Βιολογία Vs Ιατρική

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Κοιτα το πιανω θεση αλλα δεν θα παω γιατι ξαναδινω, οκ, λογικο ειναι γιατι ξερω ατομα που δεν τα καταφεραν ουτε την δευτερη φορα και τελικα πηγαν εκει που ειχαν περασει την πρωτη χρονια... Αλλα ναι εχω και μια γνωστη που διακαης ποθος ( των γονιων της πιο πολυ) της ειναι η ιατρικη, δεν εχει καθολου καλη σχεση με τους Η/Υ και τα μαθηματικα ( τα μισει και τα δυο) αλλα περσι περασε ΗΜΜΥ στο ΔΠΘ. Εννοειται οτι δεν πηγε γιατι ξαναδωσε αλλα και να μην τα καταφερε παλι δεν υπαρχει περιπτωση να παει.. εκει ενταξει ειναι αλλο πραμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Κοιτα το πιανω θεση αλλα δεν θα παω γιατι ξαναδινω, οκ, λογικο ειναι γιατι ξερω ατομα που δεν τα καταφεραν ουτε την δευτερη φορα και τελικα πηγαν εκει που ειχαν περασει την πρωτη χρονια... Αλλα ναι εχω και μια γνωστη που διακαης ποθος ( των γονιων της πιο πολυ) της ειναι η ιατρικη, δεν εχει καθολου καλη σχεση με τους Η/Υ και τα μαθηματικα ( τα μισει και τα δυο) αλλα περσι περασε ΗΜΜΥ στο ΔΠΘ. Εννοειται οτι δεν πηγε γιατι ξαναδωσε αλλα και να μην τα καταφερε παλι δεν υπαρχει περιπτωση να παει.. εκει ενταξει ειναι αλλο πραμα

Σε τετοια περιπτωση αναφερομαι, οχι σε αυτον που δεν ειναι τοσο ευχαριστημενος με την πρωτη φορα κι αν δν το βελτιωσει καθεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marilou96

Νεοφερμένος

Η marilou96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Αυτη τη μαλακια με τις θεσεις κοφτε την..... Ειναι το πιο χαζο επιχειρημα που εχω ακουσει.... Οποιος θελει μια σχολη, να φροντισει να διαβασει, να γραψει και να περασει... Τι νομιζετε δηλαδη οτι μονο αυτοι που δεν περνανε φτυνουν αιμα??? Αυτοι που περασαν δηλαδη??? Τι??? Βρηκαν τα θεματα στο δρομο???? Για να περασαν παει να πει οτι εξαντληθηκαν και σωματικα και ψυχολογικα και μπορει και παραπανω απο αυτους που δεν τα καταφεραν... Δεν αναφερομαι προσωπικα, γενικα, το εχω ακουσει πολυ αυτο και μου την δινει.. Ενταξει τωρα αυτο που διαβασα παραπανω απο τον θαναση ειναι χοντρο και ειναι εξαιρεση... ενταξη εκει σηκωνονται ολα ψηλα... χερια, ποδια, κεφαλια
οκ μπορει να ακουγεται λιγο υπερβολικο το φτυνουν αιμα αλλα γιατι να πανε σε μια σχολη π δεν θελουν κ να μην αφησουν αυτη τη θεση για αυτον που το θελει?? δεν μιλαω για εναν ο οποιος πχ μπορει με 15.000 να θελει ιατρικη αλλα για αυτον που την εχασε για 100 μορια πχ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
hello στο τελος του λυκειου τι ποσοστο ξερει τι θελει να κανει σε ολη του τη ζωη??? 5%?? αυτος που την εχασε για 100 μορια μπορει να ξαναδωσει.. αυτο σημαινει οτι υπηρχαν καλυτεροι απο αυτον.. ας εκανε το κουμαντο του να εξασφαλιζε τη θεση... και μου ετυχε περιπτωση να εχω πολυ καλο φιλο που το 2011 εχασε ιατρικη αλεξανδρουπολης για 10 μορια και δεν παραπονεθηκε ουτε μια φορα κι ας του λεγαμε οι αλλοι ποσο κριμα κι αδικο ειναι... το μονο που ειπε ηταν οτι υπηρχαν καλυτεροι απο αυτον και δικαια εχασε τη θεση και αναγκαστηκε να ξαναδωσει περσι.. απο την στιγμη που μπαινει καποιος με την αξια του δεν τρωει τη θεση κανενος κι ας τα παρατησει μετα.. αδικια θα ηταν να εμπαινα εγω η εσυ πχ χωρις πανελληνιες σε μια σχολη επειδη εχω θειο βουλευτη.... τοτε τρως θεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Έτσι όπως παρουσιάζεις το θέμα με τις..θέσεις αποδεικνύεις ότι πανελλήνιες είναι το πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή ενός ανθρώπου. Δηλαδή, με την άγνοια που έχει ένας μαθητής στο σχολείο αν περάσει φαρμακευτική ή χημεία ή γεωλογία..και όχι ιατρική που νόμιζε ότι ήθελε θεωρείται αποτυχημένος; :P Γιατί, όπως και να το κάνουμε όλοι νομίζουμε-αμε ότι μας αρέσει η χ επιστήμη χωρίς να γνωρίζουμε 2-3 σοβαρά πράγματα από μέσα. Μιλούσαμε ως θεατές. Κανείς δεν θα μπορέσει να μάθει την άλλη πλευρά: την καριέρα που θα είχε αν περνούσε σε άλλη επιστήμη που δεν έπιασε λόγω μορίων διότι όλοι μας έχουμε μια ζωή που πολλές φορές πολλά σχέδια μένουν ανολοκλήρωτα...Η άποψή μου (ακόμη και αν δεν είναι αποδεκτή) λόγω εικόνων από μέσα, είναι ότι η κάθε επιστήμη που προσφέρεται στη Γ/θμια εκπαίδευση είναι ενδιαφέρουσα με ενδιαφέροντες τομείς ειδίκευσης που ένας μαθητής αγνοεί. Οπότε μη πέφτετε στην παγίδα να κρίνετε να μια επιστήμη από την δημόσια εικόνα της διότι πολλές φορές απέχει αιώνες από τη πραγματικότητα. Με αγγλική αναζήτηση, μπορείτε να δείτε τι περιεχόμενο έχει, τι προοπτικές έχει η κάθε επιστήμη..χωρίς να περιστρέφεστε γύρω από διλήμματα «Βιολογία vs Iατρική». Μαθητές δεν γίνεται να απαντήσουν σε μαθητές για τόσο λεπτά θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
nPb απλά respect, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Θα ήθελα όμως να προσθέσω πως, κατά την άποψή μου, μόνο οι θεμελιώδεις επιστήμες έχουν την δυναμική να μάς ανοίξουν νέους ορίζοντες ως προς την κατανόηση και την ερμηνεία του φυσικού κόσμου, σε περίπτωση πού ο ενδιαφερόμενος θέλει να εμβαθύνει σε αυτές, και το γεγονός αυτό από μόνο του είναι κάτι πραγματικά συναρπαστικό. Κάποιος εξωτερικός παρατηρητής, χωρίς καμία επαφή με κάποια σχολή τετοιου αντικειμένου, σε καμία περίπτωση δεν θα μπορέσει να κατανοήσει τα ανωτέρω και απλά στην Ελλάδα, θα μιλάει με λογικές του περασμένου αιώνα οι οποίες, δυστυχώς, έχουν ριζωθεί βαθιά στην ελληνική κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Απλά στη χώρα μας, οι επιστήμες του φυσικού κόσμου αντιμετωπίζονται λιγάκι ρατσιστικά..Μην ξεχνάμε ότι οι επιλογή των επιστημών στο μηχανογραφικό γίνεται με εθιμικά κριτήρια και όχι προτίμησης. Γι' αυτό και στο φόρουμ τα μισά θέματα είναι συγκρίσεις επιστημών με βάση ευκαιριακά και εθιμικά κριτήρια. Κανένας δεν μιλάει για το καινούριο που θέλει να δει περνώντας στη Γ/θμια εκπαίδευση. Ή θα πρέπει να το έχουν διδαχτεί στο λύκειο και να μην τους αρέσει / αρέσει ή θα πρέπει να αρέσει / να μην αρέσει στους γονείς. Τρίτη οδός δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Για μένα παιδιά όλα αυτά τα δημιούργησε το γεγονός που τη δεκαετία του 80 διπλασίασαν τους εισακτέους και έπειτα δημιούργησαν και ένα σωρό σχολές.Θα μου πει κάποιος όλοι έχουν δικαίωμα στη μόρφωση.Δεν ξέρω.Εγώ δε βρίσκω να σχετίζεται το ένα με το άλλο τόσο πολύ.Θές να μορφωθείς.Πάρε τα βιβλία μιας σχολής με μια έκπτωση από το κράτος και διάβαστα αφού το κάνεις μόνο για τις γνώσεις.Δε θα σε βάλουμε όμως εσένα και άλλους 1000 στη σχολή για να φρακάρει το επάγγελμα.
Τα πανεπιστήμια θα μπορούσαν να ρυθμίζουν τους εισακτέους ανάλογα με τις ανάγκες που υπάρχουν στην ελληνική αγορά σε κάθε κλάδο.Όπως περίπου κάνουν οι στρατιωτικές σχολές.Τι πιο απλό.Τόσους χρειάζομαι τόσους παίρνω κύριε.Και αν αντί για γιατρός,δικηγόρος,πολυτεχνεια κλπ περάσεις ΤΕΙ οινοποιίας για παράδειγμα τουλάχιστον θα ξέρεις ότι παίρνοντας το πτυχίο θα ΈΧΕΙΣ τις ευκαιρίες να ζήσεις μια ζωή από αυτό αν είσαι σωστός.
Τότε πραγματικά όλοι θα επέλεγαν με 1ο κριτήριο τι γουστάρουν να κάνουν και όχι με τη σκέψη που θα έχω λιγότερες πιθανότητες να είμαι άνεργος.
Γνώμη μου,έτσι?Μπορεί να κάνω και λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Μα το κάθε Τμήμα (έχω αναφέρει σε άλλο post) εισηγείται στο Υπουργείο έναν αριθμό θέσεων για την νέα ακαδ.χρονιά με βάση το ποσοστό πτυχιούχων που έχει την τρέχουσα ακαδ.χρονιά. Το Υπουργείο για κομματικούς λόγους, αγνοεί αυτή την εισήγηση και "στέλνει" τριπλάσιο αριθμό μαθητών τον Σεπτέμβριο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Μα το κάθε Τμήμα (έχω αναφέρει σε άλλο post) εισηγείται στο Υπουργείο έναν αριθμό θέσεων για την νέα ακαδ.χρονιά με βάση το ποσοστό πτυχιούχων που έχει την τρέχουσα ακαδ.χρονιά. Το Υπουργείο για κομματικούς λόγους, αγνοεί αυτή την εισήγηση και "στέλνει" τριπλάσιο αριθμό μαθητών τον Σεπτέμβριο. :)

Πολλά από αυτά τα τμήματα που εισηγούνται κανονικά δεν έχουν λόγο ύπαρξης.Αλλά ποτέ καθηγητές δε θα πουν καταργηστε το τμήμα μας γιατί δε χρειάζεται,είναι ήδη αρκετά στην Ελλάδα.Δεν τους αδικώ.Ο καθένας κοιτάει το συμφέρον του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Βιοϊατρικη πηγαινε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
σε ποιο τμημα ειναι η βιοιατρικη και με τι ασχολειται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν είναι συγκεκριμένο τμήμα βρε, από βιολογία, ιατρική, βιοχημεία, χημεία, φυσική, υλικά, μαθηματικά κι όλα τα σχετικά τέλος πάντων μπορείς να καταλήξεις ν' ασχολείσαι με βιοϊατρική.

Δε στεγανοποιείται πολύ εύκολα, είναι τεράστιος τομέας. Απ' τα κλασικά που περιμένεις, έρευνα σε καρκίνο, μολυσματικές ασθένειες, γενετική γενικά, μέχρι τεχνικές απεικόνισης και bionics ξερωγώ (engineering). Οτιδήποτε στοχεύει στη βελτίωση της υγείας του ανθρώπου (και ζώων?) ας πούμε, κάπως έτσι έχε το στο μυαλό σου χοντρικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δεν είναι συγκεκριμένο τμήμα βρε, από βιολογία, ιατρική, βιοχημεία, χημεία, φυσική, υλικά, μαθηματικά κι όλα τα σχετικά τέλος πάντων μπορείς να καταλήξεις ν' ασχολείσαι με βιοϊατρική.

Δε στεγανοποιείται πολύ εύκολα, είναι τεράστιος τομέας. Απ' τα κλασικά που περιμένεις, έρευνα σε καρκίνο, μολυσματικές ασθένειες, γενετική γενικά, μέχρι τεχνικές απεικόνισης και bionics ξερωγώ (engineering). Οτιδήποτε στοχεύει στη βελτίωση της υγείας του ανθρώπου (και ζώων?) ας πούμε, κάπως έτσι έχε το στο μυαλό σου χοντρικά.

Προσθέτω ένα πρόγραμμα σπουδών πάνω στην Βιοϊατρική, σε μορφή μεταπτυχιακών σπουδών στο Πανεπιστήμιο Πατρών.

Biomedical Engineering

- Διατμηματικό-Διαπανεπιστημιακό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Πατρών συνεργαζόμενο με τα Tμήματα: Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Ε.Μ.Π. και Μηχανολόγων Μηχανικών του Ε.Μ.Π.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
και που δουλευεις στην ελλαδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
και που δουλευεις στην ελλαδα?

όπου και στα υπόλοιπα επαγγέλματα, αυτή τη στιγμή..:P

ΟΑΕΔ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimaraz97

Νεοφερμένος

Ο Jimaraz97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Φιλε μου καταλαβαινω τον προβληματισμο σου κ την αγαπη σου για την κλωνοποιηση κ γενικα για αυτα τα θεματα, ομως καλυτερα προσγειωσου.... Μεσα σε αυτα που αναφερεις πανω φαινεται να μην εχει κατασταλαξει ακομα τι θες να ακολουθησεις γιατι διακρινω αντιθεσεις.....

Τωρα σε οτι εχει να κανει με κλωνοποιηση μπορεις να πας και απο Ιατρικη αλλα τζαμπα θα σπαταλησεις χρονο στο να μαθαινεις ανατομιες και αλλα χιλια δυο που νετα δεν θα χρειαστουν. Οποτε πρεπει να πας για Βιολογος αρχικα και μετα βλεπεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Έκανα την απόφασή μου. Θα δηλώσω Βιολογικό Αθήνας, κι ας περνώ σε κάποια Ιατρική με τα 18600 μόρια που έβγαλα. Και λόγω πόλης, αλλά και λόγω μαθημάτων. Η ιατρική από το 5ο εξάμηνο και μετά μου φαίνεται βαρετή σχολή, ενώ τα μαθήματα του Βιολογικού είναι πιο εξειδικευμένα στους τομείς που με ενδιαφέρουν (όλα σχεδόν τα μαθήματά του δηλαδή) και θα μπορώ να αφιερωθώ σ'αυτά. Από όλους έχω ακούσει ότι είναι πολύ αξιόλογη σχολή, και με εξαίρεση το θέμα της αποκατάστασης (τουλάχιστον για Ελλάδα), νομίζω ότι μου ταιριάζει περισσότερο. Εάν το μετανοιώσω, θα δηλώσω του χρόνου για Ιατρική με το 10% (εάν ακόμη ισχύει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.


Κόλλα το στην πόρτα σου ή κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όλοι ξέρουμε πως όλοι οι καλοί μαθητές πάνε Ιατρική και όσοι δε μπορούν πάνε βιολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top