[24/5/2013] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 30 75.0%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 1 2.5%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 5.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Έλα ντάξει σιγά, αν τα έχεις πάει καλά στα υπόλοιπα δεν τρέχει και τίποτα:)
Ναι εννοείται δεν ήταν απαραίτητο να τους αναφέρεις τους χλωροπλάστες. Βασικά όπως τα λες, είναι περιττό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν νομίζω ότι έχει σχέση αυτό, έχει πράγματι μια λογική έτσι όπως το λες αλλά το γεγονός ότι δεν φαίνεται να επηρεάζει το φύλο τον τρόπο με τον οποίο κληρονομούνται, δεν συνεπάγεται και τον αποκλεισμό της πιθανότητας. Αν κατάλαβα δηλαδή σωστά αυτά που λες. Απ'την στιγμή που έβγαινε με φυλοσύνδετο έχω την εντύπωση ότι έπρεπε να τα γράψουμε

Αυτο που λεω δεν το εχω βγαλει απο το μυαλο μου. Ειναι μια στανταρ μεθοδολογια οπως και το να αποδειξουμε οτι δεν υπαρχει φυλοσυνδετο υπολοιπομενο που δεν υπαρχει καθως οι αναλογια φυλου ειναι 1/1. Μαλιστα τωρα που κοιταξα σε ενα βοηθημα ετσι ακριβως οπως το ειπα το εξηγει σε μια παρομοια ασκηση. Λεει φ.α στα αρσενικα 1/1 στα θηλυκα 1/1 γενικα 1/1 αρα δεν κληρονομειται με φυλεσυνδετο τροπο κληρονομικοτητας. Φυσικα μιλαμε για μεγαλο διγμα. Εδω πχ υπηρχαν 800 ατομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Δεν πιάνω ακριβώς τον συλλογισμό σου, αλλά μπορεί και να έχεις δίκιο, δεν ξέρω. Εγώ είδα ότι βγαίνει μα φυλοσύνδετο οπότε το έχωσα κι αυτό μέσα έτσι να 'χουμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Timmy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Σκατα.. και ενω χρειαζομουν το 99-100, στο Δ3 έβαλα την προλίνη και στο Δ4 έβαλα 3 αλυσίδες και μου φαινόταν λογικό...
Σκατά και πάλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steffie__se

Νεοφερμένος

Η steffie__se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Εγώ στα τελευταία 5 λεπτά είδα οτι μπορει να ειναι φυλοσυνδετη και το χωσα. Τις αναλογιες στα θυληκα και τα αρσενικα τις κοιτας κυριως για να δεις αμα υπαρχει θνησιγονο γονιδιο. Ναι μεν οι αυτοσωμικοι χαρακτηρες κληρονομουνται με ιδια συχνοτητα σε αρσενικα και θυλικα αλλα αλλα αυτο ισχυει σε ποιαδηποτε διασταυρωση. δεν σημαινει οτι αμα κληρονομουνται ισοπιθανα σε μια συγκεκριμενη διασταυρωση τοτε ειναι αυτοσωμικοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Εγώ στα τελευταία 5 λεπτά είδα οτι μπορει να ειναι φυλοσυνδετη και το χωσα. Τις αναλογιες στα θυληκα και τα αρσενικα τις κοιτας κυριως για να δεις αμα υπαρχει θνησιγονο γονιδιο. Ναι μεν οι αυτοσωμικοι χαρακτηρες κληρονομουνται με ιδια συχνοτητα σε αρσενικα και θυλικα αλλα αλλα αυτο ισχυει σε ποιαδηποτε διασταυρωση. δεν σημαινει οτι αμα κληρονομουνται ισοπιθανα σε μια συγκεκριμενη διασταυρωση τοτε ειναι αυτοσωμικοι

Πλάκα κάνεις? Εγώ για να το αποδείξω μου κανένα 20λεπτο.:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steffie__se

Νεοφερμένος

Η steffie__se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Πλάκα κάνεις? Εγώ για να το αποδείξω μου κανένα 20λεπτο.:p
μωρε ξερεις τι; δεν καθησα να πω τα γνωστα οτι θα παρει το Χ μανα και το Υ απο τον πατερα κλπ δεν προλαβαινα. Το εκανα τελειως πρόχειρα. Συμβολισα τα γονιδια
πηρα τη διασταρωση που βρηκα στο προχειρο οτι βγαινει, εκανα τετραγωνο punnet και ειπα πως η φαινοτι=υπικη αναλογια που βγαινει συμπιπτει με τα δεδομενα της ασκησης αρα ο γονεις εχουν αυτον τον γονοτυπο. Και δεν ξερω τωρα ποσο θα μου κοψουν απο αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Έχασα το tRNA, είμαι κάπου στο 19-19,2, είναι ένας πολύ καλός βαθμός αλλά είμαι φουλ απογοητευμένος. Ήθελα καθαρό 20 για να έχω ελπίδες για Ιατρική ΑΠΘ και δεν το έγραψα. Ο Νο1 στόχος χάθηκε και τώρα πάμε για τους υπόλοιπους...

εχει και φυλοσυνδετο αλλα δεν φαινεται :P δεν νομιζω να σε κοψουν πολυ!
στο Δ4 μονο η μια αλυσιδα κοβοταν αρα απο κει ειχες 2 κομματια και μαζι με την αλλη που δεν κοβοταν συνολικα 3 μορια DNA.
Μια παρατήρηση, δεν προέκυπταν συνολικά 3 μόρια DNA.
Είτε θα κολλούσαν με τον έναν τρόπο είτε με τον άλλον. Δεν ήταν πολλά τα μόρια, ήταν δύο. Ή θα έβγαινε το σενάριο που κόβει μια φορά η EcoRI ή το σενάριο που δεν κόβει καμία φορά. Ταυτόχρονα όχι.
Δεν ξέρω αν θα το κόψουν ή αν δε θα το μετρήσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Έχασα το tRNA, είμαι κάπου στο 19-19,2, είναι ένας πολύ καλός βαθμός αλλά είμαι φουλ απογοητευμένος. Ήθελα καθαρό 20 για να έχω ελπίδες για Ιατρική ΑΠΘ και δεν το έγραψα. Ο Νο1 στόχος χάθηκε και τώρα πάμε για τους υπόλοιπους...

Ναι, έχει τεράστια διαφορά το 19.2 με το 20 και γι' αυτό θα χάσεις τη σχολή. Κάτσε να βγουν τα αποτελέσματα, ποτέ δε ξέρεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Παιδιά οι απαντήσεις βγήκαν; Επίσης, ας κάνει κάποιος την παλικαριά να γράψει τα πολλαπλής επιλογής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vHSdis

Νεοφερμένος

Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Έχασα το tRNA, είμαι κάπου στο 19-19,2, είναι ένας πολύ καλός βαθμός αλλά είμαι φουλ απογοητευμένος. Ήθελα καθαρό 20 για να έχω ελπίδες για Ιατρική ΑΠΘ και δεν το έγραψα. Ο Νο1 στόχος χάθηκε και τώρα πάμε για τους υπόλοιπους...


Μια παρατήρηση, δεν προέκυπταν συνολικά 3 μόρια DNA.
Είτε θα κολλούσαν με τον έναν τρόπο είτε με τον άλλον. Δεν ήταν πολλά τα μόρια, ήταν δύο. Ή θα έβγαινε το σενάριο που κόβει μια φορά η EcoRI ή το σενάριο που δεν κόβει καμία φορά. Ταυτόχρονα όχι.
Δεν ξέρω αν θα το κόψουν ή αν δε θα το μετρήσουν...

Mακαρι να μας ρθεις.Αν και μετα θα θες να φυγεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steffie__se

Νεοφερμένος

Η steffie__se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Παιδιά οι απαντήσεις βγήκαν; Επίσης, ας κάνει κάποιος την παλικαριά να γράψει τα πολλαπλής επιλογής!
Τις εχει εδω https://www.madata.gr/epikairotita/social/275493.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Ωραια θεματα,πολυ γραψιμο, ευτυχως η θεωρια(β θεμα) εφυγε γρηγορα. Δε θυμαμαι αν εχω ξεχασει μια περιπτωση στο γ2 οποτε μπορει -3 μορια απο αυτο. Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν στο γ3 η περιπτωση της μεταλλαξης ειναι σωστη περα απο τα 4 κλασσικα. Το δ θεμα ηταν γαματο και ηθελε σκεψη και ψυχραιμια , το εκανα ολο ( εκεινο με το trna πολυ εξυπνο). Συμπερασματικα πιστευω οτι εγραψα πανω απο 95. Τη δευτερα κρινονται ολα πλεον. Chaos φιλε κοψε το τρολλαρισμα σε αυτο το θεμα, μιλαμε για μαθημα πρωτης βαρυτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vHSdis

Νεοφερμένος

Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ωραια θεματα,πολυ γραψιμο, ευτυχως η θεωρια(β θεμα) εφυγε γρηγορα. Δε θυμαμαι αν εχω ξεχασει μια περιπτωση στο γ2 οποτε μπορει -3 μορια απο αυτο. Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν στο γ3 η περιπτωση της μεταλλαξης ειναι σωστη περα απο τα 4 κλασσικα. Το δ θεμα ηταν γαματο και ηθελε σκεψη και ψυχραιμια , το εκανα ολο ( εκεινο με το trna πολυ εξυπνο). Συμπερασματατικα πιστευω οτι εγραψα πανω απο 95. Τη δευτερα κρινονται ολα πλεον. Chaos φιλε κοψε το τρολλαρισμα σε αυτο το θεμα, μιλαμε για μαθημα πρωτης βαρυτητας.

Σωστο ειναι.
Εξ'αλλου και στις ασκησεις με μενδελικους νομους λεει πολλες φορες να υπολογισετε τον φαινοτυπο των απογονων χωρις να ληφθουν υποψη μεταλλαξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Παιδιά όταν έδινα εγω το 2011 είχαμε ένα θέμα Γ στο οποίο ζητούσαν να βρούμε γονοτυπο και όλοι κάνανε διασταύρωση ελέγχου. Λίγο πριν τελειώσει ο χρόνος συνειδητοποιώ ότι δεν μας λέει πουθενά ότι έχουμε και άλλο φυτό και σβήνω την απάντηση και κάνω αυτόγονιμοποίηση μέσα σε 3 λεπτά, μια απάντηση χωρίς ρήματα, θεωρία κλπ. Μόνο εξήγησα τη σκέψη μου. Πήρα όλες τις μονάδες και από τους 2. Αυτό που θέλω να σας πω ειναι να στε πρωτοτυποι και μην αγχωνεστε αν ξεφυγατε από τις μαλακισμενες μέθοδολογιες. Καλή συνέχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sky'sTheLimit

Νεοφερμένος

Η Sky'sTheLimit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Έχασα το tRNA, είμαι κάπου στο 19-19,2, είναι ένας πολύ καλός βαθμός αλλά είμαι φουλ απογοητευμένος. Ήθελα καθαρό 20 για να έχω ελπίδες για Ιατρική ΑΠΘ και δεν το έγραψα. Ο Νο1 στόχος χάθηκε και τώρα πάμε για τους υπόλοιπους...


Μια παρατήρηση, δεν προέκυπταν συνολικά 3 μόρια DNA.
Είτε θα κολλούσαν με τον έναν τρόπο είτε με τον άλλον. Δεν ήταν πολλά τα μόρια, ήταν δύο. Ή θα έβγαινε το σενάριο που κόβει μια φορά η EcoRI ή το σενάριο που δεν κόβει καμία φορά. Ταυτόχρονα όχι.
Δεν ξέρω αν θα το κόψουν ή αν δε θα το μετρήσουν...

εγω μιλαω για αυτα που προκυπτουν μετα την δραση της ενδο.! το ενα μοριο DNA κοβοταν ενω το αλλο οχι! αρα στο τελος ειχες 2+1=3 μορια DNA!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Σωστο ειναι.
Εξ'αλλου και στις ασκησεις με μενδελικους νομους λεει πολλες φορες να υπολογισετε τον φαινοτυπο των απογονων χωρις να ληφθουν υποψη μεταλλαξεις.
Ωραια ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
εγω μιλαω για αυτα που προκυπτουν μετα την δραση της ενδο.! το ενα μοριο DNA κοβοταν ενω το αλλο οχι! αρα στο τελος ειχες 2+1=3 μορια DNA!
Ναι, λέω δεν είχες 2+1=3 μόρια, είχες είτε 2 μόρια DNA είτε 1 μόριο DNA. Γιατί δε γίνεται ταυτόχρονα να έχεις και το μόριο στο οποίο κόβει και το άλλο που δεν κόβει. Είναι 2 ή 1, όχι 3. Τώρα αν αυτή τη λεπτομέρεια τη βαθμολογήσουν ή όχι, δεν ξέρω και δε θέλω να πω σε κανέναν για κάτι σχετικά ασήμαντο ότι μπορεί να χάσει ή όχι μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
εγω μιλαω για αυτα που προκυπτουν μετα την δραση της ενδο.! το ενα μοριο DNA κοβοταν ενω το αλλο οχι! αρα στο τελος ειχες 2+1=3 μορια DNA!
Συμφωνω με τον dimjim δυο περιπτωσεις παιρνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sky'sTheLimit

Νεοφερμένος

Η Sky'sTheLimit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ναι, λέω δεν είχες 2+1=3 μόρια, είχες είτε 2 μόρια DNA είτε 1 μόριο DNA. Γιατί δε γίνεται ταυτόχρονα να έχεις και το μόριο στο οποίο κόβει και το άλλο που δεν κόβει. Είναι 2 ή 1, όχι 3. Τώρα αν αυτή τη λεπτομέρεια τη βαθμολογήσουν ή όχι, δεν ξέρω και δε θέλω να πω σε κανέναν για κάτι σχετικά ασήμαντο ότι μπορεί να χάσει ή όχι μόρια.

2 κομμενα,1 αθικτο! τελος:P

Συμφωνω με τον dimjim δυο περιπτωσεις παιρνουμε.

ε ναιιιι!μονο η μια κοβοταν!και εδινε 2 κομματια-.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top