Erasmus

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Αν κάποιος γνωρίζει με σιγουριά πληροφορίες...Όπως πότε γίνονται οι αιτήσεις,πόσο καιρό πριν πας ξέρεις ότι σε δέχτηκαν,τι προϋποθέσεις χρειάζονται και τι λεφτά σου δίνουν από το πρόγραμμα...Σόρι που δεν είχα το κουράγιο να ψάξω όλες τις προηγούμενες σελίδες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
κακως διοτι αν δεις εχει χρησιμες πληροφοριες. Παντως ενδεχεται στο τμημα σου να κανουν ενημεροτικη διαλεξη για να σας πληροφορησουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Οκ,μόλις έχω χρόνο θα ψάξω και τις σελίδες του thread...Ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα! Ξεθαβω το θεμα καθως θα κανω αιτηση για να παω Ερασμους το εαρινο εξαμηνο του 3ου ετους(ητοι 2014). Βασικη επιθυμια μου ειναι να παω Ολλανδια, και συγκεκριμενα στην Ουτρεχτη. Ξερει καποιος λεπτομερειες για τη ζωη στην πολη και γενικα στην Ολλανδια? Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα! Ξεθαβω το θεμα καθως θα κανω αιτηση για να παω Ερασμους το εαρινο εξαμηνο του 3ου ετους(ητοι 2014). Βασικη επιθυμια μου ειναι να παω Ολλανδια, και συγκεκριμενα στην Ουτρεχτη. Ξερει καποιος λεπτομερειες για τη ζωη στην πολη και γενικα στην Ολλανδια? Ευχαριστω!
γιατί επιλέγεις 3ο και όχι 4ο έτος? ρωτάω γιατί και εγώ έιχα το δίλημμα και τελικά αποφάσισα να πάω του χρόνου, δηλαδή στο 4ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
γιατί επιλέγεις 3ο και όχι 4ο έτος? ρωτάω γιατί και εγώ έιχα το δίλημμα και τελικά αποφάσισα να πάω του χρόνου, δηλαδή στο 4ο
Γιατι ετσι οπως ειναι το προγραμμα σπουδων της Νομικης στο 4ο ετος εχουμε συνθεσεις, ητοι ο,τι καναμε τα 3 προηγουμενα ετη, και ειναι πολυ πουτσα. Οποτε ειθισται να κανουν ολοι στο 3ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
εργαστηρια πραγματοποιουντε για τους φοιτητες ερασμους? ή παρακολουθουν μονο θεωρητικα μαθηματα. Επισης ,ποτε μαθαινεις ποια μαθηματα θα κανεις στην χωρα εισαγωγης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
εργαστηρια πραγματοποιουντε για τους φοιτητες ερασμους? ή παρακολουθουν μονο θεωρητικα μαθηματα. Επισης ,ποτε μαθαινεις ποια μαθηματα θα κανεις στην χωρα εισαγωγης?
εσύ δηλώνεις ποια μαθήματα θα δώσεις! Σε εμάς είχαν πει ότι πρέπει να στείλουμε αίτηση με μαθήματα που συνολικά έχουν περίπου 30 ects!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
εσύ δηλώνεις ποια μαθήματα θα δώσεις! Σε εμάς είχαν πει ότι πρέπει να στείλουμε αίτηση με μαθήματα που συνολικά έχουν περίπου 30 ects!

δηλωνω μαθηματα απο το δικο μου προγραμμα σπουδων ,ή απο το δικο τους? .Εργαστηριακα μαθηματα γινονται κανονικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Κάθε πανεπιστήμιο υποδοχής έχει μια λίστα με τα προσφερόμενα στους erasmites μαθήματα. Από αυτά δηλώνεις ποια θες, αξίας 30 ects όπως είπε και ο από πάνω. Αν ταυτίζονται τα δηλωμένα μαθήματα με αυτά που κάνεις στη σχολή σου, μπορείς να ζητήσεις την αναγνώρισή τους, η οποία δεν είναι σίγουρη (νομίζω εξαρτάται από τον εκάστοτε καθηγητή). Όσο για τα εργαστηριακά, αν υπάρχουν στα επιλεγόμενα μαθήματα και είσαι σε σοβαρή χώρα, τότε ναι, γίνονται κανονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
δηλωνω μαθηματα απο το δικο μου προγραμμα σπουδων ,ή απο το δικο τους? .Εργαστηριακα μαθηματα γινονται κανονικα?

Προσπαθεις να δηλωσεις οσα περισσοτερα μαθηματα δικα τους ανταποκρινονται στο δικο σου εξαμηνο,κοινως να αναγνωριζονται.

Πχ αν ενα πανεπιστημιο στη γαλλια εχει 5 κοινα μαθηματα με τη δικη σου σχολη,τα οποια μπορεις να επιβεβαιωσεις οτι αναγνωριζονται απο τη γραμματεια σας, ενω αν ενα στην αγγλια εχει 2 μαθηματα εννοειται θα διαλεξεις το πρωτο.

Ολος ο κοπος ουσιαστικα ειναι να βρεις ενα πανεπιστημιο προκειμενου να εχει στο εξαμηνο σου αρκετα κοινα μαθηματα με τη σχολη σου στο ιδιο εξαμηνο.Ωστε να μην χρειαστει να τα επαναλαβεις.Εργαστηριακα μαθηματα,αν το μαθημα απαιτει παρουσια σε εργαστηριο γινονται κανονικα,αφου πλεον θα τα παρακολουθεις στην ξενη σχολη ως φοιτητης τους.

Υγ Να μην επιλεξεις χωρες της δυτικης ευρωπης.Μπορεις να βρεις καταλογο με ολα τα πανεπιστημια απο το γραφειο που ασχολειται με το θεμα ερασμους στο εκπα,ειναι αρκετα εξυπηρετικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Υγ Να μην επιλεξεις χωρες της δυτικης ευρωπης
Why?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
:D οκ σας ευχαριστω! απο φεβρουαριο θα κανω αιτηση ,γιαυτο ρωταω να ξερω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.

Πολλοι κανουν το λαθος και πιστευουν οτι με το να κανουν ερασμους,θα σπουδασουν σε καποιο πανεπιστημιο του εξωτερικου.Υπαρχει η πεποιθηση σε καποια μεριδα των φοιτητων οτι αμα διαβαζεις ολημερις στο ερασμους,θα σε κρατησουν εκει,θα σου κανουν προτασεις κλπ

Για μενα η προοπτικη αυτη ειναι λαθος.Το ερασμους ειναι ενα προγραμμα με πολιτισμικο χαρακτηρα,γεγονος που σημαινει οτι περιεχει ως σκοπο πρωτιστως την ζωη σε μια ξενη χωρα,την επαφη με νεους πολιτισμους/ανθρωπους κοκ παρα την επιστημονικη καταρτιση.Αρα,το ερασμους ειναι ενας τροπος για να περασεις καλα κανοντας ενα μεγαλο ταξιδι.

Εχεις παει ποτε στη πχ Γαλλια;Περα απο τις ταινιες και συμπεριλαμβανομενου της πιθανοτητας να μην εισαι στο Παρισι,μπορει να βρεθεις στη γαλλικη υπαιθρο με συνοπτικες διαδικασιες.Η εστια θα κλεινει στις 10μμ,να βγεις εξω δεν θα μπορεις,τα μαγαζια μεχρι και οι παμπς κλεινουν στις 11,παρτυ στον κοιτωνα σου δεν θα επιτρεπεται να κανεις ,ανθρωποι κλειστοι και μιζεροι κλπ.Χωρια απο την ποιοτητα ζωης που πολλοι ισως προφασιστειτε οτι δεν σας νοιαζει τοσο οσο το διαβασμα,πρεπει να μαθετε πως οι λαοι εκει ειναι αρκετα σωβινιστες και ως προς τη γλωσσα.

Τι εννοω;Πρεπει να γκρεμιστει κανας φουρνος για να μιλησει κανας γαλλος ξερω γω αγγλικα ή κανας γερμανος.Απεχθανονται τετοιες γλωσσες.Μα θα μου πεις οτι ξερεις καλα τη γλωσσα.Κατσε να κανεις τα πρωτα μαθηματα στα γαλλικα/γερμανικα,να δεις με τη γρηγοραδα θα λενε οι καθηγητες την νομικη/ιατρικη/κοκ ορολογια :P και ξαναμιλαμε.Και αυτα τα μαθηματα πρεπει να τα περασεις γιατι αλλιως θα χρειαστει να επιστρεψεις καπου 3000 ευρω που πηρες ως υποτροφια.


Αν παρουμε τωρα χωρες πχ τσεχια,σλοβακια,πολωνια θα περασεις οχι απλα καλα αλλα τελεια.Με τρενο απο την τσεχια θα γυρισεις τουλαχιστον 8 χωρες αφου ολες βρισκονται σε αποσταση μιας ωρας περιπου.Επισης εχουν εντονη νυχτερινη ζωη.Η ισπανια ειναι ιδιομορφη περιπτωση καθως ενω απαιτουν τα ισπανικα η νοοτροπια τους ειναι σαν τη δικια μιας,και θα περασεις τελεια αν μιλας ισπανικα.

Υγ Οσα λεω ,τα λεω απο προσωπικες εμπειριες και εμπειριες φιλων καθως καποτε ειχα ασχοληθει εκτενως με το θεμα.Και οπως ειπα το ερασμους ειναι ενα μεγαλο ταξιδι,οχι μεσο για επιστημονικη καταρτιση.Ειναι λαθος να ξεκινα κανεις σε τετοια βαση κατα τη γνωμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα σε όσα είπες, απλά στο δυτικές εγώ, ως κινούμενη πυξίδα, λαμβάνω μέσα και Πορτογαλία, Ισπανία, Βέλγιο κ.α (άσχετα αν μπαίνει και το νότιο μπροστά). Το άλλο θετικό που θέλω να αναφέρω σχετικά με τις χώρες που πρότεινες είναι το χαμηλό κόστος ζωής, γεγονός που κάνει ακόμα πιο πιθανά τα ταξίδια σου προς άλλους προορισμούς και πιο έντονο lifestyle γενικά.

Y.Γ: Αν κάποιος ενδιαφέρεται για εργασιακές προοπτικές σε μια χώρα, είναι καλύτερα να πάει για πρακτική (Erasmus Placement) παρά για σπουδές. Για πρακτική μπορείς να πας όπου θέλεις, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ αν υπάρχει διμερής συνεργασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα σε όσα είπες, απλά στο δυτικές εγώ, ως κινούμενη πυξίδα, λαμβάνω μέσα και Πορτογαλία, Ισπανία, Βέλγιο κ.α (άσχετα αν μπαίνει και το νότιο μπροστά). Το άλλο θετικό που θέλω να αναφέρω σχετικά με τις χώρες που πρότεινες είναι το χαμηλό κόστος ζωής, γεγονός που κάνει ακόμα πιο πιθανά τα ταξίδια σου προς άλλους προορισμούς και πιο έντονο lifestyle γενικά.

Y.Γ: Αν κάποιος ενδιαφέρεται για εργασιακές προοπτικές σε μια χώρα, είναι καλύτερα να πάει για πρακτική (Erasmus Placement) παρά για σπουδές. Για πρακτική μπορείς να πας όπου θέλεις, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ αν υπάρχει διμερής συνεργασία.


Oι συγκεκριμενες που ανεφερες ειναι οντως πολυ καλες επιλογες αν και βρισκονται δυτικα.Για Πορτογαλλια δε, ασυζητιτι,μοιαζουμε εξαιρετικα ως λαοι.
Απλα,οταν καποιος μιλαει για δυτικα αναφερεται στα μεγαθηρια πχ Αγγλια,Γαλλια,Γερμανια κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Απλα,οταν καποιος μιλαει για δυτικα αναφερεται στα μεγαθηρια πχ Αγγλια,Γαλλια,Γερμανια κλπ.
Επομένως φταίω εγώ και οι περιπλανήσεις μου στα βουνά! Όσο για τη Πορτογαλία και εγώ το έχω ακούσει πολύ αυτό και γενικά καλά λόγια. Άλλο ένα πολύ βασικό σημείο είναι πως έχουν πολύ διαδομένο το πρόγραμμα και έχουν ένα από τα υψηλότερα ποσοστά εισερχόμενων φοιτητών. Τέλος του επόμενου μήνα πάω και εγώ εκεί για πρακτική και ξέρω πως στη πόλη που θα είμαι οι erasmites αντιστοιχούν στο 10% των φοιτητών, mind blowing ποσοστό σε σχέση με τη σχολή μου, που είναι κυριολεκτικά στο 0.1%.

Βtw για όσους ενδιαφέρονται για το erasmus, θα σας πρότεινα να το σκεφτείτε να πάτε μέσα στον επόμενο χρόνο. Η παρούσα μορφή του Erasmus καλύπτει το χρονικό πλαίσιο 2007-2013, αλλά πήρε παράταση μέχρι Δεκέμβριο του 14. Από εκεί και πέρα θα γίνει ανανέωση του προγράμματος (νομίζω 2014-2020) και δε θα μου έκανε καθόλου εντύπωση αν το ποσό της υποτροφίας και οι θέσεις μειωνόντουσαν.Ήδη στην Ελλάδα πλέον χρηματοδοτούν μόνο 1 εξάμηνο παραμονής(εκτός κ αν περισσέψουν λεφτά), αντί για 2, αν θέλεις 2ο το πληρώνεις μόνος σου. Μη ξεχνάμε επίσης πως πριν μερικούς μήνες είχε πέσει κοκομπλόκο, το ταμείο ήταν μείον, μιας και χώρες όπως η Ελλαδάρα, Ιταλία και Ισπανία χρωστούσαν μπόλικα εκατομμύρια και το πρόγραμμα κόντεψε να παγώσει, σώθηκε κυριολεκτικά τη τελευταία στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Επομένως φταίω εγώ και οι περιπλανήσεις μου στα βουνά! Όσο για τη Πορτογαλία και εγώ το έχω ακούσει πολύ αυτό και γενικά καλά λόγια. Άλλο ένα πολύ βασικό σημείο είναι πως έχουν πολύ διαδομένο το πρόγραμμα και έχουν ένα από τα υψηλότερα ποσοστά εισερχόμενων φοιτητών. Τέλος του επόμενου μήνα πάω και εγώ εκεί για πρακτική και ξέρω πως στη πόλη που θα είμαι οι erasmites αντιστοιχούν στο 10% των φοιτητών, mind blowing ποσοστό σε σχέση με τη σχολή μου, που είναι κυριολεκτικά στο 0.1%.

Βtw για όσους ενδιαφέρονται για το erasmus, θα σας πρότεινα να το σκεφτείτε να πάτε μέσα στον επόμενο χρόνο. Η παρούσα μορφή του Erasmus καλύπτει το χρονικό πλαίσιο 2007-2013, αλλά πήρε παράταση μέχρι Δεκέμβριο του 14. Από εκεί και πέρα θα γίνει ανανέωση του προγράμματος (νομίζω 2014-2020) και δε θα μου έκανε καθόλου εντύπωση αν το ποσό της υποτροφίας και οι θέσεις μειωνόντουσαν.Ήδη στην Ελλάδα πλέον χρηματοδοτούν μόνο 1 εξάμηνο παραμονής(εκτός κ αν περισσέψουν λεφτά), αντί για 2, αν θέλεις 2ο το πληρώνεις μόνος σου. Μη ξεχνάμε επίσης πως πριν μερικούς μήνες είχε πέσει κοκομπλόκο, το ταμείο ήταν μείον, μιας και χώρες όπως η Ελλαδάρα, Ιταλία και Ισπανία χρωστούσαν μπόλικα εκατομμύρια και το πρόγραμμα κόντεψε να παγώσει, σώθηκε κυριολεκτικά τη τελευταία στιγμή.


Μην το συζητας,ευκαιρια ζωης απο πολλες αποψεις.Θα δεις οτι ειναι πολυ ωραια και οτι δεν εχουμε καθολου διαφορες πχ στο κλιμα,νοοτροπια,φαγητα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
ναι , ισχυει οτι το νεο εσπα 2014-2020 γενικοτερα θα εχει λιγοτερες χρηματοδοτησεις , οποτε δεν ξερω πως θα επηρεαστει το ερασμους :/: .Αυτο με την παραταση ισχυει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Μην το συζητας,ευκαιρια ζωης απο πολλες αποψεις.Θα δεις οτι ειναι πολυ ωραια και οτι δεν εχουμε καθολου διαφορες πχ στο κλιμα,νοοτροπια,φαγητα. ;)
Kαι οικονομικά :). Η αλήθεια είναι πως δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή, στόχευα για την Γη των Βίκινγκς, μιας εκεί θέλω να πάω για εργασία/μετεκπαίδευση και όντως βρήκα θέση μετά από πολύ κόπο, αλλά που να πάει το μπατιράκι ο Έλληνας εκεί πάνω! None the less, I'm excited to go!

Αυτο με την παραταση ισχυει?
Τα δύο επόμενα εξάμηνα θεωρούνται safe.Aπό εκεί και πέρα, έχει προταθεί το Erasmus+ https://ec.europa.eu/education/erasmus-for-all/ χωρίς να έχει οριστικοποιηθεί ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top