Κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
το edexcel ηταν το μονο που εξαρχης ειχα απορριψει...μου φαινοταν εντελως ηλιθιο και ανουσιο...
hephaestus εδω εχει Preparation Materials για το msu..!!!!https://www.msu-exams.gr/swift.jsp?CMRCode=13S1PAF4N
και εδω για το κπγ https://rcel.enl.uoa.gr/kpg/gr_past_papers_es.htm
ριξε τους μια ματια για να παρεις μια ιδεα για το στυλ των ασκησεων...;)

Ευχαριστω πολυ...θα τα κανω και θα σου πω την αποψη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Κοιταζοντας τα κλεινω προς το msu

Δεν μου αρεσει καθολου η συμπληρωση κενων και το κρατικο εχει αρκετα και στο listening και στο reading
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Κοιταζοντας τα κλεινω προς το msu

Δεν μου αρεσει καθολου η συμπληρωση κενων και το κρατικο εχει αρκετα και στο listening και στο reading

χμμμ..το κρατικο εχει 1-2 ασκησεις που πρεπει να μαντεψεις και μονος σου την λεξη χωρις να υπαρχει καποιο σχετικο κειμενο...το msu ειναι κυριως multiple choice οποτε και να μην γνωριζεις κατι το βαζεις στην τυχη και μπορεις να ελπιζεις οτι ειναι σωστο...!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θέλεις τη γνώμη μου δώσε το Μichigan. Νομίζω είχες πει ότι το είχες ξαναδώσει στο παρελθόν. Αφ ενός θα είναι σαν να κάνεις επανάληψη και αφ ετέρου ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Τα "βαριά χαρτιά" των Αγγλικών είναι πρώτα του Cambridge και μετά του Μichigan. Αναγνωρίσιμα από όλους τους φορείς (μιλάω για την Ελλάδα), δεν πρόκειται ποτέ να έχεις πρόβλημα. Αν είναι να κάνεις μια προσπάθεια, κάντην σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Αν θέλεις τη γνώμη μου δώσε το Μichigan. Νομίζω είχες πει ότι το είχες ξαναδώσει στο παρελθόν. Αφ ενός θα είναι σαν να κάνεις επανάληψη και αφ ετέρου ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Τα "βαριά χαρτιά" των Αγγλικών είναι πρώτα του Cambridge και μετά του Μichigan. Αναγνωρίσιμα από όλους τους φορείς (μιλάω για την Ελλάδα), δεν πρόκειται ποτέ να έχεις πρόβλημα. Αν είναι να κάνεις μια προσπάθεια, κάντην σωστά.
Θα το εχω υποψιν μου.
Ειμαι ακομα σε διλημμα..πιστευω μεχρι τελη αυγουστου να εχω αποφασισει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Και εγώ θα σου πρότεινα το Michigan.Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω τα ''δυνατά χαρτιά'' των Αγγλικών είναι Cambridge και Michigan.Έδωσα και εγώ Michigan και μου άρεσε πολύ ως δομή,ο χρόνος για την έκθεση είναι αρκετός,τα υπόλοιπα είναι πολλαπλής επιλογής και μπορείς με το να αποκλίσεις τις υπόλοιπες επιλογές να καταλήξεις στην σωστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ο.Π.Α. (Αθήνα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Τέλειωσαν και οι εξετάσεις του Νοεμβρίου και μαντέψτε: η ακουστική ήταν και πάλι για τα μπάζα!
Για προθέρμανση οι λέξεις στο ακουστικό ακουγόταν μισές και συχνά γίνονταν διακοπές, ενώ για κυρίως πρόγραμμα πολλές επιλογές που υπήρχαν χθες στις εξετάσεις (στην ακουστική πάντα), στα θέματα που ανέβηκαν στο minedu κυριολεκτικά δεν υπήρχαν. Είναι τελείως αλλαγμένες και φυσικά με άλλη απάντηση!
Αυτό το τελευταίο σηκώνει μήνυση, χωρίς πλάκα. Δεν είναι δυνατόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Τέλειωσαν και οι εξετάσεις του Νοεμβρίου και μαντέψτε: η ακουστική ήταν και πάλι για τα μπάζα!
Για προθέρμανση οι λέξεις στο ακουστικό ακουγόταν μισές και συχνά γίνονταν διακοπές, ενώ για κυρίως πρόγραμμα πολλές επιλογές που υπήρχαν χθες στις εξετάσεις (στην ακουστική πάντα), στα θέματα που ανέβηκαν στο minedu κυριολεκτικά δεν υπήρχαν. Είναι τελείως αλλαγμένες και φυσικά με άλλη απάντηση!
Κάθε χρόνο τα ίδια, έλεος πια.

Πάντως όταν είχα δώσει ΚΠΓ Αγγλικών επιπέδου Γ1 προ 6ετίας, η διαδικασία ήταν πολύ ικανοποιητική, ακόμα και στο ακουστικό κομμάτι. Μόνο στο speaking υπήρχε ένα θεματάκι γιατί δεν είχαν αρκετά άτομα για να κάνουν ζευγάρια, οπότε περιμέναμε αρκετά να βρεθεί άτομο παρόμοιας ηλικίας με εμένα, αλλά κατά τα άλλα δεν είχα παράπονα. Έχει πέσει τόσο το επίπεδο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τέλειωσαν και οι εξετάσεις του Νοεμβρίου και μαντέψτε: η ακουστική ήταν και πάλι για τα μπάζα!
Για προθέρμανση οι λέξεις στο ακουστικό ακουγόταν μισές και συχνά γίνονταν διακοπές, ενώ για κυρίως πρόγραμμα πολλές επιλογές που υπήρχαν χθες στις εξετάσεις (στην ακουστική πάντα), στα θέματα που ανέβηκαν στο minedu κυριολεκτικά δεν υπήρχαν. Είναι τελείως αλλαγμένες και φυσικά με άλλη απάντηση!
Αυτό το τελευταίο σηκώνει μήνυση, χωρίς πλάκα. Δεν είναι δυνατόν!

Σοβαρά;;;
Έδωσα τον Μάιο του 14 το επίπεδο Β στα γερμανικά και δεν είχα κανένα πρόβλημα με την ακουστική:eek: ούτε φυσικά με τις απαντήσεις όπως είπεις!!
Τραγικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τα παράπονά σας στις κατά τόπους διευθύνσεις δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης... και καλή τύχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva kan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Για τα ιταλικά έχεις κανείς εμπειρία από κρατικό ? Αξίζει τον κόπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Καλημέρα. Στην ενότητα 2 που υπάρχουν τα 4 κείμενα παραγωγής λόγου όλα βαθμολογούνται ισόποσα? Δηλαδή οι 60 βαθμοί για τα 4 κείμενα ισομοιράζονται στα 4? Αρα 15 βαθμοί για κάθε κείμενο? Και επίσης για να πιάσουμε το ελάχιστο 30% σε αυτήν την ενότητα πρέπει να πιάσουμε 9 βαθμούς? Το κατάλαβα σωστά? Αρα θεωρητικά άν γραφόταν ένα κείμενο ολόσωστο 100% θα έπαιρνε 15 βαθμούς ,άρα περνάει τον σκόπελο των 9 βαθμών? Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλημέρα. Στην ενότητα 2 που υπάρχουν τα 4 κείμενα παραγωγής λόγου όλα βαθμολογούνται ισόποσα? Δηλαδή οι 60 βαθμοί για τα 4 κείμενα ισομοιράζονται στα 4? Αρα 15 βαθμοί για κάθε κείμενο? Και επίσης για να πιάσουμε το ελάχιστο 30% σε αυτήν την ενότητα πρέπει να πιάσουμε 9 βαθμούς? Το κατάλαβα σωστά? Αρα θεωρητικά άν γραφόταν ένα κείμενο ολόσωστο 100% θα έπαιρνε 15 βαθμούς ,άρα περνάει τον σκόπελο των 9 βαθμών? Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Οι 9 βαθμοί είναι προυπόθεση για το Α1, Β1, Γ2. Το ελάχιστο για τα Α2, Β2, Γ2 είναι 18. Επίσης ναι μεν με το σκεπτικό σου ''περνάς'' την ενότητα 2 αλλά με τόσο χαμηλή βαθμολογία, αν κάτι στραβώσει σε άλλη ενότητα και δεν συμπληρώσεις 59 βαθμούς στο σύνολο δεν δικαιούσαι πιστοποιητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top