην πρακτική που θα κάνεις. Ξέρω άτομα από αυτό το τμήμα που τους είχαν κρατήσει και μετά τη πρακτική τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, εγώ τελειώνω φέτος το τμήμα αυτό και έχω να σας πω ότι είναι ένα αρκετά ενδιαφέρον τμήμα του ΣΕΥΠ. :)Τελειώνοντας αυτό το τμήμα παίρνεις πτυχίο Υγιεινολόγου και μπορείς να δουλέψεις στον δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα αλλά και ως ελεύθερος επαγγελματιας (σε επιχειρήσεις μυοκτονίας-απεντόμωσης-απολύμανσης). Επίσης μπορείς να εργαστεις σε βιομηχανίες παραγωγής τροφίμων και κυρίως στον τομέα της ασφάλειας και στον έλεγχο της ποιότητας των τροφίμων. Μπορείς να εργαστείς στην ΕΥΔΑΠ, στο κέντρο έλεγχου λοιμώξεων, στον έλεγχο ποιότητας νερού, περιβαλλοντικών παραμέτρων κλπ, στο Υπουργείο Υγείας, στον Ενιαίο Φορέα Ελέγχου Τροφίμων (ΕΦΕΤ), στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος, στο Υπουργείο εργασίας, στο σώμα επιθεωρητών Εργασίας για θέματα Υγιεινής και Ασφάλειας, ακόμα και σε νοσοκομεία, κέντρα υγείας για την αποτροπή ενδονοσοκομειακών λοιμώξεων, τη διαχείριση των νοσοκομειακών απορριμμάτων, την απολύμανση, τον έλεγχο της ποιότητας των τροφίμων, την ποιότητα του νερού κλπ.
Τώρα όσο αφορά την επαγγελματικη αποκατάσταση, κανείς δεν σου εγγυάται ότι με το που πάρεις το πτυχίο θα βρεις κατευθείαν δουλειά,όμως υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να σε κρατήσουν στην πρακτική που θα κάνεις. Ξέρω άτομα από αυτό το τμήμα που τους είχαν κρατήσει και μετά τη πρακτική τους.

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου:)
Να σε ρωτήσω κάτι όμως, γιατί το έψαξα τόσο για τη συγκεκριμένη σχολή που μπερδεύτηκα λιγάκι..; Η σχολή αυτή έχει μετονομαστεί σε ΤΕΙ δημόσιας υγείας και δημοτικής υγείας ή καμία σχέση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Papa maria

Νεοφερμένος

Η Papa maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έχει μετονομαστει σε δημόσιας υγείας και κοινωτικης υγείας, με δύο κατευθύνσεις: Η πρώτη δημόσιας υγείας και η δεύτερη κοινωτικης υγείας. Είναι δύο διαφορετικά τμήματα με διαφορετικά μαθήματα. Όποια άλλη απορία έχεις πες μου ??????

Από την κατεύθυνση δημόσιας υγείας βγαίνεις υγειονολογος και από την κοινωτικης υγείας επισκέπτης υγείας (κάτι τέτοιο δεν το γνωρίζω καθόλου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ναι σωστά, ετσι ειναι και στο μηχανογραφικο. Σχολη δημόσιας υγείας και κοινοτικης υγείας (κατεύθυνση δημόσιας υγείας) και το άλλο κατεύθυνση κοινοτικης υγείας. Από την κοινοτικης υγείας οι πτυχιούχοι έχουν γνώσεις που συνδυάζουν το αντικείμενο των νοσηλευτών και των κοινωνικών λειτουργών.
Αξιοποιούνται κυρίως στου δημόσιους φορείς υγείας για την πρόληψη αλλά και την παροχή υπηρεσιών υγείας στην πρωτοβάθμια περίθαλψη και μάλιστα σε εξωτερικούς χώρους (λχ αιμοληψία, εμβόλια, βοήθεια στο σπίτι). Παλαιότερα τους λέγαμε επισκέπτες υγείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Έχει μετονομαστει σε δημόσιας υγείας και κοινωτικης υγείας, με δύο κατευθύνσεις: Η πρώτη δημόσιας υγείας και η δεύτερη κοινωτικης υγείας. Είναι δύο διαφορετικά τμήματα με διαφορετικά μαθήματα. Όποια άλλη απορία έχεις πες μου ������

Από την κατεύθυνση δημόσιας υγείας βγαίνεις υγειονολογος και από την κοινωτικης υγείας επισκέπτης υγείας (κάτι τέτοιο δεν το γνωρίζω καθόλου)

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. :)

Ναι σωστά, ετσι ειναι και στο μηχανογραφικο. Σχολη δημόσιας υγείας και κοινοτικης υγείας (κατεύθυνση δημόσιας υγείας) και το άλλο κατεύθυνση κοινοτικης υγείας. Από την κοινοτικης υγείας οι πτυχιούχοι έχουν γνώσεις που συνδυάζουν το αντικείμενο των νοσηλευτών και των κοινωνικών λειτουργών.
Αξιοποιούνται κυρίως στου δημόσιους φορείς υγείας για την πρόληψη αλλά και την παροχή υπηρεσιών υγείας στην πρωτοβάθμια περίθαλψη και μάλιστα σε εξωτερικούς χώρους (λχ αιμοληψία, εμβόλια, βοήθεια στο σπίτι). Παλαιότερα τους λέγαμε επισκέπτες υγείας.

Μήπως γνωρίζεις αν υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση, όσον αφορά τους απόφοιτους της κατεύθυνσης κοινοτικής υγείας; Είναι αρκετά ενδιαφέρον το αντικείμενο, αλλά μετράει και αυτό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μμμ.. δυστυχώς όχι δεν το γνωρίζω αυτό.. Δεν γνωριζω πολλα για το συγκεκριμένο τμήμα.. Εγω ειμαι τελειοφοιτη από το τμήμα Δημόσιας Υγείας και τώρα κάνω την πρακτική μου..
Είμαι της άποψης ότι όποια σχολή και αν τελειώσεις κανείς δεν σου εγγυάται ότι 100% θα βρεις αμέσως δουλειά. Αυτό που μετραει είναι να σου αρέσει το αντικείμενο της σχολής σου και έπειτα εάν το κυνηγήσεις σίγουρα θα βρεις :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Μμμ.. δυστυχώς όχι δεν το γνωρίζω αυτό.. Δεν γνωριζω πολλα για το συγκεκριμένο τμήμα.. Εγω ειμαι τελειοφοιτη από το τμήμα Δημόσιας Υγείας και τώρα κάνω την πρακτική μου..
Είμαι της άποψης ότι όποια σχολή και αν τελειώσεις κανείς δεν σου εγγυάται ότι 100% θα βρεις αμέσως δουλειά. Αυτό που μετραει είναι να σου αρέσει το αντικείμενο της σχολής σου και έπειτα εάν το κυνηγήσεις σίγουρα θα βρεις :-)

Οκ. Σε ευχαριστώ πολύ! Απλά δεν είναι επάγγελμα που μπορείς να το ασκήσεις μόνος σου, αλλά μόνο αν διοριστείς και λίγο με φοβίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Τίποτα να εισαι καλα ! :) Για ποιο από τα δύο τμήματα εννοείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Για το κοινοτικής υγείας. Αλήθεια, πώς τα βλέπεις τα πράγματα στον τομέα σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Για την κατεύθυνση κοινοτικής υγείας η αλήθεια είναι ότι γνωρίζω μόνο αυτό που σου είπα και πριν, οπότε εάν θέλεις παραπάνω πληροφορίες μπορείς να πάρεις στο τηλέφωνο της γραμματείας και να ρωτήσεις ότι θέλεις. Πρίν από κάποια χρόνια δεν λεγόταν έτσι το τμήμα: Δημόσιας υγείας και κοινοτικής υγείας με κατεύθυνση δημόσιας υγείας και κατεύθυνση κοινοτικής υγείας. Το κοινοτικής υγείας λεγόταν επισκεπτών υγείας, απλώς συγχωνευτηκε με το δημόσιας υγείας (δεν ξέρω το λόγο)πάντως το ένα τμήμα από το άλλο είναι τελείως διαφορετικο.
Είναι με το τι θέλεις να ασχοληθείς, εγώ ήθελα από την αρχή ν ασχοληθώ με τον έλεγχο των τροφίμων. (Θα μου πεις γιατί δεν πήγα τεχνολογία τροφίμων) αλλά επειδή ήμουν από επαλ και είχα πάρει υγείας και πρόνοιας κατεύθυνση δεν μπορούσα να δηλώσω για τει το τμήμα τεχνολογίας τροφιμων . Μπορούσα να δηλώσω ότι έχει σχέση με υγείας και πρόνοιας σε τει . Και έτσι έψαξα ότι έχει αυτό το τμήμα διαφορα μαθήματα με τον έλεγχο των τροφίμων και δήλωσαν αυτό. Σίγουρα θα συνεχίσω με ένα μεταπτυχιακό πάνω στα τρόφιμα (με το καλό ν πάρω πρώτα το πτυχίο) και μετά βλέπουμε. Και από την πρακτική μου είμαι πολύ ικανοποιημενη.
Εσύ με τι θ ήθελες να ασχοληθείς? Μήπως σε βοηθήσω πουθενά, με ότι ξέρω βέβαια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top