Αξιοκρατία στο Πανεπιστήμιο

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
και μια ερωτηση που παντα ειχα,αν παω και ενταχθω σε μια παραταξη,τι κερδιζω;;;:hmm::hmm::hmm:
Ανάλογα το πόσο βαθιά χωμένος είσαι. Από απλές σημειώσεις, τα θέματα που θα πέσουν στην επόμενη εξεταστική, την εισαγωγή σε μεταπτυχιακά προγράμματα, το πέρασμα μαθημάτων στα οποία μπορεί να μην έχεις πατήσει ποτέ, μέχρι και διορισμούς και βολέματα σε διάφορες θέσεις δημοσίου.

Σημείωση συντονιστή:
Το θέμα προήλθε από το thread Πρώτη μέρα στο Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Ανάλογα το πόσο βαθιά χωμένος είσαι. Από απλές σημειώσεις, τα θέματα που θα πέσουν στην επόμενη εξεταστική, την εισαγωγή σε μεταπτυχιακά προγράμματα, το πέρασμα μαθημάτων στα οποία μπορεί να μην έχεις πατήσει ποτέ, μέχρι και διορισμούς και βολέματα σε διάφορες θέσεις δημοσίου.
τοσο πολυ ε;;;αλλα να φανταστω θα πρεπει να καταναλωνεις πολυ χρονο σε αυτα ε;;;τα θεματα που θα πεσουν μου φαινονται λιγο too much και φυσικα το bold δεν νομιζω να ισχυει,ουτε στα πανεπιστημια δεν υπαρχει αξιοκρατια;;;;τωρα αυτο με το δημοσιο που λες ναι λογικο φαινεται στην μετεπειτα πορεια σου(μετα την σχολη...)αλλα αυτο που δεν ξερω ειναι γιατι να τα κανεις ολα αυτα αν δεν ανηκεις σε καποιο κομμα της ''εξουσιας'':hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
τοσο πολυ ε;;;αλλα να φανταστω θα πρεπει να καταναλωνεις πολυ χρονο σε αυτα ε;;;τα θεματα που θα πεσουν μου φαινονται λιγο too much και φυσικα το bold δεν νομιζω να ισχυει,ουτε στα πανεπιστημια δεν υπαρχει αξιοκρατια;;;;
Ρε συ σόρρυ αλλά πλάκα μας κάνεις; Έχεις την εντύπωση ότι υπάρχει αξιοκρατία; Από τους καθηγητές δες, από αυτούς που παίρνουν στα μεταπτυχιακά, από αυτούς που διορθώνουν τα γραπτά και πως και ότι άλλο θες.. Εντάξη σίγουρα δεν είναι έτσι παντού και πάντα αλλά δε μπορεί να μην έχεις ακούσει τέτοιες !@#$
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
τοσο πολυ ε;;;αλλα να φανταστω θα πρεπει να καταναλωνεις πολυ χρονο σε αυτα ε;;;τα θεματα που θα πεσουν μου φαινονται λιγο too much και φυσικα το bold δεν νομιζω να ισχυει,ουτε στα πανεπιστημια δεν υπαρχει αξιοκρατια;;;;τωρα αυτο με το δημοσιο που λες ναι λογικο φαινεται στην μετεπειτα πορεια σου(μετα την σχολη...)αλλα αυτο που δεν ξερω ειναι γιατι να τα κανεις ολα αυτα αν δεν ανηκεις σε καποιο κομμα της ''εξουσιας'':hmm::hmm::hmm:

Ο Φοιτητής

Ο φοιτητής αυτός ξεκίνησε τις σπουδές του το 2000. Σχεδόν αμέσως εγγράφηκε στην Φοιτητική Παράταξη και μπήκε δυναμικά στον «στοίβο». Ο ζήλος του ήταν τέτοιος που σχεδόν αμέσως έγινε εκπρόσωπος της σχολής στα κεντρικά της παράταξης. Για να πετύχει όμως την τέλεια δικτύωση, παραμέλησε τα μαθήματά του. Έτσι δεν πατούσε σχεδόν ποτέ στα εργαστήρια -όπου η παρουσία είναι υποχρεωτική και πάνω από 2 απουσίες σημαίνει «κόψιμο»- και δεν παρακολούθησε ποτέ θεωρητική παράδοση. Παρόλα αυτά ο εν λόγω φοιτητής πήρε πτυχίο σε 4 χρόνια ακριβώς με καλή απόδοση και σχεδόν αμέσως μετά την ορκωμοσία προσελήφθηκε σε δημόσιο φορέα εν έτη 2004-2005 (Σκάνδαλο 1ο μέρος α)

Ο Καθηγητής


Ο Καθηγητής αυτός είναι φιλικά προσκείμενος σε ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα. Για αρκετά χρόνια υπήρξε διευθυντής τμήματος και πρόεδρος της σχολής. Ο ίδιος παρέδιδε -και εξακολουθεί να έχει την «πατρότητα» δύο από τα αποκαλούμενα μαθήματα-παλούκια της σχολής (ουσιαστικά είναι ένα μάθημα που χωρίζεται σε δύο μέρη και εξάμηνα) αφου κατά μέσο όρο χρειάζονται 3 απόπειρες για κάθε φοιτητή για να περάσει το μάθημα με 5!
Η φοιτητική παράταξη στην οποία ανήκει ο φοιτητής υποστήριζε τον Καθηγητή στις εκλογές των καθηγητών όποτε έβαζε υποψηφιότητα για πρόεδρος ή διευθυντής!(για όσους ίσως δεν γνωρίζουν ένα μέρος του Δ.Σ. των φοιτητών συμμετέχει σε αυτές τις εκλογές). Κατά μία διαβολική σύμπτωση ο φοιτητής αυτός πέρασε το μάθημα του καθηγητή με την πρώτη και χωρίς καν να παρακολουθεί το μάθημα (Σκάνδαλο 1ο μέρος β)!!!!!. Ενώ φοιτητές «φυτά» δεν τα κατάφεραν καν.


https://otilaxei.yupiblogs.gr/posts/608,%CE%97+%CE%A3%CE%91%CE%A0%CE%99%CE%9B%CE%91+%CE%A4%CE%A9%CE%9D+%CE%A6%CE%9F%CE%99%CE%A4%CE%97%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%A9%CE%9D+%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%9E%CE%95%CE%A9%CE%9D:+%CE%97+%CE%A9%CE%A1%CE%91+%CE%A4%CE%A9%CE%9D+%CE%91%CE%A0%CE%9F%CE%9A.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Ρε συ σόρρυ αλλά πλάκα μας κάνεις; Έχεις την εντύπωση ότι υπάρχει αξιοκρατία; Από τους καθηγητές δες, από αυτούς που παίρνουν στα μεταπτυχιακά, από αυτούς που διορθώνουν τα γραπτά και πως και ότι άλλο θες.. Εντάξη σίγουρα δεν είναι έτσι παντού και πάντα αλλά δε μπορεί να μην έχεις ακούσει τέτοιες !@#$
ε οκ εχω ακουσει αλλα δεν το πιστευω και τοσο,μια καποια θα υπαρχει δεν μπορει.Κυριως στις υψηλοβαθμες σχολες που τα παιδια μπαινουν με διαβασμα πολυ λες να κατεβω απο το ροζ συννεφακι μου ε;;:hmm::hmm:
Ο Φοιτητής

Ο φοιτητής αυτός ξεκίνησε τις σπουδές του το 2000. Σχεδόν αμέσως εγγράφηκε στην Φοιτητική Παράταξη και μπήκε δυναμικά στον «στοίβο». Ο ζήλος του ήταν τέτοιος που σχεδόν αμέσως έγινε εκπρόσωπος της σχολής στα κεντρικά της παράταξης. Για να πετύχει όμως την τέλεια δικτύωση, παραμέλησε τα μαθήματά του. Έτσι δεν πατούσε σχεδόν ποτέ στα εργαστήρια -όπου η παρουσία είναι υποχρεωτική και πάνω από 2 απουσίες σημαίνει «κόψιμο»- και δεν παρακολούθησε ποτέ θεωρητική παράδοση. Παρόλα αυτά ο εν λόγω φοιτητής πήρε πτυχίο σε 4 χρόνια ακριβώς με καλή απόδοση και σχεδόν αμέσως μετά την ορκωμοσία προσελήφθηκε σε δημόσιο φορέα εν έτη 2004-2005 (Σκάνδαλο 1ο μέρος α)
και αντε οκ πως αυτο ισχυει,σε ποια σχολη;;;επισης,ε τι στο διαολο ολοι οι καθηγητες ηταν απο την δικη του κομματικη παραταξη;;;και με ποσο πηρε το πτυχιο;;;αυτα τα σκανδαλα απο την στιγμη που δεν εχουν ονομα δεν ειναι παρα ιστοριουλες:whistle::whistle:

Ο Καθηγητής


Ο Καθηγητής αυτός είναι φιλικά προσκείμενος σε ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα. Για αρκετά χρόνια υπήρξε διευθυντής τμήματος και πρόεδρος της σχολής. Ο ίδιος παρέδιδε -και εξακολουθεί να έχει την «πατρότητα» δύο από τα αποκαλούμενα μαθήματα-παλούκια της σχολής (ουσιαστικά είναι ένα μάθημα που χωρίζεται σε δύο μέρη και εξάμηνα) αφου κατά μέσο όρο χρειάζονται 3 απόπειρες για κάθε φοιτητή για να περάσει το μάθημα με 5!
ωχωχωχω μην μου λες τετοια...τοσο δυσκολα ειναι τα μαθηματα στην σχολη μας,δεν την βγαζουμε ουτε σε 6χρονια:/::/:
Η φοιτητική παράταξη στην οποία ανήκει ο φοιτητής υποστήριζε τον Καθηγητή στις εκλογές των καθηγητών όποτε έβαζε υποψηφιότητα για πρόεδρος ή διευθυντής!(για όσους ίσως δεν γνωρίζουν ένα μέρος του Δ.Σ. των φοιτητών συμμετέχει σε αυτές τις εκλογές). Κατά μία διαβολική σύμπτωση ο φοιτητής αυτός πέρασε το μάθημα του καθηγητή με την πρώτη και χωρίς καν να παρακολουθεί το μάθημα (Σκάνδαλο 1ο μέρος β)!!!!!. Ενώ φοιτητές «φυτά» δεν τα κατάφεραν καν.
εξακολουθει να μου φαινεται too much και αντε εγινε σε ενα μαθημα,γενικα δεν ισχυει,εννοω οκ ολοι οι καθηγητες υποστηριζουν το κομμα σου;;;και αν ναι εστω 1-2 που δεν το υποστηριζουν γιατι να σε περασουν;;;;


[/QUOTE]δεν ειναι εγκυρη πηγη αποτελει blog,ουτε καν αρθρο απο (online)εφημεριδα:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
τα θεματα που θα πεσουν μου φαινονται λιγο too much και φυσικα το bold δεν νομιζω να ισχυει,ουτε στα πανεπιστημια δεν υπαρχει αξιοκρατια;;;;

εξακολουθει να μου φαινεται too much και αντε εγινε σε ενα μαθημα,γενικα δεν ισχυει,εννοω οκ ολοι οι καθηγητες υποστηριζουν το κομμα σου;;;και αν ναι εστω 1-2 που δεν το υποστηριζουν γιατι να σε περασουν;;;;
Πολύ σίγουρο σε βλέπω :whistle:

αυτα τα σκανδαλα απο την στιγμη που δεν εχουν ονομα δεν ειναι παρα ιστοριουλες:whistle::whistle:
Ετοιμάσου, σου έχω κι άλλη ιστοριούλα παρακάτω

δεν ειναι εγκυρη πηγη αποτελει blog,ουτε καν αρθρο απο (online)εφημεριδα:whistle::whistle:
Ωραία, εφέσον δεν σε πείθει το blog (μην περιμένεις πάντως να τα δεις αυτά σε κανα site απ'το Υπουργείο Παιδείας) ελπίζω η εκπομπή απ'το κουτί της Πανδώρας, στην οποία μιλάνε Πρυτάνεις, Καθηγητές και φοιτητές, να σε πείσει. Γι'αυτό ΔΕΣ ΤΗΝ !!

λες να κατεβω απο το ροζ συννεφακι μου ε;;:hmm::hmm:
Ναι. Ίσως αυτό σε βοηθήσει: https://www.koutipandoras.gr/?p=3133
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Ναι. Ίσως αυτό σε βοηθήσει: https://www.koutipandoras.gr/?p=3133

Β,Γ,Δ Μέρη.Χάρη,σ'ευχαριστώ που ανέδειξες τέτοιο θέμα.Εξαιρετικά ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Πολύ σίγουρο σε βλέπω :whistle:

Ναι. Ίσως αυτό σε βοηθήσει: https://www.koutipandoras.gr/?p=3133
οκ ισως εχεις ενα (μεγαλο:whistle::/::whistle:) ΔΙΚΙΟ...αχχχχχχχχχχχ μας φαγαν τα κυκλωματα

Β,Γ,Δ Μέρη.Χάρη,σ'ευχαριστώ που ανέδειξες τέτοιο θέμα.Εξαιρετικά ενδιαφέρον.
παρα πολυ και πραγματι αν και η σωστη λεξη νομιζω ειναι ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ:/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
οκ ισως εχεις ενα (μεγαλο:whistle::/::whistle:) ΔΙΚΙΟ...αχχχχχχχχχχχ μας φαγαν τα κυκλωματα

Πάντως θα επιμείνω κι άλλο και θα σου πω να την δεις, γιατί είναι αδύνατο να την είδες (πριν 2 λεπτά μου είπες ότι θα τσεκάρεις το thread :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Πάντως θα επιμείνω κι άλλο και θα σου πω να την δεις, γιατί είναι αδύνατο να την είδες (πριν 2 λεπτά μου είπες ότι θα τσεκάρεις το thread :P )

την εχω δει την ταινια με τον πατερα μου εχει κολλημα με αυτον το δημοσιογραφο -με την βλαχικη προφορα-θυμαμαι κατι αποσπασματα αν και δεν ελεγε και πολλα θυμαμαι η εκπομπη.i rember οτι μου αρεσε μονο το γεγονος οτι ειχε στριμωξει μια γρια και της την ειπε/ελεγε αλλα αφου το θες i promise I''l try and see it και θα γραψω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
ε οκ εχω ακουσει αλλα δεν το πιστευω και τοσο,μια καποια θα υπαρχει δεν μπορει.Κυριως στις υψηλοβαθμες σχολες που τα παιδια μπαινουν με διαβασμα πολυ λες να κατεβω απο το ροζ συννεφακι μου ε;;:hmm::hmm:
Ε ναι.Ειναι γεγονος οτι τα παιδια που διαβαζουν πολυ στις πανελληνιες δεν ασχολουνται με τετοιες βλακειες γιατι ειναι του πνευματος,καλα παιδακια και λαμπροι επιστημονες.Τους νοιαζει μονο η σχολη τους και η επιστημη τους

Ενω οι αλλες,οι χαμηλοβαθμες.Ασε ασε τραγικη κατασταση

:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Δυστυχώς, τα όνειρα των νέων να εισαχθούν στο Πανεπιστήμιο, που υποτίθεται είναι χώρος ελεύθερης έκφρασης και σκέψης και περαιτέρω αναγνώρισης και καταξίωσης που συμβαδίζει με τα τυπικά προσόντα, δεν ανταποκρίνονται στην ελληνική πραγματικότητα. Το ελληνικό Πανεπιστήμιο είναι παγιδευμένο στην εσωστρέφειά του, απομονωμένο σε μια "γυάλα", μακριά από τον πραγματικό του στόχο που είναι η προώθηση της γνώσης και των εφαρμογών της στην κοινωνία. Έχει μια τάση να μετατρέπει όσους βρίσκονται σε αυτό σε άτομα που ενδιαφέρονται μόνο για το βόλεμα, τη δόξα και την ατομική ανέλιξη, χωρίς αυτή να γίνεται απαραίτητα με δίκαια, επιστημονικά κριτήρια.
Οι αλήθειες που λέγονται μέσα από τις εκπομπές του Βαξεβάνη δε θα πω ότι με εκπλήσσουν. Όλοι ξέρουμε πάνω κάτω τι συμβαίνει. Απλά οι μακρινοί παρατηρητές αδιαφορούν, ενώ η πλειοψηφία όσων ζουν αυτή την πραγματικότητα, είτε εθελοτυφλούν είτε φοβούνται να ορθώσουν το ανάστημά τους στο σύστημα. Φυσικά η Ελλάδα έχει ανθρώπινο δυναμικό με πολλές ικανότητες να την πάει μπροστά. Είναι κρίμα, όμως, που δεν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πολλή γενίκευση και στερεοτυπικούρα όμως ρε φίλε, σα να διαβάζω έκθεση ξερωγώ.

Μέχρι τις 29 πέρσι δεν ήξερα πού πέρναγα. Ήταν ένας περίεργος συνδυασμός μορίων/δυσκολίας θεμάτων που με κρατούσε σε σχολές που ήθελα χωρίς όμως να ξέρω σε ποια. Ε, σταδιακά βαθέθηκα κιόλας τις υποθέσεις κι έτσι μετά το μηχανογραφικό απλά δε σκεφτόμουν τίποτα.

My point? Απλά ότι ένα καλοκαίρι το πέρασα χωρίς να χτίζω προσδοκίες, κι όταν ήρθα εδώ έβλεπα μόνο αυτό, ότι είμαι εδώ. Κι ακριβώς επειδή δεν είχα κάτσει να σκεφτώ τι μπορεί να παίζει, τι μπορεί να βρω, τι θέλω να βρώ, κατέληξα να μη θέλω κάτι συγκεκριμένο κι άρα να μπλοκάρω την όποια απογοήτευση μπορεί να έπαιζε διαφορετικά.

Με λίγα λόγια κλάμα και βαβούρα για το τίποτα. Η φάση είν' αυτή, και την ξέρουμε. Ναι σίγουρα δεν την έχεις δει από μέσα αλλά γαμώτο ξέρεις ότι δεν περιμένεις fucking Cambridges. Και μαζί σου σκατά στη χώρα, σκατά στο κράτος, στην εκπαίδευση που σου δίνει, σκατά στα σκατά που θα δεις τα 4, 6, 10(οπ! n+2 άκυρο..) χρόνια που θα σπουδάζεις, αλλά μετά σκατά και σε σένα που φούσκωνες τα πάντα και περίμενες άλλα τη στιγμή που κάτι είχε πάρει το αυτί σου.

Το μόνο που ελέγχεις πλήρως αν το καλοσκεφτείς είναι η στάση σου απέναντι σ' ό,τι βλέπεις. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να μην απογοητευτείς. Αν το 'χεις αυτό τότε απλά κάνεις αυτό που θες να κάνεις κι είσαι γαμάτος, yeah, gimme five.

Και κάτι τελευταίο επειδή τα γκρέμισες όλα και γεμίσαμε σκόνη, δεν είναι όλα σάπια. Υπάρχουν κι εντάξει τύποι εκεί μέσα, πολύ εντάξει. Αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η αλήθεια, δεν λέγεται μπροστά σε μία κάμερα (η οποία έχει υποστεί και μοντάζ). Αν θέλετε να μάθετε την αλήθεια, γυρίστε στους διαδρόμους του πανεπιστημίου, ακούστε πηγαδάκια καθηγητών και φοιτητών, παρατάξεων. Εκεί θα δείτε τι γίνεται πραγματικά.

Το σχολιάζω αυτό γιατί έζησα το ίδιο τμήμα ως φοιτήτρια και το ζω τώρα διαφορετικά. Θέλοντας και μη βλέπω και τις δύο πλευρές της σκηνής του θεάτρου.

ΥΓ: Τα πράγματα αλλάζουν με γοργούς ρυθμούς γιατί φοβούνται τις συνέπειες πλέον. Θα δούμε μεγάλες εκπλήξεις στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Τον τελευταίο καιρό μου κάνει τρομερή εντύπωση που έτυχε λόγω παρατεταμένης φοίτησης να δω πράγματα που δεν έζησα σε εποχές που αναπολούν οι περισσότεροι, δηλ., μέχρι το 2008. Επαναλαμβάνω: έτυχε. Θα μπορούσα (αν δεν συνέβαιναν κάποιες αρνητικές συγκυρίες) να είχα τελειώσει το αργότερο μέχρι τον περσινό Σεπτέμβριο και να μην ζούσα την φάση "ανανέωσης" του Ελληνικού Πανεπιστημίου. Φέτος διακρίνω μια πρωτόγνωρη βοήθεια από τους καθηγητές με υπέρμετρο ζήλο, που ένα εξάμηνο πριν αν ζητούσες κάποια βοήθεια σε έγραφαν στα παλιά τους μοκασίνια. Δυστυχώς αυτή η έλλειψη της βοήθειας τόσα χρόνια μου στοίχισε πολλά, σε βαθμούς...κλπ. Τις προάλλες άκουσα ότι οι περασμένοι "βαθμοί" στα μαθήματα κατασκευάζονται, φτιάχνονται και απλά όσοι φοιτητές δεν έχουν "γνωστούς" τρώνε το 5άρι και δροσίζονται..Ιδού η αξιοκρατία στις σπουδές. Ώρες ώρες θα ήθελα να ήμουν τώρα 1ο-ετής φοιτητής και να αρχίσω τις σπουδές με μια τάξη και όχι αλαλούμ. Για το μόνο πράγμα που λυπάμαι για λογαριασμό των εμπλεκομένων, είναι ότι τόσα χρόνια όλοι έπαιζαν ένα κουκλοθέατρο..για να σωπάσουν έτσι ξαφνικά. Ντροπή τους!

Υ.Γ.: Η τωρινή συμπεριφορά των καθηγητών δεν μπορούσε να υπάρχει από το 2011 και πριν; Επίσης οι κομματικές παρατάξεις πώς και σώπασαν έτσι ξαφνικά; Όχι τίποτα άλλο, άλλα χάσαμε και το θέατρο σκιών που έπαιζαν κάθε Τρίτη, τις απανωτές καταλήψεις..κλπ. Ιδού πόσο αντιφατική κοινωνία είμαστε και ορισμένοι εδώ μέσα σε άλλα topics τσακώνονται για το αν θα ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ ή ΚΚΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Το μόνο που ελέγχεις πλήρως αν το καλοσκεφτείς είναι η στάση σου απέναντι σ' ό,τι βλέπεις. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να μην απογοητευτείς. Αν το 'χεις αυτό τότε απλά κάνεις αυτό που θες να κάνεις κι είσαι γαμάτος, yeah, gimme five.

Και κάτι τελευταίο επειδή τα γκρέμισες όλα και γεμίσαμε σκόνη, δεν είναι όλα σάπια. Υπάρχουν κι εντάξει τύποι εκεί μέσα, πολύ εντάξει. Αυτό.
Υπάρχουν σπουδαίοι άνθρωποι εκεί μέσα, πρέπει να τους βρεις και να τους ακολουθήσεις. Οπότε ή ψάχνεις τρόπους να πετύχεις αυτό που θες βγαίνοντας ''καθαρός'' από όλο αυτό το πράγμα, ή κυλιέσαι στο βούρκο μαζί με τη μάζα. Για να πετύχεις το πρώτο όμως πρέπει να έχεις μεγάλες αντοχές και ικανότητες. Γιατί υπάρχουν και οι φοιτητές που είναι τελείως ανίκανοι να περάσουν ακόμα και τα πιο εύκολα μαθήματα της σχολής τους, αλλά και πάλι ''πρέπει'' να πάρουν πτυχίο, οπότε προτιμούν τον εύκολο δρόμο.

Αυτό:
Γαβ! Πρέπει να πούμε πάντως πως υπάρχει και μια μερίδα φοιτητών που εγγράφεται σε κάποια φοιτητική παράταξη εντελώς εν γνώσει του! Αυτό το κάνουν για να μπουν στο κύκλωμα, να δικτυωθούν! Αυτοί είναι οι χειρότεροι γιατί δουλεύουν σαν σκυλιά πρώτα για την παράταξη και έπειτα για την νεολαία του κόμματος ή και το κόμμα με την αξίωση να πάρουν όσο το δυνατό μεγαλύτερο κόκαλο ως ανταμοιβή.

Μία φορά κάθε 15ήμερο τα μέλη της παράταξης κάθε σχολής έχουν meeting στα κεντρικά γραφεία της παράταξης. Εκεί σχολιάζουν όλα τα φακελωμένα πρόσωπα. Πώς θα τα προσεγγίσουν κλπ. Επίσης προγραμματίζουν όλες τους τις κινήσεις όπως: πώς θα καταφέρουν να κερδίσουν την επόμενη γενική συνέλευση, σε ποιες συγκεντρώσεις του κόμματος πρέπει να στείλουν λαό κλπ!
είναι ο βούρκος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Η αξιοκρατια γενικα ειναι αγνωστη λεξη στα Ελληνικα πανεπηστημια. Και οσο υπαρχουν κομματοσκυλα και παραταξεις δυστυχως θα συνεχιζεται αυτη η κατασταση. Το εχω ξαναπει τα κομματα ειναι ο 'καρκινος' της παιδειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και όσο καθηγητές πανεπιστημίου κάθονται σε καρέκλες εξουσίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Και όσο καθηγητές πανεπιστημίου κάθονται σε καρέκλες εξουσίας...
...χωρίς να ελέγχονται και να λογοδοτούν σε κανέναν για τις πράξεις τους.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Και όσο καθηγητές πανεπιστημίου κάθονται σε καρέκλες εξουσίας...

Σωστο, 'κραχτη' η περιπτωση του πανεπηστημιου Πελοποννησου και η περιπτωση Δουκουδακη στην οδοντιατρικη Αθηνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top