Κακές σχολές 1ου πεδίου

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μου αρέσει πάντως που επιλέγετε καλές και κακές σχολές του ίδιου αντικειμένου κρίνοντας μόνο από την πόλη.Πχ δεν έχετε βάλει σχολές της Αθήνας/Θεσσαλονίκης που σχετίζονται με πολιτικές επιστήμες αλλά έχετε βάλει και τα 2 βαλκανικών σπουδών,το μεσογειακών κτλ.Δηλαδή το Πολιτικής επιστήμης και ιστορίας της Παντείου ή το πολιτικών επιστημών του ΑΠΘ είναι καλύτερα και χρήσιμα επειδή είναι σε "καλά" ιδρύματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Το τμήμα Ιστορίας της τέχνης στη ασκτ δεν είναι κακό.Βέβαια είναι καλύτερα να επιλέξεις ένα τμήμα Φιλοσοφικής για να έχεις την δυνατότητα να δουλέψεις και στην εκπαίδευση και να έχεις και άλλες γνώσεις,αλλά σαν αντικείμενο δεν μπορείς να το πείς κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Μα και οι απόφοιτοι του συγκεκριμένου τμήματος της Α.Σ.Κ.Τ. έχουν δικαίωμα συμμετοχής στον Α.Σ.Ε.Π.. Πάντως ανεξάρτητα από αυτό, η σχολή πρέπει να έχει τρομερό ενδιαφέρον. Μακάρι να ήμουν σε θέση να τη δηλώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στον ασεπ.Ως εκ τούτου είναι μονόδρομος ένα ιστορικό τμήμα οπου διδάσκεσαι αρκετή ιστορία της τέχνης και έχεις βέβαια την δυνατότητα να δουλέψεις ως φιλόλογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στον ασεπ.Ως εκ τούτου είναι μονόδρομος ένα ιστορικό τμήμα οπου διδάσκεσαι αρκετή ιστορία της τέχνης και έχεις βέβαια την δυνατότητα να δουλέψεις ως φιλόλογος.
Αγορά Εργασίας
Θεωρητικοί της τέχνης, κριτικοί της τέχνης, εκπαιδευτικοί της Α'θμιας και Β'θμιας.
Βέβαια, δεν αναφέρει πόσες είναι οι θέσεις που προκηρύσσονται κάθε φορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Αγορά Εργασίας
Θεωρητικοί της τέχνης, κριτικοί της τέχνης, εκπαιδευτικοί της Α'θμιας και Β'θμιας.
Κλάδος ΠΕ 08 Καλλιτεχνικών Μαθημάτων: [Κωδικός: ΠΕ 08.00]

Πτυχίο Καλών Τεχνών (κωδ. 0801) ή Εικαστικών Τεχνών (κωδ. 0802) ή Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών με κατεύθυνση Ζωγραφικής (κωδ. 0803), Γλυπτικής (κωδ. 0804), ή Χαρακτικής (κωδ. 0805) ΑΕΙ Πανεπιστημιακού τομέα της ημεδαπής ή ισότιμο αντίστοιχης ειδικότητας της αλλοδαπής.Επιπλέον, για τους τίτλους που έχουν εκδοθεί στην ημεδαπή απαιτείται και πιστοποιητικό ευδόκιμης παρακολούθησης Θεωρητικών και Ιστορικών Σπουδών ή βεβαίωση ότι έχουν παρακολουθήσει επιτυχώς ειδικά μαθήματα για τη διδασκαλία της τέχνης στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, εφόσον τούτο και για τις δύο περιπτώσεις δεν προκύπτει από τον τίτλο σπουδών.

Με δύο λόγια.Δεν υπάρχει ΠΕ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΤΕΧΝΗΣ στον ασεπ εκπαιδευτικών.Ως εκ τούτου οι απόφοιτοι του τμήματος δεν έχουν την δυνατότητα συμμετοχής.Αλλωστε το λέει και στο site τους.

Επιστηµονικός στόχος και κοινωνική προοπτική
Το Τµήµα Θεωρίας και Ιστορίας της Τέχνης έχει ως βασικό στόχο την κάλυψη ενός σηµαντικού κενού που χαρακτηρίζει την ακαδηµαϊκή αλλά και πολιτισµική ζωή του τόπου. Αν και κράτος-µέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης, η Ελλάδα δεν έχει προσπαθήσει αρκετά για να καταστήσει κοινωνό του ευρωπαϊκού πολιτισµού τόσο τη Δευτεροβάθµια Εκπαίδευση όσο και την Ανώτατη Παιδεία. Οι επιπτώσεις αυτής της παιδευτικής αδράνειας είναι δυστυχώς ορατές σε όλες τις εκφάνσεις της καθηµερινής ζωής του έλληνα πολίτη. Αξιοποιώντας την προνοµιακή γειτνίασή του µε το Τµήµα Εικαστικών Τεχνών της ΑΣΚΤ, το Τµήµα Θεωρίας και Ιστορίας της Τέχνης έχει ως βασικό σκοπό και κυρίαρχης σηµασίας προοπτική να συµβάλλει αποτελεσµατικά στην αναβάθµιση της καλλιτεχνικής και αισθητικής παιδείας του έλληνα πολίτη. Οι απόφοιτοι του Τµήµατος αλλά και οι φοιτητές του Μεταπτυχιακού κύκλου σπουδών -ο οποίος πρόκειται σύντοµα να οργανωθεί- θα µπορούν να προσφέρουν τις γνώσεις και την επιστηµονική τους πείρα σε Πανεπιστήµια, Επιστηµονικά Ινστιτούτα, Μουσεία, Δηµοτικές Πινακοθήκες και κυρίως -αυτή είναι η σηµαντικότερη προσδοκία µας- στη Δευτεροβάθµια Εκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
σε ποιο site μπηκατε σχετικα με τα δικαιωματα;υπαρχουν συγκεντρωμενα σε ενα; (νηπιακες ερωτησεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
ωωω ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Aν εξαιρέσουμε τις ξένες φιλολογίες που είναι χαμηλά καθαρά λόγω μικρής προτίμησης, αλλά και το Μεσογειακών σπουδών, που έχει τρομερό ενδιαφέρον, αλλά έχει μια σύγχιση ως προς το αντικείμενο, τα υπόλοιπα ΑΕΙ είναι για πέταμα (συγνώμη κιόλας!). Και μόλις πρόσεξα ότι το ΑΕΙ βιβλιοθηκονομίας στην Κέρκυρα, είναι χαμηλότερα από το ΤΕΙ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
τα υπόλοιπα ΑΕΙ είναι για πέταμα

Της θεωρητικης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Της θεωρητικης?
Ναι, της θεωρητικής, εννοώ αυτά που είναι κάτω από τη βιβλιοθηκονομία. Βασικά εννοούσα τη θεολογία, αλλά γούστα είναι αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ναι, της θεωρητικής, εννοώ αυτά που είναι κάτω από τη βιβλιοθηκονομία. Βασικά εννοούσα τη θεολογία, αλλά γούστα είναι αυτά.

Ααααα,ναι.Καλα,οι σχολες της θεολογιας δεν επρεπε να υπαρχουν ΚΑΝ.Δεν ειναι επιστημη...στο πανεπιστημιο,τι δουλεια εχουν? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Ααααα,ναι.Καλα,οι σχολες της θεολογιας δεν επρεπε να υπαρχουν ΚΑΝ.Δεν ειναι επιστημη...στο πανεπιστημιο,τι δουλεια εχουν? :P
υπερβολες τωρα
μπορει καποιος να γουσταρει
εξαλλου λογικα μπορεις να κανεις και αλλα πραγματα σε συνδιασμο με αυτο το κλαδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
υπερβολες τωρα
μπορει καποιος να γουσταρει
εξαλλου λογικα μπορεις να κανεις και αλλα πραγματα σε συνδιασμο με αυτο το κλαδο

Φίλη μου έχει πει ότι είναι ενδιαφέρουσα σχολή. Δεν έχω δει το πρόγραμμα σπουδών και δεν θέλω να πω κάτι που δεν ισχύει, αλλά δεν καταλαβαίνω ας πούμε ποια η διαφορά Κοινωνικής και Ποιμαντικής Θεολογίας, ώστε να υπάρχουν δύο τμήματα. Τέλος πάντων, δεν μου πέφτει και λόγος, τη γνώμη μας λέμε! Ισως να έχει ενδιαφέρον να συνεχίσεις σε ερευνητικό επίπεδο (?).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Φίλη μου έχει πει ότι είναι ενδιαφέρουσα σχολή. Δεν έχω δει το πρόγραμμα σπουδών και δεν θέλω να πω κάτι που δεν ισχύει, αλλά δεν καταλαβαίνω ας πούμε ποια η διαφορά Κοινωνικής και Ποιμαντικής Θεολογίας, ώστε να υπάρχουν δύο τμήματα. Τέλος πάντων, δεν μου πέφτει και λόγος, τη γνώμη μας λέμε! Ισως να έχει ενδιαφέρον να συνεχίσεις σε ερευνητικό επίπεδο (?).
ρε φανταζομαι κατι σε φαση φιλοσοφια και θεολογια
μου φαινεται καλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
ρε φανταζομαι κατι σε φαση φιλοσοφια και θεολογια
μου φαινεται καλο

Εχω κατι γνωστους που ειναι στην κοινωνικη και ποι. θεολογια,αλλα και στην σκετη θεολογια.Fail κατασταση...περισσοτερο λενε οτι σπουδαζουν στο ΑΠΘ παρα τι σπουδαζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εχω κατι γνωστους που ειναι στην κοινωνικη και ποι. θεολογια,αλλα και στην σκετη θεολογια.Fail κατασταση...περισσοτερο λενε οτι σπουδαζουν στο ΑΠΘ παρα τι σπουδαζουν...
Όλοι βρίζουν την Θεολογία μέχρι να.. περάσουν σε αυτή!

Karma is a bitch. Τα'χει πεί και ο Γιώργος. :P
Κακές σχολές 1ου πεδίου

Εεεχμ,όλες? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Όλοι βρίζουν την Θεολογία μέχρι να.. περάσουν σε αυτή!

Karma is a bitch. Τα'χει πεί και ο Γιώργος.

Εγω δεν θα την γευτω ποτε στην ζωη μου και ετσι...ασε να την βριζω χωρις να περασω ποτε σε αυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Μου αρέσει πάντως που επιλέγετε καλές και κακές σχολές του ίδιου αντικειμένου κρίνοντας μόνο από την πόλη.Πχ δεν έχετε βάλει σχολές της Αθήνας/Θεσσαλονίκης που σχετίζονται με πολιτικές επιστήμες αλλά έχετε βάλει και τα 2 βαλκανικών σπουδών,το μεσογειακών κτλ.Δηλαδή το Πολιτικής επιστήμης και ιστορίας της Παντείου ή το πολιτικών επιστημών του ΑΠΘ είναι καλύτερα και χρήσιμα επειδή είναι σε "καλά" ιδρύματα?

έχεις ένα θεματάκι με τα τμήματα Πολιτικών Επιστημών ή μου φαίνεται;;;:P:P:P:P:P:P:whistle:

πάντως για μένα κακές σχολές δεν υπάρχουν... ότι θα μπορούσε να γίνει συγχώνευση π.χ. τμημάτων φιλοσοφικής, όπως αναφέρθηκε, ναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top