Θανατική ποινή

Είστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Νομίζω πως αυτά που συγκρίνουμε είναι δύο ανόμοια πράγματα. Τώρα, το κράτος έχει ως στόχο την απομάκρυνσή τους από το σύνολο για το γενικό καλό. Όμως, ας μην είμαστε απόλυτοι, τους δίνονται ευκαιρίες για μόρφωση, μείωση διάρκειας ποινής κ.α. Είμαι κατά του τωρινού σωφρονιστικού συστήματος, αλλά ρεαλιστικά, τι μπορεί να γίνει δεδομένου αυτών των συνθηκών; Πιστεύεις πως μπορεί το κράτος να επενδύσει σε ένα καλύτερο σωφρονιστικό σύστημα που θα έχει ως απότερο στόχο την ομαλή επανένταξη του φυλακισμένου στην κοινωνία. Επίσης, κατά πόσο, σήμερα, μπορεί ένας φυλακισμένος να ενταχθεί στην κοινωνία; Είναι καλό να θυμόμαστε πως ζούμε στην Ελλάδα που υπάρχουν προκαταλήψεις και στερεότυπα.
Είναι μεγάλο πρόβλημα που έχουν και πολλές άλλες χώρες, άλλες περισσότερο, άλλες λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zoey...!

Νεοφερμένος

Η Zoey...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου σε κανεναν δεν αξιζει να του αφαιρεις τη ζωη, οσο μεγαλα εγκληματα κι αν εχει κανει! Οπως ο εγκληματιας δεν εχει το δικαιωμα να αφαιρεσει τη ζωη του θυματος, ετσι και οι υπολοιποι δεν θα επρεπε να τον θανατωσουν ως τιμωρια! Και στην τελικη, μεγαλυτερη τιμωρια ειναι να ζεις φυλακισμενος, εχοντας στερηθει την ελευθερια σου! Πιστευω πως πρεπει παντα να μπαινουμε στη θεση του αλλου, να σκεφτουμε γιατι εκανε ο,τι εκανε και αν εχει μετανιωσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Για διαγνωσμενους ψυχοπαθεις εγκληματιες, αξιολογηση απο ψυχιατρους εκτενως, θεραπεια και αν ειναι δυνατον, επανενταξη στην κοινωνια, η αλλιως ΙΣΟΒΙΑ εγκλειση σε ειδικο ιδρυμα. Για τις υπολοιπες περιπτωσεις , προφυλαξη της κοινωνιας με ΙΣΟΒΙΑ φυλακιση. (οχι με την ισχυουσα νομικη εννοια του ορου, αλλα μεχρι να πεθανει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Και προφυλάσσεις την κοινωνία με τον να τον ταϊζει μέσω της φορολογίας μέχρι το τέλος της ζωής του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Κοίτα το πιο επιθυμητό τώρα πλέον με την εγκληματικότητα που έχει η χώρα μας θα ήταν να αλλάξει ο νόμος 105 περι πρόωρης αποφυλάκισης (στην περίπτωση των ισοβίων τα 16 χρόνια (που πλέον έγιναν 14 χρόνια με ηλεκτρονική επιτήρηση) και στις περιπτώσεις πρόσκαιρης κάθειρξης (5-20 χρόνια τα 2/5 της ποινής).Αλλά επειδή είμαι υπερ της θανατικής ποινής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Πιστεύω ότι σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να τιμωρήσεις έναν άνθρωπο για μία πράξη που έκανε, εφαρμόζοντας την ίδια πράξη που έκανε αυτός για να τον τιμωρήσεις (εν προκειμένω το φόνο).

Γενικότερα, άλλαξα πολλές φορές άποψη για το συγκεκριμένο θέμα και ενώ σε πιο μικρή ηλικία ήμουν κάθετα υπέρ της εφαρμογής της θανατικής ποινής, μεγαλώνοντας, διαβάζοντας και έχοντας σαφώς περισσότερη κριτική ικανότητα έχω αλλάξει άρδην απόψεις. Όχι επειδή όπως λένε οι περισσότεροι έχει αποδειχθεί ότι δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για τους potential εγκληματίες αλλά κυρίως επιειδή δεν συμφωνώ με την έννοια της απόδοσης τιμωρίας σαν άλλος "Θεός"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Η δική μου άποψη, είναι ότι κανένας δεν έχει το δικαίωμα και την ικανότητα, να αφαιρέσει τη ζωή κάποιου. Ο κάθε άνθρωπος γεννιέται για να ζήσει. Θα φύγει, μόνο όταν αποφασίσει ο Θεός πως πρέπει. Αυτός, σίγουρα είναι ο πιο άδικος, ηλίθιος , ανήθικος, ξετσίπωτος, τιποτένιος, ταπεινωτικός (και άλλα πολλά) τρόπος για να επιβληθεί η τάξη κ.λ.π.. Πιστεύω πως όποιος το θεωρεί σωστό, ακόμα και για σπάνιες και πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις, είναι ηλίθιος, και έχει ψυχολογικά και νοητικά προβλήματα. Ευτυχώς που στη χώρα μας δεν υπάρχει σαν νόμος, (αφού ούτως ή άλλως δεν το διδάσκει η θρησκεία μας) γιατί αλλιώς θα ήταν όλοι οι ''υψηλοί'' πολύ μεγάλοι μ@λ***^ς μετά συγχωρήσεως. :) Ούτως ή άλλως, ο φόνος δεν θα τον κάνει καλύτερο άνθρωπο.. αφού δεν θα ζει καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Διαφωνώ καθέτως με την αφαίρεση ζωής, ειδικά όταν αυτο συμβαίνει απο το κράτος... Δεν μπορεις να στερείς απο κάποιον τη δυνατότητα να επανορθώσει για τις πράξεις του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Το καλύτερο θα ήταν να συμφωνήσουν και να εφαρμόσουν την κατάργηση της θανατικής ποινής, πρώτα οι...δολοφόνοι προς τα θύματά τους.
Κι αφού αυτό βέβαια δεν είναι εφικτό, ίσως θα πρέπει να υπάρξουν ορισμένες εξαιρέσεις, να εφαρμοστεί στα πολύ βαριά εγκλήματα, εκεί που δεν υπάρχει δυνατότητα επανένταξης στην κοινωνία.
Από την άλλη, με το "ισόβια" να βγαίνουν σε 20 χρόνια, μου φαίνεται πολύ κακή τακτική που ενθαρρύνει τους επίδοξους μιμητές των εγκληματιών.
Μάλλον κάτι πρέπει να αλλάξει στους νόμους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Και προφυλάσσεις την κοινωνία με τον να τον ταϊζει μέσω της φορολογίας μέχρι το τέλος της ζωής του.
Η κοινωνια δινει και λεφτα για σχολεια! Το αναφαιρετο δικαιωμα της εκπαιδευσης βλεπεις... Θα μου πεις η ζωη δεν ειναι αναφαιρετο δικαιωμα. Παντως το σχολιο σου μου γεννησε νοσταλγικα αισθηματα, καθως εχω να το ακουσω απο τα γυμνασιακα μου χρονια σε τετοιου ειδους συζητησεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Βασικά, αυτό που σχολιάζουμε και οι περισσότεροι νομίζω ότι θα ήταν πιο αποδοτικό: δηλαδή, να σταματήσουν όσοι καταδικάζονται σε ισόβια να βγαίνουν στα 20 χρόνια. Θα πρέπει η ποινή ισόβια να αντικατοπτρίζει απόλυτα και το νόημα της λέξης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Οποτε το συζηταμε σχολειο ολοι φωναζουν "ηλεκτρικη καρεκλα". Εκπλησσομαι με αυτα που διαβαζω κατα της θαν. ποινης. Και εγω αυτο πιστευω. Ποιος ειναι αυτος που θα κρινει οτι πρεπει να πεθανει καποιος; Το να αφαιρεσεις τη ζωη καποιου δεν ειναι δουλεια κανενος, δηλαδη να μην ισοπεδωσουμε τα παντα.. Ναι, οι ανθρωποι μπορει να κανουν ακατανομαστα πραγματα αλλα σε κανεναν δεν αξιζει ο θανατος. Αλλα με τα σωφρονιστικα ιδρυματα να ειναι καθε αλλο παρα σωσφρονιστικα δεν βρισκω κανενα λογο να μιλαμε για αυτο το θεμα. Αν καταργηθει η θανατικη ποινη θα πρεπει οι φυλακες να σωφρονιζουν πραγματικα τον ανθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Βασικά, αυτό που σχολιάζουμε και οι περισσότεροι νομίζω ότι θα ήταν πιο αποδοτικό: δηλαδή, να σταματήσουν όσοι καταδικάζονται σε ισόβια να βγαίνουν στα 20 χρόνια. Θα πρέπει η ποινή ισόβια να αντικατοπτρίζει απόλυτα και το νόημα της λέξης!

Ισόβια χωρίς αναστολή + εκτεταμένη απομόνωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ισόβια χωρίς αναστολή + εκτεταμένη απομόνωση
Η εκτεταμένη απομόνωση το ξέρεις ότι είναι μέθοδος βασανισμού, έτσι;
Εκτέλεσέ τον καλύτερα, είναι εξαιρετικά λιγότερο απάνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Η εκτεταμένη απομόνωση το ξέρεις ότι είναι μέθοδος βασανισμού, έτσι;
Εκτέλεσέ τον καλύτερα, είναι εξαιρετικά λιγότερο απάνθρωπο.
Αν υποστήριζα την εκτέλεση θα μου έλεγες ότι προωθώ κτηνώδεις τιμωρητικές μεθόδους
there's just no winning with you :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αν υποστήριζα την εκτέλεση θα μου έλεγες ότι προωθώ κτηνώδεις τιμωρητικές μεθόδους
there's just no winning with you :clapup:
Όχι, είναι εντελώς διαφορετικό ζήτημα. Η εκτέλεση πχ στον 20ο αιώνα ήταν κοινά αποδεκτή ως ποινή σε όλες τις χώρες του κόσμου, για τα εγκλήματα που θεωρούσαν σοβαρότερα, αναλόγως και με τη δεδομένη κοινωνία. Τα βασανιστήρια, όμως, ήταν και τότε καταδικαστέα. Είναι ακριβώς αυτό που σου είπα πριν, από το να τον έχεις σε εκτεταμένη απομόνωση, σκότωσέ τον. Είναι καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Όχι, είναι εντελώς διαφορετικό ζήτημα. Η εκτέλεση πχ στον 20ο αιώνα ήταν κοινά αποδεκτή ως ποινή σε όλες τις χώρες του κόσμου, για τα εγκλήματα που θεωρούσαν σοβαρότερα, αναλόγως και με τη δεδομένη κοινωνία. Τα βασανιστήρια, όμως, ήταν και τότε καταδικαστέα. Είναι ακριβώς αυτό που σου είπα πριν, από το να τον έχεις σε εκτεταμένη απομόνωση, σκότωσέ τον. Είναι καλύτερα.
Όταν ένας τρόφιμος επιτίθεται στον φύλακα ή σε άλλον τρόφιμο με τη ζωή τους να απειλείται νομίζω πρέπει να λαμβάνονται κάποια μέτρα προστασίας!
Δεν μίλησα για απομόνωση με το καλημέρα σας. Όμως τί θα γίνει όταν τέτοια επεισόδια συμβαίνουν συχνά?
Ας αποδείξει με την καλή του διαγωγή ότι δεν θα θέσει την ασφάλεια των υπολοίπων σε κίνδυνο τις ώρες της κοινωνικοποίησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Όταν ένας τρόφιμος επιτίθεται στον φύλακα ή σε άλλον τρόφιμο με τη ζωή τους να απειλείται νομίζω πρέπει να λαμβάνονται κάποια μέτρα προστασίας!
Δεν μίλησα για απομόνωση με το καλημέρα σας. Όμως τί θα γίνει όταν τέτοια επεισόδια συμβαίνουν συχνά?
Ας αποδείξει με την καλή του διαγωγή ότι δεν θα θέσει την ασφάλεια των υπολοίπων σε κίνδυνο τις ώρες της κοινωνικοποίησης.
Καταρχάς, αν ξανά δεις το quote στο οποίο απάντησες αρχικά και τι απάντησες, νομίζω πως ούτε εσύ δε θα καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι αυτό που είπες ήταν τιμωρία αυτών που προκαλούν προβλήματα μέσα στη φυλακή. Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι προτείνεις όλοι οι κρατούμενοι, που υπό άλλες συνθήκες θα εκτελούνταν, ας μπούνε απλά σε μία μόνιμη απομόνωση. Μάλιστα αναφέρεις τη φράση "εκτεταμένη απομόνωση".

Πάλι, όμως, ακόμη και για τη συμπεριφορά των κρατουμένων μέσα στις φυλακές, η απομόνωση έχει αποδειχθεί αναποτελεσματική και ειδικά στις ΗΠΑ φτάνει στο σημείο να μιλάμε για κατηγορίες κρατουμένων που μένουν κατά μέσο όρο 6+ χρόνια το άτομο στην απομόνωση. Αυτό είναι απάνθρωπο.
Γιατί δε μπορούμε απλά να δεχθούμε ότι πρέπει να φτιάξουμε ένα νέο επιστημονικά σχεδιασμένο σωφρονιστικό σύστημα που θα φροντίζει για την ομαλή συμβίωση των κρατουμένων, αλλά και κυρίως για την επανένταξή τους στην κοινωνία; Αυτός δεν είναι ο λόγος ύπαρξης του σωφρονιστικού συστήματος; Οι Σκανδιναβοί πχ κάνουν πιλοτικές εφαρμογές ενός πολύ διαφορετικού συστήματος σε αυτό το θέμα.

Εν τέλει για να το διευκρινίσω κιόλας, δε σχολίασα καθόλου το ζήτημα της θανατικής ποινής, αλλά το ζήτημα της απομόνωσης και του σωφρονισμού.

---
Αναφορά από το τμήμα των ΗΠΑ της Διεθνούς Αμνηστίας:
Entombed: Isolation in the US Federal Prison System
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top