Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης (ΜΙΘΕ) ΕΚΠΑ

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Γειά σας, γειά σας.
Θυμάστε φαντάζομαι που ζητούσα info για τη σχολή. Τώρα είμαι στη σχολή εδώ και έναν χρόνο.
Διάβασα τα παραπάνω μηνύματα και στεναχωρήθηκα, δυστυχώς έχετε μεγάλο άδικο!

Η σχολή είναι ένα υπόδειγμα για το πως θα έπρεπε να είναι το Πανεπιστήμιο - και δυστυχώς δεν είναι!
Του ταιριάζει ακριβώς ο όρος " πανεπιστήμιο ".

Απορείτε γιατί τους νοιάζουν οι απόφοιτοι. Λοιπόν, αυτό που είδα στο ΜΙΘΕ είναι πως δεν έχει καμμία σχέση το κλίμα με αυτό των άλλων τμημάτων.
Οι περισσότεροι καθηγητές είναι πολύ καλοί, με γνώσεις και θέληση. Έχουν επικοινωνία σωστή με τους φοιτητές και νοιάζονται να αναδείξουν τον τομέα της Ιστορίας και της Φιλοσοφίας στην Ελλάδα. (Philosophy & History of Science έπρεπε να λέγεται το τμήμα, όπως και έξω, αλλά οι κομπλεξικοί της Φιλοσοφικής είχαν κώλλυμα με την ονομασία)
Μάλιστα αρκετοί από αυτούς είναι απόφοιτοι του ίδιου του τμήματος και γενικά προτιμώνται όχι και τόσο μεγάλοι καθηγητές, δηλαδή ~70 χρονών. Ακριβώς για καλύτερη επικοινωνία!

Οι φοιτητές, τώρα, είναι επίσης διαφορετικοί. Δε γίνεται να περάσεις στο ΜΙΘΕ και να μην αντιληφθείς τη παραδόξως αλλοιώτικη αύρα. Οικογενειακό και αλληλοϋποστηρικτικό κλίμα, που υπάρχει για τη σχολή και όχι για τις παρατάξεις. Παρεπιπτόντως, να πούμε ότι για ψήφους μετρημένους στα δάχτυλα η ανεξάρτητη κίνηση της σχολής δεν κατάφερε να πάρει την αυτοδυναμία της ΔΑΠ. Λέγοντας ανεξάρτητη κίνηση, δεν εννοώ κόμμα, είναι απλά ο τρόπος των φοιτητών να διεκδικούν αυτοί και όχι οι άλλοι γι αυτούς.

Όσον αφορά το τί βγαίνεις, πιστέψτε με ο απόφοιτος του ΜΙΘΕ θα κουβαλάει βαλίτσες τη γνώση, όταν άλλοι μπορούν να κρατάνε καλαθάκι.
Αλήθεια, έχετε δει τα μαθήματα και το εύρος των γνώσεων που καλύπτονται; Σίγουρα δεν είναι εύκολο να βρεις δουλειά, ας μην απατώμαστε, αλλά δεν σημαίνει αυτό ότι είμαστε ανίκανοι να δουλέψουμε. Εγώ κατάλαβα ότι είναι καλύτερο να έχω σπαταλήσει 5 χρόνια όπως σε όλες τις σχολές, αλλά να έχω πάρει και κάτι παραπάνω παρά να βγάλω τη σχολή και να βρω αμέσως δουλειά. (που κι αυτό αυταπάτη είναι, από πουθενά δε βρίσκεις τώρα)

Το 2011 νομίζω έγινε εξωτερική αξιολόγηση σε όλα τα Πανεπιστήμιά μας;

Είχα διαβάσει, πριν καν ξεκινήσω, όλη την αξιολόγηση του τμήματός μας. Διάβασα πολλά καλά, όταν ρώτησα παιδιά στις αρχές, μου είπαν ότι θα διάβαζα πολύ περισσότερα αλλά θα ήταν ψέματα. Ζήτησαν από τους καθηγητές και τον πρόεδρο του τμήματος να γίνει η αξιολόγηση χωρίς να κρύψουμε τίποτα, αφού το Υπουργείο Παιδείας ξεχνάει πώς υπάρχουμε μάλλον ακόμη! Οπότε, υπήρχαν και αρκετά μείον, όμως το τέλος τα λέει όλα:

The Department has established an outstanding record of success in research and has the potential to become an international center in the History and Philosophy of Science.
[...]
The Committee’s overall assessment of the Department is very positive. It is something of which the University of Athens and the Ministry of Education should be proud.

Και αυτά τη στιγμή που μεγάλες σχολές (ΑΕΙ) φάνηκαν χείριστες στην αξιολόγηση. Σημειωτέον, ότι φέτος απ' τη Βουλή ζήτησαν οι ίδιοι φοιτητές μας , λόγω προηγουμένων καλών εντυπώσεων. Τώρα δουλεύουν πάνω στο πρόγραμμα HELIOS με τους βουλευτές.

Νομίζω έχει να κάνει με τους καθηγητές, που είναι σχετικά νέοι και καλοί, τους φοιτητές, που ενώνουν τις δυνάμεις τους για το τμήμα και όχι για τις παρατάξεις και τον πανεπιστημιακό χαρακτήρα του τμήματος.

Προς όσους δίνουν πανελλήνιες φέτος, αν δεν έχετε κατασταλάξει τί θέλετε σίγουρα, ελάτε.
Όσοι άλλοι το βρουν ενδιαφέρον, επίσης. Είναι κρίμα σε αυτή τη χώρα να έχουν λόγο τα μόρια και η κρίση των ημιμαθών καθηγητών. (κανείς δεν ήξερε το τμήμα μου)

Καταλήγοντας, στην Ελλάδα τα Πανεπιστήμια είναι πολύ κατωτέρου επιπέδου, κάτι που δεν κατάλαβα ακόμη σε εμάς και που παρατήρησα (γιατί δεν έχω σπουδάσει εκεί, ώστε να ξέρω σίγουρα) σε μεγάλες σχολές, όπως Νομική, Φιλολογία, Πολυτεχνειακές, ΑΣΟΕΕ, Πάντειο. (λιγότερο στην Πάντειο)

Δεν έχω λόγο να κάνω διαφήμιση, ούτε κάποιος άλλος φοιτητής που ζει με ελάχιστα λεφτά και το εκπαιδευτικό σύστημα τείνει να του ζητάει κιόλας από αυτά!
Κανείς. Δε ξέρω, γιατί το λέγατε αυτό. Το site με τους αποφοίτους και τη σταδιοδρομία έγινε από έναν καλό καθηγητή ακριβώς για να αποδείξει ότι δεν είμαστε άχρηστοι. (αν μη τι άλλο!)

Μη σας φαίνονται παράξενα όλα αυτά, μπορείτε να έρθετε να παρακολουθήσετε ένα - δυο μαθήματα, να το εξακριβώσετε και μόνοι σας. Νομίζω απλώς ότι το φταίξιμο για να μένουν στην αφάνεια τέτοια τμήματα είναι η ημιμάθεια των καθηγητών και το γελοίο κράτος και Υπουργείο Παιδείας που δεν έχει το ύψος να αντιμετωπίσει όπως πρέπει κάποια πράγματα. Ένα από αυτά είναι πως οι απόφοιτοι του ΜΙΘΕ, είναι επιστημολόγοι τους οποίους χρειάζεται η κοινωνία όσο κανέναν άλλον, λόγω της κριτικής σκέψης και του πεδίου γνώσεών τους.

Αυτά, καλή συνέχεια και όποιος δίνει πανελλήνιες, να μας ψάξει! Στείλτε και pm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καταλήγοντας, στην Ελλάδα τα Πανεπιστήμια είναι πολύ κατωτέρου επιπέδου, κάτι που δεν κατάλαβα ακόμη σε εμάς και που παρατήρησα (γιατί δεν έχω σπουδάσει εκεί, ώστε να ξέρω σίγουρα) σε μεγάλες σχολές, όπως Νομική, Φιλολογία, Πολυτεχνειακές, ΑΣΟΕΕ, Πάντειο. (λιγότερο στην Πάντειο)

Τι ακριβώς εννοείς με αυτό;

Επειδή εγώ σχολίασα το site με τους απόφοιτους και κατά κάποιο τρόπο έκανα "επίθεση", προφανώς και δεν σας είπε κανείς άχρηστους. Επίσης, είμαι η πρώτη που λέω ότι η σχολή είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα και συμφωνώ σε αυτό που λες ότι είστε (ή θα είστε) επιστημολόγοι. Πρακτικά όμως τι κάνετε; Γιατί τα επαγγέλματα που είδα, ανήκουν σε άλλα αντικείμενα. Αυτό μου κάνει εντύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Τι ακριβώς εννοείς με αυτό;

Επειδή εγώ σχολίασα το site με τους απόφοιτους και κατά κάποιο τρόπο έκανα "επίθεση", προφανώς και δεν σας είπε κανείς άχρηστους. Επίσης, είμαι η πρώτη που λέω ότι η σχολή είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα και συμφωνώ σε αυτό που λες ότι είστε (ή θα είστε) επιστημολόγοι. Πρακτικά όμως τι κάνετε; Γιατί τα επαγγέλματα που είδα, ανήκουν σε άλλα αντικείμενα. Αυτό μου κάνει εντύπωση.

Ποιά "άλλα" αντικείμενα; Είδες τα μαθήματα που κάνουμε;
Επαγγελματικώς, υπάρχουν πολλές προοπτικές ΕΦΟΣΟΝ η κοινωνία καταλάβει τί της χρειάζεται.
Στα μπακαλίστικα, όμως "άντε και να βρούμε μια δουλειά μετά" δεν μπορώ να σου απαντήσω με ασφάλεια.
Οκ, δεν μας κάνει η δουλειά ανθρώπους. Ελπίζουμε! Όπως και απόφοιτοι μεγάλων σχολών ελπίζουν, μην το ξεχνάμε.
Στο εξωτερικό έχουμε λίγο καλύτερη μοίρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ποιά "άλλα" αντικείμενα; Είδες τα μαθήματα που κάνουμε;
Επαγγελματικώς, υπάρχουν πολλές προοπτικές ΕΦΟΣΟΝ η κοινωνία καταλάβει τί της χρειάζεται.
Στα μπακαλίστικα, όμως "άντε και να βρούμε μια δουλειά μετά" δεν μπορώ να σου απαντήσω με ασφάλεια.
Οκ, δεν μας κάνει η δουλειά ανθρώπους. Ελπίζουμε! Όπως και απόφοιτοι μεγάλων σχολών ελπίζουν, μην το ξεχνάμε.
Στο εξωτερικό έχουμε λίγο καλύτερη μοίρα.

:hmm::hmm:
Μπακαλίστικο το να βρούμε μια δουλειά μετά την σχολή...; Οκ, έχουμε διαφορετική άποψη.

Επειδή είδα, κάνετε λίγο από όλα. Αυτό δεν σας εξασφαλίζει γνώση σε βάθος σε ένα αντικείμενο, ισάξιο με κάποιον που ασχολείται 4 χρόνια με αυτό το ίδιο αντικείμενο. ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ: Σαν αντικείμενο η σχολή μου αρέσει πάρα πολύ, είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Με το μετά έχω την απορία.

Και θα ήθελα να μου απαντήσεις και στο πρώτο που σε ρωτάω. :)

Συμπληρώνω: Δεν σου κάνω επίθεση φυσικά! :) Απλά προσπαθώ να καταλάβω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,085 μηνύματα.
Καλημέρα σας! :)
Είμαι κι εγώ φοιτητής του συγκεκριμένου τμήματος και μάλιστα επέλεξα συνειδητά να μπω στο τμήμα με κατατακτήριες που έδωσα το χειμώνα του 2008.
Όταν μπήκα στο τμήμα μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι οι περισσότεροι καθηγητές φαίνονταν πολύ συνεργάσιμοι και με διάθεση να βοηθήσουν κάποιον φοιτητή που θα απευθυνόταν σε εκείνους για απορίες, ερωτήσεις, συμβουλές κ.λπ.
Αυτό συνέβαινε σπανίως με τους καθηγητές της πρώτης μου σχολής (είμαι απόφοιτος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων) και έχω να θυμηθώ πολλά δυσάρεστα από όταν ήμουν φοιτητής εκεί... :(
Η Γραμματεία της σχολής δεν έχει καμία σχέση με τη Γραμματεία της πρώτης μου σχολής, όπου συχνά - πυκνά μάλωνα με τους γραμματείς επειδή με ενοχλούσε η αναλγησία της Γραμματείας.
Όσον αφορά το αντικείμενο των σπουδών στο Μ.Ι.Θ.Ε., θεωρώ ότι το ενδιαφέρον των φοιτητών είναι ένα καθαρά υποκειμενικό θέμα.
Ένας φοιτητής ο οποίος μπορεί να ενδιαφέρεται μόνο για τα Μαθηματικά πχ, μπορεί να απογοητευθεί ή να μην βρει κανένα ενδιαφέρον στα μαθήματα του τμήματος.
Αντιθέτως, κάποιος ο οποίος ενδιαφέρεται να μάθει πως γεννήθηκαν οι περισσότερες επιστήμες (Μαθηματικά, Φυσική, Ψυχολογία, Κοινωνικές Επιστήμες, Αστρονομία, Φιλοσοφία, Γνωσιακή Επιστήμη, Νευροεπιστήμες, Δίκαιο, Βιολογία, Οικονομικά κ.α.), πως διαμορφώθηκαν από τις απαρχές τους έως σήμερα, πως αλληλεπίδρασαν με τις εκάστοτε κοινωνίες καθώς επίσης και ποια είναι η ιστορία της Φιλοσοφίας, θα αγαπήσει αυτήν τη Σχολή.
Είμαι στο όγδοο εξάμηνο και δεν μετανιώνω καθόλου για την επιλογή μου.
Με τους περισσότερους καθηγητές μπορείς να συνεννοηθείς εύκολα, τα συγγράμματα είναι αρκετά ικανοποιητικά και τα περισσότερα μαθήματα δεν ταλαιπωρούν τους φοιτητές (ασχέτως αν εμένα με ταλαιπωρούν οι 2 Φυσικές... :D).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carmen cru

Νεοφερμένος

Ο carmen cru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
μπαινει κρεας και βγαινει κιμάς

ακου "τι βγαινει κανεις απο αυτη τη σχολη;"! για να μη μιλησω για τα σεξιστικά αχαχουχα περι αποφοιτων... θελετε να κανετε και κριτικη τρομαρα σας... και μονο οτι δεν ξερουν τι "βγαινουν" οι αποφοιτοι του ειναι προσον. μπορει τελικα να αναρωτηθουν τι "μπαινουν", σε αντιθεση με τους "συνειδητοποιημενους" αποφοιτους ειτε του ΜΙΘΕ ειτε των αλλων σχολων, ημιμαθεις εγγραμματους, εκπληρωμενες ονειρώξεις μικροαστικων φαντασιακων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
[...] σε αντιθεση με τους "συνειδητοποιημενους" αποφοιτους ειτε του ΜΙΘΕ ειτε των αλλων σχολων, ημιμαθεις εγγραμματους, εκπληρωμενες ονειρώξεις μικροαστικων φαντασιακων.
Μήπως (παρα - ) έπεσε τσουβάλιασμα;


Προσωπικά, έχω παρευρεθεί πολλές φορές σε μαθήματα του παρόντος τμήματος. Συγκεκριμένα, στα μαθήματα: «Γνωσιολογία και Μεταφυσική» , « Φιλοσοφία της Γλώσσας» , « Φιλοσοφία του νου» και ίσως και σε κάποιο άλλο.
Είναι ένα τμήμα που, κατ' εμέ, τείνει να πλάθει τους φοιτητές του σε homines universales.
Ναι, η αποκατάσταση είναι ένα θέμα, κοιτώντας τα επαγγελματικά δικαιώματα που αναγράφονται στο επίσημο site της σχολής. Παντού είναι, απλώς στο συγκεκριμένο τμήμα μου φαίνονται λιγάκι ακαθόριστα. Βέβαια, τα πάντα είναι ρευστά αυτή την εποχή. Οπότε, υπομονή ( ; ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Αγαπημένο... το πιο οργανωμένο τμήμα του πανεπιστημίου μας θαρρώ! Κρίμα που το υποβαθμίζουμε με αυτό το τρόπο, γιατί οι απόφοιτοι του είναι ουσιαστικοί επιστήμονες.

--------

Αυτό είχα πει όταν είχες ρωτήσει για το τμήμα ! :P.
Φυσικά και η ελληνική κοινωνία έχει ελλείψεις! Δεν μπορεί να διαχειριστεί ικανοποιητικά έναν απόφοιτο του τμήματός σας, να δεχτεί δηλαδή τη μεγαλύτερη προσφορά που αυτός μπορεί να δώσει. Μακάρι να υπήρχε πληθώρα ερευνητικών ιδρυμάτων και προγραμμάτων, καθώς και υπηρεσίες/επιχειρηματικές προσπάθειες που να συνειδητοποιούσαν το ρόλο του επιστημολόγου σε μια επικείμενη ανάπτυξη τους.

Βέβαια, η ευρύτητα του αντικειμένου σας δε σας κάνει παντογνώστες. Σε καμιά περίπτωση δεν μπορείτε να αντικαταστήσετε το ρόλου ενός μαθηματικού επειδή διδάσκεστε μαθηματικά, αστροφυσικού λόγω γνώσεων κοσμολογίας, φιλολόγου διότι μελετάτε την ιστορία της φιλοσοφίας κ.λ.π.. Εξάλλου, όταν το όνομα του τίτλου είναι Philosophy & History of Science, προφανώς εννοείται η φιλοσοφία και η ιστορία της επιστήμης και όχι δύο ξεχωριστοί κλάδοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
απο τα καλυτερα τμηματα...προσφερει πολυπλευρεσ γνωσεισ απο μαθηματικα ωσ φιλοσοφια...ειδα το προγραμμα σπουδων και επαθα πλακα!!!τα ατομα που φοιτουν και θα φοιτησουν εκει σιγουρα θα εχουν πολλεσ επαγγελματικεσ προοπτικεσ!!ειδικα με τα καταπληκτικα μεταπτυχιακα που εχει το τμημα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
πάντως οι περισσότεροι πτυχιούχοι του τμήματος ΜΙΘΕ,κάνουν ένα μεταπτυχιακό στο ΟΠΑ και μετά φεύγουν για εξωτερικό,συνήθως Ελβετία και ασκούν το επάγγελμα του οικονομολόγου.
Είναι ένα ενδιαφέρον μεν ,αμφιλεγόμενο δε τμήμα ...έχει ακόμα μέλλον να εξελιχθεί και να ''ανακαλυφθεί'' απο τους τελειόφοιτους λυκείων;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Κατα μεσο ορο ποσα χρονια αποφοιτησης εχει το τμημα?ΕΙναι δυσκολα τα μαθηματα θελει πολυ διαβασμα,πιο δυσκολο απο την νομικη ας πουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Κατα μεσο ορο ποσα χρονια αποφοιτησης εχει το τμημα?ΕΙναι δυσκολα τα μαθηματα θελει πολυ διαβασμα,πιο δυσκολο απο την νομικη ας πουμε?
πιο δυσκολο απο τη νομικη το μιθε:whistle:;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Με τιποτα?Θα μπορουσε...φιλοσοφια φυσικες μαθηματικα εαν το επιπεδο ειναι υψηλο?μπα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Με τιποτα?Θα μπορουσε...φιλοσοφια φυσικες μαθηματικα εαν το επιπεδο ειναι υψηλο?μπα ?
ενα δραμα ειναι αυτο το τμημα-κατι ξερω και το λεω.ποσοι αποφοιτοι του εχουν ξαναδωσει πανελληνιες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
ενα δραμα ειναι αυτο το τμημα-κατι ξερω και το λεω.ποσοι αποφοιτοι του εχουν ξαναδωσει πανελληνιες..
Πολλοι I bet.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros gizmatos

Νεοφερμένος

Ο spiros gizmatos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κανένας απόφοιτος του τμήματος Μ.Ι.Θ.Ε εδώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
ενα δραμα ειναι αυτο το τμημα-κατι ξερω και το λεω.ποσοι αποφοιτοι του εχουν ξαναδωσει πανελληνιες..

Ένα δράμα; Ποιός το λέει αυτό και πώς το ξέρεις το τμήμα αν δεν είσαι μέσα;
Αυτοί που δίνουν δυστυχώς είναι άτομα που μπήκαν από σπόντα στο τμήμα, αφού στην Ελλάδα γονείς/καθηγητές μας πιπιλάν από μικρούς/ες να γίνουμε γιατροί, δικηγόροι, καθηγητές και δάσκαλοι, γι αυτό και ξαναδίνουν. Ε λοιπόν υπάρχουν και άλλα πράγματα πολύ ενδιαφέροντα να ασχοληθεί κανείς. Για απόφοιτους όμως, όπως λες, δεν έχω ακούσει ποτέ τίποτα και το λέω από τα μέσα. Ξέρω αντιθέτως πολλούς που μετά το ΜΙΘΕ σπούδασαν πάνω σε διαφορετικές ειδικότητες που ουσιαστικά δεν θα τους ανοίγονταν καμμία πόρτα για 'κει αν δεν ήταν απόφοιτοί μας.
Με τη Νομική και το Μαθηματικό για παράδειγμα έχουμε καλές σχέσεις.

Όσοι νέοι απόφοιτοι λυκείου και πρωτοετείς του ΜΙΘΕ θέλετε πληροφορίες στείλτε μου ένα pm και μην ακούτε την παραπληροφόρηση ή έστω κάποιες ανακρίβιες. Χωρίς να εννοώ ότι το κάνει κανείς επίτηδες, μπορεί όντως να του διαφεύγουν σημαντικά πράγματα.
Είμαστε πολλοί που στηρίζουμε το τμήμα!

Είναι σχετικά δύσκολο, ναι, κυρίως γιατί οι περισσότεροι φοιτητές είμαστε εκ θεωρητικής κατευθύνσεως και τα τεχνολογικά μαθήματα μας δυσκολεύουν. Μην σας αγχώνει αυτό όμως, γιατί υπάρχε η ευκαιρία να αποκτήσετε κι αυτές τις γνώσεις. Σε πείσμα του συστήματος των κατευθύνσεων και των ειδικοτήτων, θα ήταν ένα καλό στοίχημα με τον εαυτό σας. Εξάλλου με την απαραίτητη προσοχή και θέληση, θα τα περάσετε σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Καλημερα!
Θα μπορουσε καποιος φοιτητης η αποφοιτος να μου δωσει καποιες πληροφοριες για το τμημα αυτο?? Ποιες ειναι οι εντυπωσεις του? Ενδιαφερομαι παρα παρα πολυ, αλλα ακουω τοσο διαφορετικες αποψεις γι' αυτο το τμημα που εχω μπερδευτει. Αξιζει να προσπαθησω η θα ειναι χασιμο χρονου; Θα ηθελα να διαβασω αποψεις ανθρωπων που γνωριζουν η γνωρισαν το τμημα ως φοιτητες.
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Kαλησπέρα.Θέλω να ρωτήσω για το μάθημα "Ιστορία της Τεχνολογίας" που διδάσκεται σε αυτό το εξάμηνο.Αν γνωρίζει κάποιος να πεί πληροφορίες πχ αν είναι δύσκολο,για τον καθηγητή κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Πες τα ρε Κωνσταντινε! Οποιος δεν εχει μπει στο τμημα δεν μπορει να ξερει τι γινεται μεσα σε αυτο! Ειμαι αποφοιτη του Μιθε! Οτι αποριες εχετε μπορειτε να μου στειλετε να σας τις λυσω!

Και κατι ακομη.. οποια σχολη και να τελειωσεις τωρα, ένα ειναι το σιγουρο, δουλεια δεν βρισκεις πανω στο αντικειμενο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top