Γενιά του 97

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Βρε πουλάκι μου, θες να κλαφτείς, το καταλάβαμε.
Σας βάλανε δύσκολα θέματα στις Πανελλήνιες (βέβαια κάθε χρόνο με εξαίρεση κάποιες χρονιές π.χ. 2009 όλοι τον ίδιο καημό έχουνε για 1,2,5 μαθήματα), ζείτε σε μια χώρα με πολιτικές κωλοτούμπες να συμβαίνουν κάθε 24ωρο και η πρώτη φορά που θεωρείστε ενεργοί πολίτες είναι σε ένα δημοψήφισμα που pretty much καθορίζει το μέλλον της χώρας σε ευρύτερα πλαίσια.

Αλλά μόλις βγεις από το θερμοκήπιο θα καταλάβεις ότι τα παραπάνω δεν είναι καν first world problems. Τώρα μπορείς να συνεχίσεις να υποστηρίζεις ότι με την πολιτική κατάσταση μπορεί να έδωσες τζάμπα πανελλήνιες (οκ, και εγώ μπορεί να έφαγα 4 χρόνια στην ιατρική, ΜΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΗΜΕΝΗ?), ή μπορείς να κοιτάξεις γύρω σου και να πεις ότι παραγκωνισμένοι είναι η γριούλα που της επιτέθηκαν για την ψωροσύνταξη, ο συνταξιούχος που είχε ένα κάρο προβλήματα και περίμενε και 15 ώρες στην ουρά για λεφτά που παίρνει μια φορά τον μήνα, ο άστεγος που στήνεται κάθε μέρα στα συσσίτια και ο άνεργος που ψάχνει δουλειά για να θρέψει την οικογένειά του. Και όχι η γενιά του '97 ή του '96 ή του '98 που οι γονείς σας σκίστηκαν να σας τα έχουν όλα στο πιάτο.

Αλλά σωστά, ο καθένας την πάρτη του.


1ον εχω αδερφο που δινειι φετος νομιζεις δε με νοιαζει αν θα δωσει τελικα η οχι αλλα αφου λες χωρις να γνωριζεις λες λες

Εγω θυμάμαι πριν καμια εβδομάδα(που λέει ο λόγος) έλεγες υπέρ του Τσίπρα τώρα τι έγινε ξαφνικά;


απλα σκεψου να μην μπορεις να κανεις τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Βρε πουλάκι μου, θες να κλαφτείς, το καταλάβαμε.
Σας βάλανε δύσκολα θέματα στις Πανελλήνιες (βέβαια κάθε χρόνο με εξαίρεση κάποιες χρονιές π.χ. 2009 όλοι τον ίδιο καημό έχουνε για 1,2,5 μαθήματα), ζείτε σε μια χώρα με πολιτικές κωλοτούμπες να συμβαίνουν κάθε 24ωρο και η πρώτη φορά που θεωρείστε ενεργοί πολίτες είναι σε ένα δημοψήφισμα που pretty much καθορίζει το μέλλον της χώρας σε ευρύτερα πλαίσια.

Αλλά μόλις βγεις από το θερμοκήπιο θα καταλάβεις ότι τα παραπάνω δεν είναι καν first world problems. Τώρα μπορείς να συνεχίσεις να υποστηρίζεις ότι με την πολιτική κατάσταση μπορεί να έδωσες τζάμπα πανελλήνιες (οκ, και εγώ μπορεί να έφαγα 4 χρόνια στην ιατρική, ΜΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΗΜΕΝΗ?), ή μπορείς να κοιτάξεις γύρω σου και να πεις ότι παραγκωνισμένοι είναι η γριούλα που της επιτέθηκαν για την ψωροσύνταξη, ο συνταξιούχος που είχε ένα κάρο προβλήματα και περίμενε και 15 ώρες στην ουρά για λεφτά που παίρνει μια φορά τον μήνα, ο άστεγος που στήνεται κάθε μέρα στα συσσίτια και ο άνεργος που ψάχνει δουλειά για να θρέψει την οικογένειά του. Και όχι η γενιά του '97 ή του '96 ή του '98 που οι γονείς σας σκίστηκαν να σας τα έχουν όλα στο πιάτο.

Αλλά σωστά, ο καθένας την πάρτη του.
Κοιτα Ερυνης εγω έδωσα δυο φορές πανελλήνιες.Την μια το 2014 και μια φέτος που πιάνω την σχολή που θέλω φέτος.Δεν ειναι άδικο να μην πάω εγω και οι άλλοι χιλιάδες υποψήφιοι στα πανεπιστημοα φέτος είτε έδινα 1 φορά είτε έδινα 2 είτε ν φορές ε;Μήπως η δυσκολία των θεμάτων προπαγανδιζε κάτι;Μήπως προπαγανδιζε λιγότερους εισακτέους λόγω της κατάστασης αυτής;Ήτα απαράδεκτο σε ενα εξαθλειομενο κράτος και σε ένα σάπιο εκπαιδευτικό σύστημα να βάλουν δύσκολα θέματα για να δείξουν δεν ξέρω και εγώ τι.Αν θέλουν να διοργανώνουν διαγωνισμούς για πρόσληψη στην Nasa ας διεξάγονται άλλες εξετάσεις οχι μες των πανελληνιων.Η γενια του 96 97 98 τα πήρε οκ στο πιάτο απο τους γονείς κανεις μεγάλο λάθος εδω να ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Κοιτα Ερυνης εγω έδωσα δυο φορές πανελλήνιες.Την μια το 2014 και μια φέτος που πιάνω την σχολή που θέλω φέτος.Δεν ειναι άδικο να μην πάω εγω και οι άλλοι χιλιάδες υποψήφιοι στα πανεπιστημοα φέτος είτε έδινα 1 φορά είτε έδινα 2 είτε ν φορές ε;Μήπως η δυσκολία των θεμάτων προπαγανδιζε κάτι;Μήπως προπαγανδιζε λιγότερους εισακτέους λόγω της κατάστασης αυτής;Ήτα απαράδεκτο σε ενα εξαθλειομενο κράτος και σε ένα σάπιο εκπαιδευτικό σύστημα να βάλουν δύσκολα θέματα για να δείξουν δεν ξέρω και εγώ τι.Αν θέλουν να διοργανώνουν διαγωνισμούς για πρόσληψη στην Nasa ας διεξάγονται άλλες εξετάσεις οχι μες των πανελληνιων.Η γενια του 96 97 98 τα πήρε οκ στο πιάτο απο τους γονείς κανεις μεγάλο λάθος εδω να ξέρεις.
Flashnews: Η ζωη ειναι αδικη .Σε ολους τους τομεις. 19 χρονια στον κοσμο ακομα να το καταλαβεις? Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να κλαιγομαστε για καθε αναποδια που συμβαινει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
1ον εχω αδερφο που δινειι φετος νομιζεις δε με νοιαζει αν θα δωσει τελικα η οχι αλλα αφου λες χωρις να γνωριζεις λες λες




απλα σκεψου να μην μπορεις να κανεις τιποτα

Σωτήρη ο Τσίπρας έχεις 1%ευθύνη για την κατασταση αυτή το υπόλοιπο ποσοστό μοιράζεται στις προηγούμενες κυβερνήσεις.Ειδικα στην εποχή που επικρατούσε το σύνθημα Τσοβόλα δωστα όλα.Η το 2004 που διοργανώθηκαν οι ολυμπιακοί αγώνες και ο όλος κόσμος ηταν περιφανος γιατί διοργανωσαμε τους ολυμπιακούς αγώνες.Τέλος εδω που φτάσαμε φταίνε οι κυβερνήσεις απι το 1980-2014.Όλοι εφτιαχαν μη κυβερνητικές οργανώσεις και βουταγαν κονδύλια απο τα προγράμματα του Εσπα παραμπεμψου στο npb για περισσοτερες πληροφορίες να σου πει .Τέλος ρουσφετεθα γινόντουσαν μέχρι και στην εκπαίδευση μαθητές πέρναγαν έτσι στα πανεπιστήμια είτε επειδή βταν εύκολα τα θέματα η ειτε επειδή ήταν αθλητές (λέμε τώρα οι περισσότεροι μουγα δελτειο είχαν) και πέρναγαν έτσι.Ρωτα τους δικούς σου και θα σου πουν πολλα.Καυαναλωτικα δάνεια έδιναν οι τράπεζες με χαμηλό επιτόκιο (δάνειο για διακοπές δάνειο να ψωνισεις ρούχα δάνειο μα γ@μησεις η να γυρίσεις σε όλα τα στριπτιτζαδηκα της Ελλάδας.)Τέλος εχω άκουσε οτι άτομα πήγαιναν στα μπουζούκια και πλήρωναν απο λεφτά του κράτους το λογοριασμι επειδή είχα μέσο το μπαμπη του βουλευτή που ήτα στην νέα δημοκρατία η στο πασοκ και τους εφιναν μια κάρτα που έγραφε πασοκ η νδ και πλήρωναν με αυτήν.Άτομα διορίζοντουσαν στην βουλή που δεν είχαν άολυτηριο λυκείου ναι έπαιρναν μέχρι πρόσφατα 10000 ευρώ μηνιστικο.Γι αυτό σου λέω δεν φταει ο Τσίπρας.

Flashnews: Η ζωη ειναι αδικη .Σε ολους τους τομεις. 19 χρονια στον κοσμο ακομα να το καταλαβεις? Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να κλαιγομαστε για καθε αναποδια που συμβαινει .

Δεν κλαίγομαι για τίποτα απλά λέω πως ειναι η κατάσταση.Ειμαι ρεαλιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Καλά, η χώρα αντιμετωπίζει πολλαπλά προβλήματα και οδηγείται στην αβεβαιότητα στο σύνολό της. Νομίζω ότι η "γενιά του '97" (στην οποία κι εγώ ανήκω) ειναι το τελευταίο που πρέπει να μας απασχολεί. Οι τράπεζες είναι κλειστές και οι επιχειρήσεις βρίσκονται σε αδιέξοδο και δεν ξέρουν αν μπορούν να θρέψουν τις οικογένειές τους ή (ακόμη και σε περίπτωση συμφωνίας) αν θα επανέλθει σε σταθερά επίπεδα η αγοραστική δύναμη των πολιτών.

Ας μην τρελαινόμαστε! Δεν είναι ώρα να κοιτάει ο καθένας την πάρτη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the plant

Νεοφερμένος

Η the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Μέχρι τώρα ήξερα ότι όταν τα πράγματα είναι δύσκολα παλεύεις όπως μπορείς, με όλες σου τις δυνάμεις και μέχρι τελευταίας ρανιδας ώστε να τα βγάλεις πέρα όσο το δυνατόν καλύτερα. Επιπλέον ήξερα ότι η ενασχόληση μου με το επάγγελμα του μέλλοντος μου δεν ήταν εξασφαλισμενη από την είσοδο μου στο πανεπιστήμιο και ότι ο δρόμος μετά από αυτό προς την καταξίωση όχι μόνο δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα αλλά για πολλούς από εμάς είναι δύσβατος, απόκρημνος ή και ανύπαρκτος ασχέτως το πόσο θεοποιημενη είναι η είσοδος στο πανεπιστήμιο από την ελληνική κοινωνία που επιθυμεί να παράγει κατά βάση πτυχιούχους ιατρικής και νομικής... Χωρίς φυσικά να σνομπάρω τα παιδιά αυτά! Και όλα αυτά ήξερα πως ισχύουν για όλους και όχι μόνο για τη γενιά του 97! Εξάλλου στα υπάρχοντα πολιτικά συστήματα παγκοσμίως οι πολίτες λιγότερο ή περισσότερο οι πολίτες είναι παραγκωνισμενοι!Αυτή είναι η φύση της αντιπροσωπευτικης δημοκρατίας δυστυχώς η ευτυχώς. Μαθαίνω όμως από το φίλο Σωτήρη ότι έκανα λάθος. Το μόνο που πρέπει να κάτσω και να κάνω είναι να αρχίσω να κλαίγομαι για τα όσα έρχονται και θα έρθουν περιμένοντας μοιρολατρικα να καταστραφώ. Ε λοιπόν κάτι τέτοιο αρνούμαι πεισματικά να το κάνω!!! Θα παλέψω μέχρι τέλους για όλα τα οποία δεν ισχύουν μόνο για μένα και τους συνομιληκους αλλά για κάθε Έλληνα και όχι μόνο... Πολύ πιθανό είναι και να μην τα καταφέρω θα έχω κάνει όμως ότι περνα από το χέρι μου για το αντίθετο. Όσοι θέλετε καθίστε να κλαίτε τη μοίρα σας. Προσωπικά αρνούμαι !!... Επιπλέον όλα αυτά τα κακώς έχειν δεν θα διορθωθούν με νέους που απλά νιώθουν αδικημενοι χωρίς να κάνουν τίποτα για αυτό αλλά με νέους που παλεύουν για ένα καλύτερο αύριο όσο κοινότοπο και αν αυτό ακούγεται .Δεν εννοώ φυσικά πάλη που σπαζει τζαμαρίες στα Εξάρχεια.. .Αυτό είναι κ#λ@παιδισμος! Η πάλη αυτή είναι πάλη του μυαλού ώστε να αλλάξουμε οι ίδιοι τη νοοτροπία μας αλλά και πάλη να φτάσουμε στο μέγιστο τον δυνατοτήτων μας σε ότι ασχολούμαστε όσο μεγάλες οι μικρές και αν είναι αυτές ώστε να προωθούμε το ατομικό αλλά και το κοινό καλό!!! Και δεν τα λέω όλα αυτά περιμένοντας τα συγχαρητήρια σας αλλά επειδή αυτό πιστεύω! Ευχαριστώ για την υπομονή που είχατε ώστε να διαβάσετε το post αυτό!
Φιλικά πάντα,
Ένα άλλο μέλος της γενιάς του '97
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εγω παιδια για ενημερωση τα εβαλα επειδη νοιαζομαι για ολους αν τωρα εσεις τωρα δε σκεφτεστε εγω δε σας φταιω.
Επισης επειδη προερχομαι και απο οικογενεια που εχει αμεση σχεση με τα πολιτυικα ενημερωνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Όποιος κλαίγεται για τα θέματα λέγοντας ότι είναι 'άδικα' ειλικρινά δεν ξέρει τι του γίνεται. Οι θέσεις εισακτέων είναι ΣΤΑΘΕΡΕΣ! 180 άτομα θα μπουν στην Ιατρική ΑΠΘ, είτε η βάση (ο βαθμός του τελευταίου) είναι 19900 είτε είναι 9900. Η βαθμολογία μόνη της είναι άχρηστη, τι να τα κάνω τα 19700 μόρια αν ΌΛΟΙ έγραψαν εκεί κοντά?

Επίσης μου είναι μυστήριο γιατί η γενιά του 97' να είναι πιο αδικημένη από τις άλλες: λες και η οικονομία επηρεάζει μόνο αυτούς. Αν η κατάσταση γίνει τόσο αισχρή μετά την ενδεχόμενη έξοδο από το ευρώ/χρεωκοπία, τότε τα πανεπιστήμια θα έχουν προβλήματα γενικώς, δεν θα έχουν πρόβλημα μόνο οι πρωτοετείς. Συνέλθετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Όποιος κλαίγεται για τα θέματα λέγοντας ότι είναι 'άδικα' ειλικρινά δεν ξέρει τι του γίνεται. Οι θέσεις εισακτέων είναι ΣΤΑΘΕΡΕΣ! 180 άτομα θα μπουν στην Ιατρική ΑΠΘ, είτε η βάση (ο βαθμός του τελευταίου) είναι 19900 είτε είναι 9900. Η βαθμολογία μόνη της είναι άχρηστη, τι να τα κάνω τα 19700 μόρια αν ΌΛΟΙ έγραψαν εκεί κοντά?

Επίσης μου είναι μυστήριο γιατί η γενιά του 97' να είναι πιο αδικημένη από τις άλλες: λες και η οικονομία επηρεάζει μόνο αυτούς. Αν η κατάσταση γίνει τόσο αισχρή μετά την ενδεχόμενη έξοδο από το ευρώ/χρεωκοπία, τότε τα πανεπιστήμια θα έχουν προβλήματα γενικώς, δεν θα έχουν πρόβλημα μόνο οι πρωτοετείς. Συνέλθετε.

Αυτό λέω και εγώ Peter λες και εμείς οι 96αριδες ευνοηθηκαμε σε κάτι.Αλλα στο school να ξέρεις οτι όλα τα θέματα οδηγούν στο τέλος σε ΗΜΜΥ ΕΜΠ vs ΙατρικήvsΝομικη.Πως γινεται αυτό δεν μπορώ να καταλάβω.Ισως ένας ένας ψυχίατρος καταλάβαινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εγω παιδια για ενημερωση τα εβαλα επειδη νοιαζομαι για ολους αν τωρα εσεις τωρα δε σκεφτεστε εγω δε σας φταιω.
Επισης επειδη προερχομαι και απο οικογενεια που εχει αμεση σχεση με τα πολιτυικα ενημερωνω

Δε καταλαβαινω ρε αγορι μου ενα πραγμα..Γιατι πρεπει να συδεουμε ολα αυτα τα οικονομικα,δημοσιονομικα και κοινωνικα προβληματα στη χωρα,τη κριση με τη γενια σου..Αν θες πηγαινε σε ενα topic που εχει πολιτικη συζητηση..Δε θελω να επαναλαμβανομαστε απλα βαλε στο μυαλο σου πως σε ολους τους τομεις,ολοι εχουμε τις ανησυχιες,τα προβληματα μας,και ναι μια πικρα που ισως καποια ονειρα μας κινδυνευουν αν το θες ετσι..Οποτε ασε τις ασυναρτυσιες με τη γενια σου και κοιτα τι βιωνουν οι αλλες γενιες!Φιλικα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the plant

Νεοφερμένος

Η the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Μπα είναι απλό... Κόμπλεξ του νεοελληνα λέγεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ακόμα δε μας εξήγησες σε τι διαφοροποιούμαστε από τις γενιές του ΄96 ή του ΄98 ας πούμε.
Τα θέματα σκατά ήταν και στους γεννηθέντες του ΄95 δε κάναν έτσι οι άνθρωποι (λέμε τώρα, γιατί κάποιοι έτσι κάναν και χειρότερα) . Όσο για τις εκλογές, κοίτα τους συμμαθητές σου, διαφοροποιούνται σε πολλά από τους γονείς τους; Δες τι θα ψηφίσουν στις επόμενες και πες μου αν τελικά το να ψηφίζαμε θα επηρέαζε το εκλογικό αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
1ον εχω αδερφο που δινειι φετος νομιζεις δε με νοιαζει αν θα δωσει τελικα η οχι αλλα αφου λες χωρις να γνωριζεις λες λες

απλα σκεψου να μην μπορεις να κανεις τιποτα

Και γω έχω αδερφό που έδινε τώρα. Και πολυαγαπημένη ξαδέρφη που δίνει του χρόνου. Και στο ischool όλοι να ψάξουμε θα βρούμε έναν άνθρωπο για τον οποίο νοιαζόμαστε που έδινε με τους '97άρηδες ή δίνει με τους '98άρηδες. Σχολικό φόρουμ είναι άλλωστε.
Όταν πέρασα εγώ είχε ψηφιστεί μόλις ο νόμος Διαμαντοπούλου για τα Πανεπιστήμια. Ξεκίνησα το Πανεπιστήμιο με συνεχόμενες καταλήψεις και τεταμένο κλίμα. Το 2012 είχαμε το προσωπικό καθαρισμού σε διαθεσιμότητα. Πάλι τεταμένο κλίμα (και βρομιά). Το 2013 και το 2014 είχαμε θέμα με την ιδιωτικοποίηση της λέσχης, και σαν σχολή με το εισιτήριο στα νοσοκομεία (αυτήν την μαλακίτσα του Μπουμπούκου που κατήργησε η νέα κυβέρνηση). Guess what? Τεταμένο κλίμα. Τώρα έχουμε το πρώτη φορά αριστερά και το δημοψήφισμα. Όπως βλέπεις σε 4 χρόνια σπουδών καμία χρονιά δεν ήταν πιο ρόδινη από την άλλη αλλά δεν άνοιξα θέμα να πω "η γενιά του '93 πήρε τα 3".

Στην τελική αγαπητέ καταστροφολόγε, είσαι στην Ελλάδα. Πάμε άλλη μία: Στην ΕΛΛΑΔΑ. Όχι στην Κόστα Ρίκα ή στην Ελβετία. Έχεις δημόσια εκπαίδευση, δημόσια υγεία και ασταθές πολιτικό κλίμα τα τελευταία χρόνια. Και όσο μαλακία και να ακούγεται, τα πρώτα πράγματα που πειράζουν οι καινούριοι που επιπλέουν κάθε φορά στην πολιτική επιφάνεια είναι η παιδεία και η υγεία. Αλλά δεν θα πεθάνουμε κιόλας. Peace.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leodokardos13

Νεοφερμένος

Ο leodokardos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ολα θα λειτουργησουνε απλα με δραχμη,.ποιο το προβλημα σας δεν κατανοω ειλικρινα.μην σας κοροιδευει το καθε ιδιωτικο καναλι της πλακας.συνελθετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Είδες τι παθαίνεις με το να παίρνεις τσάμπα λάπτοπ στην Α' Γυμνασίου?
Με τις υγειές σας! :D

Επειδή η τελευταία βδομάδα είναι "κάπως", να ξεκαθαρίσω ότι πρόκειται για μήνυμα με χιουμοριστική διάθεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Α τι καλά! Ακόμα ένα θέμα του στυλ "ποιος την έχει μεγαλύτερη". Όπως αλλού όλοι θεωρούμε τοπ τη σχολή μας, εδώ όλοι θα μπορούμε να πούμε ότι η δική μας γενιά είναι η πιο αδικημένη. (Η δική μου γενιά του 93 λοιπόν, είναι στη χειρότερη μοίρα γιατί όταν γεννιόμασταν ήταν πρωθυπουργός ο Μητσοτάκης). Μάλλον θα ήταν καλύτερα να ανοίξει από ένα θέμα για κάθε γενιά από το 1950 ως το 2003 (μην αφήσουμε και τον Andy έξω), ώστε να μπαίνει μέσα ο κάθε πικραμένος και να κλαίει τη μοίρα του.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Αν το πάμε έτσι η γενιά του 98 είναι περισσότερο αδικημένη.Μέχρι πριν 10 μέρες δεν ήξεραν την ύλη που θα δώσουν,ακόμα δεν έχουν πάρει βοηθήματα(τα καινούρια δεν έχουν βγει την ακόμη) είναι πολύ περιορισμένο το εύρος σχολών που μπορούν να δηλώσουν,για μία χρονιά έχασαν το λάπτοπ στην α γυμνασίου,δεν μπήκαν διαδραστικοί στα σχολεία τους στη γ γυμνασίου και και και...Νομίζω τα επιχειρήματά σου δεν στέκουν για κανένα λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
εχω να πω οτι κατεστρεψαν μια χωρα αλλα ο νεος ειναι παντα νεος και (πρεπει) να συνεχισει να ονειρευεται ΠΑΝΤΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Είμαι ο μόνος που μόλις είδε τον τίτλο σκέφτηκε : "Πανωλεθρία" ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Αν το πάμε έτσι η γενιά του 98 είναι περισσότερο αδικημένη.Μέχρι πριν 10 μέρες δεν ήξεραν την ύλη που θα δώσουν,ακόμα δεν έχουν πάρει βοηθήματα(τα καινούρια δεν έχουν βγει την ακόμη) είναι πολύ περιορισμένο το εύρος σχολών που μπορούν να δηλώσουν,για μία χρονιά έχασαν το λάπτοπ στην α γυμνασίου,δεν μπήκαν διαδραστικοί στα σχολεία τους στη γ γυμνασίου και και και...Νομίζω τα επιχειρήματά σου δεν στέκουν για κανένα λόγο.
Η ύλη σας ανακοινώθηκε εξαιρετικά νωρίς. Ακόμη γράφαμε ενδοσχολικές εξετάσεις όταν βγήκε η σχετική υπουργική απόφαση. Σε εμάς η εξεταστέα ύλη βγήκε στις 17 Ιουλίου και του '96 τέλη Σεπτεμβρίου (και είχε αλλάξει και η ύλη στη λογοτεχνία, οπότε αρκετοί την πάτησαν :P). Οι διαδραστικοί πίνακες μπήκα όταν εγώ ήμουν β' γυμνασίου (2010-2011) και χρησιμοποιούνταν από όλο το σχολείο. Η μόνη σας ατυχία ήταν που δεν πήρατε netbooks, γιατί εμείς αποδειχθήκαμε αλήτες και αντί να προσέχουμε στο μάθημα παίζαμε diablo II (:redface:), καθώς προβλεπόταν η χορήγησή τους στη γενιά του '97, του '98 και του '99 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top