Εκπαιδευτικοί: Ρόλος & Αξία

pertamaxx

Νεοφερμένος

Ο pertamaxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Στο σχολείο μας έχουμε έναν καθηγητή που διδάσκει Άλγεβρα-Γεωμετρία και ένα έχω να πω:'Αμα είσαι αγόρι και όχι τέλειος μαθητής τότε πάνω από 15 δεν βλέπεις.
Είναι γύρω στα 55 και όλοι τον φωνάζουνε ''ματάκια''.Το πρώτο πρόβλημα είναι ότι κάνει αισχρό μάθημα(δεν καταλαβαίνεις τίποτα)και πολλοί λένε ότι το κάνει επίτηδες επειδή κάνει και ιδιαίτερα(φυσικά στα παιδιά που τον έχουν για ιδιαίτερα υπάρχουν πάντα ανεβασμένοι βαθμοί).
Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι παίρνει μάτι τις κόπελες της τάξης.Τα αγόρια βλέπουμε τι γίνεται.Πάντα μιλάει συνεχώς με τις κοπέλες,τις σηκώνει στον πίνακα κτλπ ενώ εμείς δεν υπάρχουμε καν(όχι οτι με πειράζει αφού είμαι θεωρητική και δεν με ενδιαφέρει και πολύ αλλα μιλάω για άλλους που πάνε θετική-τεχνολογική).Πολλές τον έχουν πάρει χαμπάρι και βάζουν κολάν(!!!)για να τις σηκώνει και να τους βάλει καλύτερο βαθμό!!
Ας πούμε πέρσι πήρα 11 στην Άλγεβρα και μια χειρότερη από εμένα πήρε 14 επειδή φορούσε κολάν και την ανέβαζε στον πίνακα......αίσχος :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Στο σχολείο μας έχουμε έναν καθηγητή που διδάσκει Άλγεβρα-Γεωμετρία και ένα έχω να πω:'Αμα είσαι αγόρι και όχι τέλειος μαθητής τότε πάνω από 15 δεν βλέπεις.
Είναι γύρω στα 55 και όλοι τον φωνάζουνε ''ματάκια''.Το πρώτο πρόβλημα είναι ότι κάνει αισχρό μάθημα(δεν καταλαβαίνεις τίποτα)και πολλοί λένε ότι το κάνει επίτηδες επειδή κάνει και ιδιαίτερα(φυσικά στα παιδιά που τον έχουν για ιδιαίτερα υπάρχουν πάντα ανεβασμένοι βαθμοί).
Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι παίρνει μάτι τις κόπελες της τάξης.Τα αγόρια βλέπουμε τι γίνεται.Πάντα μιλάει συνεχώς με τις κοπέλες,τις σηκώνει στον πίνακα κτλπ ενώ εμείς δεν υπάρχουμε καν(όχι οτι με πειράζει αφού είμαι θεωρητική και δεν με ενδιαφέρει και πολύ αλλα μιλάω για άλλους που πάνε θετική-τεχνολογική).Πολλές τον έχουν πάρει χαμπάρι και βάζουν κολάν(!!!)για να τις σηκώνει και να τους βάλει καλύτερο βαθμό!!
Ας πούμε πέρσι πήρα 11 στην Άλγεβρα και μια χειρότερη από εμένα πήρε 14 επειδή φορούσε κολάν και την ανέβαζε στον πίνακα......αίσχος :mad:

Ωχ μαλάκα και μεις είχαμε έναν τέτοιο που δίδασκε τα ίδια...μήπως δεν μπορεί να πει το "ρ";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pertamaxx

Νεοφερμένος

Ο pertamaxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
μπααα το ρ μια χαρα το λεει.βλέπω το είδος του υπάρχει και σε αλλα σχολεία :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ωχού πραγματικά κουράστηκα να βλέπω posts στα οποία ο θεματοθέτης γκρινιάζει για κάτι αντί να προσπαθήσει να το αλλάξει. με το να κράζεις τους μίζερους καθηγητές σου ξεσπάς για λίγες ώρες, την επόμενη μέρα όμως που θα τους ξαναδείς πάλι θα σου ξανανέβει το αίμα στο κεφάλι. Κάνε κάτι για αυτό, κινητοποίησε κι άλλους συμμαθητές σου, μιλήστε στον καθηγητή όλοι μαζί ώστε να καταλάβει ότι κανείς δεν είναι ευχαριστημένος, απευθυνθείτε στον σύλλογο διδασκόντων, πηγαίνετε στον διευθυντή σας. Αν δεν φωνάξεις, μην περιμένεις να ακουστείς.

Και στην τελική, αν δεν γίνει κάτι, μην δίνεις σημασία, είναι γνωστό πως οι περισσότεροι διορισμένοι καθηγητές νοιάζονται μόνο για το μισθό και σκοτίστηκαν για την ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσής τους αφού δεν υπάρχει κάποια μορφή ελέγχου. Αθάνατο ελληνικό δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ωχού πραγματικά κουράστηκα να βλέπω posts στα οποία ο θεματοθέτης γκρινιάζει για κάτι αντί να προσπαθήσει να το αλλάξει. με το να κράζεις τους μίζερους καθηγητές σου ξεσπάς για λίγες ώρες, την επόμενη μέρα όμως που θα τους ξαναδείς πάλι θα σου ξανανέβει το αίμα στο κεφάλι. Κάνε κάτι για αυτό, κινητοποίησε κι άλλους συμμαθητές σου, μιλήστε στον καθηγητή όλοι μαζί ώστε να καταλάβει ότι κανείς δεν είναι ευχαριστημένος, απευθυνθείτε στον σύλλογο διδασκόντων, πηγαίνετε στον διευθυντή σας. Αν δεν φωνάξεις, μην περιμένεις να ακουστείς.

Και στην τελική, αν δεν γίνει κάτι, μην δίνεις σημασία, είναι γνωστό πως οι περισσότεροι διορισμένοι καθηγητές νοιάζονται μόνο για το μισθό και σκοτίστηκαν για την ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσής τους αφού δεν υπάρχει κάποια μορφή ελέγχου. Αθάνατο ελληνικό δημόσιο.

Νομίζεις ότι δεν έχουμε κανει τιποτε από όλα αυτά? Όλα τα έχουμε κανει! Ειδικα σε συγκεκριμένες καθηγητριες (που με αφορμη αυτές εγραψα το θέμα) τα έχουμε πει χίλιες φορές! Όταν εχω πρόβλημα με καποιον καθηγητη και δν τον φοβαμαι τις περισσότερες φορές μιλαω. Αλλα αυτοί ποτέ δ καταλαβαίνουνε. Σπανια θα δεις καθηγητη να του πεις εχω ενα πρόβλημα και να κατσουν να σε ακούσουν. Ή σε αποπαίρνουν και αρχίζουν να σε βρίζουν, η αδιαφορούν παντελώς. Τους φαίνεται ταπεινωτικό η προσβλητικό να τους διορθώνεις. Το να κατσεις να ψαξεις το δίκιο σου με αυτούς είναι ότι πιό ανούσιο μπορεί κανεις να κανει και ποτε δεν τα καταφέρνεις, μόνο χανεις τον χρόνο σου. Γιαυτό έχω παψει πλέον να μιλαω σε καθηγητές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fleria

Νεοφερμένος

Η Fleria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Και στην τελική, αν δεν γίνει κάτι, μην δίνεις σημασία, είναι γνωστό πως οι περισσότεροι διορισμένοι καθηγητές νοιάζονται μόνο για το μισθό και σκοτίστηκαν για την ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσής τους αφού δεν υπάρχει κάποια μορφή ελέγχου. Αθάνατο ελληνικό δημόσιο.

H διαφορά με τους υπόλοιπους δημόσιους υπάλληλους όμως είναι ότι οι δάσκαλοι και οι καθηγητές δια-μορφώνουν χαρακτήρες και πορείες νέων ανθρώπων στη ζωή. Γι'αυτό και είμαι φανατικά υπερ ενός δίκαιου αλλά αυστηρού τρόπου αξιολόγησης. Τα παιδιά από μόνα τους είναι πολύ δύσκολο να αλλάξουν τον τρόπο συμπεριφοράς ενός κακού ή αδιάφορου εκπαιδευτικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Καλά, Italian dream... 13 χρονών είσαι ακόμα... Εχεις ακόμα στο σχολείο. Οταν μεγαλώσεις θα αλλάξεις απόψεις. Κ εγώ όταν ήμουν γυμνάσιο τα ίδια έλεγα.
Ολοι τους κράζουμε, αλλά οι περισσότεροι πηγαίνουμε τον επόμενο χρόνο όταν έχουμε τελειώσει το σχολείο, να δούμε κανέναν καθηγητή και να μιλήσουμε.
Τουλάχιστον στο σχολείο μου αυτό γίνεται, μιας και οι περισσότεροι καθηγητές ήταν άψογοι απέναντί μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Τι εννοεις, να αξιολογουν οι μαθητες τους καθηγητες επισημα? Απο πότε γινεται αυτο???????

Λέω πως ελπίζω να γίνει κάτι τέτοιο,φέτος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Καλά, Italian dream... 13 χρονών είσαι ακόμα... Εχεις ακόμα στο σχολείο. Οταν μεγαλώσεις θα αλλάξεις απόψεις. Κ εγώ όταν ήμουν γυμνάσιο τα ίδια έλεγα.
Ολοι τους κράζουμε, αλλά οι περισσότεροι πηγαίνουμε τον επόμενο χρόνο όταν έχουμε τελειώσει το σχολείο, να δούμε κανέναν καθηγητή και να μιλήσουμε.
Τουλάχιστον στο σχολείο μου αυτό γίνεται, μιας και οι περισσότεροι καθηγητές ήταν άψογοι απέναντί μας.

Kι εγω εχω αψογους καθηγητες, που μετα χαρας θα ηθελα να τους βλεπω και μετα το σχολειο.. Δεν νομιζω όμως να αλλάξω αποψη όσον αναφορα καποιους συγκεκριμενους...

Λέω πως ελπίζω να γίνει κάτι τέτοιο,φέτος :)

Μμμ, μαλλον απιθανο μου φαινεται... Εμας μας ελεγαν ότι θα ερχονται κατι τυποι και θα παρακολουθουν το μαθημα και θα βαθμολογουνε καθε καθηγητη. Περιεργως ακομα δεν φανηκαν απο περσυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Λοιπόν:

Κι εδω ειναι αυτοί που με το ζόρι προσπαθούν και έχουν καταφέρει να μου επιβληθούν και έχουν την τιμή να λέγονται «καθηγητές». Δεν μπορω αλλο, πραγματικά οι αξιολογοι καθηγητές εδω περα είναι μετρημενοι στα δαχτυλα!
Ζητούν την προσοχή σου τρομοκρατώντας σε, φωνάζοντας, βάζοντας ωριαίες. Κάνουν ένα μάθημα που αν ποτέ μπορούσαν να παρακολουθήσουν από μια μεριά θα βαρούσαν κι αυτοί ένεση και στο τέλος νευριάζουν γιατί δε δίνεις δεκάρα για το άθλιο μάθημά τους! Νευριάζουν που χασμουριέσαι, που κοιτάς σαν καρφί στον τοίχο, που δεν ξέρεις την απάντηση, που δε συμμετέχεις. Σε κοιτούν μνησίκακα, υποτιμητικά και τελικά σου χτυπάνε ένα 13 έτσι... για να συμμορφωθείς. Για εκδίκηση. Για δικιά τους ικανοποίηση. Για να σου δείξουν ποιος είναι ο master εδώ μέσα.
Μπαίνουν μέσα με μια μούρη μέχρι κάτω απαιτώντας από σένα να είσαι ευδιάθετος και να τους ανεχεσαι. Σου λένε πως θέλουν να συζητήσουν μαζί σου και να ακούσουν τη γνώμη σου και μόλις αρχίσεις να λες κάτι αρχίζουν τα δικά τους... «Τι ιδέες είναι αυτές που έχει η σημερινή γενιά... δεν είναι όπως τα λες παιδί μου... ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ...».
Σώπα ρε σωστέ! Σοβαρά; Και δηλαδή ΕΣΥ τα λες καλά και ΕΓΩ τα λεω λαθος; Και τι κατάφερες με τα σωστά σου; Τι καλύτερο έκανες από μένα που είμαι όλη ένα λάθος; Θα σου πω εγώ τι εκανες: κατάφερες να μπαίνεις στην ίδια τάξη επί 17 χρόνια, να κάνεις το ίδιο μάθημα επί 17 χρόνια, να σε μισούν παιδιά επί 17 χρόνια, να σε κοροϊδεύουν παιδιά επί 17 χρόνια και να σε αποφεύγουν οι μαθητές σου στον δρόμο επί 17 χρόνια.
Και να τι ΔΕΝ κατάφερες: Να μάθεις αρχαια σε παιδιά, να σ’ αγαπήσουν παιδιά, να σε θαυμάσουν παιδιά, να θελήσουν μια μέρα να γίνουν σαν κι εσένα, να εμπνεύσεις παιδιά... ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ, ΝΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙΣ!!!
Με παιδιά δουλεύεις, όχι με στρατιωτάκια. Τι ωραία που θα ήταν... Να έμπαιναν οι καθηγητές μες στην τάξη με ένα χαμόγελο αντί για την παγωμένη «καλημέρα» που μας λένε! Να μας δίνανε ερεθίσματα αντί για εργασίες (που πρέπει να απαντηθούν με αντιγραφή του κειμένου). Να καθόντουσαν και συζητούσαμε τι είναι αυτό που θα θέλαμε να αλλάξει, από το να κάθονται και να κοιτούν το ρολόι τους για το πότε θα χτυπήσει το κουδούνι. Να τους απασχολούσαν κι εκείνους οι προβληματισμοί μας και να αφιέρωναν χρόνο σ’ αυτό. Κι όχι να αγχώνονται για το αν θα βρουν μέρα για το διαγώνισμα και αν θα προλάβουν να βγάλουν την ύλη πριν τα Χριστούγεννα. Αυτό είναι σχολείο; Γιατί αυτό στον κόσμο μου λέγεται αγγαρεία! Δεν περιμενω συγκεκριμενες απαντησεις, απλά μπήκα λίγο να ξεσπάσω... Λεω την δικια μου γνωμη, ανεξαρτητα αν ισχυει η οχι. Μπορει και να μην ισχυει. Εγω αυτα πιστευω και απλά θελω να τα μοιραστω. Κραξτε ελευθερα

Κραξτε ελευθερα

Το ευαίσθητο σημείο μου.
Ίσως αν ήμουν στην θέση σου να υποστήριζα τα ίδια.Θα διαφωνήσω όμως μαζί σου, από απλή συνήθεια να διαφωνώ με τους πάντες και με τα πάντα.

Προφανώς πήρες ένα 13 σε ένα μάθημα που δεν έχεις ιδέα και βγήκες να κλαφτείς.
στο τέλος νευριάζουν γιατί δε δίνεις δεκάρα για το άθλιο μάθημά τους! Νευριάζουν που χασμουριέσαι, που κοιτάς σαν καρφί στον τοίχο, που δεν ξέρεις την απάντηση, που δε συμμετέχεις. Σε κοιτούν μνησίκακα, υποτιμητικά και τελικά σου χτυπάνε ένα 13 έτσι... για να συμμορφωθείς.
Και πολύ σου έβαλε, κοπελιά.Αν ήμουν στην θέση σου, θα έκανα μόκο.Θα νόμιζα πως μου έβαλαν και παραπάνω από αυτό που άξιζα.

Αρχίζεις λέγοντας πως με το ζόρι μπορούν να σου επιβληθούν.Πολλές φορές δεν φταίει ο καθηγητής αν με το ζόρι μπορούν να σου επιβληθούν.Φταίνε τα δεκάδες γαϊδούρια που μπροστά στους καθηγητές κάνουν μόκο, ενώ βγαίνουν και τους κράζουν στα διάφορα φόρουμς. Και αν κρίνω από την παραπάνω παράθεση, δίκιο έχουν.Δεν είναι υποχρεωμένοι να ανέχονται τον καθένα και την κάθε συμπεριφορά ενώ εκείνοι προσπαθούν να σου μάθουν κάποια πράγματα ώστε να μπορείς να σταθείς σε μα συζήτηση μεθαύριο.

Μπαίνουν μέσα με μια μούρη μέχρι κάτω απαιτώντας από σένα να είσαι ευδιάθετος και να τους ανεχεσαι. Σου λένε πως θέλουν να συζητήσουν μαζί σου και να ακούσουν τη γνώμη σου και μόλις αρχίσεις να λες κάτι αρχίζουν τα δικά τους...

Μάλλον εκείνοι σε ανέχονται και όχι εσύ.Εσύ έχεις το δικαίωμα να κοιτάς το ρολόι καρφωμένη περιμένοντας με ανυπομονησία να χτυπήσει το κουδούνι, για να βγεις και να κάνεις ένα 10λεπτο διάλειμμα.Φρόντισε μόνο να μην τους ενοχλείς, γιατί θα σου βάλουν απουσία.:hmm: Και ξανά το ίδιο.Απλά μετά μην μπαίνεις στα διάφορα φόρουμς επειδή το 13 στο έκαναν 09.

Και να τι ΔΕΝ κατάφερες: Να μάθεις αρχαια σε παιδιά, να σ’ αγαπήσουν παιδιά, να σε θαυμάσουν παιδιά, να θελήσουν μια μέρα να γίνουν σαν κι εσένα, να εμπνεύσεις παιδιά... ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ, ΝΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙΣ!!!

Κανένας καθηγητής δεν θα σου μάθει αρχαία,μαθηματικά, φυσική κλπ.Μόνη σου θα τα μάθεις μέσα από την ενασχόληση με το αντικείμενο.

Να καθόντουσαν και συζητούσαμε τι είναι αυτό που θα θέλαμε να αλλάξει

Δεν περίμενα πως θα έβλεπα ένα 13χρονο να νομίζει πως μπορεί να αλλάξει το σύστημα μέσα από συζήτηση σε μια αίθουσα της α γυμνασίου. :hmm:
Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το τι αλλαγές χρειάζεται το ηλίθιο σύστημα.Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα γιατί είναι έτσι όπως είναι το σάπιο σύστημα.Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το ποιους εξυπηρετεί και το τι αγώνας πρέπει να γίνει για να αλλάξει αυτό το ξεφτιλισμένο σύστημα.

Στο μήνυμά σου υπάρχουν πολλές ειρωνείες, που δεν ισχύουν.Θα σου έλεγα πως κάνεις λάθος, εκτός αν αυτά συμβαίνουν μόνο στο δικό σου σχολείο.Εντάξει, λογικό το βρίσκω αφού οι καθηγητές σας είναι άχρηστοι και δεν σας έμαθαν το "επιχείρημα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Italian dream...καταλαβαινω τι λες απλα πρεπει να το παρεις αποφαση, οτι στη ζωη σου θα συναντησεις και μ...... ατομα...ειδικοτερα οσο ανεβαινει η βαθμιδα εκπαιδευσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως το πρόβλημα είναι πολύ πιο βαθύ, και προφανώς ΔΕΝ ξεκινάει από τους καθηγητές.. θα μου πεις, ποιος μ@λάκας θα είχε τα προνόμια που είχαν αυτοί και δεν θα γράπωνε την ευκαιρία....
Γιατί προφανώς και αναφέρομαι σε παλαιότερα χρόνια, γιατί τώρα, άστα να πάνε...

Τι να σου κάμει μάναμ ο καψερός;;;; Έχει να αντιμετωπίσει κάθε μέρα τουλάχιστον 3-4 τάξεις, αν τα βάλεις κάτω μιλάμε για 80 παιδιά, ξες τι σημαίνει αυτό; Ξες τι σημαίνει να έρχεται αντιμέτωπος με 80 ψυχές; Πρέπει να τα διδάξει, να τα γνωρίσει, να τα καταλάβει, να τα πονέσει, όλα αυτά τα παιδιά, ούτε καν ενήλικες μυαλωμένους ανθρώπους αλλά ΠΑΙΔΙΆ.
Και η ζωή του δε περιορίζεται σε εσένα, σε εμένα ή σε κάθε μαθητή, έχει ένα σπίτι, έχει προφανώς τα δικά του παιδιά, ένα έναν/ μια σύζυγο, ένα σκύλο, έχει, έχει, έχει.... και παρ΄όλα αυτά παίρνει 9 κατοστάρικα, ανέχεται κάθε μαθητή που μειώνει με το έτσι θέλω το έργο του, τη δουλειά του, και από πάνω πρέπει να λέει και ευχαριστώ γιατί όπως και να το κάνουμε "άλλοι βρίσκονται σε χειρότερη θέση".
Αφού εσύ δεν είσαι στρατιωτάκι όπως λες, έτσι πρέπει να καταλάβεις ότι ούτε αυτοί είναι, άνθρωποι είναι και αυτοί, με τις ευαισθησίες τους, τα προβλήματα τους, τη καθημερινότητα τους και σκέψου ότι οι περισσότεροι έχουν μια Α ηλικία, ίσως κουράστηκαν να προσπαθούν να ερεθίσουν τους μαθητές, κουράστηκαν να προσπαθούν να τους ξυπνήσουν, στη τελική κουράστηκαν να προσπαθούν να μας κάνουν ανθρώπους...και πάλι δεν φταίνε αυτοί που έφτασαν 60 και 80 χρονών και δεν λένε να φύγουν μέσα από τα σχολεία, για αυτό σου λέω το πρόβλημα είναι πιο βαθύ, και όπως λέω στην υπογραφή μου, "ή θα ήμαστε ήσυχοι, ή θα ήμαστε ελεύθεροι...και τα δύο δεν γίνονται", αν δεν φωνάξεις για αυτά που σου ανήκουν μη περιμένεις κανένας να σου τα απλώσει στο τραπέζι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
καλα τα λεει το κοριτσι! σιχαμενοι καθηγητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Λοιπόν:




Το ευαίσθητο σημείο μου.
Ίσως αν ήμουν στην θέση σου να υποστήριζα τα ίδια.Θα διαφωνήσω όμως μαζί σου, από απλή συνήθεια να διαφωνώ με τους πάντες και με τα πάντα.

Προφανώς πήρες ένα 13 σε ένα μάθημα που δεν έχεις ιδέα και βγήκες να κλαφτείς.

Και πολύ σου έβαλε, κοπελιά.Αν ήμουν στην θέση σου, θα έκανα μόκο.Θα νόμιζα πως μου έβαλαν και παραπάνω από αυτό που άξιζα.

Αρχίζεις λέγοντας πως με το ζόρι μπορούν να σου επιβληθούν.Πολλές φορές δεν φταίει ο καθηγητής αν με το ζόρι μπορούν να σου επιβληθούν.Φταίνε τα δεκάδες γαϊδούρια που μπροστά στους καθηγητές κάνουν μόκο, ενώ βγαίνουν και τους κράζουν στα διάφορα φόρουμς. Και αν κρίνω από την παραπάνω παράθεση, δίκιο έχουν.Δεν είναι υποχρεωμένοι να ανέχονται τον καθένα και την κάθε συμπεριφορά ενώ εκείνοι προσπαθούν να σου μάθουν κάποια πράγματα ώστε να μπορείς να σταθείς σε μα συζήτηση μεθαύριο.



Μάλλον εκείνοι σε ανέχονται και όχι εσύ.Εσύ έχεις το δικαίωμα να κοιτάς το ρολόι καρφωμένη περιμένοντας με ανυπομονησία να χτυπήσει το κουδούνι, για να βγεις και να κάνεις ένα 10λεπτο διάλειμμα.Φρόντισε μόνο να μην τους ενοχλείς, γιατί θα σου βάλουν απουσία.:hmm: Και ξανά το ίδιο.Απλά μετά μην μπαίνεις στα διάφορα φόρουμς επειδή το 13 στο έκαναν 09.



Κανένας καθηγητής δεν θα σου μάθει αρχαία,μαθηματικά, φυσική κλπ.Μόνη σου θα τα μάθεις μέσα από την ενασχόληση με το αντικείμενο.



Δεν περίμενα πως θα έβλεπα ένα 13χρονο να νομίζει πως μπορεί να αλλάξει το σύστημα μέσα από συζήτηση σε μια αίθουσα της α γυμνασίου. :hmm:
Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το τι αλλαγές χρειάζεται το ηλίθιο σύστημα.Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα γιατί είναι έτσι όπως είναι το σάπιο σύστημα.Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το ποιους εξυπηρετεί και το τι αγώνας πρέπει να γίνει για να αλλάξει αυτό το ξεφτιλισμένο σύστημα.

Στο μήνυμά σου υπάρχουν πολλές ειρωνείες, που δεν ισχύουν.Θα σου έλεγα πως κάνεις λάθος, εκτός αν αυτά συμβαίνουν μόνο στο δικό σου σχολείο.Εντάξει, λογικό το βρίσκω αφού οι καθηγητές σας είναι άχρηστοι και δεν σας έμαθαν το "επιχείρημα".

1. Δεν με ξερεις καθολου βκαι ουτε προκειται να με μαθεις ποτέ για να τα λες αυτα. Δεν ξες και δεν εχεις δικαιωμα να κρινεις τι αξιζω και ποσο αξιζω, ποσο με ανεχονται και τι κανω μεσα στην ταξη. Δεν κλαιγομαι ουτε το εγραψα αυτο για να με λυπηθεις εσυ και να μου πεις οτι εχω δικιο. Εγραψα την γνωμη μου απλα.
2. Δεν κανω μοκο μπροστα στους καθηγητες και ειπα και πριν οτι πολλά απο αυτα τα εχω πει σε συγκεκριμενους καθηγητες, αλλα φαινεται ότι βιάζόσουν τόσο πολύ να το παίξεις εξυπνος που δεν εκανες τον κοπο να διαβασεις τα αλλα σχολια.
3.Πιανεσαι απο σκορπιες και ακυρες λεξεις και φρασεις που λεω και αρχιζεις μια ολοκληρη ιστορια. Δεν θυμαμαι να σου ειπα ότι εγω θα αλλαξω το σαπιο, ξεφτιλισμενο, καταραμενο η οπως αλλιως το θες συστημα, δεν σου ειπα ότι ξέρω η οτι με ενδιαφερει το τι αλλαγες χρειαζεται, ούτε εχεις δικαιωμα να κρινεις αν αξιζω 13 η 09 απο 3 μηνυματα μου που διαβασες.
4.Δεν ειπα ότι ''με το ζορι μπορουν να μου επιβληθουν'', ειπα πως ''με το ζορι προσπαθουν και εχουν καταφερει να μου επιβληθουν''. Εχει διαφορά.
5.Επισης μου εκανε εντυπωση το πως διαβασες ένα θεμα που εγραψα σε ενα φορουμ,και αμεσως καταλαβες ποσο βγαζω, τι μαθητρια ειμαι, ποιοι καθηγητες με ανεχονται, οτι οι καθηγητες μας ειναι αχρηστοι, οτι δεν προσεχω στο μαθημα κλπ. Ούτε μέντιουμ να ησουν ρε παιδι μου! Τετοια ακριβεια ούτε στα ταρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Κι εδω ειναι αυτοί που με το ζόρι προσπαθούν και έχουν καταφέρει να μου επιβληθούν και έχουν την τιμή να λέγονται «καθηγητές». Δεν μπορω αλλο, πραγματικά οι αξιολογοι καθηγητές εδω περα είναι μετρημενοι στα δαχτυλα!
Ζητούν την προσοχή σου τρομοκρατώντας σε, φωνάζοντας, βάζοντας ωριαίες. Κάνουν ένα μάθημα που αν ποτέ μπορούσαν να παρακολουθήσουν από μια μεριά θα βαρούσαν κι αυτοί ένεση και στο τέλος νευριάζουν γιατί δε δίνεις δεκάρα για το άθλιο μάθημά τους! Νευριάζουν που χασμουριέσαι, που κοιτάς σαν καρφί στον τοίχο, που δεν ξέρεις την απάντηση, που δε συμμετέχεις. Σε κοιτούν μνησίκακα, υποτιμητικά και τελικά σου χτυπάνε ένα 13 έτσι... για να συμμορφωθείς. Για εκδίκηση. Για δικιά τους ικανοποίηση. Για να σου δείξουν ποιος είναι ο master εδώ μέσα.
Μπαίνουν μέσα με μια μούρη μέχρι κάτω απαιτώντας από σένα να είσαι ευδιάθετος και να τους ανεχεσαι. Σου λένε πως θέλουν να συζητήσουν μαζί σου και να ακούσουν τη γνώμη σου και μόλις αρχίσεις να λες κάτι αρχίζουν τα δικά τους... «Τι ιδέες είναι αυτές που έχει η σημερινή γενιά... δεν είναι όπως τα λες παιδί μου... ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ...».
Σώπα ρε σωστέ! Σοβαρά; Και δηλαδή ΕΣΥ τα λες καλά και ΕΓΩ τα λεω λαθος; Και τι κατάφερες με τα σωστά σου; Τι καλύτερο έκανες από μένα που είμαι όλη ένα λάθος; Θα σου πω εγώ τι εκανες: κατάφερες να μπαίνεις στην ίδια τάξη επί 17 χρόνια, να κάνεις το ίδιο μάθημα επί 17 χρόνια, να σε μισούν παιδιά επί 17 χρόνια, να σε κοροϊδεύουν παιδιά επί 17 χρόνια και να σε αποφεύγουν οι μαθητές σου στον δρόμο επί 17 χρόνια.
Και να τι ΔΕΝ κατάφερες: Να μάθεις αρχαια σε παιδιά, να σ’ αγαπήσουν παιδιά, να σε θαυμάσουν παιδιά, να θελήσουν μια μέρα να γίνουν σαν κι εσένα, να εμπνεύσεις παιδιά... ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ, ΝΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙΣ!!!
Με παιδιά δουλεύεις, όχι με στρατιωτάκια. Τι ωραία που θα ήταν... Να έμπαιναν οι καθηγητές μες στην τάξη με ένα χαμόγελο αντί για την παγωμένη «καλημέρα» που μας λένε! Να μας δίνανε ερεθίσματα αντί για εργασίες (που πρέπει να απαντηθούν με αντιγραφή του κειμένου). Να καθόντουσαν και συζητούσαμε τι είναι αυτό που θα θέλαμε να αλλάξει, από το να κάθονται και να κοιτούν το ρολόι τους για το πότε θα χτυπήσει το κουδούνι. Να τους απασχολούσαν κι εκείνους οι προβληματισμοί μας και να αφιέρωναν χρόνο σ’ αυτό. Κι όχι να αγχώνονται για το αν θα βρουν μέρα για το διαγώνισμα και αν θα προλάβουν να βγάλουν την ύλη πριν τα Χριστούγεννα. Αυτό είναι σχολείο; Γιατί αυτό στον κόσμο μου λέγεται αγγαρεία! Δεν περιμενω συγκεκριμενες απαντησεις, απλά μπήκα λίγο να ξεσπάσω... Λεω την δικια μου γνωμη, ανεξαρτητα αν ισχυει η οχι. Μπορει και να μην ισχυει. Εγω αυτα πιστευω και απλά θελω να τα μοιραστω. Κραξτε ελευθερα

Για την ηλικία σου,κάνεις μερικές πολύ εύστοχες παρατηρήσεις (κάτα πάσα πιθανότητα ασυνείδητα βέβαια).Ελπίζω με τα χρόνια να εμβαθύνεις περισσότερο σ'αυτά που λες (και τότε θα καταλάβεις τι εννοώ "εύστοχο"),και να μην ακολουθήσεις τον συρμό της σοβαροφάνειας και της δήθεν "ώριμης" κριτικής στο εκπαιδευτικό σύστημα όπως οι περισσότεροι,αφοριζόντας τα παλιά σου λόγια σαν "νεανικές απερισκεψίες".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από τέτοιους καθηγητές άλλο τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Λέω πως ελπίζω να γίνει κάτι τέτοιο,φέτος :)

Εμ,εμείς το είχαμε στο σχολείο πρόπερυσι,αν δεν κάνω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, έχεις δίκιο Italian dream... υπάρχουν τέτοιοι καθηγητές και δυστυχώς δεν είναι και λίγοι. Είναι βολεμένοι συχνά και έχουν μια ζωή που βασίζεται στη ρουτίνα (για εμένα είναι πολύ άσχημο). Όμως να θυμάσαι ότι διαβάζεις για ΕΣΕΝΑ και όχι για τον κάθε ηλίθιο κομπλεξαρισμένο καθηγητή. Μην απαξιώνεις τη γνώση, μόνο και μόνο επειδή έτυχε να έχεις έναν ή περισσότερους τέτοιους καθηγητές. Για κάποιους καθηγητές είχα υιοθετήσει το εξής ύφος: γνώριζα πως ούτε με συμπαθούσαν, ούτε τους συμπαθούσα, οπότε σκεφτόμουν: "με ποιον τρόπο θα τους μπω περισσότερο στο μάτι και θα τους τη σπάσω;" Αν έκανα φασαρία, απλώς θα με πετούσαν έξω και θα τους έδινα την ικανοποίηση ότι και καλά "κέρδισαν". Έτσι, φρόντιζα να είμαι άψογη στο μάθημά τους αλλά και να πετάω την άποψή μου διαφωνώντας μαζί τους. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top