Η γνώμη σας για την εφαρμογή των νόμων

apla

Νεοφερμένος

Ο apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Τί βλακείες λέτε μωρέ; Δεν είναι παράνομο νομίζετε αυτό που έκαναν;
Μπορώ να βγαίνω στο δρόμο και να μουτζώνω όποιο θέλω, να τον βρίζω, να του πετάω γιαούρτια και όλα τα παρεμφερή και να μην έχω επιπτώσεις; Και λίγα τους κάνανε. Λίγος σεβασμός δεν έβλαξε ποτέ κανένα. Μας το παίζουνε αγανακτισμένα τα 15χρονα και θέλουνε να τους πούμε και μπράβο.
Αλλά δε φταίνε αυτά, αυτοί που τα υποστηρίζουν φταίνε αλλιώς δε θα γίνονταν (στην παρούσα περίπτωση εσείς).
Άντε, καλό απόγεμα. (να βλέπω τα - για να σιγουρευτώ ότι έχω δίκιο)

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Έδωσαν μούντζα και πήραν αποβολή"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Τί βλακείες λέτε μωρέ; Δεν είναι παράνομο νομίζετε αυτό που έκαναν;
Μπορώ να βγαίνω στο δρόμο και να μουτζώνω όποιο θέλω, να τον βρίζω, να του πετάω γιαούρτια και όλα τα παρεμφερή και να μην έχω επιπτώσεις; Και λίγα τους κάνανε. Λίγος σεβασμός δεν έβλαξε ποτέ κανένα. Μας το παίζουνε αγανακτισμένα τα 15χρονα και θέλουνε να τους πούμε και μπράβο.
Αλλά δε φταίνε αυτά, αυτοί που τα υποστηρίζουν φταίνε αλλιώς δε θα γίνονταν (στην παρούσα περίπτωση εσείς).
Άντε, καλό απόγεμα. (να βλέπω τα - για να σιγουρευτώ ότι έχω δίκιο)

Γιαούρτια είναι physical επίθεση, χειρονομίες και λόγια ό,τι θες μπορείς να κάνεις στην ελευθερία του λόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Όταν τα παιδάκια και όλοι όσοι έκαναν παρέλαση γυρνούσαν το κεφάλι στους "επισήμους" ήταν καλά ε; Τότε όλοι τους (για τους πολιτικούς πάντα μιλάω) ήταν υπέρ των παρελάσεων και δεν έχαναν ευκαιρία να τρέξουν σε κάποια παρέλαση για το γόητρό τους. Γιατί γουστάρουν το χειροκρότημα αλλά όταν φάνε το γιαουρτάκι τους κακοφαίνεται. Αλλά κανένας δεν τους έχει πει ότι η θέση τους είναι για να δέχονται και τα χειροκροτήματα αλλά και τα γιαούρτια και τις μούντζες.

Ωραία δημοκρατία έχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apla

Νεοφερμένος

Ο apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Γιαούρτια είναι physical επίθεση, χειρονομίες και λόγια ό,τι θες μπορείς να κάνεις στην ελευθερία του λόγου.

Μάλιστα. Οπότε συμπερασματικά η βία είναι κατακριτέα μόνο όταν είναι φυσική. Άρα οι άλλες μορφές βίας (ψυχολογική, συναισθηματική, λεκτική, κτλ.) δεν πρέπει να τιμωρούνται. Πολύ ωραία.
Μπορείς να γράψεις ό,τι θέλεις για μένα. Άλλωστε 14 χρονών είσαι. Το θέμα είναι όσο μεγαλώνεις και εσύ και οι συνομήλικοι σου (στη φυσική και τη νοητική ηλικία) να βάλετε μυαλό. Έχετε λίγο καιρό μπροστά σας, όμως μετά από λίγο δε θα υπάρχουν δικαιολογίες. Καλή τύχη λοιπόν.

Όταν τα παιδάκια και όλοι όσοι έκαναν παρέλαση γυρνούσαν το κεφάλι στους "επισήμους" ήταν καλά ε; Τότε όλοι τους (για τους πολιτικούς πάντα μιλάω) ήταν υπέρ των παρελάσεων και δεν έχαναν ευκαιρία να τρέξουν σε κάποια παρέλαση για το γόητρό τους. Γιατί γουστάρουν το χειροκρότημα αλλά όταν φάνε το γιαουρτάκι τους κακοφαίνεται. Αλλά κανένας δεν τους έχει πει ότι η θέση τους είναι για να δέχονται και τα χειροκροτήματα αλλά και τα γιαούρτια και τις μούντζες.

Ωραία δημοκρατία έχουμε.

Όχι φίλη μου, η θέση τους δεν είναι για να τρώνε γιαούρτια και μούντζες. Αυτά καλώς η κακώς (προφανώς καλώς κατ' εμέ) τιμωρούνται από τη νομοθεσία. Και όποιος χρησιμοποιεί τις τακτικές αυτές πρέπει να τιμωρείται. Δε μπορούμε επειδή δε γουστάρουμε κάποιον να τον φτύνουμε, να τον βρίζουμε, να τον χτυπάμε και δε ξέρω τί άλλο. Οπότε πρέπει να βρούμε κάποιο άλλο τρόπο να εκφράσουμε τη δυσαρέσκεια μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Όχι φίλη μου, η θέση τους δεν είναι για να τρώνε γιαούρτια και μούντζες. Αυτά καλώς η κακώς (προφανώς καλώς κατ' εμέ) τιμωρούνται από τη νομοθεσία. Και όποιος χρησιμοποιεί τις τακτικές αυτές πρέπει να τιμωρείται. Δε μπορούμε επειδή δε γουστάρουμε κάποιον να τον φτύνουμε, να τον βρίζουμε, να τον χτυπάμε και δε ξέρω τί άλλο. Οπότε πρέπει να βρούμε κάποιο άλλο τρόπο να εκφράσουμε τη δυσαρέσκεια μας.

Κάτσε ρε φίλε, δηλαδή η θέση τους ποια είναι;; Να τρώνε λεφτά (ακόμη και τώρα) και να τους χειροκροτούμε;; Όχι, είναι τέτοια η θέση τους που θα πρέπει να δέχονται και το "μπράβο" και το "αι σιχτίρ". Και στην τελική να σου πω και κάτι; Από τη στιγμή που δεν εφαρμόζονται στοιχειώδεις νομοθεσίες γιατί να ακολουθήσω εγώ τους δικούς τους νόμους;; Γιατί να τιμωρηθώ εγώ όταν βλέπω ότι τόσα λαμόγια τριγυρνούν έξω και συνεχίζουν να τρώνε; Ας μην μιλάμε για νόμους και βλακείες στη χώρα της παρανομίας. Έλεος δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όχι φίλη μου, η θέση τους δεν είναι για να τρώνε γιαούρτια και μούντζες. Αυτά καλώς η κακώς (προφανώς καλώς κατ' εμέ) τιμωρούνται από τη νομοθεσία. Και όποιος χρησιμοποιεί τις τακτικές αυτές πρέπει να τιμωρείται. Δε μπορούμε επειδή δε γουστάρουμε κάποιον να τον φτύνουμε, να τον βρίζουμε, να τον χτυπάμε και δε ξέρω τί άλλο. Οπότε πρέπει να βρούμε κάποιο άλλο τρόπο να εκφράσουμε τη δυσαρέσκεια μας.

Εγώ λέω να τους φυλακίσουμε ισόβια για εθνική προδοσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apla

Νεοφερμένος

Ο apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Από τη στιγμή που δεν εφαρμόζονται στοιχειώδεις νομοθεσίες γιατί να ακολουθήσω εγώ τους δικούς τους νόμους;; Γιατί να τιμωρηθώ εγώ όταν βλέπω ότι τόσα λαμόγια τριγυρνούν έξω και συνεχίζουν να τρώνε; Ας μην μιλάμε για νόμους και βλακείες στη χώρα της παρανομίας. Έλεος δηλαδή.

Τί εννοείς δεν εφαρμόζονται στοιχειώδεις νομοθεσίες; Ποιους δικούς τους νόμους; Οι νόμοι δεν είναι κάποιων συγκεκριμένα, είναι της ολότητας. Άμα έχεις κάποια στοιχεία σχετικά με άτομα που παρανομούν μπορείς άνετα να πας στον εισαγγελέα και το θέμα θα διευθετηθεί.
Επειδή κάποιοι παρανομούν και μπορεί για κάποιους λόγους να μην έχουν τιμωρηθεί αρκετά ή και καθόλου σημαίνει ότι πρέπει να ακολουθήσουμε όλοι το παράδειγμα τους; Να καταργήσουμε τους νόμους και το Σύνταγμα και να βασιλέψει η αναρχία; Ενδιαφέρουσα άποψη αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς η πλειοψηφία των Ελλήνων πολιτών δε νομίζω να την επικροτούν και τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
apla επίτηδες κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις τι εννοεί για να το παίξεις έξυπνος και δεν ξέρω τι, ή στα αλήθεια αδυνατείς να καταλάβεις το νόημα του μηνύματος της?

Καταρχάς λες ότι πρέπει να παραδίδουμε άτομα που παρανομούν στον εισαγγελέα.

.

.

.

LOLWTF. Δεν παίζει καν να κάνω τον κόπο να σου εξηγήσω γιατί δεν μπορείς να το κάνεις εσύ αυτό στον κάθε πολιτικό.

Και κανείς δεν είπε να βασιλέψει η αναρχία, όχι διαχρονικά τουλάχιστον. Απλώς αντιστεκόμαστε στην δικτατορία των ημερών μας. Δεν νομίζω να μπορούμε να αντισταθούμε ειρηνικά, κάνοντας μηνύσεις. Αν ήταν τα πράγματα όπως τα περιγράφεις, ακόμα θα είχαμε αυτοκρατορίες, βασιλιάδες και φέουδα. Κάποια στιγμή επικράτησε αναρχία, ανατράπηκε το σύστημα και προσωρινά οι άνθρωποι είχαν κερδίσει την ελευθερία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apla

Νεοφερμένος

Ο apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Και κανείς δεν είπε να βασιλέψει η αναρχία, όχι διαχρονικά τουλάχιστον. Απλώς αντιστεκόμαστε στην δικτατορία των ημερών μας. Δεν νομίζω να μπορούμε να αντισταθούμε ειρηνικά, κάνοντας μηνύσεις. Αν ήταν τα πράγματα όπως τα περιγράφεις, ακόμα θα είχαμε αυτοκρατορίες, βασιλιάδες και φέουδα. Κάποια στιγμή επικράτησε αναρχία, ανατράπηκε το σύστημα και προσωρινά οι άνθρωποι είχαν κερδίσει την ελευθερία τους.

Ναι αγοράκι μου, με τη μόνη διαφορά ότι σήμερα εγώ, εσύ και οποιοσδήποτε επιλέγει τους αντιπροσώπους του στη Βουλή (εκλέγοντας τους κάθε ένα ορισμένο χρονικό διάστημα). Έχεις καταλάβει ότι συγκρίνεις αυτοκρατορίες και φεουδαρχίες με την Προεδρευόμενη Κοινοβουλευτική Δημοκρατία; Ήμαρτον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η καραμέλα περί δημοκρατικής ψήφου κάθε 4 χρόνια (να βράσω την δημοκρατία) πρέπει να σταματήσει να υφίσταται, πόσο μάλλον όταν βομβαρδιζόμαστε καθημερινά από τις προθέσεις των ΜΜΕ.

Προεδρευόμενη Κοινοβουλευτική Δημοκρατία μου λες εσύ, Επιλεγόμενη Δικτατορία το λέω εγώ. Μας πλασάρουν αυτούς που θα βγουν είτε παραμυθιάζοντας τον απλό λαό, είτε αποκόπτοντας τις εναλλακτικές λύσεις. Ελεγχόμενη Παγκόσμια Κυριαρχία είναι αυτό. Αποφασίζουν ποιοι θα πεινάσουν και πότε. Παραβιάζουν κάθε δημοκρατική αξία αυτήν την στιγμή στην χώρα μας με νέες μεθόδους, δεν χρειάζονται πλέον στρατεύματα στον δρόμο, το πετυχαίνουν με "νομικό", δημοκρατικό τρόπο, και εσύ εξυμνείς το πολίτευμα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apla

Νεοφερμένος

Ο apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Η καραμέλα περί δημοκρατικής ψήφου κάθε 4 χρόνια (να βράσω την δημοκρατία) πρέπει να σταματήσει να υφίσταται, πόσο μάλλον όταν βομβαρδιζόμαστε καθημερινά από τις προθέσεις των ΜΜΕ.

Προεδρευόμενη Κοινοβουλευτική Δημοκρατία μου λες εσύ, Επιλεγόμενη Δικτατορία το λέω εγώ. Μας πλασάρουν αυτούς που θα βγουν είτε παραμυθιάζοντας τον απλό λαό, είτε αποκόπτοντας τις εναλλακτικές λύσεις. Ελεγχόμενη Παγκόσμια Κυριαρχία είναι αυτό. Αποφασίζουν ποιοι θα πεινάσουν και πότε. Παραβιάζουν κάθε δημοκρατική αξία αυτήν την στιγμή στην χώρα μας με νέες μεθόδους, δεν χρειάζονται πλέον στρατεύματα στον δρόμο, το πετυχαίνουν με "νομικό", δημοκρατικό τρόπο, και εσύ εξυμνείς το πολίτευμα μας.

Εντάξει μεγάλε γκουρού, άλλη φορά θα βάζουμε μόνο εσένα να ψηφίζεις. Άλλωστε ο παραμυθιασμένος απλός λαός είναι πολύ λίγος για κάτι τέτοιο.
Τί αποκόπτοντας τις εναλλακτικές λύσεις; Όποιος θέλει γίνεται υποψήφιος αρκεί να τηρεί τα κριτήρια που χρειάζονται (να είναι ενήλικας, να έχει ικανότητα προς δικαιοπραξία και να μην έχει καταδικαστεί για κακούργημα). Τόσο απλό. Και ο λαός επιλέγει αυτούς που θέλει. Ακόμα πιο απλό. Τί Δικτατορίες; Δικτατορικές απόψεις είναι να λες ότι <<ο απλός λαός παραμυθιάζεται και μόνο εγώ και οι φίλοι μου ξέρουμε την αλήθεια και μουτζώνουμε και βρίζουνε τις επιλογές του "απλού λαού" γιατί είναι για τα μπάζα>>. Μπράβο, θα πας μπροστά. Και εσύ και οι φίλοι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Όχι φίλη μου, η θέση τους δεν είναι για να τρώνε γιαούρτια και μούντζες. Αυτά καλώς η κακώς (προφανώς καλώς κατ' εμέ) τιμωρούνται από τη νομοθεσία. Και όποιος χρησιμοποιεί τις τακτικές αυτές πρέπει να τιμωρείται. Δε μπορούμε επειδή δε γουστάρουμε κάποιον να τον φτύνουμε, να τον βρίζουμε, να τον χτυπάμε και δε ξέρω τί άλλο. Οπότε πρέπει να βρούμε κάποιο άλλο τρόπο να εκφράσουμε τη δυσαρέσκεια μας.

ναι έχεις δίκιο.Η τωρινή θέση τους είναι στην φυλακή όχι απλώς γιαούρτια και μούντζες.Αλλά επειδή φυλακή θα μπουν τον κόκκινο μαη καλύτερα να τους δίνουμε μούντζες και να τους πετάμε γιαούρτια μπας και λερωθούν τα κουστούμια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ναι έχεις δίκιο.Η τωρινή θέση τους είναι στην φυλακή όχι απλώς γιαούρτια και μούντζες.Αλλά επειδή φυλακή θα μπουν τον κόκκινο μαη καλύτερα να τους δίνουμε μούντζες και να τους πετάμε γιαούρτια μπας και λερωθούν τα κουστούμια τους.

Δεν είναι όλοι για την φυλακή η μειοψηφία είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apla

Νεοφερμένος

Ο apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
ναι έχεις δίκιο.Η τωρινή θέση τους είναι στην φυλακή όχι απλώς γιαούρτια και μούντζες.Αλλά επειδή φυλακή θα μπουν τον κόκκινο μαη καλύτερα να τους δίνουμε μούντζες και να τους πετάμε γιαούρτια μπας και λερωθούν τα κουστούμια τους.

Στη φυλακή; Γιατί το λες αυτό;
Σχετικά με τις μούτζες και τα γιαούρτια απάντησα ήδη ότι είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ και ΛΑΘΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μάθε λοιπόν ότι ό,τι έχουν κάνει μέχρι τώρα στην βουλή είναι παράνομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apla

Νεοφερμένος

Ο apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Μάθε λοιπόν ότι ό,τι έχουν κάνει μέχρι τώρα στην βουλή είναι παράνομο.

Από ποια άποψη; Συγκεκριμένα στοιχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Στη φυλακή; Γιατί το λες αυτό;
Σχετικά με τις μούτζες και τα γιαούρτια απάντησα ήδη ότι είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ και ΛΑΘΟΣ.


παρανομο ειναι να ριξεις μουτζα καλε??? τοτε ολη η ελλαδα θα πρεπε να ναι μεσα :confused:


οσο για το λαθος ασε βαριεμαι να γραφω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Από ποια άποψη; Συγκεκριμένα στοιχεία.

Δεν είμαι οικονομολόγος αλλά αν ακούσεις έστω και μια φορά τον Καζάκη θα σου παραθέσει άπειρα στοιχεία. Μα καλά τόσο μη ενημερωμένος είσαι?

Α ένα απλό παράδειγμα, η οποία δεν είναι κλεψία αλλά παράνομη ενέργεια, είναι η ψήφιση του μνημονίου, του πρώτου ακόμα δεν μιλάω για το υπερπαράνομο δεύτερο, την στιγμή που η πλειοψηφία του λαού δεν το ήθελε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

apla

Νεοφερμένος

Ο apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Δεν είμαι οικονομολόγος αλλά αν ακούσεις έστω και μια φορά τον Καζάκη θα σου παραθέσει άπειρα στοιχεία. Μα καλά τόσο μη ενημερωμένος είσαι?

Και από πότε οι οικονομολόγοι έγιναν δικαστές και εισαγγελείς και αποφασίζουν επί παντώς επιστητού; Έχει τύχει να τον ακούσω κάποιες φορές και με συγχωρείς αλλά δεν τον αναγνωρίζω ως αυθεντία. Και φυσικά δεν έχει ούτε τη γνώση ούτε την αρμοδιότητα για να κρίνει παράνομο το μνημόνιο και το οποιοδήποτε μνημόνιο.

Και φυσικά το αν θέλει κάτι η πλειοψηφία του ελληνικού λαού μια συγκεκριμένη στιγμή δεν έχει τόση σημασία (καλώς ή κακώς). Αυτοί που αποφασίζουν είναι οι εκλεγμένοι αντιπρόσωποι του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παραλογίζεσαι, από την κυβέρνηση σε βάλανε να γράφεις εδώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top