[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Συγνώμη σε ποιες ΜΚΟ αναφέρεσαι

Σε εκεινες που δεν κανουν τπτ και το μονο που τους ενδιαφερει ειναι η μιζα .Δεν ανφερομαι σε ολες στις μκο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ναι οι μισθοί του δημοσίου δεν μειώθηκαν καθόλου.
Στο δημόσιο το ίδιο γραφείο υπάρχουν δημόσιο υπάλληλοι που παίρνουν >1000€ και επιδοτούμενοι άνεργοι στη κοινωφελή που παίρνουν λιγότερο από τα μισά κάνοντας την ίδια δουλειά. Μείωση υπήρχε στους δημόισους υπαλλήλους αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό από ότι οι αντίστοιχοι στον ιδιωτικό τομέα.


Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι γιατί δε πληρώνουν οι ομάδες (επαγγελματικές (μαζί με τη δικιά μου μέσα) αυτά που χρωστάνε σ το κράτος);;;
Προσοχή εδώ μιλάμε για εκατομμύρια οχι αστεία
ΥΓ. Εδώ δε θα δεχτώ ότι ι προέδρι δεν έχουν λεφτά γιατί έχουν και άλλες ιδιοκτησίες εκτός από τις ομάδες πολλοί έχουν καράβια ξέρω εγώ.
Δεν είναι χαζός ο άλλος να δουλεύει για να παίρνει πάνω από τα μισά το κράτος. Θα βρει το τρόπο να τα διώξει.

To ερώτημα γιατί ο "τίμιος" φτωχός επιχειρηματίας με 9000 ευρώ/έτος τζίρο χρωστάει στο κράτος 5000€ (δεν υπολογίζω εισφορές) και ο υπάλληλος των 9000 € δεν χρωστάει τίποτα. Έχουμε φτάσει στο σημείο ο επιχειρηματίας των 50.000 € να του μένουν λιγότερα από την καθαρίστρια του δημοσίου των 1000€.


Στην κατάσταση που βρισκόμαστε όποια επιχειρήση προσφέρει διψήφιο αριθμό θέσεων εργασίας δεν θα έπρεπε να είχε καμία άμεση φορολογία....

Σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικαιο.Τελος τα κομματα να επιστρεψουν τα λεφτα που εχουν στο ταμειο τους πισω στο κρατος .Το ιδιο να κανουν και οι ΜΚΟ
Η λύση είναι απλή. Καμία χρηματοδότηση ΜΚΟ από το κράτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Σε εκεινες που δεν κανουν τπτ και το μονο που τους ενδιαφερει ειναι η μιζα .Δεν ανφερομαι σε ολες στις μκο

εντάξει εδώ έχεις 1 δίκαιο γιατί έχουν φτιαχτεί αυτές οι ΜΚΟ (που δε τις θεωρώ χρήσιμες)




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
εντάξει εδώ έχεις 1 δίκαιο γιατί έχουν φτιαχτεί αυτές οι ΜΚΟ (που δε τις θεωρώ χρήσιμες)




Σε ποια απο αυτα δινεις μεγαλυτερη αποδοση πραγματοποιησης να γινουν το 2016 στην ελλαδα εκλογες,δημοψηφισμα,οικουμενικη ,κυβερνηση συνεργασιας που θα ειναι μεσα και το κκε.Για πες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Στο δημόσιο το ίδιο γραφείο υπάρχουν δημόσιο υπάλληλοι που παίρνουν >1000€ και επιδοτούμενοι άνεργοι στη κοινωφελή που παίρνουν λιγότερο από τα μισά κάνοντας την ίδια δουλειά. Μείωση υπήρχε στους δημόισους υπαλλήλους αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό από ότι οι αντίστοιχοι στον ιδιωτικό τομέα.



Δεν είναι χαζός ο άλλος να δουλεύει για να παίρνει πάνω από τα μισά το κράτος. Θα βρει το τρόπο να τα διώξει.

To ερώτημα γιατί ο "τίμιος" φτωχός επιχειρηματίας με 9000 ευρώ/έτος τζίρο χρωστάει στο κράτος 5000€ (δεν υπολογίζω εισφορές) και ο υπάλληλος των 9000 € δεν χρωστάει τίποτα. Έχουμε φτάσει στο σημείο ο επιχειρηματίας των 50.000 € να του μένουν λιγότερα από την καθαρίστρια του δημοσίου των 1000€.


Στην κατάσταση που βρισκόμαστε όποια επιχειρήση προσφέρει διψήφιο αριθμό θέσεων εργασίας δεν θα έπρεπε να είχε καμία άμεση φορολογία....

όντος υπάρχει πρόβλημα αν κάποιος έχει επιχείρηση με 9.000€ το χρόνο και δίνει 50.000€ + (γιατί το χρήμα αυτό από κάπου το μάζεψε)
(είναι μικρομεσαίος ναι το παραδέχομαι).
Είμαι υπερ στο να μειωθεί εκεί πέρα η φορολόγηση γιατί άμα κλείσει μια μικρομεσαία επιχείρηση καταπατούνται 2 δικαιώματα.
1. Της εργασίας για τους υπαλλήλους που δουλεύουν εκεί
2. Της ιδιοκτησίας που έχει την επιχείρηση
Το πρόβλημα είναι στις προσόδους για μένα
Σε ποια απο αυτα δινεις μεγαλυτερη αποδοση πραγματοποιησης να γινουν το 2016 στην ελλαδα εκλογες,δημοψηφισμα,οικουμενικη ,κυβερνηση συνεργασιας που θα ειναι μεσα και το κκε.Για πες

δε ξέρω μπορεί να έχουμε εκλογές έχουμε πολιτική αστάθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το ασφαλιστικό μάλλον δεν παιρνάει

Μάλλον πάμε για εκλογές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Το ασφαλιστικό μάλλον δεν παιρνάει

Μάλλον πάμε για εκλογές

Αν πάμε παρόλο που είμαι κεντροαριστερός βλέπω νίκη ΝΔ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Σου πα πλέον η ΠΑΣΠ έχει φύγει από το Πασοκ


Ας κατέβει πρώτα στις εκλογές αυτός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Σου πα πλέον η ΠΑΣΠ έχει φύγει από το Πασοκ



Ας κατέβει πρώτα στις εκλογές αυτός

Δεν μπορειται να καταλαβατε οτι ειναι επικυνδυνος ο κουλης?Να ηταν ο καραμανλης αρχηγος της νδ να εβγαινε πρωθυπουργος ο καραμανλης αλλα ο κουλης ειναι οτι χειροτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δεν μπορειται να καταλαβατε οτι ειναι επικυνδυνος ο κουλης?Να ηταν ο καραμανλης αρχηγος της νδ να εβγαινε πρωθυπουργος ο καραμανλης αλλα ο κουλης ειναι οτι χειροτερο

Ε πως θα κερδίσει ο ΓΑΠ χωρίς να κατέβει στις εκλογές

#MetonKyriako και εσύ ε? :whistle:

ΟΧΙ η πρόβλεψη μου είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Ε πως θα κερδίσει ο ΓΑΠ χωρίς να κατέβει στις εκλογές



ΟΧΙ η πρόβλεψη μου είναι

Μια ερωτηση χωρις παρεξηγηση ?Σκεφτεσαι να βαλεις βουλευτης με το Ποταμι η με το Πασοκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μια ερωτηση χωρις παρεξηγηση ?Σκεφτεσαι να βαλεις βουλευτης με το Ποταμι η με το Πασοκ?

Δεν απαντώ σε αυτήν την ερώτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
ΟΧΙ η πρόβλεψη μου είναι

Φώφη δεν θα ψηφίσεις γιατί η ΠΑΣΠ αποσπάστηκε από το ΠΑΣΟΚ, Κούλη δεν θα ρίξεις γιατί είσαι κεντροαριστερός. Τον ΣΥΡΙΖΑ τον κράζεις ολημερίς για ό,τι και αν κάνει. Σε περίπτωση εκλογών θα ψηφίσεις τίποτα, ή θα πας να ρίξεις άκυρο και μετά θα λες ότι "πήγες με τον νικητή"?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Φώφη δεν θα ψηφίσεις γιατί η ΠΑΣΠ αποσπάστηκε από το ΠΑΣΟΚ, Κούλη δεν θα ρίξεις γιατί είσαι κεντροαριστερός. Τον ΣΥΡΙΖΑ τον κράζεις ολημερίς για ό,τι και αν κάνει. Σε περίπτωση εκλογών θα ψηφίσεις τίποτα, ή θα πας να ρίξεις άκυρο και μετά θα λες ότι "πήγες με τον νικητή"?:P

βρε τι σε νοιάζει εγώ τι θα κάνω στις εκλογές το τι θα ψηφίζω είναι δικιά μου επιλογή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
βρε τι σε νοιάζει εγώ τι θα κάνω στις εκλογές το τι θα ψηφίζω είναι δικιά μου επιλογή

Γενικά μοιάζεις με άτομο το οποίο ασχολείται ενεργά με την πολιτική (σε προηγούμενα θέματα που συζητήθηκαν στο topic έδειξες να κατέχεις ενδελεχή γνώση για τα πολιτικά τεκτενόμενα), οπότε θα ήθελα να δω την άποψη σου ως προς το ποιος θα ήταν καταλληλότερος αυτή τη στιγμή για να αναλάβει πρωθυπουργός και να μας βγάλει από τον βούρκο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top