Βιβλία που έγιναν ταινίες

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Είδα ότι τώρα που είναι καλοκαίρι έχει πάρει φωτιά το φορουμ για ταινίες και βιβλία και είπα να τα ενώσω κάπως...
Λοιπόν ας γράψουμε για βιβλία που έχουν γίνει ταινίες και ποια είναι η γνώμη μας...
Ξεκινάω με όσα έχω διαβάσει, και έχω δει...

1) Άρχοντας των δαχτυλιδιών, πιστεύω ότι δεν έχει γίνει καλύτερη μεταφορά βιβλίου στην οθόνη,δεν έχουν αλλάξει πρόσωπα, καταστάσεις κλπ οι ταινίες ήταν καθαρή αντιγραφή του βιβλίου..! Για αυτό άλλωστε είναι και το αγαπημένο μου! :clapup:
2)Λυκόφως,όταν είχα διαβάσει τα βιβλία, το είχα ερωτευτεί, τρομερό κόλλημα, ακόμη και fanfiction διάβαζα γιατί δεν μπορούσα να το χορτάσω, ήθελα να δω κι άλλα από τα βιβλία, ίσως να συνεχιστεί με άλλα 2-3 :P, οι ταινίες, απλά αξιολύπητες, η πρώτη ταινία που γυρίστηκε πιστεύω ότι αν και είχε χαμηλό επίπεδο, από θέμα κάμερας, γραφικών κλπ ακολούθησε το βιβλίο περισσότερο από τις άλλες, βέβαια αυτό το κάνει και το πρώτο μέρος της τέταρτης ταινίας μέχρι ένα βαθμό,αλλά έχει προσθέσει σκηνικά που δεν υπάρχουν καν στο βιβλίο :mad:
3) Το άρωμα (Das Parfum) στο βιβλίο μπορώ να πω ότι επειδή το διάβασα σχετικά μικρή δυσκολεύτηκα κάπως με το λεξιλόγιο και όλες αυτές τις λεπτομέρειες, αλλά κάτι τέτοιο δεν μπορούσε να λείπει από το βιβλίο αφού ουσιαστικά έπρεπε να περιγράψει, άρωμα και κάτι τέτοιο είναι αρκετά δύσκολο κατ' εμέ,όταν το διάβασα ξανά μεγαλύτερη το ευχαριστήθηκα πιο πολύ και το κατάλαβα καλύτερα αφού δεν είχα τις ίδιες δυσκολίες που είχα πιο παλιά, το μόνο που με νευρίασε ήταν οι στίξεις (οξείες, περισπωμένες κλπ) γιατί είχα παλιά έκδοση, η ταινία μπορώ να πω ήταν απλά υπέροχη,υπέροχη, υπέροχη! Μου άρεσαν τα πάντα, τα σκηνικά, τα κοστούμια, οι ηθοποιοί, ότι ακολούθησε το βιβλίο, όλα! :clapup:
4)Ps i love you, εδώ έχουμε κάτι περίεργο, το βιβλίο δεν είχε καμία σχέση με την ταινία, απλά η κεντρική ιδέα παρέμενε ίδια, όπως και μερικά ονόματα των προσώπων που ήταν στο βιβλίο, από εκεί και πέρα, άλλες καταστάσεις στο βιβλίο τελείως διαφορετικές,με υπερβολικά πολλούς χαρακτήρες γενικά τρομερές διαφορές (για να φανταστείτε, στο βιβλίο η πρωταγωνίστρια είχε 3-4 αδέρφια αν θυμάμαι καλά, που μπερδεύονταν συχνά στα γεγονότα, ενώ στην ταινία είχε μόλις 1 αδερφή)...Γενικά η νύχτα με τη μέρα, και μου άρεσε πιο πολύ η ταινία, πιο λυτή, πιο συμμαζεμένη, να επικεντρώνεται μόνο εκεί που πρέπει, το βιβλίο ήταν ένα χάος....αποτυχία!
5)χάρι ποτερ, δεν θα πω πολλά εδώ, όσες προσπάθειες έκανα να το παρακολουθήσω ή να διαβάσω τα βιβλία έπεσαν στο κενό, δεν το πάω μια,μου κάθεται στο λαιμό...αλλά έκανα προσπάθεια να το δω οπότε το ανέφερα, όπως έχει διαβάσει τα βιβλία και έχει δει τις ταινίες ας γράψει σχόλια...

Θέλω πάρα πολύ να δω τη ταινία αγώνες πείνας, αλλά θέλω πρώτα να διαβάζω το βιβλίο, κάποιος από εσάς το έχει διαβάσει και έχει δει τη ταινία, τι γνώμη έχετε;

Περιμένω και τις δικές σας εντυπώσεις σε ότι έχετε δει!
Kiss-Kiss!

ΥΓ: Ρε σεις έκανα μαλακ*α στο τίτλο, πως το αλλάζω;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Το κορίτσι με το τατουάζ! η ταινία μου άφησε αρκετά καλές εντυπώσεις, οπότε αποφάσισα να πάρω και το βιβλίο..θα το διαβάσω σύντομα και αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
John είναι τέλεια και τα τρία βιβλία της σειράς,τα συνιστώ ανεπιφύλακτα..!;):D
(Διορθώστε τον τίτλο,ανάποδα πάει:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Το κορίτσι με το τατουάζ! η ταινία μου άφησε αρκετά καλές εντυπώσεις, οπότε αποφάσισα να πάρω και το βιβλίο..θα το διαβάσω σύντομα και αυτό!

Έχω μόνο τις ταινίες να σου πω, τα βιβλία οικονομικοί λόγοι με σταμάτησαν από την ιδέα να τα διαβάσω:P
Όταν διαβάσεις το βιβλίο πες μας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΤΗΣ ΟΠΕΡΑΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Παιδιά να λέτε και τις εντυπώσεις σας, αν ταίριαζε το βιβλίο με την ταινία και σχετικά για να ξέρουμε όσοι δεν τα έχουμε διαβάσει\δει που να κινηθούμε...
Το φάντασμα της όπερας μόνο σε ταινία το έχω δει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Tα Χάρι Πότερ είναι από τις χειρότερες μεταφορές που εχω δει ποτέ, κάτι που με στεναχωρεί ιδιαίτερα μιας και τα έχω ιδιαίτερη αγάπη :Ρ.
Μεταφορά που μου άρεσε περισσότερο από το βιβλίο είναι ο Κόμης του Μόντε Κρίστο, που είναι από τις αγαπημένες ταινίες, αν και το βιβλίο δεν είχα την ευκαρία να το τελειώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Επίσης μια πολύ διάσημη ταινία η οποία είναι βασισμένη σε βιβλίο
The da vinci code
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
5)χάρι ποτερ, δεν θα πω πολλά εδώ, όσες προσπάθειες έκανα να το παρακολουθήσω ή να διαβάσω τα βιβλία έπεσαν στο κενό, δεν το πάω μια,μου κάθεται στο λαιμό...αλλά έκανα προσπάθεια να το δω οπότε το ανέφερα, όπως έχει διαβάσει τα βιβλία και έχει δει τις ταινίες ας γράψει σχόλια...
Θέλω πάρα πολύ να δω τη ταινία αγώνες πείνας, αλλά θέλω πρώτα να διαβάζω το βιβλίο, κάποιος από εσάς το έχει διαβάσει και έχει δει τη ταινία, τι γνώμη έχετε;

shame on you.Οι μεταφορες των βιβλιων του harry potter στη μεγαλη οθονη ηταν κάπως αποτυχημένες αλλα τα βιβλια είναι καλογραμμενα και αριστα!!
το hunger games το εχω δει και η ταινια ηταν μετρια.τα βιβλια ομως ειναι παρα πολυ καλα και τα τρια που εχω διαβασει.εχει ωραια πλοκη και με πολλες ανατροπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Παιδιά να λέτε και τις εντυπώσεις σας, αν ταίριαζε το βιβλίο με την ταινία και σχετικά για να ξέρουμε όσοι δεν τα έχουμε διαβάσει\δει που να κινηθούμε...
Το φάντασμα της όπερας μόνο σε ταινία το έχω δει!

Αχά οκ! Με συνεπήρε ο ενθουσιασμός! :D
Βασικά επειδή το έχω κάψει το θέμα, αρχίζω:
Το βιβλίο είναι ένα αριστούργημα γενικά και έχει γίνει πολλές φορές ταινία-θεατρική παράσταση
Η καλύτερη ταινία πιστεύω ότι ήταν αυτή του 2004
Από θεατρικές παραστάσεις καλύτερη ήταν αυτή του 2011 στο Albert Hall (που είναι και γενικότερα το αγαπημένο μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
shame on you.Οι μεταφορες των βιβλιων του harry potter στη μεγαλη οθονη ηταν κάπως αποτυχημένες αλλα τα βιβλια είναι καλογραμμενα και αριστα!!
το hunger games το εχω δει και η ταινια ηταν μετρια.τα βιβλια ομως ειναι παρα πολυ καλα και τα τρια που εχω διαβασει.εχει ωραια πλοκη και με πολλες ανατροπες.

χαχαχαχαχα! Ρε συ έκανα το λάθος να κάτσω να δω πρώτα τις ταινίες, και από την πρώτη ταινία δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη, την βρήκα παιδιάστικη σε στυλ χάνα μοντάνα (μπορείς να με πετροβολήσεις τώρα :P) άσε που με έπαιρνε και ο ύπνος, από κει και πέρα με όσους ξέρω που έχουν κόλλημα αυτό λένε, ότι τα βιβλιά αξίζουν, αλλά επειδή έφαγα κρυάδα από τις ταινίες, βαριέμαι να τα διαβάσω και κάθε φορά που αρχίζω το παρατάω...
Για το αγώνες πείνας επίσης έχω ακούσει αυτό που λες, έχω ακούσει και άτομα όμως που είπαν πολύ καλά λόγια για την ταινία αλλά δεν έχουν διαβάσει το βιβλίο, άρα έχεις αυτή τη γνώμη με την ταινία επειδή διάβασες και τα βιβλία...
Οπότε θα διαβάσω πρώτα τα βιβλία για να μου αρέσουν, και μετά οι ταινίες,για να έχω καλή "γνωριμία" μαζί του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Αχά οκ! Με συνεπήρε ο ενθουσιασμός! :D
Βασικά επειδή το έχω κάψει το θέμα, αρχίζω:
Το βιβλίο είναι ένα αριστούργημα γενικά και έχει γίνει πολλές φορές ταινία-θεατρική παράσταση
Η καλύτερη ταινία πιστεύω ότι ήταν αυτή του 2004
Από θεατρικές παραστάσεις καλύτερη ήταν αυτή του 2011 στο Albert Hall (που είναι και γενικότερα το αγαπημένο μου)

Αγαπάμε the phantom of the opera!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.


Ramin Karimloo --> Πιστεύω ο καλύτερος ηθοποιός που έχει παίξει το φάντασμα.
Και η Κριστίν είναι από τις καλύτερες!

Τσέκαρε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ZoeXal:
Θέλω πάρα πολύ να δω τη ταινία αγώνες πείνας, αλλά θέλω πρώτα να διαβάζω το βιβλίο, κάποιος από εσάς το έχει διαβάσει και έχει δει τη ταινία, τι γνώμη έχετε;

Να τα διαβάσεις. Πολύ ωραία βιβλία με γρήγορη πλοκή και πολλά γεγονοντα σε λίγες σχετικά σελίδες. Δε θα σου πάρει πολύ. Μέσα σε ένα τριήμερο άνετα τελειωνεις την τριλογία. Η ταινία σου αφήνει μια απογοήτευση γιατί στα βιβλία περιγράφονται τόσο καλά οι ήρωες και τα γεγονοντα που σου δημιουργείται κατευθείαν η εικόνα.

Τώρα εγώ θέλω να διαβασω Περηφανεια και Προκατάληψη αν και έχω δει ήδη την ταινία του 2005 με την Keira Nightly.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Να τα διαβάσεις. Πολύ ωραία βιβλία με γρήγορη πλοκή και πολλά γεγονοντα σε λίγες σχετικά σελίδες. Δε θα σου πάρει πολύ. Μέσα σε ένα τριήμερο άνετα τελειωνεις την τριλογία. Η ταινία σου αφήνει μια απογοήτευση γιατί στα βιβλία περιγράφονται τόσο καλά οι ήρωες και τα γεγονοντα που σου δημιουργείται κατευθείαν η εικόνα.

Τώρα εγώ θέλω να διαβασω Περηφανεια και Προκατάληψη αν και έχω δει ήδη την ταινία του 2005 με την Keira Nightly.

Χμμμ οπότε θα τα δανειστώ από τη φίλη μου τελικά!!! :)
Με το περηφάνεια και προκατάληψη έχω πάθει κάτι πολύ περίεργο, αν και μου άρεσε πάρα πολύ με κούρασε αρκετά, έλεγα άντε τελείωνε με αυτό πάμε παρά κάτω :redface:
Δηλαδή αν έπρεπε να διαβάσω ένα βιβλίο που έχω διαβάσει ήδη για να περάσω την ώρα, σίγουρα θα ήταν το τελευταίο στην λίστα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nn@

Νεοφερμένος

Η @nn@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Μεγάλες Προσδοκίες : Η ταίνια διαδραματίζεται σε διαφορετική εποχή .Παρόλο που και το βιβλίο μου άρεσε αρκετά η ταινία μου άρεσε πιο πολύ επειδή διαδραματίζεται σε πιο συγχρονη εποχή . Επίσης αποφεύγονται κάποιες υπερβόλες του βιβλίου .https://www.youtube.com/watch?v=CdE9mJ68Y1I
Επίσης ωραία ταινία η οποία αντικατοπρίζει πλήρως το βιβλίο Jane Eyre https://www.youtube.com/watch?v=UG9A094gp0E
Το Άρωμα
Περηφάνεια και προκατάληψη
the diary of Anne Frank https://www.youtube.com/watch?v=r6OPtrp6Nds
Αυτά τωρα δεν μου έρχονται άλλα................:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.


την ταινια δεν την εχω δει ακομα,αλλα με το βιβλιο εριξα πικρο δακρυ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 122248.jpg
    122248.jpg
    13.4 KB · Εμφανίσεις: 1,038

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.


την ταινια δεν την εχω δει ακομα,αλλα με το βιβλιο εριξα πικρο δακρυ :(

Έχω δει την ταινία, και εκεί πικρό δάκρυ θα ρίξεις :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top