[27/5/2013] Μαθηματικά Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 103)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 19 18.4%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 33 32.0%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 19 18.4%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 10 9.7%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 18 17.5%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 4 3.9%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Παντως νομιζω οτι και το δευτερο θεμα ειναι απο τα πιο δυσκολα που εχουν πεσει στους μιγαδικους.Προβλεπω τεραστιο ποσοστο κατω απο τη βαση.Μακαρι να βγω ψευτης.
Το πιο δύσκολο απ'όλες τις χρονιές είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Παντως νομιζω οτι και το δευτερο θεμα ειναι απο τα πιο δυσκολα που εχουν πεσει στους μιγαδικους.Προβλεπω τεραστιο ποσοστο κατω απο τη βαση.Μακαρι να βγω ψευτης.
Υeap το Β3 είναι δύσκολο.

Νόμιζω την έλυσα χρησιμοποιώντας την ιδιότητα |αχ +αy| <=|ax| +|ay| και απαγωγή σε άτοπο με υπόθεση|u|>=4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παιδιά από τί φαίνεται τα παιδιά τα δυσκόλεψαν πολύ φέτος .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Mt

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Heihachi Mishima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 842 μηνύματα.
Αρκετά απαιτητικά τα θέματα όπως και τις προηγούμενες δυο χρονιές.Το καλό είναι όμως ότι η δυσκολία είναι κλιμακούμενη και ένας καλός μαθητής μπορεί να φτάσει το 15-16. Ελπίζω να'χουν γράψει τα παιδιά,γιατί είναι αμαρτία,μ'όλα αυτά που έχουν γίνει τις προηγούμενες μέρες στα άλλα μαθήματα.
Ένα έμεινε,πάει ο γάιδαρος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Παιδιά από τί φαίνεται τα παιδιά τα δυσκόλεψαν πολύ φέτος .....
Δε συμφωνω...μονο μαθηματικα γενικης και σημερα κατευθυνσης χτυπησαν...στα αλλα μαθηματα εχουν μπει απο μετρια εως αρκετα ευκολα θεματα...ισως καλυτερα που εβαλαν δυσκολα σημερα γιατι οι του 3ου πεδιου ηταν αρκετα ευνοημενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Το θέμα Γ δεν νομίζω να δυσκολέψει τους μαθητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Υeap το Β3 είναι δύσκολο.

Νόμιζω την έλυσα χρησιμοποιώντας την ιδιότητα |αχ +αy| <=|ax| +|ay|
Νομιζω το μονο ερωτημα που ειναι λιγο ευκολο ειναι το Β2.Εγω το Β1 το ελυσα με εναν παραξενο τροπο.Κατεληξα σε δευτεροβαθμια με αγνωστο το ριζα (χ-2)² + y².Παντως μου βγηκε σωστο.
Στο Β3 αν και ακομα δεν τα χω μαθει αυτα στη θεση του αχ και του αy τι βαζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Ψηφισα 5-10. Τα θεματα ηταν παλουκια. Θα μας σφαξουν και στο προγραματισμο να μας αποτελειωσουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μητσάρας

Νεοφερμένος

Ο Μητσάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εγω δεν ειχα διαβασει και τελεια αρα εβαλα και εγω 5-10..αλλα ηταν παλουκαρες..εδω ενας συμμαθητης μου που ειναι τελειος στα μαθηματικα(μαθηματικα παντα 20αρι) μου ειπε οτι περιμενει να παρει 40 στα 100...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
περιεργα ισως ειναι τα θέματα

Εγω δεν ειχα διαβασει και τελεια αρα εβαλα και εγω 5-10..αλλα ηταν παλουκαρες..εδω ενας συμμαθητης μου που ειναι τελειος στα μαθηματικα(μαθηματικα παντα 20αρι) μου ειπε οτι περιμενει να παρει 40 στα 100...
:eek: σφαγή φίλε μου
από ότι φαίνεται είναι τα δυσκοότερα θέματα μαθηματικών από την εποχή που άρχισαν οι κατευθύνσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Εγω δεν ειχα διαβασει και τελεια αρα εβαλα και εγω 5-10..αλλα ηταν παλουκαρες..εδω ενας συμμαθητης μου που ειναι τελειος στα μαθηματικα(μαθηματικα παντα 20αρι) μου ειπε οτι περιμενει να παρει 40 στα 100...

:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Νομιζω το μονο ερωτημα που ειναι λιγο ευκολο ειναι το Β2.Εγω το Β1 το ελυσα με εναν παραξενο τροπο.Κατεληξα σε δευτεροβαθμια με αγωστο το ριζα (χ-2)² + y².Παντως μου βγηκε σωστο.
Στο Β3 αν και ακομα δεν τα χω μαθει αυτα στη θεση του αχ και του αy τι βαζεις;

Δεν το έγραψα καλά. Αρχίζεις με αυτή την ανισότητα

|ν|^3 <= 3*|ν|^2 +3*|ν| +3. Αν κάνεις γραμμοπράξεις καταλήγεις στο ζητούμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν έκατσα να τα δω όλα πάντως λαμβάνοντας υπόψη Γ και Δ δυσκολεύομαι πολύ να τα ονομάσω δύσκολα. Ψαρωτικά ίσως. Και επιτέλους 3 ερωτήματα ανά θέμα.

edit: ίσως να περίμενα να δω και λύσεις μήπως λέω μαλακίες τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση. Για το σχολικό έτος που διανύσαμε ήταν στην ύλη και ..οι διαφορικές εξισώσεις; Διότι το θέμα Γ1 είναι η επίλυση μιας δ.ε. και νομίζω ότι το Γ3 είναι ένα απλό πρόβλημα συνοριακών τιμών. Αυτά από όσο γνωρίζω είναι προχωρημένη ύλη σε Πανεπιστημιακά μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση. Για το σχολικό έτος που διανύσαμε ήταν στην ύλη και ..οι διαφορικές εξισώσεις; Διότι το θέμα Γ1 είναι η επίλυση μιας δ.ε. και νομίζω ότι το Γ3 είναι ένα απλό πρόβλημα συνοριακών τιμών. Αυτά από όσο γνωρίζω είναι προχωρημένη ύλη σε Πανεπιστημιακά μαθηματικά.

Διαφορικες εξισωσεις εκτος ηταν φετος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τότε; :P Τι μαλακίες πάνε και βάζουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Τότε; :P Τι μαλακίες πάνε και βάζουν;
:eek: πω εκτός ύλης δηλαδή χαμός θα γίνει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το Γ1 αν δεν κάνω λάθος είναι απλή περίπτωση συνεπειών ΘΜΤ στυλ f * f' και το Γ3 Bolzano που για να βρεις το ένα άκρο ήθελε ένα ολοκλήρωμα με μεθοδολογία που ήταν copy paste απ το Μπάρλα. όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Mt

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Heihachi Mishima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 842 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση. Για το σχολικό έτος που διανύσαμε ήταν στην ύλη και ..οι διαφορικές εξισώσεις; Διότι το θέμα Γ1 είναι η επίλυση μιας δ.ε. και νομίζω ότι το Γ3 είναι ένα απλό πρόβλημα συνοριακών τιμών. Αυτά από όσο γνωρίζω είναι προχωρημένη ύλη σε Πανεπιστημιακά μαθηματικά.

Το Γ1 βγαίνει και με συνέπειες του ΘΜΤ (ουσιαστικά,αντιπαραγώγιση). Μετά από πράξεις,καταλήγεις στη σχέση (f²(x)/2 + xf(x))'=(0)' κι από'κει προκύπτουν δυο σχέσεις,από τις οποίες πρέπει να απορρίψεις εκείνη με το - μπροστά,λόγω της αρχικής συνθήκης f(0)=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top