Γερμανική φιλολογία Θεσσαλονίκης

overthirty

Νεοφερμένος

Η overthirty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπερα! Περασα γερμανικη φιλολογια θεσσαλονικης με 17460 μορια. Υπαρχει κανεις εδω που να εχει πληροφοριες για την σχολη, γιατι πραγματικα βρισκομαι στο σκοταδι και δεν ξερω τι θα αντιμετωπισω...:'(
Ευχαριστω προκαταβολικα...:thanks:
Αν περασε και κανεις αλλος..ευχαριστως να ανταλλαξουμε αποψεις:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Είναι πολύ ωραία σχολή!! Ξέρεις όμως καλά γερμανικά γιατί αλλιώς πρέπει να ρίξεις διάβασμα,το μάθημα θα είναι ξενόγλωσσο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

That guy!!

Νεοφερμένος

Ο That guy!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια, εχω μια απορια......αν δεν κανω λαθος τα χρονια φοιτησης στη γερμανικη φιλολογια ειναι 4, υπαρχει περιπτωση να αποφητησω πιο γρηγορα κατι σαν 3μιση με 3 χρονια?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SOFIA19

Νεοφερμένος

Η SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Απο όσο γνωρίζω στην αγγλική φιλολογία μπορείς να επιλέξεις μαθηματα και απο άλλα εξάμηνα και να τελειώσεις νωρίτερα.Ίσως να ισχύει και στη γερμανική φιλολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

That guy!!

Νεοφερμένος

Ο That guy!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μαλιστα....εγω εχω ακουσει και για γερμανικη φιλολογια απλα δεν ειμουν τοσο σιγουρος, τελος παντον, μηπως γνωριζεις μεχρι ποσα μαθηματα μπορω να φορτωσω σε ενα 6μηνο δλδ μεχρι 1 χρονο μπορω να κερδισω????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SOFIA19

Νεοφερμένος

Η SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Σίγουρα μπορείς να τελειώσεις σε 3,5 χρόνια,για λιγότερο δυστυχώς δεν γνωρίζω:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ειναι κανεις στη γερμανικη ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ απο εδω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους!! παιδια στοχευω του χρονου για γερμανικη φιλολογια ΑΠΘ. Τι επιπεδο πρεπει να εχω στα γερμανικα?? ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους!! παιδια στοχευω του χρονου για γερμανικη φιλολογια ΑΠΘ. Τι επιπεδο πρεπει να εχω στα γερμανικα?? ευχαριστω!

Πρέπει να είναι σε αρκετά καλό επίπεδο(C1 θα έλεγα),καθώς τα μαθήματα γίνονται στα γερμανικά και γενικά η γνώση της γλώσσας θεωρείται δεδομένη.Όχι όμως οτι είναι ακατόρθωτο να ανταπεξέλθεις ακόμα κι αν είσαι Β2 ας πούμε.Απλά θέλει προσπάθεια και πολύ διάβασμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Πρέπει να είναι σε αρκετά καλό επίπεδο(C1 θα έλεγα),καθώς τα μαθήματα γίνονται στα γερμανικά και γενικά η γνώση της γλώσσας θεωρείται δεδομένη.Όχι όμως οτι είναι ακατόρθωτο να ανταπεξέλθεις ακόμα κι αν είσαι Β2 ας πούμε.Απλά θέλει προσπάθεια και πολύ διάβασμα.:)
δηλαδη με b1 zertifikat , το καινουργιο ομως που ειναι πολυ πιο δυσκολο, μπορω να ανταπεξελθω? συνεχιζοντας βεβαια το διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
δηλαδη με b1 zertifikat , το καινουργιο ομως που ειναι πολυ πιο δυσκολο, μπορω να ανταπεξελθω? συνεχιζοντας βεβαια το διάβασμα.

Εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες.Πόσο πολύ σου αρέσει η γλώσσα,πόσο γρήγορα μαθαίνεις,πόσο χρόνο είσαι διαθετιμένη να αφιερώσεις για βελτιωθείς.Είναι πολύ γενικό για να σου πω,μην σε πάρω και στο λαιμό μου!Άν έχεις την ευκαιρία πήγαινε μια φορά να παρακολουθήσεις κάποιο μάθημα στη σχολή για να δεις πώς είναι τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
σε ευχαριστωω πολυυυυ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε γνωρίζω τι παίζει με το τμήμα της Θεσσαλονίκης, αλλά γι' αυτό της Αθήνας έχω ακούσει τα καλύτερα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γεια σας. Μολις εδωσα πανελληνιες και θα εξεταστω στο ειδικο μαθημα των γερμανικων. Μια απο τις επιλογες που σκεφτομαι ειναι η Γερμανικη θεσσαλονικης . Εχει φοιτησει η φοιτει κανεις εκει; Οποιος γνωριζει ας δωσει πληροφοριες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Γεια σου Χαρη. Σε περιπτωση που τελικα αποφασισες να δηλωσεις τη γερμανικη φιλολογια, ευχαριστως, να σου ελυνα οποια απορια εχεις. Στειλε μου καποιο pm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Καλησπερα σας...
Με ενδιαφερει παρα πολυ το τμημα γερμανικης γλωσσας και φιλολογιας θα μπορουσατε να μου δινατε πληροφοριες?
Πως ειναι σαν τμημα? Προσφερει καλη επαγγελματικη αποκατασταση? Τι επιπεδο γερμανικων πρεπει να κατεχεις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλησπερα σας...
Με ενδιαφερει παρα πολυ το τμημα γερμανικης γλωσσας και φιλολογιας θα μπορουσατε να μου δινατε πληροφοριες?
Πως ειναι σαν τμημα? Προσφερει καλη επαγγελματικη αποκατασταση? Τι επιπεδο γερμανικων πρεπει να κατεχεις ?

Servus :hello:

*Πόσο χαίρομαι όταν αυτό το θέμα έχει νέα πόστ*

Για να μπεις στο τμήμα χρειάζεσαι επίπεδο Β2 προς Γ1 όμως για εμένα για να τελειώσει κάποιος την σχολή με καλό βαθμό, και να μπορεί να διαβάζει με άνετα τα μαθήματα της λογοτεχνίας χρειάζεται σίγουρο Γ1 ή και Γ2 ( το ιδανικό).

Επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα δεν έχει τίποτα:P ,εδώ μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα, να εργαστείς σε φροντ αααααν λέμε τώρα ααααν γίνει κανένα θαύμα να μπεις σε σχολείο ( :hehe: ) και μετά αν θέλεις κάνεις κάτι σε μετάφραση. Στην γερμανία μπορείς να εργαστείς και σε Sprachschule αλλά και σε σχολείο κάνοντας το μεταπτυχιακό του DaF. Μπορείς να εργαστείς και στα κέντρα υποδοχής μεταναστών αλλά και πάλι ως μεταφραστής ή αρθρογράφος. Μπορείς επίσης να κάνεις ειδίκευση στην γλωσσολογία αν σε ενδιαφέρει η έρευνα.

Τα μαθήματα του τμήματος μπορείς να τα κοιτάξεις στο σάιτ τόσο του ΑΠΘ όσο και το ΕΚΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις και για τον χρονο που διεθεσες!!
Δινω και εγω πανελληνιες το '16 και οσο παει μεγαλωνει η αγαπη μου για αυτο το τμημα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις και για τον χρονο που διεθεσες!!
Δινω και εγω πανελληνιες το '16 και οσο παει μεγαλωνει η αγαπη μου για αυτο το τμημα!!

Kommt von Herzen! :flowers:

Εμένα μου λες :inlove: έρωτας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Για εισαγωγη σε ξενογλωσση φιλολογια απαιτειτε 10 στο εκαστοτε ειδικο μαθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top