Αντιστοίχηση γαλλικών με αγγλικά πτυχία

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Θα ήθελα να ροτήσω αν κάποιος ξέρει αν οι εξετάσεις Α1,Α2,Β1....Γ2 που δίνουμε για γαλλικά ποια είναι η ανάλογη αντιστοίχηση με τα αγλικά πτυχία.
Ασπούμε το Γ2 στα γαλλικά ισούται με το A-level in French , λέω τώρα δεν είμαι σίγουρος απλά έδωσα ένα παράδειγμα.Παρακαλώ αν ξέρετε αναφέρεται μου για όλα τα πτυχία από Α1-Γ2:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Το B2 είναι το lower, το C1 το advanced και το C2 το prof. νομίζω.

Για μικρότερα διπλώματα δεν ξέρω. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Το B2 είναι το lower, το C1 το advanced και το C2 το prof. νομίζω.

Για μικρότερα διπλώματα δεν ξέρω. =/

ευχαριστώ ! για το gce ξέρεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
To gce τι είναι; Αγγλικό πτυχίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
To gce τι είναι; Αγγλικό πτυχίο;
ναι δεν το ξέρατε :/
igcse as a second language
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Πρώτη φορά το ακούω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Το δινουν στο εξωτερικο και ιδιως στην Κυπρο.
Ουτε και γω το ξερω πολυ καλα αλλα το εχω ακουστα απο κατι παιδια στην Κυπρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diabolakos

Νεοφερμένος

Ο diabolakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τα εχω παρει ολα αλλα δεν ξερω ποιες ριναι οι αντιστοιχιες γισ τα κυπριακα πτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
To gce τι είναι; Αγγλικό πτυχίο;

https://www.britishcouncil.org/GR/greece-exams-professional-gce.htm

GCE/IGCSE
Edexcel International GCE O & A Level
Οι εξετάσεις αυτές ισοδυναμούν με τις απολυτήριες εξετάσεις του σχολείου ή τις εισαγωγικές εξετάσεις σε πανεπιστήμιο και διενεργούνται σε πολλά μαθήματα. Στη Βρετανία, τα A-levels αποτελούν τη βασική προϋπόθεση για εισαγωγή στην ανώτατη εκπαίδευση.
Ημερομηνιες εγγραφων & εξετασεων
Εξεταστικές ΠερίοδοιΗμερομηνίες εγγραφής1. Μάιος/ΙούνιοςΙανουάριος2. ΙανουάριοςΣεπτέμβριοςΣΗΜΕΙΩΣΗ: Οι ακριβείς ημερομηνίες μεμονωμένων εξετάσεων ανακοινώνονται κατά την εγγραφή.
Εξεταστρα
Τα εξέταστρα (ανά ενότητα) είναι:
  • O Level/Alter O Level: €110
  • A Level: €160
  • Advanced Supplementary: €125
Επισημανση:
Εάν δεν προλάβατε να εγγραφείτε στις καθορισμένες ημερομηνίες, μπορείτε να εγγραφείτε εκ των υστέρων, αλλά θα πρέπει να καταβάλετε τέλος καθυστερημένης εγγραφής ύψους €125, ποσό το οποίο καθορίζεται από το Edexcel International:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Τα εχω παρει ολα αλλα δεν ξερω ποιες ριναι οι αντιστοιχιες γισ τα κυπριακα πτυχια

Δυστυχώς δεν έχω σχέσεις με την Κύπρο. Πρέπει να επικοινωνήσεις με τα ινστιτούτα της χώρας σου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
Θα ήθελα να ροτήσω αν κάποιος ξέρει αν οι εξετάσεις Α1,Α2,Β1....Γ2 που δίνουμε για γαλλικά ποια είναι η ανάλογη αντιστοίχηση με τα αγλικά πτυχία.
Ασπούμε το Γ2 στα γαλλικά ισούται με το A-level in French , λέω τώρα δεν είμαι σίγουρος απλά έδωσα ένα παράδειγμα.Παρακαλώ αν ξέρετε αναφέρεται μου για όλα τα πτυχία από Α1-Γ2:)

εχουμε και λεμε...
το Α1 γαλλικων δεν εχει αντιστοιχια
το Α2 γαλλικων με το ΚΕΤ αγγλικων
το Β1 γαλλικων με το ΡΕΤ αγγλικων
το Β2 γαλλικων με το LOWER (FCE) αγγλικων
το C1 γαλλικων με το ADVANCE (CAE) αγγλικων
το C2 γαλλικων με το PROFICIENCY (CPE) αγγλικων
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris240

Νεοφερμένος

Ο dimitris240 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
εχουμε και λεμε...
το Α1 γαλλικων δεν εχει αντιστοιχια
το Α2 γαλλικων με το ΚΕΤ αγγλικων
το Β1 γαλλικων με το ΡΕΤ αγγλικων
το Β2 γαλλικων με το LOWER (FCE) αγγλικων
το C1 γαλλικων με το ADVANCE (CAE) αγγλικων
το C2 γαλλικων με το PROFICIENCY (CPE) αγγλικων
:P

Και το Α1 γαλλικών έχει αντιστοιχία και είναι το YLE(Starters, Movers, Flyers) των Αγγλικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ermina.S

Νεοφερμένος

Η Ermina.S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
η αντιστοιχια ειναι οντως αυτη αλλα αν το δουμε ουσιαστικα το β1 των γαλλικων ειναι σαν lower αγγλικων οσον αφορα το βαθμο δυσκολιας του πτυχιου, των κανονων της γραμματικης, της κλισης των ρηματων και του λεξιλογιου αφου τα γαλλικα ειναι πολυ πιο απαιτητικη γλωσσα απο τα αγγλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
η αντιστοιχια ειναι οντως αυτη αλλα αν το δουμε ουσιαστικα το β1 των γαλλικων ειναι σαν lower αγγλικων οσον αφορα το βαθμο δυσκολιας του πτυχιου, των κανονων της γραμματικης, της κλισης των ρηματων και του λεξιλογιου αφου τα γαλλικα ειναι πολυ πιο απαιτητικη γλωσσα απο τα αγγλικα.
Ναι απλώς σύμφωνα με το Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς για τις Γλώσσες το επίπεδο που είναι Lower είναι το Β2 και όχι το Β1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top