Κατάργηση της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Καθολου χασιμο χρονου δεν ειναι!Συμφωνα με το διεθνως κατοχυρωμενο δικαιωμα στην εθνικης ασφαλεια,ο πολιτης εχει την υποχρεωση να συνεισφερει στην ασφαλεια της χωρας του οπως οριζουν οι ισχυοντες νομοι.
Και οπως ειπαμε και πιο πριν,οσοι δε θελουν να υπηρετησουν ενοπλως,υπαρχει η εναλλακτικη θητεια.
Αρα,η υποχρεωτικη στρατευση δεν προκειται να καταργηθει,αντικειται στο δικαιωμα της εθνικης ασφαλειας.

Συγγνώμη, το ξέχασα ότι κάτω από το νόμο του συντάγματος 2931293919 παράγραφο 10002 αναγράφει αυτό το δικαίωμα.
Και πάνω απ'ολα αυτοί οι νόμοι είναι απλά για να εξυπηρετούν καλύτερα τους πολίτες οπότε καταλαβαίνω,
δεν πρέπει ποτέ να έρχομαι σε αντίθεση με τους νόμους του "δικαίου". Τους έχουν φτίαξει άνθρωποι που
γνωρίζουν πολλά περισσότερα πράγματα σε σχέση με τους κοινούς θνητούς οπότε και πρέπει να τους ακολουθείς πιστά.
'Όπως και το μνημόνιο ένα πράγμα... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

komhtas

Νεοφερμένος

Ο komhtas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
1.Όταν κάνεις τη θητεία σου στο στρατό δεν γίνεσαι θύμα κανενός ιμπεριαλιστικού πολέμου γιατί η Ελλάδα ποτέ στην ιστορία της δεν έχει κάνει ιμπεριαλιστικό πόλεμο παρά μόνο αν μπορεί κανείς να θεωρήσει ιμπεριαλιστικό πόλεμο την εκστρατεία του Μεγαλέξανδρου.
2.Αυτό μας έλειπε να καταργηθεί και η υποχρεωτική θητεία.Να μπούνε την άλλη μέρα οι Τούρκοι να μας πηδήξουνε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ο λόγος είναι απλός και τον αναφέρω παραπάνω...Κάποιος ο οποίος δεν θέλει να γίνει στρατιωτάκι συμφερόντων.Γιατί ένας πόλεμος γίνεται πάντα για τα συμφέροντα κάποιων, οι οποίοι κάθονται στην καρέκλα, δίνουν διαταγές και έξω πεθαίνουν άνθρωποι.
Λυπάμαι, με αυτή τη δικαιολογία το καλύτερο που μπορείς να προσδοκείς, είναι εναλλακτική θητεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
1.Όταν κάνεις τη θητεία σου στο στρατό δεν γίνεσαι θύμα κανενός ιμπεριαλιστικού πολέμου γιατί η Ελλάδα ποτέ στην ιστορία της δεν έχει κάνει ιμπεριαλιστικό πόλεμο παρά μόνο αν μπορεί κανείς να θεωρήσει ιμπεριαλιστικό πόλεμο την εκστρατεία του Μεγαλέξανδρου.
2.Αυτό μας έλειπε να καταργηθεί και η υποχρεωτική θητεία.Να μπούνε την άλλη μέρα οι Τούρκοι να μας πηδήξουνε!!!

Το ότι δεν γίνεσαι θύμα κανενός ιμπεριαλιστικού πολέμου στο είπαν στα βιβλία του σχολείου.Μην προσπαθείς να με πείσεις με τέτοια επιχειρήματα.Συνηθίζω να μην δίνω βάση σ'αυτά που μου πλασάρουν στο πιάτο.
Ναι ενώ τώρα που έχουμε στρατιωτική θητεία νομίζεις ότι οι Τούρκοι φοβούνται τους ΝΕΟέλληνες φαντάρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

komhtas

Νεοφερμένος

Ο komhtas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εσύ ποια βιβλία εμπιστεύεσαι δηλαδή;Όχι αν είναι να μου πεις ποιους ιμπεριαλιστικούς πολέμους έχει κάνει η Ελλάδα και δεν το ξέρω.Όσο για τον φόβο των Τούρκων,ναι οι Τούρκοι ήτανε πάντα χέστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εσύ ποια βιβλία εμπιστεύεσαι δηλαδή;Όχι αν είναι να μου πεις ποιους ιμπεριαλιστικούς πολέμους έχει κάνει η Ελλάδα και δεν το ξέρω.Όσο για τον φόβο των Τούρκων,ναι οι Τούρκοι ήτανε πάντα χέστες.
Η Ελλάδα έχει συμμετάσχει πολλές φορές άμεσα και έμμεσα σε πολεμικές αποστολές του ΝΑΤΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Εσύ ποια βιβλία εμπιστεύεσαι δηλαδή;Όχι αν είναι να μου πεις ποιους ιμπεριαλιστικούς πολέμους έχει κάνει η Ελλάδα και δεν το ξέρω.Όσο για τον φόβο των Τούρκων,ναι οι Τούρκοι ήτανε πάντα χέστες.

Εγώ εμπιστεύομαι την κρίση μου.Διαβάζω και κρίνω.
Ο πόλεμος της Ελλάδας έναντι στους Τούρκους δεν προήλθε ούτε από διαταγή ούτε από τίποτα.Ήταν μια καθαρή επανάσταση των Ελλήνων, που είχαν αγανακτήσει.(ίσως να ξέρεις ότι και τότε υπήρχαν βολεμένοι Έλληνες που κοιτούσαν το συμφέρον τους). Και χάρης τα αρχίδια τους είμαι εγώ εδώ τώρα και όποτε γουστάρω βρίζω τους Τούρκους.
Στις μέρες μας είναι ηλίθιο να συγκρίνεις την τότε Ελλάδα και τους τότε Έλληνες με την σημερινή Ελλάδα και τους νεοΈλληνες. Ένας πόλεμος στις μέρες μας κατά πάση πιθανότητα μόνο ιμπεριαλιστικός θα μπορούσε να θεωρηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

komhtas

Νεοφερμένος

Ο komhtas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Η Ελλάδα έχει συμμετάσχει πολλές φορές άμεσα και έμμεσα σε πολεμικές αποστολές του ΝΑΤΟ.

Έμμεσα σαν στρατιωτική βάση.Και σε αυτό δεν φταίει ο στρατός.Είναι θέμα πολιτικής επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Έμμεσα σαν στρατιωτική βάση.Και σε αυτό δεν φταίει ο στρατός.Είναι θέμα πολιτικής επιλογής.

Το ότι ο στρατός είναι κινητό όπλο/όργανο του κράτους δεν παίζει να σου πέρασε από το μυαλό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

komhtas

Νεοφερμένος

Ο komhtas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Βεβαίως.Αλλά είναι και όπλο του έθνους. Γιάυτό και γίνονται στρατιωτικά κινήματα(βλέπε Γουδί) ή πραξικοπήματα στη χειρότερη περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Βεβαίως.Αλλά είναι και όπλο του έθνους. Γιάυτό και γίνονται στρατιωτικά κινήματα(βλέπε Γουδί) ή πραξικοπήματα στη χειρότερη περίπτωση.

Μην ξεχνάς και την 17 Νοέμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

komhtas

Νεοφερμένος

Ο komhtas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γι' αυτό είπα στην χειρότερη περίπτωση πραξικόπημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ωραία...αποδεικνύεται δηλαδη ότι ο στρατός είναι καθαρό όπλο συμφερόντων.
Χαίρομαι που συμφωνούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

komhtas

Νεοφερμένος

Ο komhtas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Βεβαίως είναι όπλο των συμφερόντων του έθνους τις περισσότερες φορές.Και εγώ χαίρομαι.Πάντως τότε με το πολυτεχνείο θα πρέπει να ξέρεις πως μέσα στο χώρο του πολυτεχνείου και σε αχτίνα 300 μέτρων δεν υπήρχαν νεκροί.Νεκροί έπεσαν από αδέσποτες βολές σε διάφορες περιοχές της Αθήνας.Μερικοί το συνδέουν και με τις επιδιώξεις του Ιωαννίδη. Βέβαια δεν είναι της παρούσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,050 μηνύματα.
.Πάντως τότε με το πολυτεχνείο θα πρέπει να ξέρεις πως μέσα στο χώρο του πολυτεχνείου και σε αχτίνα 300 μέτρων δεν υπήρχαν νεκροί.Νεκροί έπεσαν από αδέσποτες βολές σε διάφορες περιοχές της Αθήνας.Μερικοί το συνδέουν και με τις επιδιώξεις του Ιωαννίδη..
Ναι. Το αν ο νεκρός έπεσε μέσα ή έξω από το πολυτεχνείο, το έγκλημα έχει διαφορετική βαρύτητα. Οι ελεύθεροι σκοπευτές από τις ταράτσες έριχναν αδέσποτες βολές. Και το κάθαρμα ο Ντερτιλής που έκανε εξάσκηση στη σκοποβολή σε ζωντανό στόχο "Με παραδέχεσαι ρε; Σαράντα πέντε χρονών άνθρωπος και με τη μία στο κεφάλι!" κι αυτός αδέσποτες έριχνε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

komhtas

Νεοφερμένος

Ο komhtas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ναι.Αυτός νομίζω ότι πρέπει να είναι ακόμα στη φυλακή.Πάντως γι'αυτό είπα ότι τα πραξικοπήματα δεν είναι ευκταίες καταστάσεις γιατί οδηγούν σε εγκαθίδρυση ολοκληρωτικών καθεστώτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 565231

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ελα μωρε, πατε τα αγορακια (καποια, οχι ολα) 6-9 μηνες στρατο και νομιζετε οτι κατι κανετε...
Οι γυναικες αντιμετωπιζουν περισσοτερες δυσκολιες στην ζωη τους!

Εισαι τουλαχιστον γραφικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Υπάρχει άντρας που να μην θέλει να πάει στρατό; Ότι πιο φυσιολογικό είναι για έναν άντρα ο στρατός!
Αν δε γουστάρετε στρατό, έξω απ' τη χώρα!!!

Έτσι βλέπω και γω το ''καλημέρα ζωή''!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
"Έξω απ' τη χώρα!"

Ω, μα πολύ ευχαρίστως!

Επειδή θέλω έτσι κι αλλιώς να γνωρίσω κι άλλα πράγματα όμως, όχι επειδή με διώχνεις εσύ ή ο στρατός. Θα με βολέψει βέβαια, αλήθεια, δε γουστάρω και τους δύο φαίνεται, αλλά μάντεψε πού θα 'μουν αν δεν ήθελα το πρώτο.

Έλα, μάντεψε, και μπισκότο μετά!

Εδώ να τη σπάω και στους δύο, σωστά. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Annnd he is back.

Πάντως από την πρόσφατη κοντινή μου εμπειρία από το στρατό, τη δουλειά που κάνει 1 επόπ (που στις 90% των περιπτώσεςν δεν την κάνει καν και πληρώνεται) την κάνουν δύο απλοί φαντάροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top