Νευρική ανορεξία

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Σήμερα κάποιος σε συζήτηση εντός του φόρουμ χρησιμοποίησε τον όρο χονδρή, για να αναφερθεί σε άτομα που δεν θέλει να συναναστρέφεται. Βούληση του. Μόλις έθιξα την προσβλητικότητα του όρου, ο ίδιος με κατηγόρησε για ψεύτικη θλίψη και ειρωνεύτηκε την ευαισθησία μου, προτείνοντας να ξεπεράσω το κόμπλεξ μου με το να επισκεπτώ body lines. Με αφορμή λοιπόν αυτό, σκέφτηκα να δημιουργήσω ένα θέμα σχετικό με τη νευρική ανορεξία, κάτι που τα τελευταία έξι χρόνια με αγγίζει ιδιαίτερα αφού η μάνα μου έπασχε ή πάσχει (τα όρια δεν είναι στεγανά). Αν λοιπόν κάποιος έχει αντίστοιχη "ευαισθησία" ή εμπειρία ας την αναπτύξει, γιατί είναι θλιβερό η καφρίλα του καθενός να καταστρέφει τη ζωή του άλλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Οι φίλοι μου πίστευαν -και μερικοί ακόμη πιστεύουν- πως πέρσυ είχα πάθει μία ανεξήγητη ψύχωση με το σώμα μου και τα κιλά μου και μερικοί μάλιστα με αποκαλούσαν ανορεξική στην αρχή της σχολικής χρονιάς, χωρίς να γνωρίζουν την ουσία της ανορεξίας.
Η αλήθεια είναι πως πράγματι ήθελα να ελέγχω κάθε τι που έτρωγα και προσπαθούσα να περιορίσω όσο περισσότερο μπορούσα το calorie income, τα "σκουπίδια" που έτρωγα, την ποσότητα του φαγητού και να λιώνω στη γυμναστική για να χάσω κιλά. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μία μέρα που ήμουν πολύ χαρούμενη που είχα καταναλώσει μόνο 600-650 θερμίδες ενώ παράλληλα είχα κάνει εντατική γυμναστική οπότε είχα κάψει μερικές θερμίδες.

Δε με αγγίζει πολύ η ανορεξία αλλά έχω γνωρίσει και συζητήσει με κοπέλες που έπασχαν από ανορεξία. Η μία το αντιμετώπισε ενώ η άλλη ακόμη το παλεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δεν πολυβγάζει νόημα αυτό με τις θερμίδες που λες εσύ από πάνω αλλά τέσπα.

Εγώ γεννήθηκα, μεγάλωσα, ζω, και πιστεύω θα ζω για πάντα με όρεξη για μάσα.
Τον τελευταίο μήνα μόνο σταμάτησα να τρώω επειδή είχα φτάσει 105 κιλά, και μέσα σε αυτόν τον μήνα έφτασα 88. Δεν νομίζω ότι είναι νευρική ανορεξία, γιατί η εγκράτεια ήθελε προσπάθεια.
Γενικά η νευρική ανορεξία είναι ψυχολογική ασθένεια, και λόγω ψυχρής λογικής δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να με αγγίξει. Όπως και με την κατάθλιψη, και τον εθισμό σε ουσίες, θεωρώ ότι τα θύματα είναι αδύναμοι χαρακτήρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Νευρική ανορεξία! Μπαίνει νοσοκομείο η Νανά Καραγιάννη

Η Τατιάνα Στεφανίδου έκανε την Τρίτη μια εκπομπή αφιερωμένη στη νευρική ανορεξία, με αφορμή τις φωτογραφίες της Νανάς Καραγιάννη που έχουν κατακλύσει το internet.

Η παρουσιάστρια, που έχει μεγάλη αδυναμία στην Νανά, αποκάλυψε πως ήρθε σε επαφή μαζί της και προσπάθησε να την πείσει να μπει σε ένα νοσοκομείο για να νοσηλευθεί και της απευθύνθηκε μέσω την τηλεόρασης, γιατί όπως είπε «δεν μπορώ να κάθομαι άπραγη και να σε βλέπω να οδεύεις προς το τέλος».

Η Νανά βγήκε στον αέρα της εκπομπής και είπε –τελικά- πως είναι διατεθειμένη να μπει στο νοσοκομείο και ευχήθηκε να πάνε όλα καλά!


Μέσω του λογαριασμού της στο facebook, έστειλε ένα μήνυμα σε όλους τους διαδικτυακούς της φίλους, που τη στηρίζουν και της συμπαραστέκονται στη μάχη που δίνει με τη νευρική ανορεξία. Η Νανά ζήτησε να προσευχηθούν για εκείνη και υποσχέθηκε ότι αυτή τη φορά θα προσπαθήσει να ξεπεράσει οριστικά το πρόβλημά της και να βγει νικήτρια από αυτή την περιπέτεια. Το ελπίζουμε!

Αυτές οι φωτογραφίες, όσο κι αν προκαλούν φρίκη, είναι αληθινές. Η γυναίκα αυτή δεν έχει αντιληφθεί οτι έχει πρόβλημα και θεωρεί οτι όλο αυτό είναι φυσιολογικό, το ίδιο κι οι γύρω της. Ας δούνε τις φωτογραφίες αυτές τα νέα κορίτσια που θεωρούν οτι πρέπει να γίνουν συλφίδες για να είναι όμορφες. Να καταλάβουν οτι ο θάνατος δεν είναι τόσο μακριά αν δεν τρεφόμαστε σωστά.























 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μέτρον άριστον... αυτό έχω να πω κι ας ακούγεται depasse ή κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Έλεος,το χουν ξεφτυλίσει το θέμα με τη Νανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Αν είναι να γίνει αφορμή να σωθούν νέα κορίτσια ας το ξεφτιλίσουν κι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
το πιο σοκαριστικο απ ολα ειναι πως τα ατομα που πασχουν απο νευρικη ανορεξια θεωρουν πως δεν εχουν καποιο προβλημα η πως εξακολουθουν να ειναι παχουλοι...!αλλα ειναι ασθενεια που προκαλειται απο την ψυχη..επομενως,λογικο ειναι να μην αντιλαμβανονται τα ορια...το σημαντικο ειναι να συνειδητοποιησουν οτι δεν ειναι φυσιολογικο αυτο που γινεται και επειτα να προσπαθησουν να το αντιμετωπισουν....ξεπερνιεται..οσο δυσκολο και αν φαινεται σε πολλους ειναι κατι αντιμετωπισιμο...εχουν γλιτωσει πολλοι ανθρωποι απ αυτο..

μια χαρα κουκλαρα ηταν η νανα!!!!πως ξεπερασε τα ορια???δεν της το επισημανε κανενας??εχει τον αντρα της συνεχεια διπλα της..φαινεται πως τη λατρευει....δεν εβλεπε πως αδυνατιζει ολο και πιο πολυ η γυναικα και να κανει κατι γι αυτο?μονο της τατιανας περασε απ τ νου να μπει σε νοσοκομειο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Η νευρική ανορεξία ειναι μια ασθένεια απο την οποία δν αναρρώνεις ΠΟΤΕ!!!
όταν τον χειμώνα αρρωσταινουμε απο μια ιωση...παιρνουμε την αγωγή μας και γινομαστε καλα. Αντίθετα στην νευρικη ανορεξία όταν ο "ασθενής" αντιληφθεί οτι κατι δν παει καλα και το ξεπερασει....κλινικες μελετες εχουν δειξει οτι η ασθενεια επαναρχεται ξανα ύστερα απο καποιο χρονικο διαστημα...
Και η Νανα ναι όντως και στο παρελθον έπασχε απο νευρικη ανορεξία και μαλιστα (αμα θυμαμαι καλα) ειχε αναφερθει οτι και οταν ηταν στην εκπομπη της Λαμπίρη ήταν απο ιατρική παρακολούθηση επειδη η νευρικη ανορεξια ηταν σε αρχικο σταδιο...
Εγώ γενικα σχεδον ποτε στη ζωη μου δν εφτασα στα ακρα της παχυσαρκιας αλλα και γενικα ημουν ενα παιδι στα πλαισια αδύνατος-κανονικός...ωστόσο στα μεσα του γυμνασιου ειχα ξεκινησει να χανω υπερβολικα γρηγορα βαρος χωρις να το καταλαβαινω και ειχα φτασει στα σταδια νευρικης ανορεξιας(δν ειχα μπει στο επικίνδυνο αυτο μονοπατι αλλα αμα εχανα ακομα 3 κιλα θα ήμουν ανορεξικος)....αλλα ευτυχως καταφερα να το συνειδητοποιήσω νωρις(γιατι οσο και να στο λενε οι δικοι σου....αμα δν το πιστεψεις εσυ ο ιδιος δν γινεται τπτ) και ολα οκ χωρις τη βοήθεια καποιου ψυχολογου ή αλλου ειδικού....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
η νευρική ανορεξία είναι καθαρά πάθηση του μυαλού και της ψυχής του ασθενους.δυστηχώς το να καταφέρει το άτομο που πάσχει να φάει δεν λυνει το πρόβλημα,βασικά το λύνει εν μέρει καθώς σώζει το βιοσωματικό του τομέα.χρειάζονται πολλές ψυχοθεραπείες και αρκετη προσπάθεια για να απάλλαγει το άτομο από όλο αυτό το μικρόβιο αυτής της αρωστειας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Γενικά οι ανορεξικοί παλεύουν καθημερινά με τις τύψεις τους .
Εδώ μέχρι και να βουρτσίσουν τα δοντια τους φοβούνται,διοτι σκέφτονται οτι η οδοντόκρεμα έχει θερμίδες .



υγ. Βλέποντας τις φωτογραφίες,αδυνατώ να πιστέψω οτι αυτή η γυναικα έχει ακόμα την ατνοχή να χαμογελά ...
Και όταν εμφανιζόταν στην τηλεόραση,πάλι υπερβολικά λεπτή ήταν,βέβαια όχι όπως τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Σε αυτή την περίπτωση το μυαλό «παίζει τρελά παιχνίδια». Εκεί -κατά τη γνώμη μου- πρέπει να εστιαστεί η θεραπεία. Και όσο πιο νωρίς το καταλάβει το οικογενειακό ή φιλικό περιβάλλον του ατόμου που πάσχει, τόσο πιο «εύκολη» θα είναι η θεραπεία.
Για την περίπτωση της Νανάς, επιτρέψτε μου να «υποψιάζομαι» το σύζυγο.... Την γυρνάει από δω και από κει, φωτογραφίζεται, ίσως και να εκμεταλλεύεται καταστάσεις. Μου θυμίζει κάποιες άλλες εποχές, δημόσια θεάματα.... «περάστε κόσμε, περάστε κόσμε».....:mad::mad::mad::mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Θεωρώ την ανορεξία ένα καθαρά εγκεφαλικό πρόβλημα! όπως είπε και κάποιος άλλος, τα άτομα αυτά συνεχίζουν να θεωρούν τον εαυτό τους χοντρό και δεν μπορούν να δουν ότι υπάρχει πραγματικό πρόβλημα! Θυμάμαι μια κοπέλα η οποία έπασχε από κάτι τέτοιο και ήταν όντως θλιβερό :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Τα άτομα που προκαλούν στον εαυτό τους νευρική ανορεξία είναι ψυχικά άρρωστα, θέλουν ιδιαίτερη μεταχείρηση από ψυχιάτρους και παθολόγους ταυτόχρονα για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Τα άτομα που προκαλούν στον εαυτό τους νευρική ανορεξία είναι ψυχικά άρρωστα, θέλουν ιδιαίτερη μεταχείρηση από ψυχιάτρους και παθολόγους ταυτόχρονα για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα.

1ον τη νευρική ανορεξία δεν την προκαλείς, με την στενή έννοια, μόνος σου στον εαυτό σου. Όταν ΟΛΟΙ , τα μέσα, τα στερεότυπα, τα πάντα, επιβάλλουν το ότι πρέπει να είμαι μέγεθος 34 ή 36 για να μην θεωρούμαι βουβάλα, τότε im pretty sure ότι δεν το προκάλεσα οικειοθελώς στον εαυτό μου. Συμφωνώ μεν ότι πλήττει κυρίως ευάλωτους ανθρώπους, αλλά ποτέ δεν ξέρεις σε τι φάση θα βρεθείς κάποια στιγμή στη ζωή σου και πως θα επηρεαστείς. Μπορεί να είσαι και εσύ μπορεί να είμαι και εγώ. Ποτέ δεν ξέρεις λοιπόν.

Η νευρική ανορεξία θεωρείται από τις πιο ύπουλες ασθένειες γιατί δεν την αντιλαμβάνεται ο παθών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
επίσης τα οικογενεικά προβλήματα και το να στρέψεις την προσοχή πάνω σου δημιουργει αυτή την αρρωστεια.παίζουν σημαντικό ρόλο τα βιώματα του καθενός και όχι μόνο το να θες να είσαι αδύνατη.υπάρχουν άνθρωποι που υποβάλουν τον εαυτό τους σε ασυτία μονο και μόνο για να τον τιμωρήσουν για κάποια αδυναμία τους η λάθος τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
1ον τη νευρική ανορεξία δεν την προκαλείς, με την στενή έννοια, μόνος σου στον εαυτό σου. Όταν ΟΛΟΙ , τα μέσα, τα στερεότυπα, τα πάντα, επιβάλλουν το ότι πρέπει να είμαι μέγεθος 34 ή 36 για να μην θεωρούμαι βουβάλα, τότε im pretty sure ότι δεν το προκάλεσα οικειοθελώς στον εαυτό μου. Συμφωνώ μεν ότι πλήττει κυρίως ευάλωτους ανθρώπους, αλλά ποτέ δεν ξέρεις σε τι φάση θα βρεθείς κάποια στιγμή στη ζωή σου και πως θα επηρεαστείς. Μπορεί να είσαι και εσύ μπορεί να είμαι και εγώ. Ποτέ δεν ξέρεις λοιπόν.

Η νευρική ανορεξία θεωρείται από τις πιο ύπουλες ασθένειες γιατί δεν την αντιλαμβάνεται ο παθών.

όταν δεν μπορείς να αντιληφθείς ότι όλα αυτά που παρουσιάζονται από τα ΜΜΕ κ.λ.π είναι απλώς ψεύτικα και δεν είναι το ωραίο, αλλά αυτό που πουλάει στον χώρο της μόδας..ε ναι το προκαλείς στον εαυτό σου! Σίγουρα είναι από τις πιο ύπουλες, ο εγκέφαλος και τα κολλήματα δεν αντιμετωπίζονται με χάπια και αντιβίωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
όταν δεν μπορείς να αντιληφθείς ότι όλα αυτά που παρουσιάζονται από τα ΜΜΕ κ.λ.π είναι απλώς ψεύτικα και δεν είναι το ωραίο, αλλά αυτό που πουλάει στον χώρο της μόδας..ε ναι το προκαλείς στον εαυτό σου! Σίγουρα είναι από τις πιο ύπουλες, ο εγκέφαλος και τα κολλήματα δεν αντιμετωπίζονται με χάπια και αντιβίωση

Η ένστασή μου αφορά τη χρήση του ρήματος "προκαλώ". Δεν το προκαλεί κανείς στον εαυτό του. Κανείς δεν θέλει να είνα άρρωστος.
Δεν ξέρεις τι πίεση δέχεσαι. Σε μια φάση down να βρεθείς να το το κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
Δεν εχει μονο ψυχολογικα αιτια,αλλα και Βιολογικα που ειναι αρκετα.

https://el.wikipedia.org/wiki/Νευρική_ανορεξία
αυτό το έχω ακούσει και εγώ και γνωρίζω ότι γίνονται έρευνες για το αν υπάρχουν και βιολογικά αίτια ή προδιάθεση της ασθένειας...αλλά οι έρευνες αυτές γίνονται επί το πλείστον στο εξωτερικό.κλασσικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top