[27/5/2013] Αρχαία Ελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 12 30.0%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 13 32.5%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 8 20.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 2.5%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 2.5%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
το παιδιας το μετεφρασα διασκεδαζοντας και το μετα οινου = υπο την επηρεια του κρασιου
το παιδιάς ( με περισπωμενη ) το ειδα πρωτη φορα, δεν ξερω για εσας.:redface:
δεν ηξερα τι σημαινει ουτε μηνυται , ουτε υπολαμβανοντες , ουτε ποσα αλλα.Εβαζα ο,τι ταιριαζε.
εγώ που το'βαλα ως ''περικοπές στο κρασί'' ; :P (κάτι τέτοιο,μπορεί όχι ακριβώς το ίδιο και ναι,ξέρω,οικονομική κρίση στις μέρες μας,επηρεασμένη εγώ xD :P )..
καραμπερδεύτηκα σε πολλά σημεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
φτάσατε στο τέλος.....!!!!!!!

Ναι,φτασαμε στην τελειωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Το άγνωστο η αλήθεια είναι ότι ήθελε προσοχή ... Η Γραμματική σαφώς πιο τσιμπημένη από άλλες χρονιές ! Το Συντακτικό βατό αν και ήθελε κι αυτό την προσοχή του .... Η μετάφραση normal ... Γενικά το Άγνωστο ήταν για καλά προετοιμασμένους μαθητές ! ;)

Sorry που επεμβαίνω μιας και είμαι από θετική.Αλλά τι εννοείται ότι το άγνωστο είναι για καλά προετοιμασμένους.Πραγματικά υπάρχει κάποιος που θα βγάλει το άγνωστο?.Όσο προετοιμασμένος και να είσαι είναι εξαιρετικά δύσκολο,Μπορεί να φαίνεται σε μένα έτσι γιατί το διαζύγιο μου με τα αρχαία κλείνει 2 χρόνια,αλλά δεν ξέρω το θεωρώ ακατόρθωτο.Μπορώ να πω σας θαυμάζω αν μπορείτε όντως να το μεταφράσετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jose 13

Νεοφερμένος

Ο Jose 13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
μας μαμησαν στα αρχαια η μου φαινεται; αν εγραψα 7 καλα ειμαι :mad: μολις εκλεισαν και οι πορτες για πολιτικων επιστημων κομοτηνη σημερα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
μας μαμησαν στα αρχαια η μου φαινεται; αν εγραψα 7 καλα ειμαι :mad: μολις εκλεισαν και οι πορτες για πολιτικων επιστημων κομοτηνη σημερα :(
καθολου δε σου φαινεται. Καπου θα μας ξεπατωναν κι εμας, μονο η θετικοτεχνολογικη θα την πληρωνει; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild Rose

Νεοφερμένος

Η Wild Rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά δύσκολο ήταν το άγνωστο, αρκετά ζορικο. Εκείνη την στιγμή χρειαζοταν και ψυχραιμία ,όταν δεν έβγαινε η μετάφραση να μην αγχωθει κανεις.. Οσο για αυτό με το παιδιας με περισπωμενη, ακουσα οτι μπορούσε να μεταφραστεί ως : υπό την επήρεια κρασιού και με παιδική διάθεση, ανεμελια. Γενικά ήθελε λίγο ελεύθερη μετάφραση σε ορισμένα σημεία.. Το γνωστό εύκολο, ωραίες ερωτήσεις:) πάντως γραμματική ζητούσε μερικούς τσίμπημενους τύπους.. Δεν θα το χαρακτήριζα στο σύνολο του πάντως εύκολο. Ηταν απαιτητικό για 3ωρο...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george398

Νεοφερμένος

Ο george398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Eγώ που έδωσα και μαθηματικά τι να πω....:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Sorry που επεμβαίνω μιας και είμαι από θετική.Αλλά τι εννοείται ότι το άγνωστο είναι για καλά προετοιμασμένους.Πραγματικά υπάρχει κάποιος που θα βγάλει το άγνωστο?.Όσο προετοιμασμένος και να είσαι είναι εξαιρετικά δύσκολο,Μπορεί να φαίνεται σε μένα έτσι γιατί το διαζύγιο μου με τα αρχαία κλείνει 2 χρόνια,αλλά δεν ξέρω το θεωρώ ακατόρθωτο.Μπορώ να πω σας θαυμάζω αν μπορείτε όντως να το μεταφράσετε

και εμεις σας θαυμαζουμε που κανετε ολοκληρωματα , μιγαδικους και ολα τα σχετικα ,γιατι ακουγονται βουνο για εμας , οπως το αγνωστο ακουγεται βουνο για εσας.Αλλα , δεδομενου του συστηματος ( φροντιστηρια + ιδιαιτερα) , με ενα λεξικο ανωμαλων ρηματων , με ενα λεξικο για τη σημασια των λεξεων , και με μια καλη προετοιμασια 2 ετων στο αγνωστο , πιστευω μεταφραση βγαινει.Το 20 για τη μετ ειναι αρκετα δυσκολο , γιατι λιγοι ξερουν τι σημαινει καθε λεξη , και επισης μπορει να μπερδεψεις τη συνταξη.Καποιες φορες πρεπει να το βλεπεις νοηματικα , δεν λειτουργουν παντα οι κανονες.Ειδικα ο θουκυδιδης εχει δυσκολα σημεια,απο αυτα που εχω δει φυσικα σε 2 χρονια εξασκηση.Αλλα βγαινει !:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia rose

Νεοφερμένος

Η lia rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
οι απαντησεις υπαρχουν καπου δημοσιευμενες? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
αντε να βαλουν και σε εσας τπτ δυσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manosss95

Νεοφερμένος

Ο manosss95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
παιδια εγω στον υποθετικο λογο εκανα κ την πετροπη....κ λαθος μαλιστα στα προσωπα....θα μου κοωουν???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Sorry που επεμβαίνω μιας και είμαι από θετική.Αλλά τι εννοείται ότι το άγνωστο είναι για καλά προετοιμασμένους.Πραγματικά υπάρχει κάποιος που θα βγάλει το άγνωστο?.Όσο προετοιμασμένος και να είσαι είναι εξαιρετικά δύσκολο,Μπορεί να φαίνεται σε μένα έτσι γιατί το διαζύγιο μου με τα αρχαία κλείνει 2 χρόνια,αλλά δεν ξέρω το θεωρώ ακατόρθωτο.Μπορώ να πω σας θαυμάζω αν μπορείτε όντως να το μεταφράσετε

Κοίτα ο καλά προετοιμασμένος είναι αυτός που έχει αποκτήσει τριβή με το άγνωστο και είναι σε θέση να μεταφράσει με ευχέρεια ένα αρχαίο κέιμενο ... Και βέβαια είναι δυνατόν να βγάλει κανείς μετάφραση αν όχι την τέλεια πάντως πολύ κοντά στην πρωτότυπη ... Και όχι δεν είναι ακατόρθωτο ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
αντε να βαλουν και σε εσας τπτ δυσκολο
ότι έβαλαν,έβαλαν. Λατινικά δεν έχουν και πολλές δυνατότητες να μας κάψουν τώρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george398

Νεοφερμένος

Ο george398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Nαι καλά. Και κει άμα θέλουν μπορούν, ειδικά στον υποθετικό λόγο και στις μετατροπές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
ότι έβαλαν,έβαλαν. Λατινικά δεν έχουν και πολλές δυνατότητες να μας κάψουν τώρα :)

Να σας κάψουν όχι ... να σας τσουρουφλίσουν όμως ?? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jok19

Νεοφερμένος

Η Jok19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Παιδιά δύσκολο ήταν το άγνωστο, αρκετά ζορικο. Εκείνη την στιγμή χρειαζοταν και ψυχραιμία ,όταν δεν έβγαινε η μετάφραση να μην αγχωθει κανεις.. Οσο για αυτό με το παιδιας με περισπωμενη, ακουσα οτι μπορούσε να μεταφραστεί ως: υπό την επήρεια κρασιού και με παιδική διάθεση, ανεμελια . Γενικά ήθελε λίγο ελεύθερη μετάφραση σε ορισμένα σημεία.. Το γνωστό εύκολο, ωραίες ερωτήσεις:) πάντως γραμματική ζητούσε μερικούς τσίμπημενους τύπους.. Δεν θα το χαρακτήριζα στο σύνολο του πάντως εύκολο. Ηταν απαιτητικό για 3ωρο...:worry:

έτσι μου το μετέφρασε και εμένα η φιλόλογος μου στο σχολείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
οι απαντησεις υπαρχουν καπου δημοσιευμενες? :)


https://www.alfavita.gr/arthra/προτε...αρχαια-ελληνικα-κατεύθυνσης-πανελλαδικές-2013

Στην ερωτηση εισαγωγης , επειδη δεν θυμομουν τι λεει το βιβλιο , αυτοσχεδιασα και εγραψα οτι σημαινει πολη κρατος , ειναι φαινομενο του ελλαδικου χωρου απο τα αρχαικα χρονια , επρεπε να ειναι αυταρκης αυτονομη κ.τλ. και να παρεχει στους πολιτες το υψιστο αγαθο , την ευδαιμονια.

Ποσο πιανει αυτο στις 10 μοναδες;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κι όμως... στα αρχαία θα γίνει χαμός στα βαθμολογικά κέντρα,είμαι σίγουρη

Ε στα αρχαία. :P

Υπάρχουν και άλλα 5 μαθήματα... :whistle: :P

Εγώ είμαι απαισιόδοξη. :P Θα ανέβουν οι βάσεις. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Να σας κάψουν όχι ... να σας τσουρουφλίσουν όμως ?? :P
εεεεε και πάλι όχι,ακόμη κι αν μας τρελάνουν στις παγίδες. Όποιος διάβαζε όλην τη χρονιά και τα ξέρει ΤΕΛΕΙΑ,οπως και αν προσεχει επισης,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να καει. Πιο ετοιμο μαθημα απο λατινικα δεν υπαρχει.

Ε στα αρχαία. :P

Υπάρχουν και άλλα 5 μαθήματα... :whistle: :P

Εγώ είμαι απαισιόδοξη. :P Θα ανέβουν οι βάσεις. :hmm:
εγω μιλω για αρχαια γιατι εκει εγινε το σουσουρο :P στα αλλα τωρα...
μπα,δε θ'ανεβουν,με τετοια θεματα στις κατευθυνσεις φετος,δεν παιζει. Παντως ,δεν αστειευοντουσαν φετος καθολου! Δε μας θελουν στα πανεπιστημια αυτοι και το δειξαν με καθε τροπο... αλλα οοοχι κυριοι,δε θα σας περασει,ο επιμενων ΠΑΝΤΑ νικα :D :D

-εγώ πάλι δεν κάθομαι να σκάω για τίποτα,ούτε απαισιοδοξώ,ούτε τίποτε από αυτά...ότι είναι να γίνει,θα γίνει :) -
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

1. Μιλάω μόνο για 1ο πεδίο.
2. Δεν είμαι απαισιόδοξη! Λες και με νοιάζει! :hehe: :P Για πλάκα το είπα. :-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top