Μεσογειακών Σπουδών (Ρόδος)

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Δεν βρηκα σχετικο θεμα στην αναζητηση και ανοιγω σχετικο.

Η Σχολη θεωρειται γενικα απο τις ''κακες'' του 1ου πεδιου, και προς το παρον οσο το εψαξα κατοχυρωμενα επαγγελματικα δικαιωματα δεν εχε, αλλα εχει μερικα ενδιαφεροντα μαθηματα. Ειναι κανεις σε αυτη τη Σχολη, και αν θελει μπορει να πει καποιες πληροφοριες συνοπτικα ή αναλυτικα;

Το μονο που γνωριζω ειναι οτι εχει τρεις κατευθυνσεις, και οτι απο την κατευθυνση Αρχαιολογιας μπορει να γινει κανεις ΠΕ Αρχαιολογος, αλλα οχι και φιλολογος.

Επισης οτι εχουν την δυνατοτητα να παρουν ως γλωσσα, Αραβικα, Εβραικα ή Τουρκικα, αλλα αναγνωριζεται απο καπου, τους δινεται καποια πιστοποιηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Εχει κατευθύνσεις γλωσσολογίας και αρχαιολογίας αλλά δεν έχεις δικαιώματα...φιλόλογου και για αυτό θεωρείται κακή σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Δεν βρηκα σχετικο θεμα στην αναζητηση και ανοιγω σχετικο.

Η Σχολη θεωρειται γενικα απο τις ''κακες'' του 1ου πεδιου, και προς το παρον οσο το εψαξα κατοχυρωμενα επαγγελματικα δικαιωματα δεν εχε, αλλα εχει μερικα ενδιαφεροντα μαθηματα. Ειναι κανεις σε αυτη τη Σχολη, και αν θελει μπορει να πει καποιες πληροφοριες συνοπτικα ή αναλυτικα;

Το μονο που γνωριζω ειναι οτι εχει τρεις κατευθυνσεις, και οτι απο την κατευθυνση Αρχαιολογιας μπορει να γινει κανεις ΠΕ Αρχαιολογος, αλλα οχι και φιλολογος.

Επισης οτι εχουν την δυνατοτητα να παρουν ως γλωσσα, Αραβικα, Εβραικα ή Τουρκικα, αλλα αναγνωριζεται απο καπου, τους δινεται καποια πιστοποιηση;
ουτε φιλολογος μπορεις να γινεις ουτε αρχαιολογος.... ΠΕ αρχαιολογος γινεσαι μονο με πτυχιο του τμηματος ιστοριας και αρχαιολογιας με ειδικευση αρχαιολογιας...για του λογου του αληθες παραθετω μια τυχαια προκηρυξη του ΥΠΠΟ ΠΕ αρχαιολογων καθως και το τελευταιο προεδρικο διαταγμα στο οποιο αναφερονται ρητα ποιοι τιτλοι σπουδων οδηγουν στον κλαδο των ΠΕ αρχαιολογων.
https://static.diavgeia.gov.gr/doc/457ΡΓ-ΨΥ4 Προκήρυξη πρόσληψης επιστημονικού προσωπικού (ΠΕ Αρχαιολόγων) με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου για την εκτέλεση του έργου με τίτλο ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ (ΑΔΑ 457ΡΓ-ΨΥ4) (βλ. κυριως σελ.5)
https://www.dropbox.com/s/n3d45sqaz0bl825/fek_320.17.10.77.arxaiologia.pdf Π.Δ.
αυτα ωστε να μην υπαρχει παραπληροφορηση
ολα τα παραπανω στοιχεια προερχονται απο το σαιτ του Υπουγειου Πολιτισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
ουτε φιλολογος μπορεις να γινεις ουτε αρχαιολογος.... ΠΕ αρχαιολογος γινεσαι μονο με πτυχιο του τμηματος ιστοριας και αρχαιολογιας με ειδικευση αρχαιολογιας...για του λογου του αληθες παραθετω μια τυχαια προκηρυξη του ΥΠΠΟ ΠΕ αρχαιολογων καθως και το τελευταιο προεδρικο διαταγμα στο οποιο αναφερονται ρητα ποιοι τιτλοι σπουδων οδηγουν στον κλαδο των ΠΕ αρχαιολογων.
https://static.diavgeia.gov.gr/doc/457ΡΓ-ΨΥ4 Προκήρυξη πρόσληψης επιστημονικού προσωπικού (ΠΕ Αρχαιολόγων) με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου για την εκτέλεση του έργου με τίτλο ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ (ΑΔΑ 457ΡΓ-ΨΥ4) (βλ. κυριως σελ.5)
https://www.dropbox.com/s/n3d45sqaz0bl825/fek_320.17.10.77.arxaiologia.pdf Π.Δ.
αυτα ωστε να μην υπαρχει παραπληροφορηση
ολα τα παραπανω στοιχεια προερχονται απο το σαιτ του Υπουγειου Πολιτισμου.


Ομολογω οτι το θεμα δεν το εχω ψαξει για το ΠΕ Αρχαιολογων, ειχα διαβασει κατι σε εφημεριδα (στον Ελυθερο Τυπο συγκεκριμενα).

Παντως στην προκυρηξη που παρεθεσες ζηταει συγκεκριμενα ''µε εξειδίκευση στη τεκµηρίωση, αποκατάσταση,
αναστήλωση, ανάδειξη αρχαίων και νεώτερων µνηµείων καθώς και αρχαιολογικών χώρων''
(η υπογραμμιση και το Bold απο την προκυρηξη).

Βρηκα μια νεωτερη προκυρηξη https://www.tap.gr/tapadb/files/anakoinoseis/sox1_anakoinosi.pdf

οπου στη σελιδα 2 προκυρησει 2 δυο θεσεις αρχαιολογων κα στη συνεχεια στη σελιδα 5 εντασσει στους ΠΕ Αρχαιολογους και αυτους που ειναι κατοχοι πτυχιου Μεσογειακων Σπουδων με κατευθυνση Αρχαιολογιας- Αρχαιομετριας.

και μια αλλη προκυρηξη εδω https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:2uDxPR6zlswJ:https://diavgeia.gov.gr/doc/%25CE%2592%25CE%259B%25CE%2593%25CE%259B%25CE%259F%25CE%25A1%25CE%2595%25CE%2592-%25CE%259D%25CE%25A91+&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=gr

Ψαχνω να βρω εαν υπαρχει ΦΕΚ που να τους εντασσει ρητα στους ΠΕ Αρχαιολογους.

Το ΠΔ 941/1977 που παρεθεσες ειναι πολυ παλιο και δεν ξερω μηπως τυχον εχει αλλαξει με νεωτερο Νομο/ΠΔ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Ομολογω οτι το θεμα δεν το εχω ψαξει για το ΠΕ Αρχαιολογων, ειχα διαβασει κατι σε εφημεριδα (στον Ελυθερο Τυπο συγκεκριμενα).

Παντως στην προκυρηξη που παρεθεσες ζηταει συγκεκριμενα ''µε εξειδίκευση στη τεκµηρίωση, αποκατάσταση,
αναστήλωση, ανάδειξη αρχαίων και νεώτερων µνηµείων καθώς και αρχαιολογικών χώρων'' (η υπογραμμιση και το Bold απο την προκυρηξη).

Βρηκα μια νεωτερη προκυρηξη https://www.tap.gr/tapadb/files/anakoinoseis/sox1_anakoinosi.pdf

οπου στη σελιδα 2 προκυρησει 2 δυο θεσεις αρχαιολογων κα στη συνεχεια στη σελιδα 5 εντασσει στους ΠΕ Αρχαιολογους και αυτους που ειναι κατοχοι πτυχιου Μεσογειακων Σπουδων με κατευθυνση Αρχαιολογιας- Αρχαιομετριας.

και μια αλλη προκυρηξη εδω https://webcache.googleusercontent.c...CE%92-%CE%9D%CE%A91+&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=gr

Ψαχνω να βρω εαν υπαρχει ΦΕΚ που να τους εντασσει ρητα στους ΠΕ Αρχαιολογους.

Το ΠΔ 941/1977 που παρεθεσες ειναι πολυ παλιο και δεν ξερω μηπως τυχον εχει αλλαξει με νεωτερο Νομο/ΠΔ.

ειμαι φοιτητης ιστοριας αρχαιολογιας και φυσικα εχω ψαξει το θεμα.
πρωτον αυτο που λες για την εξειδικευση που αναφερει η προκηρυξη δεν εχει σημασια...εγω τονισα την σελιδα 5 στην προκηρ. που ανεβασα γτ εκει αναφερεται το βασικο πτυχιο (το βασικο πτυχιο ειναι αυτο που σε κανει αρχαιολογο) και οπως ειδες εκει δεν αναφερεται πτυχιο μεσογειακων σπουδων. ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ δεν αναφερεται σε καμια απο τις προκ. ΠΕ αρχαιολογων που εχω διαβασει.
δευτερον το ΠΔ ειναι μεν παλιο αλλα δεν εχει αναθεωρηθει μεχρι τωρα, οποτε ισχυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
ειμαι φοιτητης ιστοριας αρχαιολογιας και φυσικα εχω ψαξει το θεμα.
πρωτον αυτο που λες για την εξειδικευση που αναφερει η προκηρυξη δεν εχει σημασια...εγω τονισα την σελιδα 5 στην προκηρ. που ανεβασα γτ εκει αναφερεται το βασικο πτυχιο (το βασικο πτυχιο ειναι αυτο που σε κανει αρχαιολογο) και οπως ειδες εκει δεν αναφερεται πτυχιο μεσογειακων σπουδων. ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ δεν αναφερεται σε καμια απο τις προκ. ΠΕ αρχαιολογων που εχω διαβασει.
δευτερον το ΠΔ ειναι μεν παλιο αλλα δεν εχει αναθεωρηθει μεχρι τωρα, οποτε ισχυει.

Τι θες να πεις ''σε καμια προκυρηξη''; Σου παρεθεσα δυο προσφατες προκυρηξεις του 2013 και του 2014 που εντασσουν στους ΠΕ Αρχαιολογους και τους εχοντες '' Πτυχιο ή Διπλωμα Μεσογειακών Σπουδών με κατεύθυνση Αρχαιολογίας −Αρχαιομετρίας.. Στο google αν γραψεις ''ΠΕ Αρχαιολογοι Μεσογειακων Σπουδων'' βρισκεις και αλλες προκυρηξεις.

Το ΠΔ οσο το διαβασα που μπορει να παρελειψα κατι συγγνωμη εκ των προτερων, δεν οριζει αποφοιτοι ποιων συγκεκριμενα τμηματων και Σχολων εντασσονται στους ΠΕ Αρχαιλογους, οριζει αυτοι που ειναι Αρχαιολογοι, τι επαγγελματικα δικαιωματα εχουν. Πολλα πανεπιστημια (Θεσσαλιας πχ) δεν ειχαν καν ιδρυθει οταν εκδοθηκε και εντασσονται σιγουρα σοτυς αρχαιολογους.

Αυτο που ισχυει σιγουρα για τους αποφοιτους Μεσογειακων Σπουδων ειναι οτι δεν μπορουν να εργαστουν ως ΠΕ 02 Φιλολογοι, αλλα αυτο το εγραψα και στην αρχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Τι θες να πεις ''σε καμια προκυρηξη''; Σου παρεθεσα δυο προσφατες προκυρηξεις του 2013 και του 2014 που εντασσουν στους ΠΕ Αρχαιολογους και τους εχοντες '' Πτυχιο ή Διπλωμα Μεσογειακών Σπουδών με κατεύθυνση Αρχαιολογίας −Αρχαιομετρίας.. Στο google αν γραψεις ''ΠΕ Αρχαιολογοι Μεσογειακων Σπουδων'' βρισκεις και αλλες προκυρηξεις.

Το ΠΔ οσο το διαβασα που μπορει να παρελειψα κατι συγγνωμη εκ των προτερων, δεν οριζει αποφοιτοι ποιων συγκεκριμενα τμηματων και Σχολων εντασσονται στους ΠΕ Αρχαιλογους, οριζει αυτοι που ειναι Αρχαιολογοι, τι επαγγελματικα δικαιωματα εχουν. Πολλα πανεπιστημια (Θεσσαλιας πχ) δεν ειχαν καν ιδρυθει οταν εκδοθηκε και εντασσονται σιγουρα σοτυς αρχαιολογους.

Αυτο που ισχυει σιγουρα για τους αποφοιτους Μεσογειακων Σπουδων ειναι οτι δεν μπορουν να εργαστουν ως ΠΕ 02 Φιλολογοι, αλλα αυτο το εγραψα και στην αρχη.
Προφανως σε κπς προκηρυξεις μπορουν να συμμετεχουν. Απλα εχω δει πολλες (προσφατες) προκηρυξεις που δεν τους εντασσουν. Αυτο ηθελα να πω. Στις προκηρυξεις που μου εστειλες προφανως και αναφερεται το πτυχιο τους. Οχι ομως σε ολες. Αυτο εννοω.
Να σημειωθει οτι δεν εχω κπ προβλημα απεναντι στο συγκεκριμενο τμημα. Μου φαινεται αρκετα ενδιαφερον, απλα δυστυχως τα επαγγελματικα του διακαιωματα δεν εχουν κατοχυρωθει πληρως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Προφανως σε κπς προκηρυξεις μπορουν να συμμετεχουν. Απλα εχω δει πολλες (προσφατες) προκηρυξεις που δεν τους εντασσουν. Αυτο ηθελα να πω. Στις προκηρυξεις που μου εστειλες προφανως και αναφερεται το πτυχιο τους. Οχι ομως σε ολες. Αυτο εννοω.
Να σημειωθει οτι δεν εχω κπ προβλημα απεναντι στο συγκεκριμενο τμημα. Μου φαινεται αρκετα ενδιαφερον, απλα δυστυχως τα επαγγελματικα του διακαιωματα δεν εχουν κατοχυρωθει πληρως.

Γενικα νομιζω οτι ειναι κριμα που παραμενει τοσο στη θολουρα το τοπιο των δικαιωματων τους, ισως σε αυτο να φταιει και το Πανεπιστημιο Αιγαιου και να χρειαζεται να αναπροσαρμοσει το προγραμμα σπουδων για να ανταποκρινεται καποια ακαδημαικα standards, δεν ξερω.

Απλα το βλεπω πολυ ενδιαφερον τμημα γιατι φαινεται να κανουν Αρχαιολογια με εμφαση στη Μεσογειο (Ελλαδα, Αιγυπτο, Μεση Ανατολη φανταζομαι) και σε αλλη κατευθυνση Γλωσσολογια με εμφαση σε σημιτικες γλωσσες οπως Αραβικα και Εβραικα, που δεν πρεπει να υπαρχει καποιο αντιστοιχο τμημα.

Θα μπορουσαν ισως αυτη την κατευθυνση Γλωσσολογιας να την κανουν γενικοτερα Εβραικων και Αραβικων σπουδων, ισως και αυτονομο τμημα, οπως υπαρχει το τμημα Σλαβικων Σπουδων στην Αθηνα και το Γλωσσας και Φιλολογιας Παρευξεινιων χωρων στην Κομοτηνη. Στο μελλον ισως χρειαστουν ατομα με γνωσεις Φιλολογιας και Πολιτισμου της Μ.Ανατολης και του Αραβικου κοσμου και πιστευω ενα τετοιο Πανεπιστημιακο τμημα θα ηταν χρησιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Προφανως σε κπς προκηρυξεις μπορουν να συμμετεχουν. Απλα εχω δει πολλες (προσφατες) προκηρυξεις που δεν τους εντασσουν. Αυτο ηθελα να πω. Στις προκηρυξεις που μου εστειλες προφανως και αναφερεται το πτυχιο τους. Οχι ομως σε ολες. Αυτο εννοω..

για να μην μενουν εντυπωσεις πιθανα αυθαιρετες και ας ειναι παλιο το νημα ,επειδή ακριβώς ισως διαβαζουν παιδια που τους ενδιαφερει η σχολη
μια απο αυτες τις πολλες μπορουμε να δουμε;

το ίδιο το τμήμα αναφέρει ως επαγγελματικές προοπτικές
https://dms.aegean.gr/επαγγελματικές-προοπτικές/
συνεπώς ο obito πρεπει να εχει δικιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο καθένας μπορεί να δει μια τυχαία (πρόσφατη) προκήρυξη στο ιντερνετ βάζοντας τις καταλληλες λέξεις κλειδιά...αν πάλι χρειάζεται κάποια περαιτέρω επεξήγηση μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου προσωπικά. Δεν έχω στόχο να μειώσω κανένα τμήμα - κλάδο (είμαι ενεργός αρχαιολόγος και σέβομαι σχεδόν με θρησκευτικό ζήλο το επάγγλεμα του αρχαιολόγου, την προσφορά του στον τομέα των τεχνών, των γραμμάτων και του πολιτσιμού εν γένει).
Χαίρομαι που η αρχαιολογική ειδίκευση του εν λόγω τμήματος ειναι πλεόν επαγγελματικά κατοχυρωμένη γιατί το αντιθετο θα ήταν ειλικρινά άδικο για τους σχετικούς αποφοίτους.
Υ.Γ. Κατά την προσωπική μου άποψη θεωρώ καλυτερη επιλογή σε επαγγελματικό επίπεδο ένα Τμήμα Ιστοριας - Αρχαιολογιας, καθώς η ειδίκευση της αρχαιολογίας και ιστορίας (της νεοτερης) τεχνης εφοδιάζει τους φοιτητες και με ικανοποιητικές γνωσεις νεοτερης τεχνης, και ενδεχομένως αυτό να προσφερει σε κπν την οποια μικρη ή μεγαλη δυνατότητα να το κυνηγησει επαγγελματικα-ερευνητικα.
Ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου έδωσες να επανασχολιάσω το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Έχω εντοπίσει ένα μάθημα στα πρώτα εξάμηνα που λέγεται: "Αρχαιολογία και Θετικές Επιστήμες". Πόσο δύσκολο είναι για έναν μαθητή της θεωρητικής (εφόσον όλοι όσοι μπαίνουμε είμαστε θεωρητική!); Έχει μέσα μαθηματικά,φυσική και χημεία; Και αν κάποιος δεν έχει καμία επαφή με αυτά τα μαθήματα; ΠΟυ να ήξερε ότι θα συναντούσε ένα τέτοιο μάθημα σε μια σχολή που ανήκει ΜΟΝΟ στο 1ο πεδίο:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να μην σε απασχολεί κάτι τέτοιο, όλοι σε όλες τις σχολές συναντάμε κάποια στιγμή μαθήματα για τα οποία είχαμε 0 βάσεις στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να μην σε απασχολεί κάτι τέτοιο, όλοι σε όλες τις σχολές συναντάμε κάποια στιγμή μαθήματα για τα οποία είχαμε 0 βάσεις στο σχολείο.

Και τί κάνουμε τότε; Ιδιαίτερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Και τί κάνουμε τότε; Ιδιαίτερα;


Όχι. Κάθεσαι και διαβάζεις.
Πρέπει να ξεφύγεις από τη λυκειακή νοοτροπία των φροντιστηρίων και των ιδιαίτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top