Απορίες για Πανελλήνιες ομογενών εξωτερικού

OuraniaK

Νεοφερμένος

Η OuraniaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Τις είδα τις κατηγορίες, ναι έχεις δίκιο, και δυστυχώς αυτή η σχολή δεν αντιστοιχεί με αυτή του Γενικού Λυκείου.
Οπότε κανονικά!
Θα μετρήσουν οι βαθμοί των τετραμήνων του απολυτηρίου για να βγει ο μέσος όρος ή επειδή έχουν περάσει τα χρόνια θα μετρηθεί μόνο από τις γραπτές εξετάσεις των Πανελληνίων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Τις είδα τις κατηγορίες, ναι έχεις δίκιο, και δυστυχώς αυτή η σχολή δεν αντιστοιχεί με αυτή του Γενικού Λυκείου.
Οπότε κανονικά!
Θα μετρήσουν οι βαθμοί των τετραμήνων του απολυτηρίου για να βγει ο μέσος όρος ή επειδή έχουν περάσει τα χρόνια θα μετρηθεί μόνο από τις γραπτές εξετάσεις των Πανελληνίων;

Αν εχουν παρελθει 2 χρονια απο τοτε που πηρες το Απολυτηριο δυστυχως μονο τα γραπτα μετρανε...
Καλη επιτυχια παντως ο,τι κι αν κανεις, αν και επειδη απο ο,τι ειδα ψαχνεσαι και για σπουδες στο Εξωτερικο απο σκεψου πρωτα και αποφασισε αν θα στραφεις στις Πανελληνιες ή θα δωσεις Α levels ή κατι αντιστοιχο για πανεπιστημια του εξωτερικου και αφοσιωσου στον στοχο σου :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OuraniaK

Νεοφερμένος

Η OuraniaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Για εμένα ευτυχώς αν μετρήσουν μόνο τα γραπτά γιατί δεν πολύ με ένοιαζε τότε ήθελα απλά να φύγω από Ελλάδα όποτε ακόμα και να έγγραφα καλά στις πανελλήνιες θα έπεφτε ο μέσος όρος. Ναι, έχω σκεφτεί για το A-Levels, αλλά έχω μπερδευτεί με αυτό το σύστημα! Αν μπορεί κάποιος λίγο να μου εξηγήσει! Έχω σκοπό για εξωτερικό σίγουρα, και είχα ξανά γράψει εδώ στο φόρουμ συγκεκριμένα για το Leiden της Ολλανδίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Έχω σκοπό για εξωτερικό σίγουρα, και είχα ξανά γράψει εδώ στο φόρουμ συγκεκριμένα για το Leiden της Ολλανδίας.
και ειπα τι μου θυμίζεις τι μου θυμίζεις:P

Λοιπόν μπες εδώ και δες ποιες κατηγορίες μπορούν να δώσουν εξετάσεις ομογενών https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...panelladikes-exetaseis-ellhnes-exwteriko.html

Οι εξετάσεις αυτές εξασφαλίζουν την εισαγωγή σου ΜΟΝΟ στα πανεπιστήμια της Ελλάδας εκτός κι αν πανεπιστήμιο του εξωτερικού σου ζητάει συμμετοχή σε πανελλήνιες. Αξίζει να σημειώσω εδώ ότι θα πρέπει να ρωτήσεις εάν για αυτούς πανελλήνιες και εξετάσεις ομογενών είναι το ίδιο.

Σε αυτό το εγγραφο https://edu.klimaka.gr/arxeio/panell...klios-eisagwgh-ellhnes-exwterikou-klimaka.pdf (που είναι ολόκληρο του προηγούμενου) πηγαίνοντας στη σελίδα 18 θα βρεις την εξεταστέα ύλη. Ενδεικτικά αναφέρω τα μαθήματα που εξετάζονται ανά κατέυθυνση:

Θεωρωητική
Έκθεση
Αρχαία Ελληνικά
Νεοελληνική Λογοτεχνία
Ιστορία
Λατινικά

Θετική
Έκθεση
Φυσική
Χημεία
Μαθηματικά
Βιολογία

οτιδήποτε άλλο χρειαστείς ρώτα! Καλημέρα σε όλους :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πανελληνιες και εξετασεις ομογενων αναγνωριζονται το ιδιο απο τα πανεπιστημια ωστοσο για να δωσεις εξετασεις ομογενων πρεπει οι γονεις σου να κατοικουν 5 χρονια στο εξωτερικο κι εσυ να πηγαινεις 3 χρονια δευτεροβαθμιας στο εξωτερικο (ή τα 2 τελευταια, αυτο ισχυε οταν ημουν εγω) και αν πας σε Ελληνικο σχολειο τοτε εξεταζεσαι σε ολα τα μαθηματα και οχι μονο στην Εκθεση. Αλλα αφου εσυ εχεις παρει ηδη απολυτηριο, δεν μπορεις να δωσεις εξετασεις ομογενων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OuraniaK

Νεοφερμένος

Η OuraniaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Οκ παιδιά ευχαριστώ πολύ

και ειπα τι μου θυμίζεις τι μου θυμίζεις:P

Λοιπόν μπες εδώ και δες ποιες κατηγορίες μπορούν να δώσουν εξετάσεις ομογενών https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...panelladikes-exetaseis-ellhnes-exwteriko.html

Οι εξετάσεις αυτές εξασφαλίζουν την εισαγωγή σου ΜΟΝΟ στα πανεπιστήμια της Ελλάδας εκτός κι αν πανεπιστήμιο του εξωτερικού σου ζητάει συμμετοχή σε πανελλήνιες. Αξίζει να σημειώσω εδώ ότι θα πρέπει να ρωτήσεις εάν για αυτούς πανελλήνιες και εξετάσεις ομογενών είναι το ίδιο.

Σε αυτό το εγγραφο https://edu.klimaka.gr/arxeio/panell...klios-eisagwgh-ellhnes-exwterikou-klimaka.pdf (που είναι ολόκληρο του προηγούμενου) πηγαίνοντας στη σελίδα 18 θα βρεις την εξεταστέα ύλη. Ενδεικτικά αναφέρω τα μαθήματα που εξετάζονται ανά κατέυθυνση:

Θεωρωητική
Έκθεση
Αρχαία Ελληνικά
Νεοελληνική Λογοτεχνία
Ιστορία
Λατινικά

Θετική
Έκθεση
Φυσική
Χημεία
Μαθηματικά
Βιολογία

οτιδήποτε άλλο χρειαστείς ρώτα! Καλημέρα σε όλους :D



Δεν νομίζω να έχει καμιά διαφορά, είδα πως τελικά εκτός το απολυτήριο θέλουν Βεβαίωση Πρόσβασης. Της θεωρητικής ήμουν με μάθημα επιλογής την Βιολογία. Είμαι αρκετά πεπεισμένη πως μπορώ να τα καταφέρω, απλά δεν ξέρω αν με συμφέρει από άποψη οικονομικών να πάω κατευθείαν για Alevels, και νομίζω πως εν τέλει θα μου είναι πιο χρήσιμο από τις Πανελλαδικές. Από την στιγμή δηλαδή που δεν έχω σκοπό για Ελλ. Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kasukininja

Νεοφερμένος

Η kasukininja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κατάγομαι απο τη Ρουμανία, (και εγώ και οι γονείς μου έχουμε ρουμανική υπηκοότητα) απο την 1η δημοτικού μεχρι την 2α γυμνασίου φοιτούσα σε ελληνικο σχολείο στην Ελλάδα, και απο τη 3η γυμνασίου μεχρι τώρα (3η λυκείου) πηγαίνω σε ελληνικό σχολείο στο Λονδινο. Μπορώ να δώσω πανελλήνιες με τους ομογενείς για να περάσω σε ενα ελληνικό πανεπιστήμιο ;;
Άλλοι μου είπαν πως γίνεται, απο τη στιγμή που θα τελείωσω σε ελληνικό σχολειο, και αλλοι οτι δεν γίνεται,αφού ούτε οι γονείς μου ούτε εγω έχουμε ελληνικη υπηκοότητα και μένουμε εξωτερικο. Τι ισχύει τελικα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μηπως καλυτερα να ρωτησεις καποιο δικηγορο ελληνα;για να παρεις απαντηση
για αρχη εγω λεων να ρωτησεις τους υπευθυνους στο σχολειο σου,μπορει να ξερουν.

σου ευχομαι οτι καλυτερο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kasukininja

Νεοφερμένος

Η kasukininja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ok, ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Πωπω. Θα πρέπει να είναι υπέροχο να μένεις στο εξωτερικό. Εγώ στην θέση σου θα ήθελα να παραμείνω στο Λονδίνο, αλλά θα ήταν και ωραίο να αλλάξεις λίγο παραστάσεις και τοπία από την στιγμή που το θέλεις και εσύ. Όσον αφορά αυτό που ρωτάς δεν γνωρίζω τίποτα, αν ρωτούσες κάποιον υπεύθυνο όπως είπε και ο Κομνηνός. Πολύ πιθανό να γνωρίζουν εκείνοι αλλά και να μην γνωρίζουν, δουλειά τους είναι να ρωτήσουν και να μάθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Κατάγομαι απο τη Ρουμανία, (και εγώ και οι γονείς μου έχουμε ρουμανική υπηκοότητα) απο την 1η δημοτικού μεχρι την 2α γυμνασίου φοιτούσα σε ελληνικο σχολείο στην Ελλάδα, και απο τη 3η γυμνασίου μεχρι τώρα (3η λυκείου) πηγαίνω σε ελληνικό σχολείο στο Λονδινο. Μπορώ να δώσω πανελλήνιες με τους ομογενείς για να περάσω σε ενα ελληνικό πανεπιστήμιο ;;
Άλλοι μου είπαν πως γίνεται, απο τη στιγμή που θα τελείωσω σε ελληνικό σχολειο, και αλλοι οτι δεν γίνεται,αφού ούτε οι γονείς μου ούτε εγω έχουμε ελληνικη υπηκοότητα και μένουμε εξωτερικο. Τι ισχύει τελικα ;

Τις προϋποθεσεις για να δικαιουσαι την ειδικη κατηγορια τις εχεις καλυψει. Το ζητημα ομως ειναι η υπηκοοτητα γιατι οι κατηγοριες αφορουν Ελληνες του εξωτερικου και οχι μαθητες Ελληνικου σχολειου. Θα μου πεις δεν εχει ιδιαιτερο νοημα και θα εχεις δικιο. Αλλα καλυτερα παρε ενα τηλεφωνο στο Υπουργειο απευθειας να το ξεκαθαρισεις. Ειναι οι μοναδικοι που θα σου πουν σιγουρα. Επισης μπορεις αρχικα να απευθυνθεις (αν δεν το εχεις κανει ηδη) στη διευθυνση δευτεροβαθμιας που εχετε στο Λονδινο που ασχολειται με αυτα τα θεματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για την εισαγωγή αλλοδαπών-αλλογενών υπάρχουν οι κατηγορίες α) αλλοδαπών-αλλογενών αποφοίτων λυκείων εκτός ΕΕ και β) αποφοίτων λυκείων ή αντιστοίχων σχολείων κρατών-μελών της ΕΕ μη ελληνικής καταγωγής. Εσύ ανήκεις στη δεύτερη κατηγορία αλλά δεν ξέρω αν είναι ανασταλτικός παράγοντας το γεγονός ότι τελείωσες ελληνικό λύκειο και όχι αγγλικό. Στο σάιτ του Υπουργείου (www.minedu.gov.gr), στην κατηγορία Εξετάσεις-Αλλοδαποί-Αλλογενείς θα βρεις χρήσιμες οδηγίες. ΄Εχει και τηλέφωνα επικοινωνίας. Επειδή όμως συνήθως με τα τηλέφωνα δεν μπορείς να βγάλεις άκρη, καλύτερα να στείλεις επίσημο ερώτημα στη Διεύθυνση Οργάνωσης και Διεξαγωγής Εξετάσεων-Ανδρέα Παπανδρέου 37-ΤΚ 15180-Μαρούσι για να μάθεις σίγουρα τι ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kasukininja

Νεοφερμένος

Η kasukininja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ρώτησα μια καθηγήτρια στο σχολείο μου και μου είπε πως το πιο πιθανό ειναι οτι μπορώ να δωσω, αλλά θα πάρει τηλέφωνο στο υπουργείο να ρωτήσει.. Περιμένω να δώ τι θα γινει τώρα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δήμητρα Νικολεα

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα Νικολεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλησπερα σασ
Ονομαζομαι Δημητρα ειμαι 17 χρονων και μενω 2 χρονια στην ολλανδια και σκεφτομαι να γυρισω στην ελλαδα για να δωσω εξετασεισ με τουσ ομογενεισ αλλα δεν ξερω αν χρειαζεται απολυτηριο λυκειου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Θα παρεις απολυτηριο Λυκειου και μετα θα δωσεις και εξετασεις ομογενων. Απολυτηριο θα παρεις με τις ενδοσχολικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δήμητρα Νικολεα

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα Νικολεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Στην ελλαδα έχω κάνει μονο την πρώτη λυκείου και τώρα στην Ολλανδία βρίσκομαι σε ένα διεθνές σχολείο που μαθαίνεις ολλανδικα .Αρα θα χρειαστεί να κάνω την Δευτέρα λυκείου και την Τρίτη λυκείου σωστά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Στην ελλαδα έχω κάνει μονο την πρώτη λυκείου και τώρα στην Ολλανδία βρίσκομαι σε ένα διεθνές σχολείο που μαθαίνεις ολλανδικα .Αρα θα χρειαστεί να κάνω την Δευτέρα λυκείου και την Τρίτη λυκείου σωστά ;

Κοιτα απο τη στιγμη που πηγαινεις σε ξενογλωσσο σχολειο και σε αυτο θα κανεις τα δυο τελευταια χρονια της β'βαθμιας θα δωσεις μονο εκθεση και θα μετρησει και το εκει απολυτηριο σου για την εισαγωγη σου σε καποιο ελληνικο πανεπιστημιο, εκτος αν δωσεις για Στρατιωτικες Σχολες οπου τοτε θα εξεταστεις και στα πεντε μαθηματα οπως και οι υποψηφιοι των κατηγοριων 1 κ 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δήμητρα Νικολεα

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα Νικολεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Απλώς στο σχολείο που πηγαίνω δεν έχει καμία σχέση με την δευτεροβάθμια εκπαίδευση ειναι ένα σχολείο στο οποίο προσπαθεί να εισαχθείς σε κανονικά Ολλανδικα σχολεία .Για αυτό αν γυρίσω στην ελλαδα θα πρεπει να κάνω τις δυο τελευταίες τάξεις και μετα να δώσω αυτές τς εξετασεις γίνεται ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Απλώς στο σχολείο που πηγαίνω δεν έχει καμία σχέση με την δευτεροβάθμια εκπαίδευση ειναι ένα σχολείο στο οποίο προσπαθεί να εισαχθείς σε κανονικά Ολλανδικα σχολεία .Για αυτό αν γυρίσω στην ελλαδα θα πρεπει να κάνω τις δυο τελευταίες τάξεις και μετα να δώσω αυτές τς εξετασεις γίνεται ;

Κοιτα να δεις. Οι εξετασεις ομογενων (σε οποιαδηποτε κατηγορια) ειναι για παιδια που εχουν φοιτησει για καποια χρονια (3 συγκεκριμενα ή τα 2 τελευταια) σε σχολειο δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης στο εξωτερικο. Απο τη στιγμη που εσυ δεν πηγαινεις σε σχολειο στο εξωτερικο (ανεξαρτητα αν ειναι Αμιγες Ελληνικο, Διγλωσσο, International ή στη γλωσσα της χωρας) τοτε δεν μπορεις να δωσεις Πανελληνιες Ομογενων. Αν πας σε απευθειας Ολλανδικο σχολειο Β και Γ λυκειου θα μπορεις να δωσεις. Αν γυρισεις στην Ελλαδα θα δωσεις κανονικες Πανελληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δήμητρα Νικολεα

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα Νικολεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τελευταια ερώτηση αν γυρίσω στν ελλαδα θ πρεπει ν κάνω τν Δευτέρα κ Τρίτη λυκείου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top