[24/5/2013] Ιστορία Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 48)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 22 45.8%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 16 33.3%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 7 14.6%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 2.1%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 4.2%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.

Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2013, να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα ξεκλειδώθηκε !
Στο αρχικό πόστ του θέματος θα ανέβουν τα θέματα που έπεσαν σήμερα και μερικές προτεινόμενες λύσεις που θα κυκλοφορήσουν στο διαδίκτυο.

Καλή προσπάθεια ευχόμαστε σε όλους τους υποψηφίους!

Θέματα
Ενδεικτικές απαντήσεις

Προηγούμενα μαθήματα:
[17/5/2013] Νεοελληνική Γλώσσα

[20/5/2013] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας
[20/5/2013] Βιολογία Γενικής Παιδείας
[20/5/2013] Φυσική Γενικής Παιδείας
[20/5/2013] Ιστορία Γενικής Παιδείας

[22/5/2013] Νεοελληνική Λογοτεχνία
[22/5/2013] Φυσική Κατεύθυνσης


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Επειδη δεν εχω ιδεα περι ιστοριας και επειδη εδινε η αδερφη μου,μπορει καποιος που ξερει να τα αξιολογησει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Πολυ ευκολες και μπαμ οι ερωτησεις, αλλα δεν εκατσα να διαβασω τις πηγες που συνηθως εχουν δυσκολιες..ωραιο διαγωνισμα γενικα, σαν το δικο μας το περσινο σε διαβαθμιση, ισως λιγο ευκολοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Εμένα οι ορισμοί που φάνηκαν μη αναμενομενοι...δηλαδή υπάρχουν και πιο χτυπητοι! Η αντιστοιχιση ευκολη. β1 β2 εύκολα και ξεκάθαρα. Οι πηγές έτσι κι έτσι... η πρώτη μου φάνηκε πιο δύσκολη,ενώ η δευτερη μου φάνηκε καλύτερη :Ρ (λατρευα Προσφυγικο :Ρ ). Κατά την άποψη μου ένας καλά διαβασμένος έγραφε άνετα πάνω απο 92-93! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Εμένα οι ορισμοί που φάνηκαν μη αναμενομενοι...δηλαδή υπάρχουν και πιο χτυπητοι! Η αντιστοιχιση ευκολη. β1 β2 εύκολα και ξεκάθαρα. Οι πηγές έτσι κι έτσι... η πρώτη μου φάνηκε πιο δύσκολη,ενώ η δευτερη μου φάνηκε καλύτερη :Ρ (λατρευα Προσφυγικο :Ρ ). Κατά την άποψη μου ένας καλά διαβασμένος έγραφε άνετα πάνω απο 92-93! :)
Οντως οι ορισμοι δεν ηταν και οι πιο χτυπητοι(ο πρωτος κυριως, αν και εχει ξαναζητηθει), αλλα νταξει υποτιθεται οτι τα ξερεις ολα...και το κομματι που θελει η πρωτη πηγη ακομη κι ενας μετρια διαβασμενος το εχει μαθει γιατι ειναι οι πρωτες 2 σελιδες της υλης...ενω η ιστορικη γνωση που θελει η 2η πηγη ειναι αρκετα δυσκολοτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Οντως οι ορισμοι δεν ηταν και οι πιο χτυπητοι(ο πρωτος κυριως, αν και εχει ξαναζητηθει), αλλα νταξει υποτιθεται οτι τα ξερεις ολα...και το κομματι που θελει η πρωτη πηγη ακομη κι ενας μετρια διαβασμενος το εχει μαθει γιατι ειναι οι πρωτες 2 σελιδες της υλης...ενω η ιστορικη γνωση που θελει η 2η πηγη ειναι αρκετα δυσκολοτερη.

Συμφωνώ ακριβώς! :P
Αντε να βγουν τα παιδιά να μας πουν πως πήγαν! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Μμμ ενδιαφέρον διαγώνισμα.

A1. Οι ορισμοί δεν είναι οι προφανείς, υπάρχει μια δυσκολία εκεί.
A2. Η αντιστοίχηση .. εντάξει πανεύκολο :P

(ερωτήσεις καθαρά παπαγαλίας)
B1. Δεν ζητάει ακριβώς μία-δυο παραγράφους του βιβλίου, αλλά τα γεγονότα από μία περίοδο μέχρι μια άλλη. Είναι αρκετά μεγάλη, αλλά ξέρεις καλά τις ημερομηνίες πιστεύω είσαι οκ.
Β2. Copy paste η παράγραφος και κάτι του βιβλίου στο ποντιακό.

(Οι πηγές είναι πολύ ωραίες και οι ερωτήσεις πολύ σαφείς)
Γ1.
α) 1ο μάθημα 1ου κεφαλαίου, η παραγραφούλα πάνω δεξιά για τις πρακτικές των τσιφλικάδων
β) τις θέσεις Τρικούπη-Δηληγιάννη για το αγροτικό. (ΠΡΟΣΟΧΗ δεν ζητά όλες τις θέσεις, μόνο αυτές που έχουν να κάνουν με το αγροτικό ζήτημα)
γ) Παράγραφος με τους κολίγους από το 1ο μάθημα + από κάτω με τον Βενιζέλο από το 1907

Δ1. Προσφυγικό
α) Αστική στέγαση (παραγραφούλα) (εδώ είναι πολλά)
β) Εύποροι και άποροι
Τα παραθέματα : το 1ο πάει στην ΕΑΠ και στο α) ερώτημα ενώ τα άλλα πάνε στους απόρους και σε εκείνο το σημείο που έλεγε για τις άθλιες συνθήκες διαβίωσης.

Γενικά ένας διαβασμένος γράφει. Λίγη προσοχή στους ορισμούς και στο Γ1. Οι πηγές είναι αρκετά βατές.

Να σημειώσουμε ότι από το Κρητικό έπεσε μόνο ο ορισμός της Πολιτοφυλακής. Περίμενα ότι θα πέσει Ποντιακό γιατί πέρσι δεν το βάλανε καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Βασικα στη Γ1 παροτι ειναι πανευκολη πιστευω το παν ειναι η σωστη παραγραφοποιηση...δηλαδη να ταιριαζεις την ιστορικη γνωση με τα ερωτηματα της πηγης και να μην γραφεις κατεβατο το πρωτο δισελιδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Βασικα στη Γ1 παροτι ειναι πανευκολη πιστευω το παν ειναι η σωστη παραγραφοποιηση...δηλαδη να ταιριαζεις την ιστορικη γνωση με τα ερωτηματα της πηγης και να μην γραφεις κατεβατο το πρωτο δισελιδο.

Νομίζω όμως ότι πρέπει να απαντάνε ξεχωριστά στα υποερωτήματα. Θυμάμαι πάλι πέρσι υπήρχε ένα θέμα για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Νομίζω όμως ότι πρέπει να απαντάνε ξεχωριστά στα υποερωτήματα. Θυμάμαι πάλι πέρσι υπήρχε ένα θέμα για αυτό.
Εννοειται οτι θελει ξεχωριστα...αυτη ειναι και η δυσκολια των πηγων...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Ναι κι εγώ πιστευω ειναι καλύτερα ν απαντάς τα ερωτήματα ξεχωριστά κι όχι ολόκληρο κείμενο! Σε ένα τόσο "παπαγαλιστό" μάθημα ας φανεί και λίγο η κριτική μας σκέψη! χαχα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εννοειται οτι θελει ξεχωριστα...αυτη ειναι και η δυσκολια των πηγων...;)

Λάθος :P Νόμιζα ότι λες το Β1 :P

Εννοείται ότι στις πηγές δουλεύουμε με συρραφή. Αλίμονο σε αυτόν που θα βάλει το κομμάτι του βιβλίου και από κάτω όλο το παράθεμα :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Τα θέματα ήταν κάπως αλλά εντάξει κάτι γινόταν.
Ορισμοί δεν τους περίμενα αλλά οκ!
Η αντιστοίχηση ήταν δωράκι, στάνταρ όλοι θα την έκαναν σωστή.
Το κομμάτι του Κων/νιδη οκ αλλά αντί αν γράψω «ύψιστα δικαιώματα σας για τη ζωή και την ανεξαρτησία» έγραψα «για τη ζωή και το θάνατο». Εντάξει φέιλ άγριο, ελπίζω να μου κόψουν 1 μόριο στα 100. Δε νομίζω παραπάνω.
Η άλλη άσκηση Το Β1 ήταν καλό αλλά βαρετό :P
Πηγές τώρα. Νομίζω κατανοητές αλλά εύκολα θα μπορούσε να μπερδευτεί κανείς ως προς τη σύνθεση. Στο Δ όμως για τους ευπορους και τους απορους ήταν ξεκάθαρη η σύνθεση.


Τα περσινά μ' άρεσαν περισσότερο μπορώ να πω. Καλά έγραψα αλλά δε τρελάθηκα κι όλας :P Πάμε για αρχαία τώρα !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Τα θέματα ήταν κάπως αλλά εντάξει κάτι γινόταν.
Ορισμοί δεν τους περίμενα αλλά οκ!
Η αντιστοίχηση ήταν δωράκι, στάνταρ όλοι θα την έκαναν σωστή.
Το κομμάτι του Κων/νιδη οκ αλλά αντί αν γράψω «ύψιστα δικαιώματα σας για τη ζωή και την ανεξαρτησία» έγραψα «για τη ζωή και το θάνατο». Εντάξει φέιλ άγριο, ελπίζω να μου κόψουν 1 μόριο στα 100. Δε νομίζω παραπάνω.
Η άλλη άσκηση Το Β1 ήταν καλό αλλά βαρετό :P
Πηγές τώρα. Νομίζω κατανοητές αλλά εύκολα θα μπορούσε να μπερδευτεί κανείς ως προς τη σύνθεση. Στο Δ όμως για τους ευπορους και τους απορους ήταν ξεκάθαρη η σύνθεση.Τα περσινά μ' άρεσαν περισσότερο μπορώ να πω. Καλά έγραψα αλλά δε τρελάθηκα κι όλας :PΔυνατά γι Αρχαία τώρα! :) !!!
Δε νομίζω να σου κόψουν πολύ άντε 1,2 μόρια! Καλά αποτελέσματα να χεις!
Πάμε για αρχαία τώρα δυνατά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imagica

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Oι πηγες ηταν απαιτητικες,κ τα θεματα δν ηταν πολλα για το 3ωρο...εμενα μ πηραν 12 σελιδες,της μπροστινης μου 14.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ευκολα ήταν.

Εγω εχω να πω οτι ειναι κριμα διαβασμα μιας χρονιας να πηγαινει στραφι επειδη δεν εκανες επαναληψη στο τελος.Τζαμπα , τζαμπα , τζαμπα...

στην αστική αποκάτασταση το γέμισα με γενικόλογα ,δηλαδη ο,τι θυμομουν πανω κατω απο το βιβλιο + τα στοιχεια των πηγων.
μπορω 2 στα 5 ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Oι πηγες ηταν απαιτητικες,κ τα θεματα δν ηταν πολλα για το 3ωρο...εμενα μ πηραν 12 σελιδες,της μπροστινης μου 14.

14 σελίδες; Αντί για κενό Tab πατούσε; :P
Εμένα περιπου 8 μου έπιασαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Η Πολιτοφυλακη επεσε στις επαναληπτικες 2007 και 2009 (τρεχα γυρευε) και η Συνθυκη του Νειφυ έχει πέσει αλλα ζητωντας τον ορισμο "συμφωνο περι αμοιβαιας μετανασταυσεως..." ψ0 2004 επαναληπτικες! Ευτυχως τα διαβασα και τα ηξερα με τους μαλακες εχει φοβηθει το ματι μου.

Η απορία μου ειναι το Β1. Ηθελε απο "ο ελληνοτουρκικοσ πολεμος...ελαφρυνσεις και περιορισμο της γραφειοκρατιας". Σωστα?

Οι πηγες ωραίες αλλα εντελως μη αναμενομενες ειδικα η Δ1! Εκει εχω χασει λιγο απο καποια ιστορικα στοιχεια αλλα εχω κανει ωραια παραγραφοποιηση.

Στην αρχη που ειδα τα θεματα τρομαξα. Εύκολα δεν τα λες, ούτε δύσκολα όμως. Τα λες εντελώς antiSOS, αν και οσοι καηκαμε την Τεταρτη πήραμε νομίζω το μάθημα μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hobo

Νεοφερμένος

Η hobo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
στον ορισμο τησ πολιτοφυλακησ επρεπε να γραψουμε και εκεινο το κομματι με τον βενιζελο σελ 209? εγω παντωσ το σκεφτηκα αλλα επειδη συνηθωσ χανω μορια γιατι γραφω παραπανω απο αυτα που χρειαζονται δεν το συμπεριελαβα για να μην χασω μορια ....υπαρχει ενδεχομενο να χασω καποιο μοριο....παντωσ τα θετα μου φανηκαν εξοργιστικα και μικροπρεπη.....6 ερωτηματα πηγησ σε τρεισ ωρεσ? αδιανοητο!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top