Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Παίζει και το οικονομικό κριτήριο. Το ετήσιο εισόδημα, τα μόρια σου και άλλα...

στο οικονομικό κρητήριο είμαι οκ.. το έχουμε μετρήσει και είμαι κάτω από το όριο.
για τα μόρια θα ήθελα λίγο εξήγηση άμα γίνεται..

καταλαβαίνω ότι δεν είναι 100% άμα γράψω 13 και περάσω στα ιοάνιννα ότι σημαίνει θα μεταγγραφώ θεσσαλονίκη.. ΑΥΤΟ, αν μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joka95

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
οπως ειδαμε τη χρονια που μας περασε εδωσαν δικαιωμα μετεγγραφης στο β' εξαμηνο...εσεις τι πιστευετε...?οι φετινοι επιτυχοντες των πανελληνιων 2013 θα εχουν δικαιωμα μετεγγραφης...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Παιδια οι μετεγγραφες ισχυουν ?
Ειμαι στην κατηγορια "κοινωνικα κριτηρια" και εχω αδερφο που σπουδαζει κρητη.
Αν περασω σε σχολη αλλης πολης και υπαρχει αντιστοιχη στο Πανεπιστημιο Κρητης υπαρχει περιπτωση να με πανε κρητη ?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Οι μεταγραφές ξανάρχισαν από φέτος και λογικά δικαιούσαι αν κάνεις τα χαρτιά σου φυσικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Οι μεταγραφές ξανάρχισαν από φέτος και λογικά δικαιούσαι αν κάνεις τα χαρτιά σου φυσικά
Θενκς για την απαντηση:)
Τα χαρτια τα κανω στην σχολη που περναω ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Παιδια οι μετεγγραφες ισχυουν ?
Ειμαι στην κατηγορια "κοινωνικα κριτηρια" και εχω αδερφο που σπουδαζει κρητη.
Αν περασω σε σχολη αλλης πολης και υπαρχει αντιστοιχη στο Πανεπιστημιο Κρητης υπαρχει περιπτωση να με πανε κρητη ?

Όχι κάποιε δεν πάει έτσι.Οι μετεγγραφές έχουν καταργηθεί εδώ και κάποια χρόνια.
Πλέον υπάρχουν οι ειδικες κατηγορίες.
Πες οτι δήλωσες κάποιο τμήμα στη Θράκη και έχεις 15.000 μόρια.
Η βάση της γενικής σειράς,τον Αύγουστο,έχει διαμορφωθεί στα 15.001 και εσύ δεν περνάς με τη σειρά αυτή.
Οπότε έχει ακόμη 1 ευκαιρία.Διεκδικείς ορισμένες θέσεις,εστω 8,που είναι η ειδική σειρά.
Μπορεί να περάσεις τότε στη Θράκη.Αλλά οχι,δε σε πάνε στην Κρήτη μετά,και ας έχει αντίστοιχο τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αν θυμάμαι τα παιδιά που έκαναν την κατάθεσαν ηλεκτρονικά στην σχολή που ήθελαν να πάρουν την μεταγραφή. Αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρη όταν θα έρθει η ώρα να κάνεις ρώτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Όχι κάποιε δεν πάει έτσι.Οι μετεγγραφές έχουν καταργηθεί εδώ και κάποια χρόνια.
Πλέον υπάρχουν οι ειδικες κατηγορίες.
Πες οτι δήλωσες κάποιο τμήμα στη Θράκη και έχεις 15.000 μόρια.
Η βάση της γενικής σειράς,τον Αύγουστο,έχει διαμορφωθεί στα 15.001 και εσύ δεν περνάς με τη σειρά αυτή.
Οπότε έχει ακόμη 1 ευκαιρία.Διεκδικείς ορισμένες θέσεις,εστω 8,που είναι η ειδική σειρά.
Μπορεί να περάσεις τότε στη Θράκη.Αλλά οχι,δε σε πάνε στην Κρήτη μετά,και ας έχει αντίστοιχο τμήμα.
Περιεργο γιατι ακουσα οτι ξαναρχιζουν οι μετεγγραφες

Αν θυμάμαι τα παιδιά που έκαναν την κατάθεσαν ηλεκτρονικά στην σχολή που ήθελαν να πάρουν την μεταγραφή. Αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρη όταν θα έρθει η ώρα να κάνεις ρώτα
Θενκς και παλι
Θα ρωτησω εννοειτε.
Μια τελευταια ερωτηση:)
Αν ο αδερφος μου ειναι σε ΑΕΙ και γω περασω σε ΤΕΙ αλλης πολης,υπαρχει πιθανοτητα να με παρουν στο αντιστοιχο τμημα του ΤΕΙ που βρισκεται στην ιδια πολη με το ΑΕΙ του αδερφου μου ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Christie17avril

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Christie17avril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Ρε παιδιά αυτό με τις μεταγγραφές είναι πολύ φλου. Φέτος ένα παιδί ήρθε από Κρήτη Αθήνα επειδή είναι ορφανός (2ο έτος της φοίτησής του). Άλλοι πάλι παρ'όλο που ανήκουν στην ίδια κατηγορία, προσπαθούν τόσο καιρό και δεν καταφέρνουν τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι οτι τυπικά δε γίνονται μετεγγραφές.
Το 2012 έγινε μια πως να το πω...εξαιρεση για 12.000 φοιτητές,αν δεν κανω λάθος,να κάνουν μετεγγραφή.
Για παράδειγμα,αν ενα παιδί ήταν πρωτοετής του 2012 στη νομικη Κομοτηνής,εαν πληρούσε συγκεκριμένες προυποθέσεις,είχε τη δυνατοτητα να ερθει στο αντιστοιχο τμήμα στον τοπο κατοικιας του,για παράδειγμα νομική Θεσσαλονίκης.
Αυτό όμως ίσχυε μονο για τους εισακτέους το 2012-2013 και δεν είναι γνωστό (ακόμα) αν θα το εφαρμόσουν και το 2013-2014.
Δείτε και εδώ για αυτό που σας λέω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Θενκς και παλι
Θα ρωτησω εννοειτε.
Μια τελευταια ερωτηση:)
Αν ο αδερφος μου ειναι σε ΑΕΙ και γω περασω σε ΤΕΙ αλλης πολης,υπαρχει πιθανοτητα να με παρουν στο αντιστοιχο τμημα του ΤΕΙ που βρισκεται στην ιδια πολη με το ΑΕΙ του αδερφου μου ?

Ναι δεν θα υπάρχει πρόβλημα αρκεί εσύ να δηλώσεις σε ΤΕΙ αν περάσεις σε ΤΕΙ. Η μεταγραφή είναι μόνο για την ίδια σχολή απλά σε άλλο μέρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Ναι δεν θα υπάρχει πρόβλημα αρκεί εσύ να δηλώσεις σε ΤΕΙ αν περάσεις σε ΤΕΙ. Η μεταγραφή είναι μόνο για την ίδια σχολή απλά σε άλλο μέρος
Θενκς ρε :)
Να 'σαι παντα καλα:)
Ρισπεκτ :worship:


Εγω ξερω και γενικα εχω ακουσει οτι απο φετος ισχυει.



οπως ειδαμε τη χρονια που μας περασε εδωσαν δικαιωμα μετεγγραφης στο β' εξαμηνο...εσεις τι πιστευετε...?οι φετινοι επιτυχοντες των πανελληνιων 2013 θα εχουν δικαιωμα μετεγγραφης...?

Μετεγγραφες φετος γινονται για οποιον ενδιαφερεται.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

joka95

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ανακοίνωσαν κάτι...?που το έμαθες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

linoub

Νεοφερμένος

Η linoub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ανακοίνωσαν κάτι...?που το έμαθες?

Ναι το ανακοινωσε ο υφυπουργος παιδειας πριν καμια βδομαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joka95

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστω πολύ παιδιά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Ναι το ανακοινωσε ο υφυπουργος παιδειας πριν καμια βδομαδα

Μήπως υπάρχει κανένα σχετικό άρθρο να δούμε;; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Η λύση για τους πολύτεκνους πάντα σύμφωνα με το δημοσίευμα της Καθημερινής θα έρθει από την επαναφορά του καθεστώτος των μετεγγραφών που ίσχυε το 2010-2011 όπου προέβλεπε ότι οι πολύτεκνοι και τρίτεκνοι που εισάγονται στα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ της χώρας θα μπορούν να μετεγγραφούν σε τμήμα εισαγωγής κοντά στον τόπο της κατοικίας τους.

Διάβασα το παραπανω και η αλήθεια ειναι οτι έχω μπερδευτεί αρκετά και αν κάποιος θα ήταν σε θέση να λύσει την απορία μου, θα το εκτιμούσα δεόντως.
Εγω και η αδερφη μου φέτος δίνουμε πανελλήνιες και αυτη επιθυμει να εισαχθεί σε μια σχολη η οποια βρίσκεται μονο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Η σχολή πάλι που στόχευω εγω βρίσκεται στις δυο προαναφερθείσες πόλεις. Η ερώτηση μου ειναι:
Εαν εγω, δεν καταφέρω να εισαχθω στο τμημα που υπαρχει σε αυτές τις δυο πόλεις αλλα στο αντίστοιχο τους που υπαρχει στη Ξάνθη, θα έχω το δικαίωμα μετεγγραφης σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη οπου θα εχει περάσει η αδερφη μου, ή σύμφωνα με τα λεγόμενα του υπουργείου θα πάω Βόλο ξερω γω που ειναι πιο κοντα στο τόπο διαμονής μου; Ευχαριστω εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαιρη812

Νεοφερμένος

Η Μαιρη812 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Η μετεγγραφη ενος φοιτητη μπορει να γινει πριν αρχισει το 1ο εξαμηνο η αναγκαστικα θα χασει το πρωτο εξαμηνο εφοσον δεν μπορει να μεινει στην πολη στην οποια περασε; Επισης, αν αναγκαστικα χανει το 1ο εξαμηνο τοτε τι σημαινει αυτο ακριβως και τι γινεται με τα υποχρεωτικα εργαστηρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Αναλογα ποτε θα γινουν η μεταγραφες .τωρα σχετικα με τα εργαστηρια θα τα κανει αναγκαστικα σε μεγαλητερο ετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαιρη812

Νεοφερμένος

Η Μαιρη812 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Φετος ειπαν πως θα δοθουν στους τριτεκνους, πολυτεκνους και στις ειδικες κατηγοριες(στις οποιες ανηκουμε τα διδυμα) ελευθερες μετεγγραφες. Εχω ομως μια απορια, αν και εγω και ο αδερφος μου περασουμε ας πουμε και οι δυο στην Λαμια πληροφορικη θα μπορεσουμε και οι δυο να παρουμε μετεγγραφη για την Θεσσαλονικη οπου ειναι ο τοπος κατοικιας των γονιων μας; +και οι δυο γονεις μας ειναι ανεργοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top