Διόρθωση γραπτών Πανελληνίων

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
καλημέρα φίλοι μου,
είμαι βαθμολογητής τα τελευταία οκτώ χρόνια και παρακολουθώντας με προσοχή όσα λέτε, θα ήθελα να σας εκφράσω τις απόψεις μου και να σας ενημερώσω για κάποια θέματα.
Το υπάρχον σύστημα εισαγωγής στη τριτοβάθμια μπορεί να μην είναι 100% αξιοκρατικό, είναι όμως, συγκριτικά, πιο αξιοκρατικό από οποιοδήποτε άλλο.
Δεν πρέπει να ξεχνάτε ότι οι βαθμολογητές είναι άνθρωποι και δικαιούνται να κάνουν λάθος (καλό είναι να μην συμβεί, αλλά όπως είπε και ένας φίλος δεν είναι ρομπότ).
Το υπουργείο στέλνει τις απαντήσεις χωρίς ιδιαίτερη ανάλυση των βαθμών που θα καταμερίζονται στα υποερωτήματα, αλλά πριν ξεκινήσει η διαδικασία βαθμολόγησης ένας καθηγητής - συντονιστής δίνει λεπτομερείς οδηγίες για τη βαθμολόγηση και το πώς θα αντιμετωπιστούν πιθανά λάθη των παιδιών. Φυσικά είναι κατανοητό ότι δεν μπορούν να εξεταστούν όλα τα ενδεχόμενα. Μάλιστα γίνεται πειραματική βαθμολόγηση.
Ένας σωστός βαθμολογητής δεν επιτρέπεται να είναι ούτε αυστηρός ούτε επιεικής, ωστόσο σε περιπτώσεις πολύ καλών γραπτών μπορεί να λειτουργήσει υπέρ του μαθητή σε θέματα όμως που αποτελούν λεπτομέρειες.
Το πλήθος των γραπτών που διορθώνει ημερησίως ένας βαθμολογητής δεν υπόκειται σε περιορισμό, αλλά εξαρτάται από το μάθημα που διορθώνει και από τις ώρες που βρίσκεται στο βαθμολογικό κέντρο. Ένας καθηγητής θα διορθώσει περισσότερα γραπτά στην ΑΟΔΕ από έναν άλλο καθηγητή που θα διορθώσει έκθεση στο ίδιο χρονικό διάστημα.
Ελπίζω να σας βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
φίλε Dias το ότι είχα άγχος είναι ΕΝΑΣ από τους λόγους που δεν φαίνεται η αξία του μαθητή και αυτό υποστηρίζεται από της πανελλήνιες.Δεν είπα κάτι αντίθετο από σένα αλλά όντως το άγχος υποθάλπτει την αναξιοκρατία γιατί είναι λόγος.Δηλαδή εκείνες τις 3 ώρες είχα άγχος και έκανα βλακείες κάτι που δε θα γινόταν αν ήταν αλλιώς το σύστημα(γιατί όλη τη χρονιά σόρρυ κιόλας ξεσκίστηκα και είχα ΠΑΡΑ πολύ καλές επιδόσεις) .Δεν είναι ανορθολογικό να θεωρώ το άγχος παράγοντα που επηρεάζει την αξιοκρατία(όσον αφορά το σύστημα των πανελληνίων).Άλλη απόδοση έχεις μες τη χρονιά και άλλη στις 3 ώρες..Το άγχος είναι μια πινελιά και θα το καταλάβεις του χρόνου που θα δώσεις.Στο κάτω κάτω ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ λες ότι είναι μόνο 3 ώρες !Εσένα δηλαδή στις 3 ώρες σου φταίει μόνο ο χρονικός περιορισμός ;Αν ήταν δηλαδή 6 ώρες το κάθε μάθημα θα ήσουν ευχαριστημένος;όχι , γιατί πολύ απλά οι 3 ώρες είναι που μας αγχώνουν και γίνεται ότι(βλακεία)γίνεται..


Κύριε geokam θα απαντήσετε στο αρχικό ερώτημα μου ; :P σας παρακαλώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Κύριε geokam θα απαντήσετε στο αρχικό ερώτημα μου ; :P σας παρακαλώ

Αν φαίνεται από την απάντηση που έχεις δώσει ότι αναφέρεσαι στο συγκεκριμένο υποερώτημα, δεν θα έχεις πρόβλημα.
Εγώ σε ανάλογες περιπτώσεις δεν αφαίρεσα μονάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
ναι νομίζω είναι ξεκάθαρα (παρά τις μουτζούρες) ..δεν είχαν και πολύ συγγένεια τα ερωτήματα..σας ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Απο που και ως που ειναι ο μονος αξιοκρατικος θεσμος οι πενελλαδικες?
Ειναι αραγε αξιοκρατικο να γνωριζουν μερικοι απο τους φυσικα αδυνατους οτι το 3 θεμα στην ΑΕΠΠ δεν ειναι σωστο με πινακα ενω εγω που ειμαι στην διπλανη αιθουσα και γραφω με το στηλο μου να εχω πληρη αγνοια? (Και ομως συνεβει)
Η μηπως το γεγονος οτι περσυ πολλοι ηξεραν τα αποτελεσματα 10 μερες πριν δημοσιευτουν? (Ενας απο αυτους ειναι ο κολλητος μου)
Το οτι σε εμας τουλαχιστον υποθηκε απο καθηγητη της επιτροπης η απαντηση (περιπου) σε ενα ερωτημα στην εκθεση ενω στο διπλανο τμημα οχι?
(Για να μην παρερμηνευτω εξηγω πως : Ο μαθητης ειπε ''Εδω θελει να απαντησουμε το Χ η το Υ?'' και ο καθηγητης ειπε ''Δεν ξερω παντως οτι σου ερχεται στο μυαλο πρωτο ειναι και το σωστο μερικες φορες.'' Δηλ. γραψε το Χ και μη μου τα πριζεις)
Οκ εμενα με βολεψε αυτο και μαλιστα πολυ αυτο που συνεβει...Εσεις ομως δεν θυγεστε?
Εκτος αυτου ενδεχομενως να ειχατε διαβασει στο Τροκτικο την μαρτηρια μιας επιτηριτριας η οποια ελεγε εν συντομια οτι της εκαναν την παρατηρηση απο την επιτροπη του σχολειου διοτι αυτη δεν εκανε γαργαρες τα μπλα-μπλα (αν καταλαβενεται τι εννοω) στην αιθουσα εξετασης με την δικαιολογια ''ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ''
Αν αυτο ειναι η αξιοκρατεια και το αδιαβλητο των Πανελλαδικων τοτε μισο να παω να πληθω με την προβοσκηδα μου.
Οκ ισως να ειναι μεμονωμενες και ακραιες περιπτωσεις αλλα ειναι μονο οσα εμεις ξερουμε και οσα βγηκαν στην επιφανεια...
Βαλε κι αλλα τοσα, κι αλλα τοσα που δεν ξερουμε και ουτε προκειται να μαθουμε και ποτε.

Εκτος αυτου θεωρω αναξιοκρατικο και το γεγονος οτι για μια προσπα8εια 10 μηνων περιπου μπορουμε να αποδειξουμε το τι μαθαμε μεσα σε 3 μονο ωρες που στο κατω κατω εγω μπορει να ειχα και πονοκεφαλο εκεινη τη μερα και να μην απεδωσα οσο θα επρεπε και οσο αξιζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Απο που και ως που ειναι ο μονος αξιοκρατικος θεσμος οι πενελλαδικες?
Ειναι αραγε αξιοκρατικο να γνωριζουν μερικοι απο τους φυσικα αδυνατους οτι το 3 θεμα στην ΑΕΠΠ δεν ειναι σωστο με πινακα ενω εγω που ειμαι στην διπλανη αιθουσα και γραφω με το στηλο μου να εχω πληρη αγνοια? (Και ομως συνεβει)
Η μηπως το γεγονος οτι περσυ πολλοι ηξεραν τα αποτελεσματα 10 μερες πριν δημοσιευτουν? (Ενας απο αυτους ειναι ο κολλητος μου)
Το οτι σε εμας τουλαχιστον υποθηκε απο καθηγητη της επιτροπης η απαντηση (περιπου) σε ενα ερωτημα στην εκθεση ενω στο διπλανο τμημα οχι?
(Για να μην παρερμηνευτω εξηγω πως : Ο μαθητης ειπε ''Εδω θελει να απαντησουμε το Χ η το Υ?'' και ο καθηγητης ειπε ''Δεν ξερω παντως οτι σου ερχεται στο μυαλο πρωτο ειναι και το σωστο μερικες φορες.'' Δηλ. γραψε το Χ και μη μου τα πριζεις)
Οκ εμενα με βολεψε αυτο και μαλιστα πολυ αυτο που συνεβει...Εσεις ομως δεν θυγεστε?
Εκτος αυτου ενδεχομενως να ειχατε διαβασει στο Τροκτικο την μαρτηρια μιας επιτηριτριας η οποια ελεγε εν συντομια οτι της εκαναν την παρατηρηση απο την επιτροπη του σχολειου διοτι αυτη δεν εκανε γαργαρες τα μπλα-μπλα (αν καταλαβενεται τι εννοω) στην αιθουσα εξετασης με την δικαιολογια ''ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ''
Αν αυτο ειναι η αξιοκρατεια και το αδιαβλητο των Πανελλαδικων τοτε μισο να παω να πληθω με την προβοσκηδα μου.
Οκ ισως να ειναι μεμονωμενες και ακραιες περιπτωσεις αλλα ειναι μονο οσα εμεις ξερουμε και οσα βγηκαν στην επιφανεια...
Βαλε κι αλλα τοσα, κι αλλα τοσα που δεν ξερουμε και ουτε προκειται να μαθουμε και ποτε.

Εκτος αυτου θεωρω αναξιοκρατικο και το γεγονος οτι για μια προσπα8εια 10 μηνων περιπου μπορουμε να αποδειξουμε το τι μαθαμε μεσα σε 3 μονο ωρες που στο κατω κατω εγω μπορει να ειχα και πονοκεφαλο εκεινη τη μερα και να μην απεδωσα οσο θα επρεπε και οσο αξιζα.

Φίλε gianniszante τα περιστατικά που γράφεις ίσως είναι αληθινά αλλά προσωπικά πιστεύω ότι οι πανελλήνιες μπορεί να μην είναι ένα ιδιαίτερο αξιοκρατικό σύστημα αλλά συγκριτικά με άλλα συστήματα είναι πιο αξιοκρατικό. Για παράδειγμα στο σύστημα που προωθεί η επιτροπή του κ. Μπαμπινιώτη όπου προβλέπεται να γίνονται εξετάσεις στο Πανεπιστήμιο, όλα όσα περιγράφεις θα γίνονται σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό.
Όσον αφορά την εξέταση των φυσικά αδυνάτων: επειδή συμμετέχω αρκετά χρόνια σε αυτή πρέπει να σου τονίσω ότι οι οδηγίες είναι να βοηθάμε τα παιδιά στον ψυχολογικό τομέα και όχι να εκμαιεύουμε τις απαντήσεις τους. Μοναδική εξαίρεση οι αναριθμητισμοί και οι λανθασμένοι υπολογισμοί που οφείλονται στη δυσλεξία τους. Επίσης η βαθμολογία δεν ανακοινώνεται στα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Φίλοι και φίλες, επειδή νομίζω πρώτος έτυχε να πω ότι οι πανελλήνιες είναι ίσως ο μοναδικός αξιοκρατικός θεσμός στη χώρα μας και αυτό είχε σα συνέπεια να δεχθώ τις αντιρρήσεις σας, αισθάνομαι την ανάγκη να σας απαντήσω συνολικά.
Θα συμφωνήσω με τον καθηγητή που έγραψε ότι: Το υπάρχον σύστημα εισαγωγής στη τριτοβάθμια μπορεί να μην είναι 100% αξιοκρατικό, είναι όμως, συγκριτικά, πιο αξιοκρατικό από οποιοδήποτε άλλο. Δέχομαι ότι υπάρχουν αδυναμίες του συστήματος και όπως θα θυμάστε κι εγώ επισήμανα κάποιες από αυτές.
Διάβασα φίλε Χάρη το άρθρο που έβαλες, λυπάμαι αλλά παρά τα κάποια σωστά πράγματα που αναφέρει, δυστυχώς δεν μου λέει και πολλά. Είναι ένα από τα εκατοντάδες παρόμοια άρθρα που έχουν γραφτεί για το θέμα, όλα με την ίδια τυποποιημένη γλώσσα που ανακαλύπτουν αυτά που όλοι ξέρουμε χωρίς να προτείνουν απολύτως τίποτα.
Κάτι που όλοι συμφωνούν είναι ότι μειονέκτημα του συστήματος είναι το ότι η δουλειά του μαθητή μιας χρονιάς κρίνεται σε λίγες ώρες, δεν έχει σημασία αν είναι 3 ή 6 όπως κάποιος λάθος κατάλαβε, αλλά το ότι μια σωστή αξιολόγηση θέλει κάτι περισσότερο από μια εξέταση. Όμως επειδή έχω ψάξει το θέμα, είδα ότι κάθε προσπάθεια προς την κατεύθυνση αυτή βρήκε σοβαρές αντιδράσεις από πολλούς και στο τέλος καταργήθηκε.
Δεν συμφωνώ μαζί σου φίλε Γιάννη που ξεκινώντας από μικρά μεμονωμένα περιστατικά, τα οποία μάλιστα ίσως και να είναι απλά φήμες, προσπαθείς να αποδείξεις ότι όλο το σύστημα δεν είναι αξιοκρατικό. Φυσικά και θα είμαι πολύ επιφυλακτικός στην υποτιθέμενη δακρύβρεχτη καταγγελία που έγραψε η αποδειγμένα πιο αναξιόπιστη σελίδα του διαδικτύου.
Συγχωρέστε με για το κάπως ασυνήθιστο ύφος του κειμένου μου, αλλά είμαι ακόμα επηρεασμένος από την Αντιγόνη που σήμερα έγραψα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Οκ Δια...
Ελα του χρονου με το καλο τριτη, δωσε πανελλαδικες, μαθε οτι καποιοι μαθητες ευνοουνται σε αντιθεση με εσενα και εδω θα ειμαι φοιτητης πλεον να θυμηθουμε τα παλια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Tο ότι τα υπόλοιπα συστήματα εξέτασης δεν μπόρεσαν να εφαρμοστούν δεν επηρεάζει την αξιοκρατία ή όχι των πανελλαδικών γιατί πολύ απλά δε τα επηρεάζει..Σε οποιοδήποτε σύστημα,είτε πανελλαδικές είτε με βαθμούς όλη τη χρονιά είτε και ο Θεός να σε εξετάζει ,πάντα θα υπάρχει κάποιος έξυπνος που θα θέλει να το παραβιάσει όπως και κάποιο μειονέκτημα του συστήματος..Επειδή τα συστήματα αυτά δεν εφαρμόστηκαν σωστά,δε σημαίνει ότι δεν μπορούν να εφαρμοστούν και ότι οι πανελλαδικές είναι μονόδρομος..Κάθε σύστημα πάσχει από εξωτερικούς παράγοντες(διαφθορά και λαδώματα) όμως η πανελλήνιες πάσχουν επιπλέον και από εσωτερικούς ,δηλαδή την πίεση που ασκείται σε εμάς αυτές τις 3 ώρες και η οποία δε θα υπήρχε αν επιβεβαιώναμε την αξία μας καθημερινά..Το ότι τα υπόλοιπα συστήματα "απέτυχαν" δε δηλώνει τίποτα γιατί πολύ απλά δεν εφαρμόστηκαν όπως έπρεπε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Οριστε τωρα μονο αυτο μας ελειπε...
Ολα στραβα και αναποδα πανε φετος...Μηπως μαθουμε το ποσο γραψαμε τον Αυγουστο μαζι με τις βασεις?
Με ενα σμπαρο 2 τριγωνια που λεμε?
Δεν πληρωνουν τους βαθμολογητες αυτοι εχουν νευρα και ξεσπανε πανω στα γραπτουλακια μας...(πλακα κανω)
Απλα τονιζω το ποσο ανικανο ειναι το κρατος.
Μηπως τελικα θα πρεπει να ιδιωτικοποιηθουν οι πανελλαδικες να εχουμε το κεφαλακι μας ηρεμο?
Μηπως να πληρωσει τους βαθμολογητες η Μεργκελ μπας και δουμε ασπρη μερα?
Βρεεεεεε ουσττττττττ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
όχι και αξιοκρατικές οι πανελλήνιες μη τρελαθούμε..εγώ δηλαδή που από όλη τη χρονιά είναι μετρημένες στα δάχτυλα οι ασκήσεις μαθηματικών που δε μπόρεσα να λύσω και πήγα εκεί,μη μπορώντας να κοιμηθώ όλο το βράδυ από το άγχος και ξερνώντας και εν τέλει έκανα λάθη απροσεξίας και έγραψα σκατά αυτό θεωρείται αξιοκρατία; δε νομίζω αξιοκρατικό να είναι το γεγονός ότι αυτοί που πήγαν χαλαροί και έγραψαν καλύτερα απλά και μόνο επειδή είχαν καθαρό μυαλό κρίνει την αξία μου(και των άλλων αντίστοιχα)

αυτο μεγαλε ειναι ευθυνη σου ,αποκλειστικα δικη σου ευθυνη.

γ αυτο σας λεω οτι πλεον δεν ειστε μαθητουδια ,αλλα υπευθυνοι για οτι κανετε.
αυτο που αναφερεις οταν εδινα το ειχα προσεξει παρα πολυ .
μην παραπονιεσαι για πραγματα που ειναι δικης σου ευθυνσης ,διοτι εισαι υπευθυνος για το οτι ξενυχτησες (θες απο αγχος ,απο προσπαθεια να μαθεις μερικα τελαυταια πραγματα?).
οι πανελληνιες ειναι ο μονος αξιοκρατικος θεσμος ,αυτο ισως να ποναει λιγο

βεβαια δεν συμφωνω απολυτα με τους ορους με τους οποιους δινουμε ,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.


δια σχετικα με αυτο που ειπες στην σελιδα 2 οτι επειδη τα εχω περασει τα λεω αυτα ,η απαντηση μου ειναι οχι,
παντα ειχα ξεκαθαρη εικονα για το τι ειναι πανελληνιες και για το τι αυτες αντιπροσωπευουν ,για αυτο στρωθηκα και επαιξα με τους κανονες που θετουν,χωρις συναισθηματισμους και εχοντας παντα εναν στοχο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ποτέ δεν είπα ότι δεν είναι δική μου ευθύνη και ακόμα λέω "τι βλάκεια ΕΚΑΝΑ" ΑΛΛΑ..ένας συμμαθητής μου, που όλη τη χρονιά δεν έκανε ούτε μια άσκηση και απλά του έκατσαν τα θέματα ,και δεν είναι και καμία διάνοια για να πω το τον βοήθησε το μυαλό του νομίζεις ότι αξίζει παραπάνω από μενα; δηλαδή η αξία μας κρίνεται σε ένα γράπτο που κάνουμε βλακείες από λάθος;αν ήταν τόσο αξιοκρατικές,δε θα βλεπες τόσα παιδιά που απλά ΕΤΥΧΕ(εκείνες τις 3 ώρες)και τους έκατσαν τα θέματα να παρατάνε πολυτεχνικές σχολές,μαθηματικό κτλ..Αυτό είναι το τί αξίζουμε;Να "τρώνε" άτομα άδικα τη θέση κάποιου που αξίζει και θα το παλέψει και θα τα καταφέρει για να την παρατήσουν στο μέλλον;δε νομίζω..άξιος δεν είναι ο "ήρωας" του 3ώρου που μπόρεσε και διατήρησε ψυχολογία ή ό,τι άλλο έκανε ενώ άλλοι γ@@@@νται και έχουν καλύτερες επιδόσεις..όπως είπε κάποιος "ο άξιος θα κρίνεται και θα ελέγχεται συνεχώς"(Σεφέρης?δν θυμάμαι)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
δεν τα λες σωστα,διοτι και ρολο παιζει τι βαθμους ειχες ολη την χρονια και επισης αυτος που απο τυχη εγραψε σε ενα μαθημα ,δεν θα γραψει στα αλλα πεντε .


φιλε εγω περσι πηγα και εγραψα 14 στα μαθηματικα κατευθυνσης ,κατι που μου στερησε παρα πολλα μορια και κατι που αν εγραφα ενα 17 θα ημουν κατευθειαν αθηνα στο εμπ και οχι με μετεγγραφη και ειχα δουλεψει πραγματικα πολυ ,απλα δεν ηταν η μερα μου πως να το κανουμε!

αλλα στα υπολοιπα απλα μαμησα,οκ παιζει ο παραγοντας τυχη τον ρολο του αλλα δεν μπορει καποιος να το προβλεψει αυτο ,οποτε αμα εισαι καλος φανει ,στα υπολοιπα και επισης η αξια καποιου φαινεται ακομα και στο γραπτο.και εγω ειχα συμμαθητη που περσυ εγραψε 15 εκθεση χωρις να θελει καν να περασει καπου.
επισης μην μειωνεις τους συμμαθητες σου (καλα πως ειχες συμμαθητες αφου εισαι 49???) το οτι διαβασες πολυ δεν σημαινει οτι οι αλλοι δεν προσπαθησαν ,ο καθενας με τον δικο του τροπο και με βαση τις ικανουτητες του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δε γίνεται δηλαδή, ρε παιδιά, να πας καλοδιαβασμένος με το τί λέει το βιβλίο και να γράψεις 19 20 γράφοντας ό,τι χρειάζεται με δικά σου λόγια και την αντίστοιχη κριτική σου ικανότητα;

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα Πανελλήνιες 2012
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι ακριβώς οδηγίες έχουν οι διορθωτές, αλλά η προϊστορία δείχνει ότι όχι, τα θέλουν ακριβώς όπως στο βιβλίο. Τι να κάνεις, το παίρνεις απόφαση και τα μαθαίνεις... όσο καλύτερα μπορείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Δε γίνεται δηλαδή, ρε παιδιά, να πας καλοδιαβασμένος με το τί λέει το βιβλίο και να γράψεις 19 20 γράφοντας ό,τι χρειάζεται με δικά σου λόγια και την αντίστοιχη κριτική σου ικανότητα;
Καλωσηρθες στο ελληνκο εκπαιδευτικο συστημα.
Υ.Γ Παντως εξαρταται και σε τι εξεταστη θα πεσεις.Οσοι κανουν την δουλεια τους με ευσηνειδησια ,διορθωνουν χωρις να κοιτανε μονιμως το κειμενο του βιβλιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Δε γίνεται δηλαδή, ρε παιδιά, να πας καλοδιαβασμένος με το τί λέει το βιβλίο και να γράψεις 19 20 γράφοντας ό,τι χρειάζεται με δικά σου λόγια και την αντίστοιχη κριτική σου ικανότητα;
Θεωρητικά γίνεται. Όμως ένα μεγάλο ποσοστό υποψηφίων, όταν πάει να γράψει κάτι "με δικά του λόγια" του αλλάζει και το νόημα και τα πετρέλαια. Έτσι πολλοί καθηγητές, για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο, τους λένε να παπαγαλίσουν το βιβλίο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Θεωρητικά γίνεται. Όμως ένα μεγάλο ποσοστό υποψηφίων, όταν πάει να γράψει κάτι "με δικά του λόγια" του αλλάζει και το νόημα και τα πετρέλαια. Έτσι πολλοί καθηγητές, για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο, τους λένε να παπαγαλίσουν το βιβλίο.


Αυτό ακριβώς μου έχει πει και μία καθηγήτρια η οποία είναι πάρα μα πάρα πολύ καλή. Είπε πως όταν ένας μαθητής προσπαθεί να πει κάτι με δικά του λόγια, οι λέξεις που χρησιμοποιεί κατά ένα 95% δε βγάζουν το σωστό νόημα οπότε η ασφαλέστερη επιλογή είναι η παπαγαλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μα, κάθε απάντηση επιστημονικά τεκμηριωμένη κρίνεται σωστή, έτσι δε γράφει κάτω κάτω; Δε μπορώ να δω το γραπτό κι αν ισχύει κάτι τέτοιο, να ζητήσω επαναβαθμολόγηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Μα, κάθε απάντηση επιστημονικά τεκμηριωμένη κρίνεται σωστή, έτσι δε γράφει κάτω κάτω; Δε μπορώ να δω το γραπτό κι αν ισχύει κάτι τέτοιο, να ζητήσω επαναβαθμολόγηση;
Δεκτή είναι, σωστή δεν είναι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top