Ποιο πιστεύετε είναι το καλύτερο ελληνικό πανεπιστήμιο;

Το καλύτερο ελληνικό Πανεπιστήμιο

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 108)
  • Εθνικό & Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

    Ψήφοι: 19 17.6%
  • Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 12 11.1%
  • Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

    Ψήφοι: 25 23.1%
  • Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών

    Ψήφοι: 10 9.3%
  • Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών

    Ψήφοι: 2 1.9%
  • Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 1 0.9%
  • Πάντειο Πανεπιστήμιο Κοινωνικών & Πολιτικών Επιστημών

    Ψήφοι: 4 3.7%
  • Πανεπιστήμιο Πειραιώς

    Ψήφοι: 3 2.8%
  • Πανεπιστήμιο Στερεάς Ελλάδας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Πανεπιστήμιο Μακεδονίας Οικονομικών & Κοινωνικών Επιστημών

    Ψήφοι: 1 0.9%
  • Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Πανεπιστήμιο Πατρών

    Ψήφοι: 5 4.6%
  • Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου

    Ψήφοι: 1 0.9%
  • Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

    Ψήφοι: 1 0.9%
  • Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης

    Ψήφοι: 6 5.6%
  • Πανεπιστήμιο Κρήτης

    Ψήφοι: 12 11.1%
  • Πολυτεχνείο Κρήτης

    Ψήφοι: 1 0.9%
  • Πανεπιστήμιο Αιγαίου

    Ψήφοι: 3 2.8%
  • Ιόνιο Πανεπιστήμιο

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο

    Ψήφοι: 1 0.9%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.9%

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Δεν το κουνάω από την Κρήτη :P Ούτως ή άλλως το Πανεπιστήμιο Κρήτης μπήκε στα παγκοσμίως καλύτερα και το ΑΠΘ νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Το Πανεπιστήμιο Κρήτης μπήκε στα παγκοσμίως καλύτερα και το ΑΠΘ νομίζω.
Από περιέργεια και μόνο, έχεις κάποια στοιχεία γι' αυτά; (μην παραθέσεις κάποια από τις δεκάδες «έρευνες» της πλάκας που κυκλοφορούν τακτικά στο διαδίκτυο περί υψηλοτάτων πανεπιστημιακών ιδρυμάτων)

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Όχι λίγες φορές γίνονται συγκρίσεις μεταξύ των ελληνικών πανεπιστημιακών και πολυτεχνικών σχολών. Κάθε πανεπιστήμιο είναι καλύτερο σε έναν τομέα, είναι χειρότερο σε έναν άλλο... Τι θα απαντούσατε όμως αν σας ρωτούσαν ποιο είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο όσον αφορά το συνολικό πλήθος των τμημάτων του, την οργάνωση και τις παροχές στους φοιτητές του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Αν κρίνω πάντως από τις δύο πρώτες απαντήσεις η ερώτηση θα πρέπει να μετατραπεί σε: Σε ποιό πανεπιστήμιο σπουδάζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
πως να ψηφίσει κάποιος? έχει φοιτήσει σε όλα?? οπότε, λίγο άτοπη η ερώτηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Νομίζω ότι το καλύτερο Πανεπηστήμιο είναι της Κρήτης. Το έχω ακούσει από πολλά άτομα και το είχα διαβάσει κιόλας κάποτε. Έχω ακούσει ότι έχει πολύ καλούς καθηγητές ειδικά σε σχολές που σχετίζονται με θετικές επιστήμες, άρα καλύπτεται ένας μεγάλος αριθμός σχολών. Γενικά όμως δεν έχω σπουδάσει ακόμα, οπότε η απάντηση είναι με επιφυλάξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
πως να ψηφίσει κάποιος? έχει φοιτήσει σε όλα?? οπότε, λίγο άτοπη η ερώτηση :)

Έχει φοιτήσει στο «εδικόν του» και ξέρει ότι αυτό είναι το καλύτερο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eskl1nd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ۞_۞ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Sry , αλλα πιο ακυρο το topic πεθαινει.......Ποιος μπορει να χαρακτηρισει καποιο Πανεπιστημιο ως το καλυτερο;
Θα περιμενω να μπω καπου για να ψηφισω ......προφανως κι ολοι παντως θα ψηφισουν τη σχολη οπου σπουδαζουν......αν δεν παινεψεις το σπιτι σου.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
θεωρώ πως το καλύτερο πανεπιστήμιο της Ελλάδας είναι το Μετσόβιο και μετά της Κρήτης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Μα παιδιά,πώς μπορούμε να συγκρίνουμε τα πανεπιστήμια μεταξύ τους ;;;
μπορεί το φυσικό Κρήτης να είναι καλύτερο απο το φυσικό Αθηνών,όμως πχ η Ιατρική Αθηνών να είναι καλύτερη απο την αντίστοιχη σχολή της Κρήτης (τυχαία τα λέω,μην αποπαίρνεστε)
Μπορούμε να πραγματοποιήσουμε συγκρίσεις μεταξύ ΤΜΗΜΑΤΩΝ όχι μεταξύ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ.
δε γίνεται ένα πανεπιστήμιο να είναι άριστο παντού σε όλα τα τμήματά του,ούτε ένα πανεπιστήμιο να υστερεί παντού ...
αν καταλαβαίνετε τί ακριβώς θέλω να διατυπώσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Άμα δεν παινέψεις το σπίτι σου, θα πέσει να σε πλακώσει... ))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πρώτο με διαφορά είναι το Μετσόβιο ακολουθεί το ΕΚΠΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Για ρίξτε ένα βλέφαρο εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν μπορούν να συγκριθούν ιδρύματα, αλλά μόνο επιμέρους αντικείμενα. Δηλαδή, ποιο είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο για χημεία για παράδειγμα. Αυτό είναι και το λάθος των λιστών κατάταξης που βγαίνουν κατά καιρούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Για ρίξτε ένα βλέφαρο εδώ.

Δηλαδή αυτοί που φοιτούν στο ΠαΜακ και στο ΟΠΑ τσάμπα μας το παίζουν μουράτοι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δηλαδή αυτοί που φοιτούν στο ΠαΜακ και στο ΟΠΑ τσάμπα μας το παίζουν μουράτοι; :hmm:

Δεν ξέρω. Ρώτα τους. Εγώ δε (θα) έχω σχέση με αυτά τα Πανεπιστήμια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Το Μετσόβειο είναι πολυτεχνείο.Απο πανεπιστήμια ΕΚΠΑ-ΑΠΘ-ΚΡΗΤΗ τα καλύτερα με την σειρά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δεν ξέρω. Ρώτα τους. Εγώ δε (θα) έχω σχέση με αυτά τα Πανεπιστήμια.:P

Τους έχω ρωτήσει πολλές φορές αλλά μου δείχνουν ότι η γαματοσύνη τους είναι ασύλληπτη για ένα ταπεινό μυαλό σαν το δικό μου. :worry: ένιγουειζ...

Το Μετσόβειο είναι πολυτεχνείο.Απο πανεπιστήμια....

Τι εννοείς; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Η δημοσκόπηση θα είχε ενδιαφέρον άν έλεγε αντι για πανεπιστήμια, departments-τμήματα. Τμήμα Οικονομικών, ΜΜΕ, Εφαρμοσμένων Επιστημών κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top