Διόρθωση γραπτών Πανελληνίων

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Βρε παιδιά για ηρεμήστε λίγο. Τι είναι αυτό το πράγμα με την παπαγαλία;
Έχει βγει κανείς διορθωτής να πει: "θέλω παπαγαλία, αλλιώς άμα δε δω και το κόμμα και το "και" θα σας κόψω μόρια;"
Έλεος δηλαδή! Δηλαδή εγώ που τα έγραψα με δικά μου λόγια στην ιστορία, άξιζα για 19 και μου έβαλαν 18; ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων;
Σημασία έχει να ξέρεις τι γίνεται και ΝΑΙ εκατομμύρια φορές και μακάρι να πέσουν συνδυαστικές που να θέλει να βάλεις κομμάτια κι από 'δω κι από 'κει και να θέλει να σκεφτείς, έτσι για να ψάχνονται τα παπαγαλάκια -που δεν έχουν καταλάβει τίποτα από το τι παίζεται!- και να μην ξέρουν από που τους ήρθε μετά!!!
Αυτά! :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Η παπαγαλια ειναι το safe mode των -περισσοτερων- φροντιστηριων και τιποτα παραπανω...ουτε καν αληθεια ειναι.

@Ἔρις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Η παπαγαλια ειναι το safe mode των -περισσοτερων- φροντιστηριων και τιποτα παραπανω...ουτε καν αληθεια ειναι.

@Ἔρις
Έτσι!! Είναι η εύκολη λύση για φιλολόγους της πλάκας, γιατί πραγματικά αυτοί που διορθώνουν κοιτώντας μέσα στο βιβλίο μία μία λέξη, στην ουσία δεν ξέρουν ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όντως είναι μια απάτη η παπαγαλία.
Και επειδή είναι η εύκολη λύση ,και για να μην κάνουν λάθος αλλαγές σε λέξεις τα παιδιά και για να μην χρειάζεται να σκεφτούν τίποτα εκείνη την ώρα τα παιδιά απλά να γράφουν και για να μην τύχεις στον και μοναδικο ανώμαλο και φαντασμένο διορθωτή που γουστάρει παπαγαλία και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Απο τις πανελλαδικες να στρωσουν...ας μας λενε οτι θελουν.Κριτικη σκεψη ζητουσε ο ανθρωπος...και καλα εκανε.
Ετσι και αλλιως οι παπαγαλοι θα θαφτουν στην υπολοιπη ζωη τους...μια ωρα νωριτερα δεν νομιζω να πειραζει.

Νομίζω ότι έχεις άδικο! Κι εγώ παπαγαλίζω την ιστορία, αλλά δε με εντάσσω στο σύνολο αυτών που λες εσύ.
Επιπλέον, τα γραπτά μας τα βαθμολογούν και ωρομίσθιοι, οι οποίοι πιθανότατα δε θα έχουν διδάξει ιστορία, και, προφανώς, αν τα γράψεις με δικά σου λόγια, θα σ'τα πάρει για λάθος, επειδή θα θεωρεί ότι δεν τα ξέρεις, ή δε θα καταλάβει ότι γράφεις τα ίδια.
Σε αυτό το σύστημα η παπαγαλία επιβραβεύεται, είτε το θέλουμε, είτε όχι -και αυτό φαίνεται κάθε χρόνο στις εξετάσεις-.

Y.Γ. Πάω για ιστορία/με περιμένει ο Τρικούπης_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παπαγάλοι γίναμε πολλοί λόγω Πανελληνίων.
Κάποιοι είναι παπαγάλοι γενικά,κάποιοι μόνο τότε.
Οπότε μην γενικεύετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Παιδιά όλα και όλα ωραία τα λέτε, όμως κάποιος πρέπει να'ναι πρώτος με 100% και κάποιος δεύτερος με 99.5%.Αυτό είναι οι πανελλήνιες, ανταγωνίζεσαι τον οποιονδήποτε στο 0.5%, και δεν είναι καθόλου λάθος των καθηγητών η βαθμολόγηση αυτού του είδους.Πρέπει να γίνει κάποια αντικειμενική ΒΑΣΕΙ ΓΡΑΠΤΟΥ ΠΑΝΤΑ ταξινόμηση των μαθητών.Είναι κι αυτό ελάττωμα του συστήματος, μη ψάχνετε τα κουσούρια και τα κόμπλεξ των διορθωτών για να δικαιολογήσετε αυτό που συμβαίνει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όντως.Αυτό το ξέχασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
.....τα γραπτά μας τα βαθμολογούν και ωρομίσθιοι, οι οποίοι πιθανότατα δε θα έχουν διδάξει ιστορία, και, προφανώς, αν τα γράψεις με δικά σου λόγια, θα σ'τα πάρει για λάθος, επειδή θα θεωρεί ότι δεν τα ξέρεις, ή δε θα καταλάβει ότι γράφεις τα ίδια...._
Όχι, οι ωρομίσθιοι δεν διορθώνουν γραπτά. Και για να διορθώσει κάποιος καθηγητής πρέπει οπωσδήποτε να έχει διδάξει το μάθημα τα τελευταία 2 ή 3 χρόνια.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχεις άδικο! Κι εγώ παπαγαλίζω την ιστορία, αλλά δε με εντάσσω στο σύνολο αυτών που λες εσύ.

Μιλαω για ολοκληρωτικο και συστηματικο παπαγαλισμο.Οχι για μια ιστορια.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ampalea4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Όχι, οι ωρομίσθιοι δεν διορθώνουν γραπτά. Και για να διορθώσει κάποιος καθηγητής πρέπει οπωσδήποτε να έχει διδάξει το μάθημα τα τελευταία 2 ή 3 χρόνια.

νομίζω πώς πρέπει να το έχουν διδάξει τα 3 τελευταία χρόνια
(εννοώ συνεχόμενα, όχι πριν από 3 χρόνια)
________________________________

και ας κάνουμε την προσευχή μας, το βράδυ πριν διορθώσουν να περάσουν όλοι καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Όχι, οι ωρομίσθιοι δεν διορθώνουν γραπτά. Και για να διορθώσει κάποιος καθηγητής πρέπει οπωσδήποτε να έχει διδάξει το μάθημα τα τελευταία 2 ή 3 χρόνια.


Εδώ θα διαφωνήσω, γιατί είμαι 100% σίγουρος. Στο σχολείο έχω καθηγήτρια ωρομίσθια που διόρθωνε
γραπτά το 2011, και μου το επιβεβαίωσαν 2 ακόμη καθηγήτριες της κατεύθυνσης, μία εκ των οποίων είναι εξετάστρια στα προφορικά. Αυτό που λες ίσχυε μέχρι πριν 2-3 χρόνια, άλλαξε όμως-δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteraki29

Νεοφερμένος

Η asteraki29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αλήθεια ξέρει κανείς καμιά συμβουλή για να ''κερδίσεις'' τον βαθμολογητή...δηλαδή το γραπτό σου να του κάνει καλή εντύπωση και να πάρεις και κανένα βαθμούλη παραπάνωω;; :P εκτός από τη συμβουλή ''κάνε καλά γράμματα''.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Αλήθεια ξέρει κανείς καμιά συμβουλή για να ''κερδίσεις'' τον βαθμολογητή...δηλαδή το γραπτό σου να του κάνει καλή εντύπωση και να πάρεις και κανένα βαθμούλη παραπάνωω;; :P εκτός από τη συμβουλή ''κάνε καλά γράμματα''.. :)
Γράψ' τα σωστά, μη κάνεις λάθη και έχε πλήρεις επεξηγήσεις.:hello:Period.
Δε συμμετέχουμε σε διαγωνισμό καλλιγραφίας ή δεν ξέρω και εγώ σε ποιον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Δεν χρειαζονται καλα γραμματα,αρκει το γραπτο σου να ειναι ευαναγνωστο.Με το να κανεις ωραια γραμματα χανεις χρονο που στις πανελληνιες ειδικα ειναι πολυτιμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αλήθεια ξέρει κανείς καμιά συμβουλή για να ''κερδίσεις'' τον βαθμολογητή...δηλαδή το γραπτό σου να του κάνει καλή εντύπωση και να πάρεις και κανένα βαθμούλη παραπάνωω;; :P εκτός από τη συμβουλή ''κάνε καλά γράμματα''.. :)
Οι καθηγητές μου μου 'χουν πει πως έχω πολύ "πονηρό" γραπτό επειδή τα παρουσιάζω τόσο όμορφα και λογικά που δεν προσέχουν μικρά λαθάκια μου. :P

Το γραπτό σου πρέπει να είναι τακτοποιημένο και ευανάγνωστο. Όχι πολλές μουντζούρες! Αν κάνεις μουντζούρα, διέγραψέ την με ένα απλό Χ και μην την ζωγραφίσεις με το στυλό. Φαίνεται έντονο, άσχημο και αγχώνει τον εξεταστή.
Γράφε κατά μήκος της σειράς, είτε στα μαθηματικά είτε στη φυσική κτλ. Διευκολύνεις πολύ την ανάγνωση με το να τα έχεις "απλωμένα".

Γενικά, το γραπτό σου να δείχνει πως ξέρεις τι γράφεις, ακόμη κι αν γράφεις λάθος πράγματα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Αλήθεια ξέρει κανείς καμιά συμβουλή για να ''κερδίσεις'' τον βαθμολογητή...δηλαδή το γραπτό σου να του κάνει καλή εντύπωση και να πάρεις και κανένα βαθμούλη παραπάνωω;; :P εκτός από τη συμβουλή ''κάνε καλά γράμματα''.. :)
Προσωπικά δεν νομίζω πως υπάρχει κανένα τέτοι μυστικό..είναι στον εξεταστή που θα ''πετύχεις''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Φίλοι/φίλες θα σας μεταφέρω και τη δική μου ταπεινή άποψη (νομίζω ότι δικαιούμαι μετά από πολυετή εμπειρία στη βαθμολόγηση γραπτών πανελληνίων):
Ως προς τη γενική εικόνα του γραπτού : σαφώς ένα ευανάγνωστο και χωρίς μουτζούρες γραπτό συνιστά πλεονέκτημα, ωστόσο αυτό δε σημαίνει ότι κάνοντας μουτζούρες, ορθογραφικά και συντακτικά λάθη, θα χάσεις οπωσδήποτε βαθμούς, τουλάχιστον στα μη φιλολογικά μαθήματα. Βέβαια σε περιπτώσεις που ο βαθμολογητής αμφιταλαντεύεται σε μία ελλιπή απάντηση να βάλει κάποιες μονάδες, μπορεί αυτό να λειτουργήσει ανασταλτικά.
Ως προς την παπαγαλία : έχω την ευκαιρία να διδάσκω και να διορθώνω ΑΟΔΕ, ένα κλασικό μάθημα παπαγαλίας. Ηπροτροπή από τους καθηγητές σας να μαθαίνετε πιστά τα γραφόμενα στο σχολικό βιβλίο είναι ορθή. Όχι γιατί άμα γράψετε με δικά σας λόγια την απάντηση θα χάσετε σίγουρα μονάδες, αλλά γιατί σε μία τέτοια περίπτωση μπαίνει η υποκειμενική κρίση του βαθμολογητή ο οποίος μπορεί να καλυφθεί από την απάντηση ή μπορεί και όχι. Είναι ένα ρίσκο που (αν είναι εφικτό) δεν πρέπει να πάρετε. Έπειτα είναι και αυτό που ανέφερε νωρίτερα κάποιος φίλος, ότι δηλαδή πρέπει να ξεχωρίσει ο άριστος από τον πολύ καλό μαθητή. Από τη στιγμή που στο ΑΟΔΕ δεν υπάρχουν ασκήσεις ή ερωτήσεις κρίσεως, πρέπει να υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να ξεχωρίσουν τα γραπτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Παιδια,να προσεχετε σε καθε περιπτωση την εικονα του γραπτου σας!Εγω ανεκαθεν εκανα χαλια γραμματα(τα οποια αμα θελω,δε τα βγαζει ανθρωπος:P).
Να φανταστειτε παραμονες της Εκθεσης,μου ειπαν στο φροντιστηριο να γραψω το ονομα μου και την αλφα-βητα με ωραια γραμματα για εξασκηση(μεταξυ σοβαρου και αστειου):P.Στις εξετασεις προσπαθουσα τα γραμματα μου να ειναι οσο πιο ευαναγνωστα γινεται,αλλα μαλλον το χασαμε το παιχνιδι.
Μαλιστα το 13.7 στην Εκθεση ο καθηγητης μου το απεδωσε στα χαλια γραμματα που εκανα:((την εκθεση την εγραψα σε 1 ωρα,με πολυ αγχος,φανταστειτε!)
Για αυτο:ΕΥΑΝΑΓΝΩΣΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Φίλοι/φίλες θα σας μεταφέρω και τη δική μου ταπεινή άποψη (νομίζω ότι δικαιούμαι μετά από πολυετή εμπειρία στη βαθμολόγηση γραπτών πανελληνίων):
Ως προς τη γενική εικόνα του γραπτού : σαφώς ένα ευανάγνωστο και χωρίς μουτζούρες γραπτό συνιστά πλεονέκτημα, ωστόσο αυτό δε σημαίνει ότι κάνοντας μουτζούρες, ορθογραφικά και συντακτικά λάθη, θα χάσεις οπωσδήποτε βαθμούς, τουλάχιστον στα μη φιλολογικά μαθήματα. Βέβαια σε περιπτώσεις που ο βαθμολογητής αμφιταλαντεύεται σε μία ελλιπή απάντηση να βάλει κάποιες μονάδες, μπορεί αυτό να λειτουργήσει ανασταλτικά.
Ως προς την παπαγαλία : έχω την ευκαιρία να διδάσκω και να διορθώνω ΑΟΔΕ, ένα κλασικό μάθημα παπαγαλίας. Ηπροτροπή από τους καθηγητές σας να μαθαίνετε πιστά τα γραφόμενα στο σχολικό βιβλίο είναι ορθή. Όχι γιατί άμα γράψετε με δικά σας λόγια την απάντηση θα χάσετε σίγουρα μονάδες, αλλά γιατί σε μία τέτοια περίπτωση μπαίνει η υποκειμενική κρίση του βαθμολογητή ο οποίος μπορεί να καλυφθεί από την απάντηση ή μπορεί και όχι. Είναι ένα ρίσκο που (αν είναι εφικτό) δεν πρέπει να πάρετε. Έπειτα είναι και αυτό που ανέφερε νωρίτερα κάποιος φίλος, ότι δηλαδή πρέπει να ξεχωρίσει ο άριστος από τον πολύ καλό μαθητή. Από τη στιγμή που στο ΑΟΔΕ δεν υπάρχουν ασκήσεις ή ερωτήσεις κρίσεως, πρέπει να υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να ξεχωρίσουν τα γραπτά.

Ευχαριστούμε! :)
Μήπως θα μπορούσες να μας μεταφέρεις την εμπειρία σου σχετικά με το θέμα των αστερίσκων; Θεωρείται διακριτικό σημάδι, που μπορεί να αποτελέσει αιτία για μηδενισμό του γραπτού, ή για αφαίρεση μονάδων;
Όντας στη θεωρητική κατεύθυνση (μέσα στον όγκο της παπαγαλίας και της θεωρίας), συμβαίνει κάποιες φορές να χρησιμοποιώ αστερίσκους, έχω όμως ευανάγνωστο γραπτό, και κάνω αρκετά καλά/καθαρά γράμματα -με ελάχιστες μουτζούρες. Υπάρχει πρόβλημα σε αυτό; :hmm:

Υ.Γ. Γνωρίζω ότι πρέπει να τους αποφεύγω-να μην τους χρησιμοποιώ καθόλου, αλλά είναι ανθρώπινο και συμβαίνει κάποιες φορές, και δε γίνεται να τραβήξω Χ σε ολόκληρη παράγραφο/σελίδα, και να τα ξαναγράψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top