Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ vs Φυσικής

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ναι, απλά αυτή η άποψη:

με σκοπο να "βγαζει" φυσικους ή μαθηματικους εφαρμογων για τη βιομηχανια παρολα

...αποτελεί δυνατότητα κάθε Τμήματος Μαθηματικών ή Φυσικής και εκτός ΣΕΜΦΕ. Υπάρχουν ανάλογα μετ/κά προγράμματα στα οποία συμμετέχει και πτυχιούχος από τη ΣΕΜΦΕ. Ο "βιομηχανικός" προσανατολισμός ή αλλιώς έμμισθος εργάτης πολλών τυπικών προσόντων, υπάρχει ως διέξοδος σε κάθε επιστήμη απλά η χώρα μας δεν ξέρω κατά πόσο έχει βιομηχανική οικονομία. Στο εξωτερικό, γνωρίζω ότι και ...κλασικοί Μαθηματικοί / Φυσικοί δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα σε πολύ καλά πόστα. Πάντα όμως με καλές μεταπτυχιακές σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Διαφωνώ σχεδόν σε ολα τα σημεία του μηνύματος του μέλους νπμπ πιο πάνω, αλλα ας μη το αναλύσω περαιτέρω. Εν κατακλείδι, εφόσον γνωρίζεις απο τώρα οτι θέλεις να ασχοληθείς με θεωρητική φυσική, θα σου πρότεινα να πας στο τμήμα εκείνο που έχει τη μέγιστη συνάφεια με τον κλάδο αυτό, που είναι το τμήμα φυσικής και στο λέω μετα λόγου γνώσεως, προκειμένου στη μετέπειτα πορεία σου να σαι πιο άνετος γνωρίζοντας ηδη κάποια πράγματα. Καλό είναι πάντως να γνωρίζεις οτι και ανάμεσα στα ιδια τμήματα που βρίσκοντε σε διαφοετικές πόλεις υπάρχουν διαφορές ποιοτικές και ποσοτικές, που σε κάποιες περιπτώσεις διαδραματίζουν αποφασιστικό ρόλο. Εσυ αφου στοχεύεις Αθήνα πάντως, δε σε αφορά άμεσα αυτό. Καλό θα ταν βέβαια να γράψεις τι έχεις στο μυαλό σου ως θεωρητική φυσική γιατι μπορεί να μην εννοούμε το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Διαφωνώ σχεδόν σε ολα τα σημεία του μηνύματος του μέλους νπμπ πιο πάνω, αλλα ας μη το αναλύσω περαιτέρω

σε τι διαφωνείς; (αν θέλεις στείλε πμ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Διαφωνώ σχεδόν σε ολα τα σημεία του μηνύματος του μέλους νπμπ πιο πάνω, αλλα ας μη το αναλύσω περαιτέρω. Εν κατακλείδι, εφόσον γνωρίζεις απο τώρα οτι θέλεις να ασχοληθείς με θεωρητική φυσική, θα σου πρότεινα να πας στο τμήμα εκείνο που έχει τη μέγιστη συνάφεια με τον κλάδο αυτό, που είναι το τμήμα φυσικής και στο λέω μετα λόγου γνώσεως, προκειμένου στη μετέπειτα πορεία σου να σαι πιο άνετος γνωρίζοντας ηδη κάποια πράγματα. Καλό είναι πάντως να γνωρίζεις οτι και ανάμεσα στα ιδια τμήματα που βρίσκοντε σε διαφοετικές πόλεις υπάρχουν διαφορές ποιοτικές και ποσοτικές, που σε κάποιες περιπτώσεις διαδραματίζουν αποφασιστικό ρόλο. Εσυ αφου στοχεύεις Αθήνα πάντως, δε σε αφορά άμεσα αυτό. Καλό θα ταν βέβαια να γράψεις τι έχεις στο μυαλό σου ως θεωρητική φυσική γιατι μπορεί να μην εννοούμε το ίδιο.

εγω θελω να ασχοληθω με ενοποιημενες θεωριες και στοιχειωση σωματιδια.φυσικα για να το κανω αυτο πρεπει να κανω και μεταπτυχιακο και διδακτορικο.το ξερω οτι υπαρχουν διαφορες μεταξυ των τμηματων φυσικης απο πολη σε πολη αλλα δεν πιστευω φημες του τυπου το φυσικο ιωαννινων εχει το καλυτερο τμημα στη θεωρητικη συσικη κλπ.εσυ τι διαφορες εννοεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
εγω θελω να ασχοληθω με ενοποιημενες θεωριες και στοιχειωση σωματιδια.φυσικα για να το κανω αυτο πρεπει να κανω και μεταπτυχιακο και διδακτορικο.το ξερω οτι υπαρχουν διαφορες μεταξυ των τμηματων φυσικης απο πολη σε πολη αλλα δεν πιστευω φημες του τυπου το φυσικο ιωαννινων εχει το καλυτερο τμημα στη θεωρητικη συσικη κλπ.εσυ τι διαφορες εννοεις?

Εγώ δεν καταλαβαίνω πως από τόσο νωρίς ξέρεις ότι θες να κάνεις κάτι τόσο συγκεκριμένο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω πως από τόσο νωρίς ξέρεις ότι θες να κάνεις κάτι τόσο συγκεκριμένο;

το ξερω αυτο απο την τεταρτη δημοτικου. συμφωνω οτι ειναι κατι πολυ συγκεκριμενο αλλα ειμαι πολυ σιγουρος για αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Οι διαφορές μεταξύ σχολών είναι ποσοτικές και ποιοτικές και οι δεύτερες είναι που κυρίως καθιστούν ανέφικτη την εξαγωγή συμπερασμάτων για τη σύγκριση της δυσκολίας μεταξύ σχολων. Εσύ ομως ξέρεις οτι θέλεις κατι συγκεκριμένο γιατι φαντάζομαι σ αρέσουν οι αντίστοιχοι κλάδοι, επομένως καλό είναι να πας στο τμήμα που έχει τα περισσότερα σχετικά μαθήματα, ωστε οταν κάνεις μάστερ στο θέμα αυτο, να είναι η ζωή σου πιο άνετη. Οχι οτι οι αλλοι δε θα μπορούν, απλα στην αρχή θα τρέχουν παραπάνω στο διάβασμα. Αν και έκανες αρκετά λάθη στην ανάγνωση των οδηγών σπουδών, ποσοτικά το τμήμα φυσικής υπερτερεί στο θέμα που σε ενδιαφέρει, οπότε καλό είναι να πας εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω πως από τόσο νωρίς ξέρεις ότι θες να κάνεις κάτι τόσο συγκεκριμένο;

το ατιμο το μπιγκ μπανγκ βλεπεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brainiac28

Νεοφερμένος

Ο Brainiac28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εγω θα πρότεινα να πάτε ΣΕΜΦΕ διότι θα μπορείτε να διδάσκετε τόσο φυσική όσο και μαθηματικά σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα. Ενω απο φυσικο δε μπορεις μαθηματικα και αντίστροφα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Εγω θα πρότεινα να πάτε ΣΕΜΦΕ διότι θα μπορείτε να διδάσκετε τόσο φυσική όσο και μαθηματικά σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα. Ενω απο φυσικο δε μπορεις μαθηματικα και αντίστροφα

καταρχας νομιζω οτι ξεκαθαρισα οτι δε θελω να διδαξω. οσον αφορα το τι μπορει να διδαξει ο καθενας ειμαι αρκετα σιγουρος οτι και αυτοι που τελειωνουν το σεμφε με κατευθυνση φυσικου εφαρμογων δεν μπορουν να διδαξουν μαθηματικα αλλα φυσικη(οχι λογω ελλειψης ικανοτητας)μαθηματικα μπορουν να διδαξουν αυτοι που βγαινουν μαθηματικοι εφαρμογων

Οι διαφορές μεταξύ σχολών είναι ποσοτικές και ποιοτικές και οι δεύτερες είναι που κυρίως καθιστούν ανέφικτη την εξαγωγή συμπερασμάτων για τη σύγκριση της δυσκολίας μεταξύ σχολων. Εσύ ομως ξέρεις οτι θέλεις κατι συγκεκριμένο γιατι φαντάζομαι σ αρέσουν οι αντίστοιχοι κλάδοι, επομένως καλό είναι να πας στο τμήμα που έχει τα περισσότερα σχετικά μαθήματα, ωστε οταν κάνεις μάστερ στο θέμα αυτο, να είναι η ζωή σου πιο άνετη. Οχι οτι οι αλλοι δε θα μπορούν, απλα στην αρχή θα τρέχουν παραπάνω στο διάβασμα. Αν και έκανες αρκετά λάθη στην ανάγνωση των οδηγών σπουδών, ποσοτικά το τμήμα φυσικής υπερτερεί στο θέμα που σε ενδιαφέρει, οπότε καλό είναι να πας εκει.

συμφωνω μαζι σου.οταν λες οτι εκανα καποια λαθη στην αναγνωση των οδηγων τι εννοεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Είναι πολλά, οπως λες οτι το σεμφε δεν έχει μάθημα αστροφυσικής ενω υπάρχει, απλα είναι επιλογής για τις περισσότερες ροές. Λες επίσης οτι δεν υπάρχει διαφορική γεωμετρία ενω υπάρχει, απλα πάλι είναι επιλογής για τους φυσικούς. Επίσης τα μαθήματα φυσικής των πρώτων εξαμήνων της σεμφε έχουν και εργαστήριο ξεχωριστά, κατι που δε φαίνεται εύκολα απ τον οδηγό σπουδών, οπως δε φαίνεται η εκμάθηση κάποιων λογισμικών που γίνεται σε αλλα μαθήματα και δε το λέει στον τίτλο. Δε σ απασχολούν αυτά ομως. Κάνε μια καταμέτρηση ποια σχολή έχει τα περισσότερα μαθήματα που σχετίζοντε με τη θεωρητική φυσική και πήγαινε εκει. Πιστεύω οτι είναι το φυσικό εκπα, αλλα κάνε μια επαλήθευση. Επίσης είναι καλό που έχει τομέα με πολλά μέλη δεπ και προσφέρει μάλλον περισσότερα μαθήματα στο αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Είναι πολλά, οπως λες οτι το σεμφε δεν έχει μάθημα αστροφυσικής ενω υπάρχει, απλα είναι επιλογής για τις περισσότερες ροές. Λες επίσης οτι δεν υπάρχει διαφορική γεωμετρία ενω υπάρχει, απλα πάλι είναι επιλογής για τους φυσικούς. Επίσης τα μαθήματα φυσικής των πρώτων εξαμήνων της σεμφε έχουν και εργαστήριο ξεχωριστά, κατι που δε φαίνεται εύκολα απ τον οδηγό σπουδών, οπως δε φαίνεται η εκμάθηση κάποιων λογισμικών που γίνεται σε αλλα μαθήματα και δε το λέει στον τίτλο. Δε σ απασχολούν αυτά ομως. Κάνε μια καταμέτρηση ποια σχολή έχει τα περισσότερα μαθήματα που σχετίζοντε με τη θεωρητική φυσική και πήγαινε εκει. Πιστεύω οτι είναι το φυσικό εκπα, αλλα κάνε μια επαλήθευση. Επίσης είναι καλό που έχει τομέα με πολλά μέλη δεπ και προσφέρει μάλλον περισσότερα μαθήματα στο αντικείμενο.

εισαι σιγουρος για ολα αυτα? καταρχην να τονισω οτι εγω κοιταξα τους τελευταιους οδηγου σπουδων (2012-2013) των ιστοσελιδων των σχολων και ειμαι αρκετα σιγουρος οτι δεν κανουν μαθημα αστροφυσικης.αν θες μπορεις να μου πεις πως λεγεται για να ξαναδω.οσον αφορα τη διαφορικη γεωμετρια το προγραμμα των φυσικων εφαρμογων δεν το εχει ουτε ως επιλογη.νομιζω οτι σε παλαιοτερα προγραμματα το ειχαν σαν μαθημα(μηπως κοιτας παλαιοτερο προγραμμα?)τελος οπως λεω και στο πρωτο μηνυμα το εκπα εχει 6 εργαστηρια με ξεχωριστο κωδικο μαθηματων,ενω το σεμφε μονο δυο.και το εκπα εχει εργαστηρια μαζι με τα πρωτα μαθηματα φυσικης,αλλα εγω μιλαω για τα ξεχωριστα εργαστηρια που εχουν και δικα τους συγραματα και δικο τους ξεχωριστο βαθμο και διαφορετικη υλη.τωρα οσον αφορα τα λογισμικα εγω εγραψα αυτα που ειδα στο προγραμμα.

αν κανω καπου λαθος διορθωσε με

πανατα φιλικα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Κοιτα εμένα είναι ο αδερφός μου εκει και μου είπε οτι παλιότερα υπήρχε ξεχωριστό μάθημα αλλα τα τελευταία 2 έτη καταργήθηκε και ένα μέρος της ύλης διδάσκεται στο μάθημα κοσμολογία. Ούτως ή αλλως ηταν ένα μάθημα, οπότε δε λέει κατι. Τώρα για τη διαφορική γεωμετρία, υπάρχει στην κατεύθυνση μαθηματικών αλλα απ το φυσικό μπορείς να το πάρεις ως επιλογής ελεύθερα. Έχει δικαίωμα η μια κατεύθυνση να παίρνει μαθήματα απ την αλλη, μπορείς δηλαδή στα ελεύθερα να παίρνεις απ τους μαθηματικούς. Για τα εργαστήρια σίγουρα είναι πιο πλούσια στο εκπα, απλα σου λέω οτι έχει και στο σεμφε αλλα δε φαίνοντε πάντα στον οδηγό σπουδών. Το πιο βασικό παντως είναι οτι δε βλέπω το λόγο να ταλαιπωρηθείς με επιπλεόν μαθήματα σε άλλες επιστήμες, πέραν για λόγους προσωπικής κουλτούρας, ενω μπορείς να κάνεις πιο σχετικά μ αυτό που θες. Και πιστεύω οτι αφου ξέρεις απο τώρα τι θες να κάνεις είναι πολύ καλό! Σχολείο πώς τα πας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Προσωπικά δε θα κοιτούσα τα μαθήματα ως κριτήριο για την ποσότητα γνώσεων.

α) Μπορεί εκεί που μια σχολή έχει πχ 3 μαθήματα φυσικής η άλλη να τα έχει συμπτίξει σε ένα.

β) Μπορεί μια σχολή να αναφέρει κάθε φορά τα κέρατά της από ύλη και να τα περνά όλα στο έτσι.

γ) Μπορεί επίσης μια σχολή να λέει ότι κάνει πολλά κλπ και να τα κάνει ανοργάνωτα, με κάτι διαφάνειες του κώλου, χωρίς σημειώσεις, χωρίς ασκήσεις, χωρίς eclass χωρίς καμία υποστήριξη.

δ) Μπορεί μια σχολή να έχει παρελθόν με καταλήψεις και χαμένες εξεταστικές, χαμένα μαθήματα για ψίλου πήδημα κλπ.

ε) Μπορεί μια σχολή να φημίζεται για την έρευνά της με γαμάτους καθηγητές με φήμη κλπ και να ναι κάτι ψωνισμένοι που σνομπάρουν και δε βοηθούν κανένα.


Αυτά είναι πράγματα που ενώ καθορίζουν σε σημαντικό βαθμό το επίπεδο και την αξία μιας σχολής δεν είναι φανερά εκ πρώτης όψεως. Για αυτό εγώ θα σας έλεγα μη τα ψιρίζετε και πολύ γιατί και πάλι δε καταλαβαίνεις και πολλά.
Οι μόνες κάπως βάσιμες απόψεις είναι εκείνες φοιτητών που έχουν φάει κάμποσα χρόνια εκεί μέσα και έχουν κάποιες παραπάνω εντυπώσεις να περιγράψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Κοιτα εμένα είναι ο αδερφός μου εκει και μου είπε οτι παλιότερα υπήρχε ξεχωριστό μάθημα αλλα τα τελευταία 2 έτη καταργήθηκε και ένα μέρος της ύλης διδάσκεται στο μάθημα κοσμολογία. Ούτως ή αλλως ηταν ένα μάθημα, οπότε δε λέει κατι. Τώρα για τη διαφορική γεωμετρία, υπάρχει στην κατεύθυνση μαθηματικών αλλα απ το φυσικό μπορείς να το πάρεις ως επιλογής ελεύθερα. Έχει δικαίωμα η μια κατεύθυνση να παίρνει μαθήματα απ την αλλη, μπορείς δηλαδή στα ελεύθερα να παίρνεις απ τους μαθηματικούς. Για τα εργαστήρια σίγουρα είναι πιο πλούσια στο εκπα, απλα σου λέω οτι έχει και στο σεμφε αλλα δε φαίνοντε πάντα στον οδηγό σπουδών. Το πιο βασικό παντως είναι οτι δε βλέπω το λόγο να ταλαιπωρηθείς με επιπλεόν μαθήματα σε άλλες επιστήμες, πέραν για λόγους προσωπικής κουλτούρας, ενω μπορείς να κάνεις πιο σχετικά μ αυτό που θες. Και πιστεύω οτι αφου ξέρεις απο τώρα τι θες να κάνεις είναι πολύ καλό! Σχολείο πώς τα πας?

ok δεν το ηξερα οτι μπορουν να παρουν ελευθερα μαθηματα απο την αλλη κατευθυνση. ειναι δηλαδη σαν το μαθηματικο/φυσικο(και αυτοι μπορουν να παρουν μαθηματα ο ενας απο τον αλλο νομιζω)τωρα οσον αφορα στο σχολειο τα παω μια χαρα. φυσικη-μαθηματικα-χημεια εχω σταθερα 20αρια αλλα τα μαθηματα του σχολειου με ολο το σεβασμο τα θεωρω χαμηλου επιπεδου.ο αδερφος σου τι λεει για τησεμφε?γενικα παντως εκπα σκοπευω να παω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Το χει μετανιώσει και θα θελε να είχε πάει μαθηματικό. Με διαγωνισμούς έχεις ασχοληθεί αφου είσαι τόσο καλός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Το χει μετανιώσει και θα θελε να είχε πάει μαθηματικό. Με διαγωνισμούς έχεις ασχοληθεί αφου είσαι τόσο καλός?

ναι στη μαθηματικη εταιρεια εχω δωσει 3 φορες και εχω φτασει και τις 3 μεχρι τον 3ο διαγωνισμο,τον αρχιμηδη, και εχω παρει και ενα βραβειο στον ευκλειδη(2ος διαγωνισμος).φετος το εχω παρει πιο σοβαρα και θελω να περασω και τον τριτο να παω δηλαδη στη βαλκανιαδα και την ολυμπιαδα. εδωσα κα ι φετος στο διαγωνισμο φυσικης και βγηκα μες στους πρωτους 50. γιατι το εχει μετανιωσει ο αδερφος σου(απο οτι καταλαβα πηγαινε για μαθηματικος εφαρμογων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Είναι πολλοί οι λόγοι, αλλη ώρα που θα χω χρόνο θα τους γράψω αναλυτικά. Γενικότερα είναι μια σχολή που έχει ξεγελάσει πολλά άτομα που είναι καλοί στα μαθηματικά και την πατάνε μετά. Για τους διαγωνισμούς πάλεψέ το για παραπάνω και μπορείς να μπεις στο πανεπιστήμιο μέσα απο διάκριση. Πιο εύκολο θα ναι αυτό σε σχέση με το νέο σύστημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Είναι πολλοί οι λόγοι, αλλη ώρα που θα χω χρόνο θα τους γράψω αναλυτικά. Γενικότερα είναι μια σχολή που έχει ξεγελάσει πολλά άτομα που είναι καλοί στα μαθηματικά και την πατάνε μετά. Για τους διαγωνισμούς πάλεψέ το για παραπάνω και μπορείς να μπεις στο πανεπιστήμιο μέσα απο διάκριση. Πιο εύκολο θα ναι αυτό σε σχέση με το νέο σύστημα!

ναι το ξερω οτι μπορω να περασω με διακριση στο πανεπιστημιο αν και ειναι ο τελευταιος λογος που παιρνω μερος στους διαγωνισμους. σημαντικοτεροι λογοι για μενα ειναι τα ωραια προβληματα και μια εσωτερικη ευχαριστηση.βεβαια για να πω ολη την αληθεια καιγια να μη χαρακτηριστω ιδεαλιστης η ιδεα να περασω στο πανεπιστημιο χωρις τις πανελληνιες ειναι πολυ δελεαστικη,παρολο που δε νομιζω οτι το νεο συστημα θα με πιασει.οποτε εχεις χρονο πες μου γιατι ο αφερφο σου το μετανιωσε, γιατι με ενδιαφερει πραγματικα.στειλε μου πμ αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Εγω θα πρότεινα να πάτε ΣΕΜΦΕ διότι θα μπορείτε να διδάσκετε τόσο φυσική όσο και μαθηματικά σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα. Ενω απο φυσικο δε μπορεις μαθηματικα και αντίστροφα

Αυτό είσαι σίγουρος ότι δεν μπορεί να γίνει από απλό Τμήμα Μαθηματικών ή Φυσικής; Μελέτησες όλα τα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών πανελλαδικά; :confused: Είναι άσχημο να ακυρώνεις με την άγνοιά σου, την κούραση κάποιων ανθρώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top