Μαθηματικά: Χρήσιμα μόνο στις θετικές επιστήμες;

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Ναι αλλα τα Λατινικα ειναι μια πλεον ''νεκρη γλώσσα'', ενω τα αρχαια καθε αλλο παρα νεκρη ειναι! Ειναι η ιδια γλωσσα που χρησιμοποιεις τωρα, με την μορφη που ειχε πριν μερικα χρονια! Αν κανει καποιος μια αναλυση το κειμενο σου τωρα, θα βρει οτι πανω απο τα 5/6 των λεξεων που χρησιμοποιησες προηλθαν αναλλοιωτες απο τα αρχαια ελληνικα! Τα λατινικα δεν σε βοηθανε στα αγγλικα, ουτε στα ιταλικα, ακριβως γιατι ειναι πλεον ''νεκρα''.
Αν και κανεις απο εμας δεν ειπε οτι τα λατινικα δεν ειναι χρησιμα.

εαν εισαι τρελος φυσικος πρεπει να μαθεις καλα μαθηματικα. Εκτος και εαν εισαι τρελος φυσικος με την εννοια οτι νομιζεις οτι εισαι φυσικος αλλα δεν εισαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
εαν εισαι τρελος φυσικος πρεπει να μαθεις καλα μαθηματικα. Εκτος και εαν εισαι τρελος φυσικος με την εννοια οτι νομιζεις οτι εισαι φυσικος αλλα δεν εισαι

Δεν ειπα ποτε οτι δεν θα μαθω μαθηματικα, δεν εχω πει καν κατι που να μιαζει με το οτι ειπα οτι δεν θα μαθω μαθηματικα :P

:confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τα αρχαία Ελληνικά είναι μια ανεκτίμητη κληρονομιά, η οποία αποτέλεσε τόσο γλώσσα επικοινωνίας για τους προγόνους μας σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα στο παρελθόν λόγω αναγκαιότητας όσο και ένας πολιτισμός μέσω των τεχνών, της γραμματείας και της επιστημονικής σκέψης της εποχής με επιστέγασμα όλων την φιλοσοφία και την γεωμετρία. Χωρίς να θέλω να "εγκωμιάσω" την μια ή την άλλη οδό, τα Αρχαία Ελληνικά δεν είναι επιστήμη. Η μελέτη αυτών είναι σπουδή. Σπουδή ενός πολιτισμού, ενός παρελθόντος που άφησε στίγμα τόσο στους κληρονομούντες όσο και σε άλλους λαούς. Τυγχάνει και υπάρχει τέτοια αγάπη για την Αρχαία κληρονομιά μας, κυρίως όχι από σύγχρονους Έλληνες αλλά από άλλους λαούς οι οποίοι μπόρεσαν να αναπτύξουν κοινωνική δομή υιοθετώντας πολλά στοιχεία από αυτήν. Η επιστήμη από την άλλη πλευρά, αναπτύχθηκε ή και όχι παράλληλα, οπότε μπορεί υπό μια έννοια να θεωρηθεί κομμάτι του παγκόσμιου ανθρώπινου πολιτισμού και φυσικά μιλάω για τα αρχαία μαθηματικά, την φιλοσοφία του χώρου, την γεωμετρία στην τέχνη,.. τα οποία όμως διέπονται από "νόμους" που είναι τα άχαρα και ψυχρά θεωρήματα που «βασανίζουν» όσους ασχολούνται με αυτά. Δυστυχώς οι σύγχρονοι Έλληνες (μαθητές και όχι μόνο) έχουν μπλέξει την επιστήμη και την σπουδή διότι τα εξετάζουν με καθαρά βαθμοκεντρικά κριτήρια, αφού τα έμαθαν ως μαθήματα και όχι ως κοινωνικές ανάγκες λαών. Αγνοούν προφανώς ότι το ένα δεν μπορεί να προϋπάρχει ή να είναι πιο σημαντικό του άλλου, αφού ο άνθρωπος στην ανάγκη του να επιβιώσει δημιουργεί επιστήμη και κατ' επέκτασιν πολιτισμό. Είναι δυο παράλληλοι κόσμοι, οι κλασικές σπουδές και οι θετικές (φυσικές) επιστήμες μέσα σε ένα ευρύτερο σύνολο που ονομάζεται ανθρώπινος πολιτισμός. Πολλές φορές οι φυσικές επιστήμες ανατρέχουν στο παρελθόν και μέσω των κλασικών σπουδών προσπαθούν να δώσουν απαντήσεις σε τελείως ιστορικά πλαίσια, φιλοσοφικά πλαίσια, στην ιστορική εξέλιξη τους.

Η άποψή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Τα αρχαία Ελληνικά είναι μια ανεκτίμητη κληρονομιά, η οποία αποτέλεσε τόσο γλώσσα επικοινωνίας για τους προγόνους μας σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα στο παρελθόν λόγω αναγκαιότητας όσο και ένας πολιτισμός μέσω των τεχνών, της γραμματείας και της επιστημονικής σκέψης της εποχής με επιστέγασμα όλων την φιλοσοφία και την γεωμετρία. Χωρίς να θέλω να "εγκωμιάσω" την μια ή την άλλη οδό, τα Αρχαία Ελληνικά δεν είναι επιστήμη. Η μελέτη αυτών είναι σπουδή. Σπουδή ενός πολιτισμού, ενός παρελθόντος που άφησε στίγμα τόσο στους κληρονομούντες όσο και σε άλλους λαούς. Τυγχάνει και υπάρχει τέτοια αγάπη για την Αρχαία κληρονομιά μας, κυρίως όχι από σύγχρονους Έλληνες αλλά από άλλους λαούς οι οποίοι μπόρεσαν να αναπτύξουν κοινωνική δομή υιοθετώντας πολλά στοιχεία από αυτήν. Η επιστήμη από την άλλη πλευρά, αναπτύχθηκε ή και όχι παράλληλα, οπότε μπορεί υπό μια έννοια να θεωρηθεί κομμάτι του παγκόσμιου ανθρώπινου πολιτισμού και φυσικά μιλάω για τα αρχαία μαθηματικά, την φιλοσοφία του χώρου, την γεωμετρία στην τέχνη,.. τα οποία όμως διέπονται από "νόμους" που είναι τα άχαρα και ψυχρά θεωρήματα που «βασανίζουν» όσους ασχολούνται με αυτά. Δυστυχώς οι σύγχρονοι Έλληνες (μαθητές και όχι μόνο) έχουν μπλέξει την επιστήμη και την σπουδή διότι τα εξετάζουν με καθαρά βαθμοκεντρικά κριτήρια, αφού τα έμαθαν ως μαθήματα και όχι ως κοινωνικές ανάγκες λαών. Αγνοούν προφανώς ότι το ένα δεν μπορεί να προϋπάρχει ή να είναι πιο σημαντικό του άλλου, αφού ο άνθρωπος στην ανάγκη του να επιβιώσει δημιουργεί επιστήμη και κατ' επέκτασιν πολιτισμό. Είναι δυο παράλληλοι κόσμοι, οι κλασικές σπουδές και οι θετικές (φυσικές) επιστήμες μέσα σε ένα ευρύτερο σύνολο που ονομάζεται ανθρώπινος πολιτισμός. Πολλές φορές οι φυσικές επιστήμες ανατρέχουν στο παρελθόν και μέσω των κλασικών σπουδών προσπαθούν να δώσουν απαντήσεις σε τελείως ιστορικά πλαίσια, φιλοσοφικά πλαίσια, στην ιστορική εξέλιξη τους.

Η άποψή μου.

Και αυτο πάει ως απάντηση ρε ποιον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σε σένα, σε όποιον έχει παρόμοια άποψη με την δική σου αλλά και σε εκείνους που στηρίζουν μόνο τα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Το αστείο της υπόθεσης είναι, πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ίδια επιχειρήματα για την χρησιμότητα των λατινικών, με αυτά που χρησιμοποιούν όσοι υποστηρίζουν τ' αρχαία. Σχεδόν όλοι οι Έλληνες μαθητές μιλάνε Αγγλικά, μάλιστα οι περισσότεροι μιλάνε και άλλες ακόμα ξένες γλώσσες. Αυτές στηρίχθηκαν και στα λατινικά! :P:P Άλλωστε, και η λέξη forum λατινική είναι, πως θα ήταν η ζωή σου ολοκληρωμένη αν δεν μάθαινες αυτά τα σημαντικά πράγματα(;).

Η ειρωνία οφείλεται στο

Συγνωμη αλλα δεν πιστευω οτι μπορει να υπαρξει συγκριση αναμεσα στα αρχαια και τα λατινικα!!! Τα αρχαια εχουν αμεση σχεση με τα νεα ελληνικα σε αντιθεση με τα λατινικα που απεχουν πολυ απο τις λατινογενης γλωσσες (ιταλικα,γαλλικα ισωωωωςςς και τα αγγλικα ) υπαρχει τεραστια διαφορα στην κλιση του amo και του aimer σε ολους τους χρονους. Οποτε επετρεψε μου να θεωρω την ζωη μου "ολοκληρωμενη" μιας και ΝΑΙ δεν θεωρω τα λατινικα καθολου με καθολου σημαντικα για την εξελιξη της :D Αν το παμε ετσι τοτε ο καθενας δεν θα επρεπε να θεωρει τον εαυτο του ολοκληρωμενο αφου οταν επιλεγεις μια κατευθυνση ξερεις πως αποκλειεις καποια μαθηματα, γι'αυτο αλλωστε δεν μπορουμε να γινουμε και πανεπιστημονες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Συγνωμη αλλα δεν πιστευω οτι μπορει να υπαρξει συγκριση αναμεσα στα αρχαια και τα λατινικα!!! Τα αρχαια εχουν αμεση σχεση με τα νεα ελληνικα σε αντιθεση με τα λατινικα που απεχουν πολυ απο τις λατινογενης γλωσσες (ιταλικα,γαλλικα ισωωωωςςς και τα αγγλικα ) υπαρχει τεραστια διαφορα στην κλιση του amo και του aimer σε ολους τους χρονους. Οποτε επετρεψε μου να θεωρω την ζωη μου "ολοκληρωμενη" μιας και ΝΑΙ δεν θεωρω τα λατινικα καθολου με καθολου σημαντικα για την εξελιξη της :D Αν το παμε ετσι τοτε ο καθενας δεν θα επρεπε να θεωρει τον εαυτο του ολοκληρωμενο αφου οταν επιλεγεις μια κατευθυνση ξερεις πως αποκλειεις καποια μαθηματα, γι'αυτο αλλωστε δεν μπορουμε να γινουμε και πανεπιστημονες!!!

Το ιδιο λεμε :confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Το ιδιο λεμε :confused::confused::confused:
Ναι το ξερω!! απλα επιμενω στο σχολιο που εκανε οτι οι ζωη μου με τα λατινικα θα ειναι ολοκληρωμενη κατι με το οποιο διαφωνω καθετως , υπαρχουν αλλα πιο σημαντικα πραγματα οπως η οικογενεια (!) τα οποια θα καθορισουν τη ζωη μου και οχι η γνωση ενος αχρηστου μαθηματος κι εγω να φανταστεις κανω και γαλλικα οποτε εχω μια αλλη εξοικιωση τα υπολοιπα παιδια διαβαζουν το μαθημα μονο για την ευκολια αποκτησης του βαθμου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ναι το ξερω!! απλα επιμενω στο σχολιο που εκανε οτι οι ζωη μου με τα λατινικα θα ειναι ολοκληρωμενη κατι με το οποιο διαφωνω καθετως , υπαρχουν αλλα πιο σημαντικα πραγματα οπως η οικογενεια (!) τα οποια θα καθορισουν τη ζωη μου και οχι η γνωση ενος αχρηστου μαθηματος κι εγω να φανταστεις κανω και γαλλικα οποτε εχω μια αλλη εξοικιωση τα υπολοιπα παιδια διαβαζουν το μαθημα μονο για την ευκολια αποκτησης του βαθμου...

Τα γαλλικα μιαζουν με τα λατινικά?
Εμενα η καθηηγτρια των Ιταλικών μου είχε πει ότι στα λατινικα θα με βοηθησουν πολύ γιατι ειναι τα αρχαια των Ιταλικων (:confused:), αλλα εδω λετε οτι δεν εχουν καμια σχεση με τις λατιογενεις γλωσσες...:confused::confused::confused:

:hmm::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ναι το ξερω!! απλα επιμενω στο σχολιο που εκανε οτι οι ζωη μου με τα λατινικα θα ειναι ολοκληρωμενη κατι με το οποιο διαφωνω καθετως , υπαρχουν αλλα πιο σημαντικα πραγματα οπως η οικογενεια (!) τα οποια θα καθορισουν τη ζωη μου και οχι η γνωση ενος αχρηστου μαθηματος κι εγω να φανταστεις κανω και γαλλικα οποτε εχω μια αλλη εξοικιωση τα υπολοιπα παιδια διαβαζουν το μαθημα μονο για την ευκολια αποκτησης του βαθμου...

Περί ορέξεως γνωρίζω ότι οι άνθρωποι ολοκληρώνουν μόνο ..σεξουαλικά και όχι με επιστήμες. Εκτός και αν έχω χάσει επεισόδια. :crazy: Η οικογένεια είναι όντως σημαντική και μακάρι να υπήρχε και ειδική αγωγή στο σχολείο επειδή στις μέρες μας ο εν λόγω κοινωνικός θεσμός περνάει κρίση. Δυστυχώς όμως, το δημόσιο σχολείο έχει χάσει τον αντικειμενικό στόχο του με αποτέλεσμα να έχει δημιουργηθεί μια εσωτερική σύγχυση στους μαθητές για την χρησιμότητα ή μη των μαθημάτων και πολλές λανθασμένα να τα μπλέκουν με την χρησιμότητα ή μη διαφόρων επιστημών. Η οικογένεια όμως μπορεί να υπάρξει και παράλληλα από τις σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Τα γαλλικα μιαζουν με τα λατινικά?
Εμενα η καθηηγτρια των Ιταλικών μου είχε πει ότι στα λατινικα θα με βοηθησουν πολύ γιατι ειναι τα αρχαια των Ιταλικων (:confused:), αλλα εδω λετε οτι δεν εχουν καμια σχεση με τις λατιογενεις γλωσσες...:confused::confused::confused:

:hmm::hmm::hmm::hmm:
κοιτα δεν μοιαζουν και πολυ απλα καποιος που γνωριζει μια λατινογενη γλωσσα και γενικα εχει εξεικιωση με τις ξενες γλωσσες μπορει να τα μαθει πιο ευκολα αυτο λεω , βεβαια στα κειμενα εχω συναντησει και παραγωγες λεξεις που εχουν ιδια σημασια με αυτη των γαλλικων αλλα αυτες ειναι λιγες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Προφανώς εννοεί πνευματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
φιλε μου τα μαθηματικα ειναι ωραια μπορει να μην τα διαβασεις καθολου αλλα κοιταξε εστω και καποια προβληματα λογικης που δεν απαιτουν αρκετες γνωσεις μαθημ.. εχουν και αυτα την ομορφια τους.μπορεις να ξεκινησεις με σπαζοκεφαλιες απο διαφορα βιβλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Συμφωνω στο ότι τα μαθηματικά είναι η βάση για τις περισσοτερες επιστημες και πραγματικα χρησιμα, αλλα δεν μπορεις να απαξιωνεις ετσι τις θεωρητικες επιστημες! Καταρχην ειναι δυο πραγματα που δεν συγκρινονται, δεν γινεται να συγκρινεις δυο επιστημες γενικα, οποιεσδηποτε. Καθε επιστημη εχει το δικο της σκοπο, τις δικες της βάσεις και το δικό της ρόλο στην κοινωνία. Δεν μπορεις να ακυρωνεις τα αρχαια επειδη η χημεια σε βοηθαει να ζεσταθεις! Ειναι σαν να με ρωτας τι ειναι πιο πολύ, ένα κιλό ή ένα δευτερόλεπτο. Μπορει για να γραψω αυτο το μηνυμα να χρησιμοποιησα το δυαδικο συστημα, αλλα οπως εσυ εδωσες εμφαση στα μεσα που χρησιμοποιησα για να φτασω στο μηνυμα, εγω δινω στο ιδιο το μηνυμα: Γραφω ΕΛΛΗΝΙΚΑ, τα οποια ειναι βασισμενα στα ΑΡΧΑΙΑ. Κατ' επέκταση γράφω αρχαία. Θεωρω πολύ πιο σημαντικο το να μπορεις να συζητησεις σωστα και να μπορεις να υποστηριξεις σωστα την γνωμη σου σε μία συητηση, να χρησιμοποιείς σωστά την γλώσσα σου δηλαδη), από το να μπορεις να λυσεις μια ασκηση μαθηματικων γ λυκειου. Και προς θεού, τα αρχαία είναι καθε αλλο παρά μία ''νεκρή γλώσσα''. Οπως δεν ειναι και μια ξενη γλώσσα. Είναι η γλώσσα ΣΟΥ, με την μορφή που είχε μερικά χρόνια πριν.
Όταν μαθαίνω αρχαία, δεν μαθαίνω απλά μία ακόμα γλώσσα, ούτε φυσικα τα αρχαια στα σχολεία εξυπηρετούν αυτο τον σκοπο. Τα αρχαία κρύβουν εναν ολόκληρο πολιτισμό από πίσω, πάνω στον οποίο δημιουργήθηκαν και εξελίχθικαν οι περισσοτερες θετικες και θεωρητικες επιστημες. Θεωρώ απαραδεκτο και ανεπίτρεπτο να ενδιαφέρονται οι ξένοι για τον πολιτισμό και την γλώσσα μας, παραπάνω απ'ότι ενδιαφερόμαστε εμείς οι ίδιοι!

Τωρα για την λογοτεχνία, νομίζω πως ο σκοπός της είναι προφανής. Δεν είναι να μάθουμε να αναλύουμε κείμενα, ούτε να καταλαβουμε τι θελει να πει ο ποιητής. Όπως είπε και η Δαλιδά, ''...η λογοτεχνία είναι φαντασία, είναι σκεψη, είναι άποψη...''. Σκοπός της είναι να σε εξοικειώσει εσένα, το παιδί, με την λογοτεχνια. Είναι η πρώτη σου επαφή μαζι της γενικά, και αυτη η πρώτη επαφή είναι πολυ σημαντική.

Όσον αφορά τα παραδείγματα που ανέφερες (υγεία, ασφάλεια, στέγη κλπ), αυτες είναι οι βασικες ανάγκες του ανθρώπου, που ναι, καλύπτονται με την βοηθεια της χημείας και των μαθηματικών. Δεν μπορεις να στηριζεσαι μονο σε αυτες όμως, γιατι περα από αυτες υπάρχουν κι άλλες, δευτερεύουσες μεν αλλά εξίσου σημαντικές. Μην μορφώνεσαι ποτέ, γιατι δεν σου καλύπτει καποια από τις βασικές σου ανάγκες. Μην μάθεις ποτε να γραφεις. Ετσι κι αλλιως γραψεις δεν γράψεις, ζεστασιά θα έχεις αφού υπάρχει η χημεία. Μην ασχοληθείς ποτέ σου με την ιστορια (το παρελθον σου δηλαδη), αφου ετσι κι αλλιως ξερεις δεν ξερεις το ιδιο κανει -ασφάλεια θα έχεις, αφού υπάρχουν τα μαθηματικά.

Τελος παντων,φλυαρισα παλι,αυτό που θελω να πώ είναι ότι δεν μπορεις να συγκρίνεις δύο επιστήμες μεταξύ τους. Καθεμία εξυπηρετεί το δικό της σκοπό και έχει τον δικό της ρόλο. Όπως είναι αδύνατο να πεις τι είναι πιο μεγαλο, το κιλο ή το δευτερόλεπτο, ετσι είναι αδύνατο να πεις ποιά επιστήμη είναι πιο σημαντική στην ζωή, τα μαθηματικά ή τα αρχαία.

Αυτο λοιπον ηθελα να αποφυγω οταν ελεγα online καβγαδες με κατεβατα κειμενα,τωρα εγω μπορω να απαντησω με ενα επισης τεραστιο κειμενο σε ολα τα παραπανω,μετα εσυ να απαντησεις σε αυτο κ.ο.κ :P .αλλα επειδη ετσι μαλλον μονο θορυβος γινεται,καλυτερα να μην ξεφευγουμε απο το θεμα τοσο πολυ αλλα,να αναφερουμε κοφτα τις χρησιμοτητες καθε επιστημης..ακουω,λοιπον,-οπως εγω ειπα για το πετρελαιο,την ιατρικη,την εγκληματολογια-πρακτικες εφαρμογες των αρχαίων,των λατινικών και των κειμένων στην καθημερινη μας ζωη.Και μην αρχιζετε παλι περι ολοκληρωσης του ανθρωπου και αλλα τετοια γιατι αυτα μπορω και εγω ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΩ (και οχινα αποδειξω) οτι προσφερονται και απο τα μαθηματικα.
Υ.Γ.για να μην εχουμε παλι το φαινομενο των <<κειμεναρων>> (οι γνωστοι κειμεναροι χιχιχι :P ) η παραθεση της χρησιμοτητας ας γινε με απαριθμηση.δηλαδη 1)πετρελαιαιο 2)ιατρικη 3)εγκληματολογια 4)ρευμα 5)και γενικα οτι πλαστικο,ηλεκτρικο,μαλινο υπαρχει αυτη τη στιγμη εαν ριξετε μια ματια στο γυρω χωρο σας...ακουω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Αυτο λοιπον ηθελα να αποφυγω οταν ελεγα online καβγαδες με κατεβατα κειμενα,τωρα εγω μπορω να απαντησω με ενα επισης τεραστιο κειμενο σε ολα τα παραπανω,μετα εσυ να απαντησεις σε αυτο κ.ο.κ :P .αλλα επειδη ετσι μαλλον μονο θορυβος γινεται,καλυτερα να μην ξεφευγουμε απο το θεμα τοσο πολυ αλλα,να αναφερουμε κοφτα τις χρησιμοτητες καθε επιστημης..ακουω,λοιπον,-οπως εγω ειπα για το πετρελαιο,την ιατρικη,την εγκληματολογια-πρακτικες εφαρμογες των αρχαίων,των λατινικών και των κειμένων στην καθημερινη μας ζωη.Και μην αρχιζετε παλι περι ολοκληρωσης του ανθρωπου και αλλα τετοια γιατι αυτα μπορω και εγω ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΩ (και οχινα αποδειξω) οτι προσφερονται και απο τα μαθηματικα.
Υ.Γ.για να μην εχουμε παλι το φαινομενο των <<κειμεναρων>> (οι γνωστοι κειμεναροι χιχιχι :P ) η παραθεση της χρησιμοτητας ας γινε με απαριθμηση.δηλαδη 1)πετρελαιαιο 2)ιατρικη 3)εγκληματολογια 4)ρευμα 5)και γενικα οτι πλαστικο,ηλεκτρικο,μαλινο υπαρχει αυτη τη στιγμη εαν ριξετε μια ματια στο γυρω χωρο σας...ακουω

Δεν καταλαβες τι ειπα, μαλλον ασχοληθηκες πιο πολύ με το μεγεθος του κειμενου μου παρα με το κειμενο. Ειπα λοιπον οτι ξερω και δεχομαι οτι οι αναγκες που περιγραφεις ειναι οι πιο βασικες αναγκες και καλυπτονται με τις θετικες επιστημες, αλλα δεν ειναι οι ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ!!! Αυτο σου λεω!!! Ζουμε σε μια χωρα που, παρολο που εχει τα μαυρα της τα χαλια, μας δινει την δυνατοτητα να καλυπτουμε οχι μονο τις σωματικες αναγκες (γιατι αυτες περιγραφεις εσυ), αλλα και τις πνευματικες. Ζεις σε μια χωρα οπου μπορεις ανα πασα στιγμη να εχεις προσβαση στην παγκοσμια λογοτεχνια, ποιηση κλπ, εχεις την ευκαιρια να μαθεις και να ασχοληθεις και επαγγελματικα με την ιστορια, τα αρχαια, τα λατινικα. Ξες, περα απο τις ''σωματικες'' ανάγκες που περιγραφεις εσυ, πιστευω πως αλλη μια απο τις βασικες αναγκες του ανθρωπου ειναι η μορφωση. Με το να ξερεις να λυνεις προβληματα μαθηματικων πανεπιστημιακου επιπεδου αλλα να μην μπορεις να συνταξεις ενα σωστο κειμενο, οχι δεν εισαι μορφωμενος. Αν βεβαια ξερεις να χειριζεσαι τα αρχαια πιο καλα απο τα νεα, αλλα βγαζεις κομπιουτερακι για να υπολογισεις την εκπτωση 50%, ουτε παλι εισαι μορφωμενος. Γιαυτο μην απαξιωνεις ετσι τις θεωρητικες επιστημες, θα σου χρειαστουν αν θελεις να γινεις ολοκληρωμενος ανθρωπος.

ΥΓ. Λατρευω τους καυγαδες με μεγαλα κειμενα :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Έχετε μπλέξει τα μπούτια σας :P

Ε ενταξει, εγω δεν αναφερομαι σε αυτο... :redface:
Μιλαω για τα μαθηματικα της β και της γ λυκειου. Γιατι ενα παιδι που ειναι θεωρητικη κατευθυνση και ''δεν το εχει'' με τα μαθηματικα, τον δυσκολευουν παρα πολύ, τον μπερδευουν κλπ (και αυτος ειναι κι ο λογος που διαλεξε την κατευθυνση του προφανως), να παδευεται και να χανιε τζαμπα βαθμους απο τα μαθηματικα, που δεν θα του χρειαστουν ουτε στην σχολη του, ουτε στο μετεπειτα επαγγελμα του?

Καλό μου κορίτσι, ως μια θεωρητικού που έχει διδαχτεί και έχει δώσει και πανελλήνιες στα μαθηματικά της γ λυκείου που λες, να σε ενημερώσω ότι δεν είναι τόσο δύσκολα όσο φαντάζεσαι (γιατί δεν έχεις μπει στο λύκειο ακόμα) και δεν είναι τόσο εξειδικευμένα. Ωραία πες τις συναρτήσεις να μην τις χρησιμοποιήσεις στην καθημερινή ζωή.... οι πιθανότητες και η στατιστική δεν έχουν χρήση στη ζωή ; Τα μαθηματικά γενικής της Γ λυκείου αυτά τα 3 έχουν.
Ο καθηγητής μας μας έλεγε ότι ειδικά τη στατιστική τη βρίσκεις ακόμα και στις φιλολογίες! Γνώμη μου είναι να ασχολείσαι με όσα σου προκύπτουν στην ώρα τους. Γιατί να μιζεριάζεις για τα μαθηματικά της β και της γ λυκείου ενώ δεν έχεις καλά καλά δει το γυμνάσιο.

παιδια να μιλησουμε σοβαρα λιγο ξεφευγοντας απο το πεισμα που μας εχει πιασει να ανδειχθουμε τωρα...1) μη συγκρινουμε τις θετικες επιστημες με τις θεωρητικες.ειχα την εντυπωση οτι χρησιμοτητα εννοουσαμε πραγματικα χρησιμα πραγματα.πραγματικα χρησιμο ειναι το πως θα ζεσταθεις,το πως θα φτιαξεις τα πλαστικα πραγματα που χρησιμοποιεις καθημερινα,και πολλα αλλα που απαιτουν πετρελαιο (χημεια).πραγματικα χρησιμο ειναι το πως θα εξοιχνιασεις εγκληματα για να συλλαβεις τους εγκληματιες και να αποτρεψεις αλλα παρομοια..και για αυτο 2) χρειαζεται η εγκληματολογια (μαθηματικα)..το πως θα θεραπευσεις ασθενεις..και για αυτο χρειαζεται η ιατρικη (βιολογια και χημεια)...3) οχι ο πως θα γραψεις ενα ωραιο κειμενο!

Τον αρχιμηδη θα τον θυμουνται ολοι οταν ο Αισχυλος θα εχει ξεχαστει,γιατι οι γλωσσες πεθαινουν ενω οι μαθηματικες αληθειες ειναι παντοτινες.Η αθανασια ισως να ειναι μια λεξη ανοητη,αλλα αν σημαινει κατι,αυτο το διεκδικει περισσοτερο απο τον καθενα ο μαθηματικος
ΓΚ.Χ.ΧΑΡΝΤΥ
Η απολογια ενος μαθηματικου

1) Έχεις δίκιο. Απλά δεν συγκρίνονται. Στο δημοτικό μάθαμε ότι δεν συγκρίνουμε ντομάτες με πατάτες.

2) Ατυχέστατη αναλογία.

3) Κοίτα. Ο καθένας θέτει τις προτεραιότητές του. Εγώ (τονίζω προσωπική μου άποψη) πιστεύω ότι ένας άνθρωπος δεν έχει μία διάσταση. Το χουμε ως εδώ; Απλά έχουμε διαφορετική οπτική - μην πας ντε και καλά να βγάλεις τον άλλον off. Για μένα ένας άνθρωπος που τελειώνει το λύκειο στα 18 του χρόνια θα πρέπει να έχει α) τις γνώσεις για την μετέπειτα πορεία του (συμπεριλαμβανομένων των μαθηματικών/φυσικής κλπ β) και την καλλιέργεια - έστω ένα στοιχειώδες υπόβαθρο(συμπεριλαμβανομένης της φαντασίας, της κριτικής, της άποψης, της κοινωνικής ευαισθησίας κα). Καλά ως εδώ;
Τα μαθηματικά αναμφισβήτητα σου παρέχουν τις γνώσεις και μερικά στοιχεία από το κομμάτι της καλλιέργειας (μαθηματική και αναλυτική σκέψη). Το υπόλοιπο κομμάτι παρέχεται από τις άχρηστες για εσάς (ο nPb δεν τις θεωρεί καν επιστήμες, οκ) κοινωνικές ή αλλιώς θεωρητικές "επιστήμες" (σε εισαγωγικά για να μην θίξω κανέναν (:P)). Η άχρηστη λογοτεχνία θα σου δώσει ερεθίσματα σχετικά με τη φύση (πχ Παπαδιαμάντης), τα κοινωνικά προβλήματα-θέματα (πχ Μπρεχτ, Βιζυηνός, Αναγνωστάκης). Στα άχρηστα κείμενα θα διαβάσεις και θα ανοιχτείς σε τόσες εμπειρίες ζωής όσες δε θα ζήσεις ποτέ. Η Λογοτεχνία γενικά λοιπόν μπορεί να μην είναι χρήσιμη στο να σου δείξει πως να ανοίξεις μια κονσέρβα, αλλά θα βοηθήσει στο να μην είσαι ένα έξυπνο-με γνώσεις ΟΥΓΚ .

Για μένα ο Άνθρωπος με Α κεφαλαίο έχει γευτεί τα πάντα πριν τα καταδικάσει. Αλίμονο σε όσους απλά απορρίπτουν χωρίς να καν να δουν πρώτα. Δεν δαγκώνει ρε παιδιά.
Προσωπικά πιστεύω στον homo universalis, τουλάχιστον ο Αριστοτέλης και ο DaVinci ήταν τέτοιοι άνθρωποι.

PS Δηλαδή όσοι θυμούνται τον Αισχύλο είναι βλάκες. Ά ρε ουγκ που σας χρειάζεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σήμερα Δαλιδά μιλάμε για τον homo all star και τον homo facebook. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Σήμερα Δαλιδά μιλάμε για τον homo all star και τον homo facebook. :whistle:

Που παρ'όλα αυτά ξέρει να βρίσκει διακρίνουσα και παίζει στα δάχτυλα τις εκθετικές.

Η αποθέωση του ΟΥΓΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Μα απο την στιγμη που ολοι οι θετικοι απαξιωνουν τους θεωρητικούς και οι θεωρητικοι δεν θελουν καν να ακουν τους θετικους, πώς να υπάρχουν ολοκληρωμενες προσωπικοτητες???

Και Δαλιδά, δεν ειμαι τοσο τραγικη οσο λες, δεν μιζεριαζω απο τωρα για την υλη των μαθηματικών της γ λυκειου, απο την στιγμη που δεν εχω τελειωσει την β' γυμνασίου. Απλά το σκεφτομουν μια μερα (που προφανως βαριομουν να διαβασω), το γιατι ολοι πρεπει να φτανουν σε ενα ψηλο επιπεδο, οχι μονο στα μαθηματικα αλλα αντιστοιχα και στα αρχαια οι θετικοτεχνολογικοι (παραδειγμα)...
Και ψηλο επιπεδο δεν εννοω το πανεπιστημιακο η το εξειδικευμένο, αλλα του σχολειου. Γιατι εσενα σαν θεωρητική ας πουμε, δεν σε ενοχλουσε να εχεις να διαβαζεις τα αρχαιολατινικα, τις ιστοριες κλπ και να εχεις παραλληλα να διαβαζεις και εναν τονο μαθηματικα? Η για ενα παιδι που πηγε θεωρητικη γιατι πολύ απλα μισει (δυσκολευεται να το πουμε πιο πολιτισμενα) τα μαθηματικα, δεν ειναι λιγο αδικο αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Μα απο την στιγμη που ολοι οι θετικοι απαξιωνουν τους θεωρητικούς και οι θεωρητικοι δεν θελουν καν να ακουν τους θετικους, πώς να υπάρχουν ολοκληρωμενες προσωπικοτητες???

Και Δαλιδά, δεν ειμαι τοσο τραγικη οσο λες, δεν μιζεριαζω απο τωρα για την υλη των μαθηματικών της γ λυκειου, απο την στιγμη που δεν εχω τελειωσει την β' γυμνασίου. Απλά το σκεφτομουν μια μερα (που προφανως βαριομουν να διαβασω), το γιατι ολοι πρεπει να φτανουν σε ενα ψηλο επιπεδο, οχι μονο στα μαθηματικα αλλα αντιστοιχα και στα αρχαια οι θετικοτεχνολογικοι (παραδειγμα)...
Και ψηλο επιπεδο δεν εννοω το πανεπιστημιακο η το εξειδικευμένο, αλλα του σχολειου. Γιατι εσενα σαν θεωρητική ας πουμε, δεν σε ενοχλουσε να εχεις να διαβαζεις τα αρχαιολατινικα, τις ιστοριες κλπ και να εχεις παραλληλα να διαβαζεις και εναν τονο μαθηματικα? Η για ενα παιδι που πηγε θεωρητικη γιατι πολύ απλα μισει (δυσκολευεται να το πουμε πιο πολιτισμενα) τα μαθηματικα, δεν ειναι λιγο αδικο αυτο?

Το επίπεδο δεν είναι υψηλό στα μαθηματικά του λυκείου, στα γενικής τουλάχιστον. Μην κοροϊδευόμαστε.
Ο ένας τόνος που λές ... οι 2 ώρες μαθηματικών γενικής; Όπου οι περισσότεροι καθηγητές βοηθούν και διευκολύνουν τα παιδιά της θεωρητικής (όσα δε δίνουν για 5ο πεδίο) ;

Περίμενε να φτάσεις στην Α λυκείου και θα δεις από μόνη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top